unta dreigt Yan der ,ouw bij graf Allende IN SCHÖNAU REGEERT DE ANGST Labour wil volk horen over E.G. Nixon-klant saboteerde campagne van Democraten iticaans ld hter Hme s. Die smaakt. Dagboeken Goebbels openbaar Cox's. Die smaakt. Er wordt nog verdiend aan emigranten ~^G 5 OKTOBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 Sog één stap en ik schiet via verscheidene guerrilla-scho len hebben opgericht. Commandant Pepe heeft onder de regering-Allen- de met boerengroeperingen land en boerderijen in Zuid-Chili bezet en verdedigd tegen de gewapende ben den, die de voormalige eigenaars op hen af stuurden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry A. Kissinger, heeft de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen de verze kering gegeven dat noch de Ameri kaanse regering, noch de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA) betrokken zijn geweest bij de militaire staatsgreep in Chili. Kis singer's verklaring, die op 17 sep tember in een zitting achter geslo- ADVERTENTIE ITIAGO (DPA/AP) Militairen met geweren in aan- ebben gisteren verhinderd dat de delegatie van de socia- ie internationale rode anjers legde bij het graf van de omen Chileense president Allende op het kerkhof van •aiso. Volgens het Milanese dagblad "II Giorno" riep een soldaten tegen de delegatieleider, PvdA-voorzitter An- i der Louw: "nog één stap en ik schiet". egatieleden werden meege- aar een kantoor van het waar ze twee uur lang wer- gehouden en verhoord. De ook Franse, Oostenrijk- ;n Italiaanse leden telt, ipdracht van de socialisti- jnationale een onderzoek in oestand in Chili na de mili- tegreep. ilitante boerenleider José Liendo, beter bekend als idant Pepe" is gisteren vuurpeloton terechtgesteld pia 900 km ten zuiden van Het doodvonnis, dat door selijke militaire rechtbank gesproken, is bekrachtigd junta. Volgens het opperbe- de vierde legerdivisie, dat le bekendmaakte, had Lien- september, de dag na de ;en aanval van „terroris- Kissinger zei dat het besluit om een politiekazerne geleid, neutraal te blijven, genomen werd hij in het gebied van Valdi- op een spoedvergadering van de spe ciale actie groep in Washington, waarvan hij in zijn functie als presi dentieel assistent voor nationale vei ligheidsaangelegenheden de leading heeft. Een aantal Fransen, die zijn uit gewezen uit Chili, hebben na aan komst in Parijs gezegd dat ze heb ben gezien dat een Fransman in Santiago is gefolterd en dat vier Fransen „op z'n Braziliaans" zijn verhoord. Een priester zei dat er een golf van vreemdelingenhaat door het land gaat en dat de talrijke Zuid- amerikaanse politieke vluchtelingen in Chili ernstig gevaar lopen. De regeringen van Frankrijk en West-Duitsland hebben via him am bassadeur in Santiago de Chileense machtehebbers op de hoogte ge bracht van hun bezorgdheid over het lot van de communistische leider Luis Corvalan. Als hij schuldig wordt bevonden aan de aanklacht van verraad kan hij ter dood ver oordeeld worden. De Westduiitse re gering heeft de Junta bovendien la ten weten dat de betrekkingen tus sen Bonn en Santiago zullen ver slechteren als de executies en de po litieke vervolgingen voortduren. De Junta heeft aan de Verenig de Naties verzocht de internationale zeerechtconferentie die begin volgend jaar in Santiago zou worden gehou den in Wenen te laten plaatsvinden. Als argument werd gegeven „de moeilijke economische en financiële toestand van het land". De Chileen se Junta heeft al eerder andere in ternationale bijeenkomsten afgelast. De Chileense minister van Buiten landse Zaken schout-bij-nacht Is- mael Huerta is donderdag uit San tiago naar New York vertrokken. Hij zal daar contact opnemen met het particuliere zakenleven in Ame rika. De 23-jarige Linda Blay- lock uit het Amerikaanse Cleveland in Ohio heeft haar baantje als go-go danseres opgegeven, en is als "ijzer- werkster" in de bouw gegaan. Op de foto rechts Linda als danseres en links hanteert ze een zware stalen kogel, die bij het slopen van huizen gebruikt wordt. ICAAN (AP) Het Vati- dagblad, de "Osservatore o" heeft donderdag be- emaakt dat de H. Stoel de ise militaire Junta verze- eeft van dezelfde respect- svoelens als voor de om- orpen regering van wijlen