pky.lab-bemanning in prima •onditie terug op aarde AGNEW VRAAGT CONGRES VS OM ONDERZOEK DUBBEL-SPION VERRIED INBREKERS WATERGATE Stand in ruimte Record-leningen aan arme landen Recordvlucht eindigt in ruwe zee Howard Hunt voor Senaatscommissie: Corruptie-zaak vice-president: Stakingen in Bolivia 'Huwelijk prinses Anne wordt circus GEVELREINIGING flflTSDAG 26 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND oor onze redacteur wetenschappen P. Bok) lUSTON Dobberend op een ruwe zee waarvan de P ershoge golven door vinnige schuimkoppen werden ge- jd maakten de drie ruimtevaarders van Skylab in de af- jpen nacht de moeilijkste drie kwartier van hun record- itevlucht door. De Apollo met Bean, Garriott en Lous- landde precies op het vastgestelde tijdstip, om 23.20 uur e tijd, in de Pacific op 360 km ten zuidwesten van San op slechts tien kilometer afstand van het vliegdek- New Orleans, dat de astronauten moest bergen. jr het eerst na twee maanden geioichtsloosheid moesten zij toen tardse zwaartekracht weer ervaren. Eerst ondersteboven, want de jlo kon door opblaasballonnen eerst na ongeveer vijf minuten ie juiste stand worden gébracht. Eerst 43 minuten na de landing ien de astronauten weer enigszins stabiele "grond" onder de Ien, toen de Apollo aan boord van het vliegd&kschip was gehesen, gezondheidstoestand bleek goed te zijn. terugtocht naar de aarde was i begonnen om 20.49 uur, toen polio ontkoppeld werd van het elaboratorium Skylab, dat pas anderhalve maand opnieuw worden. De Apollo was centrum aan boord uitvoerig onderzoek. Artsen tevreden De doktoren verklaarden vanoch tend vroeg zeer tevreden over de ilgestouwd met een bijzonder lichamelijke toestand van de astro- oogst aan wetenschappelijk nauten te zijn. Zij hadden geen te- ondermeer kenen van zeeziekte vertoond tijdens •n 28,8 km hun vrij wilde dobberpartij op de pnamen en 17.000 foto's van de oceaan. Overigens moet in de ko- die de geleerden voor Jaren lateriaal verschaffen, t de baan van de Apollo ge- dook 't ruim- mende dagen blijken, hoe zij de vlucht hebben doorstaan en hoe goed en snel zij zich weer aan de aardse omstandigheden, vooral het tuig om 23.04 uur onze tijd de ondergaan van hun gewicht, zullen ring binnen. De terugkeer-ma- kunnen aanpassen. Deze zaken was extra spannend omdat vormden een van de hoofddoelen van van de vier groepen stuurraket- het dienstcompartiment niet m. In verband daarmee werd 5 afremmingsprocedure door de motor anders uitgevoerd dan ige Apollovluchten. Alles ver evenwel prima en Bean ver dat het ruimteschip ook met overgebleven raketgroepjes ld te besturen was. Apollo kwam neer door eeq^ wolkendek, waardoor men van- bergingsschip de afdeling pas t laatste stadium visiueel kon Na de plof in zee was er bo en geen radiocontact meer. Kor- |d na de landing hadden kik- lannen een luchtkraag om het ruimtevaartuig Ebracht en brachten zij na ope- van het luik het eerste directe XL ct met het trio tot stand, boord sloten werd de drie mannen niet a helicopter te hijsen, maar in apsule aan boord van de New te brengen. Deze operatie de twee maanden lange vlucht, ge durende welke de astronauten bijna 39 miljoen kilometer aflegden, vrij wel zeker meer dan ooit een mens in zijn gehele leven heeft gereisd. Het Skylab-trio op stoelen op een vorkheftruck, waarmee de mannen van de Apollo naar het medisch centrum aan boord van de New Orleans werden gereden. Van links naar rechts Lousma, Garriot en Bean. boord van de New Orleans in artsen het trio nog in de lie aan een eerste medisch on- ek onderworpen, waarna