Verantwoordelijkheid in de nacht te groot Raad pakt wel de blaadjes niet het bos ïrvaring van een scheidend raadslid: 5? Raad naar de toe komst (2) Leerlingverpleegkundigen AZL blijkens onderzoek: |3 oktober nadert JIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 Vis LEIDEN LEIDEN Dit verhaaltje schrijf ik ais eenvoudig inwoner van Leiden. Weliswaar ben ik een in woner, die enige tijd "achter de schermen" heeft kunnen kijken, maar dat is nu voorbij. Het af scheid in de raadszitting van maandag maakte een eind aan een lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad, dat ruim een Jaar duurde. Nauwelijks lang genoeg, om je in de vele onderwerpen echt te verdiepen, al heeft me ook de gedachte weieens bekropen dat het veel te lang was. Wat het raadslidmaatschap pre cies inhoudt, kan ik niemand uit leggen. Wel, wat het betekent, om in Leiden raadslid te zijn en naar wat ik zoal heb gehoord van collega's (zowel schrijvende als vergaderende) is dat eterk af wijkend van de gang van zaken in de rest van Nederland. Als iemand mij op de man af zou vragen: "Ze hebben me ver zocht in de raad van Leiden zit ting te nemen, wat moet ik doen?" zou ik geneigd zijn te antwoorden: "Doe het niet". De fysieke en psychische belasting is naar mijn idee te hoog voor een normaal mens, als Je ten minste alles naar eer en geweten wil doen. En daarvoor begin je er tenslotte aan, althans zo heb ik het voor mezelf gevonden. Dat was de reden, dat ik al had ge zegd in ieder geval na de verkie zingen niet meer terug te keren, mijn verhuizing naar Almelo noodzaakte me al eerder afscheid te nemen van de vroede vaderen van de Sleutelstad. Gebrabbel Wat de "gewone man" van het raadswerk merkt, zijn de ellen lange en veelvuldig voorkomend# Ook die vergen ontzettend veel van een mens al was het alleen maar om het vaak nutteloze gebrabbel aan te luis teren. Wat er in die vergaderin gen aan de orde komt bestaat vaak niet meer dan uit details die ook op andere wijze hadden kun nen worden geregeld. De echte, beleidsbepaling en de controle op het uitvoeren van dat beleid door het college van burgemeester en wethouders komen nauwelijks ter sprake. Door Pieter Taffijn Daarmee ben ik terechtgekomen bij wat naar mijn idee het groot ste manco is van de meerderheid van de raadsleden: men is niet in staat een probleem te abstra heren. Dat moeilijke woord wil ik graag uitleggen. Als er in 'n vergadering iets ter sprake komt, moet het altijd worden geïl lustreerd met voorbeelden, met beelden uit het verleden. Men is niet in staat iets te omvatten dat er nog niet is. Dat veroorzaakt weer een uitgebreide haarkloverij over ondergeschikte punten uit bepaalde regelingen, omdat die details van die kleine dingetjes zijn die de raadsleden in hun knuistjes kunnen houden. Mis schien dat het daarom ook zo moeilijk is bestemmingsplannen in de raad te verkopen. Om het iedereen helemaal duide lijk te maken wat ik bedoel, zal ik traditiegetrouw maar weer eens een voorbeeld geven. De raad is van oordeel dat er een bos moet komen. Nu staan er in dat bos bomen, aan die bomen zitten takken, aan die takken zit- ian die takjes zit ten weer kleine blaadjes. Nu gaan we lekker zitten uitspitten hoeveel blaadjes eraan moeten zitten en of die licht- of donkergroen moe ten worden, maar dat hele bos - nee daar wag enwe ons niet aan. Want dat is zo groot en nog zo ver weg Dat klinkt allemaal heel cy nisch en bijna of ik verwijten zou willen maken, dat men van kwa de wille is. Dat is bepaald niet de bedoeling. Ik