Bloembollenvak heeft het dooi devaluatie van dollar moe 'Noordwijkers vaak wantrouwig tegenover ons werk' Boerendeputatie naar Vondeling Jeugdbende sta] 14 mille uit Alpheuse zaken JONGERENWERK KRIJGT EINDEUJK EEN EIGEN HUIS Gedwongen prijzen drastisch te verhogen; koers Nederlandse gulden steeg sterk Nog niet voltooid Eerder Britse verkiezingen? PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 10 OKTOBER NOORDWIJK „J eugdwerk heeft voor veel, vooral ou dere mensen, een bijsmaakje gekregen", zegt secretaris Ver- weij van het dagelijks bestuur van JOIN. ,,In een gemeente als Noordwijk is dat nog veel duidelijker dan in een grotere stad. Men is er een beetje bang voor, voor zo n groep lang harige jongeren die misschien nog wel hasj roken ook. Het is juist die onwetendheid waar wij tegen moeten vechten hier in Noordwijk". JOIN is de stichting jongeren initiatief Noordwijk. Het is een vorm van jeugdwerk die niet gebonden is aan stempels of uitgesproken ideologiën. Een jaar of vijf geleden werd de stichting opgericht en daarvóór waren er alleen katho lieke en hervormde vormen van jeugdwerk in Noordwijk. Misschien is ook dat „vrijblijvende" een van de oorzaken van die onwetendheid bij ouderen. Nu het niet meer gods dienstig ondergebracht kan worden, weet men niet waar men ons moet plaatsen". "Ja maar, wat doen ze daar dan", woordig, die hasj, sex en vreemd- vragen mensen zich af. En dan wor- soortige muziek centraal plaats in den er verhalen verteld over de ver- zijn leven. Natuurlijk hebben die dorvenheid van de Jeugd van tegen- DEN HAAG Tweede kamervoor zitter Vondeling heeft gisteren in Den Haag een deputatie van ver schillende Friese en Groningse land bouworganisaties ontvangen, Hij kreeg twee resoluties aangeboden, waarin de boeren protesteren tegen de volgens hun te kleine tegemoet koming, die de regering wil toeken nen voor het verlies dat de boeren lijden door de revaluatie van de gul den. De resoluties waren maandag avond tijdens demonstratieve verga deringen in Groningen en Leeuwar den aangenomen. "Juist vlak voor de verkoop van de oogst worden de prijzen voor de land bouw verlaagd, terwijl hierover niet van te voren met de georganiseerde landbouw is gesproken", zo ver klaarde de heer J. D. Leeuwma na mens de gezamenlijke Groningse landbouwers. Hij verklaarde tegen over de heer Vondeling, dat de boe ren en tuinders wel bereid zijn om een deel in de bestrijding van de in flatie te leveren, "maar we willen niet extra bloeden om onze samen leving aan een duurdere gulden te helpen". Ook de Friese georganiseerde land bouw zegt in de resolutie mee te wil len werken aan de bestrijding van de inflatie. Het nu gekozen systeem van compensatie via de btw is slechts zeer tijdelijk, werkt te willekeurig en is zeer onvolledig, zo meende de heer P. Houtsma, voorzitter van de Friese maatschappij van landbouw. Hij deed een beroep op de heer Vondeling te willen bevorderen dat alsnog volledig gecompenseerde maatregelen voor de landbouw worden getroffen. De heer Vondeling sprak ongeveer een half uur met de Gronings-Friese deputatie en toonde zich bereid de geuite grieven van de boeren te zul len bekijken. "Het is een technisch zeer moeilijk op te lossen kwestie", aldus de kamervoorzitter, die het be treurde dat het landbouwschap op dit moment nog geen cijfers over dit vraagstuk kan geven. Volgens een ruwe becijfering zou het tekort voor de boeren in verband met de reva luatie circa 150 miljoen gulden be dragen. Een bijkomende handicap vond de heer Vondeling het feit. dat het kabinet op het ogenblik geen mi nister van Landbouw heeft. verhalen een oorsprong en een kern van waarheid. Er zijn Jongeren die beantwoorden aan dat beeld. Men vergeet daarbij alleen dat we hier in Noordwijk leven en niet in Amster dam en dat wij er alleen maar