Mèle en Sonneveld in 'n [>er-Hollandse familiefilm „Angela": zwak slot UARCEL MARCEAU ALS FILMACTEUR SEX TOT IN DE AUTOBUS Nederlandse film op festival van Nyon Vervelende maffiafilm IJDAG 23 SEPTEMBER 1973 FILM PAGINA 17 jèle Bloemendaal is op de versiertoer. Aan haar de taak Wim Sonneveld te verleiden. Erg veel succes heeft ze ar niet mee. Adèle: ,,Dat gebeurt op een zeer ongenuan- erde manier. Zoiets stuit de lieverd tegen de borst". Dolle et. Gesproken wordt over wéér een nieuwe Nederlandse eed film. Titel van het komische geval ,,Op de Hollandse er" met daarin onder meer Joop Doderer, Maya Bouma Wim Sonneveld, die als reisgids niet alleen over zijn ïaapjes moet hoeden maar tevens Adéle van het lijf dient houden. „Voor mij is het een flinke hap, omdat er door het fragmentarische geheel nooit sprake is van een rol, waar Je naar toe kunt groeien zoals bij tv". ze maand zijn de opna- begonnen. Voor die opnav hoopt men zeven weken nodig1 ïebben. „Op de Hollandse toer", i één miljoen en zal met itmis in de bioscopen gaan lien. Het scenario van de film is jmstig van de Engelsman Alan teney, in nauwe samenwerking Wim Sonneveld, Friso Wiegers- en Fred Denker. Regisseur is de elsman Harry Booth, die onder twee bioscoopfilms van „On buses" (De Dubbeldekkers) ver- 'digde. „Geen tv meer" Parré de Hollandse toer" is bedoeld en familiefilm. Wim Sonneveld t een reisleider, die met mede- king van chauffeur Jan (Joop Ier er) een gevarieerd gezelschap week Nederland moet laten Zolang de .gids op historische ,tsen beter geïnformeerde colle- na kan praten, lukt hem deze Wanneer de chauffeur echter p in het glaasje kijkt en er nog liefdesperikelen ont- lijkt alles danig uit de hand open. erbezet Sonneveld, behalve één van de fdrolspelers ook de man achter dee, is niet alleen tijdens, ook tussen de opname van de door een overbezette baas. Hij vriendelijk in het voorbijgaan, is dan direct weer verdwenen i een volgend fragment te be ken èf om allerlei zaken (met meer Jos van der Valk van TtO) te regelen. Ie Bloemendaal is evenals Maya n regisseur Harry Booth id tot een babbel voor de "goeie Joop Doderer is afwezig. Adèle, gehuld in opvallend k (een creatie voor de pro- tde), betekent deze rol een twee confrontatie met het medium In „NaaJkt over de schutting" Frans Weisz, die midden okto- uitkomt, mocht ze voor het fc kennismaken met die andere e: „Dat was echter zo'n kleine (8 draaidagen), dat, toen de op was, ik er net aan gewend te. Die eerste draaddag met is was bar slecht, ik heb ge- gemerkt, dat filmen een heel er ambacht is dan tv-maken. Je at het niet zomaar gaan doen. Adèle is „verduveld" blij met haar aandeel. Niet alleen omdat het voor haar de eerste keer ds om met Son neveld te werken, maar tevens om- khaar de eerste keer is om met Son neveld te werken, maar tevens om dat ze hoopt op die manier ook in de toekomst meer voor film te kun nen doen .Het liefst in het komi sche genre, zoals nu het geval is, want „Wat zien ik" (hiervoor sloeg ze een aanbieding af), „Blue Mo vie", „Frank Eva" en meer van dergelijk werk, lust ze bepaald niet. Behalve in acht afleveringen van „Citroentje met suiker", als de uit Spanje teruggekeerde Tante Toos, hoeft tv voor haar niet meer. Adèle fel: .Misschien zal ik ooit nog een kleine bijdrage leveren aan een programma van Rob Touber. Voor de rest kap ik ermee. Als je ziet