entraal adres kerst-inns Yoor D erelclraad en Moskou: een tegenstelling Topman van Christian Science in Amsterdam Landelijke service-verlening Moet je aan een verhuizing zwaar tillen? RIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 CBBHBBBÖ penhartig en vrijmoedig" noemde gemeenschappelijk communiqué besprekingen, die patriarch Pi- Moskou en secretaris-ge- ,1 Potter van de Wereldraad Kerken vorige week met elkaar en gevoerd. Vertaald betekent [f officiële tekst: de heren heb- elkaar fiks in de haren gezeten verschil van mening over de de Wereldraad (en de het algemeen) dateert niet of gisteren. De We- rij, 1 reldraad heeft twee wortels verleden: de beweging van geloof en kerkorde en de beweging voor Leven en werken van de kerk. In die vooroorlogse termen zit het hele probleem van horizontaal en verticaal kerk-zijn al ingebakken. De ene richting zou zich meer con centreren op de persoonlijke bele ving van het heil en op leer en kerkorde als te slechten barrières op de weg naar eenheid. De andere zou die eenheid zoeken in het geza menlijk actievoeren. De tegenstelling ls ietwat kunstma tig. maar ook wel nuttig, want zij blijkt in de praktijk veel dieper te zitten dan de officiële scheidslijnen, en zij loopt bij ons dan ook dwars door de kerken heen. De steeds grotere aandacht die de Wereldraad voor gerechtigheid, vre de en maatschappelijk-politieke vraagstukken heeft, werd door zijn tegenstanders vaak teogeschreven aan „die agenten van Moskou". Het moet voor die tegenstanders verve lend zijn, dat Juist die agenten zo fel opponeren tegen het beweerde horizontalisme van de Wereldraad. Toch is het niet zo vreemd als het lijkt: het behoort tot de traditie van de oosterse othodoxle dat zij zich meer concentreert op liturgie en kerk dan op het maatschappelijk handelen van de gelovigen en de kerkelijke organisatie. inspanningen zou getroosten op die terreinen die rechtstreeks te maken hebben met de problemen van het geestelijk leven van de gelovigen en in het bijzonder de vragen van leer en de belijdenis. Potter handhaaft de politieke acti viteit van de Wereldraad, want, zei hij, de zaak van de mensenrechten, de sociale rechtvaardigheid en de gelijkheid der rassen en die van de afschaffing van onderdrukking in al haar verschijningsvormen zijn on deelbaar en universeel. komt een nieuw centraal adres voor de landelijke service-verlening aan de plaatselijke rst-inns: het Utrechtse Maatschappelijke Advies- en Inlichtingenbureau M.A.I. (Lange Nieuw- 52, Utrecht; tel. 030 - 31 2531 en 31 8031). ea. laatste jaren wordt in toene- ode mate in tal van plaatsen te- eind december een gastvrij ont- t o.in zgn. kerst-inns, met gevarieerd programma vol hui- |ke gezelligheid en op instuif-ba- topzware overkoepelende orga itie bestond niet en werd ook niet Landelijk werd gecoördi- [u en voorlichting verschaft door oecumenisch radiopastoraat (ds. JU [lamer) te Hilversum, tijdens de leriode vlak voor en tijdens de tdagen, geholpen door vrijwilli- medewerkers in verschillende tóen, en dan vooral voor het tele- 19 ich verschaffen van informa- ui iver adressen, openingstijden enz. plaatselijke kerst-inns, voor zo- bekend. ft aantal kerst-inns nam toe en egeleiding van de vrijwillige tij- le medewerkers bij het opvan- ,van persoonlijke moeilijkheden mensen die contact opnemen, bezwaarlijk vanuit Hilversum Voorbereidingsweekeindën In meer dan één plaats is de over tuiging groeiende, dat de gastvrij heid van de kerst-ion toch eigenlijk maar gedurende een korte periode van het jaar wordt geboden, kerke lijk, interkerkelijk of buitenkerkelijk. Bijvoorbeeld in de hervormde Kloos terkerkgemeente in Den Haag wordt maandelijks (in de zomerperiode minder vaak) een open huis-dag met een instuifkarakter gehouden. Landelijk wordt nu gewerkt aan een informerende folder. Voorts kan wie over een en ander meer wil leren desgewenst deelnemen aan