"ortuin lag klaar in Oegstgeest Gestoorde man stak militair dood Valsemunter: "Ik dacht dat er vrijheid van drukpers bestond" "ONDESKUNDIG GEKNOEI MET ANTI-BIOTICA GEVAARLIJK" Werkgroep vraagt 'generaal pardon' Oplichter gepakt NAMAAK- DOLLARS IN CIR CULATIE Irie jaar naanden en vier geeist egen hoofddaders Landerij van Van Nispen in stichting AG 5 OKTOBER 1973 HAAG/OEGSTGEEST De vier valsemunters staan terecht tijdens een zitting ,egen uur duurt, zonder noemenswaardige onderbreking. Maar niemand verveelt zich de inzetten zijn hoog: anderhalf miljoen gulden aan vervalste Amerikaanse dol- :n eisen van drie jaar plus vier maanden tegen de twee hoofddaders. HETKARFETTENHU1S 70 soorten kamerbreedtapijt zó van de rol leverancier van o.a: Desso, K V.T., Veneta, Hatema, Bergoss. ook Luxaflex. gratis leggen Leiden, Herensingel 10-ÏI-12 Telefoon 01710- 26003 Rijnsburg,Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16813 iven arrogante als welbespraakte Amsterdammer Willem erkent dat hij in een pand aan de Warmonderweg te tgeest een complete klandestiene gelddrukkerij heeft op- waar hij begin van dit jaar samen met zijn oude mis- compagnon Jan van der P. dikke stapels Amerikaanse biljetten heeft gedrukt in coupures van tien, twintig, vijf- n honderd dollar. van zijn verdediging is zijn echter welgemoed worden gesust, ig dat hij (nog) geen enkel Willems verdediger mr. Y. de Vos ad om dit valse geld ook uit krijgt na een flinke woordenwisse- n en dat hij dus niet straf- ling met de onwillige inspecteur K. Sietsema toch te horen dat de tele foon van Jan S. maandenlang is er dit van willen zeggen", de valsairis op uitgestreken etoon: „wij beschouwden het Jan van der P. valt woedend uit experiment. Pas als de ver- dat de hele valsemunterij-affaire q technisch volmaakt wa- door de recherche ls „uitgelokt" 3 aden wij om de tafel zijn omdat de heren al sinds 23 oktober I Wen om te bespreken wie er vorig Jaar precies op de hoogte wa- - ledoen om een productie te ren, zonder dat zij ingrepen, die kon worden uitgegeven. Het blijkt dat op die datum een zo ver was het nog lang opllettende Amsterdamse taxichauf feur het duo Willem B. en Jan van der P."*met de heer C. samen in een auto bezig heeft gezien met het meten van die dikte van hun pas gekochte papier en van...een Ame rikaans dollarbiljet. De chauffeur noteerde het kentekennummer van de auto en waarschuwde de politie. Officier van Justitie mr. Van der Schans complimenteert de politie met het zeer doeltreffende opspo ringswerk in deze grootste vals geld-affadre die zich ooit tn Neder land heeft voorgedaan. Hij acht ook de ontkennende verdachten stuk voor strik schuldig aan valsemunterij of medeplichtigheid daaraan. Jan van der P. hoort dan drie Jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Dezelf de eds valt tegen Willem B., die wel iswaar een groter strafblad heeft, maar wiens toerekeningsvatbaarheid minder is. De officier vordert tevens dat Willem voorwaardelijk ter be schikking van de regering zal wor den gesteld. Marcel E. wordt door de officier ge doodverfd als de promotor van de affaire die voor zijn bemoeienis twee Jaar met aftrek heeft v er- diend. De eis tegen Jan S. uit Oegstgeest luidt anderhalf jaar met aftrek wegens medeplichtigheid. Zelden De verdedigers van Willem B. en Jan van der P. bepleiten vrijspraak op juridisch-technische gronden. De raadsvrouwe van Jan S. en Marcel E., mevrouw mr. G. de Groot-Op den Brouw, bepleit veel lichtere straffen voor haar cliënten, die zij voornamelijk ziet als slacht offers van het andere tweetal. Von nis 18 oktober. AMSTERDAM In een postkan toor in Amsterdam is gisteren de 46-jarige M. H. G. aangehouden. Hü werd gezocht omdat hij via postbus sen duizenden buitenlanders zou hebben opgelicht voor