Sassenheimse wint weekprijs in Actie Natuur Bloementeelt in moeilijkheden I We hadden liever een dikke cheque...' In beginsel wel voor één energiebedrijf in heel Zuid-Holland AMIN WIL KOLONIËN BEVRIJDEN Morgen start actie voor kinderzegels AFSCHEID J. W. KNUPPE Tuinbouw dreigt dupe te worden van overheidsmaatregelen DINSDAG 25 SEPTEMBER 1973 STREEK paodij 11- SASSENHEIM ,,Ik vind het geen leuke grap, hoor", zei mevrouw Eren uit Sassenheim onthutst, toen zij via de tele foon hoorde dat zij de weekprijs een Peugeot 104 had gewonnen in de nuzzel Actie Natuur" van vorige week zaterdag. ,,Ik ga eerst m'n man bellen. Later op die vrijdagmiddag belde Olga Eren terug naar de redactie van het Leidsch Dagblad om te horen of het nu al lemaal echt waar was, en of ,,die meneer Mulder" wel echt bestond. En nu, vier dagen later: ,,Ik kan het nog steeds nauwelijks geloven. ,JJc ga gewoon verder met "puzzelen Commissie bedrijven: LEIDEN De raadscommissie voor de bedrijven vindt, dat Leiden in beginsel niet afwijzend moet gaan staan tegenover de vorming van een provinciaal energiebedrijf. Volgens de commissie moet Leiden aan deze voorlopige opstelling echter wel een aantal "maren" verbinden. Met de ze uitspraak stelt de commissie zich achter de visie van directeur Visser van de Leidse gemeentelijke dienst financiën op het interimrapport van de Commissie Organisatie Energie voorziening Zuid-Holland, die de totstandkoming van een provinciaal energiebedrijf voorbereidt. Het oordeel van Visser is neerge legd in een rapport, waarover ook de raadscommissie voor de financiën zich nog zal uitspreken voordat B. en W. tenslotte op papier zullen zet ten of Leiden het zinvol vindt om voort te gaan op de weg die door de Commissie Organisatie Energievoor ziening Zuid-Holland is aangegeven. Visser heeft geen bezwaar tegen de gedachte om van een toekomstig provinciaal energiebedrijf een NV te maken. Zijn "maar" daarbij is, dat hij wil dat de democratische rechten van het bestuur van deze NV onver kort tot hun recht zullen komen en dat de positie van het personeel niet achteruitgaat. Hij stemt er ook mee in dat er drie gedelegeerde commis sarissen worden aangesteld uit de raad van commissarissen, waarin volgens de "commissie van voorbe reiding" vertegenwoordigers van ge meenten die nu een eigen energiebe drijf hebben en van de provincie zit ting moeten krijgen. Visser wil ech ter wel, dat tenminste één van de drie gedelegeerde commissarissen een soort dagelijks bestuur- uit één van de kleine deelnemende gemeenten komt. Hij wil zo voorkomen dat Rot terdamDordrecht en Den Haag 'n te grote invloed krijgen. Deze te gro te invloed moet volgens Visser ook worden tegengegaan door te zorgen dat geen twee deelnemers tesamen meer dan de helft van de aandelen in hun bezit kunnen krijgen. Visser dringt voorts aan op een breder overlegverband bij de verde re discussies over het vraagstuk. (Op dit moment hebben voornamelijk directeuren van de gemeentelij ke energiebedrijven en een vertegen woordiging van de provincie aan het overleg deelgenomen). De leden van de Leidse raadscom missie voor de financiën Van Aken en Van Baaren (PvdA) wilden het door Visser gewenste "bredere over legverband" ln elk geval mensen uit de ambtelijke en de bestuurlijke sec tor opgenomen zien. Op één punt gaat Visser en met hem de raadscommissie voor de be drijven niet akkoord met de plan nen van de "commissie van voorbe reiding": hij is er tegen dat de winst uitkeringen aan de deelnemende be drijven langzaam aan wordt terug gebracht tot niets. Volgens hem zou het precies andersom moeten: in het begin was minder aan de gemeenten uitkeren, maar later de winsten wat ruimer laten vloeien. Een argument daarvoor is voor hem, dat het onjuist is gemeentelijke inkomens naar het rijk over te hevelen, terwijl juist de gemeenten de minst ruime financië le armslag hebben. Bindend