jolda Meir irobeert kreisky te jepraten S1U>HV Raadgever bemiddelt van voor Nixon Agnew „ZULKE PRIESTERS HEBBEN WIJ NIET NODIG" Israëlische premier ist vandaag uitleg Belastijigverhoging ter bestrijding klasseverschillen Witte Huis geeft toe GARAGE POOT LAATSTE „GEVAARLIJKE" NEDERLANDERS TERUG UIT CHILI ■SDAG 2 OKTOBER 1973 BUITENLAND (Van onze correspondent) ^ENEN/JERUZALEM Terwijl het voor vandaag geplan- onderhoud tussen premier Golda Meir van Israël en Oos- rijks Bondskanselier Kreisky de hele wereld bezig houdt, agt men zich in diplomatieke kringen in Wenen af of de p wel zo heet gegeten zal worden als zij werd opgediend, ds zaterdagavond hebben vooraanstaande Oostenrijkse re- ingsfunctionarissen tot twee .keer tóe gesuggereerd, dat de tieke capitulatie van de Oosenrijkse regering aan de eisen de Palestijnse terroristen slechts een formeel karakter agt. Onder fysiek of psychologische dwang gesloten con- :ten worden in geen enkele rechtsstaat gehonoreerd, en deze atting zou de sleutel zijn van de ontknoping van het drama. ADVERTENTIE 1 vvovcUeeu Labour enthousiast in Blackpool Een in burger geklede politieman met zijn machine-pistool achter de rug bewaakt het perron van het station in Wenen, waar vanmiddag weer een trein met Joden uit de Sowjet-Unie aan kwam. humanitair als in politiek wordt in Wenen gezegd, de slimme Kreisky getriom- Aan de ene kant heeft hij 'n lad voorkomen door de Pales terroristen de opheffing van il Schonau als doorgangskamp idse immigranten uit de Sow- oie te beloven, aan de andere dit is een algemeen gehoor- ronderstellimg zou hij zich veroorloven slechts formele [ngen aan te brengen, zonder •vaarders uit de Sowjet-Unie ids jaren bestaande Oostenrijk- ïten te ontnemen, acht wordt in de richting van nder opvangcentrum dan ka- dfct kamp (bedoeld werd kasteel Scho nau, red.) niet meer in dezelfde vorm als voorheen iti stand zal worden ge houden". Duidelijker kon het wel haast niet. Er zullen zonder twijfel formele wij zigingen worden aangebracht, maar in politieke kringen in Wenen ge looft men bepaald nog niet dat Oos tenrijk het transito-verkeer van Sowjet-Joden naar Israël totaal zal verhinderen. In Wenen gaat het gerucht, dat premier Den Uyl zondag persoonlijk bondskanselier Kreisky heeft opge beld om hem er officieel van op de hoogte te stellen, dat Nederland de Joodse emigranten uit de Sowjet- BLACKPOOL Reuter/AFP> Op het Labourcongres in Blackpool heeft Denis Healey, woordvoerder voor financiële zaken, beloofd dat een toe komstige Labour-regering de progres sie in de belastingen zal verscherpen om de grote verschillen in rijkdom en de klassen-verschillen te slechten. Healey stelde onder meer een aan waarin de herinvoering van landbouwsubsidies werd geëist om verlaging van de voedselprijzen mo gelijk te maken. Gisteravond zag het er naar uit dat Labourfractieleider Harold Wilson er vandaag in zal slagen een con frontatie over de nationalisatie van belasting-ontduiking i uitzicht. Voor de laagstbetaalden zou den er belastingverlichtingen komen. WASHINGTON (UPI) Het Wit- met een regeling in de zaak-Agnew, Watergate had verloren, te Huis heeft gisteren erkend dat de mits de vice-president zou aftreden Gerald L. Warren, ee; voornaamste Juridische adviseur van en zich schuldig zou verklaren aan der van het Witte Huis, verklaarde president Nixon, Fred Buzhardt, is een strafbaar feit waarop tenminste gisteren dat medewerkers mogensbelastlng, verhoging van de de 25 belangrijkste ondernemingen successie-rechten, andere fiscale las- uit de weg te gaan. De linkse La ten en maatregelen ter verhindering bour-vleugel wil nationalisatie opne men in het verkiezingsprogram, maar andere groepen zijn ervan overtuigd dat een dergelijk punt de kiezers zal afschrikken. De invloedrijke vak bondsleider Jack Zones zou nu op het standpunt staan dat de verkiezing een Labour-regering belangrijker twist over het aantal on dernemingen dat genationaliseerd zou moeten worden. opgetreden als bemiddelaar