één van beide volgende voorbereidende week ends: Op kasteel ,,Oud Poelgeest" te Oegstgeest (nader adres overbodig: tel. 01710-52445) op zaterdag 20 en zondag 21 oktober: en voorts ook op „Den Alerdinck", Laag Zuthem, post Zwolle (tel. 05290 -284) op zaterdag 3 en zondag 4 november. Tijdens beide weekends wordt op zaterdagmiddag en -avond kennis ge maakt met de andere deelnemers en de mogelijkheden van plaatselij ke kerst-inns en gezamenlijk het na der toegespitste programma van de zondag opgesteld. Deelnemersprijs voor beide weekends f. 32,- per per soon. Tijdige inschrijving is aan te bevelen, gezien de grote belangstel ling in voorgaande Jaren. De kerk van Engeland heeft tot 1975 de tijd om na te denken en tot een besluit te komen over het vraagstuk van de vrouw in het ambt. Dat heeft de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ram sey (zie foto) onthuld in zijn bisdomsblad. De synodes van de 43 Engelse bisdommen hebben nu de gelegen heid om rustig maar natuurlijk niet traag de zaak te over wegen. Er zijn eigenlijk twee punten, volgens de aartsbisschop. Is de priesterwijding van vrouwen principieel juist? En zo ja, is het ge loenst dat wij er toe overgaan. Dr. Ramsey is niet alleen primaat van de kerk van Engeland, maar OQjc eerste bisschop van de anglicaanse wereldgemeenschap dat laatste stelt formeel niet zoveel voor, maar brengt wel nogal wat moreel gezag mee. Begin 1975 worden de uitspraken van de Engelse synodes verwacht Voorzover in die synodes de stem van de kerk te beluisteren valt, is het op deze manier mogelijk voor de centrale kerkelijke vergaderin gen er zeker van te zijn, hoe de kerk eigenlijk denkt. Eind vorige week is een lid van de Dstuursraad (Board of Directors» van Christian Science, Arthur P V.'uth, twee dagen in Amsterdam geweest. Het was het eerste bezoek dat een topman van deze beweging ooit aan Europa bracht: hij reist gedurende zeven weken acht landen af. Er bestaat sinds enkele areti behoefte om de banden tussen het hoofdkwartier in Boston en de ver pakkingen overzee aan te halen. Een paar Jaar geleden werd de eer ste Europeaan in de vijfkoppige be stuursraad benoemd en dit Jaar gaan de directeuren op reis. Christian Science („christelijke we- tuischap") is volgens Van Goor's 'encyclopedisch Woordenboek der Godsdiensten „een beweging ter Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam: E. F. Ver- gunst te Capelle aan de IJssel. Aangenomen naar Haarlem (Egli- se Wallon)mevr. dr. C. Rozemond re Hoofdplaat. GEREF. KERKEN Benoemd door de theologische fa culteit te Aix-en-Provence (Zuid- Frankrijk) tot docent ln de oudtesta mentische vakken: drs. J. Renke- ma te Kampen die deze benoeming heeft aanvaard. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Vroomshoop: kandi daat A. den Broeder te Kampen. Be roepen te Enschede-Noord voor de zendingsdienst Irian Jaya: kandi daat H. G. Gunnink te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen: R. Boo gaard te Leiden. VATIKAANSTAD Pater Pedro Arrupe, de generaal-overste van de orde der Jezuïeten, heeft de algeme ne kongregatie van de orde opgeroe pen tot het houden van een conferen tie die gaat beginnen op 1 december. De vorige conferentie werd gehou den in 1966. Over de komende is be kendgemaakt. dat er aan zal wor den deelgenomen door ongeveer 240 gedelegeerden uit 80 landen. i tvrijding van ziekte, dood en zon de door de oneindige geest, wara de mens de eenheid met de onper soonlijke god beleeft en loskomt van alle materie". De kerk werd gesticht door Mary Faker Eddy in 1879 Vanuit de „moederkerk" in Boston verbreidde de beweging zich over de wereld. Er zijn nu 3200 kerken in 54 landen. De organisatie groeide in de jaren zestig met haar 2000 werknemers uit haar tien in Boston verspreide kantoren. Men besloot alles te cen traliseren in enkele grote gebouwen rondom de oude Moederkerk, waar ook reeds de uitgeverij