karakter De raadscommissie voor de bedrij ven toonde overigens wel enige angst voor een uitspraak van Leiden, om dat men bang was dat die later een bindend karakter zou kunnen krij gen. Deze angst werd nog vergroot door PvdA-leider Van Aken, die wist te vertellen dat Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland van plan zijn om van Leiden nu alte verlangen dat men de vorming van een provin- Gisteren was het zover. Het echt paar Eren allebei een vrije dag en met de handen in het haar. „Ze mo gen me wel een extra vergoeding ge ven", vindt Olga, „voor al het ser vies dat ik sinds dat telefoontje heb laten vallen". Zo voorzichtig moge lijk rammelt zij nog steeds van de zenuwen de theekopjes op de salontafel. Met een stukje appeltaart erbij, „want dat kan er nu wel af". Vorige week, toen de heer Eren de eerste negen goed en de rest fout had in de voetbaltoto, sprak reeds het voorgevoel van Olga. „We winnen echt wat. Ik voel het aankomen". Er zit dan ook een duidelijke op gaande lijn in de geluksfactor van het gezin Eren. Eerst twaalf goed met de voetbaltoto, waarbij de prijs door een ongelukkig toeval slechts 26 gulden bedroeg. Later twee tapijten en een fles wijn bij een „kienavond- je" van de hondenclub, en nu een auto. Een gloednieuwe Peugeot. Een kleine bijkomstigheid is al leen. dat zowel meneer als mevrouw reeds een auto in hun bezit hebben. Zij een heel erg tweedehands fiatje en hij een ford capri. „We hadden dan ook liever een ciaal energiebedrijf ook later zal steunen. Als "stok achter de deur" gebruikten GS daarbij volgens Van Aken en wethouder Lij ten beves tigde dat de goedkeuring van de gemeenschappeijlke regeling voor het Streekenergiebedrijf Leiden e.o. Vis ser meende echter, dat B. en W. daar niet in zouden hoeven te stappen". Brandweerkazerne De commissie sprak zich in de vergadering van gistermiddag ook uit voor de bouw van een brand weerkazerne, zonder daaraan 'n uitspraak' te verbinden over de plaats waar de nieuwe kazerne moet komen. De brandweer zelf voelt op dit moment naar verluidt het meest voor een terrein in het industriege bied De Waard. De directeur van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Licht ir. Brooshooft, zal zich echter niet verzetten tegen eventuele bouw van de kazerne op een deel van zijn terrein. dikke cheque gehad", zegt Olga, ondanks alles een beetje spijtig. Maar dat kon nu eenmaal niet. Al leen wanneer iemand principieel be zwaar maakt tegen het autorijden, kan het bedrag sec worden uitge keerd. „En we kunnen natuurlijk mét twee auto's voor de deur niet opeens zo milieubewust worden. Dat loopt in de gaten". De heer Koopman, directeur van het Leidsch Dagblad, komt de auto sleuteltjes persoonlijk overhandigen. ..U weet natuurlijk dat deze puzzel actie wordt georganiseerd door een veertigtal dagbladen in samenwerking met een daartoe in het leven geroe pen stichting tot milieubehoud en milieueducatie. Er zijn wat boze mi lieubewuste stemmen opgegaan dat de weekprijs in de puzzel, die bij el kaar precies een half Jaar duurt, steeds 'n auto is. Dat kan ik me ook wel voorstellen. Hoewel een nieuwe auto toch altijd schoner rijdt dan 'n zoveeldehands fiatje Olga heeft ook helemaal niets te gen die auto. Ze ziet wel wat ze er mee doet. „Speciale wensen had ik toch niet en ik ben niet zo dat ik die achtduizend gulden meteen uit had willen geven aan iets. Ik heb eigen lijk met de puzzel meegedaan in de hoop een koffiezetapparaat te win nen". ..Raar is dat. Misschien win ik die ook nog wel. want ik ga natuur lijk gewoon door. M'n voorgevoel dat ik zal winnen, of m'n man, is nog steeds niet weg. Ik hoop alleen dat. we niet nog een auto winnen, want dan kunnen we straks wel een ga rage of een verhuurbedrijf gaan be ginnen. Behalve als het een Rolls Royce is of zo. Dan verkoop ik het huis en ga ik in die auto wonen. Groot genoeg". „In