EIDSCH DAGBLAD A IN GE STRIJD VERWACHT Wiegel kan weinig goeds ontdekken in plannen kabinet vandaag Bommen op Damascus Egypte rukt op in Sinaï Vliegtuigjes in hangar in brand gestoken PRIJS THEE EN KOFFIE LAGER LEIDSCH HÉ DAGBLAD JAS 9 OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34140 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De nieuwe voorzitter van het NKV, de heer W. Spit, heeft bij het aanvaarden van zijn nieu we functie strijdbare taal ge sproken. Hij vertolkte nog weer eens het streven van de vakbe weging naar een fundamentele wijziging van de verdeling van inkomen, kennis en macht en waarschuwde de werkgevers dat men eventueel de openlijke strijd niet zal schuwen. Wense lijk achtte de heer Spit ook het overbruggen van groepsbelan gen en het ophouden met alleen maar praten In het inkomens straatje. Tot zijn pakket ver langens behoort het opnemen van alle werknemers van hoog tot laag in één cao. Duidelijke taal en daarom is NKV-voorzitter Spit te prijzen. Het is echter wel te hopen dat hij ook het dogmatische doen en denken in eigen kring zal aanpakken. De houding binnen de vakbeweging tegenover or ganisaties van hoger personeel is daar zo'n voorbeeld van. Men wendt al zijn invloed aan om dergelijke organisaties buiten de SER te houden en ook bij de gesprekken over een centraal akkoord wordt een Nederlandse centrale van hoger personeel hoogstens als toehoorder ge duld. Voor overbruggen zijn twee oevers nodig. Het ontken nen van één ervan maakt een verbinding onmogelijk en doet afbreuk aan veel van de op zich prijzenswaardige verlangens naar een rechtvaardiger sa menleving. Minister Boersma wil meer greep krijgen op de inkomens in de vrije beroepen. Hij gaat een ge- sprekscenrtum vormen, waar hij met vertegenwoordigers uit die sector om de tafel gaat zit ten. Dat is een stap in de goede richting. In brede lagen van de bevolking bestaat wrevel over de inkomens die in de vrije be roepen worden verdiend en dan met name door medische spe cialisten e.d. Diep ingevreten ongenoegen zou deels worden weggenomen, in dien er meer openheid over die inkomens zou komen. Een ver einddoel van deze regering is de invoering van een tariefstelsel voor de vrije beroepen. Exces sief gewin kan daarmee worden aangepakt. Anderzijds moet natuurlijk wel worden voorko men dat door al te hardvochtig snijden in de inkomens Intellect naar financieel milder klimaat buitenslands wordt gedreven. HOOGEVEEN In de hangar van het vliegveld in Hoogeveen ts gisteravond brand gesticht. E-n vliegtuigje brandde volledig uit en twee andere liepen zulke zware schade op dat ze waardeloos gewor den zijn. Uit een onderzoek van de politie is gebleken, dat er een brand- spoor is getrokken langs en rond de middelste van de drie vliegtuigjes. Het gerechtelijk laboratorium is in geschakeld om de stof, waarmee de brand is veroorzaakt te onderzoeken. De schade beloopt volgens een taxa tie zeker drie ton. 20 PAGINA'S De aantrekkelijke schippersdoch- ter Pleuni Touw Rjkt op toneel en televisiescherm een zeer vastbera den tante. Een juffrouw, die heel precies weet wat ze wiL Ze geeft wat aarzelend toe. dat het een fa cade is. Een soort pose. „Ik voel me vaak erg onzeker", bekent ze. PAGINA 5 „Verhoogde bloeddruk" is een niet te onderschatten afwijking. PAGINA 7 Ook vandaag Is de pagina-buiten land voornamelijk gereserveerd voor de strijd in en om Israël. De Veiligheidsraad voerde een matte vertoning op. terwijl de In deze kwestie belangrijke figuur van Hoessein nog eens extra aandacht krijgt PAGINA 9 Het zoveelste vervolg in de span nende sport-feuilleton met het duo FadrhoncVan der Hart in de hoofdrol. PAGINA 13 De schepper van de befaamde kinderfiguur Pinkeltje Dick Laan is overleden. PAGINA 19 3/DAMASCUS/TEL AVIV (Reuter, AFP, GPD) agers van de Israëlische luchtmacht hebben vanochtend een bombardement uit- d op het hoofdkwartier van de Syrische legerleiding in de hoofdstad Damascus, doel werd geraakt is niet zeker. Het persbureau UPI zegt dat het hoofdkwartier et werd geraakt, wel twee aangrenzende gebouwen. Voorts zou de wijk waarin een aantal buitenlandse ambassades is gevestigd zwaar getroffen zijn. Er klonk geen arm in Damascus voor de aanval. aëlische luchtmacht heeft voorts olieraffinaderijen in Syrië aangevallen en een icentrale in de stad Homs en een radar-station op de berg Libanon, dat in gebruik e Syrische