ieuwe aandacht voor ietnam, ook in Leiden LEIDENS OUDSTE HONDERD arits en Chili in Leiden WEEKAANBSEDING kwaliteits Hi-Fi SET RADIO PLEIN 16 DE WITTE WALS pl congres en acties: Een stemmig zwijgen LEZERS SCHRIJVEN Puinhoop bij de NS VOORDEEL van 440,- 5 PAG 10 OKTOBER 1973 N De Brede Vietnambeweging en Amnesty In- >nal achten de tijd gekomen om de aandacht van ind opnieuw op Vietnam te vestigen. Met een con- vrijdag en zaterdag a.s. in het RAI-Congrescen- Amsterdam wordt gehouden, hopen deze organisa- betrekkelijke stilte, die er in Nederland rond de kwes- :nam is ontstaan nadat de strijdende partijen een ver- idden ondertekend, te doorbreken. rede Vietnambewegimg en international willen op dat nformatie verstrekken over die er volgens de situatie in Zuid-Viettiam. Onder hen zijn Sean McBride, voorzitter van Amnesty International, Don Luce, een journalist die 12 jaar in irnemers in Zuid-Vietnam Vietnam heeft gewoond, en die er de estaan, ook na de totstand- beruchte „tijgerkooien" waarin men- sen worden opgesloten, heeft ont dekt; David en Jane Barton, Ameri kanen die jarenlang hebben gewerkt in ziekenhuisafdelingen van gevange nissen en Hans Göran Franck, se cretaris van de Commissie van On derzoek naar Amerikaanse Oorlogs- vergaderingec. in Zuid-Vietnam. i het verdrag van 27 ja- tpfen dit Jaar. Men hoopt, dat s zal gaan dienen als „ver voor acties in Nederland, de informatie die de beide >s de laatste maanden be ft, is met name het lot van ig fee gevangenen in Zuid-Viet- schatten het aantal daar- ieer dan 200.000 zeer ver- Ooggetuigen die zojuist jgekeerd uit Zuid-Vietna' Ook in Leiden zal iets van het con gres te merken zijn. Don Luce zal at er onder het Thieu-re- vrijdagmiddag om 12 uur spreken in ir politieke gevangenen zijn het Academiegebouw aan het Ra penburg. Ook niet-studenten zijn daar welkom. Bovendien heeft de die uit de gevangenissen Brede Vietnambeweging Leiden een esmokkeld, toont aan dat er brief aan B. en W. gestuurd, waarin martelingen plaatsvinden, wordt gezegd dat het te begrijpen wij bijvoorbeeld, dat er on valt dat Leiden geen financiële steun i tus een ranselpartij heeft aan Vietnam kan geven, maar dat er onden in één van de ruim andere vormen van steun denkbaar (en welkom) zijn, zoals adhesiebetui ging van de raad aan acties, het ver delen van administratieve faciliteiten etc. Men vraagt op dit moment me- p it voorbeeld uit een hele dewerking van het gemeentebestuur Ho -RroHo viotnamhp- ^ij een collecte die van 19 tot en met 24 november zal worden gehouden. Ivietnamese gevangemssen. nten die daarvan 't slacht- geworden hebben geen me- :ehad. Het is maar één In Leiden ■rtelt de Brede Vietnambe- Daarnaast bereiken ons ook ;ericht enover vluchtelingen Een foto van een in Zuid-Vietnam gevangen zittend meisje, dat sporen van martelingen vertoont. De opbrengst daarvan is bestemd Vietnam bezette gebieden. gaat, zijn verkrijgbaar in het ge- Kaarten voor het congres, dat bouw van de Leidse Studentenbond, voorlopige revolutionarie regering in vrijdagavond om half acht van start Noordeinde 5. onmogelijk wordt gemaakt voor een ziekenhuis in de door huis terug te keren, over .d. Met het congres van dit i hopen wij de bevolking, de [smedia, organisaties en de een inzicht te geven in de de situatie. De conclusies "4t getrokken kunnen worden oeten leiden tot morele en druk ten behoeve van de van de politieke gevange- e invoering van democrati- leden in Zuid-Vietnam. c oot aantal sprekers zal op ,Bres facetten belichten van LEIDEN De rechtskundige commissie van de Leidse raad zal vrijdag vergaderen en één van de punten op de agenda is de zgn. psychische