Loonstijging beperken tot ninder dan twee procent NKV: "Prijzen kunnen best omlaa; HOLLAND wordteen SKOLLAND Eerste overleg over lonen en prijzen werkloosheid door •ouwbeleid van Gruyters Prof. Schouten concludeert uit onderzoek: MEER BETALEN VOOR PASPOORT EN BEKEURING "Meer rechtsbijstand voor gedetineerden" .99 [NSDAG 2 OKTOBER 1973 DEN HAAG Een delegatie uit het kabinet-Den Uyl heeft donderdag het eerste gesprek over de centrale loon- en prijsafspra ken voor 1974 met de Stichting van de Arbeid. Daaraan vooraf gaande vinden vandaag en mor gen besprekingen plaats tussen enkele bewindslieden en vertegen woordigers van organisaties van vrije beroepen en categorale orga nisaties. Vanmiddag hadden de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lub bers (Economische Zaken) ge sprekken met vertegenwoordigers van diverse vrije beroepen zoals notarissen, actuarissen, belasting consulenten, registeraccountants en advocaten. Daarna volgden de dierenartsen, huisartsen, specialisten, tandart sen. Vanavond overleggen de mi nisters van Sociale Zaken en Eco nomische Zaken met verte genwoordigers uit de bouwwereld Voor morgen staan op de agen da gesprekken met vertegenwoor digers van de handel, landbouw, visserij, voedselvoorziening, werk gevers in de metaalindustrie, het hoger personeel, het grootwinkel bedrijf, de groothandel en het verzekeringsbedrijf. De delegatie uit het kabinet, die donderdagmiddag in het SER-ge- bouw in Den Haag met de Stich ting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) overlegt, wordt gevormd door de ministers Boers ma (Sociale Zaken), Duisenberg (Financiën)Lubbers (Economi sche Zaken) en Brouwer (Land bouw) en de staatssecretarissen Hazekamp (Economische Zaken) en Van der Stee (Financiën) Vorige maand vond een oriën terend gesprek plaats tussen dele gaties uit het kabinet en de Stich ting van de Arbeid over de te vol gen procedure van het overleg in zake de centrale loon- en prijsaf spraken. Minister Boersma wees er daarbij op, dat de ruimte voor reëele verbetering van de lonen vrij gering zal zijn. Voor het ver wezenlijken van de beleidsvoorne mens (bestrijding werkloosheid, terugdringen van Inflatie, verklei nen inkomensverschillen, demo cratisering van het bedrijfsleven) vindt het kabinet medewerking van het bedrijfsleven nodig en gewenst, aldus minister Boersma. ADVERTENTIE Gegarneerde gebakken scholfilets Jstukjes appel in boter goudbruin. Verdeel deze over de warm gehouden vis. Schenk vervolgens de/2E£-, A na het bakken overgebleven olie, vermengd met enkele druppels citroen, ovpr h« vie 1 U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bi) uw vishandelaar of bij h -Dr vis en Visprodukten, Wassenaarseweg DEN HAAG De loonstijging in de c.a.o.'s aan het begin van het komende jaar moet worden beperkt tot minder dan twee procent. Wanneer het anti-inflatiebeleid van het ka binet-Den Uyl slaagt is dan toch nog over 1974 een gemid delde echte inkomensverbetering van ongeveer twee pro cent mogelijk. Van die inkomensverbetering be- zelf ziet geen heil in een loonstop, staat de helft uit „incidenteel loon", „Dat is slechts een uiterste middel in dait zijn voornamelijk overwerkver- een chaotische situatie". DEN HAAG De Nederlanders zullen weer meer moeten gaan be talen voor een nieuw paspoort en be keuringen die direct betaald kun nen worden. Minister Duisenberg, Financiën, heeft dit meegedeeld in zijn toelichting aan de Tweede Ka mer tot regeling van alle inkomsten van het rijk in 1974. De leges op de paspoorten, waar in 1972 ai 25 gulden werd opgelegd, worden nu nog eens 15 pet. hoger. Ook de identiteitskaarten worden duurder. Via de paspoorten zal er volgend Jaar bijna 27 miljoen bin nenkomen. Ook voor een bekeuring zal men meer moeten gaan betalen. Verdere verhogingen uit het voorstel van de minister betreffen onder meer: de griffierechter bij de rechterlij ke macht een sterke tariefstijging voor de vergoeding voor het verlenen van diensten met betrekking tot het ver voer van gevaarlijke stoffen; Invoering van nieuwe heffingen voor het krijgen van handelsinlich