I Nieuwbouw Datsun in Lisse officieel in gebruik Ex-korporaal streek andermans centen Timmerman(21wilde een feestje bouwen Ontslagen bij Vanandel Metallicus in Nieuwkoop Was Gerrit echt zo argeloos of had hij het direct al begrepen? Distributiecentrum van meer dan tien miljoen GEBOUW VAN DRIE DELEN Criminaliteit stijgt TON BUIT AAN ZEEWEG KATWf VRIJDAG 12 OK (Van onze rechtbankverslaggever) DEN. HAAG De korporaal was aigezwaaid, maar dank zij een ver gissing ging zijn salaris gewoon floor. „Ik zei niks, want ik vond 't mooi meegenomen," verklaarde hij vier iru anden later aan de marechaussee. Voor de Haagse rechtbank, waar hij zich moet verantwoorden wegens Uitleg Ex-korporaal Gerrit (27) pro feteerde er feitelijk maar twee keer van. in oktober en november, toen hii in zijn woonplaats Nieuwkoop telkens een chèque verzilverde van tweehonderd D-Mark. niet veel uit, hoewel de andere Kor- moet. vrijwel direct al hebben begre- eerder overkomen", pen dat het geld hem niet toekwam. De ex-korporaal, als douane- ambtenaar nog immer in 's rijks om de onschuld van zijn cliënt aan- Maar nadat verdachte was afgC' oitnst, huldigt inmiddels echter een nemelijk te maken. Er zijn twee in januari andere opvatting, die hij tracht in- tuigen door hem gedagvaard, onder wie de korpsadministrateur, onder werd zijn rooskleurige financiële gang te doen vinden bij het edel- droom ruw verstoord door de mare- achtbare college. van de man die door deze gang vain „Overbruggingsgeld wordt zaken onrechtmatig was begunstigd, de gemeentelijke sociale Advocaat mr. Maaldrink stelt vast gekeerd. En hij kan t« dat door de korpsadministratie wel hebben gedacht dat dit vaker vergissingen zijn gemaakt. Aan eens door de korpsadrafc verdachte is eens abusievelijk een Duitsland zou worden gei chaussee. wiens verantwoordelijkheid de fout i verduistering, komt Gerrit op deze gewaagde uitspraak terug. Te laat? Nadat hij in augustus 1972 als „kort-verbander" van de Nederland se Natogroep geleide wapens in West- itsland was afgezwaaid, bleven de sa 1 arisbijschrijvingen op zijn reke- ring bij de Deutsche Bank te Gro- nau maandelijks binnenkomen. „Ik dacht dat de Deutsche Bank en fout had gemaakt, maar ik zei r.lks. want ik vond 't mooi meege nomen," zou Gerrit bij zijn eerste verhoor openhartig hebben toegege ven. Deze opmerking lijkt volgens rechtbankpresident mr. C. Stolk maar voor één uitleg vatbaar: Gerrit ze zullen binnenkort wel een briefje re korporaal, zodat deze twee militai- schrijven dat ze zich hebben vergist ren zonder het te weten sinds oktober zwaaid, hielden de Duitse inkomsten van de andere korporaal ineens op. Aan de rechtbank verklaart de benadeelde als getuige: „Doordat Later stuurde men hem een briefje, die heeft geleid tot dit mi- ik die periode met vakantie was en met het verzoek om dit geld terug omdat ik met mijn gezin leef van het te sorten. Hetgeen prompt gescnied- deel van mijn salaris wat elke maand de. Waarom is dit geval niet precies als vast bedrag wordt gestort op mijn eender opgelost? Omdat het ons voorkwam dat ni] in december gemerkt dat er iets mis hi dit geval redelijkerwijs niet heeft was". kunnen denken dat het geld hem Zijn klacht bij de korpsadministra- toekwam", antwoordt de hoofdoffi- tie had de fout gauw aan het licht cier. Op zelfverzekerde toon verklaart Ml: „Ik dacht dat die bijschrijvin- niatüürdrajna" gen bedoeld waren als overbruggings- geld. Dat er iets fout was begreep ik de verklaring van majoor Frans nas in lanuari topn ik