Toekomst blijft aan zuigermotor Andere verkoop „Amerikanen'' NIEUWE NAAM BU VAUXHALL: VIAGNUM-SERIE Lucht kussen begint opmars Sportieve9 rijders niet altijd de beste ITERDAG 29 SEPTEMBER 1973 De resultaten van een onderzoek over de invloed van reclame voor zogenaamde sportieve auto's op het rij- en weggedrag heeft de Westduitse raad voor veilig ver keer zorgvuldig geheim trachten te houden. Het schijnt, dat de autoproducenten hadden gedreigd him financiële bijdrage (niet min der dan éénvierde van het totale budget) te zullen intrekken als de tamelijk onthutsende bevindingen zouden worden geopenbaard. Maar toch door een onnoze le vergissing is een exemplaar van het honderd pagina's tellen de rapport toch in t handen van journalisten gekomen. De inhoud heeft in de kringen van de auto reclame een flinke schok teweeg gebracht. Aan de hand van zeer uitvoerige ondervragingen is na melijk komen vast te staan, dat de koper (en berijder) van die zogenaamde sportieve auto aan zienlijk onveiliger rijdt dan de ge middelde Westduitse automobi list. Die sportieve ryder vertoont een veel grote bereidheid om risi co te nemen dan zijn mede-weg gebruiker. Anderszijds blijkt, dat bij de veilige rijder het z.g. spor tieve karakter van de wagen een ondergeschikte rol speelt. Vol gens de studie vertoont met na me de agressieve reclame voor Simca en BMW in West-Duits- land riskante aspecten. De autoproducenten zeggen de publikatie van het rapport te heb ben tegen gehouden omdat het tweede deel van het onderzoek nog niet afgesloten was. Pas door dit tweede deel - dat langs experi mentele weg tot bevindingen wil komen - wordt de studie in haar geheel wetenschappelijk verant woord. Kennelijk verwachten de autobouwers van dat tweede deel voor hen gunstiger bevindingen. Maar het zou wel eens anders kunnen uitpakken. Ingewijden weten te vertellen, dat de uitslag van dat tweede onderzoek noe veel ongelukkiger zal uitvallen dan het eerste. In dat geval kun nen we er vrijwel zeker van zijn. dat die geheimzinnigdoenerij nog wel even zal voortduren.... General Motors wil begin volgend Jaar een luchtkussen als optie op be paalde Amerikaanse modellen aan bieden. De prijs van deze optie is nog niet vastgesteld, maar zal in de buurt lig gen van 200 dollar. Met heupgordels vóór wordt de prijs met ongeveer 25 dollar verhoogd. Alleen al in 1971 en 1972 heeft 's we relds grootste autofabriek 35 miljoen dollar besteed aan de studie en ont wikkeling van dit luchtkussen en het onderzoek is nog lang niet voltooid. Men heeft bovendien uitgerekend dat, als men alle geproduceerde wagens, met dit systeem zou uitrusten, de in vesteringen in machines en uitrusting zouden oplopen tot ongeveer 200 mil joen dollar. Het ontwikkelingsprogramma van het luchtkussen, aangekondigd door G.M. in 1970, liep vertraging op üoordat men moest wachten op een federale regeling die de karakteris tiek zou vastleggen van de testpop, •die gebruikt wordt om te bepalen of het luchtkussen inderdaad voldoet aan de eisen, gesteld door de Ameri kaanse wetgeving. Deze eigenschap pen, geldig voor de testpoppen van de modellen 1974 en 1975 werden nog maar zeer onlangs door het ministe rie voor Veiligheid op de Weg gepu bliceerd. Het luchtkussen zal volgend Jaar le verbaar zijn op de meeste Cadillac- modellen. op de Buick Rivièra en Electra en op de Oldsmobile 98 *-n loronado, zodra ze getest zijn naar de richtlijnen van het ministerie voor Veiligheid op de Weg, waarbij