Zelfvertrouwen linus Israel iog niet groot WON wil positie van trainers sterker maken Geesink wordt catch- worstelaar in Japan PPIE UPPIE Coerver: Over maand terug in eerste elftal Moeder van Eusebio zag haar zoon voor 51 eerst voetballen ÊNSDAG 26 SEPTEMBER 1973 iSSENAAR Rinus Israel beperkte zijn rentree in de door Feyenoord royaal met 9 gewonnen oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart tot een helft, Waarin hij aanvankelijk kloos leek te blijven en door wat „spielerei" zelf voor een van de spaarzame gevaar- momenten van de Wassenaarders zorgde. Na wat gegoochel verloor hij de bal aan ik van Leeuwen, die echter op zijn beurt op invaller-doelman Ger Reitsma strandde. Ie rust merkte de nog aan zichzelf twijfelende Israel, die in mei tegen PSV voor het st in competitieverband voor Feyenoord uitkwam, op: „Ik dacht er nog over om die er terug te pakken, maar ik wilde geen enkel risico nemen. Ik heb nog niet voldoen- ®lfvertrouwen. De hele week was ik zeker van me zelf geweest, maar vanavond zag et opeens donker in". iel, die negen weken geleden neniscusoperatie onderging (na Jaar al aan de linkerknie te geopereerd) is drie weken gele- ioorzichtig weer in training ge en hoopt a.s. zaterdag met het 1de jeugdteam (c-elftal) een mee te spelen tegen Telstar. Preenen ril het niet forceren. Maandag >r het eerst pas met de ns .gespeeld. Vier tegen vier. goed, al doet de aanhech- de binnenbanden nog pijn, ib ik net als Jan Mulder last vocht in mijn knie". Clubarts ito-ongeluk st motor- ureur leven RCELONA De Zwitserse mo wn Werner Pfirter is in de vain zondag op maandag in de van Lerida bij een auto-onge- (i het leven gekomen. De wa- aarm Pf ifter zat botste fron- p een vrachtwagen. Een met van Pfirter, René Jaccard, eveneens om. Afgelopen zon- jog reed Pfirter, 26 jaar oud, O en 350 cc op het Jarama- rcuit bij Madrid tijdens de Prijs van Spanje. Bij de 250 :d hij vierde. Abarbanel, die duidelijk optimisti scher gestemd was ("Het gaat boven verwachting") nam gisteravond dan ook nog de nodige voorzichtigheid in acht. "We hadden afgesproken, dat Rinus een halve wedstrijd zou spe len. Waarom haast maken met een man van 31 jaar, die het nadeel heeft dat er als gevolg van zijn zware bouw zoveel gewicht op zijn knie rust?" Vandaag zal beslist wor den of Israel zaterdag inderdaad kan spelen. Vooruitlopend op die decisie profetiseerde trainer Wiel Coerver: 'Ik verwacht dat Rinus volgende week een volledige wedstrijd in het c-elftal kan spelen en dat ik hem over een maand weer terugheb in het eerste". Daarin stond gister avond op het door 5500 toeschouwers omzoomde Blauw Zwart-terrein op vallend genoeg ook Wim van Hane- gem. Peyenoords nummr 10 had aan het duel in Wassenaar de voor keur gegeven boven de benefiet wedstrijd van Eusebio in Lissabon na maandagavond met tegenzin te heb ben deelgenomen aan de tv-quiz van de KNVB en de Avro. "Om de lieve vrede heb ik meegedaan, al vind ik het vreemd dat Johan Cniiijff rustig kon wegblijven. Voor mij werd het daardoor kort dag. Bovendien wist ik niet of ik woensdag al met een Franse chartermaatschappij kon te rugvliegen. Ook daarom hoefde het voor mij niet meer". In het vriend schappelijke duel gisteravond was overigens bepaald niet te merken, dat Van Hanegem liever in Portugal was opgetreden. Hij volstond met twee doelpunten, maar had, wanneer hij wat minder onbaatzuchtig was geweest, die produktie zeker kunnen verdubbelen. Zo soleerde hij eenmaal langs drie verdedigers, verscheen alleen voor de al uit positie ge speelde reserve-doelman Takx (inge vallen voor Pieterse), maar speelde de bal toch nog af naar Lex Schoen maker, die met drie treffers topsco rer werd. Wim Rljsbergen liet zich met een lichte enkelblessure ("Ik ben er tegen MVV gewoon bij") in de rust vervangen door Dick Schnei der. Scoreverloop: 24. Van Hanegem 0 1; 27. Schoenmaker (penalty) 0—2 29. Schoenmakre 03; 43. Ressel (na dieptepass Rijsbergen) 04; 53. V. Hanegem 0—5; 60. Schoenmaker 0 6; 67. Schneider 07* 71. De Jong 08; 74. Ressel 09., Bobby Moore gepasseerd voor Engels voetbalelftal Rinus Israël werd voor de wedstrijd tegen Blauw Zwart, die Feyenoord met 09 won, al direct bestormd door handteke