Plant Propaganda Holland wil meer kweek van bomen Kleine kernen in Randstads middengebied groeien te snel Sitarist Bhartiya in Noordwijk KOOP NIET BU AH Expoit naar vele landen wordt voortdurend groter Vrije-tijdswinkels van Elsevier/Smith in de grote steden Uit onderzoek Utrechtse universiteit blijkt: BONDEN TOCH AKKOORD MET ENKA-CAO PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 5 OKTOBER 19) BOSKOOP "Het voorzitterschap van Plant Propaganda Holland is voor mij een nevenfunctie. Een welkome overigens, want uit hoofde daarvan kan ik veel doen om Boskoop en de Nederlandse boomkwekerij tot ver over de landsgrenzen heen npg meer bekendheid te geven. Door die activiteiten voor P.P.H. "zwerf" ik bij tijd en wijle over de gehele wereld. Met het doel aandacht te vragen voor en te proberen de afzet te bevorderen van de Nederlandse boomkwekerij-produkten. In de eerste plaats ben ik natuurlijk burgemeester van Boskoop. Deze gemeente is zeer hauw bij de boomkwekerij betrokken. Meer dan de helft van het aantal inwoners is met deze be drijfstak bezig. Het prettige is, dat ik als steeds meer bijlerende leek een plaats in die boomkwekerijwereld ook interna tionaal heb kunnen innemen". Deze woorden komen uit de mond van Boskoops eerste burger G. W. baron van Dedem. Hij is een "top- ambassadeur" voor de totale Neder landse boomkwekerij-sector. In bin nen- en buitenland. Wanneer er, waar dan ook, een belangrijke inter nationale tuinbouwmanifestatie wordt gehouden is Van Dedem er neestal by. Met PPH-secretaris Cor Verboom (63), één van de mannen, die in 1951 de noodzaak inzag om in het buitenland intensievere propa ganda te gaan voeren voor de sier- Cor Verboom, eens een bekend kweker en exporteur, heeft aan de vieg gestaan van Plant Propaganda Holland. Hij zeg-t: "In de winter van 19501951 namen J. C. Bulk, P. Jon- gejan, G. J. van Noordt en ik als le den van de Bond van Plantenhan- delaren het initiatief om kleurpla ten van bloemen en planten te laten maken om deze in het buitenland als >npersoonlijke reclame te versprei- len. Het ging allemaal niet zo eenvoudig. Voorzitter A. P. van Nes was bepaald niet zo enthousiast over het initiatiel. Gelukkig voelde bondssecretaris mr. W. F. Wery er meer voor. Toch kre gen we uiteindelijk de bond mee. Op haar kosten werden vier kleurplaten gemaakt. Snel constateerde men, dat er meer moest worden gedaan. Ei noest een aparte organisatie komen voor het maken van onpersoonlijke reclame voor de bevordering van de Dlantenexport. Het gevolg was, dat op 14 februari 1952 Plant Propaganda Holland bij notariële acte werd ge sticht. Bulk werd voorzitter en ik be stuurslid. Er zaten in het bestuur ook leden in uit andere boomkwekers centra, zoals dr. J. D. Ruys uit De- iemsvaart en C. Dirksen uit Ouden bosch. Sinds die tijd is het crescendo gegaan. De export van boomkwekerijpro- aukten naar ongeveer zeventig lan- aen stijgt geregeld. Mede door onze activiteiten. In 1962 ging er voor f46,6 miljoen de grens over en dit laar hopen we de f 140 miljoen te halen. West-Duitsland en Engeland zijn onze grootste afnemers". Plant Propaganda Holland is op buitenlandse tuinbouwtentoonstellin gen een graag geziene gast. Dat hebben we meermalen zelf kunnen constateren. Tijdens de Grüne Wo- che in Berlijn, de I.G.A. in Ham burg, Floraliën in Gent en in We nen tijdens de daar gehouden expo sitie. En. .niet te vergeten op de FLoriade's van Rotterdam en Am sterdam. De stand van P.P.H. werd zeer druk bezocht, evenals de in- 7,crdingen van de Nederlandse kwe kers en de speciaal georganiseerde ;>ii nen- en buitententoonstellingen Van Dedem en Verboom zijn er dan meestal bij. Ze genieten in de kring van afnemers grote bekendheid. Niet in het minst door de wijze waarop de Nederlandse boomkwekers en ex porteurs zaken weten te doen en op- r.T achten uitvoeren. Activiteiten