Rijnsburger S. Frijns werd tot Vijnridder' geslagen Explosie brengt onrust in Ridderveld GRONDVERZAKKINGEN BLIJKEN OORZAAK VAN LEKKAGES MAANSTEEN IN LEIDEN LEIDEN De plaatsvervangend Het zal te zie ambassadeur van de Verenigde Sta- stelling „Geef ten in ons land, Charles Tanguy, heeft gistermiddag officieel eein stuk je maansteen overgedragen aan de nalist Rudolf Spoor heer A. J. F. Gogelein, directeur verzameling van allerlei het Rijksmuseum voor de ge zijn op de tentoon- de ruimte" die tot het rijksmuseum wordt de NOS-jour- (eigen) vaartkundig materiaal aandroeg. De schiedenis der natuurwetenschappen plaquette op deze foto bevat net Leiden. Het maansteentje werd de astronauten Dernan, Evans en Schmitt meegenomen op hun reis met de Apollo 17 eind vorig jaar. "De Brasem viste haar jubileum wedstrijd in Oude Wetering. Uitslag: 1. C. Cornet 24 st. 1935 gr., 2. B. Smit 16 st. 1350 gr., 3. H. Boot 13 st. 835 gr., 4. Th. Boot 9 st. 730 gr., 5. A. v.d. Hulst 10 st. 715 gr., 6. S. den Dubbelden 5 st. 495 gr., 7. B. Planjer 3 st. 420 gr., 8. P. Marijt 5 st. 230 gr., J. P. v.d. Hulst 3 st. 225 gr., 10. P. Era dus 3 st. 220 Grootste voor: B. Planjer. "Het dronken vissertje" viste in de Vliet. Uitslag: 1. A. Doesburg 1075 gr. 20 st., 2. P. Wandergem 610 gr. 11 st., 3. T. Ge- lauff 465 gr. 11 st., 4. J. d. Ruiter 425 gr. 7 st., 5. B. v. Went 280 gr. 7 st., 6. v. Rfjn 240 gr. 5 st., 7. J. Rietveld 215 gr. 4 st., 8. J. v. Duivenbode 210 gr. 4 st., 9. S. Honsbeek 110 gr. 3 st., 10. F. Boot 55 gr. 2 st. maansteentje (in het glazen bolle- Nederlands vlaggetje dath op de reis van de Apollo 17 meegenomen. (Foto Jan Holvast). Afstoten zieken fondspraktijk is verontrustend DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks, Volksgezondheid, heeft 'n dringend beroep gedaan op de Neder landse Maatschappij ter bevordering van de Tandheelkunde om geen ziiekenfondspraktijken af te stoten. Hij noemt dit verschijnsel in zijn antwoord op schriftelijke Kamervra gen "verontrustend". Hij heeft de maatschappij gevraagd om de on juistheid van een dergelijke handel wijze onder ogen van de leden tel brengen en herhaling te voorkomen. De staatssecretaris stelt dat het. afstoten van ziekenfondspatiënten, zoals dat in Dongen en Woerden is 3 incidenteel geval" is Leidenaar en Leiderdorper traden als mentor op RIJNSBURG/LEIDEN/LEIDERDORP Met z'n drieën za ten ze in een riante woning aan de Heerenweg in Rijnsburg rond een van een deel van een wijnvat gemaakte tafel. Erop lagen foto's en folders van het wijngebied Colmar in de Elzas. Die drie waren S. Frijns (30 en eigenaar van slijterij Bogaards in Rijnsburg), de Leidenaar J. C. v. d. Bos (47) en de Leider dorper J. Ph. v. d. Bosch (48). Ze waren net terug uit Colmar waar Frijns op grond van zijn kennis was opgenomen in de broederschap van wijnkenners "La Confrérie St. Etienne d'Alsace". Van den Bos en Van den Bosch waren al eerder "geslagen" tot ridders van dit genootschap. Ze waren met Frijns als mentoren meegegaan om getuige te zijn van zijn op nemen in deze "La Confrérie". Als we binnen komen hebben alle drie het brede lint met het miniatuur wijnvaatje om. Met recht zijn ze er trots op. De Leiderdorper J. Ph. v. d. Bosch is zelfs toegelaten tot de grootste organisatie van wijnkenners ter wereld. Hij is namelijk confrère van de Chevallier du Tastevin uit Bourgogne. Door Cees Combee Frijns (Limburer van geboorte en nog ondergronds in de mijnen ge werkt), is door zijn huwelijk met een