tingen in het buitenland van Neder landse vertegenwoordigingen; stijging van de octrooitarieven; de tarieven voor de keuringen van vlees en vleeswaren; de examengelden bij examens op het gebied van de volksgezondheid; adviezen in verband met beroeps keuzevoorlichting. Coornhert-Liga goedingen en extraatjes. Wie dat laatste niet heeft gaat er dus gemid deld maar één procent op vooruit. Ddt is een van de kernconclusies vain de commissie-economische des kundigen van de Sociaal-Econo mische Raad, die gistermiddag haar analyse van de economische ontwik keling voor het komende Jaar heeft gepresenteerd. -Trof. D. B. J. Schouten, voorzitter van de „wijze mannen" van de SER en nog onlangs fel aangevallen door het NW, verklaarde in een toelich ting dat de economische experts goeddeels kunnen instemmen met de regeringsplannen, met name waar het gaat om de bestrijding van de in flatie en de werkloosheid. Inkomensbeleid De deskundigen stemmen in met een inkomensbeleid, gericht op een verkleining van de inkomensverschil len. Maar zo'n inkomensbeleid mag onder géén voorwaarde de inflatie - bestrijding aantasten. Alle betrokke nen ook het hoger personeel dus moeten bU dit beleid worden be trokken. In een verdeling van de loonstij ging in centen en procenten, zoals vakbeweging en regering willen, ziet prof. Schouten zelf niets. „Dat is een visie zonder wetenschap". De deskun digen vinden wél dat inkomensver schillen, die louter traditioneel of döor kunstmatige schaarste-situaties De voorzitter van de commissie economische deskundigen van de SER, prof. dr. D. B. J. Schouten (links) heeft gistermiddag in Den Haag het rapport van zijn commissie toegelicht. In het mid den de heer De Ridder secretaris van de SER en rechts de heer Vermaat, algemeen secretaris deze instelling directeur bouwbedrijf: EEMDA (ANP) De werkloos- schot, nog van een toestand als zou zal met 25.000 tot 30.000 man in de woningbehoefte zijn voorzien. Ter illustratie merkte hij op, dat op grond van gemiddelde prognoses nog steeds 320.000 krotwoningen zijn, die niet meer voor renovatie in aan merking komen. Hij merkte verder op, dat daarnaast nog velen zijn die een onvolwaardige woning hebben. smen als de regering haar be- baseert op de bouwnota van iter Gruijters. Dit heeft de al en directeur van Nehobo BV «fabriceerde vloerelementen) in Scheemda verklaard. De- recteur, de heer L. A. Ariens, •orzitter van "De Nederland- tksteenindustrie", zei dat de tverschuiving van nieuwbouw, renovatie ernstige gevaren in- at voor de werkgelegenheid en iden tot kapitaalsvernietiging. begrip renovatie (opknappen, ude huizen) kan volgens hem, •schillend worden vertaald, dat ynoniem lijkt met een politiek ordijn ter camouflage van de opende nieuwbouwproduktie. was hij van mening, dat er sprake is van een woningover- De regering stelt de inflatiebestrij- ding boven de werkgelegenheid in de bouw, aldus de heer Ariens. De voorgestelde maatregelen voor het eigen-woningbezit vormen z.i. een anti-propaganda voor de eigen wo ning. Samen met het huurbeleid lei den zij tot een kunstmatig terugdrin gen van de vraag naar eigen wonin gen. Hierdoor dreigt er een versto ring op de markt voor koopwoningen hetgeen leidt tot een schijnbaar overschot in deze sector. De heer Ariens zei dat een grote, structurele werkloosheid in de bouw bestreden kan worden met verhoog de bouwactiviteit i.p.v. het tegendeel. Frans kaas en wijn op station DEN HAAG Li alle stationsres tauraties in Nederland wordt deze maand een Franse maand gehouden. Alle restauraties hebben zich een Franse sfeer aangemeten en iedereen kan door kaas en wijn zich terug plaatsen in de voorbije vakantie. Gis termiddag is deze Franse maand in de gloednieuwe restauratie van Den Haag Centraal geopend. Op alle res tauraties in Nederland bestaat het volgende basismenu: voor één gulden kun je een glas wijn drinken en voor f 1,75 heb je een glas wijn met stok brood en Camambert. Voor degenen, die nog meer van dit lekkers lusten, kunnen een kaasplank van f3,50 be stellen, die bestaat uit vier soorten kaas, stokbrood en een glas