ben ervan over tuigd (en daarmee wijkt mijn me ning ook weer duidelijk af van die van vele anderen) dat ieder een op zijn -of haar- eigen manier overtuigd is te werken voor de goede gang van zaken in Leiden. Men wordt echter zo voor de leeuwen gegooid, krijgt zo weinig geldelijke vergoeding dat het niet loont wat voor cursus of studie van beleidsbepaling te maken, dat je eigenlijk niet meer mag ver wachten. Maar het is natuurlijk wel Jammer voor Leiden, dat toch al zo veel moet ontberen. moment dat al die andere infor matie werd toegezonden. Maar om een of ander emanier werd het dan niet belangrijk gevonden dat erbij te doen. Het aanstellen van iemand, die dat eens zou bekijken -we gaan toch ook een organisatiedeskundi ge aanstellen, nietwaar- en die in staat is van een rapport van 300 pagina's een compilatie te ma ken van dertig waarin staat wat je moet weten, zou het raads werk een stuk aangenamer ma ken. Een doelgerichter, en veel belangrijker facet. Maar, zullen nu raadsleden gaan roepen, hoe ben ik er dan van verzekerd dat ik alles weet? Welnu, ook daaraan kan tege moet worden gekomen. Eenvou dig, door ook dat dikke rapport erbij te doen. De mensen die dan geen vertrouwen hebben in de af zender - en die zijn er, dat kan ik u verzekeren - kunnen zelf het rapport nog „even" doornemen. Topje Burgers Maar genoeg over de vergade ringen, dat is slechts het topje van de ijsberg. Want voordat je kan vergaderen, word Je over stelpt met informatie. Kilo's en ki lo's hebben de volijverige ambte naren van de PTT in de loop van het afgelopen Jaar bij mij de brie venbus binnengekiept. Veel daar van hoefde ik niet te gebruiken. Maar voor je daar achter was, moest Je het wel helemaal door lezen. En daar gaan een paar lie ve uurtjes inzitten, dat beloof ik u. En als je Je dan afvraagt: "Weet ik nu alles" dan was het antwoord vaak nee, zo bleek. Dan was er altijd nog wel wat te ver tellen. Vaak betrof dat inlichtin gen, die al bekend waren op het Naast de informatie komt er nog een der de punt, dat veel aandacht en tijd vraagt: de burgers van Leiden. Zij weten zo langzamerhand, dat je een raadslid gewoon kunt op bellen of naar hem toe kan gaan, als Je een probleem hebt. Wat voor dat probleem dan ook mag zijn. Natuurlijk is een raadslid bereid zo'n verhaal aan te horen of te le zen en er dan tijd aan te beste den. Maar o, lieve mensen, als je alles optelt heb Je er uren en uren per dag voor nodig. Ik heb ooit al eens opgemerkt, dat Je, om raadslid in Leiden te zijn, eigenlijk tot één van de vier volgende categorieën zou moeten behoren: gepensioneerd, huis vrouw. student of werkloos. Het is te enenmale onmogelijk om Je taak naar behoren te verrichten, als je ook nog een werkgever hebt die tegenover zijn honorering graag enige prestaties wil zien. Hoe moet Je dan bijvoorbeeld deelnemen aan vergaderingen van commissies, die in de middag uren worden gehouden of (dat is echt waar) 's morgens om ne gen uur. Je kan toch moeilijk zeg gen: meneer, u betaalt me wel, maar ik moet nu even gaan ver gaderen. Daarom ontstaan er ook situaties, dat de leden in de normale raadsvergaderingen op heldering willen van onderge schikte punten, die ook al in com missies zijn behandeld. Zij heb ben die vergaderingen immers niet kunnen bijwonen en willen toch alles weten. Al zijn er na tuurlijk ook leden, die met bij zonder veel plezier naar de be kende weg vragen. Al was het al leen maar om de publieke tribu ne te laten merken dat ze er echt wel wat aan doen. Hoe zouden we uit