Openbaar vervoer nu jen in toekomst duur boter Mjdevis Feest bij Eigen Huis MIJN HOND HOUDT MENSENDAG WAT NU? Rondom de (muzikale) hutspot in Leiden I^ODIMU I Leidse raad heeft het moeilijk Kuyper nu uit raad? IS DINSDAG 2 OKTOBER 1973 Samen op goede weg? Achterop de bussen prijkt momenteel de kreet "Samen op de goede weg". De informatieve raadsvergadering over het pakket aan maatregelen, dat Leiden wil nemen ten bate van het openbaar vervoer, leerde zonder meer, dat er een vraagteken achter deze slagzin moet. De vraag of Leiden en de NZH samen op de goede weg zijn om het vastgelopen openbaar vervoer te verbeteren kan met een aantal kanttekeningen met "ja" worden beantwoord, maar of het financieel een goede weg is, blijkt een levensgrote vraag. Het antwoord zal van deze regering moeten komen, die het open baar vervoer hoog in haar banier heeft. De steden met de eigen vervoersbedrijven zitten op rozen in vergelijking met centrum steden, die geen eigen bedrijf hebben. Een stad-in-nood als Lei- zal op dit gebied steun moeten krijgen van Den Haag om de te korten op het openbaar vervoer te dekken. Gebeurt dat niet, dan zullen de kosten van openbaar vervoer gesteld moeten worden naast die voor een aantal andere noodzakelijke voorzieningen. Wie durft en wie kan de keus maken? Een reactie als van KVP-er Cornelissens is begrijpelijk. Het is frus trerend in het bestuur te zitten van een stad, plannen te maken en die in de la te leggen. De burgerij wordt daar ontevreden van en verliest haar vertrouwen. Inderdaad zal Leiden aan Den Haag duidelijk moeten maken, dat het zo niet kan. Maar ophouden met plannen maken betekent helemaal achteruit hollen. De za ken achteraf bekijken is zinloos, want gedane zaken nemen geen keer, maar het blijft jammer, dat Leiden zo lang heeft gepro beerd financieel quitte te spelen ten koste van voorzieningen, die nu zoveel moeilijker en zoveel duurder te verwezenlijken zijn.' Burgemeester Vis zal de ambtsketen, die hij gisteravond symbolisch aflegde op het moment, dat de gewone raad overging in een in formatief gebeuren, bij wijze van spreken moeten omgorden om zich te stellen aan het hoofd van de troep, die Den Haag bestormt met wapens, waartegen geen verweer mogelijk is. Dan zijn we "samen op de goede weg". HANS MELKERT Een aardige gedachte, meneer A te E, laat u zich maar's lekker vertroetelen. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuurvoedsel.bakvol met krachtstofZo doe je'ns wat terug! Voedert a! wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. er is altijd wel wat te doen in leiden hij luba wel Uitzendbureau voor alle uit zendkracht en Nieuwe Rijn 35 Leiden, tel 01710-lt03^1 als uitzendkracht bij Luba werkt kan schransen! En wekelijks boter bij de vis. Een vet salaris, plus f9lk% snipperdagenvergoeding, 3%' feest- dagenvergoeding en 6% vakantiegeld. Met als klapstuk: volledige sociale verzekering. Komaan: iedereen die tijdelijk werk zoekt in optocht naar Luba. *t Zal me 'n feest worden..! Wie niet werkt, zal ook niet eten. Maar wie LEIDEN De gemeenteraad krijgt een pakket op tafel, dat deels voorziet in bevordering van het openbaar vervoer nu en deels is gericht op verbetering van dit vervoer op korte termijn. Bevordering nu betekent bijna f 2 miljoen op tafel leggen om de tekorten van de NZH op enige lijnen te dekken. Verbeteren straks betekent elk jaar veel geld naar een becijfering van PAK's financiële deskundige Van Dam f 2,5 miljoen per jaar uittrekken. Grote vraag is wat het rijk er financieel aan doet. Vandaag 7.30 uur Grote taptoe van Leidse verenigingen, kransleggingen bij standbeeld van v. d. Werf en Jan van Houtmonument. 