Begroting van Oegstgeest met belastingverhoging en veel bezuinigingen toch sluitend agenö 'II Bevolking groeit bijna niet meer BHW vecht nog steeds ,«ls' PAGINA STAD EN RAND WOENSDAG 10 OKTOfl OEGSTGEEST Het grofvuil wordt morgen opgehaald aan de Oude Rijnzichtweg, van Assendelft- jtraat. Geversstraat, W. de Zwijger - geesterlaan, Wilhelminapark, Deutz- straat, Geversstraat, W. d. wijger- laan, Julianalaan, Maurltslaan. Pr. Hendriklaan, Fred. Hendriklaan, Nassaulaan, Koninginnelaan. Burgerlijke stand van Leiden W oensdag Geversstraat 65, Oegstgeest t imerbewoners, 8.30l u Hogewoerd 57 Leiden g- -roef, 8—1„ U(- Lelden Jeugm Breestraat —10.30 uur Dijkstraat Lelden Spret ciale raadsvrouw. 1011 uui Stadhuis Lelden Spreekuur raadsvrouw, 4.306 uur n Speeltuingebouw Ten k 4lo^uur^Jaardensoos Humani Kennedylaan 11, Oegstgeei Zuljlen; Anna Elizabeth, d OEGSTGEEST De begroting van Oegstgeest is ook dit jaar weer sluitend, al heeft het zeer veel moeite gekost dit jaar de debet en kredietzijde van de balans beide op een bedrag van f 16.397.004,86 te laten uitkomen. Oorzaak voor de zorgelijke financiële po sitie De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van f 3.11 3.210,88. Johannes Gilles, z. v. G. Hen- Als oorzaak van de slechte finan ciële positie van de gemeente worden in de aanbiedingsbrief genoemd: De teruggang van het aantal in woners. Op 1 januari 1973 werd dit aantal geschat op 16.500 (in werke lijkheid was dit 16.429), terwijl voor 1974 een aantal inwoners van 16.600 is geraamd. De toeneming van de kapitaals- lasten, voornamelijk als gevolg van het doen van grote investeringen in het afgelopen jaar en de stijging van de rentestand van 6,6 naar 7 pet. De ontoereikendheid van de uit keringen voor het kleuteronderwijs, uitkering gemeentefonds voor het la ger onderwijs. Het achterblijven van de uitke ringen uit het gemeentefonds bij de kostenstijgingen. Door bezuinigingen en de stijging van de plaatselijke belastingen met meer dan het minimumbedrag is men er toch in geslaagd balans voor de gewone dienst kloppend te krijgen. Belastingstijging De reinigingsrechten, die het af gelopen Jaar nog f 35,- bedroegen zullen in 1974 f 55,- moeten gaan be dragen. Verder zal de straatbelasting 6tijgen voor het gebouwd eigendom van 27 naar 29 pet. en voor het on gebouwd eigendom van 13.5 naar 16 pet. De opcenten personele belasting gaan van 268 naar 325. Dit totaal pakket van verhogingen zal dan in 1974 een bedrag van f 1.148.730 gaan opleveren. De zwembadtarieven zullen het vol gend jaar ook stijgen. Een jaarabon nement gaat nu f 2,50 meer kosten, terwijl een voor een los kaartje een kwartje meer zal moeten worden neergeteld. Om een duik in Poelmeer te nemen moet dan f 2,- worden neergeteld. Het gebruik van de gemeentelijke sporthal wordt eveneens duurder. De hal zal f 3400,- meer moeten gaan opbrengen terwijl men voor de gym nastieklokalen f 2.500,- meer op tafel wil zien. Het totaal van deze verho gingen komt op f 25.025,. Daarnaast zijn tal van bezuinigin gen uitgevoerd, waarbij is getracht het verzorgingsniveau zo weinig mogelijk aan te tasten. In eerste in stantie is men gaan bezuinigen op het onderhoud van wegen, openbare gebouwen en scholen (f 182.781,-. Daarnaast heeft men bijvoorbeeld afgezien van de aanstelling van een full-time hulpbode en doet men het af met