Topgesprek lonen en rijzen erg moeilijk Amsterdammer verdacht van enorme oplichterspraktijken Wiegel wordt de weede Thorbecke LAGERE BELASTING KRUGT VOORKEUR Man weigert ziekenfonds te betalen voor de 'pil' Minister Boersma (Sociale Zaken): Aantjes is van plan volgend jaar uit de politiek te stappefi Te snelle verwijzing naar kaak- chirurg Patiënten betalen werkloze chirurg 4 OKTOBER 1973 DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) ver wacht dat het erg moeilijk zal worden om tot centrale loon- en prijsafspraken te komen voor 1974. "De weerstand bij de werkgevers is groter dan het vorige jaar, vooral van wege het verscherpte prijsbeleid", zo verklaarde de be windsman gisteren. Bas de Gaay Fortman jren Hans Wiegel signeerden gisteren ijverig de hoekjes die over hun -politieke loophaan zijn ver schenen. cin Riel in boekje: Viegel wordt de tweede Thorbec- En wel in die zin dat ik hem als vernieuwer van de liberale der Werf aj. „Deze uitspraak doet mr. H. Riel in een vraaggesprek, dat is rgegeven in een gisteren versche- boekje. 1). Even later zegt hij: wordt de VVD weer eens re- ngspartij. dan zou hij een goede ister-president zijn", irtijvoorzitter Haya van Some- Downer voorspelt in hetzelfde .En zou de VVD weer in de iring komen, dan wordt Wiegel minister en als het er even :it ook premier: dat kan hij ze- verkiezingen: Bas de Gaay Fortman de PPR. Schrijver Hans van de Haagse Journaalre- Vanmiddag zijn in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Kaag de gesprekken over het beleid vooi 1974 tussen werkgevers, vakbe weging en regering begonnen. Tij dens dit eerste gesprek moet de basi3 worden gelegd voor een eventueel centraal loon- en prijsakkoord. Te gen het eind van de maand moet een tweede, afrondend gesprek worden gehouden. Als positief punt voor het vandaag begonnen gesprek noemde minister boersma het inzicht van alle betrok ken partijen dat een centraal ak koord een gunstige invloed op de in flatie en zeker ook op de werkgele genheid zal hebben. "De vraag is of ae bestaande tegenstellingen kunnen worden overbrugd." De bewindsman zei ook dat wan neer er geen akkoord tot stand komt er in elk geval iets zal moeten ge beuren. "Misschien dat dan de vak beweging bereid is zich aan bepaal de afspraken te houden" zo verklaar de hij. Onbehagen In gesprekken met vertegenwoor digers van negen categorale werkge vers- en werknemersorganisaties is nminister Boersma gebleken dat er nogal wat onbehagen bestaat bij de ze organisaties over het feit dat zij piet rechtstreeks bij het centrale overleg zijn betrokken. Met name geldt dat voor de Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel (30.000 leden) en de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindustrie. Boersma heeft besloten deze kwestie opnieuw aan de Stichting van de Arbeid, het topoverlegorgaan van werkgevers en vakbeweging, voor te leggen. "Ik heb er oog voor dat bij de totstandkoming van een breed inkomensbeleid niet blijvend op zichzelf belangrijke groeperingen tuiten het overleg kunnen worden gehouden. Ik hoop dan ook dat de Stichting van de Arbeid zal willen aactie van de NOS, heeft bij beide dezelfde formule toegepast. Hij laat de politici over zichzelf en over col lega's praten en citeert uitvoerig uit hun geschriften. En dat doet hij straks ook bij boekjes over Joop den Uyl, de huidige minister-president en Frans Andrissen, de fractieleider van de KVP. 1) Wiegel, profiel van een politi cus: De Gaay Fortman, profiel van een politicus: schrijver: Hans van der Werf; uitgever H. Meulenhoff/ Baam. komen." Overigens vindt de bewindsman de vertegenwoordiging van een graspe rs ng als de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel in de Sociaal-Eco nomische Raad., topadviesorgaan van de regering, een moeilijke zaak. Als de NCHP een zetel krijgt zullen de vakcentrales méér zetels willen hebben. Ook andere groeperingen sullen dan zitting willen hebben in de SER." Dit 'sneeuwbaleffect' zal volgens de minister er toe leiden dat de SER veel te groot wordt. Hy ziet meer in een systeem van vertegen woordiging van groeperingen als het hoger personeel in werkgroepen van de SER. DEN HAAG Van de Neder landse kiezers vindt 32% belas tingverlaging de belangrijkste be stemming van de steeds toene- Frappant is het beeld dat er van de KVP naar buiten komt. De helft van de katholieken heeft geen behoefte aan een onder