tussen het ministerie van Justitie en advo caten van vice-president Spiro Ag- negen maanden gevangenisstraf staat. Witte Huis Richardson hadden opge Zoals bekend wordt Agnew er van beid om hem op opheldering te vra- verdacht in de periode voordat hij gen. vice-president werd gekozen, Plaatsvervangend woordvoerder Ge. raid Warren wilde echter niets zeg- het bericht in het tijdschrift "',T'fv7 .v.. J.. liott Richardson met tot steekpenningen te hebben aangeno- men en C,nt" gegeven "dat' Petersen"'n7e"t onderzoek tegen Agnew met verslag- De schaduw-minister van Finan ciën waarschuwde het congres dat veleti van hen ook door de voorge nomen maatregelen getroffen zouden dan worden. De afgevaardigden reageer- den daarop met applaus. „Socialisme i.i i- nooit een kwestie zijn van een voudig iets afnemen van iemand an ders," aldus Healey. Evenals alle an dere sprekers leverde hij felle kritiek op het „failliete anti-inflatiebeleid" van de regering-Heath. Schonau tot nu toe is geweest. "Unie een alternatief doorgangshuis d wordt ook, dat het Joodse to-verkeer op individuele basis ts van op collectieve basis ge- zou kunnen worden. Kreis- een Jood, en daarom altijd grootste voorzichtigheid langs ppen van het IsraëlischAra conflict laverend, zou zich te- geen van beide partijen een che kunnen veroorloven: van- zijn sfinx-achtige optreden in faire, die voor het oog althans ilitieke overwinning van de pa- en en een politiek verlies voor heeft opgeleverd. kte de Bondskanselier reeds agavond zijn ingenomen punt af door tegenover een de- van de opperste Sowjet te gn dat het alleen om detail- deringen ging en dat Oostenrijk isloten was vast te houden aan umanitaire beleid tegenover de t-Joden, gisteren kwam de nrijkse minister van Binnen zaken Roesch met een zelfde "Het is het besluit van de g", zo zei hij letterlijk, "dat biedt. De Nederlandse deur in Oostenrijk, de heer Bot had tot maandagavond in ieder geval nog geen opdracht ontvangen een nota voor te bereiden waarin het Haagse voorstel was vervat. Dit betekent overigens niet, dat er op het diplomatieke vlak niets is gebeurd. De Oostenrijkse ambassa deur ln Nederland is maandagmid dag op het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag geweest. De Nederlandse regering heeft van hem vernomen wat precies de bedoeling, van Kreisky is. De bondskanselier heeft zich gens zeer gevoelig getoond vc toon waarop hij in verband met de ze delicate zaak wordt benaderd. Van kritiek of ook maar de gering ste vorm van belering wil hij niets weten, zoals een Israëlische televisie- „Newsweek" dat Buzhardt de sug gestie zou hebben gedaan, dat Ag new beter zou kunnen aftreden. Vol gens het blad zou het ministerie van Justitie zich bereid hebben verklaard Chinezen lonken naar E.G. doken. Nadat het ministerie titie onder leiding van minister El- akkoord met de advocaten van Agnew het gekomen, besloot de minister het be- onderzoek gevers had gesproken. Richardson had ook gezegd dat het uitlekken BRUSSEL Chinese diplomaten de brengen de laatste tijd discrete en onofficiële bezoeken aan het hoofd kwartier van de Europese gemeen schappen in Brussel. Naar in Euro pese kringen verluidt houden deze vi sites verband met de Chinese wens in verslaggever dit weekend op pijnlij- een andere vorm te komen tot ke wijze ervoer. Toen hij het woord *en Chüiese vertegenwoordiging bij "capitulatie" gebruikte, viel Kreisky ®en moe^Ukheid daarbij ren. De vice-president had, overigens wijsmateriaal tegen de vice-president voor te leggen aan een federale „grand Jury" in Baltimore die moet uitmaken of Agnew officieel in staat van beschuldiging moet worden ge steld. De vice-president heeft her haaldelijk gesteld dat men hem niet voor de gewone rechter kan dagen. Volgens hem kan Volgens de grond wet alleen het congres zijn zaak be handelen. Agnew heeft de beschuldi gingen die tegen hem zijn ingebracht, „verdomde leugens" genoemd. Zater dag verzekerde hij nog op een open bare bijeenkomst dat hij niet zou