[ax Sweris 40 jaar in e weer met boeken een ^lblessure I secretaris chtuitzendingen op versum 3 beginnen streeks 15 oktober Cursussen van Studium Generale in Leiden Lugdunum Trepper krijgt Deens visum Sowjet-Unie voor kernvrije zones ERPAG 4 OKTOBER 1973 PAOINA 15 Feyenoord heeft op drie spelers die met tobben. Vanwege speelde Henk Wery dus niet mee. Dokter Max .Maar Henk heeft van- 25 minuten getraind en jfht dat hij zondag kan j iel liep gisteravond al in se van de strijd een ge- tegen zijn enkel op. Heel speelde hij daarna de t uit om dan af te ha- ibel: „De enikel van Pe- we morgen gaan bekij- 1 alt er nog weinig over te :1 zelf na afloop: „Het pijnlijke kwestie". Rijsbergen viel gisteren ..kabel: ,Maar by hem lijkt o erg. Hij heeft nu ee«- |:jkke enkelbanden en om te lopen, werd hij er jlaald". De ondertekening vati rjnden stuk "Waar bleven gelaars" blijkt niet juist te itter Plug van "De Leede" de ondertekenaar van Lfeen secretaris van zijn ver- regering De christen- '^che partijen binnen de EG een nieuw Europaplan, een congres van twee da- Belgische Namen hebben 980 genoemd als het jaar n Europese regering haar 1 :t hebben gekregen. j KSUM (ANP) Aanmer- sneller dan bij het afbre- de onderhandelingen voorzien zijn de werkge- n werknemersorganisaties omroep toch nog tot over- nming over de arbeidsvoor- •n voor nachtuitzendingen, m. Nadat men dinsdag zes ig had onderhandeld zon- een akkoord te komen, nen gistermiddag na in- eraad van zowel de raad heer van de NOS als de dsbesturen elkaar gevon De overeenstemming geldt tot 31 december a.s. en heeft uitslui tend betrekking op de nachtuit zendingen op Hilversum 3. De on dernemingsraad van de NOS zal zich vanavond beraden over on der meer de arbeidstijdregeling bij nachtuitzendingen. Indien de ondernemingsraad met de voor gestelde regeling instemt, zal zo spoedig mogelijk met nachtuit zendingen worden begonnen. In Hilversum rekent men erop, dat dat op of omstreeks 15 oktober zal zijn. LEIDEN Midden in de crisistijd, in 1933, vestigde de heer M. L. (Max) Sweris zich aan de Hogewoerd als boekhandelaar. Een niet zo eenvoudig vak in een uitgesproken ongemakkelijke tijd, om het nog maar heel zacht te zeggen. Het werd ook geen carrière op rolletjes, er moest hard worden aangepakt. Maar hij redde het, ondanks een niet geringe tegenslag in de oor logsjaren, en bouwde zijn zaak verder uit. "De Boeckhalle" heeft thans vestigingen aan de Prinsessekade en de Boter markt en er is o.a. een zeer uitgebreid medisch antiquariaat aan de Apothekersdijk. Morgen recipieert de heer Sme ris (70) van vijf tot half zeven in rest. Bellevue ter gelegenheid, van het feit dat hij veertig jaar boekverkoper is. Het begin was, zoals gezegd, zwaar. Max Sweris stond met boeken op de markten in Leiden, Den Haag, Delft en Haarlem. Het was voor het merendeel het populaire genre van 1C-15-25 cent. Op zijn motorfiets reisde hij zo ongeveer het hele land uoor om boeken op te kopen. Een veel e icrgie verslindend leven, maar toch zegt hij daarvan: „Het was mijn mooiste tijd. Er was veel meer con tact met de mensen dan nu. Het ging niet zo gehaast. Het zakenleven is nu ook zoveel harder geworden". In 1938 vestigde hij zich aan de Stationsweg 16. Naast populaire werkjes ging hij school- en weten schappelijke boeken verkopen. Zijn slogan werd: „Eer schept men wa ter met een zeef dan wetenschap zon der boeken". Er waren toen nog wel meevallers die Je nu niet zo gauw meer aantreft: „Als een student was afgestudeerd dan liet hij Je komen, want dan moest hij zijn boeken kwijt. Dan vroeg Je: wat wil de jon geheer er voor hebben. Want zo ging dat. En dan gebeurde het wel dat hy zn: denk Je dat ik daar geld voor wil hebben, opgeduveld met die boe toen". De oorlogsjaren brachten hem een niet geringe klap. Zijn zaak werd in Leiclse musea Als