nt Allende hebben gegol- it de teneur van het ar- alt op te maken, dat die zelfs heel wat harte- ijn. lange artikel in de Osser- komt in antwoord op de buitenlandse kritiek feit, dat de paus in ge- gebleven door de mili- ïachtsgreep, die een einde i aan de democratie en ren van honderden, wel- ulzenden mensen, niet te leien. et niet gesigneerde artikel .e kern van de zaak edraaid. Heel 't gebeuren wordt in uiterst vage be ngen behandeld en de ren of de staatsgreep zelf i niet met name genoemd, sservatore schrijft: „Voor Iste evaluatie der Chileen- eurtenissen in al hun dra- he complexiteit is meer nateriaal dan ons thans ter beschikking staat ver- caanse prelaten hebben ird dat er geen twijfel estaat, dat de verklaring «ht afkomstig is van paus naaste medewerkers op aatssecretariaat (buiten zaken). officiële standpunt van aticaan ten aanzien van heeft, naar bekend gewor- bij een groot aantal pre- tot kritiek geleid. Uit be- oare bronnen werd verno- dat sommige priesters van Vaticana in tranen uit- en toen het staatssecreta- Jen opdroeg te melden dat Ueense bisschoppen zich Junta hadden opge- WASHINGTON (Reuter) Getui ge Martin Kelly in de Watergate-zaak heeft gisteren voor de Amerikaanse senaatscommissie van onderzoek ver klaard, dat politieke saboteurs, die werkten voor de herverkiezing van president Nixon vorig Jaar van pan waren geweest de Democratische par tijconventie in het honderd te laten lopen. Het plan werd evenwel opge geven toen de inbraak in het Water- gategebouw, waar de Democratische partij zetelde, werd ontdekt. Kelly, die verklaart, dat hij gesa larieerd werd uit de gelden voor Nl- xons verkiezingscampagne, heeft de senaatscommissie verder meegedeeld dat het doel van het, later opgege ven plan, was de kansen van sena tor George McGovern op het winnen ADVERTENTIE Onderzoek geeist Ruim 350 Fran se artsen en psychiaters hebben gis teren gevraagd om een onderzoek, door een internationale medische commissie van psychiatrische in richtingen in de Sowjet-Unie. De me dici verklaarden dat zich in de Sow jet-Unie gevallen voordoen van "ge dwongen onderbrenging in speciale psychiatrische klinieken van bur gers die geen andere afwijking heb ben dan politieke". van de democratische kandidatuur te vergroten. Vorige getuigen over de gevoerde verkiezingscampagne voor Nixon hebben verklaard, dat zij se nator McGovern als de zwakste kan didaat beschouwden, die de demo craten konden benoemen. De 24-jarige Kelley verklaarde nog, dat hij was aangeworven door Do nald Segrietti, die bekend heeft een rol gespeeld te hebben bij ongeoor loofde activiteit tijdens de verkie zingscampagne voor Nixon. Hij vertelde ook dat hij eens een meisje gehuurd had, dat naakt langs het hoofdkwartier van senator Mus- kie in Florida moest lopen en de kreet: "Ik hou van u", moest sla ken. Het meisje was een studente, dat geld nodig had. Kelly had het meisje 20 dollar gegeven. Voor dit bedrag bleek zij bereid het van haar verlangde te doen. Op een andere keer had Kelly, een zware stinkbom geworpen naar een picnic in Miami in het kader van Muskies campagne. BLACKPOOL (Reuter) Het congres van de Britse Labourpartij, heeft donderdag me. g;*Ae meerder heid besloten, als de socialisten weer aan de macht komen aan de kiezers te vragen of zij wensen dat Engeland deel uitmaakt van de Europese gemeenschap. Een voor stel waarin het lidmaatschap van de EG zonder meer wordt afgewezen, werd echter verworpen. Oostenrijk houdt vast aan besluit NEW YORK De Oostenrijk se minister van Buitenlandse Zaken Rudolf Kirschlager heeft donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties nog eens herhaald dat Oostenrijk niet zal wijken voor internationale druk, die herziening, van het besluit betreffende de slui ting van het doorgangskamp Schönau beoogt. Hij waarschuwde de ande re landen zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Oostenrijk. "Niemand heeft baat bij een cam pagne tegen Oostenrijk, zeker niet de mensen in wiens belang de cam pagne kennelijk wordt georgani seerd", aldus de Oostenrijkse minis ter. "Zij, die zich werkelijk bekom meren om het lot van de mensen, diedoor Oostenrijk willen reizen op weg naar hun nieuw thuis moeten kasteel Schönau niet tot