liter de ^gering Stilzwijgende erkenning van junta in Chili Gerechtelijke actie tegen Rijnvervuiler Voor 1980 medicijnen controle centraal op 41 driessen poeslief 1) 66 lanceert nieuw plan ypPu ATI huurwaarde eigen woning Internationale actiegroep wil: tiek op platen ie uit tonrede GEVE1REIHI6IHG Kabinet kan nooit tijdig mobiliseren' Minder gast arbeiders in Zuid-Holland Amsterdam helpt Hanoi f 225.000.- Suiker goedkoper Boer wil tunnel voor zijn koeien 10 gram 7» 150 119 gram 2 kilo 500 gram j 10 OKTOBER 1973 V JSL JL DEN HAAG Fractieleider dr. gere onderhoudskosten in vergelij- hogen tot 400 gulden. Van de cate- ADVERTENTIE J. C. Terlouw van D'66 in de Twee- de Kamer heeft een nieuw, genuan ceerd plan gelanceerd ter verhoging van de fiscale huurwaarde van eigen woningen. Het moet dienen ter ver vanging van het voorstel van het ka binet om de huurwaarde in de mees te gevallen te verdubbelen. king met nieuwere woningen. gorie tussen 60 en 90.000 gulden wil Voorts wil Terlouw huizen met een Terlouw de huurwaarde (nu 600 gul den) verhogen met tweederde tot IAAG KVP en ARP staan achter het beleid van het )en Üyl. KVP-fractieleider Andriessen toonde zich tijdens de eerste dag van de Algemene Beschouwingen iveede Kamer zelfs "poeslief" tegenover de regering. »uze voor dit kabinet is een juiste geweest", conclu- ij- revolutionaire fractielei- Het te voeren prijsbeleid werkt 3 deed "aardig" maar volgens Andriessen nadelig voor be- >r kritiek. Onder meer zei langrijke groepen in het midden- en 7 te hebben over 't uitga- kleinbedrijf. Hij vroeg bij de rege- i 1974. Maar hij voegde ring bijzondere aandacht dat de of- at hij het kabinet niet fers die deze groepen brengen voor :t in moeilijkheden komt de bestrijding van de inflatie in rede verwachtingen wekt lijke verhouding staan met de offers niet kan verwezenlijken, van andere inkomenstrekkers, partijgenoot, PvdA-frac- Aantjes (ARP) wierp grote beden- in Thijn, had daarnaast kingen op tegen het voornemen van iitief oordeel over het to- de regering om de extra begrotings- iroor 1974. Wel verklaarde ruimte volledig te gebruiken,. igekondigde bezuinigin- "Wij willen niet alleen 1974, maar msie niet mee waren ge- ook "75, '76 en '77 in de beoordeling hoopte echter dat in de van het kabinet betrekken", meende ren tegemoet zal worden hij. De doelstellingen van het kabi- n de ideeën zoals die op net op het gebied van inflatiebestrij- 1 de PvdA leven. ding, vermindering van inkomenson- meende dat veel dingen gelijkheid en van spreiding van ken- d t van het kabinet-Den nis en macht kon de ARP-fractie wel aanspreken. "De finan- onderschrijven, al bestaat er wel kri- wordt strak gespannen, tiek op de manier van uitvoering, ifwachten of dat te strak Volgens Aantjes zal het kabinet d hij. Daarnaast prees moeten bewijzen dat het in dienst I je energieke aanpak van staat van het algemeen belang en dnat het zorg draagt voor een recht- fractie vindt wel de uit- vaardige harmonisatie van deelbe- j§)g en Andreissen wees op lamgen. die daaraan verbonden volgens hem aan harde "In dit opzicht wekt het kabinet moeten worden vol- twijfel", zo vond hij, "Ik zeg niet dat -il een effectieve en het Hat beoogt, maar het komt wel matiging van lonen en over alsof het zich meer in het bij- odig. "Tegenvallers kun- zonder de vertegenwoordiger voelt, hebben". orm een deelbelang. Het is van het jde ook dat er volgend grootste belang dat het kabinet zich fcheden zullen komen als van deze beeldvorming weet te