Griekenland wil erug in de uropese raad THIOPIE LIJDT HONGER IMF-congres besloten met vleugje optimisme Campagne tegen martelingen c ransen en Italianen voelen er wel iets voor Koning Constantijn zoekt goede baan Wereldbank wijst op positie arme landen Studenten: keizer doet niets aan ellende rERDAG 29 SEPTEMBER 1973 3' BUITENLAND 'STRAATSBURG (ANP) In de assemblee van de Raad van Europa hebben en- afgevaardigden initiatieven ontplooid die wederopname van Griekenland in de ïg van de zeventien aangesloten landen lijken te beogen. Het Griekse regime zelf ift, o.a. door een artikel in een in Athene verschijnend blad, al een „proefballonne- opgelaten over de mogelijkheid van nieuwe toelating. geI t Griekse regime zou veel belang He tweede-kamerlid mr. P. Por- moetkoming aan het verlangen naar d(lten aan wederopneming in de theine (VVD) die evenals Dankert vrijheid worden beschouwd", niet slechts ter wille van zijn zitting heeft in de commissie welke toeziet op de naleving van de rechten van de mens, meende dat er in Grie- de EEG die na de kolonelscoup kenland zodanige wijzigingen zijn Brezjnew-doctrine (over de beperkte evroren" dat wil zeggen wordt opgetreden dat de commissie zich souvereiniteit der socialistische lan- ;kt tot de lopende zaken te een resolutie die de assemble van de den. om Praag 1968 te rechtvaardi- looien", zodat het opnieuw de Raad van Europa gisteren heeft een) veel belang aan het punt economische voordelen aanvaard. vrij verkeer. Van de vier werkdocu- De CEVS mag in geen geval leiden menten die Nederland de overige 34 tot béperking van de vrijheid van deelnemers aan de conferentie zal kan verwachten dat vooral meningsuiting in de zeventien bij de voorleggen, hebben twee betrekking de drie Scandinavische raad aangesloten landien: „Veiligheid op het vrij verkeer, en één op het ontspanning mogen geen alibi zijn zelfbeschikkingsrecht der volkeren akkoorden of compromissen die miprland die het initiatief namen voor lacht by het Europese hof voor de Jechten van de mens welke leidde de vryheid van meningsuiting in ge- het uittreden van Griekenland vaar brengen". i de Brezj - le raad enkele uren voordat het worden uitgestoken, in het mi- irscomité niet met wederopne- zullen instemmen voordat h.i. werkeiyk sprake de democratie. Van der Stoel heeft, als rap- '^eur van de Raad Griekenland v De Assemblee verzocht het minis terscomité gedurende de tweede fase van de veiligheidsconferentie, die deze maand in Genève herstel grotere aandacht te schenken het derde agendapunt, het vry keer, en er in het by zonder vo m Europa zorgen dat „de gewenste en noodza- de Griekse kelyk verbeteringen van de betrek- riteiten van Griekse grondgebied kingen tussen landen met verschil- >n $en verboden, een belangrijke lende maatschappelyke stelsels orcj( espeeld in de uitloting. gezeld gaat van praktische maatre- initiatieven die vooral Franse gelen om de vryheid listen en Italiaanse christen- ocraten in de Assemblee hebben looid gaan er kenneiyk met de volksstemming van 2! de amnestie voor politieke ge- i menings in de resolutie worden Sacharow en andere Russische dissidenten niet met name genoemd. Maar de Oos tenrijkse afgevaardigde Karasek her- innert in zyn rapport dat de basis ,r_ voor de resolutie vormde wel aan de te waarschuwing van de „vader van de Russische h-bom tegen toenadering tot de Sow jet-Unie die niet gepaard gaat met democratisering: „ontspan ning waarbij het Westen in feite onze spelregels aanvaardt zou een gevaariyke ontspanning zyn". ROME (AP) De afgezette Koning Constantsn van Grieken land heeft gisteravond gezegd dat hy geldgebrek heeft en naar een „behooriyke baan" zoekt. Constanityn, die volgende week Rome verlaat, zei tegen verslag gevers ,de zaken liggen moeibjk. Het is niet voor myn plezier dat ik naar een baan uitidjk, het is om geld te verdienen voor myn gezin". Constantijn zei dat hy niet veel had kunnen overhouden en v. de toelage van 580.000 dollar per jaar die de Griekse regering hem zes jaar lang heeft uitbetaald en die in juli werd stopgezet boen