Het hart van Plant Propaganda, Holland klopt in het met veel bloe- mtn en planten omgeven houten en van veel ramen voorziene gebouw aan de Reijerskoop hoek Goudseweg in Boskoop. Van daaruit worden al le activiteiten georganiseerd. P. P. H. geeft veel propagandamateriaal uit. Daarvan nemen die kleurplaat- jes. Daarnaast vele fraaie uitge- p.aats in. Er werd begonnen met t: en nu heeft men al een assor timent van 750 verschillende plaat jes. Daarnaast ele fraaie itge- voerde boekjes over bomen en plan ten en bloeiende heesters. P.P.H. leeft een eigen verwarmde kas voor het in bloei trekken van planten voor tentoonstellingen en beschikt over een eigen voorraad tentoonstel- iiUgsplanten. De stichting wordt ge- imancierd uit de opbrengst van een netting op de plantenexport. Secretaris Verboom: "We beschik ken over een jaarbudget van rond f 425.000,-. De verkoop van platen en boeken kan Jaarlijks worden gesteld op een bedrag van f200.000,-. Die kleurplaten laten verschillende cul tures zien: een groot assortiment Erica's, Rhododendrons, Azalea's, Clematis, coniferen, heesters en nog veel meer. Het zijn de belangrijkste piodukten uit onze sector. Van het begin heb ik in het bestuur gezeten en in 1958 werd ik tot secretaris-ad ministrateur benoemd. Uit hoofde van die functie heb ik veel reizen gemaakt. In Europa en ook daarbui ten. zoals Canada, Amerika en Rus land. Om besprekingen te voeren, Het gebouw van Plant paganda Holland in Boskoop waaruit alle activiteiten oi afzet van Nederlandse boom kerijprodukten in het buitei te bevorderen toorden geon seerd. over deelneming aan groter kleinere tentoonstellingen oo tceitgebied. Erg fijn is sinds de oprichting van P.P.: •~mzet en de export belangrijk v-eimeerderd. We hebben enige ;aten maken, die over de gehel icla worden vertoond in same: king met Voorlichting Buite var het Ministerie van Buitenl Zaken. In burgemeester Van D hebben we een voorzitter, die hart en ziel ons streven steunt bekendheid te geven aai öerlandse boomkwekerij prodi Er blijft voor P.P.H. altijd aan de winkel. Propaganda blijven voerén. Alle tijden door" Op de boomkwekerijen in Boskoop wordt momenteel hard ge werkt. De exportorders moeten de deur uit. Onze fotograaf maakte dit alleraardigste plaatje van een kweker, die bezig is met het gewas. Zijn spiegelbeeld is in het water van de sloot langs de boomkwekerij te zien. UTRECHT (ANP) —De werkelij ke ontwikkeling in het middengebied van de Randstad is tot nu toe sterk afgeweken van de gekozen uitgangs punten. Nog afgezien van de veel te grote totale bevolkingsgroei in het middengebied is het vooral de groei worden. Dit concludeert een rapport van 't geografisch instituut van de rijks universiteit in Utrecht, dat met sub sidie van de rijksplanologische dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het wonen en werken in en om het AMSTERDAM De uitgeversmaat- maandbladen leveren aan duizenden schappij Elsevier gaat samen met wederverkopers. Ook worden boeken van de kleine kernen, die het open groene hart. De Nederlandse het Britse concern W. H. Smith and geleverd aan winkels die niet tot het karakter van het middengebied in leving heeft zich uitgesproken sterkere mate aantast, Het feit dat deze groei kleine kernen voortgaat en zelfs toe neemt ondanks de grote uitbreiding plande groeikernen als Alphen Son Ltd in Nederland en Belgie win- concern behoren, kels stichten waair onder meer boe- Elsevier is enkele Jaren geleden be ken en platen verkocht worden. Het goninen met de boekendetailhandel. Zo gaat om een nieuw type winkel, is men onder meer eigenaar van een vooral gericht op de vrijetijdsbeste- aantal algemene en wetenschappelij- ding en zal worden gevestigd in een ke boekhandels, alsmede van aantal grote steden. Behalve boeken ternationaal verzendhuis en platen zullen er in de winkels ook