ont- in dit tempo zal door- doen". De scoialistische fractieleider Van S hoeksteen van het bSd. aftalta! tiebestrijding is volgens hem niet los beneden 30.000 gulden geheel vrij 1000 gulden, van huurwaarde maken. Het kabi net wil het huidige peil van 150 gul den hand haven. De voorgestelde verdubbeling van de huurwaarde wil Terlouw pas laten Om te beginnen stelt Terlouw voor ingaan bij huizen die een waarde een tweedeling te maken naar ouderdom van de woningen. Bij hui zen ouder dan 25 Jaar zou bij de vast- van 90.000 gulden hebben in bewoon de staat. Van de categorie huizen met een waarde tussen 30 en 60.000 Vierkant tegen elk gesleutel aan de huurwaarde van de eigen woning hebben zich de fracties van VVD en DS'70 verklaard. Ook de CHU voelt er niets voor. De fracties van KVP en ARP zijn tegen de verdubbeling die het kabinet heeft voorgesteld, maar zijn bereid wijzigingen aan te stelling van de huurwaarde rekening gulden wil Terlouw de huurwaarde brengen. Alleen de PvdA-fractie gehouden moeten worden met de ho- (nu 300 gulden) met eenderde ver- staat achter het kabinetsvoorstel. DEN HAAG (ANP) Ongeveer tien dagen geleden heeft de Chi leense Junta de Nederlandse regering, zoals in het diplomatieke verkeer ge bruikelijk is, schriftelijk de samen- Er bestaan wel contacten tussen de Nederlandse ambassade in Santia go en de Chileense autoriteiten en minister Schmelzer heeft destijds, het aanknopen van politieke betrek- In de Tweede Kamer ontstond gistermiddag enige paniek toen plotseling een onbekende man rustig rokend tussen de kamer leden wandelde naar het kathe der, waar op dat moment VVD- fractieleider Wiegel zijn rede uit sprak. Tot verbazing van voorzitter Vondeling groette hij deze vrien delijk en vroeg hij of hij de heer Wiegel mocht spreken. Toen de man weigerde weg te gaan schor ste Vondeling de zitting waarna de ongemeenste gast door twee rijkspolitie-ag enten buiten het te zien van het appèl op de sohda- Kamergebouw werd gewerkt. AAG Het weglaten ide om Gods steun en n het einde van de is gisteren tijdens de Beschouwingen in de 'ajmer regelmatig ter Stomen ARP-fractielei- vroeg de regering wat noodzaak was om met lonte te breken. Hij kon telen dat velen het fan de bede als een soort itie hebben gezien en ardoor in hun diepste geraakt waren, btoet heeft velen in en riteit van de hogere inkomens. "De inflatie woedt op alle fonten. Het is nu of nooit". Ondanks vele woorden van lof had ook Van Thijn enige kritische op merkingen. In het bouwprogram had hij het woningwetaandeel hoger wil- Nog maar net kon hij een ver baasde en wat geschrokken Wie gel de hand schudden. Op het Binnenhof verklaarde tionale u leidt tot een doetaatige ROTTERDAM Als het interna- ging tegen Milieubederf), Duitsland stort in plaats van voor de helft op overleg niet op korte termijn en Frankrijk. Gouda, al twee weken geleden het plan te hebben opgevat voor zijn wuumigwetaaaaeei noger WI- rmaebrvikpliikp nnrtn nnnr hof litIlu ««PI*»- len zien. Hij miste in dit verband élement ternationaal Gerechtshof in „Nederland slaapt, de massa Haag- voor moet worden wakker geschud, dit T parlement doet niets", meende een noodprogramma voor goedkope woningen, dn het bijzonder voor noodgebieden in grote steden. Van Thijn vond dat het ook hoog tijd Volgens de Internationale Rijn- Rijnvervuiling, dan moet Neder- groep is er tot dusverre niet meer ge- lozingen van nitraat, ammoniak en land stappen ondernemen bij het In- presteerd dan dat de groei van de