de helft van de VVD-kie- De progressieven vinden de in vloed van ministers, werkgevers de tweede plaats komt de bestrij ding van de milieuvervuiling, (29%) gevolgd door de woing- bouw (21%). Dit zijn enkele con clusies uit het boek "De neder- landse Kiezer '73". waarin de die men in '71 nog aan de wo- die na de regeringsverklaring, van het nieuwe kabinet werd ge houden, is samengevat. Aan dit onderzoek werken zeven univer siteiten en hogescholen voor het derde Jaar samen. Zo blijkt nu ook dat de voorrang die men in '71 nog an de wo ningbouw gaf (49%), thans ver drongen is door de wens tot belas- tieke partijen en scholen hoeven volgens respectievelijk 45 en 38% van de katholieken niet confessio neel te zijn. Van de KVP zou 36% liever een partijformatie los van de godsdienst zien. Twee jaar geleden was dat nog maar 22%. De enquête bevatte ook een on derzoek naar de progressieviteit van de Nederlandse kiezers. Hier voor koos men twee vormen. De eerste is een streven naar meer gelijkheid en vrijheid. Wordt dit als criterium beschouwd, dan blijkt bijna half Nederland pro gressief. De minst vooruitstreven- gen, hoge rijksambtenaren, de NAVO en de regering van de Verenigde Staten op Nederland te groot. Volgens de conservatie ven hebben de vakbonden, com municatiemedia, actiegroepen en demonstranten teveel te vertel len. De Nederlandse rechter komt er in het onderzoek bijzonder slecht af. Wijd verbreid is de twijfel aan de onpartijdigheid van de rechter Dat mensen uit verschillende maatschappelijke groepen door de rechter gelijk moeten worden behandeld vond in '71 maar 56°: Weinig tevreden heeft de kiezer zich uitgelaten over de langdurige formatieperiode en de wijze waar op het Kabinet is geformeerd. De helft van de ondervraagden, vond die procedure slecht of zelfs heel slecht. den vindt men dan in de CH en AR aanhang (beide 27%) en onder hen die VVD hebben gestemd (24%). Is het streven naar verandering van het Nederlandse politieke sys teem echter het uitgangspunt, dan blijkt tweederde van de Neder- lande kiezers progressief, waar nodig; nu 74%. Van de kiezers was 42% van mening dat er van een gelijke behandeling beslist geen of doorgaans geen sprake Het onderzoek is in boekvorm uit gegeven door Samsom. Leden van de Ned. Ver. van Belanstellenden in het Spoor- en Tramiuegwezen zullen zondag met de Hoogoven-excursietrein" een rit door de kop van Noord-Holland maken. Het is voor het eerst dat deze door een heuse stoomlocomotief getrokken trein het hedrijfsemplacement verlaat. De rit voert onder meer langs Beverwijk, Zaandam, Medemblik en Alkmaar. DEN HAAG De AR-fractielei- der in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, zal vermoedelijk volgend Jaar zijn politieke carrière afbreken voor de funktie van Commissaris van de Koningin in Zeeland. De huidige commissaris gaat dan met pensioen. In politieke kringen in Den Haag is bekend dat Aantjes het politiek leiderschap van zijn partij na het verdwijnen van Biesheuvel niet voor lang ambieerde. Hij heeft zich de houding van de oudpremier ten op zichte van de partij en vooral ten aanzien van zijn persoon bijzonder aangetrokken. De functie van Commissaris der Ko ningin in Zeeland, die thans wordt bekleed door mr. J. van Aartsen. is de derde post op dit gebied die bin nen het Jaar vry komt. Op het ogen blik wacht men nog op de benoeming van nieuwe commissarissen in Gel derland en Brabant, waarvoor de meest genoemde kandidaten respec tievelijk oud-minister mr. W. J. Geertsema en E. J. M. Kolfschoten (KVP), burgemeester te Leidschen- dam zijn. Mr. Aantjes is kamerlid sinds 1959. Tijdens de laatste formatie is zijn stem binnen de AR-fractie doorslag- it zijn enkele uitspraken die die- om het profiel van de fractie- r van de VVD in de Tweede Ka- te schetsen. Van Riel zegt ook „Nou ja, op één punt is er fel. Zijn geleerdheid zou wat gro- kunnen zijn. Maar aan de an- kant is het denkbaar dat juist ffege het contact met de massa, gemis juist voordelig werkt, eleerdheid is ook iets waar een voor wordt betaald. De afstand £lt er groter door. Hans Wiegel is eens verweten: Je leest te weinig, weet niet of dat vanuit een ctisch politiek oogpunt wel waar loor veel te weten tja, daar- ontstaat een vorm van relative- die misschien de kiezers niet spreekt". 