Aanpak schoolopvang voor gastarbeiderkind is nodig Dr. Schilder-r school uit noodgebouw 7Onderwijzers nu voor het blok in Alphen7 soldeerder mag negen maanden niet rijden Leerlingen uit regio's Leiden, Alphen en kust- en bollenstreek studenten moeten meep,( denken' STREEK WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1073 )o: eb lltl W.L. Heemskerk ct verricht op 28 september de opening i OEGSTGEEST De Rijns burger W. L. Heemskerk ver- I richt op vrijdag 28 september ïel tijdens een bijeenkomst, die om ;al acht uur begint, de officiële ope- ie ning van de Dr. K. Schilder- ie: school aan de Voscuyl in Oegst- geest. Pn Heemskerk is één van de op- ne richters van de Vereniging tot ie stichting en onderhouding van scholen voor onderwijs naar de sc leer van de Geref. Kerken ia ag Nederland voor Rijnsburg en hp Omstreken. Hij heeft in het ver- a leden zeer geijverd voor de sc stichting van de Dr. K. Schilder- Ar school en heeft lange Jaren als voorzitter leiding gegeven aan de T vereniging. Uiteraard is hij zeer verheugd, dat het huidige bestuur Juist - hem heeft gevraagd de fraaie, nieuwe school in Oegstgeest of- 1 ficieel te openen. geen houvast meer. Het is jammer, J jmaar waar. Gemoderniseerd, ver wereldlijkt en daardoor verwaterd U het christelijk onderwijs in het alge-ar meen. Daar kunnen en mogen wi], op grond van de Bijbel, niet aan J* meedoen. In nagenoeg alle vaklen hl laten we het Bijbels getuigenis door- ',J klinken en in tegenstellling tot ande- is re scholen schenken wij veel aan* rn dacht aan de kerkgeschiedenis. In d« "i 6de en 6de klas zelfs als 'n apart val or Het is belangrijk dat de Jeugd ook di met die geschiedenis op de hoogte fi is. Wtf willen hen met de bybel in de hand rijk maken in 'n arme wereld", di DEN HAAG/ALPHEN Een 47- jarige soldeerder uit Alphen, die voor de Haagse politierechter stond, dacht dat hij nog wel in staat was zijn auto naar behoren te besturen. „Dat De raadsvrouwe, mevr. Van Ryn, denkt iedereen wanneer hij onder in- zette uiteen, dat het uitzicht ter vloed van drank is", stelde de rech- plaatse van de aanrijding slecht is ter vast. De aanrijding had daarvoor en dat zou de aanrijding met een ook het bewijs geleverd. De politie, andere auto hebben veroorzaakt. Het die de sorteerder in de Boetzelaer- vonnis werd een week gevangenis. ALPHEN AAN DEN RIJN Een nog maar kort geleden uitgebracht rapport van het gewestelijk arbeidsbureau in Alphen aan den Rijn stelt vast: het aantal gastarbeiders in de Rijnstreek loopt weer op. Met alle kansen vandien dat ook meekomende gezinnen neerstrijken in Alphen en omgeving. Dan ontstaan situaties als op de Bisschop Bek- kersschool in de Polluxstraat, waar plots drie Marokkaanse kinderen van 8, 10 en 12 jaar om onderwijs komen vragen. ,,De oudste jongen sprak vrij redelijk Frans en hij kon ook al Europese letters schrijven", vertelt het schoolhoofd, de heer P. B. Verbout. ,,De anderen gebruikten alleen Ara bisch schrift, van achteren beginnend met een hoop prie- geltjes erop". Door Henk de Kat Het drietal afkomstig uit één gezin is nu ondergebracht in ver- 6f billende klassen. Je zou verwach ten dat zo'n kind zich wat timide gedraagt na in zo'n wildvreemde schoolwereld te zijn gedompeld, maar dat valt reuze mee, rapporteert een „Joef". En de andere kinderen vin óen het bijna een eer om hun nieu we klasgenootjes Nederlands te hei- ren leren. „Op het schoolplein zie Je ze dan staan, wijzend: dit is een za- dei, z-a-d-e-1". Toch moet zo'n school dit onder- wil skundig wel even verwerken. Het schoolhoofd heeft nu bij de gemeen te een taalmethode aangevraagd teneinde een spoedcursus Nederlands te kunnen geven. Eén van de onder wijzeressen geeft de drie kinderen twee maal per week een uur extra aandacht. „Maar dat is te weinig," weet de heer Verbout. Hij is dan ook blij met te hulp van een door de stichting L.iii en Lek (het in Alphen geves tigd belangenbureau voor