zo'n situatie komen? Verwacht van mij als eenvoudig Journalist, geen pan klaar antwoord. Specialisatie van het raadslid lijkt in ieder geval vrijwel onvermijdelijk. Vandaar, dat ik een afspiegelingscollege misschien wel als het meest de mocratisch zie, maar niet als het meest werkbare. Als er een meer derheids. of minderheidscolle ge komt, zou dat betekenen dat er twee groepen in de raad komen. Eén die bij het college hoort, de ander wordt gevormd door de overige partijen. Elk van die blok ken kan dan taken gaan verde len. Dat zal wel niet mogelijk blijken, omdat het samenwer kingsverband nu eenmaal niet zo sterk in de politieke partijen aan wezig is. Al denkt men in princi pe wel vaak hetzelfde over vele onderwerpen. Spreektijdbeperking imijn vroegere mede-raadsleden Port- heitie en Wiebenga hebben dat al eens aangesneden) zal onvermij delijk zijn. Je kan niet ongestraft doorgaan met 't laten doorpraten over één onderwerp. Dat brengt toestan den. zoals we die kennen. Agen da's komen nooit af, wat er over is wordt naar de volgende week overgeheveld en dan komt de be handeling nog niet tot een einde. Gekoppeld aan die spreektijdbe korting zou ook moeten zijn een onbetwist uur, waarop de verga deringen worden besloten. Als Je zo'n drie tot drieëneenhalf uur hebt vergaderd, ben je "leeg". Het bestaat dan niet meer, dat Je nog naar behoren kunt denken, laat staan ergens een verantwoor de beslissing over te nemen Voor al niet, als Je weet, dat de volgen de morgen de wekker weer af loopt als begin van de dag waar in het dagelijks brood moet wor den verdiend. Het voorgaande pretendeert niet meer dan een kanttekening bij t werk en óver dat werk van de Pieter Taffijn Leidse gemeenteraad. Een zeke re pessimistische ondertoon valt niet te ontkennen, maar ook over de ontwikkeling van Leiden zelf, ben ik niet zo erg optimistisch. Dat komt niet alleen door de op stelling van de Leidenaars, ook 't rijk heeft daarbij een negatieve functie. Uit "Den Haag" zoals dat altijd zo fraai wordt genoemd, komt niet voldoende geld om de taken die een gemeente zou moe ten uitvoeren ook werkelijk uit te voeren. "We hebben het, ook niet", zeggen de ministers. Of dat waar is? Ik weet het niet, maar zeker is wel dat we op deze manier langzaam, maar ontzettend zeker de vernieling indraaien. En dat is iets, wat ik Leiden zeker niet toewens. Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE LEIDEN De meeste leerlingverpleegkundi gen in het Leidse Academische Ziekenhuis vin den dat zij in de nachtdienst te veel verantwoordelijkheid dragen. Dit komt o.m. doordat zij in de nachtdienst werk moeten verrichten dat hun overdag verboden wordt. Dit is één van de uitkomsten van een onderzoek naar de woon-, werk- en opleidingssituatie van leerlingverpleegkundigen in het AZL, dat eind vorig jaar werd ingesteld door twee doctoraalstudenten van de afdelingen arbeids- en organisatiepsychologie van de Leidse universiteit. De uitkomsten van dit onderzoek zijn gepubliceerd in "Centrum", het informatie- en opinieblad van het Leids universitair medisch centrum. Avondfeest LEIDEN Het lijkt een goede greep van de 3 October-vereeniging om ook 's avonds voor meer evene menten te zorgen. Zo is er b.v. voor de Jeugd in de Groenoordhal 'n drive in-show, die er zijn mag, o.a. treden daar op Plastic Feet Radio Veronica's Drive-in-show en (als klap op de vuurpijl) Long Tall Ernie and the Shakers. Maar ook voor de iets oudere en ouderen is er in de Stadsgehoorzaal een festijn van muzikale klanken onder het