s uw wasautomaat wel veilig genoeg? ctiegroep irotesteert egen Hoog ^atharijne Organisaties gehandicapten gaan samenwerken in grote federatie Zonaar school lUIIILIN TP tegen rhoging urwaarde? GARAGE POOT terug uit Chili modehuizen tfSDAG 25 SEPTEMBER 1973 HECHTEnkele duizenden - merendeels jonge - Utrech- hebben gisteravond gedemonstreerd tegen het eerder die door Prinses Beatrix geopende winkel- en zakencentrum h g Catharijne". _I—JOf O I/O 11/ DEN HAAG Tien landelijke organisaties van lichamelijk en zintuiglijk gehandicapten gaan samenwerken in de Nationale Federatie van Organisaties van Gehandicapten. Een federatie die in het leven is geroepen om de be langen van gehandicapten beter te kunnen behartigen. Volgens de organisaties zijn gehandicapten niet in staat om 'n goede en sterke inbreng te reali seren in de gehandicaptenzorg omdat er teveel landelijke, lokale en regionale groeperingen zijn die los van elkaar werken. De overheid zou daardoor maatrege len nemen zonder dat de gehan dicapten zelf gehoord zijn. In samenwerkingsverband hoopt men thans beter overleg met en inspraak bij particuliere en overheidsinstellingen te ver krijgen die werkzaam zijn op het gebied van gehandicaptenzorg. De aangesloten organisaties zijn: De Stichting ter behartiging van de belangen van gehandicap ten, Bond van Invaliden Amster dam, Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers, Har ry Baconclub, Nederlandse Ver eniging van Hemofilipatiënten Gehandicapten Organisatie Ne derland, Stichting Multiple Scle rose, Stichting ter bevordering van de belangen van de Neder landse Katholieke Slechthoren den, de Vereniging Spieruystrofie Nederland en de Stichting Re creatie Gehandicapten. Op het inmiddels samengestelde actie programma staan ondermeer het streven naar aanvaarding van juiste fiscale- en verzekerings normen, verbetering rechtspositie van de gehandicapte, dwingende bouwvoorschriften voor aan de gehandicapte aangepaste wo ningen, betere voorlichting over voorkomen allerlei soorten han dicaps en het wegnemen van barrières waar deze onderwijs aan gehandicapten in de weg staan. ADVERTENTIE r. kwartier lang marcheerden de istranten langs Hoog Catha- n door de oude binnenstad, de stoet de kreet „de tra- op" aanhief dreigde er even ITERDAM Het voorstel van kabinet- Den Uyl, de huur- van de eigen woning te ver- zal waarschijnlijk geen steun i van de meerderheid van de a de Tweede Kamer. KVP-kamerlid Van Amels- constateerde gisteren op een bijeenkomst van de stichting pment-opleiding Nederland ;terdam dat de aangekondigde ping bij tal van KVP-fractie- „grote weerstand" oproept. er nog geen definitief stand- bepaald zei de heer Van roort, zelf, „als misschien wel Ige uit mijn fractie" akkoord inen gaan met de maatregel, „niet zo gek noemde". De net- BTwaarde-bedragen zijn naar lening tot nu toe „belachelijk een panieksituatie te ontstaan, en kele tientallen gehelmde agenten met politiehonden stelden zich in allerijl op voor de toegangen tot het cen trum. Een politie-woordvoerder zei later: „We hebben een groep van 30 man schappen uit de mobiele eenheid in gezet. Door wat imponerend op te treden hebben wy geloof ik veel voorkomen. Je krijgt veel sneller moeilijkheden als er niet in teamver band wordt gewerkt". Er werd een kleine charge uitgevoerd met honden toen enkele wagens zich eeh weg moesten banen door de menigte. Er werden geen aanhoudingen verricht. In de stoet