Paardestal werd plaats der aanbidding Cato luistert radio 1 VUFTIG JAAR EVANG. CHR. GEMEENSCHAP Commandowisseling op Koksschool Viering jubilea Middelstegracht LEIDEN )oor 5am Platteel LEIDEN Op 5 en 7 oktober zal in het gebouw van de Evangelische Christen Gemeenschap aan de Middelstegracht het feestlied dankbaar, troostvol, eerlijk en vrolijk schallen, zo zegt ons althans een lied, dat is samengesteld ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van deze gemeenschap en het zilveren jubileum van haar voorganger, broeder B. Th. Dikkes. Jubilea om wel even bij stil te staan. Leidse periode begon is hij ook nog enige tijd werkzaam geweest bij de Europese Christelijke Zending, 'n Amerikaans zendingsgenootschap dat ae Evangelische Christen Gemeen schap van broeder Van der Horst wilde overnemen om in het gebouw een zendingspost te vestigen. Het is er nooit van gekomen. In verband, met de oorlog in Korea konden voor dit doel geen Amerikaanse fondsen worden vrijgemaakt.Dikkes vijftig Jaar geleden dat Ie zakenman-evangelist broeder F. der Horst, die voordien rerkzaam was in de stadsevangelisa- Jeruel" aan de Groenesteeg, Leids boterboertje het pand ze plannen op de hoogte, zocht toen Middelstegracht een paar- idag lestalletje kocht en het geschikt naakte voor een onderkomen van Evangelische Christen Gemeen- chap. De Jubilerende broeder Dik- daarover: "In de loop van de- vijftig jaar is dit paardestalletje en plaats der aanbidding gewor- Een zoon van dit boterboertje leeft aan Dikkes eens verteld, dat Ün vader bij het verlaten van dit and de historische woorden sprak: Ze zullen er nooit uitbidden wat ik in gevloekt heb1'. Hoewel er in voormalig paardestalletje ge- loekt is, moet broeder Dikkes in 't Bidden laten, maar dat er daarna eel gebeden, gezongen en gepre- en ook veel zegen is ontvan- is voor hem een onloochen- Bijbel beslist alles feit. De arbeid, die broeder Van der lorst hier in nauwe samenwerking zijn vrouw voor vijftig jaar be- had twee facetten t.w. maat- c-happelijk en geestelijk. Maatschap- ,rfpmd het „zaa van r,rlesters .tact met broeder Van der Horst, cue er wel voor voelde om dit evan gelisatiewerk aan Jongere krachten cvei te dragen. Het was in 1951 dat Dikkes in Lei den "zijn kruistocht voor Heiland Jezus" begon. Over die periode over kerk en christendom, over de jon geren en Jezus, over teleurstellin gen en hoogtepunten in zijn evange- iis&tie-arbeid hebben wij uitvoerig met hem zitten te praten, waarbij het opvalt, dat Dikkes een blijmoe dig mens is. Onze eerste vraag: elen moeten in deze tijd het kerkbezoek loopt terug niet veel meer van het christendom hebben. Is dit ook uw ervaring? Sorry, dat ik al direct de indruk moet geven, nogal bekrompen en liefdeloos te zijn, maar het begrip kerk en christendom doen mij totaal vieemd aan. Kerkisme is mij reemd en het gezag van priesters het gebouw vele honderden kin- zij n gevoed en verpleegd, waarnaast droeg het geestelijk werk noral een evangeliserend karakter •aarbij het geestelijk lied de tolk as van hetgeen er in de mensen mginghim liefde tot Jezus, tuim 28 Jaar heeft broeder Van er Horst de Leidse Evangelische 0Christen Gemeenschap geleid, in jielke tijd hij velen tot eeuwige ze- jpn is geweest. - s Voordat broeder Dikkes nu 22 geleden in Leiden kwam, hij als evangelist werkzaam bij Zuiderkapel in Haarlem. Dat be- in 1948. Op 18-jarlge leeftijd, zo de heer Dikkes (46) s-fcreep Jezus in mijn leven in. Van ïonpfm, zo voelde ik het, moest ik in ïes.iet vervolg getuigen. Op de straat, Jk-n zalen en in tenten. Bij de straat- rof.piediking in Haarlem zat achter een Klein kofferorgeltje Elly Nieuwen- fiuishet meisje is mijn vrouw tworden. "College heb ik gelopen, vegtf j de predikanten, die in de kerken dp duidelijk verstaanbare wijze de ®^"lchrift verklaarden om daarna een 'bijbelschool te volgen in het Zwit serse Beatenberg aan de Thunersee cn in Capernwray (Engeland. gs- bikkes in Leiden Voordat broeder Dikkes aan zijn geen enkele rol gespeeld. Een kerk, heeft volgens mij net zoveel waarde als er bekeerde dominees en weder geboren gelovigen in zijn. Waar in het christendom de zgn. nieuwe bijbelse wetenschap wordt be dreven, verbaast het mij niets, dat het kerkbezoek terugloopt. Bijbel- kntiek op oud- en nieuw testament heeft het christendom een atheïs tisch, anti-christelijk karakter gege ven waar de eenvoudige schriftge- trouwe gelovige zich van vervreemd weet. Men mag mij rustig het etiket traditionalist opplakken, ik vaar rustig op het kompas van een geloof in de onfeilbaarheid der heilige schriften. Mijn bijbel is het, die al les bestlist, waar mijn oordeel en in zicht zich dikwijls vergist. Ja, het christendom mag aan po pulariteit inboeten, maar Gods ge meente, Christus' bruid gaat velen boven al wat aards is uit. De ge meente van Christus, als woonstede van de Heilige Geest, heeft nog niets van haar volheid ingeboet. De gemeenschap der heiligen is 'n hoogt aktuele realiteit! Allen, uit welke kerkelijke of onkerkelijke ach- tej grond ze ook komen, die Christus ais persoonlijke, nabije en levende Heiland hebben ervaren, bevestigen het wonder van genade, dat Gods stuur een vaandeltje *1*53 Gewonnen in het Bio-tex Vlekkenfestival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. liefd nog altijd zegeviert over zon daarsharten. Trouwens waar de goedheid van Je zus Christus en de talrijke weldaden door Zijn vergoten bloed geëerd wor den, daar zie ik geen dood in de pot. Integendeel, daar is het samenko men als gemeente des Heren een vertoeven in de werkplaats van Gods geest. In de eeuwigheid zal blijken, dat het verwaarlozen van Gods Woord, vooral het profetisch woord, de oorzaak was waarom de massa zich van kerk en christendom af keerde. Zuoden de kerken soms niet vol stromen als 't gezaghebbende Woord van God aan het woord mocht ko men over b.v. de toekomst van het Joodse volk? Het onvervulde deel uit de bijbel begint in onze tijd geschiedenis te maken. Jehova's getuigen, die gevaarlijke data-isten, misbruiken het profetisch woord, maar waarom zwijgt het offi ciële christendom het profetische woord dood? Jeugd en Jezus Vooral de hedendaagse jeugd staat zeer kritisch tegenover bijbel en geloof. Overal wil men bewijzen voor hebben. Hoe zijn uw contacten met de jeugd? Dikkes: Wat ben ik: u dankbaar voor deze vraag. Het geeft mij de ge legenheid één van de meest hoopvol le verschijnselen van deze tijd toe te lichten. Zonder enige overdrijving KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse eu Comtoi§e klokken, Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Onder het motto Dankbaar terugzienV zal vrijdag 5 ok tober s avonds om half acht in het gebouw van de Evan gelische Christen Gemeenschap het zilveren jubileum van broeder Dikkes worden herdacht. Muzikale medewerking verleent deze avond het Viktorie-trio uit Hilversum. Op zondag 7 oktober de bijeenkomst begint dan om tien uur zal aandacht worden besteed aan het gouden jubileum van deze Gemeenschap. Wij leven, werken op de Gracht Vergane glorie, gedempte pracht Geen boom, geen struik staat ons nabij Slechts muren aan de overzij Toch kan ik van de Gracht niet scheiden En van de Sleutelstadoud Leiden De Leidenaar gaf mij de hand Ik heb mijn hart aan U verpand THEO DIKKES ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 Gele tram en kroppen sla Dikkes: In vergelijking met athe ïstische landen leven wij in een pa radijselijke vrijheid als gelovigen in Nederland. Toch zijn uiterlijke om standigheden niet bepalend voor het getuigen van Christus. Wel dacht ik, cat