8—12 uur Kermis op Groenoordhalterrein. Morgen 7 uur Reveille door Leids Politie Muziekgezelschap op bordes van Stadhuis; 7.30—9.30 uur Uitreiking haring en wittebrood in Waag; 8 uur Koraalmuziek in v. d. Werf park. 912 uur Feestelijke markt langs Haarlemmerweg; 9.1511.30 uur Wielerronde op Beestenmarkt; 912 uur Kermis op Groenoordhalterrein: 10—5 uur Oudhollandse markt op Lang Mare; 10—12 uur Musea Lakenhal en De Valk geopend; 10.30—12 uur Ringsteken met Friese sjezen in Bree- straat; 10.3012.30 uur Concert Zuidamerikaans orkest op Koornbeurs (op foto) 10.30 uur Herdenkingsdienst in Hooglandse Kerk, voorganger ds. A. J. de Jong 14.30 uur Grot'e optocht Muzikale hutspot: 810.30 uur Herkent u deze melodie in Stadsge hoorzaal; 9.301.30 uur Radio Drive-in-show in Groenoord- hal; 11.30 uur Vuurwerk achter Groenoordhal; Busdienst In het kader van de 3 oktoberfeesten zijn voor de uitvoering van de busdienst de volgende maatrege len noodzakelijk: De marktemroute is van plm. 7.00 uur tot 1 uur niet berijdbaar. Gedurende deze afsluiting wordt de route Geregracht Oranjeboomstraat Leven daal St. Jorissteeg Hooigracht Pelikaan straat Lange Gracht Lammermarkt Molen- werf Schut/tersveldweg Stationsplein. De hal ten Korevaarstraat Vismarkt Nieuwe Beesten markt Stationsweg vervallen. Er zullen tijdelijk halten geplaatst worden aan de St. Jorissteeg Pelikaanstraat Lammermarkt en Stationsplein nabij G.A.K. Van 8.30 uur 1 uur zijn Stationsweg Steen- straat Breestraat niet berijdbaar. Er zullen tijde lijke halten geplaatst worden aan de Molenwerf Pelikaanstraat en St. Jorissteeg. Vanaf 1 tot 4 uur is het centrum voor alle rij- verkeer afgesloten. De vervangende route Station Korevaarstraat gedurende deze tijd is Plesmanweg Vondellaan Lage Morsweg Morsweg Rijnzichtbrug Haag weg Witte Singel v.v. Kermis Op het terrein om de Groenoordhal zullen de mo lens weer zwieren, de botsautootjes weer scooteren, de Jutten knallen, de versterkers schetteren en de poffertjes weer geuren als vanavond het lunapark zijn poorten opent. Naast vele oude bekende onder de vermaaksinrich- tiugen. toch ook een paar nieuwe zaken, bijv. een reuzenrad, dat al cirkelend, ook op zijn voetstuk draait; de Radar-all-round. een nieuwe uitvoering van de oude zweefmolen; de mooiste sensatiebaan (spookhuis) die ons land kent; een kinder--draai molen, opgetrokken in de stijl van 1900; kortom een gamma van inrichtingen, de grootste kermis van Nederland waardig. Ingangen weer op de hoek van de Floris Verster- laan, alsmede aan de Willem de Zwijgerlaan. Doel matig over een aantal punten gespreid een 15-tal loketten voor de kaartverkoop. Daar zijn ook de kaarten voor de muziek-show op 3 oktober 's avonds In de Groenoordhal op een vroeg tijdstip te verkrij- LEIDEN Wethouder van CRM mevr. Den Haan heeft gister middag tivee beeldengroepen onthuld op de Pauwbrug. De beel den, toepasselijk van pauwen, zijn gemaakt door de beeld houwer Ek van Zanten, die bij de onthulling aanwezig was. (Foto Jan Holvast) Dat bleek in de gisteravond gehou den informatieve vergadering, die diende als een gemeenschappelijke vergadering van verschillende raads commissies ter voorbereiding van de behandeling in de raad over onge veer een maand. Niemand verklaarde zich tegen het pakket van maatregelen, dat staat omschreven in de nota „Openbaar vervoer in de agglomeratie Leiden op korte termijn (5 jaar)" en dat er op gericht is een 10-minutendienst of een kwartierdienst te verwezenlijken. Niemand sprak zich ook uit tegen het busbanenplan, dat uitgevoerd moet worden om het openbaar ver voer in de stad de nodige doorstro mingsmogelijkheid te geven. Alleen Van Dam (PvdA) vroeg zich af of alle kosten de moeite waard zijn als men kijkt wat ermee bereikt wordt. Persoonlijk zei hij misschien meer te zien in een goed fietspadenplan, wat wethouder Kret ook een miljoenen zaak noemde. Sterker bleek de moeilijkheid voor de raad over het voorstel om ruim anderhalf miljoen uit te trekken om het NZH-tekort op het z.g. verlengd lokaal vervoer over de jaren 1971 tot en met 1973 op te vangen. Dit betreft subsidiëring van de in de stad door getrokken regionale lijnen 31, 41 en 60 naast de reeds gesubsidieerde stadslijnen. Zunderman (DS'70) vroeg zich af hoe Leiden dit tekort wil dekken als het rijk niet over de brug komt. Als andere noodzakelijke voorzieningen hierdoor moeten