de mo narchie in Griekenland werd af geschaft. Hy zei ook dat een ge deelte van het geld dat was ont vangen uia de verkoop van zyn be zittingen in Griekenland hem nooit in Rome had bereikt. Constanty n verhuist naar Lon den en zal eerst een korte vakan tie doorbrengen in Denemarken, waar zyn vrouw Annemarie van daan komt. Hy beloofde wel dat hy de strijd tegen het huidige Griekse bewind zou voortzetten. Hy zei dat hy er voor zal vechten dat het Griekse volk in vryheid over zyn eigen staatsvorm kan beslissen. Koning Constantijn Hy vindt het referendum van 29 juli waar by de monarchie in Griekenland werd afgeschaft „een farce". i het vooruitzicht op wat tensivering uiting te garanderen". De internationale publieke opinie uit zal de resultaten van de conferentie beoordelen naar mate het probleem vry verkeer wordt opgelost. „In- Chileense militairen hebben de secretaris-generaal van de communistische partij. Luis Corvalan Lepe aangehouden, op wordt officieel meegedeeld. Er stond een prijs van 4.000 gulden op zijn hoofd. Hij was ondergedoken toen op 11 september de linkse regering van president Allende ten val werd gebracht. Er worden neg veertien hoge functionarissen van het oude bewind gezicht. Ook op hun hoofd is een prijs gesteld. NAIROBI De president van de V treldbank, McNamara, heeft ver klaard dat hij de rijke landen in n buitengewone vergadering bijeen zal roepen als dat nodig mocht zijn om te voorkomen dat het Wereldbank- pi ogramma van goedkope leningen aan de armste landen van de we- ieia wordt onderbroken. Vierentwintig rijke landen kwamen overeen de komende drie jaar 4,5 miljard dollar aan middelen beschik baar te stellen voor de International Development Association (IDA), de officiële culturele uitwisselingen kan door de Europe anen, en in het by zonder de kunste naars, niet als een voldoende tege- ermee moet bezighouden, al recht- fft tweede-kamerlid P. Dankert vaardigen deze wyzigingen thans de commissie voor nog geen wederopneming in de Raad van Europa. De politieke controle op culturele activiteiten in de Sowjet-Unie „dreigt verwezenlijking van de be langrijkste doelstelling van de confe- - rentie over Europese veiligheid en van kracht is verklaard, wegens samenwerking (CEVS), het vry ver- van de rechten van de keer van personen, ideeën en infor- priekse autoriteiten zelf „vrye" iiezingen hebben genoemd, stap- 'zijn gedaan op weg naar herstel 1de democratie. liet-aangeslofcen landen rappor- Griekenland is geweest, 'kte op dat Griekenland Juist op ld van de bepalingen van de Idwet van 1968, die door het pre- "titiële bewind thans vry wel uit de raad is gestoten. matie, in gevaar te brengen", aldus BEIROET De Iraakse overheid heeft gisteren voor Bagdad een uit gaansverbod voor onbepaalde tijd ingesteld n de uitgaande passa- giersvluchten stopgezet om, zo heet het officieel, een diepgaand onder zoek in te stellen naar enkele wrede moordén die in de hoofdstad paniek nebben gewekt. De stad wordt gron dig doorzocht. Minstens acht mensen, onder wie vijf vrouiwen en een kind, zijn vol gens persberichten de-.afgelopen acht maanden met eeh scherp voorwerp, vermoedelijk een bijl, doodgeslagen. Er is een beloning van f 80.000 uitge loofd voor inlichtingen die tot aan houding van de dader (s) leiden. In juli-74 moet er akkoord zijn m Als 's avonds Uw kinderen naar de Groenoordhal trekken, voor de Drive- I in-show, hebt u de gelegenheid, om eens rustig 'n muzikale avond te beleven, in de Stadsgehoorzaal, waar o.a. voor U optreden: ZIGEUNERORKEST LAJOS HORVATH MARGRIET DE GROOT, bekend uit „My Fair Lady" PIET MAAS, tenor MAJORETTEN-PELOTON HOOGERHEIDE en de bekende T.V. QUIZ „Herkent U deze Melodie", o.l.' en gepresenteerd door Kick Stokhuijzen e«i Laura. Aanvang voorstelling WOENSDAG 3 OKTOBER 20.00 uur Stadsgehoorzaal. Voorverkoop en plaatsbespreken zaterdag 29 september van 3.30—S.30 uur in de Foyer van de „Burcht". f 7,50 voor leden 3 Oct. Vereen.; f 10,voor niet-leden. De 3 October Vereeniging wenst U 'n feestelijke dag en 'n prettige avond. NAIROBI De negenentwintigste jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is gisteren afgesloten zonder dat de impasse wat de hervorming van het wereldgeld stelsel betreft is doorbroken, maar men is doordrongen van het urgente karakter en tevens is er een optimisme waarvan een week geleden nog geen sprake was. De voornaamste ontwikkelingen gend iaar waarschijnlijk ln evenwicht de afgelopen week zijn: Het ak- tal zijn en dat deze ontwikkeling de koord tussen de ministers Fi- weg vrij maakt de "Groep van Twin tig" dat voor 31 juli 1974 op alle punten overeenstemming moet zijn bereikt over de monetaire hervor ming. 6 De verklaring van president Pom pidou dat Frankrijk bereid is bij de hervormings plannen in te stemmen met een compromis. Goedkeuring door de overige le- het aspect "inwisselbaarheid", van een in alle bijzonderheden uit gewerkt systeem van wisselkoerscor recties. De impasse by de besprekingen, o\ er de monetaire hei-vorming is daarentegen het gevolg van een aan tal fundamentele meningsverschillen. de Verenigde Staten een den van de "Groep van Twintig" dat «"eng stelsel van koersaanpassing, de regeringen van de vijf voornaam ste landen op ministersniveau over leg zullen plegen teneinde politieke meningsverschillen te overbruggen. De slotresolutie van de IMF-ver- gadering dat het onder leiding van de Engelsman Morse opgestelde con cept voor een hervorming van het monetaire stelsel de algemene waarby in de eerste plaats de ontwik keling van de monetaire reserves een aanwijzing zouden moeten zijn, voor de noodzaak van dergelijke cor recties. Verder deden de VS een va ge toezegging inzake het vereffenen, van 'n betalingbalans tekort met be hulp van de monetaire reserves. Europa, dat hierin tot op zekere vertegenwoordigd van t toe- komstige bestel. Onder de industrielanden ziet nu over het algemeen wel in dat de discipline op het punt van de inwis- Amerikaanse betalingsbalans vol- selbaarheid van munten onderling. wil daarentegen een correctiestelsel waarbij grotere vrijheid van hande len mogelijk is, maar met strenge IMF-directeur Witteveen zei na af loop van de Jaarvergadering op een peisconfrentie dat er onder lidsta ten van het IMF bereidheid is mo gelijkheden te scheppen voor over- ieg over het beleid betreffende in terventie op de wisselmarkt en ande re monetaire aangelegenheden, zoals de rentetarieven. In welke vorm dit overleg zal plaatsvinden, moet nog worden vastgesteld. De IMF-directeur spiak de hoop uit dat hierover met de betrokken ministers van financien spoedig kan worden gesproken. Witteveen noemde de huidige wis selkoersverhoudingen goed. "Zelfs als er nu al een verbeterd stelsel van wisselkoerscorrecties was, zou in slechts weinig gevallen de wissel koers veranderd moeten worden". Het huidige systeem functioneert re delijk goed, zo zei hij. Witteveen sprak de stellige verwach ting uit dat er voor 31 juli volgend Jaar een akkoord zal zijn bereid, over de monetaire hervorming, zelfs ais de verbetering van de Ameri kaanse betalingsbalans in de rich ting van een evenwicht langzamer verloopt dan de Amerikaanse minis ter van financien, Schultz, verwacht. De IMF-directeur gaf als zijn per soonlijke mening te kennen dat hij de verwachting van Schulz even wicht op de Amerikaanse betalings balans in 1974 onderschryft. dochter van de Wereldbank die te- gtn gunstige voorwaarden leningen verstrekt aan ontwikkelingslanden. Dit akkoord is echter drie maanden later bereikt dan de uiterste datum die hiervoor was vastgesteld. McNa mara waarschuwde reeds da' de IDA haar activiteiten eind Juni vol gend Jaar (het einde van de huidige rrie-Jarenperiode) zal moeten stop zetten als niet op tijd de benodig de parlementaire goedkeuring s verkregen voor de bijdragen aan de randen aan deze instelling. Dat zou rampzalige gevolgen kunnen hebben voor 750 miljoen mensen in landen, die in aanmerking komen voor lenin gen van de IDA. McNamara zei dat hij nauw con tact zal onderhouden met de minis ters van de donorlanden. "Ik zal niet aarzelen hun te verzoeken deel te nemen aan een vergadering voor