'Jroblemen in Suriname jf gaan met onze steun te Izers schrijven aar blijft de hechte binding van het parlement met het volk? MIJN KAT WIL BIJ DE POLITIE WAT NU? oeten vakbonden zich et school bemoeien? i Mogen discipelen van Vrouwe Justitia allen de wijsheid houden die zij in pacht hebben Vraagteken achter het vormingswerk binnen Minerva ien miljoen gulden aan prijzen iAG 4 OKTOBER 1973 tuten we het eens grofweg en: Nederland gaat naar de bpen! Op een manier zoals 1, and, die heel langzaam wordt l^urgd! De meeste mensen blij- I daar blind voor omdat hun 'npldje zó klein is gebleven dat hooit achtergronden zien. De jsen die het wèl zien verlaten grote aantallen dit land óf ben er persoonlijk belang bij lebben geen stem, die gehoord verstaan wordt. kar soms zijn er zulke overdui- Hke tekenen dat zij praktisch j niemand kunnen worden mis verstaan. Een tijdje geleden las U in deze rubriek over het grote aantal re denen waarom de misdaad in dit land steeds weliger tiert. Er heeft nu een onderzoek plaats ge vonden naar de mening van de Nederlander over deze kwestie. Terecht plaatste dit dagblad de uitslag daarvan in de editie van 7 september op de eerste pagina bo venaan. Waartoe dient zo'n onderzoek? Om er kennis van te nemen en dan weer over te gaan tot de "or de" van de dag? Driekwart van Nederland is van mening dat de Overheid hier ste vig regelend dient op te treden. Driekwart! Dat is nog al wat! En dat voor een kwestie, die als een eerste noodzaak voor een ge meenschap wordt gezien: veilig heid! Een parlement wordt geacht het volk te vertegenwoordigen. Is dus driekwart van de tweede kamer nu verenigd in een streven om vóór alle andere zaken eens defi nitief orde op veiligheid te stel len? Want wij kunnen ons wel druk maken over prijzen, voetbalclubs, koffie, inflatie, lonen, tennsiveld- jes, collegegelden en noem nog maar duizend onderwerpen op... het heeft allemaal bar weinig zin als wij een voortdurend grotere kans lopen om voor pakweg een tientje neergeslagen te worden. Om nu maar een dagelijks "een voudig vergrijpje" te noemen. Maar zelfs in de troonrede wordt er met geen woord gerept over dit steeds brandender pro bleem! Waar blijven nu de agressief drammende minderheidsgroepen, die zich altijd zo opstellen voor het „algemeen belang" en „demo cratische rechten"? Waar blijven dus de Actie-comité's, de NVV- Groenevelts, de Studentengroepen de Actualiteitsrubrieken, de Dienstplichtigenverenigingen, enz. enz. enz.? Waarschijnlijk „ligt het niet op hun weg" en inderdaad zal dat wel zo zijn: de eigen belangen gaan vóór het algemeen belang! Waar blijft de hechte binding van het parlement met het Volk, met het gehéle volk? Ik zie de heer Vondeling nooit meer .-ngs fietsen, de freule zit niet meer op de trappen van 't Nationaal Mo nument en zelfs mis ik het petje van de heer de Gaay Portman. Oké, verklezingsflauwekul, maar ook op het hogere niveau (b.v. via de Tweede Kamer) zien wij geen of slechts zwakke en niet doortas tende maatregelen als antwoord op de wensen en noden van wat men noemt de zwijgende meer derheid. Terwijl men zich vaak hevig be ijvert om de minderheidsgroepen naar de mond te praten! Steeds sterker krijgt men de indruk dat slechts één ding telt bij onze volksvertegenwoordi gers: hoe blijf ik populair! Waar wij echter in dit land om behoren te schreeuwen is niet een popu lair parlement maar 'n stevig parlement, dat er niet voor terug hoeft te deinzen om