afwezigheid, ofwel: rechtsgevolgen, verbon den aan het zich van stemming onthouden bij stemmingen over zaken. In principe zijn er twee rechtsgevolgen mogelijk als ge volg van het zich van stemming onthouden bij stemmingen over zaken, te weten: a) de stemming is nietig b) het besluit is vernietig baar. Burgemeester Vis heeft in dertijd toegestaan dat een raads lid (Gerkema) psychisch af- -ezig was. De goede man sliep. Vanaf dat moment is het kenne lijk nog enkele malen voorgeko men, dat raadsleden wel lijfe lijk aanwezig waren, maar bij stemming de mond gesloten hielden, in de veronderstelling verkerende: "Als 't één keer kan, kan het nou ook." Vroeger moest je de vergaderruimte verlaten, om niet aan een stem ming te kunnen deelnemen, moest je je verheffen en gaan lopen. Nu kun je rustig blijven Op die manier kan een be langrijke beslissing worden te gengehouden. Voorbeeld: als de PAK-fractie eenstemmig de mond houdt, kan er wel verder vergaderd worden, maar niet gestemd, omdat het minimum-aantal stemmen niet wordt gehaald. Een herstem ming in een volgende vergade ring is in elk geval geldig, onge acht het aantal leden dat eraan heeft deelgenomen. De vraag in Leiden is of een minderheid die tijdens een stemming aanwezig is, zich bewust van stemming mag ont houden, teneinde een stem ming nietig te doen zijn. Voor wat betreft stemming voor per sonen heeft de wetgever dit dui delijk niet gewild. faltering ige Mare naar missies In de staat van bestra- zaamheden voor september >er staat vermeld: asfalte- tzaamheden en profielwijzi- ige Mare. Dit is geen punt s sluitvorming geweest in de jp es. De raadsleden Ampt- rSP», Waal (PvdA) en Oos- )'66) adviseren daarom het dringend aan het college W.: g! iiderhavige werkzaamheden if in de commissies aan be- "Jorming te onderwerpen; esluit tot uitvoering van de fende werkzaamheden op te ten en het resultaat van de tvorming af te wachten leer een nadere beslissing hen wordt; toekomst soortgelijke voor alleen vast te stelen in met de commissies. LEIDEN Mevrouw C. P. M. Boeg-FransenBoerhaave- laan 33 in Leiden heeft gis teren haar 100ste verjaardag gevierd. Ze is de oudste in woonster van de stad. Burgemeester en mevr. Vis kwamen de jarige gelukwen sen en boden haar een bos rozen en een grote doos bon bons aan. Vooral het laatste geschenk was welkom; me vrouw Boeg houdt erg van een zoetigheidje. Alles wordt voor me ge daan", vertelt ze. Jk heb een mooie kamer en geniet iedere dag nog v.an alles wat er voorbij komt". Mevrouw Boeg woont in bij hour doch ter en schoonzoon, prof. De Jong. Twintig jaar geleden is ze uit Amsterdam verhuisd. Haar echtgenoot had vroeger een brandstoffenhandel aan de rand van de Jordaan. Een aandenken daaraan staat in haar kamer: 'n echte ouder wetse kolenkachel. De oudste inwoonster van Leiden heeft twee kinderen, twee kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen Kaarten doet mevrouw Boeg ook nog graag. Samen met haar dochter speelt ze nog geregeld patience. Op de foto van Jan Holvast de jarige temidden van de burgemeester en mevrouw Vis en haar twee dochters. In Zaandam stapte ik op de trein AmsterdamLeiden. In de trein was het een rommel. Conducteur en ma chinist zaten zoveel met de micro foon te zeuren dat ze de klanten niet meer in de gaten hielden. In Haar lem wilden er zo'n 50 mensen uit stappen, maar helaas waren de deu ren gesloten. Er waren ontevreden mensen. Wij moesten er in Leiden uit. We hadden tassen, koffers, kinderen en een kinderwagen bij ons. Toen de trein in Leiden stopte was het weer hetzelfde liedje, de deuren bleven dicht. We moesten de reiswieg met een baby van 10 maanden erin