een part-time kracht. Ver der is b.v. op de begroting geen be drag opgenomen voor het organise ren van tentoonstellingen op kunst gebied en neemt de plantsoenen dienst de boomchirurgie in het bos van Wijckerslooth van Oud Poelgeest in eigen hand ff 135.005). van Wijckerslooth, f 750 voor de aanschaffing van een telmachine; f 20.000 voor het uitvoeren van op drachten en f25.000 voor de uitke ring van een gedeelte van het ge meenschappelijk fonds voor de volks huisvesting aan de woningbouwver eniging Buitenlust. Onderwijs Het aantal kinderen dat in Oegst geest lager onderwijs volgt is het afgelopen jaar met honderd ge daald. Voor 1974 moet volgens de aanbieders van de begroting op een aanzienlijke daling van het leerlin gen aantal worden gerekend. Vol gens de laatste ramingen zal dan ook in het nieuwe plan Haaswij k maar een school voor basisonderwijs kunnen worden gebouwd. De wet houder van financiën heeft al een oriënterend gesprek met de bestu ren van de bijzondere scholen over de vestiging van een "samenwer kingsschool". Nu de bouwactiviteiten niet meer zoveel aandacht vragen zijn B. en W. van plan zich meer te gaan be zighouden met de inhoud van het onderwijs. H. J. van der Does en M. H. M. Neu- hóff: Richard Alexander z v. H. van der Plas en A. E. van Muljen: Mar- tlnus Wilhelmus Leonardus. z. v. L. P. H. M. van Ingen en A. M. A. Noor- dermeer. I OVERLEDEN Hij man, J2 i t"c. E>r*Temmerman. GETROUWD P. J. M. Pouw en M. .YoDD;n. ne p. J. M. Pouw en M. Y. Don; D. J. Schoonwater en J. I. Brinks; P. Reljngoud en H. B. G. M. van der stad, Donderda Oegstgeest (Geversstraat 65 sociëteit v.a. 16 jaar 8—"" Breestraat 19 Jeugdha- fé, 7.30—10.30 uur nam. Breestraat 66 Lelden Defens aam Kreatlef Sentrum Bevrijdingskerk Leiden Bije Ned. Chr. Vrouwenbond afd i J" HaSen over „Gebed pet." 8 uur nam. Breestraat 19 Leiden soclëU gehandicapten 25 nam i Hogewoerd 57 Lelden werka vesting werkende jongeren 8~ Vrijdag Krogt. Urgentie Springconcours in Warmond WARMOND Zij, die de teugels van manege De Leede in Warmond (vlak over de Tolbrug) in handen hebben, kijken dezer dagen met meer dan normale belangstelling naar het weer. Want als er nog veel water valt in de komende dagen komt het springconcours in gevaar, dat voor zondag op het programma staat. Gezien de vele inschrijvingen gaat het vrijwel de gehele dag duren. 's Ochtends wordt begonnen met een "speel uw spel" over hindernis sen van 1 meter, daarna een strijd over twee manches (hoogte 1.10 me ter) en tenslotte de puissance, die begint op 1.20 meter. Het urgentie-plan voor 1974 is aanmerkelijk kleiner dan dat van vorig Jaar omdat in de loop van 1973 tal van kredieten voor projec ten door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd. Bovenaan de wensenlijst staat de bouw van drie lokalen en een ge meenschapsruimte voor de christe lijke school aan de Kamperfoelielaan. Hiervoor zal een bedrag van f 677.000' nodig zijn. Een tweede plaats is toe gedacht aan de reconstructie van de tennisbanen en de hockeyvelden aan de Laan van Alkemade. Dit moet, inclusief de kleed- en club accommodatie, f2.302.000 gaan kos ten. Op de derde plaats komt dan de bouw van een overdekt (instruc tie) zwembad. Naast dit urgentiesohema zal van de raad in 1974 worden gevraagd de volgende kredieten te verlenen; f4500 voor de aanschaf van brand