)en Uyl en Van riiijn: kabinet .noet zo blijven „Inning collegegeld niet door de universiteiten" FELLE KRITIEK OP BEPERKINGEN UITSTEL VAN MILITAIRE DIENST ïxtra optrekking iekenfondsgrens Geen sprake van wijzigingen VNO weigert de prijsmaatregel te aanvaarden Man vermoordt vrouw: schip vermist tien maanden geeist Den Haag en Bredero in beginsel eens over Scheveningen Voorstel bestuur Academische Raad: JRDAG 29 SEPTEMBER 1973 isch,' HAAG, (ANP) Minister-president Den Uyl heeft gisteravond categorisch de Ichten ontkend als zouden minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en mi- sbe ;r Vorrink (Volksgezondheid) op kortetermijn hun functies willen neerleggen nanet oh met enig politicus, noch in en noch bij mijzelf is overweging aan de orde met :kin@ tot een wijzigin in het et", aldus de premier. Er is z. n enkele aanwijzing of begin leiging aanwezig om te menen taakvervulling aanleiding zou tot heengaan van beide mi- p. De premier reageerde met opmerkingen op recente publi- i, die hij "uiterst onplezierig" iats-fe' naar ziJn mening moet worden gesproken van het te el van het heengaan, vervanging van de afgetreden •-minister mr. T. Brouwer spoedeisende zaak", aldus taal emier. Er zal z.i. geen directe behoeven te worden gemaakt ie opvolging. De premier deel- dat hij hierover inmiddels it ubt heeft gehad met KVP-frac- tievoorzitter mr. F. Andriessen. De minister-president wees het verwijt van de hand, als zou bij de formatie van het kabinet-Den Uyl en in het bijzonder bij de benoeming van het vroegere KVP-kamerlid B: ouwer tot minister van Landbouw lichtvaardig rijn gehandeld. Hij con cludeerde dat bij die benoeming "met de vereiste zorgvuldigheid" te werk is gegaan. Ten tijde van de formatie was niets nooit bekend van een kwetsbare gezond heid van de betrokken minister. De geraadpleegde neuroloog, chirurg en internist van minister Brouwer heb ben rich in positieve zin uitgespro ken over een benoeming tot minis ter. Dat het oordeel thans anders luidt was voor de formateurs Bur ger en Ruppert niette voorzien, zo zei de premier. BvdA-fractieleider iin de Tweede Kamer Van Thyn heeft vandaag verklaard, dat er in PvdA kringen geen behoefte is de samenstelling van het kaMnet-Den Uyl te wijzi gen. Berichten hierover spreek ik met kracht tegen. Het aftreden van minister Brou wer (Landbouw) om gezondheidsre denen is een trieste zaak, maar mag niet worden aangegrepen tot veran deringen van politieke aard. "Wijzig winnend team," aldus de PvdA-fractieleider. Hij sprak voor de partijraad van zijn party in Utrecht Nog een man van gezonken Zes jongeren van het jeugdcentrum Chappaqua in Groningen hebben gistermiddag gedurende enige tijd de Martinitoren bezet. Aanleiding was het feit dat hun centrum al bijna een jaar dakloos is. De jongeren werden er door de politie uitge haald. Volgens de jongeren gebeurde dat met getrokken pistool. De betrokkenen overwegen over het optreden van de politie een aanklacht in te dienen bij de officier van Justitie. \ndustriebonden: RECHT (ANP) De Industrie- en van CNV en NKV hebben laatssecretaris van Sociale Za- en zijn collega van Volksge- field en Milieuhygiëne verzocht tongrens voor de riekenfonds- Ikering per 1 Januar a.s. extra irhogen tot f24.100. De Zieken- traad heeft naar gemeld voor- !d de loongrens op te trekken, jf 23.500. De Ziekenfondsraad naar gemeld voorgesteld de irens op te trekken tot f23.500. Industriebonden memoreren dat (ekenfondsraad het (met 'n klei- ieerderheid) niet eens was met foorstel van de drie vakcentra- pi de loongrens per 1 Januari extra te verhogen. Aanvanke- tvas een grens van 24 mille gesteld, later