het klimaat t.o.v. het evangelie ui mis land wat killer Is geworden. Het is nog geen twintig Jaar gele den. dat een politle-agent mij uiter mate beleefd vroeg om even te stop pen met de straatprediklng omdat ae gele tram de Haarlemmerstraat Met kon passeren vanwege de be- laiigstelling van de toehoorders. Nu toeteren de automobilisten en knet- v ren de brommers Je het luchtledi ge in. Terwfjl ik in een groentenwinkel netjes op mijn beurt stond te wach- ti n kwam er een kok uit een Chi nees eethuisje binnen. Hfj trok zich niets van de wachtende klanten aan en vroeg: Geef me twee kroppen sla. twee komkommers en een kilo te maten dan ben ik gered, waarop 'u bljdehande Leidse huisvrouw rea geerde: "Je bent hier verkeerd pin da, om gered te worden moet Je naar de Hooigracht, naar het Leger des Reils". Zo lakoniek mogelijk zei ik tv/cn'; "Ga dan maar rechtstreeks tot Christus als Je gered wil wor- iOssing en dankbaarheid te brengen, btraatprediking. tent-evangelisatie, t'ogdagen. landdagen. Zodra er maar offensief ge-evangeliseerd wordt, dan ben ik in mijn element, loch is ook een huisbijeenkomst niet te versmaden. Het persoonlijk ge sprek, onder vier ogen, van hart tot hart, met als doel de ontmoeting met Christus, dat is het ware hoog tepunt. Goddank, die hoogtepunten zijn er nog steeds. verzeker ik u, dat er honderden jongeren in ons land zijn voor wie de bijbel het geestelijk lied en de gitaar eten en drinken zijn. In huiskamers, schoolzalen, Jeugd honken en wat al niet meer komen ze samen om via bijbelstudie God te danken voor de gaven van Zijn Zoon. Onder studenten, scholieren en de werkende jeugd is, zowel in ons land als ver over de grenzen een ware geestelijke beweging gaande, die los staat van een kerkelijke bege leiding. De Jongeren mogen dan kri tisch tegenover bijbel en geloof staan, ze zijn er positief kritisch in tens mee bezig. U vroeg mij naar mijn contacten met de jeugd. Welnu, onder de rook van Leiden komt regelmatig 'n groep Jongelui samen. Scholieren en wer kende Jongeren. Ik ben meerdere malen bij hen geweest. Ze willen geen preek, doch praktische bijbel kennis waarmee ze kunnen werken. Het is heel gewoon, dat ze in alle eenvoud één voor één in het gezel schap hier achter staat? Vragen als Kunt u zich mijn verbazing voorstel len toen ik er achter kwam, dat geen enkele organisatie of genoot- shap hier achter staat? Vragen als "Hoe kan ik behouden worden?" of "Ga Je werkelijk voor eeuwig ver loren zohder Christus?" zijn in deze groepen van levensbelang. Lange haren Kortgeleden kwam na een lezing ln de Amsterdamse Jordaan een Jonge knul op mij af met de vraag: Kunt u met mij meegaan, mijn ka mer zit vol met Jongens en meisjes, die barsten van de vragen. In de wo ning van zijn ouders vond ik inder daad een kamer met Jongeren, die bezig waren met het werk en de persoon van Christus. Goed, ze heb ben lange haren en het achterwerk zit in een wat strakke spijkerbroek, maar ze ervaren de kracht van het gebed en de vreugde van een leven uit het geloof. Mijn contacten met de jeugd geven mij de stellige overtuiging, dat het evangelie nog altijd zijn reddende, vernieuwende en verlossende kracht openbaart! Het is mij een raadsel, hoe dit fe nomeen onder de Jeugd door gods dienstige ouders met grote reserve wordt gadegeslagen. "Toen ik in de kroeg zat hebben ze nooit zo zitten fitten als nu ik de naam van Jezus prijs", zei mij één van deze Jonge- Te veel capsones Hebt u in deze 25 jaar ook teleur stellingen moeten incasseren? Wat waren de hoogtepunten in en bij uw evangelisatie-arbeid? Nou en of. 