Melk wordt liter een cent goedkoper Pistoolschot had rampzalig gevolg Controle middelen genees- laat te wensen over Fabrikanten: gekozen uit twee kwaden Eénbalanceerbeurt door ons.... en u rijdt weg ineen andere auto. Minister Brouwer vraagt ontslag GITAARLES OP SCHOOL 'Argenla" Super Lux- de lamp met 30% meer licht op tafel Politieke vorming op scholen heeft weinig om 't lijf UJacht met de aanschaf van een filmt totc leurtier P6-24 Werktijd naar keuze VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 ADVERTENTIE Nooit geweten dat-ie zó lekker reed. En dat treite rige trillinkjc... glad verdwenen! Tja. zo gaat dat als wij de on-balans it uw wielen halen. Dat doen we met speciaal balanceer- per wiel het gewicht en de plaats haarfijn elektronisch Kosten f 30,16 incl. schriftelijke garantie, au het mooiste: 't kost u geen cent als u van te bij benadering voorspelt hoeveel gram lood er op üw 4 wielen moet. T/m 13 oktober a.s. de kans om óns mooi het loodje DEN HAAG Het KVP-twee- de-kamerlid drs. M. J. J. AmelS' voort wordit genoemd als moge lijke opvolger van mr. T. Brouwer als minister van Landbouw en Visserij in het kabinet-Den Uyl. Mr. Brouwer heeft gisteravond om gezondheidsredenen zijn ont slag gevraagd aan koningin Ju liana met ingang van uiterlijk 1 november. De behandelende artsen van mi. nister Brouwer hebben hem aan geraden terug te treden, omdat zyn lichamelijke toestand het hem niet mogelijk maakt zijn werk te blijven doen. Over enige tijd beginnen in Brussel weer de beruchte marathonzittingen overj de landbouwprijzen. Eerder dit jaar hebben de art sen erin toegestemd, dat Brouwer minister werd. Dat was op 11 mei. Het was bekend, dat zijn gezond heidstoestand te wensen overliet. Enige jaren geleden heeft hij een zware hersenoperatie ondergaan. Bij de formatie van het kabinet Den Uyl was mr. Brouwer van de laatste kandidaat-in ters die aangezocht werden. Voow al KVP-fractieleider Andriessen heeft zioh sterk gemaakt voor deze landbouwspecialist. Kandidaat premier Den Uyl heeft zich verzet tegen de kandidatuur mr. Brouwer. De 56-Jarige Tlemen Brouwer komt uit een boerengezin. Hij be gon zijn loopbaan in de gemeente Huissen, in 1951 werd hij secreta ris van de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuindersbond er later voorzitter van deze organi satie. In zijn vrije tijd haalde hij zijn doctoraal examen in de rech ten aan de universiteit van Nij megen. In 1959 werd mr. Brou wer lid van de Tweede Kamer. Drs. Amelsvoort heeft destijds op het lijstje met kandidaten voor het kabinet gestaan va-n forma teur mr. J. A. W. Burger. Hij is *an de Tweede Kamer sinds ?ustus 1971. Daarvoor was hij enkele Jaren lid van de Eerste Kamer. Hij is afdelings-directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. DEN HAAG Het overleg van de regering van de agrarische ondernemers heeft geresulteerd in een verlaging van de prijs van melk en karnemelk met een cent per liter. Ook vla en yoghurt gaat een cent per hele liter omlaag, de prijs per halve liter blijft onveranderd. De melkfabrieken hebben laten weten, dat zij met tegenzin en "onder de dreiging van een prij zelfbe schikking voor consumptiemelk" aan de eis van de minister gevolg hebben gegeven. werd men in het gesprek, dat men vorige week woensdag met de minis ter van Economische Zaken voerde, geconfronteerd met de eis van een verlaging met twee cent per liter nu en nog eens twee cent per liter april volgend jaar. Een grote grief van de industrie was dat men in dat gesprek onvoor- Timmer voorzitter bereid werd geconfronteerd met een van het economisch overlegorgaan geheel nieuwe prijscalculatiemetho- STERBAND TSBANDENSERVICE laten leggen! Het ministerie van Economische Za ken heeft meegedeeld, dat de prijs verlaging per 1 oktober ingaat. In verband met de nu nog geldende mi nimumprijs voor volle verpakte melk zal dit produkt vooralsnog niet beneden de 71 cent per liter mogen worden verkocht, aldus het ministe- Volgens drs. C. consumptie melk, ((samenwerkende de, nadat men over de tot nu toe ge- melkfabrieken) kost de prjisverla- volgde methode met de vorige mi- ging waartoe nu besloten sumptiemelk sector krap 12 miljoen, terwijl het bij inwilliging spronkelijke a 50 miljoen zou zijn geweest. De heer Timmer is ook directeur van de C.M.C. Hij en de