wat de een of andere juffrouw uit het buitenland voor die tv verdient en Je vergelijkt dan het vele werk dat jij daar voor zó weinig geld doet, dan hoef ik zo'n onderbetaal de tv-show niet meer". Terug naar- „Op de Hollandse toer", een werkzaamheid die er voor Adèle zonniger uitziet („Je krijgt toch niet te horen wat ik ermee ver dien"). Oyer het werken met Harry Booth is Adèle verrukt. „Harry is een hele tactvolle, geroutineerde man. Zalig, dat die man „Dubbeldekkers" heeft gedaan. Lekker ordinair en vreselijk vulgair. Wat dat betreft ds „Op de Hollandse toer" nauwelijks verfijn der, alhoewel het weer wat anders is". Ook verrukt over de regisseur is Maya Bouma. „Een grandioze schat". Maya heeft het op het ogenblik, na een zeer rustige perio de, weer razend druk .Het leven be gint voor haar nu bij veertig (ze wordt het in oktober). Opgedirkt als een struise Groningse in zon dagse kledij (kraakheldere blouse onder haar zwarte overgooier) zegt ze in de film een vrouw te spelen van vijftig. De dame praat Gro nings, hetgeen voor Maya totaal geen bezwaar is (ze komt er van daan). Ze vindt het een machtige rol ondanks dat ze er om vijf uur voor moet opstaan om op die ma nier op tijd op de set te verschij- Sonneveld tijdens de opnamen van de nieuwe Nederlandse film: Maya is met Joop Doderer 's avonds weer present in een theater ergens in den lande om daar het deze week in première gegane stux „De grote versierder" neer te zetten. Evenals Joop Doderer, die tevens enkele middagen per week nog „Swiebertje"-voorstellingen geeft en ook nog moet opnemen voor de nieuwe serie, zal de drukke dag-in deling ook haar goed afgaan. Maya, die voor volgend jaar veel tv op het programma heeft: „We worden hier goed in de watten gelegd en de sfeer is erg leuk". Voor Maya Bou ma is het de vierde keer, dat ze in een film te zien is. Ook voor Sonneveld is het filmen geen vreemde bezigheid. Na „Willem Parel" kwam in 1957 Hollywood, waar hij een belangrijke rol had dn de film „Silk Stockings" naast Fred Astaire en Cyd Charisse. Sonneveld loopt al Jaren rond met het idee om een film te maken. In eerste instantie zou dat een produk- tie over zijn leven worden. Dat bleek echter niet te verwezenlijken. Vandaar „Op de Hollandse toer", waarin Sonneveld ook nog als zan ger te horen is. Dit vrij onopval lend - zijn stem is bijvoorbeeld plotseling ergens te horen op de ju ke-box - zodat de komedie bepaald niet in de zoveelste film-musical, waarin zelfs boodschappen worden gedaan, verzandt. Het lonkt allemaal naar een komi sche werkelijkheid, die wellicht on danks de oerhollandse titel en een kleine rol van Barry Hulshof in het Ajax-stadion, ook naar het buiten land getransporteerd wordt onder de titel „Going Dutch". De wereld- rechten staan in elk geval al op naam van 20th Century Fox. Regisseur Harry Booth, kleine ge zellige veertiger met pretogen .ziet dat ook wel zitten. Hij werkt er in elk geval hard aan mee en büjft, ondanks het korte tijdsbestek waar binnen de film moet worden opge nomen, een perfectionist. „Kijk Ne derland ligt goed in de markt, dus moet het wel lukken". Het werken in Nederland zint hem wel. Ook al zegt hij met de handi cap te zitten, dat Je hier met men sen omgaat, die dan wel t/v-per- soonlijkheden zijn, maar op filmge bied (it is more computering) echt wel even moeten wennen. Booth, die na twintig Jaar werk