Rijnsburgse toevallige in het slijters- vale terecht gekomen. Nu al weer jaren geleden. Hij maakte kennis met de slijters Van den Bos uit Lei den en Van den Bosch uit Leiderdorp. Twee bekende wijnkenners. Mensen met liefde voor het vak zo gezegd. Zij maakten Frijns zo enthousiast, dat hij zich ook ging toeleggen op het bestuderen van wijnen. Dat had na heel wat studie en na een exa men tot gevolg, dat hij zich nu con frère mag noemen van "La Confré rie St. Etienne d'Alsace". Frijns kreeg het blauwe onderscheidings lint, maar kan er ook nog het rode en het groene bij halen. Dat is hij vast van plan. Een hobby Met Frijns, Van den Bos en Van den Bosch hebben we heel lang zitten praten over het nut van de studie m de verschillende wijnsoorten. Cheval lier du Tastevin Van den Bosch uit Leiderdorp: "Het is een soort hobby, die je heel goed van pas komt in het zaken doen. Zelf ben ik er vijftien jaar geleden mee begonnen. In die tijd heb ik al heel wat buitenlandse onderscheidingen ontvangen. Het grote voordeel is, dat je nu de ver schillende wijnsoorten van elkaar kunt onderscheiden .Ze hebben allemaal een andere smaak. Die uit Bordeaux is anders dan die uit Bourgogne en die uit de Rhone anders dan van de Rijn, Moezel of Ahr. De Elzas brengt nagenoeg uitsluitend droge witte wij- nen voort. Ze vallen onder Franse controle en die is niet mis. Bijna altijd wordt de wijn genoemd naar de druivensoort, waarvan ze is gemaakt. Straks gaan we weer naar Frankrijk en Duitsland om wijn te proeven en in te kopen. We maken als slijters namelijk deel uit van een inkoopcombinatie, waarbij zo'n 250 wijnhandelaren uit geheel Nederland zijn aangesloten. Frijns gaat begrij pelijk ook weer mee. Hij wil probe ren nog meer onderscheidingen in de wacht te slepen. De studie kost wel veel tijd, doch het grote voordeel is, dat je je klanten haarfijn kunt voor lichten over alle wijnsoorten en ad vies kunt geven welke fles wijn ze het beste bij een bepaald diner kunnen gebruiken". In de wijngebieden is men thans druk met de pluk bezig. Ook staan de wijnfeesten weer voor de deur. In Frankrijk, in Duitsland en overal waar aan wijnbouw wordt gedaan. Een fantastisch gezicht diat plukken. Trossen met overrijpe druiven, waarop de dauw nog ligt. Er wordt al leen geplukt wanneer het droog weer is. Vochtig weer heeft namelijk na delige invloed op het alcoholgehalte. Na het persen laten de wijnboeren het geperste vruchtensap driemaal gisten en als dat proces voorbij is gaat men bottelen. Alle Elzasser wijnen worden gebotteld in flessen en zo naar vele landen geëxporteerd. Op dat gebied hebben de wijnbouwers uit de Elzas een voorsprong op haar col lega's, want over het algemeen wordt nog van fust - vaten - gebruik gemaakt. Peetooms Wijnkenners J. P. van den Bosch en J. C. v.d. Bos werden vijf jaar De "wijnridders" J. Ph. v. d. Bosch (Leiderdorp)J. C. v. d. Bos (Leiden) en S. Frijns (Rijns- burg) getooid met hun onderscheidingstekens bezig met het keuren of beter gezegd proeven van verschillende wijnsoorten. Ze staan van links naar rechts op de foto. geleden geridderd. Nu gaan ze Jaar lijks met een aantal Nederlandse collega's als peetoom mee naar Col mar, mensen die ook zo graag het felbegeerde lint willen bemachtigen. Ze moeten dan echter wel heel dui delijk weten, dat die "aspirant-rid ders" voldoen aan de eisen, die wor den gesteld. Er moeten namelijk tal rijke proeven worden afgelegd voor men wordt toegelaten tot de confré- Rljnsburger Frijns: "Het was voor mij de eerste keer, dat ik zo'n feest meemaakte. Geweldig. Dat examen, als ik het zo mag noemen, is beslist niet eenvoudig. Je moet tien wijn soorten proeven en dan iets vertel len over de smaak. Daarna krijg je een plankje met drie glazen met wijn voor Je en dan wordt van je ver wacht, dat je kunt zeggen wat voor wijnen het zijn. Of liever gezegd Je moet de namen op een briefje schrij ven. Je kunt vier graden halen. Ik ben nu aan mijn eerste toe. Bij de tweede graad moet je vier glazen proeven en de namen noemen, bij de derde graad moet Je keuren op jaar tal en tenslotte als je de vierde graad wilt behalen moet je heel oude jaartallen proeven. Engelsen, Zwit sers, Belgen, Italianen en Nederlan ders zijn lid van "La Confrérie St. Etienne d'Alsace. Heus niet allemaal mensen uit het vak. Pompidou, de bekende Franse politicus behoort er bijvoorbeeld ook toe. Dat overhan digen van de oorkonden na een rond gang door het dorp in een oud kasteel is een belevenis op zich. Geloof maar, dat ik doorga". Wanneer we tenslotte aan Leide naar J. C. v. d. Bos de vraag voor leggen wat eigenlijk het nut is van het streven om één of meer onder scheidingen "an wijnbouworganisa- ties te behalen zegt hij zeer reso luut: "Daaruit blijkt, dat Je zoveel om wijn geeft, dat Je er propagan da voor wilt en kunt maken. Wijn is niet alleen een gezonde drank maar is ook gezellig om te drinken. Bo vendien ben 1e nu in staat de niet- kenners er alles over te vertellen en hen te adviseren bij hun keuze. De laatste jaren wordt de belangstelling voor wijn in Nederland belangrijk groter. Ons voornaamste streven is kwaliteit te brengen. Daar heeft men het meeste plezier van. De wijndrinker dan wel te verstaan. Er zijn zoveel merken in de handel dat men vaak niet weet welke men moet kiezen. Trouwens niet iedere wijnsoort past bij iedere maaltijd. De typen zijn zeer verschillend. Daarvan studie te maken is voor ons een groot genoegen. Je kunt het een hobby noemen". ook zo spoedig mogelijk de resultaten bekend maken van het nog in gang zijnde onderzoek rond de explo sie van zaterdig, alsmede de even tueel te nemen maatregelen. Regelmatig worden er controles gehouden op zo groot mogelijke schaal, zegt hq: „Ik dacht, dat er in de Orionstraat in Juni nog een con trole op gaslekkages is geweest". De woning van de familie L Snel aan de Orionstraat 53 6ef werd door de ontploffing Ke aanzienlijk gehavend. U0( (Foto Wim Dijkman) 1»q houder Houben (van o.m. water- en lichtbedrijven) dat hij zich de on rust in Ridderveld mevrouw Snel: „je leeft als het ware op een bom" best kan voorstellen. Hij zal dan ALPHEN AAN DEN RIJN De dreunende gasexplosie die zaterdagmorgen om half vier de Orionstraat opschrikte en de woning van de familie Snel op nummer 53 zwart blakerde, heeft een hoop onrust gewekt in het Alphense Ridderveld. De buren van het getroffen gezin zijn de vol gende dag met een handtekeningenactie begonnen, ter on dersteuning van hun verlangen dat de oorzaak van de ont ploffing spoedig bekend wordt gemaakt. Ook willen zij on dergrondse gasleiding in hun straat bij elk huis zien nage keken. Een overbuurman van mevrouw Snel: „Mijn oudste zoon raakt over z'n toeren, die wil niet meer op zolder sla pen. En m'n vrouw begint ook al. Wat wil je, we hebben vroeger tegenover het winkelcentrum gewoond, waar zich destijds een soortgelijk geval met dodelijke afloop heeft voorgedaan". Dezelfde man weet dat zich in de naaste omgeving nog meer