zij, ge il en ondersteunend, uit de A- kropen en wankelend naar op een grote vorkheftruck eerst Lousma, vervolgens Btt en tenslotte commandant Met deze truck werden zij snel een speciaal ingericht medisch 99 99 iekse studenten testeren weer ENE In Athene zijn giseren nte (wacht nieuwe studentenrellen joroken. Studenten van de Juri- faculteit probeerden een pro- irs te houden van him facul- ibouw naar het Omonia plein, werden door politie uiteenge- L udenten protesteerden tegen de iking van het uitstel van mili- dienst voor studenten. Het i dinsdag tot korte schermutse- met de politie, maar niemand gearresteerd. In maart ls het thene vrijwel dagelijks tot een n gekomen tussen politie en sterende studenten, maar üen was het in de Griekse l8tad wat dit betreft rustig ge- WASHINGTON Op de tweede dag van zijn verhoor door de Wa- tèrgatecommissie van de Senaat heeft Howard Hunt gisteren gezegd dat hij vermoedt dat een dubbelspion ouder de ploeg inbrekers de zaak bij de politie heeft verraden. Hunt vertelde dat hij met name verdenkingen koestert tegen Alfred Baldwin, die de operatie buiten het Democratische hoofdkwartier per walkie-talkie coördineerde, maar tij dens het proces tegen de inbrekers optrad als getuige charge. Baldwin, een voormalig agent van de FBI, is nooit in staat van beschul diging gesteld voor zijn aandeel in de affaire. Hunt kwam met zijn theo rie toen hij door de republikeinse se nator Edward J. Gurney aan een kruisverhoor werd onderworpen. Hunt zei zijn verdenkingen te koes teren zonder zich diepgaand te heb ben verdiept in Baldwins achter gronden, maar, zo verklaarde Hunt, Baldwin heeft familieleden die een actieve rol spelen in de democra tische partij en een vriendinnetje, dat op het nationale Democratische hoofdkwartier heeft gewerkt. Ook verklaarde Hunt dat hij nooit een bevredigend antwoord heeft kun nen vinden op de vraag waarom er rechercheurs van de Washington- se politie aanwezig waren in de om geving van het gebouw toen de in brekers in de ochtend van de 17de Juni 1972 door de uniformpolitie wer den gearresteerd. Ook zou Baldwin niet via de wal- kie talkie hebben gewaarschuwd voor de aanwezigheid van politie in het gebouw. Hunt verklaarde dat Baldwin lont had moeten ruiken toen de rechercheurs tijdens hun eerste inspectietocht door het gebouw overal de lichten aandraaiden. "De reeks van gebeurtenissen in hun geheel doet bij mij het vermoe den rijzen dat wij wellicht gesnapt zijn door de informatie die aan de plaatselijke autoriteiten werd door- De verrader, aldus Hunt, is hoogst waarschijnlijk Alfred Baldwin. Deze Baldwin was door James McCord aangetrokken om te helpen bij het installeren van afluisterapparatuur in het Watergate-gebouw. Hij heeft inmiddels de verklaring van Hunt tegengesproken. Hunt vertelde de commissie dat ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen f in i'ftürth I Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, I wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor I de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in I deze krant. I De kleine comDacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde /549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. (Van onze correspondent) WASHINGTON Vice-president Spiro Agnew heeft in een brief het Huis van Afgevaardigden gevraagd LA PAZ De Zuidamerikaanse re publiek Bolivia is gisteren getroffen door een golf van stakingen uit pro test tegen de arrestatie van enkele tientallen vakbondsleiders tegen het economische beleid van de militaire regering. In