'olitiek saboteur bekent misdaden NIXON LAAT AGNEW VALLEN VN on bevoegd voor Schönau \egretti in zaak Watergate: Yovocaties Wehner wingen liberalen )t aanpassing Onrust in Costa-Rica Gifwolk drijft Rus wil inspectie inrichtingen mlerlijk vulmiddel vakman en gezin weg van Canada I Chileense junta discrimineert Situatie in Washington wordt „onmogelijk se postbode odgeschoten BUITENLAND WASHINGTON (AP) De politieke saboteur, Donald H. Segretti heeft gisteren voor de Watergate-commissie van de Senaat een lijst van onoirbare praktijken tegenover de Democraten afgelopen jaar overlegd en heeft in het open baar zijn verontschuldigingen aangeboden voor deze activi teiten. Zij waren „verkeerd en behoren niet in het Ameri kaanse politieke stelsel", aldus Segretti. De advocaat uit Californië zei dat hij gehuurd was voor zijn politieke sabotagecampagne door de voorma lige adviseurs van het Witte Huis, Hij zei dat de brief op het briefpa pier van Muskie zijn eigen idee was. "Ik wilde niet dat iemand de brief geloven, maar alleen dat hij ver- Dwight L. Chapin en Gordon Stra- warring zou zaaien tussen de chin en dat hij een salaris kreeg van schillende kandidaten", zo zei Segret- 16.000 dollar per jaar en 40.000 dollar ti. Hij zei dat hij zich in het open onkostenvergoeding van Herbert W. Kalmbach, de toenmalige persoon - ijke advocaat van president Nixon. Het politieke vuurwerk, sociaal-democratische fractie- 1(ter Herbert Wehner bij zijn in Moskou en Leningrad uitstoken, rommelde gisteren Westduitse hoofdstad nog g na. De slimme takticus, die de Sowjet-Unie verbleef, had Ltiowel in gesprekken met Rus- r functionarissen als met jour- baar wilde verontschuldigen voor de- ;e "stompzinnige daad" Segretti zei dat hij medewerkers in Segretti getuigde dat een van zijn het gehele land had gehuurd om ver activiteiten tijdens de voorverkiezin- schillende democratische kandidaten gen in 1972 in Florida was geweest lastig te vallen. het verspreiden van een vervalste "Ik huurde mensen om harde vra- ijdens de Watergate-zitting perversiteiten. tot driemaal toe een bom- Hij verklaarde schuldig te zijr ig binnen. De politie stelde aan drie beschuldigingen inzake po- ehulp van honden een on- litieke sabotage tijdens de Tc in. kiezing in Florida. »rlef op het briefpapier van Edmund gen te stellen op persconferenties en 5. Muskie, waarin twee andere de- om reisschema's te krijgen van de aocratische presidentskandidaten verschillende democratische kandi- Lellt"+JflChUldigd Van seksuele daten". Hij vroeg de commissie hem niet te dwingen al de namen te noe men van de mensen die hij had in geschakeld. "De meesten van deze personen hebben niets verkeerds ge daan", aldus Segretti. Segretti, die zei dat zijn activitei ten door de nieuwsmedia enorm wa ren opgeblazen", noemde de volgen de door hem bedreven praktijken: het plaatsen van stinkbommen tij dens een Muskie-picnic en in het hoofdkwartier van Muskie: het plaat sen van kleine advertenties in dag bladen waarin Muskie gevraagd werd of "hij een jood als kandidaat voor het vice-presidentschap" zou accepteren, een toespeling op een uitspraak van Muskie dat de Demo craten in 1972 niet een zwarte kan didaat voor het vice-presidentschap zouden moeten benoemen. De verhoren door de Watergate- leg van wat de viermogendhedenover commissie van de Amerikaanse se- SAN JOSÉ (RTR) President Jo sé Figueres van Costa Rica heeft voor de radio gedreigd de noodtoe stand te zullen uitroepen als er geen einde komt aan de golf stakin gen in zijn land. De president zei. dat de Nationale Garde bevel heeft gekregen zich gereed te houden. "Als de toestand vanavond nog niet is opgehelderd zullen de grondwet telijke waarborgen opgeschort wor den en hoofden vallen", aldus de pre sident. Dinsdag zijn de arbeiders van de elektriciteit- en telecommunicatiebe drijven in staking gegaan. Deze sta king dreigt zich uit te breiden tot andere sectoren. President Figueres verklaarde dat de vakbonden ver raders zijn en alleen maar uit zijn op persoonlijk gewin. Hij ver weet de rechts-extremistische organi satie "Vrij Costa Rica" een rol te spelen bij de onrust onder de arbei ders. Deze organisatie is gekant te gen de politiek van de pesident ge richt op uitbreiding van debetrekkin gen met Oosteuropese landen. De arbeiders van de elektriciteits bedrijven zijn