lekkages hebben voorgedaan. In april bij voorbeeld rook de heer des huizes van de Poolsterstraat 56 plotseling gr Meteen gekomen personeel van de water- en lichtbedrijven consta teerde het zelfde euvel als oorzaak. En die oorzaak is langzamerhand bekend in Ridderveld: de verzakken de grond. De huizen staan op palen, maar de omringende buitengrond zijgt ineen. Het riool- en leidingen- net zakt net zo hard mee, met als gevolg dat er knikken of breuken ontstaan, dan wel aansluitingen losschieten op de plek waar de lei dingen de woning binnen komen. In het geval van de familie Snel is een dergelijk mankement ook op getreden, waarna het vrijkomende gas zich een weg heeft gezocht in de keuken en tussenmuren. Door het brandende vlammetje van de geiser ontplofte de zaak rond half vier za terdagmorgen. Het raam aan de voorkant werd uit de sponningen gedrukt en in de kamer en op de trap naar boven ontstond brand. Niettemin konden de heer en mevrouw Snel met de kinderen ongedeerd het huis uit vluchten. In huis is het in af wachting van de verzekeringsinspec teur nog steeds een ravage. Mevrouw Snel: „Wethouder Hou ben die is komen kijken zei tegen ons, „gefeliciteerd mevrouw, gefeli citeerd meneer". Dan kijk Je even gek op, maar het is inderdaad een felicitatie waard dat Je er zo goed vanaf komt. Voor hetzelfde geld loopt het veel slechter af". Gisteren is personeel van de water en lichtbedrijven nagegaan hoe de toestand van de gasbuis is bij de naaste buren van de familie Snel. Die bleek in orde te zijn. Adjunct-directeur P. C. Ambachts heer van de betrokken gemeente dienst zit met 't geval. „Waar we zo iets verwachten, proberen we de ont wikkeling vóór te zijn", zegt hij. Zo zijn als preventieve maatregel de stugge asbest-cement buizen die voor 1970 werden gebruikt, vervangen door buigzamer kunststof leidingen. Het is ook de bedoeling, dat alle dienstleidingen in Alphen Noord om de twee jaar worden geïnspecteerd, aldus de heer Ambachtsheer. Kostbaar Volgens ir. C. Hakstege van de Al phense afdeling gemeentewerken is er nauwelijks iets aan het verzak ken van de Ridderveldse veengrond te doen. „Hinderlijk en erg kostbaar", noemt hij deze bodemwerking, De gemeente wordt erdoor genoodzaakt om de riolering elke twee Jaar op te halen. Bekend is, dat een begin van dit Jaar gehouden onderzoek heeft aangetoond dat het herstel van het rioleringsstelsel in Ridderveld ten minste één miljoen gulden vergt. „Het begin van Ridderveld is te snel gebouwd", geeft ir. Hakstege toe. De opgespoten terreinen hebben toen niet lang genoeg in kunnen klinken, door een te voortvarende bebouwing. Wat dat betreft is Alphen beter uit met wat straks Ridderveld II moet worden (het opgespoten land achter De Bron), want dat is een polder die in vroeger Jaren ontveend is. „Gewoon toeval", zegt de directeur van gemeentewerken, maar met het voordeel van een mindere bodemwer king. Blijft zakken Brandweercommandant T. J. Haamaart tenslotte, geeft als zijn visie: „we zitten met z'n allen in de modder in Alphen en dat blijft zak ken. Dat is gewoon niet te voorko men. En dat gebeurt ook met alles wat je door de grond het huis bin nen brengt, ook elektrische kabels bijvoorbeeld. Ik heb wel meege maakt dat die zijn geknapt. Om dat te verhelpen kun Je nog zulke vernuftige constructies beden ken, Je doet er niets tegen. Dan zou Je moeten zeggen: we bouwen gewoon niet". Gevraagd naar zijn reactie, zei wet-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4