3ezoek Vixon )robleem ALGERIJNSE RUWE OLIE DUURDER +v Mur) Twee Russen met Sojoez twee dagen in verbeterde ruimte Als lid van het NVV ben je minder afhankelijk bon. mossel versteese 1 Gezonde Pompidou op oersconferentie: 0 -0 0 Kabinetsformatie op Nederlandse Antillen Tass meldt tevoren duur van de vlucht Verbied reclame voor alcohol JDAG 28 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND 'APJJS (AP) Het voorgenomen bezoek van president :on aan Europa schept problemen voor de leden van de ropese Gemeenschap die nog niet zijn opgelost, zo heeft de inse president Georges Pompidou gisteren gezegd op zijn ste persconferentie in negen maanden. mpldou zei dat de negen lidsta- 'ltlek. Hij kwam met cijfers om af" met elkaar tot overeenstemming te tonen dat de Nederlandse ADV ERTENTIE deze problemen. "Ik wil ieder- van doordringen dat deze Benstemming tussen de negen gunste van Europa is en niet ge- (Achter ieder lid staat de macht van meer\ dan 650.000 andere leden van het NVV J Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: vrouw/man —0 0 n gesloten envelop (zonder postzegel) NVV, Antwoordno 5570, Amsterdam-W moeten komen ten aanzien andere boeren in het voordeel zijn "T" geweest. Hy waarschuwde echter te gen "bekvechten" over wie er bij de landbouwpolitiek het beste van af komt. "Wij moeten bij deze zaken De Franse president Pompidou tijdens de eerste persconferentie die hij sinds maanden gaf. On danks geruchten dat de president aan een slopende ziekte zou lijdenzag hij er goed gezond uit. tegen iemand, wel het minst niet elke cent tellen. Wy hebben alles de Verenigde Staten". zei da/t hij verheugd was over benadering tussen de Verenigde de SowJ et-Unie, maar de daar aan toe dat men wel noest passen voor het gevaar, leze toenadering zou kunnen lei tot i allemaal bij gewonnen en daar kun nen w allemaal blij om zijn". Voor de nabije toekomst ziet de Franse president nog geen autono me Europese defensiepolitiek. De veiligheid van West-Europa blijft sttrk afhangen van de voortdurende gezamenlijke overheer- aanwezigheid van Amerikaanse toe- mpidou benadrukte verder dat dat hij zich in 1976 herkiesbaar zal ikrijk de ontwikkeling van zijn ^strijdkracht zou voortzetten acht de protesten in vele delen de wereld. Pompidou zei dat hij nige van de gebeurtenissen in sinds de mlita.ire staatsgreep betreurde" maar herhaalde Frankrijk "uitstekende relaties" blijven onderhouden met Chili, acht het bewind dat daar aan lacht is. zei dat volgens hem het bewind president Allende in ieder ge- ot mislukken was gedoemd voor- >en Allende gedwongen werd stellen, mits zijn gezondheid dan nog goed is. Hij is niet van plan voor erade van zijn zevenjarige ambtster mijn af te treden. Breed lachend, vei hij dat daarbij ook meespeelt dat degenen die mogelijk in aanmer king komen om hem op te volgen "daar zo erg op gebrand blijken te zijn". WILLEMSTAD De Antilliaanse gouverneur, drs. B. M. Lei-to maakte vanmorgen 'n begin met de consulta ties voor de vorming van een nieuwe Antilliaanse regering. Dit naar aan leiding van de verkiezingen die op 3 augustus plaatsvonden. Als eerste maakte de huidige minister-pre sident, R. J. Isa Democratische Partij) zijn opwachting bij de gou- ALGIERS Het Algerijnse olie- en gasconcern Sonatrach (staatsbe drijf) heeft westerse oliemaatschap pijen, die in Algerije opereren, in kennis gesteld van zijn plannen voor een „aanzienlijke" verhoging van de prijs van ruwe olie. Volgens een rordvoerder van Sonatrach hebben enkele westerse oliemaatschappijen, waarvan hij de namen niet noemde, reeds prijsverhogingen aanvaard die Unie zei hij: "Wij kunnen daar al- Aigerije had voorgesteld. leen maar blij om zijn, maar blijven vragen. Wij krijgen gerust- stellende antwoorden, maar de ÏÏf S viaag blijft of er geen gevaar is dat bij hij e Europa wordt geneutraliseerd. Ik ben blij met de verzekering van de V.S. en de Sowjet-Unie dat daar geen sprake van is. Maar we moe ten waakzaam blijven en zelf blij ven werken voor heid en defensie". In China heeft hij „mannen ont moet die geheel meester waren van hun ideeën. Wij hebben een ge