slangen; f3000 voor schoolgebouw aan de Lange Voort; f25.000 voor voorzieningen in het gebouw van de voormalige Koningin Julianaschool f 20.000 voor de sanering van het bos Bestem m i n gspla nne n Het bestemmingsplan "Haaswijk", zal voor de eerste keer ter visie worden gelegd in november 1974. Als het enigszins mogelijk is, wil men dit op een originele wijze aan de Oegstgeester bevolking voorleg gen. Als datum van de tervisieleg- ging hebben B. en W. gedacht aan 8 november: Wereldstedenbouwdag. Wat het bestemmingsplan Lande lijk gebied betreft, hiervoor zal een nieuw voorbereidingsbesluit in fe bruari aan de raad worden voorge legd. Hoewel de voorbereidin- OEGSTGEEST De Nederlandse dichters, die gisteravond in het kader van de drie-daagse feestviering in het Rijnlands Lyceum uit eigen werk kwamen voorlezen, hadden al lerminst te klagen over belangstel ling. De aula was bomvol. Niet allen wier namen waren gepubliceerd wa ren aanwezig. Gerrit Kouwenaar ont brak. De enige vrouw in dit gezel schap Judith Herzberg opende de rij. Het is jammer dat niet allen, hoewel zij zo kunstzinnig onze taal kunnen bespelen, de gave bezaten duidelijk verstaanbaar te spreken. Afgemeten aan het applaus was wel de meest succesvolle C. Buddingh. De voor drachtenreeks werd onderbroken door de formatie „Marian Carter" uit Leiden met hun gewaardeerde muziek en zang. Na de pauze kwa men de dichters in dezelfde volgorde weer aan de beurt. Op de foto Dick Helenius. Van 10 t/m 12 oktober exposeren beeldende kunstenaars uit het Rijn land werk in de nieuwe vleugel van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Op deze expositie is werk te zien van o.m. Rein Dool, Kees Buurman, Hans Barends en Koos v. d. Water. De tentoonstelling is voor publiek geopend op woensdag 10 okt. van 16.0017.30 uur, op donderdag 11 okt. van 10—12 uur en van 16.00—17.30 intussen wel vast dat de Kamphui- zerpolder de agrarische bestemming moet behouden, zodat uitbreiding van „Buitenlust" niet is te ver wachten. De procedures rond 't plan Centrum zullen in het eerste kwar taal van 1974 beginnen. Vanavond om kwart over 8 is er voor de tweede keer in het zaaltje van de sporthal een filmvoorstelling onder auspiciën van het Haags Film huis i.o. Vertoond wordt dan „Goto, 'ile d'amour", van de regisseur Bo- rowczyk, die ook het scenario schreef. Wist u dat? Dieren En wat zagen we op ons bureau liggen, naast alle rommel en gesto len lucifersdoosjes? De „bewoners- krant," uitgegeven door de Gemeen telijke Woning Stichting (GWS). Erg netjes ziet het eruit met „wist u dat"-stukjes erin, die tussen grote verhalen door veel informatie geven. De redactieleden beschouwen het eer ste nummer als een soort kennisma king van de bewoners met deze krant en de bewoners onderling. Redactie adres; Turkooislaan 2 in Leiden. Het aanvragen meer dan waard. S en HO De telmachine van de bank heeft verklaard dat de opbrengst van de dierenbeschermingcollecte dit Jaar maar eventjes f 4919.98 bedroeg. Dat was bijna tweeduizend gulden meer dan vorig jaar. Dank, dank, dank aan alle gevers en alle collectanten. Dat meldt ons de waarnemend voorzitster. Ze meldt ook dat Siteph Berger (13) twee bussen vol wist te krijgen en in totaal 243.80 in de wacht sleep te. Hier schieten woorden van dank en waardering tekort. Geen „kleine jongen" om het zo maar eens te zeg gen. onder redactie van Paul Wolfswinkel tel. 25260. m.m.v. Pieter Rosier en Paul de Tombe telef. 