luchtmacht. htaanvallen op Syrië zijn bedoeld als represaille voor het bestoken van Israëlische ettingen in het noorden met Russische „kikvors"-raketten, aldus Cairo, bedelingen vanochtend uit Tel Aviv en Cairo valt op te maken dat zowel Israël Arabieren er rekening mee houden dat de oorlog langer zal duren dan aanvanke- rd gedacht. iche troepen zijn 15 km 5-jnaï-woestijn opgerukt €in ille Israëlische stellingen in d weggevaagd. Dit heeft het ie opperbevel vanochtend smaakt Het was daarbij on gedetailleerd in zijn be ng: de 190ste Israëlische ide werd vernietigd en de lant Assad Jakori, gevan- nen. hield echter vol dat de ie eenheden in He Sinaï ngeld. Wel werd toegegeven Egyptenaren enkele bruggen Suezkanaal hadden kun- tellen en dat daarover ver- n (enkele honderden tanks) ingevoerd. heeft vandaag een domper al te grote verwachtingen spoedig einde van de strijd, maandag hier en daar door- Generaal-majoor Herzog le namelijk, dat hoewel Is- initiatief in handen heeft het nog niet toe is aan een genoffensief Volgens hem Arabieren zeer grote ver aar blijven niettemin een g vormen. ebben op het ogenblik niet i met een vijand die op de en jok niet met een vijand iken is of op dit ogenblik ge- e te verslaan is. Wij hebben i met een tegenstander die r zware verliezen heeft ge- aar die in het geval van nog een behoorlijk deel van 1 achter de hand heeft". Wat angaat, is Herzog van me- het grootste deel van het he leger nog niet in de strijd pen. "De Arabieren vechten leer ordelijke manier" aldus SAID sche straaljagers zijn giste- ctle gekomen bij de noorde gang tot het Suezkanaal. Cairo waar vanochtend voor t luchtalarm werd gegeven die aanval bommen neerge- p Port Said. De burgerij van heeft verliezen geleden en 'n ulzen is verwoest, sen Israëlisch communique izegd. dat rondom Port Said installaties en lanceerin- :n voor geleide projectielen igevallen. Met geen woord rept van een aanval op de die 180.000 inwoners telt. zegt de Israëlische olie-ln- i bij El Bilaijim (aan de oos- an/t van de Golf van Suez) d te hebben gestoken. Het gevende blad El Akbar in Zorgwekkend Het aantal Jonge en zeer Jonge prostituees in Italië is de afgelopen tien Jaar sterk gestegen en geslachtsziekten vormen een steeds zorgwekkender sociaal probleem. De ze feiten werden het afgelopen week einde in Milaan naar voren gebracht op een congres van r.k. artsen. Een onderzoek heeff. uitgewezen dat in de grote industriesteden zoals Milaan en Turijn 38 procent der prostituees tussen de 14 en 16 Jaar oud is. Elf procent is zelfs Jonger dan 14 Jaar. Gisteren ergens op de wes telijke oever van het Suezkanaal. Egyptische versterkingen rukken heel rustig via een pontonbrug op naar de Sinai. Op de voorgrond kijken officieren toe naar deze gedisciplineerde militaire bewe gingen, waaraan veel voorberei dingen vooraf moeten zijn ge gaanZelfs de Israëlische gene- raal-majoor Herzog heeft moe ten toegeven, datde Arabieren in deze strijd zeer ordelijk te werk gaan. Hoe precies de situatie aan het Suezkanaal zich gisteren en van daag heeft ontwikkeld is niet te zeggen. De berichten zijn te te genstrijdig. Egypte beweert vijf tien kilometer te zijn opgerukt en SAM-raketten op de andere oever te hébben kunnen installeren. Is raël zegt, dat de Egyptenaren nog steeds zijn omsingeld. Op de achtergrond van deze fo to is duidelijk het gat te zien, dat de Egyptenaren hebben geslagen in de als "onneembaar" bekend staande Bar-Lev-linie. DEN HAAG (ANP) De twee grootste producenten van koffie en thee in Nederland, Douwe Egberts utrecht en van weile Rotterdam, ver lagen met Ingang van morgen de prijzen van hun koffie en thee. De prijsverlaging bedraagt voor koffie van Douwe Egberts vijf cent per half pond. Bij Van Nelle varieert ddit van twee tot vijf cent. Beide bedrijven verlagen de prijs van de thee met twee cent per pakje van 50 gram. De Moccona-oploskoffie van Douwe Egberts wordt met vijf cent per 50 gram verlaagd. De prijsverlaging is tot stand ge komen op initiatief van het ministe rie van Economische Zaken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. strijd ongemeen hevig te zjjn. Israë lische oorlogscorrespondenten vertel den vanochtend dat zij bij de Bitter meren (ongeveer halverwege 't Suez kanaal) honderden Egyptische doden hebben aangetroffen. „De Egyptena ren hebben wel enkele stellingen ver overd, maar ten koste van zware ver