hun strijd kreet of hun ideologie maken". Hij meende dat de voornaamste verant woordelijkheid voor het voortduren, van het terrorisme ligt bij degenen, die hebben meegewerkt aan het blok keren van pogingen om een doel treffende internationale samenwer king tegen terroisme tot stand te brengen. "Een internationale kwaal kan alleen succesvol worden bestre den met internationale remedies". Volgens opinieonderzoeken staat 79 procent van de Oostenrijkse bevol king achter de stappen van bonds kanselier Kreisky. Het Joodse agentschap dat de zorg draagt voor kasteel Schönau, heeft alle ontmoetingen met vertegen woordigers van de pers in het kamp afgezegd nadat kanselier Kreisky had verklaard dat het "bijna een toeristische attraktie" was gewor den. Zuid-Af rika mag spreken in de VN VERENIGDE NATIES (AFP) Zuid-Afrika is gerechtigd het woord te voeren in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, zo heeft de commissie voor de geloofs brieven donderdag met kleine meer derheid bepaald. Een voorstel van Tanzania om de geloofsbrieven van Zuid-Afrika ongeldig te verklaren is met vijf tegen vier stemmen ver worpen. Tevoren was de algemene vergadering op verzoeikvan de Afri kaanse staten geschorst om uit te zoeken of de Zuidafrikaanse minister Muller wel namens de Zuidafrikaan se bevolking kon spreken. Het voorstel inzake een volksraad pleging over de EG werd aanvaard met ruim vijf miljoen tegen 945 000 stemmen waarbij de stemmen van de afgevaardigden werden verm**vv- vuldigd met het aantal leden van hun partij-afdeling of vakbonds- groep. Volgens de bewoordingen van de resolutie zou het een referendum of algemene verkiezingen kunnen worden. Een woordvoerder van La bour achtte een referendum het waarschijnlijkst een vorm van raadpleging die in Engeland weinig wordt toegepast. In de betrokken re solutie wordt voorts gepleit voor voortzetting van het Labourbeleid, van niet-samenwerking met het Europese parlement. De Labourleiders tilden intussen niet zwaar aan het resultaat van een opi niepeiling die de kleine liberale par tij op de tweede plaats bracht na Labour, maar vóór de conservatie ve regeringpartij van premier Ed ward Heath. Recente successen van de liberalen bij tussentijdse verkie zingen hebben geleid tot speculaties dat zij wellicht bij de volgende ver kiezingen voldoende zetels zullen krijgen om een doorslaggevende po sitie tussen de twee grote partijen te kunnen innemen. Harold Wilson, de leider vaar de Labourpartijdie woensdag al een eventuele coalitie met de liberalen had uitgesloten zei donderdag dat hij deze partij niet HAMBURG (AP) Een uitgever in Hamburg heeft de hand weten te leggen op de sinds lange tijd ver dwenen dagboeken van de vroegere nazi-minister van propaganda Jo seph Goebbels, zo is gisteren be kend gemaakt. De uitgeverij. Hoffmann en Campe, verklaarde dat het 16.000 pagina's, tellende manuscript veilig in een kluis is opgeborgen. Er worden voorbereidingen getroffen om in 1975 een eerste deel van de dagboeken op de markt te brengen. De in de dagboeken behandelde periode loopt van 1925 tot 1945, toen Goebbels zelf moord pleegde. ADVERTENTIE WENEN In Schönau regeert de angst. Niet in het kasteel, waar de Russische Israël-gamgers opgelucht kunnen ademha len, maar in het dorp. De ongeveer duizend inwoners zouden het liefst iedere vreemdeling weren. Ondanks alle geruststellende me dedelingen uit het Midden-Oos ten, dat Oostenrijk voorlopig is vrijgesteld van aanslagen kan er toch een Palestijn zijn, die niet door de zware bewaking van het kasteel is kunnen komen en daar om het dorp maar pakt. De angst heerst ook duidelijk bij „die goed verdiend hebben aan het kamp". Emigranten hebben geen geld voor kunst. „Dat kamp moet nu dicht. Het is hier niet veilig meer. En ik ben de eerste die eraan gaat. De Israëliërs hebben er een, spionagecentrum van gemaakt. Kom, we zijn hier toch niet gek. We hebben ze door het de bijna tweehonderd werkne- dorp zien lopen." ge zaak" De Oostenrijk lier dr. Bruno Kreisky heeft voorgesteld, dat miljoenen Is van nazi-Duitsland die hng nog in haar bezit heeft, loeten worden verkocht ten Joodse slachtoffers uit de Wereldoorlog. De voorzitter Joodse Wereldcongres, dr. Goldmann, en de