meenschappelijk probleem. Wij willen geen regionale mogendheden zijn. Wij schijnen meer dan de Chi nezen in ontspanning te geloven" In China zullen of zijn al contrac ten op gevorderd technologisch ge bied ter waarde van 1,2 miljard frank ondertekend worden. Op de vraag hoe groot de prijsver- tie van olie-exportlanden) in Wenen bekendgemaakt dat zes andere leden van deze organisatie volgende maand prlJsbesprekingen zullen beginnen met westerse oliemaatschappijen. Giote olie-exporterende landen heb ben Libië gisteren beloofd te zullen helpen, indien Westerse oliemaat schappijen olie uit het land gaan boycotten uit protest tegen de Libi sche maatregelen voor onteiening. De OPEC (Organisatie van Olie-ex- porterende Landen) zei dat er maat- twee weken geleden op een speciale OPEC-bijeenkomst in Wenen aange nomen, maar in overeenstemming met het beleid van de organisatie is deze pas donderdag gepubliceerd. vVanneer oliemaatschappijen met in dividuele of gezamenlijke acties uit voering van het Libische besluit ti achten te voorkomen zullen er noodzakelijk geachte maatregelen weiden genomen. Zaterdag worden de nieuw geko zen leden van de Staten (parlement) door de gouverneur beëdigd. De huidige ministers hebben hun por tefeuille ter beschikking gesteld. De gouverneur heeft dit verzoek tot ontslag in beraad gehouden en de ne- Van de huidige regeringscoalitie, gevormd door de Democratische Par tij en de Nationale Volkspartij van Curacao en de Arubaanse Partido Patriotico Arubano en de Arubaan se Volkspartij, behaalde alleen de Nationale Volkspartij winst. Een op zienbarende start maakte de jonge Arubaanse MEP, die voor het eerst aan de statenverkiezingen deelnam en vijf van de acht Arubaanse ze tels opeiste. Volgens de lijsttrekker van de Curacaose Nationale Volkspartij Juancho Evertsz zal de formatie ech ter niet moeilijk zijn. De heer Evertsz, die naar in Willemstad verwacht wordt, de nieuwe formateur zal zijn en waarschijnlijk ook premier, gaf te gen ministères verzocht voorlopig de Rennen hi) de moeiu)ke lopende zaken te blijven behartig* totdat er een nieuwe regering is ge vormd. hoging is, antwoordde de woord- regelingen zullen worden genomen, bij hij Franse president herhaalde te- vergroting van de bevoegdheden het Europese Parlement op dit blik te zijn. "Zolang er geen elijke Europees bestuur is, kan )k geen echt Europees parlement zei hij. impidou verwierp de suggeste, Frankrijk bevoordeeld zou wor- door de Europese landbouwpo- voerder dat de beleidslijn natrach altijd is geweest de prijs structuur niet te onthullen. In de 1 ranse pers verschenen donderdag berichten dat Sonatrach de prijs zou willen verhogen met 1,40 dollar tot vijf dollar per barrel. De prijsverho- onafhankelijk- ging, waarover onderhandeld kan worden, is nodig ter compensatie van verliezen die Algerije lijdt als ge volg maatschappijen zich verzet ten tegen de maatregel van de Libi sche regering om een meerderheids belang te krijgen in de olie-installa ties op haar grondgebied. Er werd geen uiteenzetting gege ten van de maatregelen waarmede de OPEC dreigt, maar in een ver klaring van het hoofdkantoor van, organisatie in Wenen wordt ge- AD VERTEN TIE de huidige wereldinflatie, 2tgd dat een voorname doelstelling Jruguay pakt Marxisten aan il dus de woordvoerder. Het merendeel der westerse olie maatschappijen ontplooit activiteiten in Algerije. Onder hen bevinden zich Gulf Oil, Standard Oil of New Jersey, Koninklijke Shell, Exxon, Elf- Erap en Compagnie Francaise des Pctroles. Eerder op de dag had de zijn rondgebied elf landen tellende OPEC (organisa- aanbevolen in de OPEC is de afzonderlijke de gezamenlijke belangen van de lid staten te waarborgen. De OPEC-steun aan de stap van Libië om 51 procent van de activa der westerse oliemaatschappijen op :r te nemen staat resolutie. Deze is Wilt u piano of orgel spelen? Vraag de 80 pagina's tellende kieurenkatafogus. een wereldcoliectie orgels, piano's en.