us Malik loopt loos weg uit eiligheidsraad spaarrentetot SYRISCHE RAKETTEN RICHTEN RAVAGE AAN Israel laat de leer van de „vervroegde tegenaanval'' los V.S. niet langer het land van overvloed t Israëlische ambassadeur medeleven met burgerslachtoffers uitsprak WuLt procent Cox's. Die smaakt. Het was geen verrassing Sporadische, maar steeds erger wordende tekorten BUITENLAND IG'DE NATIES, NEW YORK (GPD) Het nieuws van de Israëlische bom- nten op Damascus en (bij geruchten) op Cairo bereikte de Veiligheidsraad ter voor de tweede achtereenvolgende dag in zitting was over de crisis in het Mid- !en. Toen ook de Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Tekoah, zijn •n uitsprak met de bij de bombardementen in Damascus om het leven gekomen ïdse diplomaten en Syrische burgers, protesteerde de Russische VN-vertegen- •r Malik, en verliet onder langdurig applaus van de verzamelde Arabische diplo- 1 journalisten de vergaderzaal van de Veiligheidsraad. de uitspraken van mede- nedeleven van internatio- :s en gangsters niet ei Malik. Hij keerde at ambassadeur Tekoah tak had beëindigd, leur Malik had in zijn over de bombardementen en Cairo de Israëlische evr. Meir, en de Israëli- ter van Defensie Dayan, misdadigers" ge ns handen besmeurd wa it bloed van de moord op e burgers. lent van de Veiligheids- ustraliër Mclntyre moest tribune vermanen om louden van welke bijvals- dan ook. De tribune, Isteren op de eerste dag ing van de raad, was af- Dk in de vergaderzaal diplomaten van de Yaties rijen dik mee te iar de toespraken van de en. ilik de zaal had verlaten, nbassadeur Tekoah zijn ei dat 't geen wonder was .pas vertrokken, want, zei Sowjet-Unie die ver- Jk was voor een belang- ■jn de huidige strijd in het en. "De Sowjet-Unie", "heeft zich op één lijn de barbaarse haat (van n)] en heeft de Arabische ien van allerlei wapens". DVERTENTIE ;r steun r Egypte Tekoahs verwijzing naar wapens sloot aan op rapporten uit Washing ton en Tel Aviv dat het de nieuwe Russische SAM-5 raketten zijn, die vooral de Israëlische luchtmacht par ten spelen. Deze raketten, waarvan een verouderde versie in de oorlog in 1967 werd gebruikt, blijken aange past te zijn aan de ontwijkings-ca- paciiteiten van, de Amerikaanse Fhantom-straaljagers en de Franse Mirages waarmee de Israëlische luchtmacht is uitgerust. Dit zou de relatief grotere Israëlische verliezen in de huidige strijd verklaren. Militaire analisten in Washington zijn blijkbaar tot de slotsom geko men dat de Israëliërs de huidige strijd zullen winnen, dat wil zeggen dat zij in staat zullen zijn om de Ara bische eenheden terug te dringen tot de grenzen van voor het conflict maar dat de Israëlische verliezen verhou dingsgewijs groter zullen zijn dan in 1967. Ook zijn de Amerikaanse waar nemers van mening dat het nog min stens twee tot drie dagen zou duren, voordat het beslissende punt dn de strijd is bereikt, wanneer een staakt- het-vuren door de strijdende partijen geaccepteerd kan worden. De Veiligheidsraad vervult op dit ogenblik dan ook een "holding ac tion" dat wil zeggen het in een staat van paraatheid blijven tot een van de betrokken partijen in de strijd een beroep doet op interventie door de raad. Concessie Diplomaten dn de VN-kringen zijn ven mening dat, zelf^ wanneer de Sy- riërs en de Egyptenaren tot de oor spronkelijke grenzen van voor het conflict worden teruggedrongen, zij 'n belangrijk politiek voordeel zullen hebben 'behaald. De redemring is, dat zij getoond hebben een strijd te kunnen voeren waarop Israël en ook vele Westerse Israël-supporters niet verdacht waren. Deze diplomaten zijn van mening dat de weerstand, die de Arabieren bieden de onderhan delingspositie van Syrië en Egypte heeft versterkt. Isralë, zo is deze gedachitengang, zou dan misschien