LEIDSCH DAGBLAD SJAH AAN DOOD ONTSNAPT Palestijnen bedreigen Oostenrijk Heath zwicht voor de druk vandaag Buitenlandse diplomaat betrokken bij komplot Italianen schaffen benzine- bonnen af LEIDSCH m DAGBLAD Opnieuw van IJsland executies in Santiago Aanslag op huis van Wassenaarse tandarts DINSDAG 2 OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 14134 DAGBLAD VOOR LEIDtN EN OMSTREKEN 20 PAGINA'S Een archieffoto Sjah van Perzië met zijn vrouw Farah Dïba en hun kinderen ROME Buitenlandse toeristen k Italië krijgen voorlopig geen prting meer op benzine. De Itali- autoriteiten hebben de verkoop reduktie-bonnen aan toeristen bgeschort en met ingang van 1 Ja- üari worden de bonnen helemaal (geschaft. [Het besluit om een eind te ma il aan de voorrechten van buiten- nde bezoekers werd zaterdag geno- i toen de Italiaanse benzineprij - met 23 lire per liter oftewel 14 cent werd verhoogd. Tot dusver egen buitenlanders een korting van i procent. TEHERAN De Perzische veiligheidsdienst heeft een sa menzwering ontdekt van een groep „marxistisch-commu- nistische terroristen" die de sjah en leden van de keizerlijke familie wilden vermoorden of ontvoeren, zo is vandaag door een Perzische regeringswoordvoerder bekendgemaakt. Hij zei dat de samenzweerders de steun hadden van een buitenlandse ambassadeur. jelfmoord Cghaanse fx-premier ISLAMABAD Een voormalige emier van Afghanistan, Moham- ;d Maiwandawal, heeft in gevan- nschap zelfmoord gepleegd. Dit is ndaag door radio-Kaboel (Afgha- stan) bekendgemaakt. Maiwandawal was beschuldigd van samenzwering tegen de regering n generaal Mohammed Daoed. die Juli van dit Jaar zijn neef, oning ohammed Zahir, afzette en de re- ibliek uitriep. Maiwandal was 54 Jaar oud. Voor- t hij 23 Jaar geleden in dienst trad koning Mohammed Zahir was Journalist. In 1957 werd hij be- >emd tot ambassadeur in Londen verwisselde deze post enkele aanden later met die in Pakistan. hij een vijftal Jaren am- ssadeur in Washington. In oktober 165 kreeg Maiwandawal de leiding ra de Afghaanse regering. Hij moest functie twee Jaar later om ge- «dheidsredenen neerleggen. onnige perioden Nederland verzet zich tegen de vestiging van een raffinaderij in Ternaaien. De Belg gaat evenwel in de "tegenaanval". "Hol landais buiten" ofwel, bemoei je met je eigen zaken, laat hij de Nederlander weten, getuige dit opschrift, in het Belgische Visé, vla kbij de N/derlandse grens. In 1972 minder rij examens DEN HAAG Het afgelopen Jaar werden minder rij-examens afgelegd dan in 1971. Het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen ontving ruim 840.000 aanvragen voor rijexamens, een daling met 4.8 pet. Het aantal aanvragen voor het eerste exa men daalde zelfs met 13,5 pet. De conclusie, dat de belangstel ling voor autorijden aanmerke lijk verminderd is volgens het CBR echter niet juist. De animo bij achttienjarigen was het vorig' Jaar groter dan ooit en ook het aantal vrouwelijke kandidaten neemt nog steeds toe. Ook het percentage geslaag den daalde: van 32,9 naar 31,2 pet. Mannen waren sneller met het behalen van hun rijbewijs dan vrouwen: gemiddeld deden zij 2,87 maal examen en vrou wen 3,54 maal. Er zijn twaalf personen, by wie twee vrouwen, gearresteerd. De woordvoerder deed geen nadere me dedelingen over de identiteit van de buitenlandse diplomaat. De samen zweerders hebben een bekentenis af gelegd waaruit, volgens de woord voerder, is komen vast te staan dat zij een plan hadden beraamd om de sjah, keizerin Farah, kroonprins Reza en andere leden van de familie om het leven te brengen of hen te ontvoeren met een vliegtuig waar mee ze het land wilden verlaten. Ze zouden vervolgens de vry lating eisen van politieke gevangenen in ruil voor hun gijzelaars. Deze zouden worden gedood als hun eis niet werd ingewilligd. De „terroristen" beschikten over vuurwapens en explosieven en ver wachtten meer wapens uit het bui tenland, aldus de woordvoerder. Als de loonstijgingen het volgend jaar beperkt blijven tot twee pro cent en het anti-inflatiebeleid van het kabinet-Den Uyl slaagt, zit er voor 1974 toch nog een echte in komensverbetering in van gemid deld twee procent. Dat heeft prof. D. B. J. Schouten als „wijze man" van de SER samen met een com missie becijferd. PAGINA 7 i Paul Haenen de maker van het televisieprogramma „Waar ge beurd" vindt niet, dat de men sen tegen zichzelf moeten worden beschermd. PAGINA 5 Golda Meir zal proberen de Oos tenrijkse bondskanselier Kreisky over te halen. PAGINA 11 Engelse schepen tijdelijk weg In de nacht r k