werden leuzen meege voerd als „Wijkherstel en geen be ton". De Utrechtse wethouder Harte- veld en de president-directeur van de maatschappij die „Hoog Catha rijne" heeft gebouwd, dr. J. de Vries werden als poppen aan galgen in de stoet meegevoerd. Tijdens de openingsplechtigheid gistermorgen zijn acht leden van het „Centraal Aktiekomitee Utrecht" aangehouden „wegens verstoring van de openbare orde". De politie verhin derde daarmee dat een rol met eisen aan Prinses Beatrix zou worden overhandigd. Het Centraal Aktieko mitee Utrecht liet gisteravond weten een klacht te zullen indienen tegen de politie vanwege haar optreden tegen de demonstranten. MORRIS/MG VALKENBURG Z.H. - LEIDEN (Van een on SCHIPHOL De eerste zeven Nederlanders uit Chili zijn gisteren via allerei omwegen op Schiphol aangekomen. Onder hen was pater van het Heilige Hart G. Thijssen, die de in groten getale opgekomen Nederlandse pers echter niets over de toestand in Chili wilde vertellen. „In verband met de veiligheid van de tweehonderd nog in Chili zijnde Nederlandse paters, broeders en zus ters" besloot pater Thijssen geen vragen te beantwoorden. Tussen stormachtige begroetingen van fami lieleden door vertelde pater Thijssen wel dat hij nog Nederlander is, maar dat hij zijn aanvraag voor het Chi leense staatsburgerschap nog niet heeft ingetrokken. Wantrouwende journalisten toonde hij zijn Neder landse paspoort. De verdere vragen van Journalisten werden afgedaan met „Ik weet het niet" en: „Ik kan daarover nu niets zeggen". De rumoerige persconferentie be gon met een korte verklaring van de directeur van het Centraal Missie commissariaat, de heer J. van Gen nep, die de Nederlandse missionaris sen naar Frankfurt tegemoet was ge reisd. Namens de zeven missionaris sen vroeg de heer Van Gennep om grote terughoudendheid omdat de reizigers, die er duidelijk overver moeid uitzagen en ongeschoren wa ren al dagen niet geslapen hadden. De andere missionarissen, de pa ters van het Heilige Hart Th. Pieter- ÏÏT0ÜÖ sen, B. de Jongh en H. Dieles, de heer Th. van Loon, werkzaam bij de congregatie van Mill Hill en de zus ters Teresina Teurlinck en Brigitte Langerak van de congregatie van Schijndel, weigerden ook elk com mentaar. Dr. B. Welling van Mill Hill werd ook op Schiphol verwacht, maar hij is in Buenos Aires achter gebleven, omdat er voor hem geen plaats meer was in het vliegtuig naar Frankfurt. Minstens vier Nederlan ders zitten nu nog in Chili gevan gen, maar volgens pater Thijssen doet de Nederlandse ambassade in Santiago goed werk. Premier Den Uyl heeft zich gis teravond by de aankomst van de zeven Nederlanders laten verontschul digen dat hij noch een lid van zyn kabinet aanwezig kon zyn. In een korte schrifteiyke boodschap die aan de missionarissen werd uitgereikt, zei de heer Den Uyl dat hy de gevoe lens van de missionarissen deelt nu hun werk wordt afgebroken. „Ik hoop dat wy wegen vinden de zaak van het Chileense volk, waar U zich zo voor hebt ingezet, verder te die nen", aldus de boodschap. Op foto: v.l.n.r. zuster Theresina, zuster Bri gitte (staand), pater Thyssen en pater Pietersen. Stoere j'agersjas met een warme plaidvoering, steekzakken en een hoge sluiting. X C4 lü Voor jagers in spè. 3 I 13 Modieus gesneden unipantaloii va. 24.50. kleine stijging per maat. Dames-, Heren- en Kindermodes. LEIOEN Breestraat 103-105 ALPHEN a.d. RUN Pleler Doelmanstraat 20 Nederland veel verkochte «maten