Israëlische van Buitenlandse Zaken kien hebben het voorstel af- Dr. Goldmann had gezegd, liet aan, "zo'n smerige zaak" 'erken. mers van de watten- en banden fabriek Rausch, slechts door een weg van het kasteelpark geschei den. Het liefst zouden ze wellicht ook een hek om het hele dorp heenbouwen en zich laten be schermen door de tachtig gen darmes van de "Sondertruppe Scorpion", die nu belast zijn met de bewaking van het kasteel in het Triestingdal. De beste en best geoefende politiemannen van Oostenrijk, zegt men. Het dorp Schönau ligt ingeklemd tussen het kasteel en een uitspanning met een „lokal", dat de veelzeggende naam „Tempel der nacht" draagt. Iedere buitenstaander wordt onmid dellijk als zodanig herkend en met argusogen bekeken. Huissleutels wor den hoorbaar vele malen omge draaid. Hij bouwt zich scheef om de aan wezigheid van een schouderholster te suggereren. „Laat al die landen die nou zo hard schreeuwen het maar van ons overnemen. Dat land van Jou heeft toch ook zo'n grote bek. Lange treinreis? Door de DDR? Onzin. Jullie hebben toch schepen. Haal ze dan uit Leningrad." Het is duidelijk niet zijn eerste rede over dit onderwerp. Hele en halve argumenten worden onder streept met slagen van hamer en beitel. Zijn knielende vrouwenfi guur, nog zander achterhoofd, blijft onbewogen. Als de beeldhouwer is uitgeraasd, geeft hij gemakkelijk toe dat de Schönauers niet altijd wat tegen het kamp hebben gehad. Niet toen de Russische emigranten Ook het dorp Schönau moet een nog vrijelijk in en uit liepen en in verleden hebben, Men tilt er niet het dorp hun inkopen deden. Niet zwaar aan. Voor de oorlog waren er toen de dorpskinderen nog gingen maar twee Joden in het dorp. Een zwemmen in de slotvijver. nissen van vorige week. „Neem nou onze kinderen. Iedere dag rijden er hier twee schoolbussen. Onbewaakt. Als ze zo'n bus overvallen wat dan? En dan nog wat. Soms willen die joden ineens terug naar Rusland. Is alles nog voor niks geweest ook." Die Joden zitten niet achter zwaar bewaakte poorten. Ze hokken in de Weense Malzgasse in een krot. Ge lokt door de Joodse staat. Teleurge steld en vol heimwee naar moeder tje Rusland in een stad die zich drukker maakt over de verkiezingen dan over een emigrantenprobleem. Statenloos, sinds ze de Sowjet-grens overkwamen en zonder veel uitzicht op een thuisreis. En slechts een handjevol mocht de laatste vijf Jaar naar de Sowjet-Unie terug. Triest is de manier waarop ze tegenover be zoekers hun aanhankelijkheid aan het Kremlin proberen te tonen. Hun besluit staat ditmaal vast. Het is niet waar dat een aantal van hen toch uit de Malzgasse naar Is raël is teruggekeerd. Volgens Simon Wiesenthal, die ove rigens duidelijk laat blijken niets met de jongste ontwikkelingen van doen te willen hebben, zijn er wel voor de tweede maal naar Israël woont nu in Amerika. Na München is alles veranderd. Een oude beeldhouwer, een atelier Toen kwamen de afrasteringen en en galerie vol hevig figuratieve werden de witte auto's van de kunst, met achteruitgang op de „schorpioenen" een vertrouwd beeld kasteeltuin wil wel iets kwijt over in het dorp. Maar de angst en de de mening van, de dorpsgenoten, haat kwamen pas na de gebeur te- Ruim voor de ongelukkige toezeg gingen van de Oostenrijkse bonds kanselier was het overiens al bekend dat Wiesenthal geen vriend is van de Jood Kreisky. Zeker niet na dat Wiesenthal leden van de rege ring had herinnerd aan hun oor logsverleden en nadat Kreisky de speurder een „Joodse fascist" had genoemd. Maar dat is een strijd die de Schö nauers allerminst interesseert. Zelfs over de verhoogde bierprijzen ma ken ze zich niet druk, ze hebben hun eigen wijn. En ze willen van treden dan terug te komen op zijn week tegen Golda Meir gezegd heb- bordje „Zimmer frei" nog steeds het kamp af. Ze staan achter beslissing. Toch niet allemaal, want ben: „Schönau is geen toeristisch voor het raam van het café Aan de Kreisky, die liever zegt te willen af- de bondskanselier mag dan deze object", in Schönau hangt het Joden wordt nog steeds verdiend. Een Oostenrijkse gendarme ziet toe, terwijl opnieuw een bus met Russische Joden bij het kamp Schönau arriveert.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9