als compromis 23,5 kleine meerderheid in de uiteindelijk dat de op 23 mille moest komen te extra optrekking lijkt de indus- mden verantwoord. Zij menen le zgn. "gemengde index" (loon- cn prijsindex) die tot nu toe bij het vaststellen van de loongrens werd ge hanteerd, tot een te langzame stij ging van de loongrens heeft geleid. Hierdoor rijn veel werknemers ten gevolge van de sterke loonstijging met veel hogere ziektekosten gecon fronteerd. "Er is dan ook alle aan leiding tenminste een klein deel van de achterstand zo spoedig mogelijk in he lopen", aldus de Industriebon den. IJMUIDEN Nog steeds wordt van de Leliegracht een man vermist. Het is een van de Raapverdische Eilanden afkomstige matroos, van wie de naam niet bekend wordt ge maakt. In de loop van de avond is het zoeken gestaakt. Om het leven zijn gekomen bij de ze ramp: de kapitein van de Lelie gracht J. van Hoven en zyn vrouw mevrouw Van Hoven-Snor. Voorts is het lijk geborgen van de kok Ma rio Silva, afkomstig van de Kaap ver - dische Eilanden. Gered zijn de stuurman G. Pentin- ga uit Wirdum (Gran), de eerste werktuigkundige J. Broekstna uit IJmuiden, de tweede werktuig kundige R. de Jong uit Utrecht (voor wie dit de eerste zeereis was) en die drie Portugese matrozen Paulo Cor- reia utt ATmaida, Francisco da Silva Nunes uit Villa do Conde en José de Oliviera de Gomez uit Villa Nova de Gaja. AMSTERDAM Tien maanden met aftrek en tbr met een proeftijd van 'drie jaar hoorde de uit Suriname afkomstige Eugene C. gisteren tegen zich eisen voor de Amsterdamse echtbank, omdat hij in maart van dit Jaar zijn vrouw had gewurgd. Zowel de officier, mr. Remmerts De Vries, als raadsvrouwe, mevrouw Hartsui ker hadden bij een eerdere zitting in Juni om een psychiatrisch onder zoek van de verdachte gevraagd. Op basis van het rapport van dr. Blom pleitte mevrouw Hartsuiker voor onmiddelijke invrijheidsstelling. Volgens het psychiatrisch onderzoek verkeerde de verdachte ten tijde van de moord in een zware geeste- ïyke depressie door spanningen in zijn werk en gezin. Tijdens een plot selinge uitbarsting van opgekropte agressie maakte verdachte de avond van de dertigste maart een fikse ru zie met zijn vrouw waarbij hij haar de keel dicht drukte. In zijn rapport concludeert de psy chiater dat Eugene thans door hulp van het Leger des Heils vrijwel over rijn depressie heen is en langere gevangenschap niet bevorderlijk is voor rijn genezing. De officier, die doodslag bewezen achtte, bleek er niet van overtuigt dat Eugene niet in herhaling zal vervallen. Op verzoek van de raadsvrouwe doet de recht bank reeds volgende week woensdag uitspraak. Deze haast is geboden omdat Eugene bezig is een huis te kopen en de betrokken makelaar nite veel langer meer wil wachten. DEN HAAG (ANP) Volgende week donderdag overlegt een delega tie uit het kabinet met het bedrijfs leven. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond meegedeeld, dat oit overleg een informatief en oriënterend karakter zal dragen, 't Overleg is bedoeld om in dit sta dium de opvattingen van het be drijfsleven te horen over het voorge nomen kabinetsbeleid. HET VNO heeft inmiddels bekend gemaakt de door de regering getrof fen prijsmaatreel af te wijzen. "Im mers, deze verbiedt de doorbereke ning van een aantal kostenstijgin gen, waarvan een verdere rende mentsaantasting het gevolg zal zyn dan reeds door de revaluatiebeschik king veroorzaakt wordt", aldus een verklaring van de Ver. van Ned. On dernemingen, die vrijdagavond is uit gegeven. De ontwikkeling van de investe- rinsactiviteit van het bedrijfsleven zal hierdoor ongunstig worden beïn vloed. De kans op een verdere