bij ge baat zijn als Join niet ontaardt in 'n soort hasj-hol". Wel is het duidelijk dat de moei lijkheden die JOIN tot nu toe heeft gehad, met de inwoners van Noord- wijk zowel aJs met het gemeentebe stuur, hun oorsprong vonden in de wantrouwendheid die er heerst. In ieder geval krijgt JOIN nu na vijf jaar hard werken, een eigen huis. De voormalige kleuterschool aan de St. Jeroensweg in Noordwijk is opge knapt en wordt zaterdagmiddag of ficieel geopend. Verweij: "Het heeft lang geduurd voordat er iets geschiktst voor han den was. Al die jaren hebben we ruimtes gehuurd hier in Noordwijk en dat is bepaald niet bevordelijk voor de intieme sfeer en voor de vrij heid die er moet zijn. Bovendien moe ten de jongeren weten waar "hun huis" is, ze moeten een vaste trek- plaats hebben". JOIN is er voor alle jongeren uit Noordwijk. Het is een stichting en kent als zodanig geen leden. De Jon geren kunnen wel lid worden van de onderafdelingen. Zo leeft er binnen JOIN een afdeling cultuur, die al lerhande culturele aangelegenheden organiseert voor en met haar leden. Onlangs was er een lezing met Hella Haasse. Een concert met citar-mu- ziek. "Al dat soort evenementen wor den druk bezocht. Alleen die laat ste twee avonden al waren er bij el kaar zo'n driehonderd bezoekers". Een andere afdeling van JOIN is "jeugd", die dingen organiseert voor jongeren tot vijftien jaar. Verder zijn er de afdelingen "Fire ball", die regelmatig disco-avonden houdt, "Vidoque" voor de liefheb bers van dansen en voornamelijk stijldansen, en sinds kort is er ?en speciale afdeling voor volwassenen tot een jaar of dertig. Dit is trou wens een spontane leeftijdsgrens, ouderen zijn ook welkom. "Je kunt dus lid worden van zo'n onderafdeling en ook de andere eve nementen in JOIN staan dan voor Je open." Zaterdagmiddag om vijf uur wordt JOIN geopend. Rijksinspecteur Gus- tenhoven van jeugdzaken en volks ontwikkeling neemt het officiële ge deelte van de opening voor zijn re kening. "W hebben speciaal Gustenhoven gekozen. We hebben weieens met de Buit ging op aan royale levensstijl ALPHEN AAN DEN RIJN Meer dan vijftig inbrai een totale buit van 14 mille. Dat is na lang en intensief j che-werk het conto gebleken van een zeven man sterke bende, die de afgelopen anderhalf jaar in Alphen heeft reerd. De politie kwam de knapen op het spoor, toen hen in een kennelijke vlaag van trots een starters toonde in een cafetaria. Een toevallig van deze dïefsta hoogte zijnde klant herkende de stopwatch. Hij belde de politie, die met een bliksemactie de cafetaria omsii Daarmee werd één vogel gevangen, een tweede werd i zelfde nacht aangehouden. J Verioeij: Het is louter onwetendheid..." gemeente in de contramine gezeten en Gustenhoven was er een keer bij. Op een goed moment gaf hij een vuistslag op tafel met de woorden: "Jullie mogen blij zijn dat er Jeugd werk is. Maak het die mensen niet zo moeilijk...". Die vuistslag is zo'n beetje de doorbraak geweest voor de erkenning van JOIN, en daarom is het Gustenhoven die de zaai opent zaterdag. We wilden zijn vuist dan ook in gips hebben, als een soort symbool voor ons bestaan. Dat ge beurt ook zaterdag. De rest van de avond zijn we voor iedereen open. Er treden artiesten uit Noordwij k op en er wordt gewoon een gezelli ge avond van gemaakt. Ik hoop dat er veel mensen komen die dan met een kunnen zien en meemaken wat JOIN is." GENËVE De maatschappijen dde lid zijn van de IATA (Internaticnad Air Transport Association) hebben in Monaco algehele overeenstemming bereikt over een verhoging van de tarieven van passagiersvluchten bo ven het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan met gemiddeld zes procent. Dit is gisteren op het lATA-hoofdkantoor in Genève be kendgemaakt. De verhogingen gaan in op 1 januari a.s. In een communiqué wordt gezegd