het gehele land legden meer dan 30.000 arbeiders het werk neer. Nog eens 60.000 arbeiders bereidden zich voor op een staking door „de nood toestand'" af te kondigen. De stakingsleiders, die gesteund wor den door de roomskatholieke kerk, hebben beloofd te zullen voorkomen dat de regering van generaal Hugo Banzer haar geplande bezuinigings maatregelen ten uitvoer zal leggen, die volgens de vakbonden vooral voor de werkende klasse nadelig zal zijn. De regering arresteerde zondagavond een groot aantal vakbondsleiders omdat er een staatsgreep, geleid door linkse Boliviaanse ballingen zou dreigen. een onderzoek in te stellen naar zijn gcdiag als gouverneur van Mary land, toen hij volgens het ministerie van Justitie steekpenningen zou heb ben aangenomen, en zich schuldig 7ou hebben gemaakt aan een aantal andere frauduleuze financiële han delingen. Het verzoek aan het Congres kwam nog geen uur nadat de minister van Justitie, Elliot Richardson, bekend maakt dat zijn ministerie morgen bewijsmateriaal over Agnews fraudu leuze praktijken aan een rechtbank- Jury in Baltimore zal overleggen. Richardsons beslissing betekende dat het ministerie besloten had Agnew te vervolgen, en dat het de Jury in siaat wilde stellen om de officiële cagvaarding tegen hem op te stellen Richardsons verklaring en Agnews brief kwamen aan het eind van een dramatische dag, die 's morgens om 1 all negen begon met een onderhoud tussen president Nixon en minis ter van Justitie Richardson. Dat ge- spiek duurde anderhalf uur. Daarna werd vice-president Agnew op het Witte Huis ontboden. Zijn privége- sprek met president Nixon duurde 75 minuten. De ruimtevlucht van de Skylab-2-bemanning heeft in totaal 1427 uur en 9 minuten geduurd, waarmee de recordvlucht van de voorbaande Skylab-ploee van 672 uur en 49 minuten royaal werd verdubbeld. Amerika heeft thans 15802 uur en 3 minuten man uren ruimte-ervaring opgedaan in 29 bemande vluchten. Rusland kan op slechts 4307 uur 51 minuten in 18 bemande vluchten bogen. Iets meer dan de drie man van de tweede Skylab-missie. te samen 4281 uur 27 minuten. Amerika heeft in totaal 65 maal een man in de ruimte gehad, van wie 38 verschillende. Rusland 32 maal van wie 25 verschillende Alle drie astronauten van de tweede Skylab-ploeg hebben het persoonlijk duur-record in de ruimte verbeterd, dat Conrad In de vorige Skylab-missie vestigde: 1179 uur 38 minuten in vier vluchten Maar doordat Bean al een maanvlucht van 244 uur 36 minuten achter de rug heeft, is die nu met twee vluchten wereldrecordhouder met 1671 uur 45 minuten. Het is mogelijk, dat al deze records over korte tijd sneuvelen, namelijk wanneer de Amerikanen besluiten de volgende en laatste Skylab-bemanning. die uit louter debutanten zal bestaan Gerald P.Carr, Edward G. Gibson en William R Pogue die vermoedelijk op 11 november starten» niet acht weken in de ruimte te laten blijven zoals aanvankelijk was geprogrammeerd maar tien weken. Daarover wordt pas een beslissing genomen wan neer men een voorlopig oordeel heeft over de wijze, waarop de tweede Skylab-ploeg een verblijf van 59 dagen in de ruimt heeft doorstaan. De Rus met de meeste ruimte-ervaring was de in de Sojoez-11 in juni 1971 omgekomen kosmonaut Wolkow. die het tot 569 uur en 40 minuten bracht, iets meer dan eenderde van het huidige Ameri kaanse inidividuele record van Bean. De tweede Skylab-bemanning heeft nog een record gevestigd namelijk een ruimtewandeling van 6 uur en 33 minuten. Dat ls althans een record, wanneer men dg voorgaande uitstapjes op de maan niet als