buiten- lnndse werknemers) beschikbaar ge ste, de leerkracht, die vijf keer per wek een uur op de school komt. Zijn er meer scholen die met de relfde problemen ziten in de regio >an Alphen? Bert Paardekooper, de speciaal met schoolzaken belaste op- 'rwu wwerker van de stichting Rijn en Lek heeft toevallig net alle gemeen ten boven de Rijn afgebeld met die vraag. In Alphen zijn er ln totaal 11 Marokkaanse leerplichtige kinde- t< n, kwam hij aan de wpet in Bos koop zijn gevestigd 2 Marokkaanse en 2 Tunesische scholieren terwijl er 1u Boskoop maar exacte cijfers ontbreken nog naar schatting f of 5 schoolgaande kinderen wonen. Het gaat dus (nog) niet om grote aantallen en Juist dat betekent dat er voor het Alphense gebied geen extra leerkracht kan worden aangetrokken. Hel ministerie stelt zo'n hulponder wijzer eerst beschikbaar, als er 15 26 buitenlandse kinderen (de norm is zwevende, afhankelijk van het dis trict) bijeen te brengen zijn. De leerkracht die vanaf maandag op de Bisschop Bekkersschool zal bij springen, moet daarom ook betaald worden door Rijn en Lek uit een eigenlijk daarvoor niet bestemde pot. Een noodgedwongen inciden tele aanpak, derhalve. "Het is inder daad de hoogste tijd om eens na te gaan hoe dat zit in de Rjinstreek", zegt Bert Paardekooper. "We moe ten met wat prognoses voor de toe komst komen. Er zijn bijvoorbeeld buitenlandse kinderen van drie jaar in dit gebied, die straks naar school toe gaan. Het zijn dan de on derwijzers die voor het blok worden gezet en die allerhande noodoplossin gen moeten vinden om de kinderen in te passen". Concentratie Hij wil daarom spoedig tot een ge sprek komen met de onderwijsafde lingen van de Rijnstreek-gemeenten, vertegenwoordigers van schoolbestu ren, met onderwijzers van scholen die al buitenlandse kinderen hebben en met de onderwijsinspectie. Door concentratie van de gespreid wonen de kin den ("in Utrecht komen ze ook met bussen naar die school"), kan dan wellicht het aantal worden bereikt waarbij aanstelling van 'n extra leerkracht mogelijk wordt. Een ander aspect doemt dan op een zaak die overigens ook nu al speelt: moet die leerkracht er komen voor het bijbrengen van Nederlands, of moet hij "bi-cultureel" onderricht gaan geven. "Onder dat laatste ver sta ik dat de kinderen één keer in de week les krijgen in hun moeder taal, de geschiedenis, aardrijkskun de en een stuk maatschappijleer van hun eigen land", aldus Bert Paar dekooper. Hij verduidelijkt: "vaak is het in de hier wonendegezinnenvanbuiten- landse werknemers zo, dat pa en ma nauwelijks Nederlands spreken, terwijl de kinderen, Jong als ze zijn, de taal vlug aanleren. Ze gaan dan ook onder elkaar Nederlands praten en dan heb Je snel huiselijke conflic ten. Daarbij komt, dat je niet weet of die gezinnen ooit terug gaan. De kin deren zijn hier opgevoed en weten OEGSTGEEST De Dr. K. Schilderschool aan de Vos cuyl in Oegstgeest is voor de regio Leiden, de Kust- en Bollenstreek en een deel van de Rijnstreek een zeer bijzon dere onderwijsinrichting. Deze lagere school wordt bezocht door leerlingen, waarvan velen tot twintig tot vijfentwintig kilometer buiten Oegstgeest wonen. Hun ouders zijn voor het overgrote deel lid van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Zij wensen voor hun kroost zuiver gereformeerd onder wijs en denken er niet aan hun kinderen naar een andere christelijke school in hun woonplaats te sturen. De Dr. K. Schilderschool bestaat nu veertien jaar. Ze was tot nu toe gevestigd in bruin houten noodgebouwen. Eveneens aan de Voscuyl. Thans hebben ze tegenover de oude school de beschikking gekregen over een permanent gebouw van ze ven leslokalen en een gemeenschapsruimte. De bouw en in richting hebben een kleine miljoen gulden gevergd. Hoofd van de Dr. K. Schilder school is de Rijnsburger F. van Hof- len (31). Hij is bijna zes Jaar aan de ze gereformeerd vrijgemaakte on derwijsinrichting verbonden, waarvan ©en Jaar als hoofd. In die functie volgde hij vorig Jaar A. van der Lin den op. Het is een zesmansschool met thans 165 leerlingen, waarvan een derde afkomstig is uit Rijnsburg en de rest uit Oegstgeest, Leiden, Kat wijk, Valkenburg, Leiderdorp, Al- De Dr. K. Schilderschool van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, heeft aan de Voscuyl in Oegstgeest een nieuw gebouw be trokken. Veertien jaar lang huisde men onder andere in houten noodgebouwen. phen aan den Rijn, Lisse, Benne- van broek en nog enige andere plaatsen. je€a. Uitbreiding van het leerlingental zit burg scholen voor MMSerwfls naar de «Muitend leerlingen zijn die stam- 1 dik in. In Lisse en Alphen den Rijn zijn momenteel acties aan de gang om uit die plaatsen speciale busjes met schoolkinderen te laten rijden naar Oegstgeest. Bij het begin van het nieuwe i de Geref. kerken voor Rijns- omstreken. In de beginperio- stichting. Centraal staait het geven van ondierwijs op ge- L reformeerde grondslag, op grond de bijbel. Van Hoffen en zijn kerkelijke destanders hebben op het terrein uit de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. Er zijn ook Jongeren uit christelijk gei-eformeerde, oud- vrijgemaakt buitenverband gezinnen onder. Niet zo lang na de vrijmaking heb ben de in 1944 uit de Gereformeerde susjaar zijn de leerlingen al van het de zuivere verkondiging en de tuch Kerken verdrevenen hun eigen scho- houten het fraaie, nieuwe ste- fundamentele bezwaren tegen de schoolgebouw verhuisd. Dat ging wel met enige moeite gepaard, want de bouwers zijn thans nog oe- zig met de afwerking van het interi- telijk zonder i De oude school verkeerde echter in wat daar geleerd wordt niet zodanige slechte staat, dat het overeenstemming is met Schrift niet langer verantwoord te huizen. Deze oude behuizing be vatte zes lokalen. Schoolhoofd Van Hoffen statat be grijpelijk tenvolle achter de doelstel- Wijlen prof. dr. Schilder - lingen, die de Dr. K. Schilderschool geest zeker geen onbekende - i die uitgaat van de Ver- daarvan één Belijdenis. De Dr. K. Schilderschool is ont staan als uitvloeisel van de vrijma king in de Gereformeerde Kerken. eniging tot stichting en onderhouding Dat wil echter niet die hoofdfiguren. len gesticht. In Kampen heeft de theologische hogeschool, in Amers foort en Groningen kweekscholen, ze het voorvoegsel chris- hebben in enige delen van het land dat hun middelbare scholen en voorts op tal van plaatsen lagere scholen. Dit vergt van de ouders vaak zeer grote financiële offers. Men behoeft alleen maar aan de reiskosten te denken. Ze hebben het er graag voor over en willen er diep voor in de beurs tas ten. De middelbare scholen moet men zelf financieel zien te bedruipen en slechts één van de kweekscholen ont vangt subsidie van de overheid. Bij de lagere scholen ligt dat anders. Als men een bepaald aantal leerlingen heeft moet op grond daarvan ver gunning voor het stichten van een school gegeven worden. Wanneer we aan Rijnsburger Van Hoffen de vraag voorleggen waarin het onderwijs aan de Dr. K. Schil derschool verschilt van dat van de andere christelijke scholen zegt hij: "Wij geven puur gereformeerd on derwijs. Dat wil zeggen, dat het ge toetst is aan de Bijbel en de "Drie formulieren van enigheid". Dat werd vroeger in de gereformeerde soholen ook gedaan. Helaas is nu al les door 't ontstaan en tolereren van nieuwe theologiën verwaterd. Er is een diepe kloof ontstaan op het ge bied van de kerk- en Schriftbeschou wing. Velen zien het in de Geref. Kerken en in de christelijke scholen niet meer zitten. Ze hebben helaas Stafmuziekkorps Leger des Heils naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Ko mend weekeinde speelt het Staf- muziekkorps Amsterdam van het Leger des Heils in Alphen. Dit „keur"-ensemble wordt zater dagmiddag om vier uur op het ge meentehuis door B. en W. ontvangen. Daaraan vooraf gaat een stertocht door Alphen, met