W atergate was mverstandig, naar wel legaal Spring inï veld China weigerde veiligheidsver drag Moskou KISSINGER ALLEEN NAAR EUROPA? Kritiek op zwevende koersen UFRLEN Duits gif niet direct gevaarlijk BISSCHOP GIJSEN WEER BIJ PAUS Ex-superspion Howard Hunt: In plaats van president Nixon Noodweer in Italië IMF-directeur Witteveen wil stabiele valuta 52,75 J modehuizen 'Engeland moet flink aanpakken'' (SDAG 25 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) ROME Mgr. J. Gijsen, de bisschop van Roermond, is giste ren tegen het eind van de ochtend in een korte audiëntie door paus Paulus ontvangen. Mgr. Gijsen, had de wens te kennen gegeven, om tijdens zijn vakantie de paus op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in zjn bisdom Limburg. Na afloop gaf de bis schop geen verklaring uit, maar vertrok onmiddellijk naar zijn va kantiebestemming in de Abruz- Zaterdag was de pauselijke nun tius in Nederland, mgr. Felici nog bij de paus geweest om over de Nederlandse aangelegenheden te praten. Van de zijde van het Va- ticaain verklaarde men dat de audiëntie van mgr. Gijsen 20 mi nuten heeft geduurd en dat een aantal onderwerpen, Nederland en de wereld betreffende, aan de or de is geweest. Met dit tweede bezoek dit Jaar, en het derde sinds zijn benoeming is mgr. Gijsen de meest frequen te Nederlandse bezoeker aan het Vaticaan geworden. Normaal is, dat bisschoppen slechts eens in de twee Jaar een verslag komen doen van de ontwikkelingen in hun diocees, en raadgevingen in Rome in ontvangst nemen. m onze correspondent) iSHINGTON Bleek en uitgeblust, gebuid in een kreukelig en te groot zomerkos- n, verscheen de eens vermaarde super spion Howard Hunt voor de Watergate-com- iie van de Amerikaanse Senaat om te zeggen dat de inbraak in het hoofdkwartier van Jemocraten naar zijn mening geen illegale operatie was geweest. Volgens hem was goedkeuring voor de inbraak niet ingegeven door ex-minister van Justitie John Mit- 1 maar door de onder-directeur van Nixons herverkiezingscommissie Jeb Magruder, loor Witte Huis-advocaait John Dean. as van mening dat het deel- aan de Watergate-operaitie jücht was tegenover mijn land. n onverstandige operatie, niet illegaal", zei Hunt in een iring. ,Het was een onforituin- aisbruik van gezag en het spijt jat ik de wijsheid niet had om te onttrekken". Hij zei ver iet grote bitterheid: „Ik ben ge- q door het falen van mijn re- mij en mijn gezin te be- men, zoals het in het verleden gedaan heeft voor zijn ge- agenten", was de eerste keer dat Ameri- een langdurige televisie-blik werpen op de spion die ln de 750,. de Wereldoorlog deelnam aan b me guerrilla-operaties in China, 'een rol speelde in de mislukte nsbaai-operatie toen W ashing- gjjj robeerde Cuba te infiltreren en oud a talloze geheime buitenlandse 70"|chten zijn carrière beëindigde leider van een mislukte ordl- inbraaJk. Hunt had de se- ADVERTENTTE natonen, ddie gebruind van hun vakanties waren beruggkeerd wei nig nieuws te vertellen, behalve dat naar zjjn mening ook Witte Huis medewerker Charles Coison van de plannen had afgeweten om in het geheim de Democraten te infiltreren, en dat Colson de geld-man was ge weest achter de inbraak in het kan toor van de psychiater van Daniël Ellsberg. Colson, tot voor kort gretig om te getuigen voor de commissie in zijn rol van keiharde Nixon-suppor- ter, weigerde echter verleden week voor de senatoren iets los te laten. Ook hij staat op de nominatie gedag vaard te worden in het onderzoek dat door de speciale aanklager Archibald Cox wordt geleid. Hunt bevestigde, dat hü in opdracht van Colson tele grammen van het State Department had vervalst om aan te tanen dat wijlen president John Kennedy per soonlek opdracht had gegeven om president Diem van Zuid-Vietnam by de Staatsgreep om het leven te bren gen. De Cubanen, die Hunt nog van zijn Varkensbaaiperiode kennen, waren onmiddellijk voor de inbraak te lij men geweest toen hun werd verteld, dat ze bij de Democraten gingen in breken omdat de partij geld uit Ha vanna zou hebben ontvangen. In de verhitte avonturiersgemoederen ging zelfs het gerucht van mond tot mond dat de McGovern-mensen fondsen uit Hanoi kregen toegestopt. En in het geval van Elsberg werd de inbraak gerechtvaardigd voor