ningenjagers. LISSABON De wedstrijd tussen de Portugese kampioen Benflca en een "wereldelftal", die ter ere van Eusebio gisteravond in Lissabon werd gespeeld, is ge ëindigd in een gelijkspel: 2—2. Bij de rust was de stand eveneens ge lijk: 1—1. De doelpunten van het wereld- elftal werden gemaakt door Kai- ta (Frankrijk) en Seeler (West- Duïtsland). Voor Benfioa scoorde Nene tweemaal. Er waren 30.000 bezoekers. Het wereldelftal dat Benfica tegenover zich trof, was nogal op merkelijk van samenstelling. In het doel aanvankelijk al thans de voor topvoetbal af gekeurde Gordon Banks. Voorts sterren uit het verleden als de gebroeders Charlton, het Noord- ierse zorgenkind George Best en als "echte" toppers de AJacieden Blankenburg en Keizer, de Bra ziliaan Paulo Cesar en de Duitse Spanjeganger Günther Netzer. Het waren vooral Piet Keizer en Günther Netzer, die zich onder scheiden in deze van beide zijden zeer correct gespeelde ontmoe ting. Tamagnini Nene opende de score in de vierde minuut, toen een voorzet van Simoes door Eu- sebio's dij beroerd voor zijn voe ten terechtkwam. Eén minuut voor rust werkte doelman José Henrique een schot van Cesar onvoldoende weg. De bal kwam bij Salif Kelta, die raakschoot (1 —1). ïn de 53ste minuut nam Benfica opnieuw de leiding. In een lange solo vanaf de rechter vleugel passeerde Nene het hele verdedigingsblok van het wereld team, stopte af en maakte ruim te voor een schot van de linker voet. waarop de Spanjaard Iri- bar, die Banks was komen ver vangen, geen zicht had. De twee de gelijkmaker ontstond in de 64 ste minuut, toen Seeler op de mid denvoorplaats half vallend een Eusebio pass van Netzer oppikte en de bal inschoot. Vijftien minuten voor het ein de van de wedstrijd verliet Eusebio het veld met een extra ereronde langs de tribunes. On der de toeschouwers bevond zich zijn moeder. Deze zag haar zoon voor het eerst voetballen sinds de dagen, dat de "Zwarte Parel" aan de stranden van Mozambique ra votte. NA LUCRATIEF AANBOD LONDEN Bobby Moore is ge passeerd door Sir Alf Ramsey voor 't Engelse elftal dat vandaag op Wem bley aantreedt voor een vriend schappelijke wedisbrijd tegen Oosten rijk. Moore, die kort geledén uit het eerste elftal van West Ham United werd gelaten, in verband met trans fergeruchten, is als aanvoerder in 't Engelse elftal vervangen door Mar tin Peters. Het is de laatste voorbe reiding van het Engelse elftal voor de beslissende wedstrijd tegen Polen in de voorronde van het toernooi om 't wereldkampioenschap. Polen speelt nog een vriendschappelijke wedstrijd tegen Nederland op woensdag 10 ok tober a.s. in Rotterdam. UTRECHT Anton Geesink doet op zijn 39e jaar weer eens van zich spreken. De oud-Olympisch, wereld-, Europees en Ne derlands kampioen judo zal in november in Japan gaan optre den als catchworstelaar en daarmee komt Geesink weer zijde lings terug in de worstelsport, waarin hij in de vijftiger jaren eveneens twee keer Nederlands kampioen zwaargewicht werd. De beslissing van Geesink om op een leeftijd waarop anderen alleen nog maar over sport praten weer actief te worden is gekomen doordat de Utrechter een zeer lucratief aan bod kreeg van de Japanse impres- sario Saburo Arashida. Aanvankelijk wilde men in Japan dat Geesink het gehele jaar door beschikbaar zou zijn om deel te nemen aan deze wedstrij den in het vrij worstelen maar on danks de verlokking van een zeer hoog jaarsalaris heeft de Utrechtse Judoreus hiervan afgezien. Hij wilde wel komen maar dan alleen in de periode dat zijn werk aan de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam dit toeliet. Hiermee is men in Japan akkoord gegaan en op zaterdag 6 oktober a.s. zal Gee sink naar Tokio vertrekken om de nodige reclame voor zijn optreden te gaan maken, waarna hij naar een trainingskamp in het Amerikaanse Amarillo (Texas) door zal reizen om zich daar verder op zijn nieuwe car rière voor te bereiden. In november zal Geesink, die in 1964 in Tokio Olympisch kampioen judo werd, dan in dezelfde stad als vrij worste laar in actie komen tegen de in Ja pan zeer populaire Baba. Overigens is dit niet de eerste keer dat Geesink een uitnodiging krijgt om als vrij worstelaar op te treden. Reeds