andere stikstofhoudende verbindin- Den vervuiling enigszins is getemperd. In gen, metalen en moeilijk afbreekba- het stroomgebied van de Rijn heerst reorgainische verbindingen, calcium stelling van de nieuwe Chileense kingen met Oost-Duitsland actueel regering meegedeeld. Dat deze brief was, verklaard dat het onderhou den van contacten erkenning In houdt. Bij de erkenning van een nieuwe staat of regering spelen drie volken rechtelijke begrippen een rol: de ef fectiviteit van het gezag over grondgebied en volk, de continuïteit en de legitimiteit van het bewind. Tevens is erkenning afhankelijk van politieke, en in sommige gevallen, humanitaire overwegingen. Meer dan voorheen wordt thans belang gehecht aan de vraag, of een nieuwe regering is samengesteld en of die overeenkomstig de wil van het volk handelt, of zij de rechten van de mens en de democratische vrijheden eerbiedigd. In Den Haag is men zich uiter aard zeer wel bewust dat elk Jaar landen regeringswisselingen voorko men die naar de maatstaven van de Westeuropese democratie niet door de beugel kunnen. In het algemeen stelt de Nederlandse regering zich op het standnulnt dat een staat er kenning verdient en dat de regering die het gezag uitoefent in deze ge val 1on meestal stilzwijgend moet wor den erkend. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft gisterochtend minister Van der Stoel in kennis gesteld van zijn ervaringen in Santiago, dat hij als leider van een missie van de So cialistische Internationale heeft be zocht. Van der Louw verklaarde bij te rugkeer in Nederland dat zijns in ziens de Nederlandse ambassade al daar een wijkplaats voor slachtoffers van de Junta behoort te zijn. In Latijns-Amerika wordt het asielrecht van ambassades ruimer ge ïnterpreteerd dan in West-Europa. Bij regeringswisselingen proberen de aanhangers van het afgezette be wind ook in de eerste plaats toevlucht te zoeken in bevriende Latijns-Ame rikaanse ambassades. Reeds half sep tember, enkele dagen na de staats greep, heeft minister Van der Stoel de ambassade in Santiago ruimere instructies gezonden, die de moge lijkheden openlaten dat niet alleen niet is geweigerd betekent volgens welingelichte kringen in Den Haag de stilzwijgende erkenning van het nieuwe bewind in Chili. Volgens de ze kringen probeert Nederland de onduidelijke situatie voort te laten bestaan om politieke implicaties rond uitdrukkelijke erkenning te ver mijden. ADVERTENTIE Voor veilige schoonmaak van ALLE SOORTEN STEEN etc., etc., schakelt vakmensen in! Prijsopgaven vrijblijvend. HEKRO hogedrukr einiglngsbedrij ven ZEIST, Laan van Vollenhove 2181, Telefoon 03404—24010. het land opgeslagen. Het gebruik fosfaathoudende wasmiddelen, Aldus staat in een rapport van de Internationale Rijngroep. Het een Juridisch vacuum, die te wijten en radio-actief afval en het gebruik Nederlanders bescherming wordt iwerd dat rfp «nvmri-rvOiHpv vraaQ h°e hij binnen worden aangeboden aan de tweede, wem aat de grondpolitiek wordt ge- was gekomen zei hij laconiek „Gewoon door de hoofdingang" vervreemd, met wie het ouwensrelatie bezat of op te bouwen", zo s. CHü-fractie toonde zich van fraotieledier Krui- eurgesteld dat het kabj- de afhankelijkheid van geen enkele getui- wil afleggen, 'actieleider Andriessen het weglaten een ver- oninodig en Jam be regering had moeten dat velen heeft ge- (GPV) het verdwijnen van de van de revolutie: geen gezag. "Er zijn oorde len aJls God en gebod erlaten", zei hij. Senator Van Riel: is aan de