ruimtewandelingen beschouwt. NAIROBI 's Werelds 25 rijkste landen hebben gisteren in Nairobi overeenkomst bereikt over het ver strekken van leningen aan de armste der ontwikkelingslanden in de perio de van drie Jaar, die op 1 Juli aan staande begint. Het gaat hier om een totaal bedrag van 4.5 miljard dollar. De rente zal laag zijn, de looptijd is 50 jaar. Over wie wat gaat bijdragen is nog niet vastgesteld maar het overleg hier over verloopt vlot. De leningen zullen worden ver strekt door het internationale ont wikkelingsgenootschap, dat ressor teert onder de Wereldbank. Het be drag groot 4,5 miljard dollar is het hoogste door het genootschap ooit verstrekt. In de drie Jaar eindigend 30 Juni aanstaande is 2.4 miljard dollar uitgeleend. De Verenigde Staten hebben be loofd een derde van de leningen voor hun rekeningen te zullen nemen, het geen betekent dat het Congres daar toe om 1,5 miljard dollar zal moeten worden gevraagd. Amerika draagt thans 320 miljoen dollar per Jaar bil. Eerst had men een bijdrage gege ven van 40 percent van het totaal. De Amerikaanse delegatie in Nairobi heeft dit kunnen verlagen tot 33. Het geen betekent dat andere landen zo als Japan en West-Dultsland meer zullen moeten gaan betalen. Later deze week zal het voorstel van het Baldwin sneller had moeten reage ren toen hij de nacht van de inbraak rechercheurs in burger het Waterga te gebouw binnen zag gaan. Boven dien, aldus Hunt, had Baldwin zich niet gehouden aan de bevelen, die Hunt hem over het verwijderen van afluisterapparatuur had gegeven. Later was volgens Hunt gebleken, dat Baldwin goede contacten onder hield met de Democratische partij in Connecticut. Uit de berichten en de vage uit spraken van het Witte Huis in de ai gelopen weken en zelfs gisteren nog. valt op te maken dat het aftre den van Agnew er niet als een on- cverkomelijke ramp wordt be schouwd. Gespeculeerd wordt nu ook da t president Nixon, door middel van Agnews stap om het congres in te schakelen duidelijk wil maken hoe moeilijk het zal zijn om hem ooit uit zijn ambt te zetten, terwijl hij tegelijkertijd hoopt dat 't proces te gen Agnew niet alleen de aandacht van zijn eigen Watergate-moeilijk- heden zal afleiden, maar hem bo vendien het aureool zal geven van ae enige in de regeringstop die scho ne handen heeft. Agnews beslissing om het congres in te schakelen komt op een ogenblik dat het land vrijwel bedolven wordt noor rechtzaken over de Watergate- sc).andalen, verhoren, Jury-onderzoe ken en processen die nog aanhangig gemaakt moeten worden. Het ls te betwijfelen of een nieuwe spectacu laire taak van het Congres ln ver band met Agnew (waar ongetwijfeld ook weer openbare zittingen en spe ciale commissies aan te pas komen) het toch al zeer gehavende gezicht van deze geteisterde regering nog wat kan fatsoeneren. Zuidafrikaanse krant bevestigt Portugese moord in Mozambique JOHANNESBURG De „Johannes burg Star" van gisteren heeft ver klaard bevestiging gekregen te heb ben van een massamoord in het dis trict Tete in Mozambique vorig Jaar. Portugezen hebben volgens het blad gezegd dat op 16 december blanke en zwarte militairen van de zesde com mandogroep 100 negers in het dorp Wiliamo hebben neergeschoten. Dit overleefden 20 of 30 inwoners. Van een moord op in totaal 400 dor pelingen, zoals de Britse pater Has tings had beweerd, wisten zij niets af. Bevestiging van de schietpartij werd verkregen nadat twee weken geleden kolonel Armindo Videira, militair gouverneur van het district Tete, plotseling werd ontslagen. Volgens de zegslieden deed de