desnoods im populaire maatregelen goed te keuren wanneer dit nodig en ge wenst is! W. A. F. G. KOOISTRA, Castorstraat 142, Alphen a.d. Rijn. Op 19 november worden er in Suriname verkiezingen ge houden. Suriname is een deel van ons Koninkrijk, dat we nauwelijks kennen. We weten alleen, dat er hier veel Suri- namers zijn, waarvan een zeer klein gedeelte de krant haalt in de negatieve zin. Maar van de eigenlijke problemen in Suriname weten we eigenlijk niets. Daarom hebben een aantal groe peringen in Nederland een Surina- me-Aktie georganiseerd, om de be volking hier meer bewust te maken met de situatie in Suriname. Suriname behoort al sinds 1667 bij Nederland, maar zakt steeds dieper in de ellende, armoede en verdeeld heid. En dat ondanks de 350 miljoen Sur. guldens die er de laatste 25 jaar als ontwikkelingshulp door Neder land zijn ingepompt. Deze ontwikke- Aan volkswoningen wordt door de overheid helemaal niet gedacht. Het aantal krotten in Paramaribo wordt geschat op 30 pet. Deze mensen hopen op onafhanke lijkheid, maar willen i.p.v. een cor rupte regering een progressieve re gering, met een radikaal program ma Met onafhankelijkheid alleen, zou er geen einde komen aan het leegroven van Suriname, want een gioot aantal bedrijven is zich al be wust van het feit, dat Suriname bin- Heel begrijpelijk, meneer v. O. te B., want daar zitten vaak erg mooie poezen bij! Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciéélzaak. Alleen déór ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZEDINER, een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrok- ken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en klaar is Kees, of Miep, of Flip, of Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. lingshulp bestaat voor een groot ge- r,en een aantal Jaren onafhankelijk deelte uit harde leningen en bedoelt de buitenlandse ondernemingen in Suriname (vaak Nederlandse) te helpen. Niet om mensen Het ging niet om de mensen in Suriname. Het ging erom de Suri naamse bauxiet, de Surinaamse ba nanen, het Surinaamse hout en andere produkten het land uit te krijgen. Het geld werd gebruikt voor de infrastruktuur, (wegens, havens, vliegvelden), waarvan Juist het bui tenlandse bedrijfsleven profiteert, 't Bekende Brokopondoprojekt wekt bv ;al worden. Zij hebben al plannen klaar om hun uitbuitingspolitiek te blijven uitvoeren, ook na de onaf hankelijkheid. Zaak van ons Wat ons, Nederlanders, betreft: op het ogenblik worden een heleboel beslissingen t.o.v. Suriname geno men door onze vertegenwoordigers, b.v. in de Kerken, in de politiek, in vakbewegingen en andere instellin gen. Dus het is ook een zaak van óns. De progressieven in Suriname heb ben zich al verbonden in het zg. Su rinaams Bevrijdingsfront. Hierin zit ten vakbonden en politieke partijen. nemingen! Het toppunt is wel wat er in 1973 gebeurd is. Een miljoen Sur. gulden, Het gerechtshof heeft de straf van afzondering te overbruggen en tot al- drie jaar gevonnist door de Amster- Ier heil te doen worden. rechtbank "om-gevonnist" Vanzelfsprekend de week-eind an Deze vijanden zijn: le. het Neder- *,ot twee-en-een-half-jaar. Nederlan- thuis moeten kunnen doorbrengen, landse kolonialisme, 2e. de corrupte welke nationaliteit Eventuele familiegebeurtenissen. energie op voor buitenlandse onder- 2e richten hun strijd vooral tegen (jam^ de vijanden van Suriname. bedoeld als ontwikkelingshulp,wordt Surinaamse regering, 3e. de uitbui- ook, het hof is nog te streng geweest, die tijdens hun bewaring kunnen gegeven aan het Nederlandse bedrijf tingspolitiek van buitenlandse onder- Het waren maar negen kraakjes, voorkomen, mogen hen zeker niet RCMA, om braakliggende gronden nemingen en 4e. de rassenscheiding. 