tienduizenden guldens. De man bood in het buitenland per advertentie "thuiswerk" aan, waar voor dertig gulden inschrijfgeld moest worden betaald. Na betaling hoorde men nooit meer iets. AD VERTEN TIE icunatie dat Willem optreedt tv-farum is oompleet als hij am voorleest waarin zijn zoons en kleinzoon pappie el sterkte toewensen. Willem !t verleden onder meer ver voor oplichting, otterdamse compagnon Jan P. (55), met wie hij in 1972 samen een partij valse giro- heeft gedrukt - hetgeen de oen op acht maanden kwam bekent ditmaal open hij de dollars dacht te verkopen achter het IJzeren waar hij op iedere straat- ii zwarthandelaar meent te sident is verbaasd. Waarom achter het ijzeren gordijn? legt Jan uit, „in commu- landen iemand die vreem- ita koopt zélf strafbaar is", rbaasder is de president als Veert niet te hebben geweten drukken van vals geld ver- i. ,,Ik dacht dat er vrijheid rukpers bestaat", zegt Jan blikken of blozen, eigenaar van het huis te st, authandelaar Jan S. Ie verdrukte onschuld zelve, J had gedacht dat de valse huis aan huis bezorgd zou- orden als reclamemateriaal drukkerijtje. Van der P. leren kennen in ngenis, waar hy een straf ee Jaar uitzat voor poging dslag op zijn vrouw. Na zijn lidstelling wilde hij met Van een drukkerijtje voor sexlec- pzetten. Maar het werden waarvoor Jan S zelf de in onvervalste voorbeelden le- etten werden gefotografeerd, "ukken werden geclicheerd en ukken kon beginnen. Alleen nummering hadden de he- oeite. Geen nood, ook de k werden gefotografeerd van eendollarbiljetten, waarvan er op Schiphol een honderd- Khafte. voor de reclame? „Ja", 8., „ik heb daar geen sjoe- Ze kunnen mij è,lles wijs- dt niet voor officier van Jus- ar. Van der Schans. Die herinnering dat S. ook Ise wikkels heeft gemaakt, esten dienen om de bankbil- in stapeltjes bij elkaar te valse aankoopnota's van erlandse Credietbank. cier ïtóu in het kwartet is finan- frcel E., een 35-Jarige slager °sterzande, Zeeuws Vlaande- lu de onderneming twintig leeft gestoken, voor de aan- ran een reproduotiecamera, fsetdrukmachine en andere apparaten. Het geld lag aar renteloos, legt hij uit; is verdiend met de boter- nten tijdens de zitting nogal wat tea. die door de zeer kalme Ut mr. De Mol van Otterloo ir Onder het motto "Teken het dier een dag" werd gisteren ter gelegenheid van werelddierendag een grote manifestatie gehouden op het Museumplein in Amsterdam. Honderden kinderen, maar ook volwassenen hadden een plekje rond de "beestenkooi" ingenomen om de dieren na te te kenen. Het feest werd georganiseerd door het museum Vincent van Gogh, de afdeling beplan tingen en dierentuin Artis. MIDDELBURG (ANP) De re cherche van de rijkspolitie in Zee land is gisteren in Gent tot ontdek king gekomen dat tien valse 1-dol- lar biljetten, die, naar nu pas be kend is geworden, vorige week bij 'n bank op het eiland Tholen zijn in gewisseld, opvadlend overeenkomen met de valse 1 dollar biljetten, die deze week door de Belgische politie in beslag werden genomen bij twee jongemannen in Terneuzen en Sas van Gent. Publikaties in Belgische kranten maakten melding van een drukkerij in Zeeuw-Vlaanderen waar deze val se dollars zouden worden gemaakt. Volgens de rijkspolitie in Zeeland zijn deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen. "Het feit dat de val se dollars door twee Zeeuwsvlaamse Jongens zijn uitgegeven hoeft niet te betekenen dat ze daar ook gedrukt worden, aldus een zegsman van de rijkspolitie. Van de twee mannen die momen teel in Gent worden verhoord is men nog niets wijzer geworden. UTRECHT „Ondeskundig ge knoei van veehouders met antibioti ca en hormoonpreparaten is levens- is het niet-medici verboden antibio- Burlage geloofde helemaal niets van gevaarlijk voor de volksgezondheid, tica te