voorzitter van deze grootste consumptie melkleverancier van Nederland, de heer A. van Leeu wen, zei dat de Nederlandse con sumptie melk sector gekozen heeft uit 2 kwaden: of een prijsbeschik- king, of het zelf besluiten tot de laat ste instantie door de regering geëis te prijsverlaging, waarbij men toch nog te kort komt, maar waarbij nog gespreksmogelijkheden overblijven. Nu kon de afspraak gemaakt wor den dat de consumptiemelksector bij de minister terug mag komen, als de waarde van tot boter, kaas en dergelijke verwerkte melk zou oplo pen. Volgens drs. Timmer heeft de minis ter de consumptie melk sector ook een vrij groot vertrouwen gegeven, dat zij later compensatie zou krijgen voor de aderlating die zijn nu toch nog ondergaat. De consumptiemelkindustrie, zo zei drs. Timmer, heeft al begin augustus gevraagd van maandag J.l. af de prijs met drie cant per liter te mogen verhogen. In plaats daarvan nister, Nelissen, met veel moeite overeenstemming had bereikt. Zozeer was de delegatie van de in de regering 45 dustrie hierover gegriefd dat ze woensdag het gesprek niet voortzette en huiswaarts ging. Daarna zijn er drie audiënties geweest met de mi nisters Lubbers, (Economische Za ken) en Brouwer (Landbouw) en met minister Lubbers alleen. Tenslotte verminderde de regering haar eis voor de maandag 1 oktober a.s. in te voeren prijsverlaging van twee cent tot 0,6 cent per liter, (uit werkend in 1 cent per liter) terwijl de voor april a.s. geëiste verlaging met nog eens twee cent van de baan ging tot april 1975. Over de prijscal- culatiemethode kwam men weer tot gedeeltelijke overeenstemming, maar een punt in die methode waarop men niet tot overeenstemming kwam kostte de consumptiemelksector vol gens de heer Timmer toch nog 0,8 cent per liter. Leiden, Zoeterwoudseweg 7, bij Herenstraat/5-mei-Laan,.tel. 01710 - 43590. Alphen a/d Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nabij Avifauna, tel. 01720 - 9 28 44» Het nieuwe Centraal Station in Den Haag is gisteren geopend. Bij die opening wareioncter meer aanwezig de Haagse burge meester Marijnen en zijn echtgenote (links en midden) en de minister van Verkeer en Waterstaat drs. Westerterp. (Door Madeleine Roumen) De geruchtmakende zwendel-affaire met vervalste Valiumtabletten brengt de controle op geneesmidde len weer in opspraak. Niet dat dit sterke staaltje van ordinaire oplich terij helemaal voorkomen had kun nen worden met een goed functio nerend controle-apparaat. Niettemin zou een betere controle op genees middelen kwaljjke praktijken moei lijker maken. Door het gebrekkige systeem dat nu gehanteerd wordt, wordt de kat op het spek gebonden. De grove zwendel met Valimtablet- ten, die een vals merkteken droegen van de echte fabrikant van Valium, de Zwitserse fabriek Hoffman-la Roche, heeft veel mensen opnieuw aan het schrikken gemaakt voor ge neesmiddelen. Inmiddels heeft staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid om een spoedrapport gevraagd over in Noordwijk drs. T. de spil Beschermen Dat er lieden in onze gezondheids zorg rondlopen die zich schuldig maken aan "valsemunterij" is een kwalijke zaak. Afgezien van het feit of deze pillen wel of niet goed van samenstelling zijn geweest, kan men zich toch afvragen of de pa tiënt degene die maar alles moet slikken niet veel meer beschermd moet worden. Ieder mens heeft het recht om precies te weten wat hij slikt. Volgens de farmaceutische in dustrie zou vervalsing van genees middelen grotendeels voorkomen kunnen worden als er een bijsluiter bij een geneesmiddel wordt geleverd eti als het middel bovendien ver- De ziekenfondsen hebben de afgelo pen tijd vaak genoeg hun neus ge stoten tegen zwendelzaken in de ge zondheidszorg. Het is dan ook een lachtertje dat zeventig artsen de Nederland de ziekenfondsen moeten con troleren. De inspeotie geneesmiddelen gelooft >3n als iemand fraudeert, doet hij •niet dat in Nederland veel meer dat meesrtal op grote schaal", zegt zwendel wordt bedreven met ge- de geneesmiddelen-adviseur van de wonende' apotheker ou zijn. neesmiddelen. Maar als een goed Unie ziekenfondsen, de heer controlesysteem ontbreekt, zoals bij Honhoff. „Het is laf om de zieken de ziekenfondsen, wie zal dan ooit fondsen de schuld te geven. Die te weten komen of een apotheker of een apotheekhoudend