motto „Herkent U deze melodie", gepresenteerd door Kick Stokhuijzen (op foto) die geassis teerd wordt door de charmente Lau- Het publiek kan kennis maken met stadgenoot Piet Maas. die 2 aria's ten gehore zal brengen, natuurlijk in het verkeerde decor en kostuum. Een tijd lang hebben wij weinig gehoord van Margriet de Groot, die triom fen vierde in „My fair Lady", maar in de Stadsgehoorzaal is zij present. Het Amsterdams Operette gezelschap zal enige fragmenten zingen uit „Zi- het totaal) die alles wat met diens j totaal 185 vragen beantwoordden, deling samenhangt. Uit het onderzoek voren dat de arts wei- Deze vragen spitsten zich cp de opleiding, de houding tegen over de hoofdverpleegkundige, de houding tegenover patiënten, de hou ding tegenover de arts, de woon- en pleegkundigen voor ogen staat. Op het punt van de opleiding wa ren de geënquetteerden in het alge meen wel te spreken over de theo retische aspecten daarvan, maar in mindere mate over de zg. blok- w eken. Daartegen werd als bezwaar ingebracht dat de hoeveelheid behandelen stof te groot is, de da- komsten van het iswaar belang hecht aan en gebruik maakt van de observaties van ver pleegkundigen, maar zelf geen in-» formatie verstrekt. Ook blijken ver vangen door de uiteenlopende waar dering van artsen voor him werk. "Deze situatie weegt vooral voor de leeriingen zwaar, omdat zij de meeste contacten hebben met de patient", aldus de onderzoekers. Over de woonsituatie van de leer lingverpleegkundigen melden de uit on- Wij hebben weer wat.... Canon Autozoom 518 Isn grandioze super ach. filmcamera m. Powerzoon en Slow Motion Adviesprijs f 725,— TIJDELIJK (tjn. 6 oktober f598,— Bauer T5 Een befaamde filmprojec tor voor super-single en dubbel acht met automa tische filminleg en een koudlichtspiegellamp 75 watt. Adviesprijs f 489,— TIJDELIJK <t.m. 6 oktober) f399,— Alleen bij uw foto- en filmspeciaalzaak Foto N. v. d. Horst b.v. Doezastr. 5 Mei plein Diamantplein Mej, J. H. Kapteijn vierde gisteren haar 25-jarig jubileum als maatschappelijk werkster bij de Herv. stichting voor maat schappelijk werk in Leiden. Zij hield een drukbezochte en gezellige receptie in de recreatiezaal van de Lorentzhof (Foto Jan Holvast) geveer de helft van de ondervraag den in Nieuweroord (het wooncen- trum van het AZL) onderdak heeft "01 uii, ,.^i- in^eeaan Over Hp beeeleiHincr ic trum van net AZL,) oi geunerliebe" hel SlS^afeSedenf6!,?1'd* jonden. sfeer in «en,dat plannetje om eindelijk vijnvoorraadje aan te leggen! n met dit stapclbaar wijnrek, «r 6 flessen,van blank beuker kan er rustig naar het Zigeuners kest Lajos Horvath geluisterd wor den. U kunt dit zigeuner-orkest 's mid dags al bewonderen, want de optocht commissie heeft gemeend een wagen voor dit orkest te reserveren in de groep „de Zigeunerbaron". Het majoretten-peloton uit Hooger- heide zal 's avonds in hoorzaal een demonstratie geven. be_ laat blijkens het onderzoek veel te perken tot het lesgeven en daarom wensen over> omdat de bewoners is het gewenst het aantal praktijk- no°^ helemaal uit de ziekenhuis- zusters uit te breiden. sfeer komen; er wordt of wel over elkaar wel over het ziekenhuis ge- Het werk op zichzelf wordt door praat. Opmerkelijk is trouwens dat net merendeel van de ondervraag- leerlingen die niet in Nieuweroord den positief beoordeeld. Maar de tijd wonen bij de beantworrding van de Afsluiting de studie kan worden be steed vindt men te gering, omdat tij dens de voorbereiding op een tenta men gewoon dienst moet worden ge daan. vragen