ge bruik gemaakt wordt van een test pop die voldoet aan de laatste bepa lingen. Het gaat hier om een uitermate be langrijk testprogramma, dat zich uitstrekt over twee tot drie maan den, als alles normaal verloopt. In de toekomst zal men overgaan tot de bestudering van een produktiepro- gramma op grotere schaal, waarbij inbegrepen zijn de fabricage van on derdelen. de assemblage van het ge hele systeem en de produktieverde- ling over de verschillende fabrieken. De reden waarom dit hoogst belang rijke passieve veiligheidselement alleen maar geleverd wordt op som mige modellen en alleen op bestel ling, ligt in het feit dat General Mo tors. alvorens produktie op grote schaal te overwegen, eerst een grote ervaring wil opdoen bij de fabricage en de resultaten bij de klanten wil verwerken. De ervaringen die be trekking hebben op een zeer groot aantal installaties zal inderdaad no dig zijn om'te weten hoe het veilig heids-kussen zich zal gedragen op wagens die gebruikt worden onder de meest uiteenlopende omstandighe den. Op het ogenblik heeft General Motors als proef luchtkussens aangebracht op 1000 Chevrolet modellen 1973. In de geschiedenis van de automobiel is dit de eerste toepassing op grote schaal van dit systeem ter bescher ming van de voorste passagiert: Nadat deze wagens bii elkaar zo'n 20 miljoen kilometer hadden afge legd. waren acht wagens betrokken geweest bij ongelukken, welke vol doende ernstig waren om het lucht kussen-systeem in werking te stel len. Bovendien hadden deze wagens 151 ongelukken van minder ernstige aard of zonder frontale botsing, waarbij het luchtkussen niet werd opgeblazen, ofwel omdat dit niet no dig was. ofwel om een andere reden. Geen enkel ongeval veroorzaakte ernstige verwondingen. Men stelde bovendien één spontane werking van het systeem vast. waarvan ondanks zorgvuldig onderzoek de oorzaak niet kon worden opgespoord. ''Veruit de meeste auto's zullen voor lopig nog worden aangedreven door de klassieke zuigermotor met inwen dige verbranding. Deze motor heeft de voordelen van zijn lage kostprijs, zijn prestaties, zijn robuustheid. Het probleem van de controle op de uit- assen is bij dit type vrijwel op gelost". De discussie omtrent de kracht bron van de auto is nog lang niet ten einde. Integendeel, die laait meer en meer op. En in dat vinnige debat wordt heel wat gezegd. Niet alles is even belangrijk. Te vaak de wens de vader van de gedachte gemaakt. Te dikwijls wordt te gemakkelijk over bepaalde moei- lijkheden van alternatieve oplossin gen heen gewandeld. Daarom is men snel geneigd bewering met een stevi ge korrel zout te nemen. Maar bovengenoemd oitaat is niet van de eerste de beste. Het is van de heer E. N. Cole, die als president van General Motors - de grootste autofabrikant ter wereld - wel iets te zeggen heeft in dat autowereldje. Tijdens een lezing voor ingenieurs en managers vertelde hij, dat G.M. al jaren studeert op andere motorvor- men. Meer dan driehonderd kracht bronnen zijn geprobeerd. Daar zijn vele miljoenen mee gemoeid ge weest. Vorig Jaar 36 miljoen dollar. Voor dit Jaar wordt zelfs op 46 mil joen dollar gerekend. Maar dat alles heeft eigenlijk nog weinig meer opgeleverd dan de con clusie, dat het oude vertrouwde nog altijd het beste is. De naaste concur rent is de Wankelmotor. Die is het dichtst genaderd aan serieproduktie. Ook General Motors gaat er aan be ginnen in de Chevrolet Vega. Maar het inbouwen van een Wan kelmotor in een