bereid zijn concessies te doen omdat het zich alleen maar kan afvragen, hoe een volgend conflict zou aflopen. Inmiddels zijn er vragen gerezen, over de Amerikaanse positie ten aanzien van het conflict in het Mid den-Oosten. In zijn rede voor de vei ligheidsraad vermeed de Amerikaan se ambassadeur Scali specifiek te zijn over de grenzen waarop de strijdende partijen zich terug zouden moeten trekken. Dit wierp onmiddellijk de vraag op, of Washington een ingrijpende wijzi ging had aangebracht in zijn tot nog toe ingenomen politieke positie, die inhield dat de grenzen van de oorlog van 1967 gerespecteerd dienen te worden. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen en ook ambassadeur Sca li zelf vermeden echter hierover in details te treden. Jacob Malik stampt op. De Russische ambassadeur bij de Ver enigde Naties verlaat de zitting van de Veiligheidsraad, na dat zijn Israëlische collega zijn medeleven had uitgesproken met de burgerslachtoffers van het bombardement op Da mascus. (Van onze correspondent Rob Simons) Jeruzalem Het aanvankelijke op timisme aan Israëlische zijde, waar minister Dayan zaterdagavond een snelle overwinning op beide fron ten in het vooruitzicht stelde, is aan merkelijk bekoeld. De voormalige chef van de miilitaiire inlichtingen dienst generaal Yaariv verklaarde de pers: "Laten we ons niet overge ven aan dromen over een snelle ver overing. Dit is een oorlog die lang zal duren, maar uiteindelijk zullen we succes behalen". Het noordoostelijke deel van Is raël wordt vanuit Libanon en Syrië bestookt. De afgelopen nacht vuur den Palestijnse commando's alleen al op CürlJaJt Shmone dertig Katjoesja- raketten af. Gisteren heb ik tijdens een bezoek aan kibboets Gvat bij Nazareth de enorme ravage in ogenschouw geno men die een Syrische lange af- stamdsraket vain Russische makelij in de deze collectieve landbouwne derzetting heeft aangericht. Twaalf gebouwen zijn volkomen verwoest. De elektriciteit is uitge vallen. De vijfhonderd kilo zware kop van de Syrische raket was bij het ochtendgloren temidden van de kin dergebouwen tot ontploffing geko men. Mevrouw Aloni: "We hoorden een geweldige klap. Gelukkig zaten alle tweehonderd kinderen al de hele nacht in. de schuilkelders. Alleen een grootmoeder werd door glassplinters licht gewond. De volwassenen, die gewoon thuis hebben geslapen, kwa men meteen naar buiten om te kij ken of alles in orde was". De 26-jarige Australische vrijwil ligster Petrucia Byrn, woont twee- eneenhalve maand in Gvat. Naast de diepe krater die de twee ton wegende raket geslagen heeft, staan wij bij een temperatuur van dertig graden in de brandende zon bij de puinho pen. "Ik lag in een houten barak te slapen. Het eerste wat ik hoorde was een ontzettende knal. De sirene voor luchtalarm trad direct in werking. Over mijn hele lichaam voelde ik glassplinters en kalk. Ik rende zo |T Het aantal landen en Syrië steunt in de Israël neemt toe. Het in schijnende blad L'Orient ildt dat gisteren 16.000 Itairen met 100 tanks zich «haard aan de zijde van heeft gisteren eveneens rachten ter beschikking irenigd Arabisch opperbe st. Volgens het ministerie de in Koeweit strijdt een ngent Koeweitse troepen Egyptenaren aan het Sinaï. Generaal Amin da heeft gezegd dat een lataljon op weg is ront. zou 900 man naar het Egypte hebben gezonden. Bft toegezegd legereenhe- nden, maar hoeveel ind. De rol van Libië (dat beschikt overe 110 Franse i nog steeds onzeker. Sa- 1 heeft sinds gisteren van zijn troepen bevolen le strijd aan de zijde van Syrië gereed te houden, en Jordanië hebben tot niets van zich laten De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4%% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8Vi°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar IK deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK m gauw mogelijk naar de schuilkelder die een minuut van mijn kamer ligt. De meeste mensen wisten niet wat er gebeurd was. We waren tegelij kertijd geschrokken en opgelucht over de goede afloop. De sfeer was goed". Het moreel wordt evenals in de zesdaagse oorlog bij de Israëlische bevolking via de radio met nieuwe liedjes zo hoog mogelijk opgevoerd. Populair is bijvoorbeeld deze hit "De beste Jongens voor de lucht- maoht en de beste meisjes voor de piloten". Niet alleen Joodse Israëliërs maar ook Arabische en Druzische staats burgers en buitenlandse toeristen bie den in het hele land hun vrijwillige diensten aan. Sinds het begin van de oorlog zijn nergens diefstallen bij de politie aangegeven. De Israëlische parlementsverkie zingen die op 30 oktober zouden wor den gehouden zullen waarschijnlijk worden uitgesteld. ADVERTENTIE Een van de opvallendste kanten aan de oorlog, die nu in het Mid den-Oosten woedt, is, dat Israël de doctrine van het „preventieve te genoffensief", di evervroegde tegen aanval in haar zuiverste vorm, heeft losgelaten. Op grond van wel ke motieven staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal het echter een combinatie zijn van de sinds de zesdaagse oorlog van juni 1967 ge wijzigde militair-strategische ver houdingen en de meer geschakeerde politieke situatie. Militair gezien staat Israël, althans wat Egypte betreft, niet meer direct met de rug tegen de muur; de be zetting van de Sinaïwoestijn maakt dat er meer soepelheid in de diepte van het front zit. Daarbij komt nog het „Berezina-effect", genoemd naar Napoleons terugtocht uit Rusland over de Berezina in 1812. Dat wil zeggen dat de Israëliërs de kans hebben de Egyptische eenheden, die zich over het Suezkanaal hebben gewaagd, volledig te vernietigen. Zoals gezegd speelt de politieke si tuatie een zeker even belangrijke rol. De neiging ook bij Westerse landen om meer naar de Arabieren, en speciaal de Palestijnen, te luiste ren en meer begrip voor wat dezen hun „vernedering" noemen, maakt de doctrine van de vervroegde tegen aanval tot een tweesnijdend zwaard. Na de eerste toepassing van de ver vroegde aanval in 1956 is deze door de Israëlische regering steeds als een ijzeren regel gehanteerd. Ook op kleine schaal: men denke aan de commandoaanvallen op Syrisch grondgebied, waarbij o.a. opleidings kampen van Palestijnse guerrilla strijders werden uitgeschakeld om dat deze een bedreiging vormden voor de kiboetsen. Generaal Yigal Allon heeft in zijn boek over de Israëlische strijd krachten „The making of Israël's army" die doctrine dan ook cen traal gesteld. Volgens hem is de vervroegde tegenaanval echter toch iets anders dan een preventieve oorlog. Een vervroegde tegenaanval, schrijft hij, is gerechtvaardigd, wanneer men zeker weet dat de vij and op het punt staat een invasie te beginnen. Hij moet dan worden onderschept, terwijl hij op weg is naar zijn doel. In 1967 werd volgens Allon zo'n vervroegde tegenaanval uitgevoerd. Hij zegt daarover in zijn boek: Israël kon niet wachten op een grote Egyptische aanval, alvo rens een tegenaanval te lanceren: aangezien oorlogen tegenwoordig niet beginnen met een „eerste gra naat" maar met een grote lucht aanval, zou wachten fataal zijn ge weest En verderop voegt hij er aan toe: „Het morele recht en het operatio nele vermogen van de Israëlische strijdkrachten om een vervroegd te genoffensief te ontketenen, bestaan nog steeds." Dat Israël desondanks in de huidige situatie van de doctrine is afgewe ken, is ook een teken van de zelf bewustheid van de strijdkrachten. Opperbevelhebber David Elazar is er heilig van overtuigd, dat ook nu de Arabische alliantie verpletterend kan worden verslagen. Als militair zal hij