9 in cultuur te brengen. Maar het geld fl I brief over de te houden ™n de Bonaventura scho- (chap waant de heer De me Gelukkig maar dat de heer De la Riviere zich verontschuldigt dat hij geen pedagoog is. Mijn idee is, dat wordt gebruikt om de verliezen van 10 coalitie vertegenwoordigd zo- desbetreffende maatschappij te dek- "'rf ken. De Nederlandse regering keurt het goed. Tegenover de 350 miljoen ontwik kelingshulp staat een netto winst van 750 miljoen die de laatste 25 Jaar uit Suriname is gehaald. De mensen komen helemaal niet |met het bestuur van het men bij middelbare scholieren een zelfs normaal dat scholieren in de Katholiek Vakverbond realistisch beeld moet geven van de ►lijkelijk nog in de crisis- situatie waarin het gezin zich finan- vooruitgang in welvaart eieei bevindt, wat geen minderwaar zijn is, dunkt me, aan de digheidscomplex hoeft op te leveren? Bovendien kan het pedagogisch ge zien Juist goed zijn de kinderen zelf biommer heeft. Er is geen gezonde „ir.irvi. scholier die geen f 135,- bij elkaar aan bod, met uitzondering van eni- k.iii verdienen. Het is tegenwoordig ge hoge, corrupte Surinamers. Het zijn Juist deze mensen, die tegen on afhankelijkheid zijn en onder een j aan Vak" hoedje spelen met het buitenlands 5elem3aI kapitaal. Vaak hebben zij ook een het Katholiek Vakver- jemerkt voorbijgegaan. Er heden ten dage nog maar de vakantieweek te laten bekosti- eeinig mensen die in prijs van f 135,- voor een liet kunnen bekostigen, ie op een behoorlijke kor- daar die naar ik me meen ■en rond de twee en een rd gulden lag. gen dit onafhankelijk van het feit dat Pa de centen heeft of niet. Waar van het laatste mij onwaarschijnlijk voorkomt, in deze tijd waarin prak tisch iedereen een ijzeren statussym bool voor de deur heeft staan, en iedere zoon van zestien en ouder een geen feest gevierd zou worden. Be halve negatief reageren en afkraken var dit leuke initiatief is er ook niets b'j. Het is overigens nog de vraag of Vakbonden zich met schoolaangele- genheden moeten gaan bemoeien. eigen bedrijf. Suriname is dun bevolkt: plm. 400.000 inwoners. Het is rijk aan bo demschatten en natuurlijke hulp bronnen, maar het heeft toch een werkeloosheidspercentage van 25 a 30 pet.! Bovendien zijn er nog eens F. L. G. BLEEKER, scholier, go.OOO mensen voor de ellende naar Kagertuinen 33, Nederland gevlucht. Sassenheim. De uitvoer van Suriname bestaat voor plm. 85 pet. uit bauxiet, terwijl een week per kraak is meer dan ge- onthouden worden, moeten na ver- Groeperingen van alle rassen zijn noeg- ziin tijdens die werkzaamhe- zoek welwillend worden toegestaan den geen moord of gewelddaden ge- Bij een te vormen "ambtenaren- wel Hindoestanen als Creolen en Ja- Pieegd, moet tenminste drie van de commissie" ter beoordeling moet-n vanen. negen weken voorwaardelijk wor- natuurlijk de gedetineerden een Laten we hopen dat er een gunsti- den gesteld. evenredig aandeel stemmen hebben ge verkiezingsuitslag uit de bus komt Geen vernieling of vandalisme ge- te nemen besluiten gezuiverd zijn zodat Suriname met onze steun zijn constateerd, dan de straf half om van alle vooringenomenheid pioblemen te lijf kan gaan en zich haU- Bij