- eigen muziekscholen O 1 DEN HAAG DELFT LEIDSCHENDAM 31 Zoutmanstraat 53d «n 18 Choorstraat 1-3 (In pand Hees winkelcentrum Leidsen- 1 tel. 070-333970 1e etage) tel. 01S-12S377 hage. Weigelia 14 ^Tevens filialen te Groningen, Heerlen en Middelburg. tel. 01761-4583 M ON TE VIDEO De regering en leger van Uruguay hebben be rt maatregelen te nemen om het risme in het land te bestrijden ie door hem gegijzeldel2-jarige een internationale actie "om te indeden dat het Marxisme zich oeit met de binnenlandse aange- oheden van de Amerikaanse lan- meegedeeld door de ma lle veiligheidsraad van Uruguay. ministerie van Buitenlandse in van Uruguay heeft vandaag lowj et-ambassadeur Nikolai De- een bespreking ontboden, diplomatieke bron verluidt, dat fuaiy de diplomatieke betrekkin - met de Sowjet-Unie zal verbre- en de Communistische Partij zal deden. eh Amerikaanse lepenvermindering ASHINGTON (AP) De Ame- Senaat heeft gisteravond in iming besloten om de sterkte van imerikaanse troepen in het bui- md in de komende 27 maanden 110.000 man te verminderen. Een Qdement van deze strekking werd 48 tegen 36 stemmen aangeno- Het compromis werd in de Se- bereikt nadat woensdag met 51 a 44 stemmen een amendement verworpen waarin werd voor ge- de Amerikaanse troepensterkte iet buitenland binnen drie jaar 190.000 man 40 procent te linderen. grond van het donderdagavond tenomen amendement op de wet de regering machtigt om voor 21 ard dollar aan bewapening te be- zoüden de Amerikaanse troe- in het buitenland voor 30 juni met 40.000 ma* moeten worden krompen. De overige 70.000 man 31 december 1975 moeten den teruggetrokken. iaat handhaaft aan Vietnam (Door onze redacteur werenschappen P. Bok) De Russen hebben voor het eerst sinds het drama met de Sojoez-11, waarbij drie kosmonauten tijdens de landing op 30 juni 1971 om het leven kwamen, een bemande ruimtecapsule gelanceerd, de Sojoez-12. In de capsule bevinden zich de 45- jarige Wassili Lazarew en de 40-jarige Oleg Makarow. De start vond plaats vanaf de basis Baikonoer om 13.18 uur Nederlandse tijd. De vlucht in een baan om de aarde zou volgens het Rus sische persbureau Tass twee dagen moeten duren. De omloop tijd van de nieuwe Sojoez bedraagt 88,6 minuten, de baanhoogte ligt tussen de 194 en 249 km. De hoek met de evenaar bedraagt 51.6 graden. De Sojoez heeft ongetwijfeld structurele wijzigin gen ondergaan. Er zijn twee dingen opmerkelijk sen daardoor in gezamenlij- de berichtgeving over deze ke vlucht grotere risico's te laten onderzoek in de ruimte. In de eerste feit, dat de Russen nooit tevoren plaats kwam het bericht de bekend maakten, wat zij met de Russen met een bericht tot na uitvoerige controles bekend is, dat al les naar wens verloopt of tot zij een de doelen mededeling kunnen aanpassen aar een vlucht, die niet aan de verwach tingen beantwoordt. In de tweede plaats is het uniek, dat zij de duur delijk het niet helemaal naar wens ver liep, konden verklaren dat de beoog- bereikt en dat alles perfect was verlopen. Er is de Russen, die op het gebied de bemande ruimtevaart dui- achter liggen op de !P 'ASHINGTON De Amerikaanse lat heeft pogingen verijdeld om militaire hulp aan Zuid-Vietnam schaffen of te verminderen, 'et 51 tegen 43 stemmen verwier- de senatoren een amendement was ingediend door senator J. W. Ibright Zuid-Vietnam werd inge- tevoren bekend Amerikanen, veelaan gelegen de ge- maken. zamenlijk vlucht in 1975 te laten doorgaan. In de eerste plaats is daar- De reden voor die merkwaardighe- voor verbetering van de eigen tech- den is duidelijk. Rusland en Ameri- nische uitrusting nodig. In de ka zijn overeengekomen, in Juli 1975 tweede plaats echter het herstel van gemeenschappelijke bemande onderling vertrouwen. Dat kan alleen De kosmonauten Lazarew (links) en Makarow, die gisteren voor een tweedaagse vlucht in de Sojoez-12 werden gelanceerd. vlucht te maken met een Sojoez en een Apollo, die aan elkaar zullen koppelen en bemanningsleden zullen uitwisselen. Sinds het drama in 1971 waarin alle militaire hebben de Russen nog meer tegen- allers gehad in de ruimte, zoals met gebeuren door tevoren althans de duur van de vlucht en ook het hoofd doel bekend te makenk, zodat althans lijke vlucht. Dan moet de Sojoez-12 weer terug zijn. Een ander symp toom