nnppns ppn H. W. van der Putten (39) blijkt t ve rbruggingsuitkering ontving van dat 111 de korpsadministratie de bank- Nederlandse girorekening, heb ik pas de gemeentelijke sociale dienst in rekeningnummers waren verwisseld in december eemerkt dat er iets mis mijn woonplaats. En toen dacht ik: van de verdachte en van een ande- De president besluit zaak terug te wijzen naar commissaris, die onder mi s 1 ten trachten na te gaan dt dachte precies heeft l eerste verhoor door de m jhol h De verbalisanten zullen worden gehoord, speciaal t Hi P* :iden 1971 eikaars salaris kregen. Tot augustus vorig Jaar maakte dit gebracht. De korpsadministrateur De president spitst zijn oren. „Waar- rits uitlating: ik zei nik de zette de marechaussee op het spoor om -niet?", wil mr. Stolk weten. vond het mooi meegenoc LISSE Het is nog maar zeven jaar geleden, dat Datsun in Nederland heel klein begon met vier man personeel en een verkoop van enkele honderden auto's in het eerste jaar. Nu reeds staat er in Lisse een kolossaal distributiecentrum, dat ruim over de tien miljoen gulden heeft gekost en honderd werknemers herbergt. Het was nodig om de verkoop van zo'n 18.000 automobielen (het cijfer van vorig jaar, dat dit jaar aanzienlijk zou zijn overschreden als er geen stagnatie in de aanvoer was ontstaan) naar behoren te kunnen begeleiden. De officiële opening van het ge bouw aan de Vennestraat had van ochtend plaats. In aanwezigheid van de Japanse ambassadeur R. Sunobe en vele andere genodigden onthulde Nissan-directeur R. Yamazaki uit Tokio een gedenkplaat. Het hoogte punt van drie dagen feest. Woensdag was het al begonnen met een be zoek van 165 dealers en hun naaste medewerkers. In totaal telde Datsun Nederland B.V. die dag toen zeshon derd gasten. BUREN Gisterochtend kwam de autopers op bezoek. En gisteravond de omwo nenden en andere belangstellenden, die daarvoor in advertenties en lucht- reclame waren uitgenodigd. Zij kon den de behuizing van hun nieuwe industriële buren van boven tot on der bekijken. Rob Slotemaker zorgde in een slipdemonstratie voor wat be geleidend spektakel. En kleine atten ties van de zijde van Datsun beze gelden de volledig gesloten vrede. Wamt het is niet altijd koek en ei geweest. De eerste plannen van Dat sun om in de Poelpolder te gaan bouwen stuitten op nogal wat te genstand. Maar met overleg, wijzi ging van de plannen en de belofte dat de weinig fraaie opslagplaats voor 3000 auto's door middel van po pulieren aan het zicht zou worden onttrokken werd het pad geëffend. De bouw die Datsun Nederland moest verlossen van de knellende greep van een veel te krappe behuizing in Sassenheim kon beginnen. Van de zomer is het bedrijf verhuisd .Een operatie, die heel wat voeten in de aarde had, maar toch zo ver een niet-ingewijde kan zien zonder kleerscheuren is volbracht. En giste ren was het dan zo ver. Gisteren kon directeur W. R. Greeve met veel voldoening de genodigden voor de officiële openingsplechtigheid welkom heten. En kon hij het een en ander uit de korte, maar boeiende geschie denis van Datsun Nederland B.V. in de herinnering terugroepen. Vooral legde hij de nadruk op de enorm ex pansieve groei van het bedrijf. In ze ven Jaar naar 18.000 auto's en als er in Japan geen moeilijkheden waren ontstaan zou men dit Jaar 25.000 exemplaren hebben gehaald. Maar in het land van de rijzende zon is een tekort aan staal en andere materia len, nodig voor de vervaardiging van auto's. RACE Nissan heeft zijn produktie moeten inkrimpen en heeft