arts niet duurdere spullen by het ziekenfonds grove zwen delzaak is geen medische In dit geval heeft men boel gewoon zitten namaken. DEN HAAG De volslagen zin loze aankoop van een verboden vuur- wapen heeft een Haags echtpaar le- school in'Ridderkerk zitten, krijgen y^lan'8 in het ongeluk gestort, een keer in de week gitaarles. De les wordt gegeven door Ernst Rijkee, de adjunct-directeur van de Ge meentelijke Muziek Sdhool, die het experiment met de protestants- chris telijke basisschool uitvoert. De kinderen blijven ook in de vol gende klassen gitaarles krijgen. De lessen zijn gratis en zijn gewoon in het rooster opgenomen. De school schafte de instrumenten aan, die als leermiddel ter beschikking zijn ge steld. echtparen door van alles een beetje geprikkeld. Niettemin gingen Cors vrouw en haar zwager samen Chinees eten ha len. Onderweg kregen zij ruzie. Cors gaf haar zwager nog wat „Ik zou mijn vrouw uit huis halen", zegt Cor, „maar ik wist niet wat Jan zou doen. Ik had hem nog nooit zo agressief meegemaakt". Cor kwam wellicht zijn vrouw ha- Door Sybe Stamm diens gezicht. Jans boosheid hierover bleek op de terugweg uit zijn rij-stijl: hij bracht zijn auto voor hun in ien, alle getuigen zijn het over eens dat hij riep om Jan. Toen hij boven aan de trap was klonk het eerste schot. „Dat ging per on- ning met gillende banden tot stil- geluk af, doordat ik struikelde ADVERTENTIE voor dezelfde slroomkosien ISI PHILIPS Echtgenoot Cor (26), nota bene al eens veroordeeld voor het illegale bezit van een boksbeugel, moest uit bravoure zo nodig rondrijden met een geladen pistool in het dashboard kastje van zijn auto. Een onbenullig incident werd op 31 mei jl. aanleiding tot het drama dat Cors 29-jarige vrouw levenslang invalide zou maken en zijn gezin zou onderdompelen in een peilloze poel van ellende. Ruzie Cor en zijn vrouw en kind wonen samen met zijn vrouws zuster en haar echtgenoot Jan in een huis aan de Gerard Reijnstraat. De verstand houding is altijd goed geweest, maar op hemelvaartsdag waren de twee Cor had intussen ruzie gemaakt met een buurman over het feit dat hij in de straat had gevoetbald met zijn zoontje. Toen hij meende te zien dat zijn vrouw door zwager Jan onheus werd bejegend, kwam Cor prompt verhaal halen Jan, een stevige karate-amateur, Cor een pak trap af. het kleuter-hekje", legt Cor uit. In de huiskamer sprong Jan over eind. „Ik ben niet bang voor hem", riep hij. Maar het was Cors eigen vrouw die in paniek het eerste de gang oprende, pardoes tegen Cor De Nederlandse bevolking heeft aanen togen zijn pistool, dat ton 1971 ruim zeshonderdmiljoen guk tweede male per ongeluk afging. uitgegeven aan geneesmiddelen. I De gevolgen waren rampzalig en bedrag dat vergeleken met tien ji onherstelbaar. De vrouw werd door geleden bijna vier keer zo hoog de kogel getroffen in borst en buik. gooide hem de He^ projectiel liet in haar maag, milt, linker nier en dikke darm declareert, terwijl de patiënt dat Wat die controle betretf: de zieken fondsen zijn hard bezig om die uit te breiden". Controleren gebeurt vaak met het nemen van steekproeven. Het ge vaar bestaat dan dat handige lieden door de mazen van het net glippen. Of er zit een luchtje aan de inkoop- lijst van een apotheker en dan zit de controledienst er boven op. Nederland heeft een klein genees middelenpakket van ongeveer drie duizend produkten. De verpakte ge neesmiddelen zijn aan controle on derworpen .Daarnaast zijn er kwali tatief goede vervangende genees middelen. De mensen die ziek zijn en ook degenen die zich ziek voelen, eten vaak pilletjes als snoepgoed. Zij willen dat ook soms zelf. Maar mogen ze alsjeblieft wel weten wat ze slikken. Want niemand gebruikt geneesmiddelen voor z'n lol. Te veel Ddoordat de apotheken de moge lijkheid hebben om goedkopere, massale verpakkingen met genees middelen te kopen, kan het gebeu ren dat een grote som geld in de zak van de apotheker en/of de apo theekhoudend arts verdwijnt als zij bij het ziekenfonds meer declareren dan hen toekomt. De verliezer nam de vlucht per randje auto. Maar na een blokje om kwam hij terug. Met zijn op scherp gestoei de pistool in de aanslag stormde Cor de trap op. ge achter die haar bracht op het veel staat zeker De artsen (krijgen het verwijt hun hoofd dat zij te vaak te veel te duur