da ling van de werkgelegenheid wordt hierdoor vergroot", verklaart het VNO. Het verbond herhaalt de reeds eerder gedane uitspraak dat door een dergelijk prijsbeleid van de overheid de mogelijkheid voor eaa z fspraak op centraal niveau ernstig wordt bemoeilijkt. De regering heeft deze week ver scherpte prijsvoorschriften afgekon digd. Zoals minister Lubbers van Economische Zaken de Tweede Ka mer donderdag in een brief heeft laten weten, zal met name de moge lijkheid tot doorberekening van stij ging van zg externe kosten MAANSTEEN NAAR LEIDEN LEIDEN (ANP) De maansteen, die president Nixon schonk en die ko ningin Juliana in ontvangst nam, wordt maandag in het ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwe tenschappen te Leiden officieel over gedragen door de plaatsvervangende ambassadeur van Amerika in ons land, de heer Charles Tangue, aan museum-directeur A. J. F. Gogelein in aanwezigheid van mr. R. Hotke, directeur-generaal voor culturele za ken van het ministerie van CRM. De maansteen is anderhalve centi meter groot en komt uit de Taurus Littrow Vallei. Hy werd meegenomen door de astronauten, die met de Apollo 17 een maanvlucht maakten. In het Leidse museum wordt maan dag ook de expositie "geef ze de ruimte" geopend, waarvoor de jour nalist Rudolf Spoor uit Hilversum het ruimtevaartkundi'g materiaal be schikbaar stelde. der niet de loonkoster vallen voortaan worden beperkt tot drie ca tegorieën. Deze drie rijn- de n- toopspnjs van grond- en hulpstof fen en halffabrikaten, de tarieven en retributies van overheidsdiensten alsmede de motorrytuigbelastlng en imoerrechten en accijnzen Tot dus verre konden alle zg. externe kosten worden doorberekend. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken heeft de beperking van de doorberekenbare kosten voorshands aHeen gevolgen voor de industriële en dienstverlenende sectoren. De huidige margeregeling oor de handel zal tot eind novem ber gehandhaafd worden, waarna i.aaer bezien zal worden welke wij ziging deze regeling behoeft. Afwachtende houding van het kabinet jegens Chili DEN HAAG (ANP) Minister-pre sident Den Uyl heeft gister meege deeld, dat er thans geen aanleiding is voor enige bijzondere stap van Nederlandse kant jegens het nieuwe beleid in Chili. "We volharden in on ze afwachtende houding", aldus de premier na afloop van het weke lijks kabinetsberaad. De bestaande betrekkingen zullen niet gewijzigd worden: de Neder landse regering houdt vast aan de onveranderde houding in de bestaan de betrekkingen, zo zei de minister president. Hij noemde dit nodig enerzijds voor het verkrijgen van vrijgeleides voor in Chili verblijven de Nederlanders en anderzyds voor het loskrijgen van gevangenen. Het Nederlandse aanbod tot het op nemen van vluchtelingen uit Chili is tot dusver nog niet geconcretiseerd, zo deelde de premier mee. Het vraagstuk van al dan niet er kenning van de nieuwe staat Gui- nee-Bissau is gisteren lm de minister raad aan de orde geweest. Na een gedachtenwissellng over de terzake ontvangen informatie werd besloten meer gegevens in te winnen. Mini ster-president Deai Uyl noemde de tot nu toe verkregen informatie over de totstandkoming van de nieuwe staat "uiterst summier en niet eenslui dend". DEN HAAG Tussen B. en W. van Den Haag en de Bredero-groep, bestaat overeenstemming over de Intenties voor de herontwikkeling, van Scheveningen. Dit staat in een ontwerp-voorstel van B. en W. aan de Haagse gemeenteraad, waarover de commissies voor Stadsontwikke ling Economische Zaken, Openbare Werken-Verkeer-Ver voer en die voor Sport en Recreatie zich woensdag 3 oktober zullen uitspreken. De bedoeling