in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van acht collega's die ervan beschuldigd wa ren dat zij sabotage hadden gepleegd in een krachtcentrale. De politieke saboteur Donald Segretti, die de Watergatecom- missie van de Amerikaanse senaat gisteren vertelde hoe hij Democratische politici verdacht probeerde te maken. Kreisky heeft geen spijt euikomst inzake Berlijn bepaalt naat werden 25 minuten onderbro- volgens Wehner een wijze van poli- ^en voor een bomdreiging. Een onbe- tiek voeren met de methode van een kende man had tot drie keer het Ca- voorbije koude oorlog. Hij viel dus pit°o1 gebeld met de mededeling dat van een parlementaire dele- Sdheel, en indirekt ook diens partij der vrije democraten aan. Al heeft Wehner dat niet zo dui delijk gezegd het is hem kenne- in de zaal van de Watergate verho ren een bom was neergelegd. Voorzitter Sam Ervin schortte de verhoren „zeer tegen mijn zin" op en liet de zaal ontruimen. kritiek geoefend op het Ber- lijk een doorn in het vlees, dat de eid van de sociaal-liberale re ever is het er duidelijk niet mee tt de bondsregering in haar ndelingen met Sofia vasthoudt aan de eis, jst-Duitsland in diplomatieke m angen met die landen West- consulair volledig wil verte- irdigen. il te ruime en halsstarrige uit- überalen zich mogelijk ook met het vond niets, oog op de komende deelstaatver kiezingen van volgend jaar een picfiel willen geven dat zich duidelijk - van dat der soolaal-deinocratlsohe universltelt 'en ult coalitiegenoot onderscheidt. Door zijn in Moskou afgevuurde schoten voor de boeg heeft Wehner onmiskenbaar de liberalen op een In de loop van 1971 begon Donald Segretti, een 30-jarige advocaat uit Los Angeles, wat oude vrienden van het leger op te NEW YORK De Verenigde Na ties kunnen het Joodse doorgangs kamp Schönau in Oostenrijk niet overnemen zonder goedkeuring van de algemene vergadering, zo heeft 'n V.N.-functionaris gezegd. De Sowjet- joden zijn juridisch geen vluchtelin- MOSKOU (AP) De kernfysicus gen omdat zy Israël als eindbestem ming hebben. Secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Rudolph Kirchschlager dinsdagavond per soonlijk op de hoogte gebracht van dit standpunt, aldus de woordvoer der. Kirchschlager was bij Waldheim om te informeren naar een mogelij ke overname van het kamp door het Hoge Commissariaat voor Vluch telingenzaken. Oostenrijk is voor de Palestijnse chantage gezwicht en heeft aangekondigd het kamp bin nen afzienbare tijd te zullen sluiten. Kanselier Bruno Kreisky van Oos- voor hoe ze het zouden vinden om wat geheime werkjes op te knappen •rnniitctvflvonHor in het kader van de activiteiten van °P een internationale inspectie herzien van zijn besluit, geen "ad- mZvm Si het comité tot herverkiezing van de de psychiatrische inrichtingen ministratieve faciliteiten" meer toe brengen. Voor hem is het welslagen president var de ontspanningspolitiek met de landen van Oost-Europa belangrijker Alex Shipley, ADVERTENTIE een idee te geven: Houtrot llen. Kieren afdichten tussen en muur of langs de trap. pen en naden blijvend af- n, ook rondom cv-pijpen. inning muurvast zetten. Be- laratie. Uitgesleten trap of uitvlakken tot "nul" zonder keling. Dat zag u op de TV- ie! Van dik tot ragdun pla- Tegels zetten op hout of ilaafc of betonemaille of over tegels. Spaanplaat naadloos ïen. Pleisterlaag repareren lur of schoorsteen. Opnieuw L Dakpan vastzetten. Stop- lijwerken. Betonnen ramen en. Dunne plek in goot repa- Lek balkon dichten. Latten muur hechten. gemakkelijker èn vlugger èn STOPPEN, AFDICHTEN, EN, UITVLAKKEN. PLEIS- N. PLAMUREN EN HER- jEN met: PORION. de in rland ontwikkelde één-com- dus een kant-en-klare, ïars vulpasta met enorme tracht aan èlk materiaal, of vochtig, binnen of buiten, m glasBlijvend thermoplas- en waterdicht. Krimpt niet, et uit, scheurt niet, buig- en st. Onschadelijk voor de han- a de emmer onbeperkt houd- dus geen restenverlies. in de Sowjet-Unie. t-w,™ In een verklaring die werd over- Democraat die op .r.nrfM.r v.r, handigd aan westerse corresponden- dan het vasthouden aan vaag om- het ogenblik onder-officier van jus- J'"'"',, schreven rechten inzake West-Ber- title in Tennessee is. kende s«ret- ten_wij«t de .dnek°W»»e c°™mssie Brandt, voor wie de verkapte i tiitie in Tennessee is, kende Segret ti uit het leger. Hij wees het