de weergoden er geen protest tegen aantekenen in de vorm van regen-, storm- en 'hagelbuien, derhal ve bij redelijk weer, zullen op zon dag 7 oktober a.s. in de middag om 2 uur de muziekvereniging „Nieuw Leven" en de majorettenvereniging: "Ons Buiten" in de grote, sfeervol le binnenhof van het legermuseum aan de Pesthuislaan te Leiden tesa- men een muzikale show ten beste geven waarvan Jong en oud zullen kunnen genieten. Het entree-bewijs (er zijn thans ook gezinskaarten ad f2,50 verkrijgbaar voor het gehele gezin ongeacht het aantal kinderen) geeft teven toe gang tot de binnenhof, waar de mu zikale show opgevoerd zal worden. Zoals gewoonlijk zal het Molen-mu seum de Valk te Leiden op 3 okto ber van 10—12 uur gratis toeganke lijk zijn. In verband met de Nationale Molen dag op 6 oktober, zal het museum, ook geopend zijn op 4, 5 en 6 okto ber van 10—17 uur. Toegang: f 1,- kinderen f 0,50. Beroep op V.S. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, heeft gister avond een dringend beroep op het Amerikaanse Congres gedaan geen eenzijdige inkrimping van de Ameri kaanse troepensterkte in Europa te eisen. Minister Home legde er de nadruk op dat handhaving van het militaire evenwicht in Europa van vitaal belang is. Eenzijdige terugtrek king op grote schaal van de Ameri kaanse troepen in Europa, aldus de Britse minister, zou het evenwicht verstoren, dat nodig is voor de vei ligheid en de ontspanning. LEIDEN Morgen wordt in het Academiegebouw van de Leidse uni versiteit aan het Rapenburg een be gin gemaakt met een tweetal cur sussen in het kader van het Studium Generale voor het collegejaar 1973 '74. Deze cursussen zyn gratis en ook toegankelijk voor niet-studenfcen. De cursus „Keerpunten der mo derne filosofie" wordt gegeven door prof. dr. Bakker, Groningen, prof. dr. Van der Hoeven, Amsterdam, prof. dr. Nuchelmans, Leiden en drs. Nieuwstadt, Groningen. Een cursus Zuid-Aziëkunde wordt georganiseerd door een landelijke groep van Zuid-»Azië-deskundigen en beoogt een inzicht te geven in de ontwikkeling van het Zuidaziatische Subcontinent (India, Pakistan, Ban gladesh). Beide cursussen worden wekelijks gegeven op vrydag en wel van 11.30 tot 13.00 uur. Oude auto voor studie doeleinden LEIDEN Zowel de kantonrech ter, mr. J. I. van Dijke als de offi cier van Justitie, mr. J. R. Beer, was „zichtbaar en hoorbaar" verbaasd over de wijze, waarop een 43-Jarige koopman uit Leiden zich van schuld trachtte vrij te pleiten. De koopman („ik doe ook in tweede hands au to's") stond terecht, omdat hij een „klant" had laten rijden met een auto, waarvoor hij geen geldig ken tekenbewijs en WA-verzekering bezat. Deze feiten kwamen aan 't licht toen de klant in de Molenstraat een aanrijding veroorzaakte. Zijn verdediging kwam hier op neer: „Ik had die auto niet verzekerd en er ook geen kentekenbewijs voor aan gevraagd, omdat er niet mee werd gereden. Ik kocht hem namelijk: voor m'n 15-Jarige zoon voor studie-doel einden". „U wilt ons toch niet wijs maken, dat u die auto aan uw 15- Jarige zoon cadeau gaf en nog wel voor studiedoeleinden. Wat moest hij dan wel bestuderen? repliceerde de zichtbaar verbaasde kantonrechter. „Toch wel, edelachtbare, mijn zoon leert op de L.T.S. voor automonteur en kon nu met die auto voor die deur praktijk opdoen", bleef ver dachte bij z{jn bewering. De officier gaf te kennen niets van verdachtes verhaal te geloven en achtte hem schuldig aan twee overtredingen. Hij eiste een week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 Jaar en twee geldboeten van respectievelijk f 50,- en f 200 subs. 25 dagen. Het vonnis luidde: de gevraagde voorwaardelij ke hechtenisstraf en twee geldboe tes van respectievelijk f 50 en f 100 subs. 15 dagen. 