vaker een uitgesproken me ning blijken te hebben, terwijl het "geen mening" voor het grootste deel bij de bewoners van dit centrum wordt teruggevonden. Da s mecgenom f6,80 Fa. J. van der Stok van 1861 BREESTRAAT 155 TEL.21823 In verband met de festiviteiten ter gelegenheid van de 3-Oktober-viering worden de volgende wegen op 2 en oktober a.s. voor alle verkeer in bei de richtingen behalve voor voet gangers afgesloten: de Haarlemmerweg, tussen de Ma- resingel en de Willem de Zwijger laan op 2 oktober a.s. vanaf 9.00 uur en op 3 oktober as. de gehele dag; de Lange Mare op 3 oktober a.s. tot 17.00 uur; de Botermarkt, de Vismarkt en de Aalmarkt, op 3 oktober as. van 7. tot 17.00 urn-, de Breestraat op 3 oktober a.s. van 9.00 tot 17.00 uur; beide hoofdrijbanen van de Wil lem de Zwijgerlaan tussen de Marnixstraat en de Oegstgeesterweg, alsmede de aansluiting van de Flo- ris Versterlaan op de Willem de Zwijgerlaan van 3 oktober a.s. van 9.00 uur tot 4 oktober as. 01.00 uur.' De Morssingel, de Rijnsburger- brug, de 2e Binnenvestgracht, de westelijke rijbaan van de Nieuwe Beestenmarkt, de langs het water ge legen rijbaan van de Beestenmart, de Morsstraat en de Morspoortbrug op 3 oktober van 8.30 tot 11.30 uur. De houding van de hoofdverpleeg kundige wordt in het algemeen ge waardeerd, ofschoon er wel klachten zijn over het hanteren van ver- ouoerde werkwijzen, o me procedures (regels) onzekerheid van sommige hoofdver pleegkundigen in crisisituaties. Meer dan de helft van de onder vraagden vindt dat er tijdens hel werk voldoende tijd is voor een rus- tig gesprek met de patiënt (de on- zoekers Suggesties In een reeks(Je) aanbevelingen, komen de onderzoekers tot de sug- 'de gestie het sociale Isolement van de leerlingen in Nieuweroord te door breken door o.a. een samengaan, met studentenhuisvesting, en de Stichting Huisvesting Werkende Jon- geren. In de leerstof zou volgens de onder - psychologie kunnen Verzoekers vinden dit opvallend). Uit worden gedaan ten behoeve van de de gesprekken is echter naar voren relaitie met de pau^t. Voor de onder- pekomen dat leerlingen vaak niet linge verhoudingen in het algemeen weten hoe ze een diepergaande re- bevelen de onderzoekers aan meer latre met de patient, die daar wel aandacht K besteden aan (de) com- behoefte aan heeft, moeten hante- mUnicatie. rPn- Uit het rapport van het onderzoek kan tenslotte worden opgemaakt dat de problemen waarmee de leerling verpleegkundigen in het AZL worden geconfronteerd niet uniek zijn. Dit jaar bijvoorbeeld is er een "Zwart boek voor de verpleging" gepubli ceerd waaruit soortgelijke geluiden spraken als die van het rapport Klachten zijn er ook over de hou ding van de arts tegenover de pa tient. Illustratief zijn deze citaten: "De patient vindt het vaak moeilijk om zijn eigen problemen en vragen met betrekking tot zijn ziekte aan de arts voor te leggen" en: "Iéde re patient heeft recht op aandacht, hij ligt cr niet voor zijn lol, vooral over het AZL. De onderzoekers vin- piofessoren moeten hierop gewezen worden". Van de artsen bleek een deel van den dan ook dat de resultaten van hun enquete een algemene geldig- ma ziekenverzorgenden zijn ge- LEIDEN In het kader van de Vredesweek werd gisteren een avond belegd in de aula van de scholen in de Merenwijk. De 'Al gemene Kerkelijke Meretiwijk- raad' en de buurtvereniging De Horsten' hadden deze avond ge organiseerd. Inleider H. Kemperman vatte de klachten, die binnengekomen waren n.a.v. een verspreid stencil samen; te weinig opvang voor