zijn elektrisch niet genoeg. Dat zegt de Stichting ijkend Warenonderzoek i, waarin consumentenorgani- en vakbeweging samenwerken. !rP' chting heeft het ministerie onomische zaken gevraagd er laI gen te doen dat zulke appa- wmaar in de handen zijn. Want er spelen twee dingen door De kruisvaarder bij uitstek tegen elkaar: De onderzoekers hanteren Europese veiligheidsnormen. Die zijn ook voor Nederland voorge schreven. De overheid zit echter met 'n wet (het Elektriciteitsbesluit) die iets anders zegt. Namelijk dat de rechter uiteindelyk maar moet alles wat „onvoldoende veilig" is volgens de Europese elektriciteits normen, is de Consumentenbond. Uitkomsten van wasmachinetests mogen dan het meest spectacu lair zijn, maar vergeet niet dat de Consumentenbond tussen de twee uitmaken of een apparaat „onveilig" wasmachinetest in, nog wel het een en onvoldoende veilig volgens de en ander aan merken en typen van Europese normen ligt een zee van elektrische apparaten aanviel we- Bakker een jaar geleden deed de ag VWO eveneens een aanval i aantal wasmachinemerken. lag id toen een groep andere au- Bij Q onderzocht, en maakte be- i-vi iat vijf eveneens veel ver- utc machines op het punt tiligheid onder de maat We nk toen werd aan het minis- levraagd in te grijpen, want [volgens de wet m Nederland ïvaarlijke apparaten verkopen. HJ ügheids-uitkomst van de was- ntfetest heeft destijds veel be teweeg gebracht, en dat zal nieuwe test nu wel weer uit sullen nu eindelijk ook eens tar vragen van het gealar- vai s publiek beantwoord worden: tich gevaarlijk is myn wasauto- die door de onderzoekers „on veilig" wordt genoemd' machine heeft me een hoop «kost. Wat moet in nu in ïaam doen om daar toch nog b te hebben? rom doet de overtieid niets? m zorgen ze niet dat die ge- V, ke dingen uit de handel ver- K. a? rom niet? onzekerheden. Voor de huisvrouw, die een paar keer in de week met een wamachi- ne bezig is, gaat het Juist om een duidelijk antwoord op die onzeker heden. Veilig of onveilig, dat is de vraag. Juridische moeilijkheidjes kunnen haar niet schelen, als zij op een natte keukenvloer staat met een machine die misschien wel on verhoeds 220 Volt door haar heen kan Jagen. gens „onvoldoende veiligheid" 7 elektrische koffiezetapparaten 6 elektrische oventjes 4 steelstof- zuigers 4 trommel-wasdrogers 1 koelkast 4 diaprojectoren 7 centrifuges 1 diep vrieskist 7 elektrische zuigflesverwarmers. Geen gegevens Vraag aan mevr. ir. F.J. Wolbers van de afdeling warenonderzoek van de Consumentenbond: „Hoe ge vaarlijk zijn die apparaten in het gebruik? Hoeveel ongelukken gebeu ren er mee?" Antwoord: „Van ongelukken zijn geen gegevens bekend. Het enige wat ik kan zeggen, is dat wij eisen stellen aan de elektrische veiligheid. Daarvoor zijn Europese normen (de zogenaamde CEE-normen) opge steld, met instemming van de fabri kanten. Die normen hanteren wij bij onze onderzoeken, want wij heb ben hier in Nederland geen eigen veiligheidvoorschriften. Over het „gevaarlijk—zijn" kun Je dan zeg gen, dat bij een apparaat dat niet aan de CEE-normen voldoet, de kans op grote en kleine ongelukken aanwezig is. Bij een apparaat dat wel aan de CEE-normen voldoet, ls op die ongelukken geen of vrywel geen kans". Consumentenbond persman J. de Weerdt voegt er deze aan toe: f&i aa va rei irom doet de overheid faarom worden er geen par- ïvaarlijke wasmachines ge- erd? Waarom horen we *ts van processen tegen han- in