het treffen van noodmaatregelen als dat noodzakelijk is om te vermijden dat de werkzaamheden van de IDA worden onderbroken" zo zei hij. De president van de Wereldbank, noemde de reacties van de minis ters van financiën op zijn pleidooi voor een permanente aanpak van de problemen van de "absolute armoe de" uiterst bemoedigend. "Absolute ermoede" is McNamara's omschrij ving van een levensstandaard die byzonder laag is als gevolg van ziekte, analfabetisme, ondervoeding en vuil, en waardoor de mens ver stoken blijft van zijn eerste levens- Uehoeften. Belgische kreeg twintigste kind BRUSSEL ANP) De 47-jarige Belgische mevrouw Liza Claess uit Tremelo, naby Mechelen. heeft het leven geschonken aan haar twintigste kind. De twin tigste in het gezin Claess is een Jongen die Mario zal heten. Mario zag het levenslicht in een kraamkliniek in Bonheiden by Mechelen. Mevrouw Claess is gehuwd met de 44-jarige grondwerker Jan Claess. Hun eerste kind geboren op 3 april '49) is nu 24 jaar oud. Het echtpaar heeft tien Jongens en tien meisjes. De heer en mevrouw Claess hadden al dertien kinderen toen ze in 1964 een tweeling kregen enin 1965 nog eens, steeds een Jongen en een meisje. Him voorlaatste en negentiende kind werd geboren op 28 juni 1969. Ethiopië sterven dagelijks men de honger. De droogtecrisis |Vest-Afrika zou in het land van atse Seassie al aan een miljoen a isen he leven gekost hebben. ir aangezien het prestige van de er Haiie Selassie door zo'n be- t van rampspoed geschaad zou i den, mag (Je wereld er geen 'ilri311 van hebben. Het is daarom, nu begonnen is om buiten landsgrenzen van Ethiopië de jprn dklok te luiden. Het gebeurt Jonge Ethiopiërs, die in het enland studeren en die zich nigd hebben in de World Wide eration of Ethiopian Students, bevinden zich ook in Amster- een rommelig kantoortje op de Jrlrengracht fungeert de roodhari- het ^PSJ€ Lammertse als hun zegs- 'aiZij is directrice van het eau Organisatie Amsterdam, dat xoü met arbeidsbemiddeling voor •uk enlandse studenten bezig houdt, en te Lammertse is getrouwd met Ethiopiër, heeft het keizerrijk Jcht, een half jaar geleden, en is rOl geschokt van teruggekeerd. „Wat lbo f gebeurt is vexschrikkeiyk", zegt de mensen sterven er als vlie- En de wereld bemoeit zich er Welijks mee. Eenvoudig omdat keizer en zijn corrupte rege- het beneden hun stand vinden om in nood te verkeren. Zy willen geen „ontwikkelingsland" zijn; de wereld moet Ethiopië ken nen als een ferm en trots keizenryk. Ondertussen laten ze de mensen kreperen". „De feodale structuur van Ethiopië „zegt op het kantoor van mevrouw Lammertse een Ethiopische student ('hij wil anoniem blijven), „is de meest achteriyke ter wereld. Daar door is 95% van de bevolking anal fabeet. De industrie in het land is haast volledig een zaak van buiten lands kapitaal. De landbouw en veeteelt moet een ontzaglijke tol betalen aan de keizer en zijn kliek. Enige vorm van politieke oppositie is verboden- de enige organisatie, die de keizer bekritiseert is de in ternationale studentenbeweging in het buitenland. De studenten bewe ging in Ethiopië zelf, die zich acht Jaar geleden begon te roeren, is af gemaakt". „Toen drie Jaar geleden de droogte begon", aldus dezelfde student", zijn er al heel spoedig rapporten ge maakt ook door de Wereldvoedselor ganisatie, die warschuwden voor een dreigende hongersnood. Maar die gegevens zijn eenvoudig in bureau laden van de regering weggestopt, want maatregelen nemen zou bete kenen dat de ontzettend volle schatkist van de keizer open moest. Met het gevolg dat nu in de drie dichts bevolkte provincies in het noorden de mensen van de honger sterven. En is het niet van de hon ger, dan wel aan typhus of mala ria. Want het is een maand geleden eindelijk weer gaan regenen, zodat alles gaat rotten". „Is het niet erg" vraagt Flipsje Lammertse fel", dat we daar nu pas van gaan horen. Wat weten we eigenhjk van Ethiopië? Oh ja, zeg gen we in Nederland, dat is dat land van die keizer, die zo aardig met onze koninklijke familie om gaat. Die Haile Selassie, dat narrige