'iegels voorganger mr. W. J. rtsema signaleert een gevaar ver- an de leeftijd (32 jaar) van VVD-fractieleider. „Hij is zeer begonnen. En het is nu eenmaal mens tegenwoordig gegeven een lang leven dezelfde functie uit •efenen, in dit geval dus fractie- "zitter van de VVD. Ik vraag me sterk af om het vriendelijk ïeggen of onze partij bij het enstellen van de kandidatenlijst dit feit wel rekening heeft ge- den. Er moet gelet worden op (e mensen, die voldoende potentie ben hem op te volgen. En als er niet zijn, dan moeten ze wor- gezocht". egelijk met het boekje over Hans er een verschenen over die lere grote winnaar bij de laatste AMSTERDAM (ANP) De hoofdstedelijke recherche zoekt al enige tijd naar een 50-jarige Amster dammer, die ervan wordt verdacht duizenden buitenlanders voor vele tienduizenden guldens te hebben op gelicht. Verdachte plaatste sinds Ju ni in talrijke dagbladen in Oosten rijk, België, Frankrijk, Duitsland en Oproep tot boycot van Albert Heijn Vijftien bekende Nederlanders, on der wie dr. E. Jansen Schoonhoven, gepensioneerd directeur van de zen dingsschool in Oegstgeest, hebben een oproep gedaan om de winkels van Albert Heijn te mijden zolang dit bedrijf koffie aankoopt in An gola. Nederland, dat in het verleden een kwart van de koffieproduktie af nam verkeert in de unieke situatie door boycot invloed uit te kunnen oefenen op het voortduren van ko lonialisme en mensonwaardige ar beidsomstandigheden, aldus de vijf tien Nederlanders. De directie van Albert Heijn heeft te kennen gegeven alleen uit com merciële overwegingen haar aan koopbeleid te wijzigen. De vijftien echter zijn van mening dat het be drijf ook met morele overwegingen rekening moet houden. Sommige charmante dingen van vroeger zijn „er nog steeds. Engeland advertenties waarin hij thuiswerk aanbood. Degenen die hierop reflecteerden ontvingen nade re mededelingen over de werkzaam heden, waaronder het schrijven van adressen op enveloppen. Als zij belangstelling hadden, moe sten zij een bedrag met een tegen waarde van ca. f 30 als inschrijvings- kosten naar een postbusnummer in Amsterdam sturen. Tallozen zonden contant geld of een postwissel, maar wachten nog steeds op het toegezeg de thuiswerk. De Amsterdamse recherche werd ingeschakeld, die ondekte met een oude bekende te maken te hebben. De man heeft zich reeds eerder aan dergelijke praktijken schuldig ge maakt, .waarvoor hij in 1966 tot een gevangenisstraf werd veroordeeld. In Commissie wil overleg met Samkalden DEN HAAG De vaste commissie van Justitie heeft zich gisteren uit gesproken voor overleg met de Am sterdamse burgemeester Samkalden. Aanleiding vormde hiertoe de weinig bevredigende wijze waarop minister Van Agt, Justitie, de twintig aan klachten van Surinamers tegen de Amsterdamse politie wegens mishan deling heeft getracht te sussen. De vergadering die gistermorgen werd .gehouden op verzoek van het PvdA-kamerlid Roethof, was beslo ten. De kamerleden is geheimhouding opgelegd. De commissie heeft echter besloten om over de Amsterdamse politie, haar organisatie en haar op treden, een gesprek te voeren met burgemeester Samkalden. de eerste helft van dit Jaar kwam hij wegens eenzelfde delict opnieuw in aanraking met de Justitie. Hij werd voorgeleid aan de rechter-commis saris en daarna eind mei voorlopig in vrijheid gesteld op voorwaarde, dat hij zijn oplichtingspraktijken zou staken. Vermoed wordt dat de man echter onmiddellijk na zijn vrijla ting weer is begonnen. Zijn "bureau" opereerde onder de namen Selectief Reclamebureau Return, Tricouleur, Eurosound, Eu- rolu, Eurofina en Interagency. Ver dachte had de beschikking over vier postbussen in Amsterdam, die ra overleg met de officier van Justitie sinds een week of drie door de recher che worden gelicht. Tot dusver kwa men er postwissels binnen tot een be drag van ca. f30.000 ook werden 7000 brieven in beslag genomen van mensen, die voor de eerste maal re flecteerden, geld stuurden of zich afvroegen waar hun thuiswerk bleef. Nog steeds worden er brieven en postwissels ontvangen, in hoofdzaak in de postbus op naam van het bu reau Return, waarmee in de adver tenties in Engelangd werd gewerkt. De recherche heeft er geen idee van hoeveel mensen het slachtoffer ziln geworden. UTRECHT (ANP) De Rotter damse zakenman A. F. Meiman, die al geruime tijd een strijd voert tegen de bedrijfsvereniging voor detailhan del en ambachten "Detam", omdat hij om principiële redenen weigert mee te betalen aan de pil in 't zie kenfondspakket, heeft