ieder geval komt die peugeot er, of U wilt of niet", zegt de heer van peugeot onverdoenlijk. „Straks staat ie gewoon voor de deur". Olga: „Nou, ik ben er toch echt blij mee. Het zal de terugklap wel zijn. ik was ook zo opgewonden. Maar het blijft te gek, drie auto's voor de deur. Straks krijg ik nog dreigbrie- KAMPALA President Idi Amin heeft gisteren gevraagd om vrijwil, ligers voor een ..bevrijdingsl dat koloniën zou moeten helnen hun onafhankeliikh°id te verkrijgen, heeft radio Oeganda bekend g maakt. Amin zei dat hij vrijwilligers v die werkelijk geïnteresseerd zijn de bevrijding van Afrika en dat Oeganda zich vooral zou richtten o Rhodesië. het Midden-Oosten en d Portugese Afrikaanse gebiedsdelen. Tegen zijn gehoor van 7.000 offl. eieren van het leger en de lucht. cf macht zei \min dat hij zichzelf ha< aangeboden als „voorhoedecomman. dant van de bevrijdingsoorlog". Volgens de radio werd de toe. spraak van Amin begroet met een 1 „geweldig applaus en groot enthoti. ;e siasme" en gaven de officieren kennen dat zij op elk moment bereid waren zich bij het aan te sluiten. Even officieel (Foto's Wim Dijkman) LEIDEN Wegens het bereik? '•an de pensioengerechtigde leeftlj is aan de hoofdcommissies van Rijks belastingen J. W. Knuppe t ingang van 1 oktober a.s. eervol ont slag verleend. De heer Knuppe, die zijn loopbaa en cp 1 november 1924 te Rotterdai erl Ivgon werd gedurende de oorlogsji ren verplaatst naar de Inspectie d< ah belastingen te Woerden; daarna bleef hij ruim een Jaar in des dienst te Alphen aan den Rijn op in 1952 verplaatsing naar Leid? ie p '.atsvond. De heer Knuppe, aan wie het vortp ,U ar de Orde van Oranje-Nassau i gcud werd verleend, was gedurend lei '•eie Jaren in de v trkzaam. Vrijdag a.s. vindt m de kantin van het Centraal Belastinggebouw afscheidsreceptie plaats, tussen 4 tig DEN HAAG Morgenmiddag na schooltijd zullen een half miljoen kinderen van ongeveer 8000 scholen op stap gaan om te trachten zoveel mogelijk kinderpostzegels en kerst en nieuwjaarskaarten aan de man te brengen. Vorig jaar bracht de Ne derlandse jeugd op deze ma nier ruim zes miljoen gulden bijeen. Een deel van dit geld ging naar de Vereniging Federatie Paardrijden Gehandicapten in Den Haag. de Vereniging tot opvoeding van gees teszwakke kinderen 's Heeren Loo, voor de leefgemeenschap voor zwak zinnigen Noorderhaven te Julia- nadorp bij Den Helder, de Stichting Toevluchtsoord voor meisjes te Gro ningen en de Stichting Clubhuizen De Fram ten behoeve van 't Jeugd- circus Kraaiennest in Den Haag. De opbrengst van de kinderpostzegel acties zal de komende jaren vooral besteed worden aan projecten ge richt op voorkoming van moeilijkhe den en noden die de jeugd bedreigen. Daarnaast wordt ook geld beschik baar gesteld voor hulpprojecten in andere landen. Zo werd vorig jaar geld gegeven voor een project van ruim 200 weeskinderen in Zuid-Viet- De postzegels, die 13 november zul len verschijnen, beelden spelletjes uit. De zegels zijn ontworpen door de Rotterdammer F. Hazele- bach, avondstudent aan de Acade mie voor Beeldende kunsten te Rot terdam. Er zijn vier zegels: 25 cent (-f 15), 30 cent (4- 10), 40 cent 20) en 50 een 20). LEIDEN Geïnspireerd door "t thema van de vredesweek 1973 ("De vrede bij u thuis") heeft de Oecu menische Werkplaats een dienst voorbereid als start voor een serie var> vier diensten die lopen tot en met december a.s. Het thema van de eerste dienst, die gehouden wordt ui het jeugdhuis aan de Breestraa* j9. is: "Het gezin". De lieve vre de. bewaren?" Om dit thema te verduidelijken zal een spelgroep een gezinssituatie spe- icn dat gevolgd wordt door een dis cussie in groepen. Om tot een ont- pannen gesprek te komen zal er wijn. brood en kaas geserveerd wor den o dienst begint om twaalf uur. ter- ijl men vanaf half twaalf een kop kcffie kan drinken. VEEL MEER NICOTINE IN ZWARE SHAWl DEN HAAG