baasje. En Je hebt in Ethiopië ook zoveel goede hardlopers. Geen won der in een land, waar geen open baar vervoer is. De keizer heeft er ook gezorgd dat de koningin, toen mook gezorgd dat de koningin, toen ze een paar jaar geleden op bezoek kwam, niets te zien kreeg van de misstanden in zijn land. Alle lepra lijders waren opgepakt en naar een kamp buiten Addis Abeba gebracht. Protesterende studenten waren in de gevangenis gezet. Het wa6 alles goud wat er blinkt I Flipse Lammertse is nu met de in Amsterdam wonende Ethiopische studenten begonnen met geld in te zamelen. „Als de keizer het niet doet, moeten wij het doen: nergens ter wereld mogen mensen van hon ger sterven. Met geld gaat naar het Rode Kruitf of naar de kleine groepjes humane buitenlanders in Ethiopië, die op eigen houtje al de nood aan het bestrijden zijn daar. In geen geval gaat er een cent naar een officiële Ethiopische in stantie". Het zal een druppel op een gloeien de plaat zijn, veronderstellen we, bovendien zal zo'n hulpactie op het structurele probleem van het keizer rijk nauwelyks invloed hebben. „Niet mee te maken" bepaalt Flips - je Lammertse, „eerst moet er voed sel zijn, dan medische zorg en daarna scholing. En dan"... D&n komt het proces van politieke bewustwording misschien, laat de student weten. „Ethiopië heeft slechts een toekomst als de keizer en zyn kliek verdwynen", zegt hy", maar aangezien er geen enkele op positie mogeljk is, zal dat nooit langs de weg van de geleidelijkheid gaan. Het zal ooit een zaak van geweld zijn Maar nu. hoe kan ie mand, die sterft van de honger ge welddadig zijn?"... Zou er iets ten gunste veranderd zijn als de veronderstelde coupe van 's keizers kleinzoon Desta, onlangs aan boord van het keizerlijke vlieg tuig, geslaagd was? „Bewaar ons voor Desta", zegt de student", die is het ergst van allen. Toen ik vijf Jaar geleden ln de kei zerlijke marine was, was hij onze admiraal. Ik herinner me nog goed dat we op kerstavond in de rij stonden om onze soldij te ontvan gen, toen er opeens bericht kwam dat de admiraal vanuit Amerika beslag had laten leggen op al ons geld. Hij moest er speelschulden mee afbetalen"... „Dat zijn verhalen, die ik niet kan conroleren", neemt Flipsje Lam mertse weer over", ik zeg alleen maar, wat ik zelf gezien heb. Toen ik er dit voorjaar was, heb ik ook een Nederlandse suikerplantage be zocht. Die had de bijnaam .Klein Zuid-Afrika". Dat zegt eigenlijk ge noeg. Toen wij er binnenkwamen, was men Juist bezig een baby te begraven, die van de honger gestor ven was. Zo'n beeld blijft Je bij"... (Voor hulp aan Ethiopië is een re kening geopend bij de bank van Lansschot te Amsterdam). Amnesty Internationaal BRUSSEL (ANP) "Amnesty In ternational" de beweging die zich in zet voor de naleving van de univer sele verklaring van de rechten van de mens, gaat een grootscheepse campagne tegen het martelen van mensen inzetten. Reden daarvoor is het feit dat "Amnesty International" vooral in de laatste Jaren gecon fronteerd wordt met het fenomeen martelen in een toenemend aantal landen. Tijdens een persconferentie in Ant werpen werd onder meer meege deeld dat A I de huidige situatie zo verontrustend acht dat ze het ogen blik gekomen acht voor een inten sieve campagne tegen martelpraktij ken. AI beschikt over bewijzen van het bestaan van internationale marte!- scholen (in de Panamakanaalzone en in Brazilië), waar toekomstige beu len in de meest geavanceerde tech nieken (medisch en psychologisch» worden retraind. Volgens AI heeft 't hoofd van de Chileense Junta. Pino chet, een deel van zijn opleiding in zo'n school Ln Panama gehad. Flagrante gevallen van martelen zijn door AI in een reeks van rappor ten (Brazilië, september 1972. Indo nesië. november 1971, Paraguay de cember 1971, Zuld-Vletnam. Portugal. Spanje en de S«wjet-Unie) al aan de kaak gesteld. Amnesty International wil regerin gen er toe brengen hun handtekening te plaatsen onder verdragen waar in bepalingen voorkomen tot af schaffen van het martelen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9