zaam te zijn geweest als filmuitge ver, zich ging concentreren op de regie, heeft in het eigen land al een aardige staat van dienst achter de rug. Hij is de maker van twee do cumentaires, die ook buiten de Brit se grenzen weerklank vonden. In 1964 voltooide hij een life-stary over het leven van Sir Winston Chur chill en het Jaar daarop kwam hij op de proppen met een soortgelijk portret over het leven van de Her tog van Windsor. Beide films waren zowel in de bioscopen als op tv te Harry Booth met enige trots: „Churchill, die toen al ziek was, huilde bij het zien van zijn levens geschiedenis in ,The finest hours" Toch wel even iets anders dan „Op de Hollandse toer" voor Booth. Makkelijker lijkt het allemaal niet. Een komedie vereist een exacte ti ming en een zo speels mogelijk lo pende combinatie. Booth is er heilig van overtuigd, dat zoiets in Neder land beslist mogelijk is. Wat hem betreft blijft hij hier voorlopig nog actief om dat te bewijzen. Er is echter één maar „Wat bij Jullie zó verdomd frustre rend is, is dat er geen organisatie bestaat, waarbinnen al het talent gecentraliseerd is. Als Je hier ie mand nodig hebt voor een rol moet Je soms weken aan de telefoon hangen om hem te pakken te krij gen. Daarnaast zit hier ook veel goed talent vastgeklonken aan een „Wanneer dergelijke problemen op gelost zouden worden, dan zou Ne derland beslist een nog grotere gooi doen naar de internationale markt. Met „Going Dutch" hoop ik dat al te bewijzen, want visuele humor is tenslotte internationaal". itel: Angela Regie: Nicolai der Heijde Voornaamste rol- Barbara Seagull, Sandy v. d. ien Theater: Studio. ot even voor het einde is Nicolai der HeiJ des „Angela" helemaal zo'n gekke film. Toegegeven, er wel wat steekjes aan los. Het ïaaltje over een Jongen en een die weglopen uit de oerbur- ijke maatschappij die hen om ar die tenslotte door diezelf- naatschappij worden vermoord is lieuw. De wijze waarop het gerlijke wordt uitgebeeld is ook erg genuanceerd: de satire die der Heijde ongetwijfeld heeft en leveren ligt er vaak te dik bo- t>p, zodat er geen satirisch, maar een wat boerenkluchtig effect wordt bereikt. Bovendien is het spel, met rame dat van de mannelijke hoofd rolspeler Sandy v. d. Linden, niet bfpaald IJzersterk. Desondanks valt er naar „Angela" met veel plezier te kijken. Van der Heijde is er in elk geval in geslaagd om de film sfeer mee te geven d.m.v. vaak wat lange maar wel erg mooie scènes. Bovendien is de rol van An gela actrice Barbara Seagull op het fraaie (zwangere) lijf ge schreven. ZIJ maakt van de titelrol een pittig, opstandig typetje dat wars is van conventies, maar dat wel in alle ge vallen eerlijk en spontaan is. Een fij ne rol. Haar aanwezigheid vijzelt de film zelfs zo op, dat op den duur het net niet professionele, soms wat naïeve dat .Angela" heeft, niet meer «•torend werkt, maar Juist een eigen charme aan de film geeft, die goed pest bij het naïef-spontane acteren Een film dus die nu niet meteen zal worden bijgezet in het gouden boek met de allergrootste meester werken die de film heeft opgeleverd, maar die op zijn manier innemend is. lot aan het einde. Van der Heijde heeft toen blijkbaar gemeend de mo re al die de film toch al duidelijk ge noeg bevatte, nog eens met zoveel woorden op het doek te moeten bren gen. Dat geeft ongeveer hetzelfde ef fect dat Je krijgt als