dat de verhogingen verband houden met een onophoudelijke stijging van de kosten, terwijl zij gedeeltelijk een compensable betekenen voor de koers verliezen. Uit het daarop volgende onderzoek en de langdurige verhoren kwam naar voren dat de inbrekersploeg uit zeven man heeft bestaan. De vijf nog op vrije voeten rondlopende bende leden werden successievelijk in de loop van de laatste drie weken gear resteerd. Het bleken allen Alphense jongens te zijn, veir van 17 jr., twee van 19 Jaar en één van twintig jaar. Twee van hen oefenden een beroep uit, de anderen gingen nog op school of waren werkloos. Wandelen In totaal zijn er 53 inbraken naar boven gekomen. Niet meegerekend zijn dan nog de pogingen tot inbraak, die soms moesten worden gestaakt omdat er iemand aankwam of omdat het binnendringen te grote proble men opleverde. Maar in andere gevallen ging het van een leien dakje. Een verwonder de Alphense politie-inspecteur: "ze konden soms letterlijk naar binnen wandelen, omdat de deur open stond. Ergens anders vonden de knapen de brandkast wel op slot, maar de bijbe horende sleutel lag in een niet afge sloten bureaula Binnen hun groep hadden de jon gens allerlei „werkcombinaties". Ze gingen op pad met één of meer wis selende maten, al naar dat uitkwam. Hoofdzakelijk werd er tijdens die tochten gezocht naar geld. Berekend is. dat ze voor ongeveer f 14.000 moe ten hebben gestolen. Soms leverde 'n kraakje niets op, terwijl de grootste slag bestond uit een bedrag van f 4500. Muziekwinkel Ook sigaretten werden wel nomen. Een braak in een mu kei resulteerde in een buit gitaren, een dwarsfluit van f transistorradio en een pick-u le waarde f3000). Als motieven hebben de tijdens het politieverhoor o] dat ze wat extra zakgeld wil» ben en daarnaast uit vervel stuk avontuur zochten. De heid blijkt ook uit him wi soms werd de hele boel over haald. Kantoormachines wei nield en kaartenbakken over uitgestrooid. Het zevental had het biji gemunt op winkels en kanto de 53 bekende inbraken zijn Jaar gepleegd (soms vijf tej één weekeinde, zoals in nog), de andere zaken date vorig jaar. Van het gestolen niets over. .\lles is opgegaai royaal leventje met dure ta en etentjes. Rechtbank Zij zullen zich nu moeten woorden voor de Haagse re Het is mogelijk, dat ze op gi hun leeftijd alleen voor de rechter zullen moeten ver! Vier van de zeven bevin» thans nog ln hechtenis, twe op vrije voeten gesteld. Een jongens bevindt zich in een dingsgesticht in verband me gepleegde delicten. ZOETERWOUDE De bliksem actie voor de Jubilerende Zoeter- woudse St. Jansfanfare is zaterdag nog niet geheel voltooid. Wel werd in Zoeterwoude-dorp en Zoeterwou- de-Rijndijk druk gecollecteerd door de leden van de Fanfare (op muziek van drumband VIOS in het dorp en de Rijntamboers aan de Rijndijk), maar enige wijken werden niet be reikt. Die zullen in deze dagen nog bezocht worden, waarna de uitslag van de "collecte" bekend zal worden gemaakt. BLACKPOOL (AP) De Britse minister van Defensie, lord Car ring ton, tevens voorzitter van de con servatieve party die in Blackpool in Jaarvergadering bijeen is, heeft van daag meegedeeld dat er "sterke aan wijzingen" zyn dat er al binnen een Jaar algemene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. De ambtstermijn van premier Heath eindigt, na vijf jaar, in Juni 1975 maar hij mag verkiezingen uit schrijven voor het zover is. Als hij het eerder doet, zou dit verbazing wekken, want algemeen was aangenomen dat hij ze, gezien de huidige economische toestand, zo lang mogelijk zou gaan uitstellen. BOLLENSTREEK Het bloembollenvak beleeft moeilijke tijden. Dat staat vast. Devaluatie van de Amerikaanse dollar en revaluatie van de gulden spelen kweker en handelaar par ten. Er zullen dit jaar aanzienlijke verliezen worden geleden. Hoe groot die