wijn. de revaluatie van de gulden is een belangrijke aanzet voor het anti- inflatiiebelieid. Het verstrakte prijs beleid ds Juist omdat hiet erg belang rijk is dat het prijsveriaigend effect van de opwaardering op de binnen landse ontwikkeling doorwerkt. De prijsstijging kan zo volgend Jaar ze ker beneden de zes procent blijven; 9 In de loop van het komende jaar zal echter het prijsbeleid moeten worden versoepeld. Nü is dat beleid gebaseerd op een gelijkblijvende winst in centen, volgend Jaar moet het worden omgebogen in de richting van een gelijkblijvende procentuele winstmarge; de investeringsactiviteiten van het bedrijfsleven vallen tegen in vergelij king met de verwachtingen. Vooral ook met het oog op de werkgelegen heid acht de commissie een verbete ring van het investeringsklimaat ge wenst. De commissie vindt dan ook dat het regeringsplan om een inves teringsaftrek van twee keer vijf pro cent toe te staan moet worden uit gebreid tot die bedrijfsoutallage; de groei van de gemeenschaps voorzieningen gaat volgens de des kundigen te hard. De collectieve sec tor levert nog geen voldoende bijdra ge tot beteugeling van de inflatie. De verhoging van de belastingdruk noch de stijging van de sociale lasten kan zo doorgaan. DEN HAAG Voor de derde maal brengt de Coornhert Liga een alter natieve Justitiebegroting. Zij doet dit met praktisch geen cijfers, maar door een verschuiving van de prio riteiten. In de Liga werken mensen die be trokken zijn bij de strafrechtpleging in de ruimste zin, zoals (ex) gedeti- op de arbeidsmarkt zijn bepaald, neerden, wetenschappers, veldwer- moeten worden doorbroken. Zo kers en studenten. De Liga streeft noemde prof. Schouten het Juist dat naar beperking van 't aantal geval- de beginsalarissen van Jonge acade- len, waarin het strafrechtelijk sy- mici lager komen te liggen a groot aanbod is. De analyse van de SER-deskundi- gen wordt op 12 oktober in de So ciaal-Economische Raad besproken. Het zal echter blijven bij een ge- dachtenwisseling. Prof. Schouten: „Ik hoop dat het méér wordt, een kleine bijdrage tot anti-polarisatie. Nu wordt er alleen maar wat gepraat dat optreden; en het verhogen efficiëncy van het Justitieapparaat, waar een grotere openheid moet ont staan. De Liga zegt in haar begroting dat er met de regering overeenstemming over denkbeelden bestaat voor zover zij een mildere strafrechtpleging als een nastrevenswaardige zaak be schouwt. Zij is verontrust over het standpunt van de Amsterdamse Officier van Justitie Abspoel, die dit Jaar heeft verklaard dat "de straffen opgelegd aan buitenlanders zwaarder moeten worden en uit overwegingen van rechtsgelijkheid dan ook meteen maar de straffen die aan Nederlan ders worden opgelegd". Dit moet niet zo zeer gebeuren vanuit het oogpunt van preventie, maar omdat de ver ontrusting van de bevolking het zou eisen. De Liga noemt dit ,,'n typisch In duigen „Wanneer het anti-inflatieplan van de regering niet lukt valt alles in dui gen", aldus prof. Schouten, „dan weet ik het ook niet meer". Prof. Schouten betwijfelt overigens of er een cen traal akkoord tot stand zal kunnen worden gebracht. Hjj denkt dat het gesprek van donderdag tussen rege ring, werkgevers en vakbeweging een louter formeel karakter zal dragen. Wanneer er geen centrale afspra ken komen moet volgens de commis sie „de regering alles doen wat in haar vermogen ligt om te bereiken dat een loon- en prijsmatiging tot stand komt". Maar prof. Schouten In de Beekse Bergen is gisteren de eerste paal geslagen voor een viaduct, dat de verbinding Safari-parkStrandpark tot stand gaat brengen. Het olifantje Laila moest de directeur een slurfje helpen, maar in plaats daarvan deed hij een verwoede aanval op de eerste paal. de Pllatusstandpunt". De Coornhert Liga vreest dat door dergelijke uitlatingen en het opbla zen van strafzaken de verlangens naar een hardere strafrechtpleging in sommige sectoren van de samen leving bevestigd of versterkt worden. Zij vindt dat het ministerie van Justitie in het afgelopen parlemen taire Jaar weinig intiatieven op het gebied van de rechtshulp