iemand een mop gaat zitten uitleggen, de mop in dit geval de film verliest veel van zijn aardigheid. Het was allang duidelijk dat Van der Heijde wilde neggen dat de ouderen met hun ern stige manier van leven veel kunnen leren van de Jongeren die eerlijk en met hun gevoel leven, meer wellicht dan de Jongeren van hen kunnen leien. Maar om deze boodschap nog een? in sierletters op het scherm te brengen is toch duidelijk teveel van het goede. En om die tekst door tien minuten veel te lange, en ook aJlweer moraliserende shots voor te bereiden, dat is gewoon Jammer van een op zich aardige film. BERT VAN DOMMELEN. Rex OS ANGELES (AP) Verdwe- zljn het witte gezicht en de op kachelpijp lijkende hoed met anen. Bewonderaars van Marcel zullen moeite hebben de pan- imespeler in zijn nieuwe film te en totdat hij begint te be- larceau speelt in zijn eerste gro- film „Shanks" de hoofdrol maar ïaal niet de wereldberoemde fi- r Bip, de tragi-komische clown rmee hij 26 jaar geleden is beon- In plaats daarvan beeldt hij zo- Malcolm Shanks uit, een weten- ipsman die beschikt over boven- uurlijke krachten, als de oude 'ker, een mysterieuze grijsaard 80 jaar. -2 If^ts nieuws voor Marceau is dat ook praat. Ik heb nooit sinds ik met Bip be- op het toneel gesproken," zei de Straatsburg geboren mimespeler. nsen zijn dan ook van me- g dat hij doofstom is en zullen ïsb rast zijn wanneer ze in Shanks Idekken dat Marceau vloeiend En- spreekt met een licht Frans ac- Het idee om Marceau voor deze fiim te vragen kwam van de vete raan in het maken van thrillers Wil liam Castle, die alle mogelijke moei te heeft gedaan om zijn publiek de sluipen op het lijf te Jagen. Deze man is zelfs eens zover gegaan de bioscoopstoelen onder electrische spanning te brengen. Hij werd echter wereldberoemd als producent van Rosemary's baby. Dit voorjaar was Castle één van de bezoekers van Marceau's one man-opvoering in het Shubert- theater in Los Angeles. Castle was toen erg onder de indruk van het klassieke nummer Jeugd, volwassen heid, ouderdom en dood. Castle had een scenario waar alle vier In voor kwamen, en hij stelde Marceau voor een rol in de film te spelen. Altijd gewild Het was precies waar ik al Jaren naar zocht, zed Marceau. Sinds ii in 1956 naar de Verenigde Staten was gekomen wilde ik in een film optre den. Ik ben een grote bewonderaar van de beroemde humoristen van de stomme film Chaplin en Keaton en ik dacht toen dat filmproducers zouden zien dat ik dezelfde soort overdreven komedie kon brengen. Maar er gebeurde niets. Ik werd toen in Hollywood op koninklijke wijze binnengehaald Charles Laughiton ontving me bij hem thuis, Marlon Brando en vele andere film sterren zeiden hoeveel zij mijn (kunst bewonderden. De producers vonden echter: Hij spreekt niet dus vergeet het maar of we kunnen dat witte ge zicht niet gebruiken. Zij beseften niet dat er een ander gezicht ach ter schuilging. Marceau heeft tot nu toe al 20 films gemaakt. De meeste waren kor. te films waarin hij Bip speelt. Hij j peelde naast Jane Fonda in de film Earbarella, maar wilde geen andere rollen in deze film aannemen. Ik wil de geen carrière opbouwen met het spelen van camees. Shanks sprak hem wel aan, ver klaarde hij, omdat deze film niet louter en alleen een thriller was, maar cinema fantastique. Andere films die hij in dit genre bewonderd zijn o.a.: Het kabinet van