zijn zal eerst blijken als volgend jaar de balans wordt opgemaakt. Vandaar ook, dat men geen opgewekte ge luiden hoort als men met "bollenmensen" spreekt. De koers daling van de Amerikaanse dollar met ongeveer twintig pro cent hakt er diep in. Vooral voor die exporteurs, die hun bollen in buitenlandse valuta hebben verkocht. Hetzelfde geldt eigen lijk voor het Engelse pond. Niet onwaarschijnlijk is, dat van de oogst van 1974 de exporteurs verkopen altijd vooruit en beginnen daar nu zo langzamerhand al mee belangrijk min der naar Amerika en Engeland zal worden verscheept dan tot nu toe het geval was. Beide landen zijn voorname afnemers. In ronde cijfers een kwart van de totale export van f 410 mil joen. Bollenexporteurs en- kwekers zijn geen mensen, die het achterste van hun tong laten zien. Over de omzet ten en gemaakte prijzen praten ze tegenover collega's en buitenstaan ders niet graag. Heel goed kan men tijdens gesprekken echter opmerken, dat de kwekers en exporteurs zich bepaald niet happy voelen. De expor terus vangen de eerste klappen van die devaluatie op en dat zal zeker doorwerken op de kwekers. Een te ken aan de wand is, dat bij de voor verkoop nu reeds prijzen worden ge boden, die beneden de produktieprijs liggen. Dat geldt dus de leveringen van najaar 1974. Een exporteur ver telde, dart, hU in Noord-Holland al 'n flinke partij Apeldoorn in het voor had gekocht voor zegge en schrijve vijf cent per stuk Overleg Exporteur Maurice van Trigt (45) acht de tijd gekomen, dat de mensen uit het bloembollenvak nu eindelijk de handen eens in een slaan. Bloembollenhandelaar en- expor teur Maurice van Trigt (45) en onder meer directeur van het Hillegomse Bulbhome) wil wel praten al geeft hij geen omzetcijfers bloot. Hij zegt: "Voor mij persoonlijk is het niet zo'n moeilijke zaak. Ik heb tegen mijn Amerikaanse relaties gezegd: "Jam mer, er is sinds we onze orders boek ten en de contracten voor levering tekenden tweemaal een devaluatie opgetreden, waardoor de koers van de dollar in ronde cijfers daalde van f 2.30 tot f 2.50. Zijn Jullie bereid het verschil bij te betalen"? De mees ten en vooral de grote tuincentra willen dat wel, want het eerste wat ze verlangen is eerste kwaliteit bol len. Op alle facturen komt een oran je strookje, waarop men nog eens wordt geattendeerd op die koersda ling. Over het algemeen, zo is mijn er varing, heeft men begrip voor de si tuatie, waarin wy als exporteurs ver keren. Ik kan me voorstellen, dat er in Amerika en ook in Engeland gro te handelaren zijn, die de bollen weer doorverkopen en zich dus willen hou den aan de contractueel overeengeko men prijzen. Iemand, die zijn bollen dus heeft verkocht in dollars lijdt verlies, maar daar had hij zich tegen kunnen dekken door in het contract ook de koers van de gulden van dat moment op te nemen en de bepaling te maken, dat tegen deze koers de le vering zou geschieden". In Hillegom spraken we ook Albert Behnke uit Washington (D.C.). Hij was naar Nederland gevlogen om daar met zijn exporteur te spreken over de bollenleveranties in 1974. Behnke (69 en op 20-Jarige leeftijd vanuit Duitsland naar Amerika ge- emigreerd) is eigenaar van een zeer groot tuincentrum, dat op de zonda gen door zo'n 10.000 mensen wordt bezocht. Hij heeft eigen kwekerijen voor vaste planten, rozen en andere bloemen. Zelf zegt hij over die deva luatie: „Ons land is momenteel heel erg onder de indruk van het tekort op de betalingsbalans. De Labourlei- ders hebben zelfs gezegd, dat ze nu niet over loonsverhogingen willen gaan praten, maar dat het in de al lereerst plaats zaak is de econo mie van het land weer in goede ba nen te leiden. Als alles verloopt, zo als men denkt, dan hoopt men dit Jaar het miljardentekort op de han- delarenbalans te kunnen wegwerken. Dank zij een totale