voorschrijven. Dat te de dood. Ien zoals valium. Als de huisarts Nu, vier maanden later, leeft het Valium voorschrijft, geeft hij de slachtoffer als een kasplantje, met patiënt daarmee bewust of onbe- ADVERTENTTE NIJMEGEN Op alle Neder- vraagde leraren acht mondiale mdse basisscholen en ook in het •tgezet onderwijs wordt wat ge- laan aan politieke en maatschappe- ijke vorming, maar wat precies is öduidelijk. Er is weinig lesmate- il van goede kwaliteit en de mees- leraren en onderwijzers voelen fch niet bekwaam om op gefundeer. le wijze dit onderwijs te geven. Te aak wordit volstaan met informatie politieke vorming in het een noodzakelijk onderdeel van het lespakket, maar de meeste docenten zien geen mogelijkheden daar op korte termijn daadwerkelijk Iets aan te doen. Veel leraren bleken slecht geïnformeerd over lesmateriaal. Daarom is door medewerkers van de universiteit als eerste aanzet een soort catalogus gemaakt van recen- actuele gebeurtenissen, zonder te publicaties van actiegroepen, we reldwinkels en onderwijsgroeperim- lat de zaken worden uitgediept. Deze conclusies zijn opgetekend loor drs. Ben Schennink, medewer- het studiecentrum gen. 'redesvraagstukken de NU- ceerd De gegevens die thans zijn gepubli- de eerste fase veel uitgebreider onderzoek dat in overleg met leerkracht nader uit gewerkt wordt. De opdracht tot de studie is verleend door het Interker kelijk Vredesberaad, dat wilde pei len in welke mate de programma's van de Vredesweken van de afge lopen Jaren op de scholen zijn door- ning op drie hoog. Lopen kan zij met merknaam maar een soortnaam van kalmerende middelen dan kan de apotheker alle kanten op. Dan kan kenhuis moet zij telkens alle trappen hij een vervangend kwalitatief goed en minder duur middel dan Valuim afleveren. De prijsverschillen tussen merkarti kelen en vervangende middelen zijn zeer groot. De fahrikant van merk artikelen heeft dan ook hoge kosten moeten maken voor diepgaande stu die en onderzoek alvorens hij het worden af- en opgedragen. Onheil Er is maar één persoon die voor haar kan zorgen: echtgenoot Cor. Want Cor is zonder werk, terwijl zo wel Jan als diens vrouw dagelijks bui tenshuis de kost verdienen. Dit ver- Officier van Justitie eist niettemin dat Cor wegens het veroorzaken van letsel door schuld goede zaak dat goedkopere vervan- Schimmel gende middelen worden ingevoerd, mits ze goed zijn van kwaliteit, lichamelijk De farmaceutische industrie staat illegaal op het standpunt dat de identiteit wapenbezit zal worden veroordeeld van het geneesmiddel gewaarborgd tot een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan een maand voor waardelijk en verbeurdverklaring van het pistool. „Hij heeft al dit on heil over zijn eigen hoofd afgeroe pen", zegt de officier. haar te zorgen. Ik pleit meer voor haar dan voor mijn cliënt", zegt de advocaat. Vonnis 11 oktober. moet zijn. „Dan kun je ook voorko men dat er gezwendeld wordt", zo zegt men. Volgens de geneesmidde lenfabrikanten is het moeilijk om vervalsing van een medicament aan te tonen. Zij zeggen wel dat in veel „Al die gevallen onttrekken zich aan de publiciteit", zegt hij. „En de justitie doet niets". Amsterdamse studenten hebben gisteren gedemonstreerd te gen het collegegeld. In optocht marcheerden zij van de Oude Manhuispoort naar de aula van de universiteit, waar een de monstratieve vergadering werd gehouden. Op de foto: de stoet met spandoeken op de Dam. DEN HAAG Alle ambtenaren Het begintijdstip van de dienst zaï op de Haagse departementen kun- daarbij moeten vallen tussen zeven nen binnenkort zelf hun werktijden en half tien 's ochtends en het einde bepalen. Minister De Gaay Fortman tussen vier en zes uur 's middags, van Binnenlandse Zaken heeft zijn De Rijksoverheid heeft reeds proe collega's "meegedeeld dat op alle de- ver met de variabele werktijden ge- p&rtementen het systeem van keu- nomen. De bewindsman meent dat zewerktijden kan worden ingevoerd, thans op experimentele basis alle de- voerd. pj»r temen ten bij dit systeem moeten morden betrokken. De moeite waard om meer van te weten. De goede foto- en filmhandelaar kan u er alles over vertellen. Verkrijgbaar in 8 en super 8. Foto N. v. d. Horst b.v. LEIDEN, DOEZASTRAAT, VIJF MEIPLEIN DIAMANTPLEIN.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7