dr. Cali- gari, dr. Jekyll en mr. Hyde en de originele Frankenstein. Marecau liep voordat hij in 1949 met zijn eigen groep in Parijs begon een leerschool bij de grote Franse le raren Etienne Decroux en Jan Louis Barrault. Aangezien er voor hem geen taalbarrière bestaat heeft hij in tientallen landen opgetreden en zal volgend Jaar voor de zesde maal de Sow jet-Unie bezoeken. Aanpa; .ssen Hoewel hij een meester in de mime is beseft hij toch dat hij zijn tech niek aan de film moet aanpassen. De timing bij mime is bijna dezelf de als in films, zei hij, maar de be wegingen hoeven niet zo overdreven te zijn. De reden hiervan is dat men ir bet theater op het balkon ook wil zich wat er op het toneel gebeurt. By het maken van films ls dit echter anders. De camera's kunnen alles \an zeer dichtbij opnemen. Maar de muzikaliteit en het balletmatig ls zo- wej in de film als in het theater het zelfde. Wellustige verleidsters Theater 18 jaar. Bezingt Gerard Cox niet, dat hij het overal wil doen maar niet in de auto? Wel de Duitser die "Wellusti ge verleidsters" produceerde heeft zelfs die verleiding niet kunnen weerstaan. Sterker nog: hij nam een autobus. Waar het openbaar vervoer al niet goed voor is. Overigens is in de film geen plaats te gek. Achter de facade van een benzinepomp, waar keurige tankjes vdl afgeleverd warden, ligt een hit sige meid op een andere wijze dan het verstrekken van plaatjes, aan klantenbinding te doen. En zo zijn er nog alle mogelijke plaatsen te bedenken waar de ge slachtsdaad het woord liefde wil me niet uit de pen vloeien wordt bedreven. Variërend van het "open- luchbwerk" tot het „standje tegen de muur". Wat opvalt is dat aan het geheel geen greintje raffinement te pas komt. Alles gaat in het beken de Duitse marstempoze stappen even snel uit de kleertjes als ik 's ochtends de tanden poets. En in het rijk van de "blutjunge verführerinnen" (overigens zijn ze niet allemaal zo "blutjung") schijnt het gebruik dat de man toenadering zoekt tot de vrouw als een anachro nisme terzijde te worden geschoven. De meisjes stalen zich even ver leidelijk uit als koopwaren in een warenhuis. En die hoef Je dan niet als de door Adèle Bloemendaal zo fraai bezongen meisjes van de sui- kerwerkfabriek uit te pakken en in te pikken. Ze staan met het slipje in de hand uitnodigend te kijken. En wee de man die zo'n invitatie durfi te weigeren. Sex-gangers moeten er wel op re kenen, dat ze in het voor-program ma een tekenfilmpje "voor de allerkleinsten" krijgen voorgescho teld. Maar wat daarna volgt is al lemaal even groot en omvangrijk. BRAM VAN LEEUWEN NYON (ANP) De Nederlandse film is eregast op het internatio nale filmfestival van Nyon (Zwit serland), dat van 22 tot en met 28 oktober wordt gehouden. Meer dan ooit zijn er overeenkomsten tussen de Zwitserse en de Neder lands film, aldus de organisato ren van het festival: de produk- tiemogelijkheden, de conflicten, die hierdoor worden verwekt, en dezelfde soort films In acht voor stellingen zal een beeld gegeven worden van het werk van onge veer 25 Nederlandse filmmakers, die ook op de alternateve) Arn hemse filmweek waren vertegen woordigd. Uit Nederland verwachten de fes tivalorganisatoren werken van Van der Horst en Bert Haanstra, produkties als Turks Fruit van Verhoeven en Angela van Nicolai v.d. Heyde, alsmede de avond vullende alternatieve speelfilm