atwijk krijgt wellicht een entraal antennesysteem CONCEP CONDOOMS Frits doet weer blits op zijn nieuwe fiets. Aanslag op twee vrouwen erste t.v.-proeven lijken gunstig lompacta Onvermoede cijfers wm begroting Katwijk Kerk van homofielen vindt navolging -Katwijk neert bouw Stoph volgt Ulbricht op in D.D.R. Nederlands aanbod voor Joods centrum officieus ontkend SRDAG 4 OKTOBER 1973 ïWENSTEIN MB ;in, licht, handig, ^jr i ó-zo-kompleet m* WESTERDUIN arsmansteeg 8 i leiden 1j l. 01710-20 685 op'm nu en win een vakantie op Mallorca Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Beatrixlaan 11, Den Haag, Te!. (070) 832900. Gewonnen in het Bio-tex Vlekken- festival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. KATWIJK Uit de gisteren aan de raadsleden toegezonden nota van aanbieding van de be grotingen van de diverse takken van dienst en van de algemene dienst zijn een aantal aardige cijfers te halen. Het waterbedrijf van de gemeente verwacht dat de 37.000 inwoners die Katwijk telt in 1974 samen 2,1 miljoen ku bieke meter water zullen verbrui ken. Men verwacht in datzelfde Jaar 43 miljoen kubieke meter gas te verkopen. De elektriciteitsom- zet zal 35 miljoen kWh bedragen. Het nadelig saldo van de sport hal zal in 1974 twaalfduizend gul den hoger worden. Eén van de factoren die daartoe bijdragen is het vervangen van lampen in sporthal Cleyn Duin. Daarvoor is op f 1130,gerekend. Nu moet daarbij wel worden aangetekend dat de grote zaal is uitgerust met bijzonder dure lichtspots. De ver huur van het sporthal restaurant zal drieduizend gulden meer op brengen dan het jaar ervoor. De presentiegelden voor stem bureauleden zal worden opgetrok ken van f 40,naar f 60,per zittingsdag. Dat brengt een kos tenverhoging met zich mee voor de verkiezingen van f 49.342, omdat aanvullingsleden ook vijf tig procent meer vergoeding gaan ontvangen. De politiebegroting geeft een tekort te zien van ruim 38-duizend gulden Dat is te wij ten aan verhoging van de perso neelskosten en de patrouille kos ten. Omdat er in 1974 geen t.b.c.- onderzoek zal plaatshebben wordt er een voordeeltje bereikt van 46- honderd gulden. Voor onderwijs, recreatie en cultuur zal het ko mend jaar ruim zes ton meer worden verhoogd. Dat betekent dat er voor deze post f 6300,— meer nodig is. De korpssterkte van de brandweer is toegenomen tot 42 man. Dat betekent dat de brandweer voor bijna 14Vz dui zend gulden hoger op de begro ting staat. Dagelijks wordt er op het Kat- wijkse stadhuis met al die kosten gestoeid. De raadsleden kunnen er zich ook weer eens naar har telust op werpen. Ze hebben twee blauwe grootformaat paperbacks met cijfers gekregen. Het publiek krijgt daarop alleen de toelich ting. Daarom zijn de meerkosten van alle gemeentelijke diensten en werken wel bekend, maar niet de werkelijke kosten. Het waarom daarvan blijft duister. Bij het ingebruiknemen van een nieuw gebouw voor de biblio theek in Turnhout zijn honderden kinderen ingeschakeld. Aan vankelijk zouden de boeken door een lange rij kinderen steeds worden doorgegeven, maar dat leverde verkeerstechnisch te veel gevaren op. Vandaar dat er nu een lange rij werd gevormd en elk kind een paar boeken "overbracht". De in 1968 in Los Angeles gestichte sche predikant, Troy Perrv, relf ook eigen kerk van homofielen heeft homofiel. navolging gevonden in ande.