belangenbehartiging van de overheden van de grote industrië le vervuilers. Strafbaar lood in benzine en persistente organische verbindingen in de land bouw, moeten worden verboden. Tenslotte wordt in het rapport ge pleit voor vermindering van energie- De Rijngroep meent dat alle vuil- gebruik en de bouw van droge koel- geboden. aan de Rijn gewijde ministerconfe rentie die binnenkort wordt gehou den. De Internationale Rijn groep is een verzameling van actiegroepen o uit Nederland (o.a. Vereniging Mi- lozingen strafbaar gesteld zouden torens lieudefensie, Centraal Aktiekomite moeten worden en dat er een krach- dustrie. Rijnmond en de Vlaardingse Vereni- tig controle-apparaat ingesteld moet worden. afvalwarmte van de in- DEN HAAG TTvi nnnif kalbin'eftPe;n maters niet slecht of onverstandig, yl zal nooit tijdig en snel militair maar hebben zij te maken met "een «SmLi onplezierige opgewonden, in wezen amtd-militair ontwikkelingen m het Oosten meent stukje achterban". "Worden maatre- van x gelen tot vermeerdering van de strijd- lgens de WD-senator zijn de mi krachten genomen, dan loopt direct de hele PPR te hoop, zomede de lin kervleugel van de PvdA". Zolang er linkse figuren in het ka binet zitten is het in de ogen van mr. Van Riel dan ook gevaarlijk, om het leger volgens de "zwemvest- In het Haagse Congrescentrum Ze houdt er rekening mee dat ook organiseert de Internationale Rijn een gunstige uitspraak van het In- groep op 24 oktober een werkmiddag ternationale Gerechtshof nog geen die zal worden ingeleid door minister doelmatige bescherming van de Ne- Vorrink van milieuhygiëne. DEN HAAG (ANP) derlandse belangen bevordert. In dat geval zal er tot eenzijdige acties moe ten worden overgegaan om de landen die voor de Rijnvervuiling verant woordelijk zijn op de knieën te dwingen. Als voorbeelden van zulke acties noemt de Rijngroep het beperken varn het vervoer naar en vam deze landen over het Nederlandse tenrito- In Zuid- riale deel van de Rijn, de inkrimping DEN HAAG (ANP) De theorie" te reorganiseren. Deze door is. Volgens de hoofdinspecteur-direc- Holland is in september het aantal van aardgaslever aaities en algemene tijdelijke vergunningen voor buiten- invoer en/of uitvoerbeperkingen. landse werknemers met ruim 900 ge daald tot 14760. Dit aantal is lager Afvalzout dan het de laatste Jaren ooit geweest EIBERGEN Boer Smit AMSTERDAM (ANP) De in het voorjaar in Amsterdam gestarte ac tie „Amsterdam helpt Hanoi" heeft een bedrag opgeleverd van 225.000 gulden, aldus de voorzitter van het actiecomité, de heer P. Mug. Dit geld zal worden besteed aan een school die door Amsterdam zal worden gebouwd in Hanoi. Volgens de heer Mug is er op het ogenblik een brief onderweg naar Hanoi met uit vragen over de prijs en de aard van weg aanleggen om zijn koeien zon- meer zal gaan kosten dan het tot der risico van het weiland naar de nu toe opgehaalde bedrag, zal de ac- De Internationale Rijngroep vindt melkstal te laten lopen. Hij heeft tie op 17 en 18 november worden Zuid-Holland, de heer J. L. West- kortere hoff, duidt dit erop dat ook het aan tal illegale buitenlandse werkne mers en de buitenlanders met per- de revaluatie van de gulden. Het mi- baar blijven, zodat het "zwemvest" manente vergunningen nu op een tour Ho orhoiricuon-p^oTrinn iü dat alle Franse afvalzout in de oude de gemeente om toestemming ge- voortgezet onder het motto "helpt reur voor ae aroeiasvoorziemng m Hanoi, bouw een school", kalimijnen moet worden terugge- vraagd. met