?raël wil Damascus niet lanceert ezetten Staat opvolger Agnew al vast? advertenties Partijleider Brezjnew in netelige situatie beland NIXON RAADPLEEGT CONGRESLEDEN ropaganda-oorlog woedt vooral via de tv Blank Z-Afrika Aanklager wilde gevangenisstraf voor Agnew BUITENLAND (Van onze correspondent in Jeruzalem) LIZALEM De Israëlische voorlichtingsdienst vertraagt euws van de fronten met een dag. Dat de Israëlische i oprukken op Syrisch gebied, zoals de legerwoordvoer- pderdagavond officieel bekendmaakte, was aan corres- [ten die woensdag het strijdtoneel op de hoogten van bezochten al gemeld door de plaatselijke officieren. Op lanier voorkomt de Israëlische voorlichtingsdienst dat ïtuele tegenslagen later moet toegeven. Blijkt het succes »t door te zetten, dan blijft de mededeling eenvoudig vege. ,nd is dat de Syrische voor- Herzog, de vroegere chef van de lenst deze Israëlische poli- Israëlische legerinliohitingendienst, lelijk gevolgd heeft. Pas ,vond meldde Damascus Elisoh offensief, dat niet 9i zoals beide partijen maar woensdag al is helemaal zal opitrek- jamascus of niet. Generaal Israëlische militaire com- heeft gezegd dat het Sy- ;r tussen de Israëlische Damascus belangrijker is nascus zelf. Een bezetting lascus zou Israël voor zeer blemen zowel op politiek als Ir gebied plaatsen. tffieke oogmerken van het zei dat de Israëliërs zaterdag slechts 120 tanks tanks aan het front in de heuvels van Golan tegenover de Syriërs hadden staan. De Syrische verliezen zijn sindsdien opgelopen tot drie of vier divisies, aldus Herzog iet offensief zeüf is het de en het aantal Syrische tanks dat werd vernietigd 800 was even groot als het aantal dat Egypte verloor in de strijd in de Sinai-woestijn tijdens de Juni-oorlog van 1967. Het opper bevel in Tel Aviv maakte geen ver liescijfers bekend. De propaganda-oorlog wordt voor al via de nieuws-media gevoerd. Woensdag werden twee Egyptische piloten op de Israëlische televisie ge- interviewd nadat de dagen daarvoor de Syrische en Egyptische televisie ie leger zijn niet bekend- israëiische piloten hadden getoond, hoewel premier Meir eer- verklaard dat het algeme- i de Arabieren verder terug van de positie die zij ge- de gespannen vrede van de zes Jaar hebben ingeno- iëlische legerwoordvoerder, d als het Israëlische leger, de pantsertroepen op de jan Golan er toch in zijn om meer dan de helft der uit te schakelen die de ïterdag bij het uitbreken rijd in Golan hadden inge- AD VERTEN TIE s. Die smaakt. die krijgsgevangen zijn gemaakt. Om half negen konden de Israëliërs naar de Israëlische televisie kijken om Egyptische piloten in krijgsgevan genschap te bezichtigen en even la ter konden zij overschakelen naar Jordanië om daar de Israëlische pi loten te bezichtigen die zich in Sy- tzoa'beweerde"dat dB Sy- ™che en Egyptische krijgsgevan- F twaalfmaal zoveel tanks genschap bevinden Gisteravond werden op de Jor daanse televisie nieuwe beelden ge toond van Israëlische krijgsgevan genen ln Egypte, als het tenminste inderdaad Israëliërs zijn. De Sy riërs toonden enige dagen geleden wrakstukken van neergeschoten Is raëlische vliegtuigen, de Israëliërs bleven niet achter en toonden een spiksplinter nieuwe t-62 reuzentank van Russische makelij, die op de Syriërs was buitgemaakt, en in al lerijl van het front naar het centrum van het land is vervoerd om aan Journalisten te worden getoond. W reedheid De algemene stemming die de laat ste dagen nogal in mineur was, be gint wat opgewekter te worden, met de langzaam maar zekere vooruit gang aan het Syrische front. De Is raëliërs hebben de