bezitten, te gebruiken of te die verklaring. Hij herinnerde eraan, U?", riep mr. Burlage uit. Maar dat zal u een zorg zijn. Als u verhandelen, maar aan uw handel verdiende". uit te roeien. U wilt toch niet be weren dat u die hele voorraad ge bruikte voor die 200 kalveren van maak meer gebruik van onze uitgebreide service Dit verwijt richtte de Utrechtse kantonrechter mr. M. E. J. J. Burlage aan het adres van de 44-Ja rige kalvermester A. G. B. uit het Utrechtse Snelrewaard die gisteren ARNHEM De stichting „tuin en huis Sevenaer" gaat het landbouw bedrijf van de idealistische Jonk heer H. R. L. Van Nispen tot Se- venaer overnemen. Op die manier wordt de voortzetting van het be drijf, dat op organische- en dynami sche grondslagen werkt, gegaran deerd. De jonkheer is er riet onverdeeld blij mee, maar het bedrijf is nu een maal nauwelijks rendabel en hij ging gebukt onder hoge proceskosten die hij moest maken om de aanslagen van de industrie op zijn land te be strijden. Het tweede-kamerlid Imkamp van D'66 die de geestelijke vader van de stichting schijnt te zijn, wil graag dat het Huis te Sevenaer een prakti- cum wordt voor landbouwstudenten uit Wageningen. De stichting zal waarschijnlijk subsidie aanvragen om het landbouwbedrijf op de been te kunnen houden. terecht stond wegens overtreding van eigen vee. Ik heb het van een die- de antibioticawet. Volgens deze wet renarts gekregen", verklaarde hij. Mr. dat de mensen van de algemene Jn- Veilig verstopt onder het echtelijk B. gaf toe te weten dat hij als spectiedienst van het ministerie van bed had men in B.'s huis onder meer niet-medicus volgens de wet geen Landbouw bij twee controles dit en plastic zakken gevonden met in to- antabiotica in zijn bezit mocht vorig jaar voor duizenden guldens taal acht kilo tretacycline. Getuige- hebben. Hij ontkende echter dat aan penicilline en andere antibiotica deskundige dr. A. Manten, bacterio- hij met spul de boer wa sopgegaan bij B. hadden gevonden. „Bij een loog bij het Rijksinstituut voor de om het aan collega-veehouders te onoordeelkundig gebruik was dat ge- Volksgezondheid, merkte op dat een slijten. ,Ik had het alleen voor mijn noeg geweest om hele volksstammen gram tetracycline per dag per kalf a* voldoende is om verspreiding van ziektekiemen tegen te gaan. En B. had een hoeveelheid van dit spul in huis, waar een veestapel van maar liefst 8000 kalveren meer dan genoeg aan zou hebben gehad, zo rekende hij voor. Mr. Manten zei verder onoordeel kundig toedienen van bijvoorbeeld penicilline aan vee er op den duur toe kan leiden dat mensen die de pe nicilline via de melk of het vlees naar binnen krijgen immuun of politie maakte bekend °^ergevoeli0 ku?,n™ zijn wanneer zij het therapeutisch werkelijk nodig hebben. Met alle (soms dodelijke) gevolgen vandien. In de VB. sterven op deze manier Jaarlijks tussen de 100 en 300 men sen, aldus dr. Manten. DEN HAAG Legaliseer de nu droogd, of onwettig in ons limd verblijvend* dat bij het circus Bolttai zee „Mega- arbeiders.^ Dat vraagt len" zijn gearresteerd; vijf Marok kanen en een Joegoslaaf. Het mi- Dit is de 79-jarige mej. De Ruiter die moederziel alleen woont in een half dichtgespijkerd bejaardenhuis in Ede. Alle pogin gen om het bejaarde vrouwtje een ander onderkomen te geven zijn mislukt. "Het zou haar dood betekenen", zegt haar huis arts. de werkgroep internationaal beleid voor buitenlandse arbeiders aan ministers van Justitie en van sociale zaken. Er zou een "algemeen par don" moeten worden afgekondigd. De heer Ilhan Karacay, lid van de werkgroep, schat dat er 15.000 bui tenlanders "zwart" in ons land wer ken. Een derde van hen zou uit Tur ken bestaan. Hij voert aan, dat deze groep bui tenlanders geen belasting betaalt maar veelal met een lager salaris ge noegen