detentie moet worden toe- Dan zou voor de toekomst overwo- cynamisch gaat ontwikkelen. gezien, dat de veroordeelden de radio gen kunnen worden als bij dereelii JAN VERLAAN en tv-uitzendingen goed kunnen vol- ke delioten sprake' is van "vak- Roerdompstraat 86 gen en waar nodig door onderlinge manschap", de betreffende "kra- Alphen aan den Rijn. samenwerking, vormen van vermaak ker.. bijvoorbeeld een kleuren-t v Wereldwinkel Alphen. bewerken om die vreselijke tijd van kan i^ygen of een "auto", al naar gelang de gepresteerde "vakkennis". •Voor beoordeling deswege worden ambtenaren gecharterd, die met ge zond overleg beraad plegen, hoe in elk geval op zich, te moeten belonen, vanzelf met aftrek voor belasting. Tegenstanders van deze moderne "straf-ontwikkeling", moeten wel be denken, dat het voorwaardelijke, - "niet uitgezeten gedeelte" van die vreselijke straf, als "een zwaard van Damocles" boven hun arme hoofden blijft zweven. Dat is Juist iets wat in deze krin- Onderstaande werk- en akttegroe- ken dat de bezoekers slechts een ADVERTENTIE er maar 7 pet. van de beroepsbevol- P®1 ln Beiden werden eind augustus/ naam en een adres opgekregen had- gen als een onvoorstelbaar leed Een komplete slaapkamer t.w.v. 2.500,- is één van de weekhoofdprijzen in de Puzzel- aktie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie, die u voor V kunt winnen. Deze fantastische slaapkamer is een geschenk van B.V. Meubelfabriek RÜVA, Varsse- veld. king hier werk vindt. Dit komt mede september door de introduc- doordat maar 3 pet. van alle bauxiet t"*ommissie sociëteit Minerva terecht gekomen waren, in Suriname wordt verwerkt tot het benaderd, met het verzoek iets Vanzelfsprekend toonden sommigen, den en absoluut niet wisten waar ze wordt gevoeld, daar weet een dood gewoon eerlijk mens geen lazer van. Die funeste druk op hun gevoelig te- angst een verplicht paraafje te mis- dat zij zich in een vak nog meer be- sen, wel enige belangstelling. Som- kwamen, op "hun" eerlijke wijze migen vonden misschien zelfs dat ze een boterham verdienen, ook al zit een "goed gesprek" gevoerd hadden, er waarschijnlijk niets op. Daartegenover lieten anderen duide- Laten we hopen, dat onze discipj- lijk hun ongeinteresserdheid mer- len van VROUWE JUSTITIA allen ken- de wijsheid mogen houden, die zij in Voor de groepen was het in ieder pacht hebben gehad, geval een volkomen nutteloze avond. De ondergetekende werk- en aktie- groepen zijn op grond van boven staande dan ook van mening dat de introduktie-kommlssie van Sociëteit Minerva blijkbaar zonder gewetensbezwaren oudere groepen iets voorliegt. de demokratisering binnen So ciëteit Minerva nog niet zover voort geschreden is, dat men mensen ver telt waar ze heengestuurd worden. Op grond van deze twee punten me nen de ondergetekende aktiegroe- pen dan ook te kunnen konkluderen, dat een stevig vraagteken geplaatst kan worden achter het vormings werk binnen Minerva als geheel, zoals dit voor de aankomende studenten uiteengezet is in het vademecum J. J. BEKKER Utrechtse Veer 34, Leiden eindprodukt. De rest wordt uitge- omtrent bun aktiviteiten te vertel- hetzij uit beleefdheid, hetzij uit vens-standpunt zal er toe bijdragen voerd om de in de moederlanden van len aan 8r°ePïes eerste-Jaais stu- - die maatschappijen (Ned. V.S., Cana- denten' die de introdubtietijd bij so da) te worden verwerkt tot alumi- creteit minerva liepen. nium Nu ligt het niet in de lijn van Het