van een min of meer opgedron gen openheid was onlangs de mede deling van de Russen dat een van hun zij 4307 uur en 51 minuten ruimte- ervaring opgedaan. De Amerikanen hebben na de dezer dagen geëindig de Skylab-vlucht 15802 uur 3 minu- ten dele door de Amerikanen gecon- vier ruimteschepen die op weg zijn geboekt in 29 bemande vluch- troleerd kan worden of alles naar naar Mars een zachte landing op die wens is verlopen. Vandaar waar- planeet zal proberen te maken. Bij ken. Met 48 tegen 43 stemmen het ruimtestation SaIJoet-2 in april schijnlijk de vooraankondiging, dat vorige onbemande planeetvluchten is J.I., dat niet volgens plan bemand de vlucht slechts twee dagen zal du- een dergelijke mededeling nooit tevo- itor Harold Hughes om de hulp kon worden. De Amerikanen zijn ren. Maandag a.s. begint een 47 man ren verstrekt. 952 miljoen dollar terug te bren- nadien de veiligheid van de Russische 6terke delegatie van de Amerikaan tot 500 miljoen voor het lopende ruimtesystemen gaan betwilfelen. Ie jaar. NASA besprekingen met de Rus- De vlucht van de Sojoez-12 is de voelen er niet voor, hun eigen men- sen over de voorgenomen gezamen- 19de bemande vlucht de voorgaande hebben, rug. Hy was reserve voor de vlucht A. van de sojoez-9 in juni 1970. Zijn echtgenote is werkzaam bij het op leidingscentrum voor kosmonauten in de buurt van Moskou. Hij heeft een zoon. Tweede man Oleg Makarow heeft een technische scholing achter de rug en heeft zich enkele jaren bezig ge houden met de ontwiikkelng van ruimteschepen. Hy is gehuwd en heeft een twaalfjarige zoon. Hij is zeven Jaar lid van de kosmonauten- ploeg. De twee mannen in de om de aar de cirkelende Sojoez-12 zijn beiden debutanten in de ruimte. Gezagvoerder Wassili Lazarew, geboren in Altai in Zuid-Siberië, kreeg een pilotenopleiding en heeft een natuurkundestudie achter de regeringsperiode die verwacht wordt, een voorstander is van een kabinet op zo breed mogelijke basis. Zware belasting voor Russische schrijvers MOSKOU De regering in Moskou gaat het leeuwendeel van de auteurs rechten innen waarop Russische schrijvers aanspraak kunnen maken die van nu af werk in het buitenland publiceren. In een decreet van de Opperste Sowjet wordt aangekondigd dat inkomstenbelasting van 30 tot meer dan 70 procent wordt opgelegd op buitenlandse honoraria van Rus sische schrijvers. De belasting op Russische werken die in eigen land worden gepubliceerd is veel lager. Deze varieert van 1,5 tot 8 procent. Uit het decreet blijkt verder dat bui tenlandse auteurs die in de Sowjet- Unie publiceren volgens eenzelfde ta rief zullen worden aangeslagen als de Russische auteurs. Raad van Europa: STRAATSBURG (ANP) De as semblee van de Raad van Europa beeft een beroep op de zeventien aangesloten regeringen gedaan, de reclame voor alcohol en tabak in kranten en tijdschriften, op radio en Revisie, in bioscopen, sportstadions en op straat te verbieden of te be perken. De belasting op sigaretten met een hoog percentage nicotine en teer, en op dranken met een hoog alcoholge halte. zou moeten worden verhoogd de productie van sigaretten die inter dan een milligram nicotine of 15 mg teer bevatten zou moeten worden verboden. In Nederland is het bierverbrulk van 1950 tot 1972 gestegen tot het zesvoudige, van 11 tot 66 liter per hoofd van de bevolking. Het gebruik van sterke drank steeg van 1.48 tot 2.27 liter, en dat van wijn tot bijna Het negenvoudige, van 0,86 tot 7,81 liter. SANTO DOMINGO De politieke vluchteling die had gedreigd zichzelf en dedoor hem gegijzelde 12-jarige zoon van de Mexicaanse ambassadeur in de Dominicaanse Republiek op te blazen, heeft gisteravond de jongen vrijgelaten en is zelf per vliegtuig naar Spanje vertrokken. De politieke vluchteling, Maaifredo Casado Villar, had het afgelopen jaar in de ambassade gewoond nadat een aantal landen hem asiel hadden ge weigerd. HU gijzelde de 12-jarige Cuitlahuac Garcia om zo een vryge leide te krijgen. President Joaquin Balaguer verleende het vrijgeleide. Kort voor het vertrek naar Spanje liet hij de jongen vrij.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9