af treden, ook als hij in staat van be schuldiging zou gorden gesteld. Gisteren verklaarde woordvoerder Warren dat minister Richardson had ontkend dat zijn plaatsvervanger, Henry Petersen, de bron zou zijn van een bericht dat zijn department over voldoende bewijzen zou beschik ken om Agnew schuldig te verkla- informatie over de zaak Agnew cordwinsten maken nog gaande is, aldus Warren. spreker. Het congres Veel afgevaardigden klaagden hun nood over de stijgende prijzen van levensmiddelen en drongen aan op hulp voor de laagst betaalden. „Ge pensioneerden staan in de rij voor oud brood, terwijl de supermark ts re- meende een m een motie In de Colombiaanse hoofdstad Bogota is het gis teren tot ernstige botsingen gekomen tussen politie en demonstranten naar aanlei ding van stakingen. Bus chauffeurs, onderwijzers en studenten legden het werk neer uit protest tegen de duurte en de schaarste aan artikelen die tot de eerste levensbehoefte worden gere kend. De politie gebruikte stokken. i-mimster hem fel aan door te verklaren, dat J" 5*™ Oostenrijk als staat een lange tra- ditie had en niet door iedereen op de vingers wenste te worden getikt, voor besluiten, die als strikt binnen landse aangelegenheden zouden kun nen worden aangemerkt. de negen lid- zonder de Petersen te staten van de gemeenschap er nog noemen, te kennen gegeven dat de een is die geen diplomatieke betrek- onderminister verantwoordelijk was kingen onderhoudt met Peking, na- voor het uitlekken van gegevens be- melijk Ierland. Deze kwestie zou ech- treffende het vooronderzoek in de ter naar men zegt wel oplosbaar zijn. corruptiezaak. De contracten met de EG worden van Chinese zijde in Brussel niet ontkend. Brezj new 3KOU (AP) De Amerikaan- nister van Financiën George E, heeft gisteravond een on- chte bespreking met de Russi- }ar tij leider Leonid Brezjnew ge- over de handelsbetrekkingen de Verenigde Staten en de -Unie. onderhoud, dat plaats vond in Kremlin, kwam kort nadat de derde ronde van de Rus- Amerikaanse handelsbespre- i formeel had geopend. fSLAG BIJ IVERING IN pENTINIE 5NOS AIRES Het Peronis- bewind in Argentinië heeft in het ontslag gelast van de de Universiteit van Bue- kires, Rodolfo Puiggros, die aar het eerste slachtoffer is en "Marxistische zuivering" op van de pasgekozen president D. Pér on. [gros, een communist, die in anhanger van Péron werd, de Argentijnse minister van wijs meegedeeld, dat hij zich gt bij zijn ontslag, maar de iten hebben bekend gemaakt, niet akkoord gaan met Puig- ontslag en zullen demonstre- ADVERTENTEE JAGUAR VALKENBURG Z.H. - LEIDEN Het Witte Huis heeft gisteren be kend gemaakt dat minister van Jus titie Elliott Richardson president Ni xon de verzekering heeft gegeven dat Henry Petersen, een functionaris van het departement van Justitie, niet degeen is geweest die informatie over het onderzoek tegen vice-president Spiro Agnew heeft laten uitlekken. In een toespraak in Californië had Agnew Petersen er zaterdag van be schuldigd dat hij hem had uitge zocht als zijn „grote trofee" om het prestige te herwinnen dat hij in verv- band met het onderzoek naar de zaak IA Gisteren zijn in de hoofd man Peru 115 vluchtelingen uit jper vliegtuig aangekomen. Zij in de wijk genomen naar de Pe- (se ambassade in Santiago. Het k Peruanen. 20 Chilenen en 'n in. Bij de Chilenen bevinden fwee ministers uit de regering- Je: Humberto Martones (Land- en Jaime Suarez (Binnen- Zaken), SCHIPHOL Dank zij bemidde ling van de Nederlandse ambassa de in Santiago zijn nu de laatste ge vangen Nederlandse paters losgela ten uit' hun gevangenis daar, het stadion van Santiago. Met name de ambassaderaad, de heer A. B. Hoy- tlnk, heeft zich bijzonder ingespan nen voor de gevangen Nederlanders en hij is er in geslaagd een proces tegen hen te voorkomen. Dat bete- kei.de wel, dat die Nederlandse mis sionarissen het land moesten verla ten. "Zulke priesters hebben wij niet nodig", zo zouden de militairen de priesters hebben toegevoegd. Gistermiddag