liezen". Aan het Syrische front lijkt net dat de Syriërs weliswaar teruggesla gen zijn, maar niet verslagen. In het zuiden bij Rafdd en in het cen trum bij Kuneitra zijn de Israëliërs teruggekeerd aan de bestandslijnen van 1967, maar in het noorden bij El Ram hebben de Syriërs een te genaanval Ingezet, waarvan het re sultaat op dit moment nog niet dui delijk is. De Arabieren zeggen in totaal 162 Israëlisohe toestellen te hebben neer geschoten, wat iets meer dan een derde van de gehele luchtmacht zou zijn. RAADSEL De zware gevechten op beide fron ten wijzen erop dat de oorlog langer zal duren dan aanvankelijk werd aan genomen. En hoe langer de oorlog duurt, des te ongunstiger is dat voor Israël. Het Israëlische leger kan niet onbeperkt gemobiliseerd blijven, om dat de economie dan stil ligt, en in het internationale vlak kan Amerika in de Veiligheidsraad niet onbeperkt een staakt-het-vuren ophouden, Israëlische doden en gewonden vor men een wat raadselachtige zaak: cijfers zijn niet bekendgemaakt, maar gevreesd wordt dat ze vrij aan zienlijk zijn. lelijk regen Folking en plaatselijk regen, ot krachtige wind uit zuid west. Minimum temperaturen 8 10 graden. Maxima ongeveer (Opgemaakt om 11.30 uur) 5' kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 24 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. ""onummer: 'ok|e zwart maken, bon Invullen in open envelop tonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, ntwoordnummer 214, Leiden. ■«■mm ■ui——iibw mh—ii——■iwnww Cairo schrijft daarover dat dit een strategische klap is voor de Israë lische militaire economie, omdat het land uit deze bronnen zeven miljoen ton olie per Jaar haalt. Het j^raë lische opperbevel zwijgt hierover. Rond het Suezkanaal lijkt de De stafchef van het Israëlische leger, luitenant-generaal David Elazar (r) komt per helikopter op de hoogvlakte van Golan aan. Links Yitzhak Rabin, die tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 het bevel over het Israëlische leger voerde. In het midden de adjudant van generaal Elazar. Generaal-majoor Herzog: "ordelijk vechtende vijand" DEN HAAG "Het kabinet legt in haar beleid meer de nadruk op de nivellering van de inkomens dan op de bestrijding van de inflatie. Den Uyl c.s. laten hun oren nog steeds naai de vakbeweging hangen." In deze bewoordingen bekritiseerde oppositieleider Wiegel (WD) vanmiddag vrijwel alle plan nen van het kabinet. Aan het begin van de algemene beschou wingen kon hij slechts waardering uitspreken voor het buiten lands beleid van minister Van der Stoel. schrappen van de verdubbeling van de huurwaarde voor de bezitters van een eigen huis; onrechtvaardige verzwaring voor de middengroepen door het pakket belastingmaatregelen. "Troonrede en miljoenennota lijken veel op een verkorte Inhoudsopgave van het program van de vakbewe ging". meende Wiegel. Volgens de li berale fractieleider kiest Den Uyl te veel voor één van de groepen van on ze maatschappij. "Hij kiest tegen de zelfstandigen, de middeninkomens en tegen grote groepen werknemers die niet georganiseerd zijn en die niets voelen voor een nivellering van de inkomens". De stijging van de belastingdruk met 0.6 procent is Wiegel ook een doorn hi het oog. De overheid zal zelf in eerste instantie het voorbeeld moeten geven met een gematigde stijging van de overheidsuitgaven. Hij bepleitte verder een betere keloosheid in de Randstad. Aan het slot van zijn toespraak viel hij hef tig uit tegen de regeringspartners ARP en KVP. Op hoofdpunten van beleid zijn de confessionele bewinds lieden in het kabinet-Den Uyl onder de voet gelopen", aldus Wiegel. De kritiek, die CHU-fractielelder Kruisinga uitte. Rep op vele punten gelijk met die van Wiegel. Ook hij voelde niets voor een verdubbeling van de huurwaarde en vreesde dat de belastingdruk in de komende Ja ren zeker weer met 0.6 procent of misschien zelfs meer omhoog zal gaan. De CHU heeft ook bedenkingen te gen de ingevoerde revaluatie, omdat de gevolgen hiervan vaak hoogst on billijk zijn. Kruisinga: De regering spreekt over een inkomenspoUtiek, maar de middenstand en de land bouw worden rechtstreeks in hun mKomensposuie aangetast. Tenslotte vroeg hij de toezegging van de regering om het uitgavenni veau van de regering te bevriezen als de voorgestelde anti-inflatiemaatre gelen te weinig resultaat hebben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1