43503, en Middelweg 38, telef. 21753. De dienstencentra zijn geopend maandag tot en met vrijdag van 9— 5 uur. Niet alleen voor voetverzorging maar evengoed voor een kopje kof fie. een jasje klaver, handwerkje, een jartje bil. Knap En op 12-Jarige leeftijd heeft El len Verbaan het volledige tikdiplo- ma gehaald. Met alle vingers en te nen dan nog met een blinddoek je voor; een prestatie op die leeftijd. DEN HAAG De Europese com missie, het "dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschappen, komt donderdag en vrijdag op het kasteel "Duivenvoorde bij Voorschoten" bijeen, dit is in Brussel meegedeeld. Doel van deze bijeenkomst, de eerste in Nederland, is te "brainstor men" over de Europese Unie, die volgens de Parijse topconferentie van oktober vorig jaar in 1980 moet zijn gevormd, maar waarvan niemand al een duidelijke voorstelling heeft. De Europese commissie moet voor 1975 een rapport over deze Europese Unie uitbrengen, dat op een nieuwe topconferentie zal worden besproken. Ook het Europese parlement zal zijn gedachten over de unie laten gaan. Rabobank maakte f 31.909 winst ZOETERWOUDE In het Don Boscohuis hield de Rabobank de 72ste algemene vergadering. Voorzitter Van der Krogt droeg na zijn openings woord de leiding van de vergadering over aan L. J. Bosman lid van raad van toezicht. Door zijn toedoen kon den de aanwezigen, na uiteenzetting van de heer Van Zwieten over het wel en wee van de gang van zaken vroegtijdig hun slaapstede opzoeken. De heer Van Zwieten zei dat het met de Rabobank in Zoeterwoude nog zo slecht niet ging. Ondanks forse investeringen was dit afgelopen Jaar een zeer gunstig jaar. Het winstsaldo bedroeg f 31.909. Een van de Hoge Rijndijk-bewoners nam bij de rondvraag zijn stokpaard- Je weer ter hand; een nachtsafe-kluis aan de Rijndijk. Waarnemend voor zitter Bosman wist te vertellen dat men met man en macht eraan werkt om te komen tot een nieuw gebouw aan de Hoge Rijndijk. Indien dit gerealiseerd kan worden zal men inderdaad zorg dragen dat dit een super bijkantoor zal worden. Zowel met bestuur en gemeente is men druk zoekend naar een goede oplossing. De wijzigingen van statuten, huis- loudelijk reglement en machtiging tot het doen verlijden van de nota riële acte van statutenwijziging ging niet door omdat niet de vereiste 2/3 van het aantal leden present was. Voorgesteld werd binnenkort een nieuwe algemene vergadering bijeen te roepen om dan tot wijzigingen te kunnen overgaan. Geversstraat 65 kamerbewoners 8.30 1 uur 's nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven Si rakel 811 uur nam. Leiderdorp (Fred. Hendrikp 25) gespreksavond baha'i 8.15 Nieuwe Rijn 19: Club voor staanden 8 uur nam. Bevrijdingskerk Leiden. Boshuis 79.30 nam. Lljtweg 7, Oegstgeest, spreek jaarden 24 nam. Stadhuis Lelden vergadering kundige commissie, 4 uur Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging v> en weduwnaars. Telefooi viesbureau: 61112. SOS-dienst Apothekers De avond en nachtdienst apotheken in de regio Leidei waargenomen door de Reyst, Steenstraat 35. tel. potheek Voorschoten Leidsel' tel. 01717-2525. Tevens zater 6 uur namiddag Oegstgeest! theek Wilhelminapark 8, tel. Release Hulpverleningsdienst Release we Rijn 20a