dergelijk gevaarlijk vragen zijn ook al verschei- teren gesteld door kamerle- ie kregen dan steeds het ant- dat de overheid de fabrikan- lmporteurs zonodig zou „ver- hun produkten te verbete- „Moeten er nou echt eerst doden vallen, voordat bepaalde onveilige aspecten worden erkend? We hoe ven toch geen doden als bewijsma teriaal aan te slepen?" Er blijven in een gesprek met de Consumentenbond veel dingen on duidelijk. Waarom zijn bijvoorbeeld die CEE-normen opgesteld? Dat moet toch een aanleiding hebben gehad? Gebeurden er dan voordien zoveel ongelukken? We stellen die vragen dan maar eens bij de NV tot Keuring van Elektrotechnische Materialen, die zijn bekende KEMA-keur voor vei ligheid aan goede elektrische appa raten geeft. Het antwoord van het KEMA is weinig verhelderend. Men weet niets over aantallen ongelukken, hier noch in het buitenland, in heden noch verleden. Over de CEE-normen zegt men: „De behoefte aan internationale veiligheidsnormen is ontstaan uit de verschillen in de nationale veilig heidsnormen met de bestemming van het artikel, hetgeen uiteraard kostenverhogend werkt". Als leek krijg Je uit zo'n antwoord de indruk dat die CEE-normen er van oor sprong eerder zijn om de fabrikan ten te gerieven, dan de consumen ten. Toen de vorige keer door de Stich ting VWO (de Consumentenbond regelt overigens het technische werk voor die stichting) met de beschul digende vinger naar vijf wasmachi nemerken wees, wat één van die vijf de Vendomatic 7114 van V&D. Het warenhuisconcern reageerde daarop met een advertentiecampagne waar in het zijn klanten vroeg om elk eventueel ongerief aan de 25.000 verkochte wasautomaten van dit type onverwijld te melden. V «Sc D is zeer openhartig over de uitkomst van deze actie: Er zijn 1.200 ter zake doende reacties bin nen gekomen. Bij onderzoek is ge bleken dat 1.050 machines niet he lemaal precies volgens fabricage - voorschrift waren vervaardigd. De bedieningsknoppen van de automa ten hadden namelijk een metaal laagje aan de achterkant. Onder zeer uitzonderlijke omstandigheden had er daardoor spanning kunnen komen op de gemetalliseerde boven laag van de plastic bedieningsknop pen. Maar .dat had alleen maar kunnen gebeuren als er water in de timer van de machine was terecht gekomen en als de machine dan bovendien helemaal niet geaard zou zijn geweest. Men wil nu voortaan onrust voor komen en streeft voor alle Vendo- matic-artikelen naar het KEMA- keur. Zo'n voorbeeld geeft te denken. Een machine heeft een kleine onvolko menheid, die in de praktijk niet gauw gevaar zal opleveren, en waar makkelijk iets aan kan worden ge daan. Je kunt Je voorstellen dat het ministerie van economische zaken daar dan met de fabrikant of im porteur over gaat praten, en dat het verder wel in orde komt. Brandklok Maar de consumenten-onderzoekers doen iets heel anders. Ze luiden de brandklok en al roepen ze dan niet „onveilig" doch „onvoldoende vei lig", de schrik bij het publiek is er niet minder om. Daarom nog een vraag aan de con sumentenbond: „Bent u bezig de toepassing van CEE-normen in Ne derland in het openbaar te bevech ten over de rug van de consument, die Juist blij is dat hij voor duur geld een kostelijk apparaat in zijn huis heeft gehaald? Is dat uw spe ciale Antwoord: „Dat is beslist niet waar. Als men de indruk heeft dat wij extra hard doorhameren op de vei ligheid van elektrische apparaten, komt dat waarschijnlijk doordat wij