gisteren de kans gekregen zijn bezwaren nog eens kenbaar te maken aan de centrale raad van beroep in Utrecht. Hij deed dat bij monde van z'n gemachtigde mr. G. J. M. Kortman (van de stich ting Het ongeboren kind)die te ken nen gaf dat zijn cliënt ten onrechte 'n premielast is opgelegd. De heer Meiman wil zijn ziekenfondspremie wel betalen, maar niet het deel dat betrekking heeft op de pil. „De anti-conceptiepil is geen ge neesmiddel en is ten onrechte in strijd met de wet destijds in het ver strekkingspakket opgenomen rede neert de heer Meiman. De raad van beroep in Rotterdam verklaarde het beroep van de heer Meiman destijds ongegrond, omdat de beroepsrechter slechts mag beoorde len of de Detam by de premievast stelling heeft gehandeld in strijd met de wet. Hiervan was niets gebleken. Vandaar dat mr. Kortman thans met het principiële verweer bij de cen trale raad van beroep kwam. „Zuiver op technische gronden wer den voorbehoedsmiddelen destijds ge neesmiddelen genoemd, maar de op neming in het verstrekkingenpakket is desondanks in stryd met de wet. Dat de minister de premie voor de ziekenfondsverzekering vaststelt, maakt de verstrekking van de pil nog niet legaal", oordeelde mr. Kort- De pil is niet om te genezen, maar om een zwangerschap te voorkomen. Dat voorkomen beter is dan genezen, gaat volgens de redenering van de heer Meiman beslist niet op, want pas na het slikken va~> de pil komen vaak de ziekteverschijnselen. Nog af gezien van de "vernietigende werking van de pil in het proces van de voortplanting", signaleerde de heer Meiman de oestrogene of androgene effecten bij de pilsliksters. De ziekenfonds stelt regels vast met betrekking tot een doeltreffende ge neeskundige verzorging via de zie kenfondsverzekering. Door de pil tot de geneesmiddelen te rekenen, wordt op onwettige wijze een deel van de premie besteed. De heer Meiman ziet hierin zelfs een vorm van discrimi natie. „Om gezond te blijven heeft men voedingsmiddelen nodig, maar die krijgt men niet van het zieken fonds. De Rotterdamse raad van beroep gaf destijds te kennen eerbied te heb ben voor de persoonlijke overtuiging van de heer Meiman, „maar de ver schuldigde premie voor de zieken fondsverzekering staat los van de po litieke of ideologische overtuiging van de premielichtingen". De centrale raad vai. beroep zal op 24 oktober uitspraak doen. ROTTERDAM Tandartspatienten worden te snel naar de kaakchirurg verwezen. Deze moet daardoor teveel routinewerk doen. Tien Jaar geleden bestond 78 procent van alle verrich tingen uit routinechirurgie, nu is dat 84 procent. In de tandartsopleiding zou daarom meer tijd en aandacht moeten worden besteed aan eenvou dige chirurgische behandelingen. Deze kritiek gaf tandarts-kaakchi- rurg J. A. Tolmeijer gisteren bij de aanvaarding van het ambt van ge woon lector in de kaakchirurgie aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam. Hij pleitte voor onmiddellijke afschaffing van de aparte honore ring van de ziekenfondsen voor het zogenaamde extra onderzoek voor de verwijzing van de tandarts naar de specialist. De heer Tolmeijer gaat ervan uit dat de kaakchirurgie "geen vuilnisvat mag worden van de algemene prak tijk". Kritiek had hij ook op de sprei ding van de 54 kaakchirurgen over Nederland. West-Nederland heeft j een overschot "an tien procent en mid-Nederland zit met een tekort v.^n vijftig procent. EINDHOVEN "De patiënten van het Binnenziekenhuis mogen van deze affaire niet de dupe worden". Aldus dr. Van der Schaar, de hart chirurg die na een conflict met de di rectie van het Eindhovense zieken huis, thans Catharinaziekenhuis ge naamd, op on-actief werd gesteld en de komende vijf jaar recht heeft op een wachtgeld van f 5000,- per Deze uitkering werd vastgesteld door de arbitragecommissie. Het be stuur van het Eindhovense zieken huis heeft aangekondigd het wacht geld voor Van der Schaar in de ver- pleegprijzen te zullen doorberekenen, hetgeen een kleine verhoging zal be- van de tariev neD.-eeinkz DEN.oo-oteenkSVVSE tekenen van de tarieven. De zieken fondsen hebben reeds tegen deze maatregel geprotesteerd "omdat de ze miskleun niet verhaald mag wor den over de ruggen van de verzeker den". Ook dr. v. d. Schaar is sterk gekant tegen deze vorm van uitbeta ling. De chirurg verricht overigens thans operaties in ziekenhuizen in Weert en Breda.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7