Vaarwel over Limburg, een werk van Guido Pieters. Bovendien wil men in Zwitserland een keus zien uit het werk van leerlingen van de filmacademie in Amster dam en animatiefilms en experi mentele werken als films van Flip Jansen. Ook Leve het geld. weg met de mensen, een film over woningbouw in Nederland, die ge maakt werd door studenten van het Sociologisch Instituut ln Utrecht, willen de organisatoren van het festival graag vertonen. De c-nem'>?c grafisch0 week naast het officiële concours van het festival van Nyon, is een van het de eerste die door Nederland in 't buitenland wordt georgani seerd, aldus het festival. Het initi atief werd door de Zwitsers geno men. Naar de organisatoren mee delen: voor een beter internatio nale promotie van de hedendaag se Nederlandse film, waarvan rilkdom. verscheidenheid en ori ginaliteit anders miskend blijven. Het programma voor de Neder landse filmweek ln Nyon kwam tot stand in samenwerking met het festival, het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk, de Nederlandse filmacademie ne het collectief Fugitive Cinema. Elke avond 7.00. 9.30 uur: ,X& gran- Dl;:.de bouffe", 18 Ir. DUJVers Coreo: .Marihuana blues", 18 Jr.. dag. 2.00. 8.15 uur; zat. 200. 7.00. 9.15 uur: ZO. 2.00. 4.15. 7.00. 9.15 uur. TRIANON Na deze week zal de 011 M.ldl: -Cabaret". 18 Jr.. dag. 8.15 Nederlandse speelfilm "Frank en Eu^ictolm™ ./The''nhni Vmislc". Eva Leiden waarschijnlijk veria- a.l.. dag. 1.45. 7.45 uur: zat., zo. en ten. De mensen die deze zeker voor rnWO€- 3^. uur 0 Nederlandse begrippen goede film "S, «fiS* nog niet hebben gezien, kunnen dus Kriterion: „Une beile filie comme mol", voorlopig voor het laatst kijken naar .U4Jr- dag^a.OO. 7.00, 9.30 uur v,„f Metropole-Tuschlnski: .Lady sings the het knappe spel van met name Wil- biu>?s", 14 jr., dag. 2.00, 8.00 uur; zo. leke van Ammelrooy en Lex Goud- ook 5.00 uur. smit Odeon: „Nanu het kind van de Jungle". a.l. dag. 2.00. 6.45. 9.15 u.; LUXOR "Veertien kana/tevrou- ^,zo- AL3, 6.45, 9.15 uur. wen" blijft to Luxor nog een weekje °'3£plf:ooï™a> uu? robbOT" 18 draalen, om ten overvloede duidelijk Passage: „The getaway", 18 Jr.. dag. te maken dat het Chinese vechtwerk J9 i5»? uur: zat' en z0" 1 30' met veel bloed en wreedheden Rex: '..Hap' ki d™' 18 Jr dag 9 30 op het ogenblik goed in de markt 11.30. 1.30, 3.30. 5.30. 7.30. 9A0 uur; ligt. Voor de mensen met stalen ze- uVr. Royal -70: „De vuistvechters van Port nuwen. Chu", 18 Jr.. dag. 2 30. 8.00 uur; vrij.. vrij., zat. en zo. 2.30, 7.00. 9.30 uur Studio de Luxe: ..Frank en Eva". 18 Kindermatinee lröod7^i52 953o7uur 030 uur' 18°' Studio 2000: .Xe silencieux", 14 Jr., CAMERA Het "gouden duo" De IJtkljk:' ,.n conformlsta", 18 Jr., da- Laurel en Hardy zorgt er deze gelijks 2.30, 7.15, 9.30 uur: zo. 1 45. week weer drie middagen voor dat 4 7'15, 9,30 uur" de jeugd zich bepaald niet hoeft te vervelen. Volgens de titel van de p 1 fi film zijn de dikke en de dunne in ^oeQe nims m deze film op htm best. Wanneer zyn andere steden ze dat niet, trouwens? t Lady sings the blues (Furie): Me- tropole-Tuschinski, Carnegieplein Den Haag; Corso, Kruiskade R'dam; Nöggerath, Reg. Breestraat A'dam; II conformista (Bertolucci)De Uit kijk, Congresgebouw Den Haag Schreeuw zonder antwoord (Berg man) Krlterion, Groothandelsge bouw R'dam Met jouw tanden in mijn nek 'Po- lanski): t Venster, Gouvernestraat