bo ven de hoofden van de mensen uit tillen, op zoek naar een deur die wel open was. De koffers moesten we drie wagons door sjouwen om bij een deur te ko men die wel open was. Terwijl wij probeerden met al onze spullen uit de trein te komen, ging de trein weer rijden. Mijn schoonzus, die ons kwam afhalen, stond op het perron met 'n slapend kind. en wij konden de trein niet op tijd uit. Tenslotte trok ik aan de noodrem. Toen werd het personeel van de NS wakker. Wij moesten met reiswieg en baby uit de stilstaande trein springen toen we het perron al gepasseerd waren. Daar stonden we, midden tussen de rails. Levensge vaarlijk: voor hetzelfde geld wordt de reiswieg weggezogen door een trein. Laat de NS niet meer in de krant zetten: "Reis veilig met de NS", want het is een puinhoop. Op het kantoor van de NS. waar we heen moesten, wilde men niet luisteren naar wat we meegemaakt hadden. Ze wilden alleen maar ons adres hebben omdat we de boete moesten betalen voor het trekken aan de noodrem. Ik zou graag getuigen hebben van wat er gebeurd is. want de zaak moet volgens de politie voor het gerecht komen. Ik had nooit gedacht dat de NS zulke slechte service gaf. Er waren zelfs mensen in Haarlem, die helaas de laatste trein niet meer konden halen. Schandalig. MEVROUW DE ROODE, Agaathlaan 251, Leiden. Herinnering aan 3 oktober Gaarne wil ik even iets zeggen over het jaarlijkse 3 oktoberfeest en de vervelende, onsmakelijke nasleep hiervan. Het stinkt namelijk nog steeds op de Haarlemmerweg. De gene die zich op de Haarlemmerweg begeeft zal dit ongetwijfeld met mij eens zijn. Ook zijn de trottoirs nog steeds vol van vetvlekken van mayo naise, paling, etc. etc, een hinderlijk geval voor de bewoners van de Haarlemmerweg. De stank zal voor lopig nog wel blijven. Hoe dit te voorkomen is? Natuur lijk, door afvalbakken te plaatsen bij de talrijke kraampjes en op de trottoirs op een volgend 3 - oktober feest, afvalbakken op de Haarlem merweg, maar ook op andere plaat sen in de stad waar verwacht woordt dat daar veel mensen zullen zijn. Waarom heeft de gemeente Leiden dit niet gedaan? Denkt men op het stadhuis soms niet eens na over deze onsmakelijke, smerige gevolgen van één dag feesten op 3-oktober? „Er wonen op de Haarlemmer weg toch maar arbeiders" zullen de wethouders wel denken, maar op het trottoir voor hun huis of dat van de burgemeester zou het niet gebeurd zijn, dat iedereen zijn afval op straat deponeert. Overbodig is het eigenlijk te zeg gen dat de bewoners van de Haar lemmerweg óók gaarne op 3-oktober en daarna hun trottoir en straat schoon en leefbaar willen zien en dat zij niet struikelen over het vet, over papier en bierblikjes, het is te vens een aanfluiting voor het gezicht van de stad, de hygiëne is ver te zoe ken. Dus autoriteiten van Leiden, ik hoop dat ik jullie met het boven staande iets geleerd heb, en plaats voortaan op 3-oktober veel afvalbak ken op de Haarlemmerweg, het zou netjes en verstandig staaa W. M. HOLLEBEEK Haarlemmerweg 39a Wel soeia le begeleiding Men moet renovatie zoveel moge lijk gelijktijdig doen plaatsvinden met inspraak van de bewoners. Voor al de oude wijken zoals Noord en ve le andere wijken. Het wijkcomité is daarom van mening dat er in het ka der van de rehabilitatie en renovatie wel regelijk behoefte bestaat aan 'n sociale begeleidingscommissie. Want een goede sociale begeleiding kan voor de betrokken wijken veel be tekenen. Vooral omdat er nu een maal mensen in deze wijken wonen die graag een leefbaar huis hebben. Daarom vindt het wijkcomité Plan- Noord sociale begeleiding noodzake lijk. Wij zijn het niet eens met me vrouw Kerling van de