worden geschrapt vindt hij het een punt van afwegen. Hij voelt ervoor het ryk de conse quentie te laten trekken: zet de bus sen maar stil. Burgemeester Vis zei, dat dit Over de afgelopen Jaren een moeilijke zaak is Aards paradijs LEIDEN Een vliegtuig-met- Btaart dat gisteren boven de Meren- -EWïjk vloog maakte de woorden van wethouder Haim van Volkshuisvesting aanschouwelijk. „De eerste paal voor het complex van 408 woningen van de Stichting Eigen Huis is een feest dat niet beperkt blijft tot bouwers en amtenaren". Daarom waren er drie ld bussen met bewoners gekomen naar het hoekje in de Merenwijk waar ding lage prijs ongeveer 85.000 binnen anderhalf jaar de 408 huizen gulden, waarvan de dure grond in de moeten staan. Daarom ook werden Merenwijk al meteen 22.000 gulden er 900 ballonnetjes losgelaten die opslokte maar vooral door de uitzwermden boven Leiden. Het wijze waarop de stichting is ont slaan van de eerste paal voor „het staan, en waarop zij heeft gewerkt de voorbereidingen Eigen Huis-project was een bijzonder feest, zoals het project zelf ook an ders is dan andere. Niet alleen door de naar verhou- Plan. Een aantal Leidse gemeente ambtenaren kwam eind 1972 op de proppen met het plan om in de Me renwijk voor de middengroepen be taalbare huizen te gaan bouwen, niet om daaraan te verdienen maar als middel om het probleem van de wo ningnood in Leiden te bestrijden. Er werd een stichting opgericht, met een bestuur waarin vertegenwoordigers van o.m. de vakcentrales, de Leidse middenstand, de industriëlen en de Leidse woningbouwverenigingen ver tegenwoordigd waren. Dit bestuur sloeg samen met de bewoners, met het architectenbureau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp en met het aannemingsbedrijf Panagro uit Warmond aan het rekenen en plannen maken, en kwam binnen driekwart jaar met een plan voor 408 huizen. De overheidsinstanties die het plan onder ogen kregen zei den er zeer snel „Ja" tegen. Ook het provinciebestuur had geen bezwaren, hoewel het nog altijd mogelijk is dat men in de buurt van de Eigen Huis woningen een weg zal maken. De provincie heeft de plannen van Eigen Huis echter niet willen belemmeren en zal als de weg er moet komen dus extra kosten moeten dragen. De huizen zijn bestemd voor de zg. middengroep. „Bij de selectie van de 1100 mensen die zich aanmeldden voor een huis, hebben wij dus de mensen met naar ons gevoel te hoge inkomens laten afvallen", aldus het bestuur van de Stichting Eigen Huis. Bovendien is er een zg. antispecu- latiebecfing dat maakt dat het de eerst vier Jaar niet voordelig is om het huis te verkopen. De huizen konden voor het voor de Merenwijk lage bedrag van f 85.000 worden gebouwd, omdat de stichting zonder winstoogmerk werk te, zelf voor projectontwikkelaar speelde, snel werkte, en omdat de Leidsche Spaarbank een zeer gun stige financiering heeft aangeboden. Verwacht wordt, dat 65% van de mensen die een Eigen Huis-woning hebben gekocht, een goedkoper huis in Leiden zullen achterlaten. Dat be tekent een voor Leiden, trouwens voor heel Nederland, ongekende doorstroming, als de huizen over an derhalf Jaar klaar zijn. [CEoto Jan Holvast), KVP-er Cornelissens viel feller uit. We hebben, zo zei hij, voor f 175 miljoen aan kapitaalswerken staan, die niet zijn goedgekeurd. We moe ten ophouden met het nemen van raadsbesluiten, die de indruk geven, dat we van Leiden een aards paradijs willen maken, terwijl er niets ge beurt. De ontevredenheid onder de burgerij neemt toch al toe. Wethouder Kret zei, dat de raad dit toch zal moeten doen om Den Haag te laten zien. dat een stad zichzelf niet kan bedruipen. Als we doen zoals Cornelissens wil gaan we terug naar het bekritiseerde verleden van de sluitende begroting, in welke periode weinig tot stand kwam. De financiële dekundige merkte op, dat de subsidie aan de NZH moet wor den gezien als een structurele zaak, die valt binnen 't kaiefer va-n de aan vullende uitkering, waarover Den Haag in september uitslag zou geven, welke belofte .niet is vervuld. Een woordvoerder van de NZH verklaarde n.a«v. een vraag van Van Dam wat er gebeurt als Leiden niet subsidieert, dat de diensten van de betreffende bussen in de toekomst moeten worden gestaakt. En waar moet de NZH de kosten verhalen van de afgelopen jaren? Uit de discussie kwam naar voren, dat de randgemeenten van deze bus diensten wel profijt trekken, maar weinig betalen (drie kwartjes per in woner tegen byna drie rijksdaalders per Leidenaar). Eerste stap Punt van kritiek tegen de nota openbaar vervoer op korte termijn van de zijde van het PAK was, dat hierin wordt getracht èn het open baar èn het particulier verkeer te be vorderen. Tegen deze stelling van Ouwerkerk (PvdA) bracht Kret in, dat dit een eerste stap is en dat men dan geen verwijten mag maken, dat we aan de laatste niet toe zijn. Amptmeijer (PSP) sprak van in consistent beleid waar het de auto betreft: wel stukjes busbaan, maar ook parkeerplaatsen voor één twee auto's in de nieuwbouw. Kret zei, dat de lokale overheid het autobezit niet kan beïnvloeden, maar wel het auto gebruik. Mevr. Kerling (PvdA) kreeg de toezegging, dat nieuwe halten op vei ligheid zullen worden bekeken. Kret zei, dat het college blij zal zijn met een amendement, waarin de raad zich uitspreekt voor een 10-minuten dienst boven een kwartierdienst, waarvoor mevr. Kerling haar voor keur uitsprak. VVD-er Wessels zei het ongewenst te vinden, dat bussen met een zo hoge frequentie (elke minuut één) door de Breestraat-promenade zul len gaan. Hij vroeg openstelling van de marktenroute in twee richtingen. Kret antwoordde, dat deze zaak be proefd zal kunnen worden, omdat zo wel de Breestraat als de markten route bij afsluiting van de andere van de twee voor rioleringswerk een jaar alle verkeer krijgt te verwerken. Busbanen Bij de behandeling van het busba nenplan vanwege de tijd in heel grote lijnen drong zowel de KVP als de PvdA aan op bevoordeling van de fietsers. KVP-er Stroink had moeite met het feit, dat naast ver scheidene busbanen het particulier vervoer gewoon zijn gang kan blij ven gaan. Ouwerkerk (PvdA( had een aan/tal punten, waarover de wethouder en de desbetreffende commissies zich nog nader zullen buigen. In tele gramstijl; Nu er vanuit het westen twee goede invalsroutes voor particulier autoverkeer zijn (Plesmanlaan en Oegstgeesterweg) is het moment ge komen de Rijnsburgerweg voorname lijk tot route voor bussen en fietsers te maken. De voorkeur verdient voorlopig slechts het inkomende ver keer te weren. De busbaan in het Rijnsburgerviadukt via de fietstun- nel te laten gaan is onaanvaardbaar. Voorstel: per tunnelbuis één busbaan en één autobaan. Voorgestelde krui sing met Boerhaavelaan onaan vaardbaar. Verkeer Jan van Houtbrug zich laten afwikkelen via Hartesteeg/ Middelweg is onzinnig en bovendien LEIDEN Wouter Kuyper, die de Democratische eenmans) fractie vcimt in de Leidse raad, overweegt na zijn uittreden uit PAK en D'66 nu zijn raadslidmaatschap neer te leggen. Hij is gefrustreerd door het lcit, dat er zo weinig terecht komt van hetgeen' hij zou willen. Zijn opvolging is een moeilijke zaak, om dat D'66 daardoor de kandidaat moet leveren. De naam wordt ge noemd van Wim van Rooyen. ADVERTENTIE 2 dagen per week vrijwel onmogelijk door markt. Waarom moet het vol tooien van het parkeerterrein Ga- renmarkt ten laste van het busba nenplan komen? Verbreding van de Bostelbrug in een later stadium is niet nodig. Kan verbreding van de Prinsessekade zonder dat de bomen worden ge rooid? In omgeving Noordeinde is meer aandacht voor voetgangers en fiet- serssituabie zeker nodig. Het kruispunt Witte Singel/Ge dempte Trekvliet/Haagweg heeft niet de instemming van het PAK. De aanleg van de Churchillbrug met aanliggende wegen heeft voorkeur boven de aanleg van de Galgewater- brug. Wegen rond molen de Valk. PAK twyfelt aan estetisch effekt van een baleybrug. Waar is de ruimte voor fietsers en voetgangers op de brug gen bjj de Valk?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3