oorlog de laatste dagen opzettelijk vertraagd om men senlevens aan hun kamp te sparen. Een snelle doorbraak zou ten koste zijn gegaan van nog hogere offers dan al gebracht zijn. Geruchten over gruwelen aan het Syrische front beginnen zich nu in het land te ver spreiden: over het bloedbad dat Sy riërs zaterdagmiddag aanricht ten toen zij de Israëlische soldaten ln hun middagslaap stoorden, over vrouwelijke soldaten die verkracht en krijsgevangen zouden zijn ge maakt in Syrië. De wreedheid van de Syrische sol daten is ook een verklaring voor de grote agressiviteit, die de Israëliërs ten aanzien van de Syriërs tonen en die de opperbevelhebber aan het be gin van deze week de uitspraak uit lokte dat Israël hun poten zou bre ken. Aan het Egyptisch front is de situatie ongewijzigd. De Israëliërs zeggen het initiatief te hebben maar in feite komt het er op neer dat de zaak daar vast zit. Op den duur is dat nadelig voor de Egypte- naren, die met een groot leger op een betrekkelijk klein terrein zitten. Om wat op de zaken vooruit te lopen: het laat zich nu al raden wat de na-oorlogse discussie in Israël zal worden: wie heeft het zove rlaten komen, dat Israël zich heeft kunnen laten verrassen? Er zijn, net als in 1967 stemmen opgegaan om een re gering van nationale eenheid te vor men, waar dan ook de rechtse Li- koed in vertegenwoordigd zou zijn. Maar van de kant van de Arbei derspartij was daar geen behoefte aan, en ook de Likoed wil daar niet aan. Zij willen niet de verantwoor ding dragen voor wat zij de onvol doende voorbereiding van deze oorlog noemen. Een strijdpunt dat voor Is raël verstrekkende gevolgen kan hebben, want het stelt het bijna on aantastbare gezag van het leger aan de orde, een nationale zaak, die voor alle partijen in het verleden heilig is geweest. In de algemene verkiezingen, die op 30 oktober gehouden hadden moe ten worden, maar die ongetwijfeld uitgesteld zullen worden, zal dit ze ker een rol gaan spelen. Het benoe men van minister van handel en in dustrie Bar-Lev tot speciale assisten tent van opperbevelhebber Ela- zar wordt als een motie van wan trouwen gezien tegen de opperbevel hebber. Bar-Lev was Elazars voorganger. De legerleiding heeft op een kri tiek moment gefaald. Maar waar is niet duidelijk, maar zulke maatrege len als het terugroepen van de oud-chef-staf van de luchtmacht Had spreekt geen vertrouwen in de huidige legerleiding. Opvallend is ook dat generaal Elazar na zijn persconferentie van maandag, waar hij, behalve dat hij valse voorlichting gaf, ook een bijzonder arrogante in druk maakte, niet meer het woord heeft gevoerd tot de pers maar in zijn plaats generaal Jariv, oud-chef van de inlichtingendienst. De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan kijkt door een observatiegat van een bunker naar de gevechtshandelingen op de hoogvlakte van Golan. m voor harow OU (UPI) Zestien Rus- ilitleke gevangenen hebben Q betuigd aan de beweging mensenrechten van de na- Ige AndreJ Sacharow. Ze in een brief die Moskou tókt vanuit een werkkamp, lertekenaars van de brief at de vroegere dissidente ïtr Jakir vorige maand loog tijdens zijn proces getuigde sweging voor de burgerrech- wsterse uitvinding was. Ja- tot drie Jaar gevangenis beeld maar het hof van Moskou verminderde de at hij zo goed met de auto- had samengewerkt. dissidente kringen in de hoofdstad was de brief lolltieke gevangenen naar gebracht door een onbekend van een werkkamp bij het van Perm, 110 km. ten ten van de hoofdstad. (Van onze correspondent) MOSKOU Na dagenlang wach ten heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, de