schiet partij rich voor tijdens de Jacht op leden van het Bevrijdingsfront. Die werd ontketend nadat de piloot van een vliegtuigje had geklaagd dat hij vanaf de grond was beschoten. Spaanse agent doodgeschoten BARCELONA Een Bpaanse po litieman is gisteren om het leven gekomen tijdens een vuurgevecht met een groep guerrillastrijders in de stad Barcelona, zo heeft het Spaanse persbureau Europa Press bekend gemaakt. De politie heeft 'n aantal leden van de guerrillagroep in hechtenis genomen, aldus Europa Press. Britse kranten worden dunner LONDEN De meeste Britse kran ten zullen voorlopig met minder pa gina's verschijnen, als gevolg van een papierschaarste. Het tekort wordt voornamelijk veroorzaakt door stakingen in Canada, waardoor de ex port van de drie grootste Canadese leveranciers met 30 procent is ver minderd. Bovendien heeft de groot ste Britse papierfabrikant zijn leve ranties met 10 procent Ingekrompen wegens arbeidsconflicten en techni sche moeilijkehden. De Skandina- vische leveranciers hebben hun leve ranties weliswaar opgevoerd, maar zijn niet in staat het plotseling ont stane gat op de Britse markt hele maal te vullen. schap geheel zijn uitgewerkt, en be kend worden gemaakt De Franse minister Valery Gis- card dTCstaing zei dat er een eind moest komen aan wat hij noe~"'ie he t„gevaarlijke experiment" dat bestaat sinds maart van dit te^r. NairelIJk dat der zwevende koersen. De voornaamste valuta's hebben thans geen vaste wisselkoers en rij zen en dalen met de markt Dit stelsel, aldus de Franse minis ter. heeft geen succes gehad. De in flatie is er niet mee tot stand ge bracht en de maatregel heeft n'°t geleld tot het bepalen van ..correcte" koersen voor de voornaamste geld soorten. De Japanse minister van Finan ciën. Kiitsli Aitsji. was het hiermee eens en zei tot Journalisten dat zijn gezonde verstand hem vertelde dat het stelsel van vaste koersen tegen de zomer van 1974 zal kunnen wor den hersteld. Amerikaanse artsen: Communeleven gunstig voor kinderen NEW YORK Het leven ln een commune samen met volwassenen kan bijzonder gunstig zijn voor kin deren. zo hebben twee Amerikaanse kinderartsen bericht. In een studie schrijven de twee art sen dat kinderen in communes vaak een grote mate van zelfstandigheid, openheid, warmte, volwassenheid en zelfverzekerdheid demonstreren De studie is verschenen in het sep tembernummer van het orgaan van de Amerikaanse Akademie van kin derartsen en ls het werk van dokter Robert Delsher van de Universiteit van Washington en Charles John ston, een student ln de medicijnen. De schrijvers ondervonden dat de meeste communes van het Idee uit gingen dat het kind vrij moet zijn om zodoende zijn relatie met de groep en zijn ouders te vinden. Fysieke straffen kwamen praktisch niet voor. Engels Labour-lid: LONDON Een lid van de La bour-oppositie in het Engelse par lement, Willie Hameilton, heeft van daag verklaard dat het huwelijk van prinses Anne met Mark Phillips "meer op een circus gaat lijken" Hij zei dit naar aanleiding van het feit, dat het Britse leger rijkelijk vertekenwoordigd zal zijn op de hu welijksdag. Hamilton zei dat hij druk zal uitoefenen op het ministerie van Defensie om te weten te komen hoe veel deze "operatie" zal kosten, en wie hiervoor de toestemming heeft gegeven. ADVERTENTIE Voor veilige schoonmaak van ALLE SOORTEN STEEN etc., etc., schakelt U vakmensen inl Prijsopgaven vrijblijvend. HEKRO hogedrukreinlgingsbedrij ven ZEIST, Laan van Vollenhove 2181, Telefoon 03404—24010.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9