PvdA als zij zegt dat er in de begeleidingscommis sie te weinig raadsleden vertegen woordigd zijn. Dat is niet juist als net hier gaat om een algemeen belang, om de levensomstandigheden van mensen. Namens het wijkcomité Plan-Noord: H. H. LANGER ^K. Bronkhorststraat 20. Leiden. Postduivenvereniging „Leiderdorp" kampioenschappen 1973: Vitesse: 1. J. C. Zevenhoven 282 28 pnt; 2. M. Reverse 269.17: 3. C. Neuteboom 258.52. Fond: 1. M. Reyerse 281.01 pnt.; 2. J. Brantenaar 256.95; 3. J. C. Zevenhoven 194 21. Jonge Duiven: 1. C. Dokkum 381.45 pnt.; 2. C. Neu teboom 368.76; 3. M. Reyerse 360.66. Midfond: 1. M. Reyerse 246.03 pnt.; 2. C. Neuteboom 238 87; 3. J C. Ze venhoven 234.85. Totaal oude duiven: 1. M. Reyerse 760.21 pnt.; 2. J. C. Ze venhoven 711.34; 3. H. B. Bonneur 545.51. Navluchten: 1 M. Reyerse 344.91 pnt.; 2. H. Flippo 316.74; 3. J. C. Zevenhoven 313.39. Generaal kampioenen: 1. M. Meyer- se 1501.78 pnt.; 2. J C. Zevenhoven 1355.33 pnt; 3. C. Neuteboom 1145.12 pnt.; 4. J. Brantenaar 1126.81 pnt.; 5. W. Hoogervorst 974.17 pnt. FERNANDES INLEIDEN LEIDEN Vanmiddag komt Gil Fernandes, vertegenwoordiger in West-Europa van de PAIGC. de v- vrijdingsbeweging die vorige week Guinee-Bissau tot onafhankelijke staat heeft uitgeroepen. i.n Nederland aan. Met een toespraak in de aula van de katholieke universiteit in Nij megen begint hij een vierdaags ver blijf in Nederland. Morgenavond, streeks h(j in Leiden om 8 uur op Stationsplein 12. op uitnodiging van de werkgroep Zuidelijk Afrika. ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna. Certina, Prisma. Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79.50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 N'V HiFi VEESTEKKER 1010 van 568.— voor 368,- 1STONA HiFi .FLATENSPELER 408, V. 399,— voor 299,- WHARFDALE DENTON 2 van 398,— voor 258,- 1365,voor 925,- Dit is een HIFI klinkend Meiplein 1-16-64 - Telefoon 25100 - Leiden flingerlaan 9 - Telef. 0252210398 - Sassenheim Telefoon 30900 Leiden "Die fabriek, in Wage- ningen, waar Je die lekkere spritsen van hebt, is ook een onderdeel van de I.T.T. En die I.T.T., samen met andere grote multi-nationale onder nemingen, is de grote veroorzaker van de recente ommezwaai in Chi li". Volgens Gerrit Huizer. Huizer is de directeur van het Derde We reldinstituut in Nijmegen en hij sprak op een Chili-avond in Leiden. Vanaf 1965 heeft hij de ontwikke lingen in het Zuidamerikaanse land kunnen volgen door zijn werkzaam heden daar. Als deelnemer aan een ontwikkelingsprojekt van de Vere nigde Naties werkte hij Jarenlang samen met de Chileense boerenbe volking. Behalve zijn uitweiden over de politieke situatie in Chili, vertelde hy ook over eig enervaringen. Gerrit Huizer noemde met name de dege lijke organisaties, die de boeren op touw wisten te zetten toen hij in Chi li was. De avond was georganiseerd door de Stichting voor Internationale Stu dentenbetrekkingen (kortweg: het SIB) en werd gehouden in de Hugo de Grootstraat 27. Het betoog en de daarop volgende discussie werden voorafgegaan door een film over Chi li. ADVERTENTIE LEIDEN Vandaag wordt in de Groenoordhal een vakbeurs gehouden, waarvan de organisatoren verwachten, dat er 2000 zuivel- en levensmiddelen detailhandelaren komen. De beurs gaat uit van IVEKO-Nederland GA, die tien jaar geleden begon als belangenorganisatie van enkele honder den detaillisten en nu is uitgegroeid tot een vereniging met 1200 handelaren (17 pet, in deze vak groep), (Foto Jan Holvast) Ut Draai het licht maar aan.. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. Grootste keus laagste prijzen. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3