't Meest ben ik teleur gesteld in mijzelf. Christus is toch gespecialiseerd in het verzoenen van goddelozen, zondaars en vijanden. Wie ben ik? Om met vrienden om te gaan is niet zo'n kunststuk, al hoewel menig herder een dagtaak heeft aan de kudde. We mogen geen al te hoge eisen stellen aan in Adam gevallen schepsels, maar we doen 't intussen toch. We hebben allemaal teveel capsones. Je zou denken, het is schadelijk voor Gods eer en werk om over de teleurstellingen ln het geestelijk werk te spreken. Maar de Heer Jezus klaagt zelf openlijk: "Gij hebt de naam, dat gij leeft, maar gij zijt dood. Gij zegt: Ik ben rijk en verrijkt en heb aan niets ge brek en gij weet niet, dat gij zijt de ellendige en Jammerlijke en ar me en blinde en naakte". Dat durft Hij tot zijn gemeente te zeggen. Hij geeft blijkbaar veel meer om de waarheid onder ons dan de schijn. Het is voor mij een bittere strijd geweest om met vertegenwoordigers van de al-verzoening, perfectionis ten en de extreme gezondbidders te moeten redetwisten. Het bewuste, eenzijdige van een uit het verband gerukte bijbelse waarheid heeft on noemelijke schade berokkend in het verstaan van de schrift. Zo lang iemand niet de gehele schrift aan vaardt en alleen op een specifiek bij belgedeelte blijft hokken, is een zin nige discussie niet mogelijk. Had ik dat maar 25 jaar geleden begre pen. ik was menige avond gezellig in mijn gezin gebleven. Verder is mijn grootste teleurstel ling de zwijgzaamheid en passivi teit van de overtuigde christen. Hoogtepunten? Het les geven op de bijbelschool in Brussel. Aan duizen den de boodschap van ellende, ver- Kijk, dat valt dan verkeerd uit. 'Mijn hemel", zei de bespraakte huisvrouw, "man ben JIJ altijd zo vies vroom?" We zijn van nature lij- densschuw en als de door voor hoon tn spot. Maar laten we maar dankbaar zijn voor de vrijheid waarin we hier le ven mogen, Juist als getuigen van Christus. Hier niet zo ver vandaan zou ik niet via de pers zoveel praat jes behoeven te maken. Schaduw over jubilea Tot zover broeder Dikkes voor wie een schaduw valt over de komende Jubilea-viering. Zodra de feestelijk heden voorbij zijn moet hij voor het ondergaan van twee zware opera ties opgenomen worden in 't zieken huis. Hij houdt er rekening mee, dal hij dan enkele maanden op non activiteit wordt gesteld Majoor Ravenhorst heeft niet in Leiden gewoond hij is erg gehecht aan zijn huis in Apeldoorn maar Het royale plein, versierd met bak ken met bloemen, van de kazerne in het hart van de stad, die naar ver wacht eerlang het veld zal ruimen, was de plaats van de commandowis seling, een militair gebeuren met vlaggen, sterren en strepen. Op scheepswerf Boot is gistermiddag een diep vrieshektrawler te water gelaten. De HD-79 "De Gebroeders" is bestemd voor rederij Slot in Den Helder. Om twee uur werd het eerste contact met de golven gelegd. (Foto Jan Holvast) BOKSEN De Mexicaan Ro- dolfo Gonzalez zal op 27 oktober te Los Angeles zijn wereldtitel (versie W.B.C.) in het lichtgewicht verdedi gen tegen de Italiaan Antonio Puddu. LEIDEN Dat de Kokschool nog altijd een bijzondere plaats in Leiden inneemt, bleek gistermiddag in de Doelenkazerne bij de commandowis- seling. Na precies twee Jaar en vier maanden vertrok majoor A. Raven horst, die een functie heeft gekregen bij de Intendance-opleiding in Bus- sum. Als zijn opvolger kwam majoor A. van Buuren, afkomstig van de pa rate troepen in een intendance-func tie bij het le Legerkorps. toch heeft hij zich een plaats weten te verwerven in de Sleutelstad. Dat bleek op de receptie na afloop van de commando-wisseling. Velen kwa men om hem en zijn vrouw de hand ten afscheid te drukken. Dezelfde burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede tal van andere belangstel lenden, begroetten tevens majoor en mevr. Van Buuren. De scheidend^ en de nieuwe com mandant van de Koksschool zijn te vens commandant van de Doelen- en de Morschpoortkazerne. Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3