tel 24555 Ma t/t t 8-10 u nam bovendien dinsd t 2-5 uur nam met uitzondering 0 dagmiddag Gezi nsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp beiaarden durig zieken an gezlnsverzorgln 4- tel 49441 (maandag t.e m Aanvragen vuur naive aat kerkelijke opleidingsschool v( zinsverzorging RHnsburgerweg 63336 Kinderopvang 73b (telefoon at., en 2—4 u Moeders voor moeders Hofdilck 32 Oegstgeest f3652 Humanitas Dienstverlening Humanitas j gracht 84 Spreekuur maa*"1"-* nam. woensdag 9.3010.3 21458 KWJ-Leiden Havenplein 3, tel 21___ formatiecentrum voor werker» ren. Dagelijks en ook w donderdagavond geopend ï!n Vogelasiel Vanavond treedt de Tsjechi sche jazzgroep S en HQ op in de Twee Spieghels in Leiden, Nieuw- straat 11. De naam is afgeleid van het Praagse marionettentheater Spejble en Hurvinek, waar de groep begonnen is. Jazz in de stijl van Chick Corea en McCoy Tyner. Ze spelen voornamelijk eigen composi ties. En maakten zeven langspeelpla ten. Het kwintet dat een van de lei dende jazz groepen van Oost-Europa is, is voor de eerste keer in ons land. De aanvang van het concert: half tien. Recital Lenig Onder auspiciën van de Vereni ging van het Lied wordt a.s. don derdagavond een recital gegeen ten huize van Thea Ekker-Van der Pas aan de Lange Voort 44 in Oegstgeest. De uitvoerenden znn Nelly van der Spek, sopraan, en Hans Zomer, bas. Zij worden aan de piano begeleid door Cécile de Grijs. Voeten Met een openbare les zullen kleu ters, zondag 14 oktober in de gym zaal de Jaarlijkse onderlinge wed strijden van de Zoeterwoudse gym nastiekvereniging SJZ openen. Na die start (aanvang 12.00 uur) komen de meisjesgroepen aan de beurt. Ver volgens turnen de meisjes Junioren en de dames. Tegen 18.00 uur zullen dan de uitslagen bekend worden ge maakt. Sticker Stop-sitckers, die plakkers, die ou dere van schoolg'aande prille jeugd aangeboden kregen om achter op de ruit van hun auto te plakken, zijn vandaag weer in een groot aantal het politiebureau binnengebracht. Ze kunnen dus weer worden afgehaald. Was er eerst gerekend op zo'n 4800 exemplaren, nu zijn er weer eens drieduizend bijgemaakt. Ook andere gemeenten in de omge ving hebben belangstelling getoond. Er zijn bejaarden die zo'n pijn aan hun voeten hebben, dat zij hun schoenen niet meer willen aandoen. Ze lopen de hele dag op pantoffels zodat ze nauwelijks meer de straat opkomen en zichzelf tot invalide ma ken. Het ergste is dat men contac ten verliest en onnodig eenzaam wordt. Wat een voetverzorging dan niet allemaal kan doen. Voor 4 gulden kunt u op afspraak een pedicure be zoeken, die door de Stichting Dien stencentrum Leiderf is aangezocht te helpen. Dit zijn de adressen: Herenstraat 45, tel. 44112. Dijkstraat 2a, tel. 61196, Driftstraat 40a, tel. 49726, V. Hogen- dorpstraat 45. tel 44912, Gerecht 10, JOOP En voor het nieuwe vignet zijn we tekenaar Joop Walenkamp vanzelf sprekend van harte en geweldig dankbaar. Tisweeruswatandurs vinnuookniet. Instuif De eerste instuif-avond van de hervormde Jeugdraad is de jeugd in Zoeterwoude zo goed bevallen, dat om een "snelle" tweede avond werd gevraagd. Die komt er ook: op 16 ok tober in Ons Huis. De derde instuif- avond (dammen, dansen, platen draaien, kortom doen waar Je zin in hebt), was al gepland op 2 november. WASSENAAR Omstreeks het einde van dit Jaar komen aan de Seringenlaan 32 tweeka merflats gereed, bestemd voor alleenstaanden en oudere echt- pareu zonder inwonende kinde ren. De huurprijs is voorlopig vastgesteld op f300 per maand, daarbij komen f 100 service-kos ten. waarbij dan het verbruik van gas, water en elektriciteit is inbegrepen. Wassenaaree inge zetenen genieten bij toewijzing de voorkeur. Het flatgebouw gesticht door het Pensioenfonds van de Hoogovens bestaat uit vier woonlagen met elk acht flats en een onderbouw voor berging en garages. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met het Bureau Huisvesting van de ge meente. Ook gegadigden, die me nen dat de huurprijs te hoog is, gelet op hun inkomen, maar die een goedkope woning vrijma ken kunnen met dit bureau con tact op te nemen. Verhuur en beheer van het complex flatwoningen is in han den van het NV Makelaarskan toor Vrins, Araweg 5. Foto Jan Holvast. Aansluitend op het onderwerp, waarover deken A. Lamot in sep tember heeft gesproken ("Mens waarheen de houding van de Christen in onze produktie-prestatie en consumptiemaatschappij"), zal woensdagavond een gespreksavond, van het Zoeterwoudse vrouwengilde worden gehouden. De avond in het Don Boscohuis geldt voor de pauze als jaarvergadering, daarna komt 't onderwerp;. "Hoe kunnen versobe ring en solidariteit in het gezin wor den beleefd". Aanvang in het Don Boscohuis 20.00 uur. Wetswinkeltje rechtskundige bijstand Adl Dienstencentrum Gemeenschap Zuidwes Hulpverlenings- eL gemeenschap Zuidwest. Tel I Graag willen w(j reageren op "Ac tiecomité vecht niet meer voor Noord". We zijn het in grote trekken eens met wat de heer Cavé stelt, zeer zeker wat betreft het wfjkcomité en de KVP. want dit is beslist waar, en ook wat het Maatschappelijk Contact orgaan betreft. Maar het is niet waar, dat er geen actiecomité meer zou bestaan, want dat is er wel ter dege. Dat is namelijk het actie-comi té van de BHW. Alleen, en dat willen wij wel stel len, worden wy wel geboycot door de Gem. Woning Stichting. Donderdag 4 oktober bijv. was er een vergade ring in de van Hogendorpstraat over de renovatie waarvoor wij niet zijn uitgenodigd. Maar wij hebben even veel recht om daar te komen, want wij zijn ook bewoners v«i de ge meentewoningen in Leiden noord. Wel is de Gem. Woning Stichting met een krantje uitgekomen over struktuurverbeterimg en inspraak. Wij zouden graag willen weten wat dat inhoudt: volgens ons namelijk hele maal niks. Wat de bewoners interes seert is dat er geen huurverhogingen meer komen, en dat de huizen nou eindelijk een keer beter bewoonbaar worden gemaakt, zodat wij er niet al tijd ons eigen geld in hoeven te ste ken. Zolang de BHW bestaat hebben wij daar ailtijd voor gevochten, en dat zullen we zeker blijven doen, want voor ons bestaan alleen de bewoners. Namens het actiecomité van die BHW Leiden Noord mevr. J. J. Vermeer Alexanderstraat 17 mevr. Otgaaa- Alexanderstraat 25 mevr. De Roode, Os en Paardelaan 58. LEIDSCH DAGBU Uitgave- Leidscb Dagblad Witte Smgej l Postbus 54 Giro 67055 TelefooD redactie 017io-21öf Hoofdredacteur Hap Muidc Maandaooop emem Kwartaaisabonnement Per Post Abonnementsgelden oy vou oetaling te voldoen BH auu tische overschrijving geer aistratie- er incassokosten Nabezorglng van 18.00 20 Zaterdag van 16.00 18.00 Telefoon U1710-3U5UO

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2