is over het voorstel 15 oktober in de voltallige gemeente raad te beslissen. De Bredero-groep, die van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) nv. de Haagse EMS -bezittingen heeft overgenomen onder voorwaarde, dat met de ge meente Den Haag overeenstemming kan worden bereikt over de henont- wikkeling van Scheveningen, wil in Scheveningen op drie punten begin nen. De groep wil zo snel mogelijk star ten met de verbouwing van de piler, met 6tudie over de eventuele ver bouwing van het Kurhaus en met de sloop van het Grand Hotel, ge volgd door nieuwbouw op die plaats. DEN HAAG AMSTERDAM De coUegegeld- kwestie wordt vandaag in de academische raad behandeld. De dagelijkse raad komt in een uitvoerige toelichting tot de slotsom, dat een sterke vereenvoudiging van het systeem van heffingen en de controle daarop noodzakelijk moet worden geacht. De inning van het inschrijvings- geia-nleuwe-stijl dient centraal, en met door de universiteiten en hoge scholen te gebeuren. De controle bij toelating tot examens dient te wor den uitgevoerd door de centrale ad ministratie namens het college van bestuur, aldus de dagelijkse raad. De Academische raad had destyds >€2 waar tegen de verhoging van de collegegelden zoals de toenmalige minister Jhr. mr. De Bra uw die wenste en kreeg doorgevoerd na met aftreden van het kabinet-Bies heuvel te hebben gedreigd. De Academische raad had toen ge- mviseerd college- en inschrijfgelden alleen te verhogen als deze verho ging werd gekoppeld aan herziening »*n het stelsel van studiefinan ciering. De accountantsdienst van het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen heeft bij zijn controle op ie betaling van de college- en in schrijfgelden bij het bureau van de •auversitedt van Amsterdam en de 'ucultelten slechts in beperkte ma- medewerking ondervonden van de «ir antwoordelijke funktionarissen. Meestal werd de medewerking ge weigerd met een beroep op de uit- «Drafcen van de universiteitsraad en <aub) faculteitsraden die rich sterk t.ecen controle op de collegegeldboy cot verzette. Dit heeft er volgens de accountantsdienst toe geleid dat by v«ie studenten de mening heeft post- geiat. dat het weieren van de be taling van inschrijf- en collegegel- nen voor hen zowel in dit collegejaar «ls in de volgende collegejaren geen Ratelige consequenties zal hebben, aldus de accountantsdienst in een ».«n de minister uitgebrachte nota, waar aan het universiteitsblad Folia Civitatis deze week een hoofdarti kel heeft gewijd onder de kop "Con trole op boycot collegegeld mislukt' Uit gegevens die de studenten-ad ministratie van de universiteit van Amsterdam aan de accountants dienst verstrekte biy kt dat gedurende net studiejaar 1972—1973 bijna 12.000 ^indenten rechtmatig aan de univer siteit studeerden: 10.275 ingeschreve nen die college- en inschrijfgeld wadden betaald en 1356 examenstu- aenten. In het laatste studiejaar vóór ue collegegeldboycot (19711972) wa ren 19.932 studenten ingeschreven, 't Daarop volgende studiejaar gaf dus een daling van 42 pot te zien. „Van de ruim 20.000 studenten heb ben ruim 8000 (42 pet) de admini stratie weten te ontlopen. Van de overblijvende 12.000 hebben 1356 het goedkope achterdeurtje van het exa- menstudentschap weten te vinden, van de daarna resterende ruim 10.000 studennten was meer dan de helft 5800) als beursstudent min of meer gedwongen de boycot te boycotten. Resteren een armzalige 4500 stu denten die vrijwillig de gehate 1000 gulden hebben betaald", aldus Folia Civitatis. Het hoofdbestuur van de Onaf hankelijke Liberale Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratl» iJOVD) vindt, dat