vervelende is ook, dat de prijs wer'c" en aktiegroepen om zonder van bauxiet in Suriname bewust laag meer avonden en mankracht voor dit wordt gehouden, n.l. ongeveer f 160,- soort zaken bsehikbaar te stellen, voor de 4 ton, die nodig is voor het aktiviteiten zelf nemen al zeer vervaardigen van 1 ton aluminium, vee^ tijd in beslag en bovendien bood terwyl die ene ton aluminium f 2000 de E1-°id week de eerste-Jaars vol- opbrengt! doende mogelijkheid tot oriëntering Door de lage prijs kan men de ar- omtrent de belangijkste problemen beiders maar weinig betalen. Verder Leiden, en de aktiviteiten van de is de belastingopbrengst voor Surina- verschillende werk- en aktiegroepen. me natuurlijk ook gering. Een eigen Anderzijds zitten werk- en aktie- Surinaamse aluminiumindustrie zou groepen over het algemeen te sprin- de oplossing zijn, maar zover zijn we Sen °m gemotiveerde mensen, nog lang niet. Derhalve werd door vrijwel alle Een groot gedeelte van de Surina- groepen aan de introduktie-kommis- mers begint In te zien, dat Suriname s^e gevraagd, of de mensen die zou- een winstobjekt Is van dit buiten- den komen zelf om die informatie ge- landse bedrijfsleven, en is van plan vraagd hadden en reeds enigszins ge- dit niet langer te slikken, gezien de motiveerd waren. Het antwoord vele stakingen en de politieke be- bier op luidde bevestigend. De groe- wustwording de laatste tijd. P®n d*e niet ekspliclet naar de mo tivatie gevraagd hadden, was van Men eist: onafhankelijkheid nu. te voren al gesuggereerd dat deze Een andere reden hiervoor is, dat de aanwezig was. corrupte heren in Suriname zich De verschillende groepen belegden 1973, pagina 211: "zoals Je begrijpt vaak verschuilen achter Den Haag. daarom een avond en verwachten een ls deze vormingswerkkommissie van Men eist hogere salarissen, socia- aantal mensen die, zoniet van plan le wetten. In Suriname bestaan géén veel tijd en energie in het werk van ziekenfondsen, geen werkloosheids- de groep te steken, toch tenminste uitkeringen, invaliditeitsuitkerin- enigszins in de door de groep bestre gen, ouderdomsvoorzieningen of an- ken problematiek geïnteresseerd, of in ieder geval op de hoogte van de aard der werkzaamheden van de be- ozchte groep waren. Voor elke groep was het dan ook bepaald onplezierig, te moeten mer- dere sociale voorzieningen. Het ministerie heeft wel een afde ling ,3ehoeftigen- en bejaardenzorg" die in noodgevallen een bedrag van f 12,50 per maand uitkeert. groot belang voor het bevorderen van het maatschappelijk verantwoorde lijkheidsbesef van de leden, en van Jullie als nieuwe leden". werkgroep buitenlandse arbei ders, stichting polemologiese bi bliotheek, palestina werkgroep, amnesty international, afd. Lei den, release Leiden, huiswerk groep Leiden-noord Rectificatie LEIDEN In het artikel „Ne derlandse telefoons worden ook afgeluisterd" in onze krant van zaterdag 15 september is ten on rechte gesteld dat de heer P. van Doeveren, hoofd van de afdeling Voorlichting van de Binnenland se Veiligheidsdienst, gegevens van de BVD aan de Sowjet-Unie zou doorgeven. Zoals is gebleken uit een inge zonden brief van drie dagen la ter berust deze berichtgeving op een misverstand tussen de schrij ver van het verhaal en een van zijn bronnen. Wij betreuren dat we de heer Van Doeveren wellicht nadeel hebben berokkend en bieden hem daarvoor onze verontschuldi gingen aan. Redaktie Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11