en het be- famse dagblad Christian Science Mo nitor gevestigd waren, voor zeventig miljoen dollar zon der subsidie en zonder vreemde ka pitaalverschaffers door de beweging zelf bijeengebracht werd een groot complex neergezet dat dit Ja?r in gebruik is genomen Volgend laar krijgt het reeds in 1906 uitge breide kerkgebouw een nieuwe in gangspartij en dan kan men er voorlopig tegen. Levitin-Krasnow komt in Utrecht De theologische faculteit van 1e Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de Russische orthodoxe schrijver Ana toli Levitin-Krasnow uitgenodigd om een reeks colleges te komen ge ven over de orthodoxe godsdienstbe leving. De 58-Jarige Rus is redacteur van het Journaal, het officiële orgaan van het patriarchaat van Moskou en geheel Rusland. Hij is een ver dediger van de rechten van gods dienstige minderheden in de Sow- Jet-Unie (trouwens ook van rechten van de niet-Russen dip n dat land wonen) H11 was week bij degenen die de bewr i ten gunste van de er-*leerd«» 8*»- row steunen. Zeven Jaar heeft Levitin-Kramo n stalinistische kampen gezeten. Ruim twèe Jaar geleden werd hij eve- veroordeeld. ADVERTENTIE f Utrechtse M-A.I.-bureau, al Je Jaren betrokken bij de kerst- |te Utrecht, kan en wil de cen- I service-verlenging nu overne- in nauw overleg met ds. Kla- m Bpwa,uide krachten van het M. tijdens de piek rond de kerstda- [bijgestaan door kerkelijke mede- s uit Utrecht zelf, dus uit slechts plaats, gaan dienst doen als lelijk „knooppunt" voor mensen, in eigen woonplaats een kerst- 11 willen opzetten, di'e ervaringen m uitwisselen of die willen weten Ioettocht voor vrede in Wassenaar SSENAAR De Wassenaarse d van Kerken, samengesteld uit egenwoordigers van alle plaatse- kerken, organiseert op de laat- zaterdag van september, morgen een voettocht voor de vrede vier kerkgebouwen. 14.30 uur verzamelen de deel- rs zich in de hal van de Mes- kerk aan de Verlengde Zijllaan. heer P. C. Taal, herv. Jeugdvor- gsleider, leidt de tocht in en t het vertreksein. Te voet trek- de deelnemers naar de kerk van ï.P.B. aan de Lange Kerkdam, rin, om plus minus 15.00 uur, de ie in de wereld aan de orde dt gesteld. De heer W. P. J. Kei- uit Rijswijk, politicoloog, ver- kt hier informatie over de macro- iesproblematiek en intemationa- onflictssituaties. faarna trekken de wandelaars r de St. Willibrorduskerk aan de kstraat waai- om plus minus r Jan Terlaak, priester en retaris van het Interkerkelijk "desberaad, met hen spreekt over vraag, wat de kerk doet en kan n voor de vrede. ervolgens wandelt men naar de sformeerde kerk aan de Zijllaan, om plus minus 16.30 uur, de J. Hogenboom, R. K. Jongeren- •r, en ds. A. van Buuren, gods- istleraar aan het Rijnlands Ly- m, dieper ingaan op vragen be- fende de vrede in gezin en ooi. genoemde ge- Gelukkig komen er gespierde verhuizersarmen aan te pas. En grote wagens die alles naar uw nieuwe huis rijden. Want u hebt 't al zwaar genoeg met andere problemen. Komen de leveranciers op tijd? Is er al telefoon? Hoe zijn de buren? Veel kunt u van tevoren regelen en dan hoeft u er in die moeilijke dagen van de verhuizing niet zo zwaar aan te tillen. Zo kunt u vast bij de Amro Bank in de buurt van uw nieuwe huis langslopen om het een en ander te Een hypotheek misschien voor uw nieuwe huis. Een lening bijvoorbeeld om de hoge kosten op te vangen. En zeker alle verzekeringen (opstal, inboedel, glas e.d.) die aan de nieuwe situatie moeten zijn aangepast. En natuurlijk een Amro Privérekening om uw salaris op over te laten schrijven. Bovendien kunt u door een Amro Privérekening handige betaalcheques krijgen. Dat betaalt wat gemakkelijker aan de leveranciers in de buurt en u hoeft niet de hele dag met een hoop geld op zak te lopen. U hebt 't al zwaar genoeg met zo'n verhuizing. Maak 't niet nög zwaarder. Laat de Amro Bank uw geldzaken

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13