bestaand model is volgens hem geen goede oplossing. Het hele voertuig moet om de motor zijn ontworpen. Dit in verband met de basiskwaliteiten. In de eerste plaats bijna de helft kleiner. Verder 30 procent lichter, wat dus meer paardefcrachten per gewichtseenheid betekent. Dan zijn er zo'n veertig procent minder grote onderdelen voor nodig. En de mo tor loopt uitzonderlijk soepel en ge ruisloos. Dat alles geeft de ontwer per vrij spel om de vormgeving van een nieuw type te bepalen. Natuurlijk zijn er ook problemen geweest. Afdichting, uitlaat en brand stofverbruik etc. Een reeks proble men. Daardoor kon de echte kost prijs nog niet worden bepaald. Die komt pas boven als de serieproduk tie is begonnen. Maar dat is een risi co. dat General Motors volgens dc heer Cole wil en moet lopen. Het zware snijwerktuigwaarmee hier een brandweerman een vernielde auto te lijf gaat, was oorspronkelijk in Duitsland voor de industrie ontwikkeld. De gebruiksmogelijkheid als "reddingschaar bij een ongeval" ontdekte men puur toevallig. Met de vijftien kilo wegende schaar, die een kracht van der tien ton kan ontwikkelen, kunnen slachtoffers van ongeluk ken, die in hun voertuig vastgeklemd zitten, binnen enkele ogenblikken zonder enig gevaar worden bevrijd. Er bestaat geen gevaar voor vonken en dergelijke. Het apparaat bevat een sterke eigen hydraulische pomp en kan derhalve onafhan kelijk van welke energiebron dan ook functioneren. Er is weer een nieuwe Mus tang 11. Kleiner en Europeser dan zijn voorganger. Sinds '65 kan men elk jaar een nieuw model verwachten. Maar dit maal waren de veranderingen wel erg ingrijpend. Wat te denken bijvoorbeeld van de lengte, die met bijna een halve meter werd ingekort? De wa gen werd ook smaller. Alles onder invloed van Ghia ont werp- en tekenstudio's in Tu rijn, door Ford in december 1972 opgekocht. De 2.8 liter V6 motor, die door Ford Keulen wordt gebouwd, is standaard on alle modellen. Natuurlijk kan men handschakelvng of automaat krijgen. In de drang naar vernieuwing heeft zelfs het bekende Mustang-symbool het paard in galop op de grille een beurt gehad. Bovenstaande auto's gaan niet als broodjes van de (al of niet warme) bakker. Het zijn geen wagens, die ooit een groot markt aandeel zullen bereiken. Zij lig gen in de prijsklassen, die voor een groot publiek onbereikbaar zullen blijven. Wanneer we er al thans van uitgaan, dat het grote publiek zulk soort auto's zou wil len hebben. Gezien de ervaringen in Ameri ka moeten we dat echter wel als vaststaand aannemen. De kleine re Japanners en Duitsers hebben wel enige voet aan de Ameri kaanse grond gekregen, onder de druk van het gebrek aan benzine worden er wel grotere wagens voor kleintjes ingeruild, maar over het algemeen kan men nog steeds zeggen, dat de Verenigde Staten in sleeën van auto's rij den. Sleeën in onze ogen. De laatste Jaren hebben die "Amerikanen" het in ons land niet gemakkelijk gehad. De markt ervoor liep sinds 1968 steeds sterker terug onder invloed van de ongunstige valutaverhou- dingen. In 1968 werden er nog meer dan 9100 van die kolossale karren Nederland ingevoerd, maar dat aantal liep snel terug en vorig Jaar kwamen er nog slechts 522 Amerikaanse auto's ons land binnen. Maar nu heeft de devaluatie van de dollar voor een totale omme zwaai gezorgd. De kansen voor de importeurs (General Motors, Ford, Chrysler, American Mo tors en de firma Hessing in De Bilt) zijn gekeerd. Men blikt ook weer wat zonniger in de toe komst. Voor dit Jaar rekent men er op bij elkaar aan 800 verkochte auto's te komen, maar General Motors durft al zover te gaan, dat zij zich volgend jaar alleen al goed acht voor duizend van die kastelen op wielen. G.M. baseert dit optimisme overigens niet alleen op de deva luatie en mogelijk nu weer reva luatie van de gulden. G.M. heeft ook de hand in eigen boezem ge stoken en het distributiesysteem van de Amerikaanse automobie len drastisch veranderd. Tot dus ver kon elke G.M.