Rokers van z< shag krijgen anderhalf maal z< teer en nicotine in hun longen, rokers van de doorsnee sigaret. Uit eeti onderzoek van de Conn mentenbond naar het teer- en ni tinegehalte in de diverse soorten merken shag is gebleken dat zware, halfzware en lichte shag kaar wat teer betreft niet veel o lopen. Maar alle merken zw shag bevatten meer dan 2,75 mi gram nicotine per sjekkie. Tussen de verschillende merk? zware shag is onderling weinig v schil in teer- en nicotinegehalte constateerd. Dat geldt ook voor halfzware en de lichte shag. In "Zilvershag" van Douwe Egberts de "Matrozenshag" van Van R sum werd de minste nicotine aai getroffen, ongeveer evenveel als de gemiddelde sigaret uit een v< onderzoek van de Consumentenbon DEN HAAG Het ziet er niet zo rooskleurig uit voor de tuinbouw in zijn totaliteit. De energieproblematiek is daar de hoofdoorzaak van. Er is grote verwarring en onrust ont staan door het voornemen de aardgasprijzen te verhogen en door enkele andere beleids maatregelen van het kabinet Den Uyl. Bovendien laat de olieprijs allerlei verwachte en onverwachte ontwikkelingen zien. De Hoofdafdelingen Tuinbouw en Siergewassen van het Landbouwschap hebben gistermiddag nadrukkelijk afstand genomen van deze over heidsmaatregelen en het dagelijks bestuur en het bestuur van het Landbouwschap ver zocht de regering te laten weten, dat door deze prijsverhogingen vele bedrijven in een zeer moeilijke situatie kunnen komen te verkeren. De door de minister van Landbouw aangekondigde compensatieregeling zal de bezwaren van de tuinbouw niet wegnemen. Wel zullen de financiële consequenties aanmerkelijk verlicht kunnen worden. Het be stuur van het Landbouwschap komt woensdag bijeen om zich over deze zaak te bera den. Door Cees Combee gingen door te verrekenen. Boven dien vormen deze kostenstijgingen een directe bedreiging voor het ge zinsinkomen. De gezinsleden werken namelijk vaak volledig mee in het bedrjjf en maken zeer lange dagen borden zoals bijvoorbeeld in de tuinbouw- en bloemensector. Een gezinsinkomen van een zelfstandige heeft een twee brandstoffen en de doorberekening ledige taak, namelijk het financieren Voorzitter G W. Bos van de hoofdafdeling Tuinbouw en van de Gascommissie heeft aan het eind van de middag in tegenwoordigheid van mr. Geerling, secretaris van beide hoofdafdelingen en het lid van de hoofdafdeling Siergewassen P. A. J. Enthoven in het kantoor van het Landbouwschap aan de Raamweg in Den Haag uiting geven aan de ge voelens van onbehagen in beide hoofdafdelingen, omdat de maatre gelen lijnrecht indruisen tegen de bedoelingen van de tuinbouw, die in het verleden op grote schaal om de luchtverontreiniging tegen te gaan en een bijdrage te leveren aan de milieubeheersing overgeschakeld is op aardgas voor de verwarming van de kassencomplexen en daarin grote kapitalen heeft geïnvesteerd. Nadrukkelijk stelde Bos, dat met genoegen was geconstateerd, dat de overheid erin is geslaagd de revalua tie van de gulden door te laten wer ken in de prijs van de stookolie. De verlaging met f 3 per ton is niet groot. Alle kleintjes helpen echter. Er spelen helaas naast de revaluatie ge heel andere faktoren. Dat wordt dui delijk als men de prijsstijgingen voor petroleum (2% cent per liter) en H.B.O. (2 oent per liter) beziet. De hoofdafdelingen betreuren het, dat deze prijsverhoging nodig was. Dit brengt de prijs op rond de f 0,20 per liter, hetgeen kostenstijgingen van 50 tot 60% in één Jaar betekent. Niet optimistisch Hoofdafdeling Tuinbouw-voorzit- ter Bos, daarin bijgevallen door Ent hoven van Siergewassen: „Wanneer we deze twee tegengestelde ontwik kelingen naast elkaar zetten kunnen voor de toekomst moeilijk zeer opti mistische geluiden worden verwacht. De binnen enkele weken te beginnen onderhandelingen van de olie-pro ducerende landen en de oliemaat schappijen kunnen alleen maar