kwamen zij aan op Schiphol en opnieuw hadden de meeste kranten en het NOS-Jour naal verslaggevers naar de lucht haven gestuurd om de missionaris sen naar him ervaringen te vragen. Ais Amerikaanse weekbladen zoals Newsweek schrijven dat Santiago op een abattoir begint te lijken om dat er zo veel gemoord wordt is het natuurlijk interessant om te horen, wat Nederlanders daarover te ver tellen hebben. Vooral als dat mensen 7ijn die als missionaris lang in de betrokken streek hebben gewoond, de taal spreken en gevangen hebben gezeten op de plaatsen waar het ergst gemoord zou zijn. Evenals vorige week echter leg- den de missionarissen zichzelf een zwijgplicht op. "Wij moeten ons be perken in onze antwoorden, omdat er Nederlanders in Chili zijn achter gebleven om er te werken. Wij willen het hun niet moeilijk maken", zo verklaarde pater Martin Schram die sinds 1968 in Chili werkt. Wel wilde hij vertellen dat hij op 15 Juli in 't inmiddels berucht geworden stadion van Santiago terecht kwam nadat zijn huis was doorzocht en politie agenten hem onverwachts meena men. "Zij brachten ons naar het Com missariaat van politie waar zij een soort rapport opmaakten en vandaar werden we naar het Stadion ver voerd"- Hoe dat vervoer in zijn werk ging en wat zich in het stadion af speelde wilde pater Schram niet ver tellen al moet hem wel van het hart dat hij nog steeds niet precies weet vsarvan hij beschuldigd is en waar om hij het land moest verlaten. HIJ is dan ook van plan te proberen te rug te keren naar Chili om daar zijn werk voort te zetten. Over de martelingen en executies ui het stadion wil hij alleen kwijt, dat het waarschijnlijk alleen geruch ten zijn "en geruchten zijn nor- daal tijdens dergelijke situaties. Daar kan Je beter geen gehoor aan geven", vindt hij. Ook pater Jan Brinkhof wilde niet veel vertellen over wat er precies is gebeurd in het stadion. "We hebben ons gered", zei hij tot mijnheer Hcytink van de ambassade kwam, en ons woensdag vrij praatte. Hij was fantastisch". Saanen met de missionarissen kwam ook de theoloog en Journalist Koos Koster op Schiphol aan, die even eens in het Stadion heeft gevangen gezeten. Hij hoefde niet zo voorzich tig te zijn in het beantwoorden van vragen. Zoals wfj gisteren al meldden, heeft hij in dat Stadion verschrik kelijke dingen gezien. In de gangen tussen de kleedkamers trof hij met enkele andere gevangen tijdens het eten halen bijvoorbeeld de Belg An dres von Lanker aan, die een hoge regeringsfunctie bekleedde ten tij de van Allende. Von Lanker lag daar als een aardappelzak op de rond; hij was volkomen in elkaar gesla gen, net als de drie Chilenen die naast hem lagen. Koos Koster is ook getuige geweest van de executie van zes mannen, die als voorbeeld ten aanschouwe van het hele stadion werden gefusil leerd. Ook vertelde hij hoe vier Brazilianen en een Chileen zich on der 't uitroepen van de kreet "Weg met het fascisme" hoog vanuit het stadion naar beneden stortten. Koos Koster voegt aan zijn verha len wel toe, dat er door Santiago ook veel geruchten gingen. "In veel gevallen dat men schoten hoorde, schoten de militairen alleen maar in oe lucht, om indruk te maken", zo veTtelt hij. Koos Koster geeft overi gens niet zozeer de militairen maar vooral de politie de schuld van de martelingen. Volgens hem zijn het met name de agenten die veel ver nielden bij huiszoekingen en folter den om zichzelf waar te maken in de cgen van de beter betaalde militai ren, waar zij vooral niet voor wilden ouder doen. De "gevaarlijke" Nederlandse pa ters en Journalisten zijn nu allemaal Chili uitgestuurd. De meesten van ben hopen in de toekomst weer ln Pater Jan Brinkhof, theo loog-journalist Koos Post en pater Martin Schram gaven gisteren na aan komst uit Chili een pers conferentie op Schiphol. net land te worden toegelaten maar het is de vraag of zij ondanks hun voorzichtige uitlatingen ooit weer 'n iiiieisvisum voor Chili zullen krij gen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9