de overheid da wet op de collegegelden over het af gelopen Jaar met terugwerkende kiacht moet intrekken, als zij niet in staat is de wet te handhaven. De overheid is dat verplicht uit overwegingen van rechtszekerheid, en rechtsgelijkheid", aldus de JOVD 'De manier waarop nu uitvoering aan de wet wordt gegeven is in een rechtsstaat ten enen male onaan vaardbaar". r Bij Gorkum is gisteren een vrachtwagen door de vangrail van de brug over de Linge in het water gestort. Bij dit ongeluk kwam de bestuurder door verdrinking om het leven. Gister middag, uren na het ongeluk, kon het autowrak worden ge licht DEN HAAG In totaal dertien organisaties en instellingen hebben gisteren tijdens een hoorzitting van de vaste commissie voor Defensie in de Tweede Kamer hun commentaar gegeven op de voorstellen, die de Commissie Dienstplichtbeleid (oom- missie-PeiJnenburg) heeft gedaan in de rapporten "ultstelbeleid- en vrij- stellingsbeleid". Vrywel unaniem hebben de vertegenwoordiger van de verschillende groeperingen de voorstellen afgewezen, waarbij de VVDM, het NW-Jongerencontact en de werkende Jongeren het felst him "onaanvaardbaar" lieten horen. De commissie-Peynenburg advi seert in haar rapporten onder meer uitstel van militaire dienst wegens studie sterk te beperken en de dienst plichtige leeftijd te verlagen tot 18 Jaar. De voorzitter van de WDM, Paul Turken, die de rij van sprekers opende, noemde de argumentatie van de commissie voor haar voostel len zwak en inconsequent. Hij zag meer na- dan voordelen in het voor gestelde systeem. Ook meende hij dat de voorstellen de filosofie van de Mammoetwet - een ononderbroken keten van opleidingen - doorbreken, waardoor scholieren en studenten worden benadeeld. De heer Turken concludeerde dat op korte termijn de uitstelmogeiykheden verruimd moeten worden, terwijl de commls- sie-PeiJnenburg een nieuwe studie opdracht zal moeten krijgen. De vertegenwoordigers van de Bond Van Dienstplichtigen (BVD) en van het Socialistisch Onderwijs Front (SOF) betoogden dat iedereen het recht moet hebben de door hem gewenste opleiding of vorming te voltooien voor hij in militaire dienst komt. "De rapporten zelf verschaf fen reeds een onvoldoende basis voor een Juiste beoordeling aangeziencP huidige maatschappelijke ontwik kelingen geheel andere oplossingen vereisen dan die welke de commis sie voorstelt", aldus beide organisa ties. De SOF-vertegenwoordiger had de indruk dat de voorstelllen slechts ten doel hebben een vrijwilligersle ger op te bouwen. "We zullen er voor vechten om vanuit de burgermaat schappij de nodige inbreng te hebben in de krijgsmacht", zo zei hij. De heer J. Traas, bestuurslid van de Vereniging Beroepsopleidingen Grafische Industrie, brachc naar vo ren dat in de rapporten over het alge meen te weinig aandacht wordt be steed aan de maatschappelijke belan gen van de werkende Jongeren "Steeds meer worden we de laatste tijd geconfronteerd met ongewenst onderbrekingen door de militaire dienst van de leerllngenopleiding. He' resultaat is een man met een onvol tooide beroepsopleiding en een so- De vertegenwoordigers van het NW-Jongerencontact en van de wer kende Jongeren verklaarden dat zij rich met alle mogelijke middelen zul len verzetten tegen de plannen van de commlssie-PeiJnenburg. De voor stellen zetten alle gedachten van de laatste Jaren op betere ontnlooltnvs- kansen voor werkende longen weer op de helling. Deze Pe11n®*virg -her9enkronkel is voor ons dan -»ok onaanvaardbaar", aldus Hans van Eeden (algemeen secretaris werken de Jongeren) en TJaart Jager van het NVV-Jongerencontact.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7