tenschappelijke boeken tijdschriften, kantoorbehoeften, crea- van de samenwerking zullen er geen volkingsgroei met de tief speelgoed en materialen Voor ontslagen vallen. de beleidsmiddelen handenarbeid worden verkocht. De eerste zaak zal waarschijnlijk al in de loop van het volgend jaar wor den geopend De onderhandelingen over de eerste vestigingsplaatsen zijn reeds begonnen. In Groot-Brittaonië wordt de formule die nu in België en Nederland wordt geïntroduceerd al enkele Jaren met succes toege past. Het Smith-concern is in Enge land het grootste op het gebied van boek-, grammofoonplaat- en wens kaartenverkoop. Het concern heeft 113 groothandel magazijnen in Enge land en Wales die dag-week- en Enorme verkeersstromen zijn het gevolg. Verwacht mag worden, aldus het rapport, dat de suburbanisatie van het wonen gevolgd zal worden door een suburbanisatie van de be drijvigheid. "Vrijwel het gehele groe- het ne hart dreigt hierdoor een stedelijk ten- karakter te krijgen. Het is bovendien ten zeer de vraag of de woon- en werk- het gelegenheid in het middengebied kwalitatief op elkaar afgestemd zul- gunste van het openhouden de middengebied van de Randstad. De groei van de kleine kernen heeft ten zijn", aldus de samenstellers, aanvankelijk vooral betrekking op de it ondanks de grote uitoreicung aanvanxenjK voorai oetrexKing op ae d u arn#»i de woongelegenheden in de ge- woongelegenheid en daarmee de be- P 1 groei volking. Tengevolge daarvan ont- Zij i dat het randgebied a :- den Rijn en Zoetermeer, maakt het staat een geweldige mobiliteit. De het grootste deel al als verstedelijkt Als gevolg twijfelachtig dat deze gespreide be- hogere voorzieningen u aangewen- legenheid moeten beheerst kan woongemeente kan worden beschouwd. Men vindt buiten de dan ook dat onderzocht moet worden gezocht worden, of dit gebied niet in eerste instantie UTRECHT (ANP) De Indus triebond CNV zal de cao voor Enka glanzstoff b.v. toch tekenen. De le den hebben deze machtiging bij re ferendum verleend. De per 1 april overeengekomen verbeteringen zul len via een nabetaling worden ver rekend. Deze maand zullen de nieu we salarissen worden uitbetaald. Ook de Urne BLHP en de Indus triebond NKV hebben van hun le den machtiging gekregen de cao te tekenen. Aangenomen wordt dat de Industriebond NVV dat niet zal doen. maar zich ook niet zal ver- aetten tegen uitvoering van de cao. NOORDWIJK De afdeling cul tuur van de stichting JOIN is er deels middels het toeval in ge slaagd een cultureel gebeuren van fbsolute wereldklasse naar Noord- wilk te halen. Want zo mag Je een optreden van de Indiase sitarspeler jimaluddin Bhartiya echt wel noe men Natuurlijk is de naam van Bhartiya bij de gemiddelde outsider riet zo daverend bekend, maar een beschrijving van zijn voornaamste "wapenfeiten" moet zelfs de groot ste leek op pop-gebied wel tot naden ken stemmen. Wellicht dat het feit, cat het optreden van Bhartiya het enige in Nederland is, al enigermate tot de verbeelding spreekt. Jamaluddin Bhartiya is een van de meest bekende en begaafde leer lingen van het alom als genie ge kwalificeerde muzikale wonder Ravi Shankar. Met zijn leermeester richt te de nu 41-Jarige Bhartiya in New Delhi een instituut voor danskunst en voor vocale en instrumentale muziek Zaïre Israël President Mo- boetoe van Zaïre heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties bekend gemaakt dat zijn land de diplomatieke betrek kingen met Israël heeft verbroken. Hij zei dat de betrekkingen niet zul len worden aangeknoopt voordat Is raël de op de Arabische landen ver overde gebieden heeft ontruimd. op, waarin vooral in het bespelen van het meest traditionele Indische instrument, de sitar, wordt onder recht. Ei bestaan nu plannen om in Ne derland een dergelijk instituut op te lichten, dat gedurende de eerste tijd onder leiding van de meester Bhar