nu eenmaal veel onderzoeken van dergelijke apparaten publiceren, en dat daarin veel mankementen staan. Natuurlijk heeft onze kritiek wel effect. Zo zijn de merken Miele en Zanker ertoe gekomen zich te richten naar de eisen van het KE MA-keur, en ook V&D gaat nu die weg op". Bescheiden Ondanks de stelling „Wij hoeven geen doden als bewijs", erkent men by de Consumentenbond dat het de discussie een stuk makkelijker zou maken, als er een representatief voor iedereen zichbaar, gevaar op tafel kon worden gebracht. Een speurtocht in het klachtenarchief van de organisatie leverde naar ons idee een slechts bescheiden resul taat op: Een koffiezetapparaat dat, ook nog na reparatie, steeds kortsluiting maakte. Het bleek dat een rubber- slangetje erin lek was. (inderdaad niet ongevaarlijk, ook al is er ver der niets mee gebeurd een wasautomaat die na repara tie in brand vloog. Een naaimachine die onder lek stroom kwam te staan, als men de stekker niet op een zeer bepaalde manier in een niet-geaard stopcon tact stak (ook wel een gevaarlijk mankement). Stoomstrijkijzer dat doorsmolt. Foto-droogapparaat, dat tydens gebruik door een schoolklas kort sluiting maakte. Cl Kleuren-t.v. die in brand vloog door kortsluiting. ssuzzecevssvee Koelkast die in brand vloog; volgens de brandweer gebeurde dit vaker bij dat merk. De grote moeilijkheid is, dat zelfs bij zo'n bescheiden lijstje niet valt te zeggen hoe de mensen met de apparatuur zyn omgesprongen, en wat de involoed van reparaties op de veiligheid is geweest. Eigenlijk heeft men alleen bij de naaimachi ne zekerheid dat het een .Inge bouwd" mankement betreft, want daar waren meer klachten over. In bedrijven Bij de Consumentenbond zegt men: „In het bedrijfsleven gelden wel veiligheidsvoorschriften, maar voor de huishouding zijn die er niet. Als er by voorbeeld in een bedrijf een elektrische boormachine wordt ge bruikt, moet hij van de Arbeidsin spectie dubbel geïsoleerd zyn. Anders mag hij niet worden gebruikt. Maar in de winkels liggen de boormachi nes voor de amateur onkel geïso leerd, of anders zijn ze erg duur. En toch is in het bedrijfsleven be wezen dat het aantal ongelukken dankzij de voorschriften is vermin derd. Vraag dat maar eens na bij de Arbeidsinspectie". Bij de Arbeidsinspectie heeft men inderdaad enkele cijfers: In 1959 werd het Elektrotechnisch Veiligheidsbesluit van kracht voor handgereedschap zoals boren, zagen, frezen, slijpstenen e.d. effectief van kracht. Terugblikkend valt te con stateren dat het aantal dodelijke ongevallen met elektrisch handge reedschap in bedrijven afnam an in totaal 25 in de periode 1949 1958, tot 8 in de periode 19591968. Dat bewijst ook nog niet veel. Maar als men weet dat er in de tweede periode veel meer elektrische hand- gereedschap in de bedrijven werd gebruikt dan in de eerste, zegt dat toch wel iets. Vooral, als daarby dan ook nog is komen vast te staan, dat er van de 8 dodelijke ongelukken in de tweede periode, zeven gebeurden met gereedschap dat nog „ouder wets" was geïsoleerd (met aarding, en niet dubbel geïsoleerd). Met dat allemaal in het achter hoofd, blijf Je zitten met èèn vraag die toch in elk geval wel te beant woorden moet zijn: Waarom kun nen wij in Nederland niet, net zoals voor het bedrijfsleven, veiligheidsei sen opstellen voor elektrische huis houdelijke apparaten? En dan liefst zonder paniekzaaicrij MM

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7