dat verhaald op de export. Om redenen, die hier niet zo goed worden begrepen. Maar waarschijnlijk wil men op de thuis markt de harde nek-aan-nek-race met Toyota ten koste van alles win nen. Dat geeft Datsun Nederland overi gens wel even de tijd alle organisa torische problemen, die zo'n groei met zich meebrengt, de baas te wor den. Al betekent zo'n gebrek aan aanvoer natuurlijk ook een fikse der ving van inkomen, wat vooral met dat nieuwe kostbare gebouw een te genvaller is. Temeer omdat men al les zelf heeft gefinancierd. Er is geen Japanse yen in Lisse geïnvesteerd. CADEAUS Nadat de heer Greeve het woord had gevoerd onthulde de heer Ya mazaki de gedenkplaat en kwamen nog anderen naar het spreekgestoel te om het bedrijf met zijn aanwinst geluk te wensen. Verscheidene ge schenken werden overhandigd. Zo bood het personeel bij monde van chef magazijnen F. Steensma een zonnewijzer aan. Als laatste spreker kwam mr. O. Vogelenzang aan het woord, die als commissaris van Dat sun Nederland B.V. iedereen bedank te voor de belangstelling bij deze opening ondervonden. Daarna kreeg men volop de gelegenheid het ge bouw te bezichtigen. Het gehele ope ningsfestijn werd besloten met een koud buffet. Centrum voor intermenselijke be trekkingen, Oude Rijn 88, Leiden (telefoon 44000). Geopend op werk dagen van 3 tot 11 uur n.m., op za terdagavond en op zondagmiddag. Het nieuwe pand van Datsun Nederland aan de Vennestraat in Lisse bestaat uit drie seg menten. In het midden het hoofdgebouw)links het onder- delenmagazijn en aan de rech terzijde werkplaatsen en spui- terij-plaatwerkerij. Het hoofdgebouw bestaat uit twee verdiepingen. Boven al leen directie en administratie. Beneden naast nog enkele ad ministratieve afdelingen een showroom, een leslokaal en de kantine. Alles gegroepeerd rondom een fraai aangelegde tuin, compleet met vijver en fontein op de binnenplaats. De aanleg daarvan is aangebodeji door de dealers. In het onderdelen-magazijn, waarvan het bestand door een IBM-computer wordt beheerd, zijn meer dan 25.000 onderde len zeer systematisch opgesla gen. Laden en lossen natuur lijk volgens de modernste technieken. In de automobielwerkplaats geschiedt het onderhoud van het eigen wagenpark en daar naast worden daar ook zeer speciale reparaties van dealers verricht. Twaalf werkplekken zijn voorzien van zeer uitge breide apparatuur. De spuiterij beschikt over een hypermoderne dwars ge transporteerde "aerotechnik" cabine. Aan de uiterste rech terkant een vol-automatische produktiestraat, die een auto mobiel in 22 minuten van een „vette" auto tot een produkt rijp voor de showroom omto vert. Wanneer straks het voetbal terrein gereed is en de beplan ting van ongeveer 15.000 vier kante meter is aangebracht en opgegroeid zal de omgeving zo vertrouwd de directie er weinig meer van merken, dat Datsun Nederland de naaste buur is. Boskoper fors op het dievenpad DEN HAAG/BOSKOOP „Neen, betalen van de schade, dat komt in uw hoofd niet op," aldus het verwijt van de president van de Haagse rechtbank aan een 21-jarige timmer man uit Boskoop, die terecht stond, omdat hij fors op het inbrekerspad was geweest. Tijdens die bezigheid in Bodegraven was hij door de politie ontdekt en hoewel verdachte op de vlucht sloeg, lukte het later toch hem op te sporen. De officier van justitie had niet al le feiten ten laste gelegd, doch in de dagvaarding slechts vijf van de veer tien opgesomd. Daaronder bevond zich dan de diefstal van frisdranken in Bodegraven. De buit werd in