1944, bij het bombardement op het Leidse station, voor een groot deel verwoest. Een aantal mensen nam de Sdegenheid te baat om boeken «waaronder enkele kostbare ontiqua- rische) te ontvreemden, wellicht om die in de noodkacheitjes te sto ken. maar Sweris slaagde er tijdig in het nodige te achterhalen Na de oorlog voegde hij de ver koop van tijdschriften aan die van b' eken toe. In 1970 deed hij de za ken over aan zijn zoons Joop en Kees en richtte verder heel zijn aan dacht op de uitbouw van het medisch antiquariaat, zijn grote liefhebberij. Hij kent uit dien hoofde ook vele me dici. Joop Sweris over zijn vader: „De boekhandel is zijn vak en tegelijk zijn hobby. Hij koestert de boeken cok. Als wij, zijn zoons, vroeger een boek slordig behandelden dan kon den we op ons donder krijgen. Hij is erg op zijn vrijheid gesteld en heeft die ons ook altijd gegeven. Maar ja, hij is geboren onder het teken dan uc leeuw en dat is-ie dan ook wel. Hij bleef wèl de baas toen hij de zaak nog helemaal zelf beheerde. Nu werkt hij met hart en ziel aan dat medische antiquariaat. Daar weet hij ontzettend veel vanaf. Als er een catalogus de deur uit moet dan werkt hij daar rustig tot elf, twaalf uur aan Niets-doen, dat zou hij gewoon niet kunnen". Leiden doet gooi naar R damse markt LEIDEN B en W van Leiden wil len een maatregel nemen die inder tijd noodzakelijk werd geacht voor de overneming van de Rotterdamse veemarkt. Men wil de tarieven voor de martot en het slachthuis verhoogd zien. Als uitgangspunt voor de verho ging willen B en W de bedragen aan houden die zijn voorgesteld door de wcrkgroep-Groenoordhal. Men richt zich wat de bedragen betreft boven dien naar de tarieven die Utrecht en Den Bosch hanteren. Uit dit voornemen van B en W kan werden afgeleid, dat men van plan Is om, hoewel het ministerie van Bin nenlandse Zaken Leiden daarvoor nog geen toestemming heeft gege ven, maar Utrecht wel, op maandag en dinsdag te gaan markten. Dat be tekent dat Leiden toch nog een gooi zou willen doen naar de aanvoer van de per 1 Januari sluitende Rotter- C amse veemarkt. Stad uit Bronstijd Britse en Jor- aanse oudheidkundigen hebben in de woestijn in het oosten van Jordanië een stad uit de bronstijd van 5.000 Jaar voor onze tijdrekening ont dekt. Op een oppervlakte van negen tigduizend vierkante meter zijn mu ren, poorten en waterreservoirs blootgelegd. Verder vond men talrij ke huishoudelijke voorwerpen. De Franse actrice Anicee Alvina kijkt een beetje treurig uit het raam van haar Londense hotel kamer. De 20-jarige Anicee werkt in Londen aan haar nieuwste film "Le rempart des begulnes". Anicee had zich erg verheugd op een rondrit door Londen op de laatste dag van haar verblijf daar, maar de regen bedierf alle pret. Handelsdrukwerk Familiedrukwerk Dissertaties Periodieken Doorschrijfformulieren Tabellen Staten Strooibiljetten enz. Een beter cachet aan uw zaak door kwaliteitsdrukwerk HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. WITTE SINGEL 1 - LEIDEN - TELEFOON 017.10 - 25041, TOESTEL 33 In Gent is op 86-Jarige leeftijd de Belgische kunstschilder Karei de Bondt overleden. De Bondt heeft, ook in ons land, bekendheid gekre gen vooral door zijn Leie-landschap- pen en portretten. De Bondt hield in de loop der Ja ren tentoonstellingen in verscheidene Belgische steden en hij exposeerde voorts in Amsterdam en Geneve. Bosloop voor scholieren LEIDEN In de Leidse Hout zal morgenmiddag vanaf 3 uur een bos loop worden georganiseerd voor leerlingen aan het voortgezet onder wijs. Er wordt gelopen in schoolploe- É-'cn, die bestaan uit vijf deelnemers, sn in een persoonlijke prestatieloop. Er zyn zes categoriën, zowel bij de ploegen- als bij de persoonlijke piestatieloop: meisjes 12 en 13 jaar. Jongens van dezelfde leeftijd, meis jes van 14 en 15 jaar, Jongens van 14 en 15, en de meisjes en Jongens ouder dan 16. Voor de deelnemers aan de per soonlijke loop zijn er