in 1962 werd de Utrechtse Judoka al benaderd om professional te worden door het Franse sportblad "L'equi- pe". In 1969 volgde toen nog eens een lucratief aanbod van dezelfde Ja panner Arashida, maar in die perio de had Geesink nog bemoeienissen met het Nederlandse judo, waaruit hij thans helemaal is weggevallen. Anton Geesink \jacied Barry Hulshoff heeft gisteren een mini-rol vertolkt tijdens de opnamen voor de nieuwe lilm "Op de Hollandse toer" met Wim Sonneveld. De filmopname werd gemaakt bij het Ajax- itadion. Tijdens het doornemen van het draaiboek drukt Hulshof f de afgezakte geplakte snor van Wim Sonneveld aan onder het toeziend oog van de Engelse regisseur Harry Booth. TILBURG De 'zaak Vink', vorige week eens te meer een bewijs van de verbijsterende onvolwassenheid van een aantal vaderlandse voetbalbedrijven, blijkt de (V)ereniging (V)an (O)efenmeesters (N)ederland harder te hebben aangegrepen dan aanvankelijk werd verondersteld. Binnen zeer korte tijd komt de WON met een verzoekschrift, waarin het sectie be stuur betaald voetbal zal worden gevraagd te laten vastleggen dat per seizoen niet meer dan één trainer met een A-licentie door een club kan worden aangetrokken. De WON denkt daarmee te bereiken dat voorbarige aanzeggingen van ontslag, zoals recentelijk bij MW geschiedde, achterwege blijven. Het is Jaap van der Leek, secreta- ken. Het VVON-voorstel is trouwens ris-generaal van de WON volgens niet nieuw. Reeds enkele Jaren ge- eigen zeggen om één ding begon- leden werd een soortgelijk idee nen: de positie van de Nederlandse geopperd, dat evenwel niet werd trainer minder wankel te doen ma- aangenomen, omdat het in de prak- tijk niet uitvoerbaar bleek. Van der Leek: „Als supplement ko men we nu met een aan te wijzen commissie van toezicht. Mensen met een staat van dienst, die in zeer extreme gevallen zullen moeten be middelen. Ik noem maar een zij straat: wanneer een trainer op een gegeven moment bankrover als ne- venbaan blijkt te hebben is hij ui ter- Door Ger Stolk aard door de club niet te hand haven. In zo'n vreemde situatie zal er gepraat moeten worden." De WON Van der Leek: „We zijn van een ontspanningsvereniging uitgegroeid tot een strijdbare vakor ganisatie" is tijdens de dagen na het „geval Vink" door sommige le den verweten dat men zich (te) lankmoedig zou hebben opgesteld. Wat door Jaap van der Leek met klem wordt tegengesproken. „Wat we bereikt hebben is, dat mr. Tri pels nu beweert dat er nooit sprake is geweest van het aanzeggen van ontslag. Vink zou 6lechts te ver staan hebben gekregen, dat zijn be moeienissen met het eerste elftal niet meer gewenst zouden zijn. La riekoek, te meer wanneer Je weet dat Vink werd toegevoegd: zorg dat Je spullen weg zijn, voordat de spe lers straks komen." WON op het standpunt stelt dat hij tot het eind van het seizoen ook in een andere vorm in dienst van MW wil blij ven, eeti gesprek in Maastricht. Daarbij wordt gedacht in de richting van het trainen van de betaalde jeugd-seleotie. Van der Leek; ,En dat is wel dege lijk het succes van de WON. MVV had het op de rechter willen laten aankomen, wanneer Vink zijn sala ris zou hebben geclaimd. Daarbij hadden ze hem willen beschuldigen van wanprestatie. Een aantal Jaren geleden bleek dat voor VW in het geval Bas Paauwe zelfs haalbare kaart. We hebben ons lid Vink geadviseerd schriftelijk te bevesti gen, dat hij desnoods in een andere functie bij MVV werkzaam zou wil len blijven. Tripels is meester in de rechten en die heeft onmiddellijk een compromis voorgesteld." Een andere, veel gehoorde mening is dat de WON zijn leden had moeten adviseren niet met MVV in zee te gaan. Van der Leek: „Daar had Je weinig aan gehad, want dan was er zo'n rainer uit het buiten land gekomen. Wel hebben we Can- Jels van de ervaringen van Vink op de hoogte gebracht. Meer dan dat konden we niet doen als WON. Het geval Vink haalde de sportpa gina's, omdat het een eredivisieclub betrof. Maar hoeveel vervelende zaakjes denk Je dat het amateur voetbal de WON per Jaar oplevert? Soms krijg je de indruk dat de amateurtrainer verplicht KNVB-lid is om gestraft te kunnen wor den.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13