een met zand gevulde zak in de Gouwe gelaten, doch kwam later letterlijk weer boven water. Er waren diverse kleine diefstallen, soms van snoepgoed, sigaretten en dergelijke. Merkwaardig was de dief stal van een gedeelte van een politie- uniform uit een auto; een uniform, Jas en koppelriem verdwenen. De drank speelde een rol bij de diverse gebeurtenissen. Mede daar door wist verdachte zich alles niet zo best meer te herinneren. „We wilden een feestje hebben," aldus verdachte. „En dat moest de drankunie dan maar betalen," vulde de rechtbank president aan. In sommige gevallen was de scha de die werd aangericht aanzienlijk groter dan hetgeen werd gestolen. In Wassenaar NIEUWKOOP Bij Vanandel Me tallicus BV zal een beperkt aantal medewerkers moeten afvloeien. L):i houdt verband met de introductie van een nieuwe met aardgas ge stookte centrale verwarmingsketel, die een efficiëntere produktiemetho- de tot gevolg heeft, waardoor meer eenheden met minder mensen kun nen worden gefabriceerd, aldus het bedrijf. Voor alle handarbeiders zijn vol doende overplaatsingsmogelijkheden naar een zustermaatschappij op Tholen aanwezig, waar men met pro blemen kampt betreffende het aantrekken van personeel en waar ook voldoende woningen beschikbaar zijn. Het personeel is intussen ingelicht en er vindt overleg plaaits met de vakbonden over de te nemen maat regelen. Totdat dit overleg is afge rond kunnen geen nadere medede lingen worden gedaan. De stijgende lijn in het aantal misdrijven waarmee de Wassenaarse recherche zich heeft bezig te hou den, zet zich voort. In de periode 1 Juli 1972 tot 1 Juli 1973 kwamen 579 misdrijven ter kennis van de recherche, tegen 437, 435 en 458 in resp. 1970, 1971 en 1972. Vergeleken met 10 Jaar geleden, toen 259 mis drijven werden behandeld, is de cri minaliteit meer dan verdubbeld. Vergeleken met de vorige periode is vooral het aantal rijwiel- en brom fietsdiefstallen sterk gestegen: van 106 in '71/'72 tot 144 in '72/'73. Ook het aantal inbraken steeg van 88 tot 111. Het aantal zedendelicten was kleiner: 11 tegen 16 in de vorige periode. De rubriek „diverse misdrij ven" zoals geweldsdelicten, beledi ging, vernieling, heling, verduiste ring, oplichting, Joy-riding verdub belde van 53 tot 108. In de verslag periode werd door de politie 256 maal assistentie verleend in verband met jeugdbaldadigheid. Het aantal verkeersongevallen in de tweede helft van 1972 en de eerste helft van 1973 was in totaal 741. Daarvan waren er 548 met alleen materiële schade, 137 met lichtge- de ti verbrei KATWIJK Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op don derdag hun slag geslagen in de wo ning van mevrouw Ouwehand, Zee weg 105. Voor een ton aan antiek, meest zilveren en tinnen voorwerpen werd buitgemaakt. Ook een Friese stoeltjesklok en een statenbijbel zijn Burgerlijke stand van Wassenaar WASSENNAR Geboren: Gerard Cornelis z. v. C. Hertsenberg en G. C. de Groot; René C. z. v. E. H. Al- bers en C. W. Philippi. Ondertrouwd: C. van der Kaa en J. C. C. M. Nijssen; H. P. de Boer en M. F. Bouvy (Den Haag)A. M. P. M. Broeksteeg (Berghem) en H. M. Ruygrok van de Werve; J. L. W. El- ligens en J. C. van de Putte. Getrouwd: A. Ettouti en P. Paarde- koper; F. A. Sjollema en M. H. Ga- sille; R. H. Barents en M. J. G. Rueb; H. M. Meulenkamp en W. J. C. Holsnijders; W. A. Fr"oger en Jkvrwe. J. W. C. van Panhuijs; J. Teengs Gerritsen en H. P. Traas. Overleden: Wed. A. Laman Trip Schulein; H. Hulleman. Bevolkingscijfer Wassenaar daalt WASSENAAR Uit