-e grote Er zijn niu. volgens de Canadese steden van Amerika en ook in En- krant Winnipeg Free Press, waar geland. De Californische kerk werd aan wij dit bericht via het tijd- gesticht door een jonge en dynami- sohrift „kraoht van omhoog" ontle nen, 43 van dergelijke gemeenten. Zij hebben zich aaneengesloten on der de (ietwat verhullende» naam "Universal Fellowship of Metropoll- tan Community Churches". Deze beweging verzet zich tegen de eeuwen laing gangbare in terpret at e van een aantalbijbelteksten die zich tegen homofile schijnen te verzetten en heef de weinige andere teksten die moeilijk anders dan tegen de homosexualiteit gericht kunnen worden opgevat, tussen haakjes ge zet zoals veel burgerlijke kerken dat hebben gedaan met voorschriften omtrent de haardracht van vrouwen e.d.). Niet alleen in aantal, maar ook -.n aanzien gaat deze beweging er op vooruit. Zij heeft zich al aangemeld als lid van de Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten. De aanmelding is voorals nog afgewezen op de formele grond, dat een aangesloen kerk tenmins»» vijftig gemeenten moet tellen. [WIJK In Katwijk is een technisch onderzoek naar de mogelijkheid van een centraal antenne- in geheel Katwijk. Dat staat te lezen in de nota nbieding bij de gemeentebegroting. In de nieuw- ijken van deze gemeente is een centraal systeem •pegepast, maar niet in de oudere dorpsdelen. In dat I ;ou Katwijk plaatselijke kabeltelevisieuitzendingen gaan verzorgen. Navraag bij de gemeente leerde echter niet in de bedoeling ligt om net als in een 2^>roefgemeenten in ons land plaatselijke of regionale uitzendingen te organiseren. Het initiatief is genomen voorna melijk uit esthetische overwegingen. Echter wil men de bevolking zo ver krijgen dat ze vrijwillig de eigen dakantenne inruilen voor een aan sluiting aan een gemeenschappelijke antenne, dan zal de gemeente of wie zich verder met de exploitatie van zo'n installatie zou bezighouden, wel wat meer moeten bieden dan nu al mogelijk is met een dakantenne. Men wil dan ook proberen via het kabelnet de programma's van Duits land 1 en 2, de Vlaamstalige uitzen dingen van de Belgische BRT, en wellicht ook de Engelse televisiepro gramma's te distribueren. Voor de bevolking van Katwijk zou dat uiter aard een hele uitbreiding betekenen van de keuzemogelijkheid in pro gramma's. ;k De woningbouwactivi- IJ Katwijk bevinden zich in kangsfase, zo blijkt uit de I kn aanbieding van de ge- I Jegroting. Het aantal ge- I innen woningen vermin- zolang de bouw in Rjjns- |>g niet is begonnen zal die ;zich nog wel enige tijd kn. jaren er gemiddeld in Kat- Hionderd woningen in uit- iEen jaar later was dat ge- 1 al honderd minder. To- jamen in 1972 352 nieuwe p gereed. In de eerste acht van dit Jaar kwamen [73 woningen gereed en het aanzien dat het totaal ;reed gekomen woningen imeente dit Jaar niet ver tweehonderd zal liggen. in de woningproduktie het gemeentebestuur dan zorg. Zeker omdat wan- dit ogenblik zou worden met het bouwrijp maken •onden in Rijnsoever, pas tweede helft van 1975 de (oningen in die wijk gereed jzijn. Er zal dan ook naar gestreefd zo snel mogelijk jnen met de uitvoering van e fase van het plan Rijns- fat is in het bijzonder van froor de bouw van woning- figen. Daarvoor zijn in de delen van de gemeente de al uitgeput. el mogelijk met het bou- Rijnsoever te kunnen be is eerst een ontwerp-be- gsplan door de raad moe den goedgekeurd en daar- G.S. Tegen dat plan be swaren van buiten Kat ar ondanks dat is snelheid Dat geldt ook voor het dngsplan voor de gronden een. Ook dat zal binnen- de raad ter goedkeuring aangeboden. t zal de raad ook worden inteerd met voorstellen restauratie van bestaande en voor nieuwbouw in jl binnen het gebied Lou- Baljuwstraat. son tegen enwerking liberalen POOL (AP) De Engelse eider Harold Wilson heeft ngres van zijn socialistische idee verworpen dat zijn bondgenootschap zal aan- de Liberale Partij voor of Igende algemene verkiezin gen van Wilson moeten ge len tegen het licht van de e opkomst van de libe- in Engeland. By tussen- kiezingen hebben de Libe- aantal zetels in het Lager- drie tot tien uitgebreid. Uit mgen blijkt dat de liberale ider leiding van Jeremy 'ij na even populair is als nde Conservatieve partij van leath. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast In principe is het wel mogelijk om over te gaan op een centraal anten nesysteem, want bij gemeenteveror dening is het mogelijk te regelen dat er geen antennes meer op de daken van de Katwijkse huizen mogen staan, hiaar er zitten meer haken en ogen aan. Daarom zal na het technisch onderzoek dat nu bijna is afgesloten een Juridisch onderzoek volgen. Als ook dat positief is uitge vallen komt er nog een marktonder zoek. Op basis van die drie onder zoeken zou een beslissing kunnen worden genomen. Voor een centraal antennesysteem zal iedereen die daarop een aanslui ting heeft maandelijks een bedrag moeten betalen. Behalve de aanschaf van de installatie en de aanleg, moet immers ook het onderhoud worden gefinancierd. Er is intussen een proef genomen in de flat van de Colijnstraat. Die proef is vrij positief uitgevallen. In die flat, de meest oostelijke van de drie torenflats in de Hoornes, was al één centrale antenne voor alle 154 flatbewoners. Het was dan ook een kleine moeite op die kabels ook de programma's van Duitsland en Bel gië te distribueren. Als dit centraal antennesysteem inderdaad wordt in gevoerd, zal Katwijk tot één van de eerste gemeenten in de randstad be horen waar de televisieantenne uit het straatbeeld zal verdwenen zijn. Echter zo ver is het nog lang niet. Binnenkort valt het rapport van het technisch onderzoek te verwachten. Engelse televisieprogramma's zijn in Katwijk te ontvangen. Met gewone binnenhuisantenne is dat tenminste een koud kunstje voor de bewoners van de bovenste woonlagen van de Colijnstraatflat. De KatwJjkers zul len van antenneschade na storm ver lost kunnen worden, als de plannen voor e>en centraal antennesysteem inderaad werkelijkheid worden. Ech ter voor het zo ver is zullen er nog wel enige Jaren verstrijken. Weer corruptie bij politie in New York NEW YORK Zestien Newyorkse politieagenten zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot drie jaar wegens het aannemen van steekpenningen van in totaal 250.000 dollar. Zij hadden dit geld gekregen om gokkers te „beschermen". Eugen Gold, officier van Justitie in Brooklyn, zei dat het proces tegen de agenten gezien moet worden als een onderdeel van de poging een eind te maken aan de corruptie van de politie in New York. In de flat van de Colijnstraat zijn de eerste technische proeven genomen. IN NOORDWIJKSE FLAT NOORDWIJK In de nacht van dinsdag op woensdag jl., tussen twee en drie uur, is in een fatwoning aan de Clusiusweg te Noordwijk een bij zonder laffe aanslag gepleegd op twee vrouwen, die in een slaapkamer van het appartement lagen te slapen. Het staat wel vast, dat de dader aan de zijde van het St. Jeroensweggetje via het balkon naar het slaapvertrek is geklommen. Door de openstaande balkondeur drong hij de flatwoning binnen, waar hij de beide jonge vrou wen op bed aantrof. Wat zich daarna precies in de slaapkamer heeft afge speeld, is nog niet geheel duidelijk. Met bruut geweld moet met een of ander slagwapen op de vrouwen zijn ingeslagen, waardoor beiden ernstig letsel aan hoofd en handen opliepen, en waarschijnlijk buiten bewustzijn geraakten. Een wakker geworden huisgenote trof hen omstreeks drie uur, badend in bloed aan, waarna de dokter en de politie werden gewaar schuwd. Een van de vrouwen bleek ernstig schedelietsel te hebben beko men en moest in het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden opgeno men. Haar toestand is nog steeds kri tiek. Haar kamergenote kon na be handeling door een dokter thuis wor- BERLIJN De 59-jarige premier Willi Stoph van de Ditse Democra tische Republiek is op voorstel van het Centrale Comité van de Oost- duitse Communistische Party door de Volkskamer het parlement tot nieuwe president („voorzitter van de saatsraad") gekozen. Eens te vice-premier Horst Sintder- rnann werd gekozen tot Stophs op volger als eerste minister. Stoph is de opvolger van wijlen Walter Ul bricht. Hij werd voor de functie voor gedragen door Erich Honecker, secre taris van de Communistische Party. De nieuwe premier-Sindermann is 58 jaar. Met Sindermann is aan het hoofd van het Oostduitse regeringsapparaat een man gekomen die ,,self-made" is. De populariteit die Sindermann in de D.D.R. geniet, dateert van 1971, toen hij zich als hoofd van de cel van de socialistische eenheidspartij (Com munistische Party) in de chemische industrie van Halliie, voor haar met hart en zlefl inzette. Hy kreeg er de schertsende bynaam „Koning van Halle" voor. den verpleegd. Men tast hl het duis ter wat betreft de motieven voor de aanslag. De mogeiykheid is niet uit gesloten, dat de dader op de vrouwen een zedenmisdryf heeft willen plegen. Ieder die inlichtingen kan verschaf fen omtrent personen, die zich om streeks gemeld tydstip in de omge ving van het flatgebouw hebben op gehouden, of andere terzake dienende informatie, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen (tel. 01719-4646). Minister Schultz faalt in Moskou MOSKOU De Amerikaanse mi nister van Financiën George Shultz heeft zijn regering in Washington niet kunnen berichten dat op korte termijn enige verbetering zal komen in de positie van de Russische Joden. Dit in verband met de eis van het Amerikaanse Congres dat Rusland haar joden een betere behandeling geeft als voorwaarde voor het ver krijgen van de status van meest be gunstigde handelspartner. Na drie dagen overleg te hebben gepleegd met Russische regeringslei ders heeft hy uitgelegd waarom het congres niet van plan is de Sowjet- Unie gunstige handelstarieven toe te kennen. Op de vraag of een van de Sow- jet-leiders te kennen had gegeven dat de Joden meer vrijheid zullen krij gen, kon Shultz geen concreet ant woord geven. DEN HAAG Het bestaan van een Nederlands aanbod om in plaats van Oostenrijk in Nederland een doorgangscentrum voor Russische Joodse emigranten in te richten, is gisteren officieus door een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag ont kend. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken moet er ergens een misverstand zyn ontstaan over het bestaan van een aanbod. Sinds het gesprek tussen de Oostenrykse am bassadeur en de minister maandag jl. is er geen verandering in het Ne derlandse standpunt gekomen. De minister verklaarde toen, dat Neder land eerst het resultaat van een Oostenrykse studie over de kwestie van de sluiting van het doorgangs kamp Schouenau af zou wachten. De Oostenrykse kanselier Bruno Kreisky maakte vorige week vrydag bekend dat het doorgangskamp Schouenau gesloten zou worden als ruil voor de vrylating van vier gy- zelaars van twee Palestynse verzets strijders. Later op de dag werd de volgende verklaring uitgegeven: „De Neder landse regering heeft kennis geno men van de persberichten over de uitlatingen van de Israëlische pre mier en is dankbaar voor de lovende woorden die mevrouw Meir heeft ge sproken over ons land en de activi teiten van de Nederlandse ambas sade in de Sowjet-Unie. Berichten die spreken over een concreet aan bod van de Nederlandse regering ter zake zyn prematuur.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13