mist. Zwakke tot matige wind uit reeks 16 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 3 OKTOBER oogwater te Katwijk te 7.07 en 19.26 laagwater te 2.50 BEIROET, TEL AVIV, WENEN (UPi, Reuter) De Palestijnse com mando-beweging die vrijdag in Oos tenrijk de ontvoeringsactie tegen Joodse emigranten uitvoerde, heeft vandaag de Oostenrijkse regering voor de tweede keer gewaarschuwd, riet terug te komen van haar be sluit tot sluiting van een opvangcen trum voor Russische Joden op door reis naar Israël. De waarschuwing was vervat in een verklaring van het opperbevel van de "De adelaars van de Pales tijnse revolutie", die gepubliceerd werd op de voorpagina van het blad Al Moharrer, dat nauwe contacten met Palestijnse commando's onder houdt. "Wij volgen nauwkeurig de nys- terische zionistische en Amerikaanse druk die op Oostenrijk wordt uitge oefend om terug te komen van zijn Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 17 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. m Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor U .half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) 6turen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leider besluit", aldus een woordvoerder van de commando's. "Toen wy er mee in stemden de gijzelaars vrij te laten deden wij dat omdat wij vertrouwen hadden in de woorden en de ethiek van 't Oostenrijkse volk en de Oos tenrijkse regering en ook omdat wij vertrouwen in ons vermogen overal en altijd te opereren en leder te be reiken. Mevrouw Meir gaf uiting aan haar "bijzondere dankbaarheid aan de Nederlandse regering, die aangebo den heeft in Nederland een door gangskamp voor Russische Joden te openen. Het aanbod, zo zei zij. "weer spiegelt de zeer diepe vriendschap tussen de volkeren van Nederland en Israël". Mevrouw Meir heeft vandaag ver klaard dat Israël bereid is om Rus sische Joden rechtstreeks uit de Sow- jet-Unie naar Israël te vliegen, als de Russische autoriteiten dat ten minste wilen toestaan. Toch bena drukte zij op een persconferentie vlak voor haar vertrek naar Wenen, dat het haar er allereerst om te doen is de Oostenrijkse regering over te halen om het dooreangscentrum Schönau voor Russische Joden te heropenen. In Tel AvIv arriveerde vanochtend een grote groep Russische Joden uit Wenen Zij zeiden geen wilzigingen te hebben opgemerkt op hun door reis in Oostenrijk. De regelingen tij dens hun verblijf in Oostenrilk wa ren dezelfde als tevoren en er waren geen verscherpte veiligheidsmaatre gelen genomen bij de Oostenrijks— Tsiechoslowaakse grens. Rond het bezoek van de Israëli sche premier aan Oostenrijk wordt in Wenen het grootste stilzwijgen be waard, maar algemeen wordt aan genomen dat het onderhoud met kanselier Kreisky aan het eind van de middag geëindigd zal zyn: de kan selier heeft namelijk voor het begin van de avond een persconferentie aangekondigd. De Oostenrijkse bondskanselier, Bruno Kreisky, heeft vanmiddag op nieuw gezegd dat hij niet van plan Is zijn besluit tot sluiting van het op vangcentrum voor Russische Joden in Schönau in te trekken. Hij zal de Israëlische premier, Golda Meïr, van. middag meedelen dat het aan haar is het doorvoerverkeer te laten functio- Birpn. „Wegens linkse activiteiten PAAYO NURMI OVERLEDEN HELSINKI (ANP, AP) Paavo Nurmi, de beroemde Finse oud-at leet en meervoudig Olympisch kam pioen in de jaren twintig, is na een langdurige ziekte vanmorgen in Helsinki overleden. Nurmi was 76 jaar. In zijn veertienjarige atletiekloop- baan van 1918 tot 1932 is de naam van Nurmi liefst 21 maal op de wereldrecordlijsten verschenen. Hij heeft vrijwel alle wereldrecords in handen gehad tussen de 1500 me ter en de 10 mijl. Paavo Nurmi, ge boren op 13 Juni 1897 in Abo (Turku) leverde zijn eerste grote prestatie bij de Olympische Spelen van Antwer pen in 1920, waar hij de 10.000 me ter won. De Olympische Spelen van Parijs werden vier Jaar later het hoogtepunt in zijn loopbaan. Met vijf gouden medailles was de "vliegende Fin", de meest succesrijke van alle deelnemers. Geen enkele lange af stand loper trouwens heeft het totaal van zijn Olympische medailles (9 goud, drie zilver of wereldrecord-ver beteringen kunnen benaderen. Dat zou nog moeilijker geweest zijn als Nurmi ook op de Spelen van Los An geles (in 1932) had mogen uitkomen. Dat mocht hij echter niet: hij werd op 35-1arige leeftijd tot professional verklaard zonder te zijn gehoord, zonder dat er waterdichte bewijzen tegen hem waren. Nurmi werd daar na een succesvol zakenman, die in 'n interview eens