neemt, vaak wel door de so ciale diensten wordt geholpen terwijl Nederland vöor de kosten opdraait als ze worden ontdekt en terugge stuurd naar hun land. Karacay vindt dat naast een alge meen pardon gelijktijdige verscher ping van de controle bij de grenzen op z'n plaats ls. HIJ wijst op Frank rijk, dat illegale buitenlanders die voor 1 Juni van dit Jaar een eenja rig werkcontract hebben de kans geeft zich tot 31 oktober te melden, waarna hun verblijf zal worden ge- hun ADVERTENTIE Elke Fleurop-bloemist krijgt een opleiding polsstok- springen. Voor bloemengroeten diep in de polders. 'Niemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. De inkt van het verzoekschrift van de werkgroep was nauwelijks opge- Weet u wat een wiegeboeketje is? Geweldig leuk voor een geboorte. U leest erover In het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. AMSTERDAM (ANP) Een gees telijk gestoorde Amsterdammer heeft gistermiddag in het Vondelpark in de hoofdstad de 22-Jarige militair Coen Labbé zonder enige aanleiding met een dolkmes in de hartstreek ge stoken. Het slachtoffer, dat in West- Duitsland was gelegerd werd over gebracht naar het Wilhelmlna Gast huis, waar hij een uur later aan bloedverlies overleed. De militair, die in Bandoeng was geboren, had enkele dagen verlof en woonde bij een tante in Monster. Zijn ouders wonen in Dieren. Vol gens de recherche was hij een dagje uit in Amsterdam. De dader de 36-jarige K. F. How zat met zijn vrouw op een bank, waar zij samen een sigaret rookten. Op een bank schuin tegenover hen zat de in burger geklede militair te lezen. Plotseling sprong de Amsterdammer zonder een woord te zeggen op, liep naar de andere bank en stak de niets vermoedende Jongeman diep in de borst. Volgens de politie had het wapen een lemmet van 18 centime ter. Na zijn daad liep de man met het mes in de hand weg, gevolgd door zijn vrouw. Hij kon vrijwel meteen op de Stadhouderskade bij het Leld- se Plein door de gealarmeerde poli tie worden aangehouden. Het slachtoffer stond verbijsterd op en liep hevig bloedend in de richting van de uitgang van het park bij de Stadhouderskade. Na enkele tientallen meters zakte hij in elkaar. In een snel gearriveerde ambulance werd hij naar het Wilhel mlna Gasthuis gebracht maar in middels had hij zoveel bloed verlo ren dat hij niet meer kon worden ge red. De dader heeft men nog niet kun nen verhoren". „Er is geen zinnig woord uit hem te krijgen, ook niet door de psychiater die bij hem is geweest", aldus een rechercheur. HIJ bevestigde dat de man geestelijk ge stoord ls. Zijn vrouw, die niet meer bij hem woont, had verklaard, dat zij al Ja renlang moeilijkheden met hem heeft. Haar man, die aan achter volgingswaanzin zou lijden, was een Jaar of zes onder behandeling van een psychiater geweest, maar ging de laatste twee jaar niet meer naar hem toe. Zij had wel eens ruzie met haar man gehad maar agressief was hij volgens haar nooit geweest. Af en toe verscheen hij op het kan toor waar zij werkt en dan stelde hij onder bureaus en in kasten een on derzoek in, omdat hij meende dat zij werd bedreigd. Met wist hem al tijd weer met een zacht lijntje weg te krijgen. De man zocht zijn vrouw ook woensdagmiddag weer op kantoor op. Zij besloot een dag vrij te nemen om met hem te praten en hem te bewe gen zioh weer onder psychiatrische behandeling te stellen. Gisteren wa ren zij naar het Vondelpark gewan deld en daar op een bank gaan zit ten. Voordat zij het onderwerp kon aan snijden was hij opgesprongen en naar het slachtoffer gelopen. Het mes blijkt hij maandag met twee ande re messen te hebben gekocht. Vol gens de recherche was zij hiervan op de hoogte, maar had zij er geen flauw vermoeden van, dat hij een mes had meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7