inspanning". Kwaliteit Wanneer we Behnke vragen of de Nederlandse exporteurs nu wel de dupe moeten worden van die deva luatie antwoordt hij: „Wat mij be treft niet. Het is zakelijk gezien jammer, maar in mijn tuincentrum kan ik die hogere prijs wel maken. Voorwaarde Is, dat mijn Nederlandse leveranciers voor een kwaliteitspro- dukt zorgen. Ik ben voorts van me ning, dat er door bepaalde exporteurs behoorlijke verliezen zullen worden geleden, doch aan de andere kant is het zo, dat andere exporteurs met wat extra inspanning tot een com promis met hun afnemers kunnen komen. Wel verwacht ik, dat er in '74 aanmerkelijk minder bollen Amerika zullen worden verscheept. Het is tenslotte een luxe artikel. De pry'zen zullen door de bijsturing voor de leveranties van volgend jaar wel belangrijk hoger komen te liggen. Dus ook voor de Amerikanen, die ze weer van ons afnemen. Ik verwacht niet, dat de totale import ver bo ven het bedrag van dit jaar zal uit gaan. Logisch gevolg: er zullen door Amerikanen minder bollen worden gekocht in Nederland". De visie van Behnke hebben we ook aan Van Trigt voorgelegd. Hij kon zich daar in grote lijnen wel mee verenigen. Nadrukkelijk stelt hij „In Amerika en ook in Engeland koopt men bloembollen vaak ln prijsklasse en gaat men uit van de stelling, dat men voor een bepaald bedrag aan bollen in Nederland af neemt. Daarom is er een reëele kans, dat door het omhoog gaan van de prijzen men minder gaat afnemen en... daarvan worden de kwekers, die ook al met de revaluatie-moeiijlkheden van de gulden zitten begrijpelijk de dupe. Monetaire experts hebben ver klaard, dat de wezenlijke gevolgen van de devaluatie van de Amerikaan se dollar pas over een jaar of drie, vier naar boven zullen komen, 't Kan echter allemaal nogal meevallen, al zie ik het momenteel nog niet zo erg goed zitten". Samenwerking Wijze mannen in het bloembollen vak hebben jaren geleden al opge merkt, dat men in de Bloembollen streek tot samenwerking zou moeten komen en als men dat nit wil, dat dan vroeg of laat de economie die sa menwerking wel zal regelen. Het heeft er veel van, dat die "zieners" thans gelijk krijgen. Van Trigt daar over: "Zo zie ik het ook. Door de om standigheden worden we als bloembollenvak thans gedwongen samen te werken om onszelf te be schermen tegen invloeden van buiten af, waarop we zelf geen controle hebben. Jammer, dat die samenwer king niet eerder realiteit is kunnen worden. Een jaar of vier, vijf gele den zaten we te praten over verho gingen van enige procenten. We kon den 't niet eens worden. Ieder leverde tegen prijzen, die hem op het oog goed lagen. Er was een geweldige concurrentiestrijd op de buitenland se markt. Nu zullen we door de nood gedwongen onze bolenlprijzen met 15 tot 20 procent moeten gaan verhogen en misschien zelfs meer. want we moeten niet alleen de devaluatie doorberekenen, maar ook de verho ging van de prijzen van de diensten Ook voor de bloemboll kers breken moeilijke tijd door revaluatie van de gujn devaluatie van de Amer. dollar en het Engelse pon dere afzet naar die lander. het verschiet. Wat zullen j zen zijn voor de bollen, cto y: grond in gaan en die i a, jaar juni-juli geoogst a Die prijzen worden oi va] reeds nu gemaakt. De i 5e zichten zijn niet rooskle fa er omheen, zoals transpor! me, verpakking en kwalitd r tering. Als men dat alleraa optellen wordt het wel 40 Hoe het zal aflopen weet Naar mijn mening zullen w titatief minder droge bo! 1 voorheen exporteren naar L beeld Amerika en Engeland land kunnen we bulten besc laten. Die mindere export rug op de kwekers. Ofd teurs zouden er in moeten slagen de export naar andei gebieden te vergroten. Ne< kleurig ziet de zaak voor he vak er niet uit. De hand» eindelijk eens ineen rnoetei geslagen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4