verklaarde: "In myn tijd liepen we zo snel als we konden, daaraan kwamen geen medische truc jes te pas. Topatleten hebben het te genwoordig te gemakkelijk". Zelf had Nurmi altijd eenvoudigweg tegen de klok (hij liep vaak met de stopwatch in de hand) gelopen, zon der op zijn tegenstanders te letten. SANTIAGO (AP) De Chileense militaire Junta heeft gisteren bekend gemaakt dat nog eens negen mensen wegens linkse activiteiten zijn terecht gesteld. In de bekendmaking werd gezegd dat zes mannen zonder vorm van proces werden doodgeschoten toen zij zondag tijdens een speurtocht van het leger naar wapens in de Bidon- ville Las Barrancas bij Santiago een soldaat aanvielen en daarna probeer den te vluchten. In een andere stadswijk, aldus de bekendmaking, werden drie mannen gegrepen en ter plekke geëxecuteerd nadat zij vanuit een rijdende auto schoten hadden gelost op een militai re politiepost. Dit incident zou heb ben plaatsgehad na het ingaan van de avondklok. Sinds de coup van 11 september heeft de Junta nu in totaal 19 execu ties officieel bevestigd. LONDEN De 3ritse premier Ed ward Heath heeft de IJslandse rege ring vandaag aangeboden de fregat ten van de Britse marine tijdelijk uit de omstreden 50 mijlszone van IJs land terug te trekken. Het aanbod kwam enkele uren voor dat het ultimatum van IJsland zou aflopen. Dit ultimatum hield in dat IJsland de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië zou verbreken als de Britse marineschepen niet uit de omstreden zone zouden worden te ruggetrokken. Aanvankelijk wilde Engeland zijn vaartuigen terugtrekken als IJsland de boten van haar kustwacht ook zou terugroepen. IJsland Aond er echter op de kanonneerboten te handhaven omdat zij, volgens de regering, toe zicht hielden op de naleving van de IJslandse wetten. In Grimsby, een van de bel angry le ste vissershavens van noord-oost En geland, beschuldigde John Evans, die zelf schipper op een treller is, de re gering van zwakheid. Zelfs een tijde lijke terugtrekking van de marine schepen noemde hU "walgelijk" en "een capitulatie". WIJZIGING SLUITINGSDATUM In verband met de 3 oktober viering zullen onze kantoren mor gen na 12.30 uur gesloten zijn. Advertenties voor het nummer van donderdag 4 oktober nemen wij graag aan tot woensdag 3 ok tober 12.30 uur. Arabieren vrezen Israëlische wraak WASSENAAR Naar nu pas bekend werd is zondagavond met een benzi- ne-bom een aanslag gepleegd op het huif van tandarts W. A N Maat ïan de Araweg in Wassenaar. De bom richtte slechts geringe schade aan. De Wassenaarse recher che heeft in verband met de aan- s ag contact met leden van de fa milie Van D, uit de Monstersestraat m Den Haag. De heer Van D is de ex-schoonvader van de tandarts. De heer Maat en zijn ex-schoon- •rder zouden voortdurend ruzie heb ben over het stoffelijk overschot van Nina, de vrouw van de tandarts, dit plotseling overleed. Zij ls begra ven maar de tandarts wil dat het lijk al; nog wordt gecremeerd De tandarts en de familie Van D lubben hierover herhaaldelijk ruzie g*had, waarbij de politie ook eeD paar keer moest ingrijpen Het kapitale pand van de heex Meat ls de afgelopen tijd meerma len het doelwit geweest van vernie lers. Zo werden bijvoorbeeld stenen en een pot verf door de ruiten ge gooid. Het huls staat sinds de aanslag VNü zondagavond 's avonds en 's- uechts in een baaierd van licht. He' wordt door de politie bewaakt. BEIROET (UPI/AP) Syrië heeft de staat van volledige paraatheid bij al zijn strijdkrachten afgekondigd en heeft reservisten en gepensioneerde officieren opgeroepen uit voorzorg tegen een Israëlische verrassings aanval. Dit schrijft het in Beiroet verschijnende blad al Ha vat van daag. Voorts is er spoedoverleg gaande met enkele Arabische hoofdsteden om deze op de hoogte te stellen van het mobiliseren van Israëlische troe pen in de hoogte van Golan. *"ol- gens het blad wil men hiermee berei ken dat ook andere Arabische fron ten gereed zijn voor het afslaan van een Israëlische aanval. In Damascus had men informatie ontvangen waarin de mogelijkheid van nieuwe gevechten aan die fronten gemeld werd. De Egyptische regering heeft in de noordelijke en centrale zones van het front aan het Suezkanaal de staat van alarm afgekondigd zo heeft het Egyptische persbureau voor het Middenoosten (Mena) van daag meegedeeld Mena verklaarde dat de staat van alarm was afgekondigd In verband met Israëlische troepenconcentra ties en troepenbewegingen op de oos telijke oever van het kanaal. I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1