landen Egypte, Syrië, Irak, Jor danië, Libanon en Algerije giste ren een onderhoud toegestaan. Het doel van dit bezoek was waarschijn lijk niet alleen om de Sowjet-leider te danken voor de verbale en mate riële ondersteuning tijdens de eerste oorlogsdagen, maar ook om nieuw en veel materiaal via een snelle luchtbrug te vragen. In Moskou neemt men aan dat de Russische leiders hoogstens bereid zullen zijn die objecten die in het conflict verloren zijn gegaan, d oor nieuw te vervangen. Als de situatie kritiek wordt, kunnen zij er niet on deruit verdere steun te verlenen, hoewel ze oorspronkelijk tegen deze oorlog zijn geweest. Maar die oorlog is er nu, en in het Kremlin wil men een vinger in de pap houden. De positie van partijleider Brezj new is er door de oorlog in het Mid den-Oosten niet makkelijker op ge worden. Brezjnew behoort slechts onder voorbehoud tot de haviken in het politburo. Hij ziet het uitgebro ken conflict als een streep door de rekening van zijn ontspanningspoli- tiek. Waarnemers in Moskou twijfelen er niet aan, dat de Russische par tijleider door de aanval van de Sy rische en Egyptische troepen ernstig is verontrust en dat het conflict zon der zijn goedkeuring is losgebarsten. Daarmee staat hij in deze netelige kwestie ongewild aan de kant van de duiven in het Kremlin, die princi pieel altijd al tegen een escalatie in het Midden-Oosten zijn geweest. Het zijn de haviken geweest, de hoge officieren in de Sowjet-Unie, die Egypte en Syrië van wapens hebben voorzien en er tevens de ex perts heen hebben gestuurd om de Arabische legers te trainen. Als de Arabieren de oorlog desalniettemin zouden verliezen krijgt Brezjnew het thuis zonder twijfel op zijn brood. Ook zijn wilde beschuldigingen aan het adres van Israël kunnen daar niets aan verhelpen. Met zijn politiek van ontspanning en samenwerking in Europa en met het realiseren van zijn lievelings- idfie: de Europese veiligheidsconfe rentie, heeft Brezjnew zich het afge lopen Jaar in een zeer omstreden si tuatie gemanoeuvreerd. Zijn tegen standers in de partijleiding vrezen dat al die ontspanningsbemoeiingen c ngewild misschien toch in een ech te ontspanning zouden kunnen ont aarden („Stel je voor dat het westen voet bij stuk houdt en die vrije uit wisseling van personen, idteën en in formaties werkelijk doorzet")Boven dien zijn ze bang dat China h'r door steeds aan invloed wint en erin slaagt zijn internationale positie te consolideren. Uit lijnrecht tegenovergestelde be rekeningen zijn ook de Oosteuropese Sc.tellietlanden de DDR en Bulga rije uitgezonderd tegen het con cept van Brezjnew. De veiligheids- conferentie dient in de allereerste plaats voor een bezegeling van de s;atus quo. Daarmee is de hoop van deze volkeren om ooit nog eens een ere tere nationale onafhankelijkheid terug te krijgen voorgoed de bodem ingeslagen. Zij onthouden derhalve waar mogelijk Brezjnews politieke ondersteuning. Partijleider Brezjnew moet zich dus enerzijds met zijn politieke con cept tegen een groeiende oppositie p: oberen tc handhaven, maar ziet anderzijds door de oorlogsuitbarsting dat hele concept bijna in het water allen. Naarmate de situatie zich aan Israëls grenzen verscherpt, zullen de twee supermogendheden zich inten- svver moeten engageren. Daarmee zal aan de toenadering tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten een abrupt einde zijn gekomen. Uit de plannen voor een grotere fmancieel-technische samenwerking, waarvan voor de economische voor uitgang in de Sowjet-Unie zelf zoveel afhangt, zou niet kunden