-dealer "Ame rikanen" verkopen. Alle leveran ties liepen via het hoofdkwartier in Rotterdam. En daar zijn ze eerlijk genoeg om toe te geven, dat elke G.M.-man, die zijn vingers op de papieren van zo'n transac- tie legt, in feite de prijs met enke le honderden guldens helpt ver hogen. Daarom heeft men een flink aantal schijven uitgescha keld. General Motors heeft in Neder land vijf dealers aangewezen, die in het vervolg zelf bij G.M. in de Verenigde Staten hun be stelling zullen doen, maar natuur lijk ook een voorraad zullen bij houden, de verkoop zullen rege len (eventueel via andere GM.- dealers) en voor de service zullen zorgen. Maar dat doen ze niet al leen, ze worden geassisteerd door een .aantal servicedealers. Vier dealers, gevestigd in Amsterdam. Rotterdam, Den Bosch en Utrecht, gaan de merken Chevro let, Pontiac, Oldsmobile en Buick voeren, één dealer in Utrecht zal Cadillac alleen doen. Er wordt besteld via de computer van G.M. in Antwerpen, waarna de fabriek rechtstreeks aan de dea ler levert. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor G.M. Nederland de fabriek in Amerika - voor wie die duizend wagens slechts een speldeprikje betekent op de totale produktie - zover had. dat werd ingestemd met dit vokomen af wijkende systeem alleen voor Nederland. Want Nederland is nog steeds het enige land in Europa, dat het zo gaat doen. Men hoopt wel dat andere landen zullen volgen, maar zover is het nog niet. Loont het resultaat dan al die moeite? Men zou zeggen van wel, want de aanschaffingsprijs van de wagens zal in sommige geval len vijf procent maar in andere gevallen zelfs 25 procent lager kunnen worden. En het vervallen van een aan tal schakels in de handel heeft ook nog andere voordelen. "Gro tere flexabiliteit bij de bestelling. Aanzienlijk kortere levertijden van vier maanden tot zes weken", zei een woordvoerder van Gene ral Motors in Rotterdam. Wij vragen ons alleen af. waar om het dan zolang heeft geduurd eer G.M. dit alles heeft ontdekt. Of zou het feit, dat de koper in De Bilt zoveel gunstiger terecht kon, daarbij een rol hebben ge speeld? iet programma van Vauxhall heeft »or 1974 nogal waf wijzigingen on- ergaan. Er wordt zelfs een nieuwe aam geïntroduceerd: "Magnum", 'm nu ook een nieuwe auto te treken wei een beetje teveel ge daagd, want de Magnum-serie is ichtstreeks afgeleid van de Viva en irenza-modellen. Met natuurlijk dt veranderingen en extraatjes. Ook alle bestaande typen van cuxhall ondergingen een kleine of ïotere restauratie in de vorm van ixueuzere aankleding en technische srfijning. Het moet wel. Het gaat Vauxhall iet. zoals men van zo'n gerenom- ïeerd merk zou kunnen verwach- en. Er zijn ook vrij veel moeilijkhe en geweest. Niet alleen stakingen in Ingeland, een zeer geregeld terug- eiend verschijnsel, maar ook wat ichnische problemen, die gelukkig fat gemakkelijker waren op te los- en. Maar ze hebben de naam van «et Engelse merk wel kwaad ge- san. Vauxhali beweert echter, dat 1 die misère nu achter de rug is. De fabriek heeft ook nog vertrou wen in de Victor- en Ventora-serie, igrnlijk van het begin af aan de zor enkinderen van Vauxhall. Ze heb- len 'n weinig enthousiaste ontvangst ;tnoten, toen zij op de markt ver- jchenen en ze zijn in poulariteit al- ij d verre achter gebleven bij de lijn- cchte concurrentie van de andere 3.M.