de Jeugd, vernieling en beschadiging van auto's en brievenbussen, het spelen met de liften door de Jeugd, een gebrekkige zorg voor het mileu, klaohten over honden, het ontbreken van fietsenrekken, etc. Juist toen hij zijn inleiding wil de afronden en de aanwezigen wil de voorstellen in groepjes verder te discussiëren, werd het enige be woners van de Merenwijk te machtig. Min of meer vooruitlo pend op de groepsgesprekken brachten zij zeer duidelijke grie ven naar voren: De gemeenterei niging doet niets, haalt de 'Vliko- bakken' niet tijdig leeg en ver waarloost het milieu. Hoe kan men van de bewoners van de Me renwijk milieubewustheid ver wachten als zij niet leven in een woonwijk, maar in een bouwput? Waarom worden de bouwketen niet afgebroken, als een wijk is afgebouwd? Waarom wordt de stroom in hijskrenen niet uitge schakeld, als de arbeiders het terrein verlaten, zodat kinderen er levensgevaarlijk mee gaan spelen en de SLF gewaarschuwd moet worden? Waarom reageert een uitvoerder, als één van de bewoners van de Merenwijk hem vraagt zijn gereedschap en zijn bouwmaterialen op te bergen, zo dat ze niet gestolen en vernield kunnen worden met het ant woord: 'Laten ze de hele rotzooi maar weghalen, we zijn toch ver zekerd?" Volgens één van de opgewon den wijkbewoners moet eerst de gemeente de bouwmaatschappij en tot de orde roepen en zorgen voor een leefbaar milieu. De be woners zullen vervolgens hun steentje bijdragen. Uitroepen als 'we worden in de luren ge legd' en 'Kret en mevrouw den Haan mogen zelf komen kijken' klonken door de zaal. Voorts zou de politiecontrole niet voldoende zijn en zou 'Elementen- bouw' onzorgvuldig hebben omge sprongen met 't legen van cement- zakken, zodat de hele omgeving hier last van had. Kinderen wor den gesignaleerd op levensgrote, rijdende tractoren. En dat in een wijk, waar men voor de hoge hu ren toch wel enig wooncomfort mag verwachten, zowel in net huis als daarbuiten. De valhelm, die vaak door uitvoerders wordt gedragen, .vjn. he>t gevaar van hun werkzaamheden, zou volgens de bewoners ook aan hen moe ten worden uitgereikt. Daarom was er sprake van een zeker vooroordeel, toen de bewo ners na deze heftige uitlatingen alsnog aan de groepsgesprekken begonnen. Uitgangspunten als 'Wat vindt U van de toegezegde maatregelen' en 'Wat bent U als bewoner van de wijk bereid te 3oen' kwamen hierdoor in een wat vreemd daglicht te staan. De 'Vrede bij U thuis', Ja dat hope lijk wel, maar zeer zeker niet gis teravond in de aula van de scholen in de Merenwijk. Alle goede be doelingen ten spijt. Huurverhoging studentenkamers BEIDEN Door het bericht in deze Krant van J.l. dinsdag over de huur verhoging voor studentenkamers van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting zou de indruk kunnen zijn ont staan als zou deze verhoging niet be taald hoeven worden. Dit is niet het geval. Weliswaar besloot de universi teitsraad aan de staatssecretaris van C. en W. en de Academische Raad kenbaar te zullen maken met de huurverhoging te willen wachten totdat een commissie van de A.R. rapport over deze kwestie heeft uit gebracht, maar tussentijds is de S.L. S gehouden de huurverhoging <8.3 pr1.) toe te passen. De huurders zijn dus verplicht deze huurverhoging «per 1 september J.l.) te betalen. ADVERTENTIE er mets goed te maken is, kan je als man wel eens een aardigheidje meenemen. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Crème de Cacao. Likeur enffAdvies van BOLS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3