medewerking van de plaatselijke muziekverenigingen Crescendo en Con Brio. Crescendo vertrekt om half vier vanaf de St. Jozefzaaü, Con Brio be gint om drie uur aan het Gouden regenplantsoen en de Leger des Heils band heeft als vertrekplaats de Cor nells de Vlamingstraat om half vier. Daarna gaat het richting gemeente- Zaterdagavond geeft het korps een concert in de Goede Herderkerk, aanvang acht uur. Daarbij treedt ook Zondagmiddag speelt de stafband om drie uur in de tuin van ziekenhuis Rijnoord. Groot overschot AMSTERDAM (ANP) „Ik vind I dat er vanuit de studenten meer I denkwerk moet worden opgebracht over de problematiek van de studie, financiering", heeft staatssecretaris Klein van Onderwijs gisteravond in Amsterdam gezegd op een forumdis. cussie aan de Vrije Universiteit overD' het collegegeldprobleem. Klein zei te jn vinden dat de studenten met hun eisen te weinig rekening houden met de financiële mogelijkheden van di regering. „U heeft geen consisted w stelsel bedacht, het rammelt by het m leven. De criteria van redelijkheii n\ zullen we toch in een groter collec tref dan alleen het uwe moeten be spreken, aldus de staatssecretaris. H|te beschuldigde de studenten ook van elitaire trekjes: zij zouden te gemak kelijk wijzen op het verschil tussen 'of de minimale bijstandsuitkering endi ,e. maximum studietoelage. „In de handen klappen en zo is toch een'00 beetje beneden het niveau dat ik vanle toekomstige intellectuelen verwacht'ne liel op Westduitse NIEUWKOPER betalingsbalans was fout. De Alphense opbouwwerker Bert Paardekooper„Je maakt mensen tussen twee culturen". (Foto Wim Dijkman) en Lek met een cursus Nederlands voor 30 nieuw bij Spanbeton n.v. in Alphen aangestelde Turken, waaruit afgeleid zou kunnen worden dat de voorspellingen van 't gewestelijk ar beidsbureau aangaande een toene mende werving van gastarbeiders, gegrond is. Paardekooper: "Als de trend zich ontwikkelt als nu, met meer gezinnen die hier komen, dan moeten we dit onderwijsprobleem snel aanpakken in Alphen". BONN (AP) Westduitelan'ds overschot op de balans van de handel met het buitenland heeft in de eerste acht maanden een recordhoogte be reikt (19,028 miljard mark) ondanks twee revaluaties van de Westduitse mark. De sterke stijging van het over schot betekende, dat overschot de eerste acht maanden van dit jaar 7,623 miljard mark hoger was dan in, de eerste acht maanden van 1972. Het federale bureau voor statistiek, heeft geen commentaar op deze cij fers. De Westduitse centrale bank heeft echter in haar laatste economische overzicht gezegd dat de uitvoer een sterke stimulans heeft gegeven aan de Westduitse industrie en dat de orderportefeuilles bijzonder goed ge vuld zijn. Het buitenland bestelde 40 procent meer dan verleden jaar in overeenkomstige periodes. De bank merkte op dat de prijs stijgingen van de Duitse produkten tengevolge van de duurdere mark het buitenland blijkbaar niet hadden af geschrikt. ie NIEUWKOOP „Vier glaasjes bi( l°u heb ik gedronken", verdedigde zie -e de 35-jarige plaatwerker uit Nieu» ee koop tegenover de Haagse politie™ rechter. Bij een algemene controllie werd verdachte aangehouden end™ politie had reden te twijfelen aan d capaciteit van verdachte om een aut naar behoren te besturen. Ondanks die vier glaasjes, was d grens van alcoholpromilage ovei schreden. Als gevolg hiervan had d plaatwerker zich voor de Haagse pi litierechter te verantwoorden en h;ei moest erkennen, dat hij fout was gi °qu weest. jjg lez Verdachte kan zijn auto, niet ml )m sen en daarom volstond de officii van Justitie met twee weken gevanoj genisstraf, een geldboete van f250 en voorwaardelijk intrekken van h hl rijbewijs gedurende zes maanden. I lit politierechter vonniste met een geld )e boete van f 750,- en voorwaarden er intrekken van het rijbewijs geduec rende zes maanden met een proeftjj in van twee jaar. J'c

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4