-tak Opel. Maar Vauxhall wil de verkoop nu een steuntje in de rug geven. Nog niet zo lang geleden hebben zij een actie gevoerd met de Viva met auto maat. Een groot succes geworden overi gens. Binnen korte tijd waren de be schikbare modellen uitverkocht en men kan een Viva met automaat nu aiieen nog maar kopen in combina tie met een 1800 cc motor. Ze hebben nu weer een andere ac tie op touw gezet: tot 1 januari zal iedere koper van een Victor of Ven dors gedurende 30.000 kilometer (ma ximaal 18 maahden) gratis onder houd krijgen. Het moet gezegd: een aantrekkelijk stuntje, maar of het de verkoop naar genoegen zal stimule ren wagen wij te betwijfelen. Temeer omdat de prijzen van alle 74-model- lcn wat hoger zullen komen te lig gen. De importeur rekent op zo'n 4 riocent. Daarvoor krijgt men dan wel wat meer, zoals betere remmen, controlelampjes en bij de Viva ver stelbare stoelleuningen en groter mo te rvermogen, maar het is en blijft een prijsstijging. Nog even terug naar de als nieuw" aangekondigde Magnum. De aangeklede Viva-Firenza dus. Leverbaar met 2 of 4 deuren, als coupé en als combinatiewagen. Twee motoren: 1800 en 2300 cc. Uiterlijk hu kenbaar aan dubbele koplampen. De 1800 cc heeft een top van 148 km, de 2300 cc van 166 km per uur. De Magnum-serie zal in prijsklasse van rond de 13.000 guldén in november in oris land leverbaar worden. j Alle modellen van de Magnum-serie zijn uitgerust met vier ronde koplampen, zogenaamde sportieve wieldoppen en be schermend rubber op zij strips en bumpers. Ook de hier op de foto afgebeelde coupé. De prijzen vm de Magnums zijn nog niet bekend. Op de autoshow van Frank furt stond deze experimentele Corvette, die wordt aangedre ven door een draaizuigermo- tor. Eigenlijk is de rotatiemo tor de enige krachtbron, die op dit moment in staat is de traditionele zuigermotor te vervangen, zegt General Mo tors. Gezien het experimentele karakter van deze auto's zijn niet alle bijzonderheden inte ressant. Maar sommige geven wel indicaties: een midden- scheeps gemonteerde brand stoftanks, verzonken ruitewis- sers en ontgrendeling van achterklep, motorkap en ben zinevulopening van binnenuit. De 4,4 liter tweeschijfs motor is de helft kleiner en 30 pro cent lichter dan een vergelijk bare zuigermotor. Vier jaar geleden toonde Opel in Frankfurt een bijzon der lage coupé op basis van de Opel Diplomat. Een mooi auto, maar een droomwagen. Niet te koop. Vorige maamd stond hij er weer. Nu wel te koop. Ge presenteerd door de firma Bitter in Schwelm, gebouwd door de carrosseriespecialisten Baur in Stuttgart. Natuurlijk gesteund door de Opel-organi- satie. De wagen is niet goed koop. Men moet voor zo'n 'Bitter Diplomat CD' een dikke vijftigduizend gulden neertel len, maar het is een erg aan trekkelijke coupé. Met een ele gant interieur, veiligheidsglas, elektrisch bediende ramen, automatische veiligheidsgor dels en een acht cilinder mo tor, die bij slechts 4700 toeren een vermogen van 230 DIN-pk levert. De topsnelheid ligt om en nabij de 220 kilometer

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19