worden. Dat betekent niet alleen het einde van Brezjnews politieke concept, het zou ook het einde van Brezjnew zelf bi tekenen. Zuid-Afrika is nooit bijzonder sterk geweest in zijn antwoord op an- ts-apartheidspropaganda buiten zijn gienzen, maar het begint nu enkele ikneepjes van het vak te leren. De regering van premier Johannes Vorster heeft advertenties van een gehele pagina laten zetten in de Londense Times en in The New *trk Times. Hierin werd de vraag gesteld: „Moeten de zwarte volken van Zuid-Afrika zichzelf besturen"? Door Stanley Uys „The Observer" De Zuidafrikaanse regering", zo wera gesteld, „heeft hierop al jaren geleden met ja geantwoord". In de advertenties werd uiteengezet, dat zes van de „zwarte naties" in Zuid-Afrika „plaatselijk zelfbestuur bobben in hun historische thuislan den. De Zuidafrikaanse regering l eeft op zich genomen hen leiding ».e geven, totdat zij een eigen staat on een eigen souvereiniteit kunnen ^oeren". Dit is het werk van de pientere nieuwe minister van voorlichting, ar. Connie Mulder, die Vorster tot rrtmier wil opleiden, fcobtieler en ongetwijfeld veel effec- tiver zijn de wat kleinere adverten ties, die zijn verschenen in de Guardian, de Washington Post en in Australische en Nieuwzeelandse kranten zoals The Age, de Austra- han, de Herald te Melbourne en de Auckland Star. Deze advertenties zijn geplaatst door de Trust Bank WASHINGTON Het aftreden van vice-presdent Agnew, gekoppeld aan een bekentenis van belasting ontduiking, is een compromis-for mule die werd bereikt na langdurige onderhandelingen tussen Agnews ad vocaten, minister van Justitie Richardson en de openbaar aankla ger van Maryland, Beall. Richard son zei donderdag op een persconfe rentie dat Agnew door zijn oneervol aftreden als vice-president, genoeg ge straft is, zonder ook nog een gevan genisstraf te krijgen. Hij liet uitkomen dat de openbaar aanklager van Maryland, waar Ag new gouverneur was, hierin met hem van mening verschilde. Aankla ger Beall wilde een gevangenisstaf voor Agnew als onderdeel van het akkoord tussen Agnew en de Justitie. Agnew had het initiatief genomen tot deze onderhandelingen. Zijn advo caat had een onderhoud met Ri chardson aangevraagd. In september waren de onderhandelingen vastge lopen. Maar zaterdag was het con tact telefonisch hervat en dinsdag, de dag voor Agnews aftreden, waren de laatste details uitgewerkt, aldus Ri chardson. o' Africa Ltd., waarvan de presi dent. dr. Jan S. Marais, een leven lustige Afrikaner ls die enigszins optrad als een olifant in de porce- leinkast van het Zuidafrikaanse 1 ankwezen door te werken met re ceptionistes in minirok en met on gewone kanaooruren. De eerste drie advertenties van Ma- rij halen geen regeringsinstanties aan, maar zwarte leiders: mevrouw Lucy Mvubelo algemeen secretaris van de Nationale Unie van Textiel arbeiders: opperhoofd Lucas Man- gope, eerste minister van de ..Ban toestan" Bophuthtswana, en opper hoofd Gatsha Muthelezi, eerste be windsman van de „Bantoestan" Kwazulu. De aanhalingen komen uit openbare redevoeringen van de ze personen, waarin zij alle drie zich kanten tegen het terugtrekken van buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika. Mangope zegt bijvoorbeeld, dat de neaachte aan economische sancties Lem doet huiveren, terwijl mevrouw Mvubelo smeekt: „Isoleer ons niet, breek niet de contacten af en be- pieit geen terugtrekking of ophef- f ng van buitenlandse Investeringen. Over tien Jaar zult u nog zo praten als thans, maar de situatie zal in ueen enkel opzicht gewijzigd zijn. investeringen uit het