er waarschijnlijk ook van uit gaan, dat door de Arabieren „te laten komen" en ze daarna aan te pakken, hun materiële potentieel zó kan worden verzwakt, dat voor en kele Jaren de stoom weer uit dp pot ls. Uit uitspraken van de chef-staf kan men ook opmaken dat de Isra^'i- sche regering al lang akkoord is met z'jn opvatting, dat de tegen aanval zich desnoods tot het grondgebied van de betrokken Ara bische landen zal moeten uitstrek ken en dat in elk geval aan de druk die Amerika en Rusland even tueel zouden uitoefenen om een wa penstilstand te bereiken, zeker niet zal worden toegegeven zolang de vij and zich nog over de grenzen van 1967 bevindt. De lang gekoesterde veronderstel ling dat Israël door de aanval werd verrast heeft Intussen v.eel van haar kracht verloren. De zeer kundige Jfraëlische in lichtingendienst moetr'V sinds de top conferentie van de Arabische leiders enkele weken geleden in grote l'm^n van de plannen op de hoogte ziln geweest. Grote troepenvemJapf n- gen naar de grenzen vorige week, duiden daar ook op. De dreiging van een nieuwe eoorlog is door Israël dan ook nooit onder schat. Generaal Allon haalt in zijn boek een uitspraak aan van de oude Chinese wijsgeer Soen Tsjoe: De theorie van de oorlog leert r>ns niet te vertrouwen op de mogeliik heid, dat de vijand niet zal kom maar voorbereid zijn hem het hoofd te bieden; niet te vertrouwen dat hij niet zal aanvallen, maar op het feit dat wij onze positie onoverwin nelijk hebben gemaakt. ADVERTENTIE Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer; er is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de "Skalp". Bij de "Skalp" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit de eigen hoofdhuid te groeien, alsof het een haartrans- plantatie is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als Uw eigen haar. De nveuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarprobleem heb ik een oplossing en ik geef U gaarne discreet en gratis advies in mijn aparte af - deling. Op ver - zoek ontvangt U folders met prijsinformatie. Uitsluitend ve krijgbaar bij Lxl/J Specialist: HANS v.TONGEREN kgen In de argentljnse ba zijn vier bommen ont- antoren van o.m. twee fè bedrijven en een West- Ze richtten grote scha ar er zijn geen gewonden. volgden op de moord op taris van de transport- rlos Julian, en een eer- mslag op het Amerikaanse Hotel in Buenos Aires, sering De Peruaanse i de Amerikaanse leming Cerro zullen bin- >rden genationaliseerd, zo dent Velasco van Peru "tond de mijnen van Cerro esgebergte zijn troepen In- Op 24 september brak handelingen met de rege- 'erneming van zes mijnen De Verenigde Staten, zo lang het land van overvloed, hebben thans te kampen met sporadische, maar steeds erger wordende tekorten. In verspreide delen van het land is olie al maandenlang onofficieel ge distribueerd. Zeep is er weinig. Een Door Joyce Eggington van The Observer gezin kan een jaar moeten wachten op de aflevering van een nieuwe diepvriesijskast. Loodgieters kunnen geen sanitair krijgen. En sinds het begin van de zomer zfjn er geen ro zijnen meer in de supermarkten. De Amerikanen hebben de waar schuwing ontvangen, dat het tekort aan olie van de afgelopen zomer in de komende winter kan leiden tot een crisis in de brandstofvoorzie ning met stookolie voor huizen en kantoren. De meeste mensen zullen nog tot de ontdekking moeten ko men dat het moeilijk zal worden antivries voor hun auto's te krijgen zodra het kouder wordt. En men is zich over het algemeen niet bewust van de omvang van de tekorten, omdat de meeste hiervan speciale dingen betreffen als luiers, kaarsen, tennisballen, houten meubilair, ko perdraad en aspirine. Pas toen ik bijvoorbeeld een paar plantjes in de tuin wilde verplanten kwam ik tot de ontdekking, dat het