een overzicht van de loop der bevolking van Was senaar sinds 1963 blijkt, dat het in wonertal in de loop van 1973 enigs zins is teruggelopen. Op 1 augustus j.l. bedroeg het 28.614, dat is 148 minder dan op 1 januari J.l. Het is voor het eerst na 7jaren dat het bevolkingscijfer een dalende ten dens vertoont. In de Jaren 1963 tot en met 1966 schommelde het aantal inwoners vrij constant rond de 26.000. Van 1 Januari 1967 tot 1 Januari is het aantal ingezetenen snel gestegen van 26.000 tot 28.762. nel Bc verdwenen. Onder het arte 31 zich: een zilveren bieden G£ pot een zilveren ka/ndel Koloi theepot en een tinnen inbrekers zijn binnenged a de tuindeur. Ter hoogte vi joletsluiting werden twee boord, waardoor de sluitiïf d geheven. Van de ieder spoor. De politie stieren derzoek in. Vermoedelijk in dezelLan is ook ingebroken in het sterk weg 145, van de familie C familie, tien oktober terte k van vakantie vond in de overhoop. Vermoedelijk brekers hier begonnen het moment van de in braider ter geen geld in huis. ErtCver sieraden zijn wel meegen aan; van de daders van deze ir breekt ieder spoor. De een onderzoek ingesteld. hul als 9 Via een platdak zag e ge loswerkman kans de een winkel in elektrische aan de Geversstraat in binnen te komen en roo! teev' een radiotoestel. In Leiden een garage een Volkswage later verkocht. Voor die f hij zich voor de Haagse te verantwoorden gehad. bank heeft vonnis gewea dachte veroordeeld tot vi#an gevangenisstraf waarvan v :oI° de voorwaardelijk met pro1^ 2 Jaar en aftrek van de t arrest doorgebracht. hanc luc Btten i drilt Hi I orlog lai HAZERSWOUDE ker (of inbrekers?), dii nacht van woensdag op dag de slagerij van Rie de Hazerswoudse heeft (hebben) bezocht, (en) bepaald van de hon gekomen. De slager meri morgen na het bezoek c dat er zo'n veertig woi worstsoorten waren ver^ Het was overigens niet c maal dat slagerij Rietv gewenst bezoek kreeg, der werd er al g - rijs „Ik heb er spijt van," aldus verdach te, doch dat vond de officier wel erg goedkoop. Want aan vergoeden van schade wordt niet gedacht. „Het is een infantiele houding en erg vrij blijvend". De eis luidde drie weken gevange nisstraf, waarvan een week voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. wonden, 47 met zwaargewonden en 9 met dodelijke afloop. Van alle aan rijdingen kwamen er 239 voor op de Rijksstraatweg. Pauselijke onderscheiding LEIDEN Op de receptie t.g.v. het 100-Jarig bestaan van het West einde Ziekenhuis ici Den Haag heeft Leidenaar J. Th. Stierum een pause lijke onderscheiding Ridder in de orde van de H. Silvester ontvan gen. Hij was administrateur en is 41 jaren aan dit ziekenhuis verbonden geweest. LEIDEN Ds. B. C. de Gelder, hervormd predikant te Maasdijk, heeft bedankt voor het beroep van de hervormde Boshuizerwijk (vaca ture ds. J. Poort), De Leidse school voor de detailhandel (L.D.S.) is vanoc officieel verblijd met 4 lokalen aan de Splinterlaan inf* dorp. Tevens werd de opening min of meer de afsluiti het eerste schoollustrum. Voorzitter van het schoolft mr. Portheine, die de opening verrichtte (op foto Jan zag met de ingebruikneming van de nieuwe lokalen duk perspectieven voor een nieuwbouw. Dat zei ook de dit Van Britsum. „Er is alleen maar ruimte voor prettige ten", zo zei hij. Er is volgens hem door een heleboel tl' een heleboel werk verricht. Iedereen die op wat voort dan ook had meegeholpen aan de totstandkoming f lokalen werd zeer hartelijk dank gezegd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4