de Cubanen met het gerucht, dat Elsberg de ge- heïme Pentagon-studie aan de am bassade van de Sowjet-Unie ter hand hanld gesteld. Niet alleen werden deze berichten zorgvuldig aan de Amerikaanse pers doorgegeven, maar Hunt suggereerde de senatoren gisteren nog dat er ge heime inlichtingen zouden zijn van de Amerikaanse Binnenlandse Vei ligheidsdienst. Op deze manier werd in de tijd dat president Nixon de kampioen van China en Moskou werd, de koude oorlogmentaliteit zorgvul dig gevoed en aangewakkerd door het Witte Huis. Russische partijleider: De voormalige CIAagent en Water gate-inbreker Howard Hunt tijdens zijn getuigenis voor de speciale Senaatscommissie, die aan de tioeede jase van de hoorzittingen rond het Watergate- schandaal is begonnen. MOSKOU —De Sowjet-Unie heeft China in Juni voorgesteld een niet- aanvalsverdrag te sluiten, maar Pe king "heeft niet eens de moeite ge nomen te antwoorden". Dit is gisteren in Tasjkent in Cen- traal-Azië gezegd door de Sowjetpar- tijleider Breznjew. Uit het voorstel van Moskou, zei hij, bleken "goede wil en een opbouwende benadering", jegens de slechte betrekkingen tus sen de twee landen. Het voorstel, aldus Breznjew, had de steun ondervonden van partij, re gering en van de president. Er had in gestaan dat de twee landen zich verplichtten elkaar niet op de grond, op zee, of in de lucht aan te vallen met wat voor wapens dan ook, en elkaar ook niet met wat voor soort wapens dan ook te bedreigen. "De leiders van de Volksrepubliek China die alsmaar over de wereld dingen uitschreeuwen over de Sow- J et-dredging hebbein zich niet eens de moeite genomen op het concrete voorstel der Sowjet-Unie in te gaan" aldus Breznjew. Het normaliseren van de betrekkin gen tussen Peking en Moskou moet worden beoordeeld op daden en niet op woorden, voegde hij er aan toe. Waarom het voorstel werd gedaan zei hij niet. In 1959 werd al een der gelijk akkoord gesloten geldend voor 30 Jaar. In januari 1961 zou de Sow- jetunie ook een dergelijk voorstel hebben ingediend, maar waarop Peking ook niet reageerde. Breznjew beschreef het Chinese be leid als een van "verwoed anti-Sow- jettlsme en oppositie tegen de ver slapping der nationale spanningen". Tegen het eind van zijn toespraak waarschuwde hij "die politici" wel ke hoopten winst te putten uit "de huidige abnormale staat in de be trekkingen tussen de USSR en Chi na door te trachten die spanningen op te zwepen". Een dergelijk beleid, aldus de partijleider, is "kortzichtig" en de genen die het toepassen "zal het al leen maar slechts brengen". Koele ontvangst voor Kosigin in Joego-Slavië (Van onze correspondent) WENEN De koele ontvangst die de Russische premier Kosigin op het vliegveld van Belgrado ten deel viel, leek niet bepaald veelbelovend. De innigste, minutenlang durende om helzing, die bij Slavische volken an ders gebruiklijk is, bleef achterwege. Er werden handen gedrukt en met een daarna haastte iedereen zich al naar de auto's. Kosigin hield niet eens een korte speech over doel en verwachtingen van zijn bezoek aan Joego- Slavië. De microfoons kon den meteen weer worden wegge haald. Een heel leger Journalisten droop onverrichter zake af. De betrekkingen tussen Joego-Sla vië en de Sowjet-Unie maken dan ook weer eens een flinke depressie door. Sinds het spectaculaire bezoek van de Russische partijleider Brezj- new aan Belgrado in september 1971 en het tegenbezoek van president Ti to vorig Jaar, is de economische sa menwerking niet in die mate ver sterkt als eigenlijk was verwacht. PALERMO (AP) Hevige bran den, nog aangewakkerd door wind snelheden van meer dan 80 km per uur hebben gisteren de westpunt van Sicilië geteisterd. Drie brandweerlie den moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen, een van hen in zorgwekkende toestand. Tientallen woningen en hotels rond Palermo en Trapani moesten worden ontruimd toen 4e vlammen zich een weg baanden door bossen en velden rond beide steden. Ook uit Sardinië kwamen berich ten over felle stormen met windsnel heden van meer dan 130 km per uur. Huizen werden beschadigd, vissers- schuiten op het droge gesmeten en elektriciteitskabels knapten af. Alle vuehten op het vliegveld Punta Raisi in Palermo werden afgelast of omge leid. WASHINGTON