haast onmogelijk was kunstmest te bemachtigen. Boeren wisten dat na tuurlijk al weken. Ik was mij er vaag van bewust, dat er te weinig bouwmaterialen waren, maar pas toen ik een paar verbouwingen aan de keuken wilde laten verrichten en te horen kreeg, dat dit wel drie maanden zou kunnen duren, besefte ik dat pas goed. De meeste tekorten zijn het gevolg van een naar het lijkt eindeloze kettingreactie. Voordat onlangs de controle op de vleesprijzen werd op geheven hielden de boeren de ossen achter, die ze normaal naar de abattoirs zouden hebben gezonden. Ze hoopten daardoor later er hoge re prijzen voor te krijgen. Er ont stond hierdoor niet alleen een te kort aan vlees, maar ook aan dier lijk vet en dit leidde weer tot te korten aan zeep en kaarsen. Men verwacht, dat er later ook een te kort aan schoenleder zal optreden. De industrie van drogisterij- en cosmetica-artikelen voelt ook de ge volgen van de vleescrisis. Talkvet wordt gebruikt voor de vervaardi ging van shampoo's, zalfjes, crèmes en lotions, zodat sommige van deze produkten moeilijk verkrijgbaar zijn of in prijs zijn gestegen. Het tekort aan olie dat alleen maar erger kan worden, daar de binnenlandse vraag bij het aanbod ten achter blijft betekent, dat er ook minder voorraden zijn van che mische produkten die uit olie wor den vervaardigd. Zo hebben de fa brikanten van cosmetica niet alleen te weinig dierlijk vet voor het ma ken van shampoo, maar ook niet genoeg plastic om de flessen voor deze shampoo te vervaardigen. En het heeft geen zin weer glazen fles sen er voor te maken, omdat er ook te weinig natrium carbonaat (soda) is, dat gebruikt wordt bij de fabri cage van glas. Haast alle plasticmaterialen die uit olie worden vervaardigd zullen naar verwachting schaarser worden en duurder, van kartonnen verpakkin gen voor melk tot regenjassen. Een nationaal tekort aan hout, waarvan het aanbod ook al bij de vraag ten achter blijft, doet zich niet alleen gevoelen in de woning bouw en de meubelindustrie, maar heeft ook een tekort aan krantepa pier veroorzaakt en aan alle sooren verpakkingsmateriaal. Soda is een van de chemicaliën, waaraan een steeds groter tekort ontstaat, vooral omdat de prijscon troles in de Verenigde Staten ver oorzaakt hebben, dat de chemische fabrieken meer voor de export zijn gaan produceren, hetgeen voordeli ger is, dan voor binnenlands ge bruik. Een tekort dientengevolge aan fenol, dat gebruikt wordt bij de fabrikage van aspirine en nylon, maakt, dat het thans meer kost om af te komen van een hoofdpijn of om een maillot te kopen. De vraag in de Verenigde Staten overtreft ook het aanbod van ande re natuurlijke produkten behalve olie en hout. De katoenoogst van dit jaar was niet voldoende voor de nationale behoefte. Daardoor zijn er sporadi sche tekorten ontstaan aan luiers, tennisballen, blauwe jeans, school uniformen en handdoeken. Het wol tekort heeft een herencostuum on geveer veertig gulden duurder ge maakt. Binnenkort zullen cosmetica op basis van lijnolie schaars wor den. De bouwlndustrie en die van beno digdheden van loodgieters hebben tekorten aan haast alle essentiële zaken, van bakstenen tot badkuipen. „Als ik duizend toiletten zou hebben om te verkopen, zou ik koning van Denver zijn", aldus een loodgieter in Colorado. Onder de niet-essentlële levensmid delen die zijn verdwenen (waaron der stroop uit mals, zuurkool en garnalen) mist men het meest van al rozijnen. De oogst is niet alleen slecht geweest, maar de eigenaars van de Californische wijngaarden vinden het voordeliger alle beschik bare land te gebruiken voor de wijnbouw. In noyember zouden er nieuwe voorraden rozijnen komen, zo is ons beloofd, maar dan twee of drie keer zo duur als vroeger. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9