buitenland hebben werkgelegenheid geschapen voor duizenden zwarte arbeiders, die anders werkloos zouden kunnen zijn", zijn". ?.:arais neeft, anders dan andere p^artheidsverdedigers, de krachtig ste en niet de zwakste argumenten aangevoerd. Verdere investeringen zvllen goed zijn voor de economie, ^-n goed voor de Trust Bank Veel Afrikaanse leiders en vooruit strevende blanken willen echter ook. aat de buitenlandse investeringen bli+ven, niet zozeer omdat die werk gelegenheid aan zwarten verschaf fen. maar omdat de strijd van de zwarten betere mogelijkheden van succes biedt in een economie, die rch uitbreidt dan in een die in krimpt. ADVERTENTIE HETKARPETTENHUIS 70 soorten kamerbreedt?uijt zó van de ro! leverancier van o.a: Desso.KV.T., Veneta, Hatema, Bergoss. ook Luxaflex. gratis leggen Leiden, Herensingel 10-11-12 Telefoon 01710 26003 Rijnsburg,Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16813 1 Een vroegere medewer- ffesidenb Nixon, Egil Krogh, 1 door een federale „grand l dubbele meineed beschul- z°u de valse verklaring heb- fc&d over de activiteit van flHunt Jr., lid van de „lood- van het Witte Huis, Krogh het hoofd was. Hunt tend betrokken te zijn ge bet Watergate-schandaal. 'gepakt Drie Jonge Phi- die gisteren een vliegtuig Mippijnse luchtvaartmaat- PAL hadden gekaapt, heb- to Hongkong overgegeven, ledigden hun wapens aan °P het vliegveld aldaar. Het teft besloten zich over te j.naar de Philippynen terug nadat president Marcos 1 tet ze niet vervolgd zouden to arrest Uit Joodse P Moskou is gisteren verno- 62-Jarige prof. David in chemicus, en Witali in de Chinese geschie- r twee uren voordat zij zouden houden testeerd door de Sowjetrus- politie. Beiden had- succes getracht verlof tot e naar Israël te verkrijgen. WASHINGTON President Nixon heeft alle Republikeinse congresleden, 19 Republikeinse gouverneurs en topfunctiona rissen van zijn partij gevraagd maximaal drie namen voor een nieuwe vice-president bij hem in te dienen. De gesloten enve loppen moesten gistermiddag op het Witte Huis ontvangen zijn. Voor zover bekend heeft de president geen Democraten geraad pleegd. Wel vroeg hij kort na Agnews aftre den informeel om reacties van de twee leiders van de Democraten in het congres, die hij bij zich op het Witte Huis ontboden had: senator Mike Mansfield en Carl Albert van het Huis van Afgevaardigden. Het is niet bekend welke namen zij hebben genoemd. Van senator Mansfield is bekend dat hij een voorkeur heeft voor de ex-senator van Kentucky, John Sherman Cooper. Albert is nu volgens de bepalingen van de grondwet, zolang er geen vice- president is, nominaal de opvolger van president Nixon. Hij wordt dan ook sinds Agnews aftreden bewaakt door agenten van de geheime dienst. De door Nixon gevolgde raadple gingsprocedure werd door hem ook toegepast op het Republikeinse par tijcongres van 1968, toen hij na zijn benoeming als kandidaat voor het presidentschap. Republikeinse politi ci om namen vroeg voor een vice- president. Het was van Nixon voor namelijk een gebaar dat de eenheid in de partij moest versterken en niet bedoeld om 'werkelijk advies in te winnen. Want uiteindelijk had geen van de Republikeinen Spiro Agnew als een mogelijke kandidaat ge noemd. Nixon, zo bleek later, had al weken van te voren voor zichzelf be sloten dat het Agnew zou moeten zijn. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat die nu gevolgde procedure op nieuw voornamelijk een gebaar is om de partijleden van alle schakeringen een gevoel te geven dat zij geraad pleegd zijn, terwijl de president ver moedelijk al heeft besloten wie Ag news opvolger zal worden. Toch heeft de president meer dan in 1968 reke ning te houden met het congres waar de opvolgingskwestie een politieke controverse dreigt te worden. Aan de ene kant staan de meeste Democra ten en een aantal Republikeinen die zich verzetten tegen de benoeming van een ambitieus politicus die ln 1976 mee zou willen dingen naar het presidentschap. Aan de andere kant staan de meeste Republikeinen die vinden dat president Nixon onder deze omstandigheden de vrije hand moet hebben. Rockefeller Gouverneur Nelson Rockefeller heeft er geen gras over laten groeien om te laten weten dat hij belangstelling heeft voor de vacature. Hij belde gis termorgen om half acht de vertegen woordiger van zijn district in het huis van afgevaardigden op met de mededeling dat hij in aanmerking wenste te komen voor het vice-pre- sidentschap. Hij wordt daarin ge steund door de liberale Newyorkse senator Jacob Javitts en andere Re publikeinen. Rockefellers kandidatuur is echter problematisch omdat Nixon en hij persoonlijk weinig met elkaar op heb ben en omdat het congres vermoede lijk bezwaar zal maken tegen zijn benoeming, aangezien hij een van de mogelijke kandidaten voor het pre sidentschap in 1976 is. Het ministe rie van Justitie heeft inmiddels ont huld dat de laatste ronde van Juri dische onderhandelingen met Agnews advocaten, die tot zijn aftreden leid de, zaterdag op gang werd gebracht door het Witte Huis. Ook uit ande re berichten blijkt dat president Nixon al van meet af aan besloten had dat Agnew niet gehandhaafd kon worden» De onderhandelingen over de uit eindelijke aanklachten die tegen de vice-president ingediend zou worden, kregen hun beslag in de motelkamer van Walter Hoffman, de rechter die Agnew veroordeelde. Het ministerie van Justitie zou er aanvankelijk op gestaan hebben dat Agnew geen ge vangenisstraf mocht ontlopen, maar zijn advocaten hielden voet bij stuk en waren toen blijkbaar bereid Ag news aftreden aan te bieden. President Nixon werd volgens mi nister van Justitie Elliott Richardson van begin af aan persoonlijk op de hoogte gehouden van alle belangrij ke stappen in de door het ministe rie gevolgde procedure tegen Agnew. Richardson wekte daarbij de indruk dat de president zich alleen maar had laten inlichten en zelf geen in structies had gegeven. Andere berich ten melden echter dat de president dat Agnew een oplichter is. „Ik heb nog nooit een aanklacht gezien die beter en waterdichter in elkaar zat". De grote onbeantwoorde vraag voor politici in Washington in deze ver bijsterende dagen is nu of Agnew6 aftreden de al ondermijnde persoon lijke positie van president Nixon zelf heeft gebaat of geschaad. De menin gen daarover lopen uiteen, maar de tekenaar van de Washington Post, Herbert Bock, drukte' in een spot prent uit wat velen dachten. Op zijn tekening is een grote cir custent te zien. Daarop staat „Nixon- schandalen". Daarnaast is vice-pre sident Agnew bezig om zijn eigen kleine tentje van Agmew-schandalen op te vouwen en In te pakken. De tekst bij de prent luidt: „De kleine voorstelling is gesloten". De grote (van Nixons Watergateschandalem, met andere woorden, moet nog ko men. ADVERTENTIE NELSON ROCKEFELLER zelf een belangrijke hand heeft ge had in het beloop van de ontwikke lingen. Inmiddels heeft de Officier van Justitie van Illinois, die door het mi nisterie was aangewezen om Agnew te vervolgen, gezegd dat hy na in zage van de aanklachten tegen Ag new tot de conclusie was gekomen 'ppe/ Cox's.Die snwnt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9