ingang van vandaag 3 cent in. méér per kilogram goedkoper geworden, diensttijd, waarbij de afgezwaaide De prijsverlaging is het gevolg van soldaten echter langer direct oproep- nisterie van Economische Zaken dat snöl kan worden opgeblazen als dat relatief laag niveau is gekomen. met de suikerindustrie overleg pleegd heeft over de prijsverlaging, zal er op laten toezien dat de veria- nodig Mr. Van Riel is een aanhanger van de zwemvest-theorie ("ik heb ging van de fabrieksprijs van suixer het recente verleden soortgelijke De voor seizoen gecorrigeerde werk loosheid in Zuidholland in septem ber is gedaald van 2,6 procent naar 2,4 procent van de afhankelijke be- voor ander dan huishoudelijk ver- denkbeelden reeds enige malen ge- roepsbevolklng. De ontwikkeling van bruik met ongeveer 3 procent wordt opperd, zij het natuurlijk veel min- de werkloosheid in deze provincie is doorgegeven in de produkten, waarin der feitelijk gefundeerd ails de heer daarmee gunstiger dan het gemiddel- deze suiker verwerkt is. Eerder op Clumpkens thans doet"), maar vindt het een bedenkelijk experiment zo lang er een "kwasi-rood" kabinet is. de in heel Nederland, waar het voor seizoen gecorrigeerde cijfer niet ver anderde. ADVERTENTIE IGEIUÏ IIKENSLAPPEN *3 VM ZATERDAG BERLINER FRANSE GOLDEN DELICIOUS GRONINGEN (ANP) Nog voor studeren van de mogelijkheid van 'n ven, de "euvele moed" hebben om te 1980 zal het moment aanbreken, gecentraliseerde gemechaniseerde vragen of er niets anders kan worden waarop de apotheker maar een knop administratie voor het uitrekenen van afgr ^ven. In het FNA (Formuia- hoeft in te drukken om dank zij zijn de ziekenfondsreceptuur van de apo- rium der Nederlandse Apothekers), verbinding met een landelijk com putercentrum precies te kunnen afle zen wat voor medicijnen en hoeveel ceptuur. een bepaalde patiënt in de vooraf gaande periode al toegediend heeft gekregen. gebruikt voor de bewaking van ae Dr. J. H. M. Winters, voorzitter van collectieve en individuele geneesmid delenconsumptie, moet uitgaan de van de geheimhouding waartoe de apotheker verplicht is wel van ce de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Pharmacie, voorspelde dit the kers en het opstellen van de af- staan de bereidingsvoorschriften voor rekeningen van de particuliere re- geneesmiddelen die geen merkarti kelen zijn. De KNMP-voorzitter ont hield zich van verder commentaar, Als het computercentrum ook wordt op de affaire rond de Haagse apo theker die ervau wordt verdacht, na gemaakte valium- en mogadontablet- ten te hebben verkocht. Hij wil eerst de resultaten afwachten van het jus- titiëel onderzoek. in Haren (Gr.) op de 118de algeme- voren duidelijk worden vastgesteld, U vindt alte andere VIVO-aanbledingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. ae vergadering van de KNMP. Door een dergelijke controle kan worden voorkomen dat de patiënt te veel slikt van een geneesmiddel, of dat hij verschillende geneesmiddelen inneemt die onverenigbaar zijn. welke gegevens wel en welke niet al gemeen bekend kunnen en moeen worden. Dr. Winters uitte kritiek op apothe kers, die, als een wat bewerkelijk Octrooi-inbreuk mag bepaald ai et worden gebagatelliseerd, aldus dr. Winters, maar de kans erop zou sterk verminderen als er meer open heid was over het al of niet bestaan van bepaalde octrooien en de ehii- De KNMP is al bezig met het be- FNA-preparaat wordt voorgeschre- tingsdatum daarvan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7