R'dam 2001, A space odyssey (Kubrick): Cinetol, Tolstraat A'dam; Mash (Altman)Hallen, Jan v. Ga lenstraat A'dam A clockwork orange (Kubrick): Vic toria, Sloterkade A'dam Nachtfilms CAMERA Het theater aan de Hogewoerd brengt op donderdag vrijdag en zaterdag 's nachts 'The Thomas Grown affair" een thriller van goede kwaliteit, gemaakt door Norman Jewison, de man van het niet te intellectuele, verzorgde vak werk. In de hoofdrolen Steve Mc Queen en Faye Dunaway. REX Onder de niets aan dui delijkheid te wensen overlatende ti tel "Begeerte naar sex' zorgt het theater aan de Haarlemmerstraat, dat de bloot-beluste filmkijker ook 's nachts aan zijn trekken komt. Haagse bioscopen Derde week Bergman in Camera Het theater aan de Hogewoerd, Apda«:i2,l5e 15 uur. zo ook brengt de laatste week-Bergman. 4.45 uur.Ook deze week een paar beroemde Asta: „De wraak van de gele zwaard- stukken uit het oeuvre van de mees- 130 ï(X)d7gi5293Ó uur.' 9 ter Donderdag en vrijdag de be- Bijou: „What?", 18 Jr.. 'dag. 2.00.'7.00, klemmende film "Persona", het he- 9.30 u.; zo. 1.45.5.15, 7.00. 9.30 uur je weekeinde de niet minder be- ^rrWE2eni58,'?Pie5rtl9e3?uuf^i44 kende "Skammen". Dtosdag, en 41.30 uur. woensdag wordt het retrospectief dat Cineac: 'Heksen en bezemstelen', a.l. (jrje weken heeft geduurd, besloten 1é3°' 3 45 UW; m' "A Passton". Titel: Across 110th street; voor naamste rollen: Anthony Quinn en Yaphet Kotto; regie: Barry Shear. Theater: Lido (18 jaar) Sinds Jaar en dag kunnen we "lek kere" misdaadfilms zien met veel bloed en nog meer kogels. Eveneens sedert eindeloze tijden weten we wat discriminatie is, dankzij het witte doek. En sinds een paar Jaar is de maffia om de hoek komen kijken en schieten. Voeg deze drie bij elkaar en vermeng het met een beetje cor ruptie op het politiebureau, wel dan heb Je een film, waar Je Je vingers bij opvreet. Dat denk Je. Maar het hoeft helemaal niet waar te zijn. 110th Street ligt in het hartje van 's werelds meest gewelddadige en verguisde stadswyk: Harlem. De maffia heeft er een plaatsje weten te vinden in het wereldje van drug handelaars en sexverkopers. Een doorn ln het oog van het zwarte syn dicaat natuurlijk. De blanken heb ben het weer eens versierd en dat betekent dus vechten op leven en dood. En er wordt echt wel wat af gevochten in deze film. Teveel eigenlijk. Quinn en tegenspeler Kotto zijn belden van de politie. Quinn is blank en Kotto niet. Dat geeft grote span ningen, zeker wanneer Kotto erach ter komt, dat zijn superieur(M) zo corrupt is als Je maar corrupt kan wezen. Kotto heeft het onderzoek feitelijk in handen, maar Quinn be moeit zich op een niet mis te versta ne mahier met Kotto' leiding. Getweeën onderzoeken ze een In gewikkelde moordpartij en stuiten natuurlijk op allerlei gesloten mon den en onwillige geesten. Dat werkt niet prettig en het ene conflict sta pelt zich op het andere. Iedere simpele ziel, die een avond- Je uit wil gaan, weet van tevoren dat wanneer er iets over de maffia te zien is, er eigenlijk weinig wordt verteld. Want wat weten we er in fei te van? Niets toch? Er worden din gen gezegd en gedaan, die volgens mij niet kunnen kloppen met de rea liteit. Het is een vervelende en ontzet tend vermoeiende film geworden. En Anthony Quinn heeft me niet in het minst kunnen boeien. PAUL WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17