Terwijl dr Hen ry Kissinger in een rede voor de on gemene vergadering van de Verenig de Naties waarschuwde tegen de vor ming van een derde wereld groepering, die van de neutrale lan den, deden in Washington geruchten de ronde dat president Nixons voor genomen reis naar West-Europa was uitgesteld en dat Kissinger nog dit Jaar naar West-Europa zou komen om overleg te plegen met zijn colle ga's ministers van Buitenlandse Za ken. Noch het Witte Huis, noch het State Department hebben dit be richt bevestigd. President Nixons voornemen om met Westeuropese staatshoofden een multi-topconfeerntie te beleggen dit Jaar, ter gelegenheid waarvan dan een door de Verenigde Staten voor gesteld nieuw Atlantisch handvest zou worden getekend, is duidelijk op tegenstand gestuit. Verleden week werd het State Department het „Document van Kopenhagen" ter hand gesteld, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG- landen hun visies uiteen zetten over de toekomstige relaties tussen West-Europa en de Verenigde Staten. Dit document wijkt op verschil lende punten af van wat de Ameri kanen zich van die relatie voorstel len. Onder meer wil de EG dat de Dr. Henry Kissinger kwestie van de NAVO-defensle apart behandeld wordt in een verklaring, terwijl de Amerikanen willen dat het onderdeel vormt van het nieuwe handvest. Uit deze en andere ver schillen is Washington duidelijk ge worden dat de tijd nog niet rijp is voor een multi-topconferentie, ook al heeft president Nixon 1973 uitgeroe pen als „het jaar van Europa". Nixons reis naar Europa lijkt dus inderdaad op de helling te staan en het is alleszins aannemelijk dat Kissinger, die twee dagen geleden of ficieel de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken werd, naar West- Europa zal komen om gesprekken te voeren met zijn West-Europese colle ga's van wie hij deze week een groot aantal In New York zal kun nen ontmoeten ter gelegenheid van de opening van de jaarbijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. In zijn „maiden-speech" voor de assemblee zei Kissinger dat de Ver enigde Staten „een werkelijke we reldvrede zoeken, geen wapenstil stand". Hij verzekerde de traditionele bondgenoten van Amerika dat ze ondanks de ontspanning ten aanzien vam Moskou en Peking niet in de steek gelaten zullen worden. In een opmerkelijke passage waarschuwde Kissinger de zoge naamde neutrale landen geen derde- wereldblok te gaan vormen als reac tie op de vrees dat Amerika gehei me ajfspraJken had gemaakt met Moskou en Peking om de wereld te domineren. „Terwijl de voormalige twee supermachten tot een ontspan ning in hun relaties zijn gekomen, dreigt nu het gevaar dat de derde groep (de neutralen) zich steeds meer ontwikkelt ais een blok op zich zelf", zei Kissinger. Ook chemicaliën naar Nederland Bonn De milieuminister van de deelstaat Hessen, dr. Werner Best, heeft gisteren in Wiesbaden ver klaard, dat de giftige chemische stoffen, die op vele vuilstortplaatsen van Hessen zijn gevonden, geen on middellijk gevaar voor de bewlking opleveren. Minister' Best herhaalde gisteren zijn al eerder uitgesproken eis dat er in de Bondsrepubliek een wet op de controle van installaties tot vuil- vernietiging moet komen. In die wet behoort* ook de opleiding van „vuilniscantroleurs", zowel in open bare diensten als bij particuliere bedrijven, te worden geregeld. Het is komen vast te staan dat een der ladingen in Nederland is terecht gekomen. Waar kon nog niet wor den gezegd. Een onderneming zou meer dan 10.00 ton aan giftige afvalstoffen afkomstig van 58 on dernemingen hebben weggewerkt op 32 plaatsen, voornamelijk in Hessen, BadenWlirttemberg, Rijnland Westfalen en het Saarland. De chauffeurs die voor deze on derneming werkben hebben naar wordt aangenomen die ladingen ge- kU i leef tin z'n onverslijtbare ker' onty-coat met houtje- Hwtjes, capuchor r.l gi iestiktc zakken kleine stijging Jïfmaat. iS NAIROBI De nieuwe directeur van het internationale monetaire fonds, de Nederlander J. Witteveen, heeft gisteren de 12 landen-leden van het IMF aangeraden actief de eigen valuta's te steunen zolang de herziening van het internationale monetaire stelsel slechts schoorvoe tend voortschrijdt. In zijn eerste toespraak als hoofd v*n het IMF leverde Witteveen