tiya zou moeten komen te staan. Hij maakt momenteel een concerttour nee door Europa (van 1 tot en met 15 oktober) en de Verenigde Staten. De optredens in Europa beperken zich tot België, Duitsland, Frankrijk en Engeland. En Nederland. Door de relatie van JOIN Cultuur met het Belgische Theaterburo Merlyn, dat Bhartiya voor de tournee engageerde, komt Jamaluddin Bhartiya in de Noord- wijkse Kuip. Voor het luttele bedrag van f 5,- p. persoon kan men dat za terdag gaan meemaken, gaan genie ten van de traditionele Indische mu ziek, uitgevoerd door Bhartiya op de s tar, Zamir Ahmed op de tabla's en Darshan Kumari op de tanpura. En voor wie wil weten wat hij gaat horen: de sitar is een reuzen- gitaar" met zes a zeven hoofdsnaren die men 'n metaJlen plectrum warden bespeeld, en twintig meetrillende snaren. De tabla's zijn het drumpaar en de tanpura is een "dreun-instru- ment" met vier snaren. Zaterdag 6 oktober in de Kuip om in aanmerking komt voor de opvang van de verdere groei van de woon- en werkgelegenheid in het middenge bied. De kernen in het open midden gebied zelf zouden dan aan een zeer beperkte en strikt gefaseerde groei gebonden kunnen worden, met uit zondering van een beperkt aantal centrumplaatsen. Uit het onderzoek van het geogra- t.seh instituut is verder naar voren gekomen, dat de al te lage groeisnel- heid van de bevolking in het wes ten, de laatste jaren nog iets meer daalde dan landelijk het geval was. De bevolking van het middenge- blea en het buitengebied 'groeit 2,6 wi 2,8 maal zo snel als het Neder landse gemiddelde. De provincies Gel derland en Noord-Brabant fungeren a;s de voornaamste opvanggebieden voor wegtrekkende westerlingen. Over de woongelegenheid wordt ge zegd dat de groei van de woningvoor raad die van de bevolking ruim schoots heeft overtroffen. Niettemin ligt in driekwart van de gemeenten in het onderzoekgebied de woningbe- zrtting boven het Nederlands gemid delde, een aanduiding, dat in het ge bied relatief veel volledige gezinnen wonen. In de beide Randstadvleugels is de dienstensector vertegenwoordigd, in de landelijke gebieden de bouwnijver heid. Het open middengebid heeft het hoogste percentage industriële werkgelegenheid. De omvang van het v oenforensisme in het middengebied Rrndstad verdubbelde van 1960 tot 71 van 90.000 tot 180.000 personen In 1971 was ruim 55 pet. van de be roepspersonen in het middengebied woonforens (in 1960 39 pet.). Deze cijfers liggen duidelijk boven die var: het gehele land en het westen Peking-mens gezocht De Amerikaanse effectenmakelaar en miljonair Christopher Janus uit Chi cago heeft 100.000 dollar uitgeloofd als beloning voor degene die de der tig jaar geleden verdwenen resten van de Peking-mens terugvindt. Ja nus is vorig jaar zelf naar China geweest om de 500.000 jaar oude beenderen te zoeken, maar tever geefs. De resten van de Peking-men^ waaronder een tand, schedel er beenderen werden tussen 192V 1929 opgegraven in Tsjoe keet jen bij Peking. Vastgesteld werd dat behoorden aan mensen die aoi tot 650.000 jaar geleden lepfd°' resten verdwenen op mysterieuze wij ze ia 1941. De samenstellers menen do functie van het „groene "oor de stedenring nog te wein dtrzoek heeft plaatsgevonden, maakt het moeilijk de uitgangspunten te toetsen wu kelijke ontwikkeling. Prominente Leidenaars groeperinger T>T> LEIDEN Een groot aantal se groeperingen heeft een opro^ bevolking gedaan om voorlopig i boodschappen meer te doen bi i bert Heijn. Het zijn de Leids delingen van PvdA, PSP, PP! vrouwenbond NVV, Dolle Min Kritische Werkende Jongerei NVV-jongerencontact. het afd? bestuur van de NK V-central: Leidse Studentenbond en mité Tuinstadwiik. Daarnaast heeft een gr individuele personen d-3 dertekend. Onder hen het raadslid Amptmeii'ir K. Bouhuvs. ds A T T. A 'EeVW

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4