speldjes te ver dienen. De uitreiking van de prijzen die er op de schoolploegenwedstrijd te winnen zijn, vindt plaats om vijf uur. KOPENHAGEN «Reuter) Dene marken heeft besloten de in Polen verblijvende Russische meesterspion Leopold Trepper een inreisvisum te verstrekken. De Deense ambassade in Warschau heeft opdracht gekre gen de benodigde papieren klaar te maken en ze aan Trepper ter hand te stellen. Dit heeft minister van Bui tenlandse Zaken Knud Andersen in Kopenhagen bekendgemaakt. De 69-jarige Trepper, tijdens de Tweede Wereldoorlog hoofd van de Russische spionage-organisatie "Die Rote Kapelle", heeft herhaaldelijk verzocht Polen te mogen verlaten om zich bij zijn familie in het Westen te voegen. Zijn gezondheidstoestand schijnt geleidelijk slechter te worden. De Poolse en de Russische autoritei ten hebben steeds negatief op zijn verzoek gereageerd uit vrees dat hij Russische staatsgeheimen zou ont hullen. Treppers vrouw Luba woont sinds ruim een Jaar in Denemarken bij een van haar zoons. Twee andere zoons wonen in Israël en Canada. Vier jonge zeehondjes uit de zeehondencrèche in Pieterburen zijn gisteren met een boot van de Rijkspolitie naar de Waddenzee teruggebracht. Mevr. 't Hart-Godlieb van het opvangcentrum deed de dieren uitgeleide. Zendmast omgeslagen Vijf per sonen zijn om het leven gekomen en verscheidene gewond geraakt, toen een 610 meter hoge zendmast van een radiostation te Rowley in de Amerikaanse staat Iowa gisteren omviel en in stukken brak. Zeker vier van de vijf mannen die de dood vonden waren volgens ooggetuigen, aan het werk in de mast op een hoogte van ruim 550 meter. De oor zaak van het ongeluk is onbekend. MOSKOU De regering vaai de Sowjet-Unde heeft la-ten weten dat zy kernvrije zones die gehele wereld delen, groepen staten of op zichzelf staande landen bestrijken, acceptabel vindt, vooropgesteld dat ze daarin onder de atooenmogendheden niet al leen staat. Deze opvatting staat volgens het persagentschap Tass hl een antwoord van het Kremlin aan de organisatie voor het verbieden van kernwapens in Latyns Amerika, die er by de Sowjet-Unie op had aangedrongen een protocol te onderschrijven toe gevoegd aan het verdrag dat kern wapens uit Latijns-Amerika weent. „Het omzetten van Latynsamerl- kaanse landen m een kernvrije zóne zou ongetwijfeld een belangrijke fac tor worden in de versterking van de vrede en de internationale veiligheid, zowel in Latijns-Amerika als in de rest van de wereld", aldus het Sow- jet-antwoord. Als de andere kernmogendheden haar voorbeeld volgen zal de Sowjet- Unie het besluit van Mexico respec teren zyn grondgebied van kernwa pens te vrijwaren. Zij zal dat op deze voorwaarde ook doen wanneer an dere Latynsamerikaanse landen hei Mexicaanse voorbeeld zouden volgen, aldus de brief. Schietpartij De politie heeft gis teren in Buenos Aires vijf personen doodgeschoten. Twee ontvoerders, die twee zakenlieden in hun macht had den, werden bij het in ontvangst ne men van het losgeld door de politie verrast. Er ontstond een schietoartij, waarby een van de ontvoerders, werd doodgeschoten. Eveneens in Buenos Aires kwam het tot een schotenwlsséling tussen vijf inzitten den van een auto, die door de politie werd aangehouden. Daarbij vielen vier doden, allen inzittenden van de auto. Terechtstellingen Executiepelo tons van het Perzische leger hebben dinsdag vijf personen terechtgesteld, die schuldig bevonden waren aan handel in verdovende middelen en bij hun arrestatie in bezit bleken, van gesmokkelde opium en heroïne. Iedereen die met meer dan twee ki lo opium of tien gram heroïne mor- phium of cocaine in zijn bezit wordt gearresteerd en door een krijgsraad wordt veroordeeld, kan op grond van de Perzische wetten op de handel in narcotica worden geëxecuteerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15