kri tiek op met huidige stelsel van "zwe vende" wisselkoersen en zei dat hij het welkom heette alls de leden hun eigen valuta's stabiel hielden. De zwevende koersen ijn, aldus Witteveen, niet het antwoord op de monetaire wereldproblemen. De voornaamste valuta's hebben thans geen vaste koers. Deze past zich van da g tot dag aan de toestand op de wisselmarkten. Het comité van 20 ministers van Fi nanciën van bij het IMF aangesloten landen, dat een jaar geleden ls sa mengesteld om te trachten een nieuw monetair stelsel uit te denken, heeft gisteren "de grote lijn" aangegeven var hoe de voornaamste zaken moes ten worden aangepakt. Dat plan be vat slechts alternatieven. Hervorming De voorzitter van het comité is de Indonesische minister van Finan ciën, All Wardhana, die met de zij nen tot 31 Juli 1974 de tijd heeft een uiteindelijk voor de monetaire her vul mingen in te dienen. Omdat al gebleken is dat de leden •jan het comité lang niet in alle op zichten eikaars mening delen, zal t wellicht nodig worden om de gestelde datum, van 31 Juli aanstaande, te gaan opschuiven. Tot Journaildsten is door leden het comité gezegd dat er geen keiijke vooruitgang kan worden ver wacht voor Januari, als men op nieuw bijeen komt. In het plan-in - giote-lijnen komt uit dat de onder hondelaars het in principe eens zijn over het nieuwe stelsel eruit moet zien. maar niet over de methoden waarmee dit moet worden bereikt. Men was het erover eens dat het goud zou moeten worden vervangen door een nieuw soort internationaal geld dat nu bekend staat als "spe ciale trekkingsrechten", en dat men papieren goud" noemt. Ook zouden de valuta's moeten worden uitgedrukt in die speciale trekkingsrechten en niet, zoals het thans, in dollars. Goud Maar de ministers waren het er to- taa' over oneens over hoe dat papie ren goud dan zou moeten worden ge waardeerd, in goud of in een com binatie van valuta's. De speciale trekkingsrechten (special drawings rights, dsr's) is een boekhoudige een heid waar de landen vertrouwen in h ebben. In geld is hun goudwaarde gelijk aan 1.20 Amerikaanse dollar. De rechten worden alleen maar gebruikt door regeringen bij het re gelen van onderlinge officiële ver plichtingen. De oproep van IMF-di recteur Witteveen dat de landen hun eigen valuta's krachtiger moe- rui gaan maken tijdens de monetai re onzekerheid in de wereld, kwam als een verrassing. In maart van dit Jaar hebben de meeste grote landen afgesproken de waarde van hun geld te laten stijgen en dalen naarmate de markt dit wil de. De dollar was een van de slacht- olfers van die afspraak. Hoe de lan- cen zullen reageren op het voorste) van Witteveen moet nog worden af gewacht. Als regel heeft men zich van de adviezen van het IMF de laat ete Jaren niet veel aangetrokken. derneming werkten hebben naar wordt aangenomen die ladingen ge stort op plaatsen die hiervoor niet waren ingericht. Deze bevonden zich veel meer in de buurt dan diegenen waar men wel in staat was che mische afval onder te brengen. De deelstaat Hessen stelt op mis drijven als deze een maximale boete van 100.000 gulden of een gevange nisstraf van ten hoogste vijf Jaar. Lord Rothschild: LONDEN (AP) Groot-Brittan- nië's officiële plannenmaker nr. 1, de Socialistische lord Rothschild, is van oordeel dat zijn land een van de armste van Europa kan gaan wor den als het niet ophield te doen als of het een grote mogendheid was. Sprekend op een bijeenkomst van geleerden zei de 62-Jarige edelman, door premier Heath aangesteld tot hoofd van diens groep van economi sche adviseurs: „Als we ons niet eens zelf flink aanpakken en het idee la ten varen dat wij een vati de wel varendste, invloedrijkste en be langrijkste landen van de wereld zijn en dat koningin Victoria nog regeert zullen we ons in moeilijk heden gaan bevinden die alsmaar toenemen. „Tegen 1985", ging hij voort, „zal Groot-Brittannië nog maar de helft van het economische gewicht ln de schaal kunnen werpen van dat van de Bondsrepubliek of van Frank rijk. „Onze moeilijkheden zijn even groot als tijdens de Tweede Wereldoorlog. De gevaren van thans maken 't nood zakelijk dat het Britse volk dezelfde kwaliteiten ten toon spreid als ln oorlogstijd".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9