heeft ont plooid. Bij de drie wetsvoorstellen, inge diend door het ministerie t.b.r., voorlopige hechtenis en gevangenis wezen ging de regeling van de rechtsbijstand steeds minder ver dan door de betrokken commissies was geadviseerd. Op grond dat deze bij stand extra kosten mee zou brengen, heeft het ministerie al herhaaldelijk nieuwe vormen van rechtsbijstand tegengehouden. Juiste bijstand via rechtshulpoentra zou de regering 8 miljoen kosten. Ook vindt de Coorn- hert-Liga het hoog tijd worden "dat politie en justitie zich bewust wor den van hun onbewuste voorliefde voor bepaalde klassen. Voorts bepleit zij dat er snel een wettelijke regeling moet komen van de rechtspositie van de gedetineerde. Ook hierover zal de Liga binnenkort een rapport uitbrengen. Zij betreurt het in haar begroting dat de militarisering van de politie eerder toe dan afneemt. Over het foutief optreden van politie-ambtena*- ren constateert men, dat in Neder land een geringe moeite naar een onderzoek op dit terrein al te veel is. "Van een geregelde afhandeling van klachten is tot nu toe geen sprake". De Liga vindt dat Van Agt zich beter van een oordeel had kun nen onthouden, naar aanleiding van 20 klachten van Surinamers over 't politie-optreden en waarbij in geen enkel geval tot vervolging werd overgegaan. Ook bepleit de Coornhertliga snelle afschaffing van het militair tucht recht. egenvaller: >00 miljoen HAAG Voor het komen- jaar is een tegenvaller van weer vijfhonderd miljoen gul- li te venvachten bij de sociale L tekeringen. heeft het Centraal Planbu- i berekend. De berekening is Perkt in het rapport van de komische deskundigen van de laal-Economische Raad. Vol ks prof. Schouten, voorzitter i deze commissie, gaat het bij e tegenvaller vooral om de W- en de Ziektewet-uitgaven, 'e commissie vindt dat de te- jvaller moet worden opgevan- l binnen het totaal van de stij- B van collectieve lasten waar- I tot dusver voor 1974 is uitge- UTRECHT (ANP) "De onder nemers hebben met veel vertoon be weerd dat de inflatie moet worden gebroken. Nu de regering op dit ge bied een prijzenswaardige activiteit aan de dag legt, grijpt men naar al lerlei argumenten waarvan de meeste kant nog wall raken", aldus "Ruim Zidht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond over "het enorme misbaar" van de werkgevers over de prijspolitiek van minister Lubbers. Het zegt, dat de ondernemers "gespleten" opereren door met de mond de dood. aan de inflatie te verkondigen en met de daad het prijspeil in beweging te wil len houden ten gunste van de kassa." Al hun misbaar kan echter niet ver hullen, dat zij thans een bijzonder zwakke kaart spelen". Ruim Zicht herinnert eraan, dat de ondernemers hun rendement in 1973 op hetzelfde peil hebben kunnen hou den als in 1972 en dat de winsten f 1,6 miljrd meer zijn gestegen dan het Centraal Planbureau verwachtte, terwijl de groei van de loonsom de prognoses met maar f 300 miljoen overtrof. Tegen deze achtergrond en mede gezien de revaluatie, die de onder nemers in staat stelt in het buiten land goedkoper in te kopen, vindt het NKV het volkomen begrijpelijk, dat het kabinet de prijsgeclragsregels enigermate heeft versterkt. „De winstpositie van het bedrijfsleven, als geheel gezien, laat dit zonder meer toe." De minister van Economische Za ken moet juist in de herfst het prijs beleid toespiitsen, om in januari de kositen van de loon indexering (prijs compensaties) zoveel mogelijk te kun nen drukken. Behalve van de prijspo litiek hangt het succes van het anti- inflatiebeleid ook af van het gedrag van de kopers. Als zij sterk stijgende prijzen verwachten, stellen ze zich daarop ln en daarmee wordt de in flatie in stand gehouden. Voor een wijziging in het "inflatie-verwach tingspatroon" is het nodig dat prijs dalingen worden doorgevoerd voor artikelen die de massa aanspreken als bijvoorbeeld brood en melk. Het NKV juicht daarom ook de regeling toe die is getroffen met het groot winkelbedrijf en die "wordt weer spiegeld in groots opgemaakte adver tenties". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7