aanbod van Segretti af. Later wist hij zich "het voortdurende gebruik van de psychiatrische inrichtingen in ons land voor politieke doeleinden". De commissie vraagt meer speciaal om een internationaal onderzoek jn Segretti, die van een van de Juri- zes. inrichtingen voor forensische psy- mensenlevens In gevaar zouden zijn, de SPD-fractievoorzitter, dische adviseurs van Nixon, Herbert cbiatrie die onder de jurisdictie val- hij "opnieuw dezelfde beslissing", man die onnoemelijk veel voor Kalmback. zo'n 40.000 dollar had ge- len van het nünisterie van Binnen- zou nemen. H1«» landse Zaken. Negenenzeventig procent van alle vallen van Wehner op de Berlijn- wel te herinneren dat Segretti politiek van minister Scheel niet aan hebben gezegd dat geld geen pro- genaam kunnen zijn geweest, stelde bleem was. zich in de bondsdag niettemin ach- Duitsland heeft gedaan". Het blijft kregen, rekruteerde in verscheidene overigens de vraag of de regering in staten een aantal geheime politieke Bonn zich door de kritiek van Weh- grappenmakers. De senaatscom i.er van haar koers zallaten^ afbren- missie die belast is met het onder- Kissinger naar China Het Chi- zoek naar de Watergate-affaire pro- nese persagentschap Nieuw-China, beert er op het ogenblik achter te heeft gisteren bekendgemaakt dat de komen hoe uitgebreid het netwerk Amerikaanse minister van Buiten- gen. Over de dieper liggende motie ven van Wehners eigenzinnig op- t- eden wordt in Bonn nog steeds ,T- _j "cvnvitt "U1ÏCU- vv ccnuuilbc OIiHU 1 UUUlgCIl UCl^CIlUSC- raadseld. wehner zei fheeft toegezegd van medewerkers van Segretti was landse Zaken, Henry Kissinger van maakt na de mening over deze l welke akties zij hebben onderno- 26 tot 29 oktober een bezoek aan Pe- men tegen de demokraten. king zal brengen. trommelen. Hij legde hen de vraag Andrei Sacharow en andere leden tenrijk heeft verklaard, dat hij nog NEW NORWAY De wind is woensdag begonnen met het verdrij ven van de wolk dodelijk gifgas die zich had gevormd na een aardgas breuk bij New Norway in de Cana dese provincie Albert. Veel van de bijna 6.000 mensen, die uit voorzorg naar veiliger gebied waren gestuurd, hebben toestemming gekregen weer naar huis te gaan. De hele dag hebben gasmaskers dragende arbeiders gewerkt aan de breuk op het terrein van de Sun Oil Company. Elf mensen zijn be handeld wegens misselijkheid en borstpijn normale symptomen, van gasvergiftiging in Camrose op 32 kilometer van het toneel van de installatiebreuk. De scholen in deze plaats waren gesloten en de inwo ners was verzocht te luisteren naar de sirenes van de bescherming bur gerbevolking, die de nadering van de gifgaswolk zouden aankondigen. De waarschuwing van de ko ninklijke Canadese bereden politie, over gevaar van het neerkomen van de wolk op of rondom Camrose lijkt door het ingrijpen van de wind niet meer stringent. Brazilianen in Mexico van zijn niet erkende vereniging voor liever aftreedt dan zich "door wie Burgerrechten hebben aangedron-; dan ook" te laten dwingen tot het te staan aan Joodse emigranten uit de Sowjet-Unie die groepsgewijs naar Oostenrijk gaan. Kreisky legde deze verklaring af, voor een groep Joodse studenten die hij woensdag in de namiddag ont ving in de kanselarij na een op het "Ballhausplatz" gehouden betoging. Kreisky voegde eraan toe, dat als stemgerechtigde Oostenrijkers vindt het optreden van kanselier Bruno Kreisky na de actie van Palestijnse commando's Juist. Dit heeft een in stituut voor opinie-onderzoek in de Westduitse stad Tiibingen bekendge- kwestie onder 1786 stemgerechtigden in Oostenrijk te hebben gepeild. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het sluimeren de conflict tussen president Nixon en vice-president Agnew heeft zich toe- gesplitst met de verklaring van pre sident Nixon, waarin hij duidelijk maakt niet aan diens zijde te staan, maar aan die van het ministerie van Justitie dat een gerechtelijk vooronderzoek leidt naar Agnews fi nanciële handel en wandel. Tegelij kertijd zei Nixon dat Agnews be sluit om niet af te treden, ook niet wanneer hij in staat van beschuldi ging is gesteld, "gepast" was en ge respecteerd diende te worden. De president maakte deze opmer kingen op een onverwachte perscon- FAST (AP) Een postbode is ferentie in het Witte Huis. Hij zei doodgeschoten en een luite- verder dat de