re- sulberen in prijsverhogingen. Boven dien heeft de prijsverlaging van olie ook invloed op de gasprijs. Het voor nemen van de overheid en de Gas unie om als prljsbasis voor het aard- gas-grootverbruik af te stappen van de calorische verhouding tussen olie en gas, zal ook voor de tuinbouw groente- en bloementeelt, bloembol- lenbedrijven en championkwekerljen belangrijke consequenties kunnen hebben. Als namelijk de basisprijzen voor aardgas gefundeerd worden op de zwavelarme olie, dan betekent dit voor de huidige prijs van het aard gas een verhoging met minstens één cent per kubieke meter". Er bestaat in de tuibouw groot be zwaar tegen de invoering van de be perking van het zwavelgehalte in de hogere olieprijzen in de aard- gasprijs, welke hieruit voortvloeit. Deze doorberekening van prijsverho gende invloeden op de olieprijs in de aardgasprijs is strijdig met het mi lieubeleid. Gehoopt wordt, dat deze ontwikkelingen in de hand te houden zijn. Nederland zit, zo constateert men in tuinbouwkringen, niet op een eiland met een energieproduktie die groter is dan de behoefte. De inter nationale marktverhoudingen zullen de tuinbouw ertoe dwingen in meer centen per liter olie te gaan denken de gezinsuitgaven en de nood zakelijke investeringen ten behoeve van de continuïteit van het bedrijf. Daarom moet een compensatie van deze overheidsmaatregelen als een redelijk beleid worden gekenschetst". Vraag en aanbod als bloementeelt, terwijl ln groep ook bloembollenbedrljven championkwekerljen zullen voort komen dat reeds omgeschakeld op aardgas en in deze tariefsgro valt op ongeveer 800 gesteld het verbruik op joen m3. Het potentiële aantal drijven in deze groep reikt de 5000 met een verbruik van een half miljard m3. Het tot ongeveer 50.000 m3 per ]l wordt f 0,01 per m3 duurder, verhogingen gaan 1 Januari 1974 De kostenverhogingen zijn zeer vangrljk, namelijk van 35% bij m3 tot 28 bij 150.000 m3. Dit een kostprijsverhoging van 5 tot onmogelijkheid de door te berekenen, dan doelt hij op, dat bij groente veilingklok vraag prijs bepalen en dat dus de kosten- SETS «K?sty gingen direct ten laste Romen zullen er zeker slachtoffers vallen deze bedrijfstak, die op dit punt ook al met t oog op de tiepositie met de kwekers uit warme landen zeer kwetsbaar Zegt voorzitter Bos met klem: 35% buiten alle proporties, zeker indjj we het beleid van dit kabinet bloemen de aanzien van de prljsbewaking ^^bod de delen. Het is te verwachten. dat( minister van Landbouw i zal besluiten deze prijsstijgingen v 75% te compenseren. Deze corapfl zijn gezin de tuinder of kweker De prijsverhoging van het aardgas satie moet betrekking hebben op drukt het zwaarst op de verbruikers totale stijging van de prijs per van ongeveer 50.000 tot 170.000 m3 inclusief de verhoging van het per Jaar. Zij wordt gevonden in De verhoging van het vastrecht en tuinbouw heeft grote bezwaren als de P^r kubieke ^eter. ^De nieu- de overheid meent er hier en daar nog maar wat boven op te kunnen prijs per m3 wordt f 0,10, het- geen een stijging van f 0,02 of 25% ten'"ln deze" situatie "moet zy zich betekent en het nieuwe vastrechtta- onthouden van iedere prUsverhoging lts' gaat met ongeveer 3M% omhoog, ln de energiesector. Wy vragen dit namelyk van f 135 tot f 593 per Jaar. speciale karakter onze bedrijfstak. Met of zonder prijs- beschikking heeft de tuinbouw geen enkele mogelijkheid deze kostenstlj- In deze tariefsgroep zit een groot aantal tuinbouwbedrijven. Geschat wordt, dat het aantal be drijven het betreft zowel groente- recht. Dit naar analogie cijnscompensatie. De prljsstijgi worden hiermee weliswaar teru bracht, maar er resteert toch i een prijsverhoging een vry flj zelfs van 7 tot 8% op Jaa: De hoofdafdelingen Tuinbouw Siergewassen zijn bereid met de n» nister deze compensatieregeling der uit te werken".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4