feiten van de aan- an het Engelse leger kwam om klacht die het ministerie heeft op- bomexplosie bij een hernieuw- gesteld "ernstig" zijn, en hij sprak van terroristische activiteiten ziJn vertrouwen uit in minister van >rd-Ierland. Justitie Elliott Richardsonn en, op- postbode werd doodgeschoten vallender, in diens onderminister: wee Jongens toen hij zijn ron- Henry Peterssen. Het was Peterssen d in de stad Lurgen. De moor- die door vice-president Agnew ervan rs ontsnapten. De luitenant beschuldigd werd met opzet feiten om het leven toen een van d( «waakte legerposten in Noord- d door een explosie werd ge- i- Een kapitein van het Engel- t raakte ernstig gewond. van Justitie die de zaak tegen Ag- die gelegenheden weer aangrijpen om new leidt, geen dienst zou bewijzen de publieke opinie op zijn hand te tenzij hij schuldig is aan een indis- krijgen. In deze redevoeringen zal cretlegeheim maar, zei de president hij in een eventuele hernieuwde aan- hij had van superieur Ri- val op het beleid van het ministerie chardson de verzekering gekregen, van Justitie dan stelling moeten ne- dat Peterssen de Agnew-zaak onbe- men tegen president Nixon, die zijn vooroordeeld behandelde". Daarmee vertrouwen in het minsiterle heeft maakte Nixon duidelijk dat hij zijn uitgesproken. vice-president niet langer kon steu nen. Agnews advocaten hebben inmid- Waar de vice-president kennelijk op speculeert is, dat de conservatie- dels toestemming gekregen van de ven in de Republikeinse partij zich rechter om functionarissen van het tegen de president gaan keren, om- ministerie onder ede te verhoren dat hij Agnew niet beter behandeld over de nieuws-lekkages. Het was heeft. De conservatieven, die altijd Agnew die vereleden week in een op Agnews hand zijn geweest, vor- itoespraak voor een republikeinse men een formidabel blok in de par- vrouwenorganisatie in Los Angeles tij en Nixon kan het zich onder de aankondigde dat wanneer hy kon huidige omstandigehden, die zijn bewijzen dat er iemand in het mi nisterie inderdaad berichten had ia- ten uitlekken naar de pers, hij de president zou vragen deze personen zonder meer en onverwijld te ont slaan. eigen presidentschap aanzienlijk hebben verzwakt, nauwelijks veroor loven zich de wraak van deze groep op zijn hals te halen. Hoe ernstig de crisis aan de top van de Amerikaanse regering op het De vice-president die, naar hij zelf ogenblik ls - een crisis die een ver zei, weken in een hel had geleefd, is lammende invloed heeft op alle mi- nu volgens zijn staf over zijn depres- nisteries - blijkt uit een artikel van om het leven toen een van de uit de aanklacht tegen hem te heb- voldoende steekhoudend is om Agnew sie heen en vastbesloten zich tot de de gerespecteerde columnist S>avld laatste instantie toe te blijven verde- Broder in de Washington Post.'Bro- digen. Volgens zijn agenda zal hij de- der, zelf door het Witte Huls geacht. ben laten uitlekken naar de nieuws- officieel te dagvaarden, media om, aldus Agnew, daarmee Nixon ging zelfs nog een stap ver- de rechtbankjury te beïnvloeden, der met te zeggen dat het verwijde- ze en de volgende week weer toespra- vindt de situatie in Washington zo die moet bepalen of de aanklacht ren van Peterssen als de topofficier ken houden en ongetwijfeld zal hij onmogelijk geworden, dat 't aftreden MEXICO Een groep Brazilia nen, die na de staatsgreep uit Chili is weggevlucht, heeft tijdens een pers conferentie in Mexico verklaard dat de Chileense Junta een jacht op niet- Chileense Latijns-Amerikanen is begonnen. De Junta zou ook rassen discriminatie aanmoedigen. "Kort na de staatsgreep verspreid de de junta pamfletten waarin stond dat buitenlanders naar Chili waren gekomen om de Chilenen te vermoor den en dat de Chileense burgers er goed aan zouden doen alle buiten landers aan te geven", zo vertelde Veira Santos, een van de vluchte lingen. "Kort na de staatsgreep zag ik hoe een neger in een straat van Santia go werd neergeslagen alleen omdat hy zwart was. Ik heb zelfs van leden van de Patria y Lebertad gehoord dat Chili een gelukkig land was tot dat de negers arriveerden", zo voeg de Santos eraan toe. Agnew van Nixon en Agnew niet alleen wen selijk, maar ook noodzakelijk is om het vertrouwen van het Amerikaan se volk in zijn regering te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9