Aanzet vernieuwing De Kooi en Noord „Kijken welke bijdragen elders gevraagd worden" AndrékQktTV VP daarheen Raad bouwde ook op de dag van de eerste Leibouw-paal in Merenwijk Samen na de raad, jagezellig Mors schrijft B en II 'Huur van studenten nog niet verhogen Opnemen van brieven In jeze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie bet met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor 3d bijdragen te weigeren dan rel in te korten. :iaj V gJyC VRAAGT: jnavond houdt de KVP-Leiden Jgj r een ledenvergadering. Het lijkt "^juist en geoorloofd dat de leden de KVP voorafgaand aan deze gadering nog een hoeveelheid re- te informatie ontvangen omtrent jen en verwachtingen in het be ur van de stad Leiden. Serbij komen achtereenvolgens de orde: De opstelling van het Leidse g (PvdA-D'66-PPR) Toekomstverwachtingen De opstelling van het KVP-be- De opstelling van het Leidse ifor|ét Leidse PAK streeft naar een ,Sogeen en krachtig stadsbestuur naJ Arende de periode 1974-'78, dat com programma tot uitvoering zal ogen dat vooral de belangen van Mffi*s<wiaal-economisch achtergestel- zal dienen, dat een nieuw even- tit van funkties in de binnenstad stand brengt, dat aanzienlijke tieteringen in de woonsituatie in oude stadswijken bedoelt te ver- enlijken, dat onderwijs en de an- welzijnsvoorzieningen in de eer plaats in dienst stelt van het be- van gelijke kansen. Is middel hiertoe ziet het PAK er meer de vorming van een op j jramatische leest geschoeid col- Formeel juist, maar dat neemt niets weg van de wens van allen, dat Lei den zal moeten doorgaan. Ge hoopt wordt, dat de staatssecretaris sen hun woord gestand doen en bij dragen verlenen. Met deze ver nieuwingsplannen van oud huizenbe- 5^e"nrtThet"^geUJk "blijkt F" staat ^ldf b» w«2e sPre" werkelijk vooruitstrevend pro- overeen te komen. =t zichtbaar maken van deze itie voorafgaand aan de verkie- M en schept duidelijkheid voor de de eerste fase dit voornemen heeft het Over- HuJf@aan van het PAK een uitno- nai ag aan alle partijen in Leiden :efu cht om te praten over de vraag iie partijen in beginsel de ge- -5 ite van een programcollege on- ïeunen. Toekomstverwachtingen. 1974 zal ook in Leiden de spreken. Gedetalleerde lingen omtrent de uitslag van de het ongerief, dat een zo grootscheep- men vo°r gezinnen, maar LEIDEN De nieuwbouw en met name de laagbouw in de nieuwe Merenwijk is in een stroomversnelling gekomen. Gistermiddag ging de eerste van een serie officiële eerste palen voor woningbouwprojecten de grond in. En gister avond ging de raad akkoord met de bouw van meer dan 200 eengezinswoningen in het nieuwe stadsdeel, die wo ningbouwvereniging „Ons Doel" hier gaat zetten, en ver kocht grond aan zes zgn. eigenbouwers. Deze raadsvergadering stond in het teken van houwen, want bijna de gehele vier uur durende bijeenkomst is erover ge sproken. Verreweg het grootste part nam de behandeling van het voorstel inzake de verdere voorbereiding van rehabilitatie plannen in de wijken NoorderkwartierDe Kooi en Haagweg. Kortweg gezegd deed de raad de principe-uitspraak, dat er meer dan een half miljoen op tafel ligt om deze plannen op papier te zetten. Het werd een principe-uitspraak, omdat de raad in navolging van het PAK bezwaren had geld uit te trek ken op de nog niet opgestelde begroting voor komend jaar. ken aan de wieg van renovatie het zeker 8000 woningen tellende be stand. Wethouder Ham hoopt het karwei in tien jaar te kunnen klaren. Een duidelijke fasering is volgens het PAK nodig om de bewoners dui- uitvoering lelijk te maken wat er gebeurt. Me vrouw Kerling (PvdA) had nog aantal wensen, die ze inbouwde in amendementen op het voorstel, die door het college en de raad werden overgenomen. De bevolking de re novatie is voor de zittende bewoner, zo word duidelijk gesteld zal niet alleen alles aan d'e weet komen venwijk-zuid. Het Morskwartier de fasering, maar ook van de vindt ze overigens een „magere gen. Wethouder Kret merkte op, dat een 150 flats tellend gebouw de enige mogelijk is om dit gat op te vullen. Een rank, slechts 80 flats tellend ge bouw, zoals aanvankelijk gepland, is financieel geen haalbare kaart. Het gat is laat gevallen, omdat er aan vankelijk een studentenflat zou ko men van Studentenhuisvesting. En verder In het geprojecteerde flatgebouw zitten 80 flats, die zodanig worden ge subsidieerd, dat ze woonruimte kun nen zijn voor Leidenaars met een inkomen beneden f 13.000. Mevrouw Kerling (PvdA) ziet deze 80 huizen liever als eengezinsbouw in de Ha- financiële kant van de zaak wijk", die ze verder niet wil bestem- al- heeft. Desondanks lijkt het delijk betrokken zien. Ze vroeg - kreeg de toezegging dat niet al leen de contracten met de ontwikke lingsmaatschappijen binnen twee maanden aan de raad worden te grote opgave onder meer de kamerverkiezin- 1972 te veronderstellen dat de fessionele partijen niet aan de aende hand zullen zijn bij onver- srd beleid hunnerzijds, renmin moeilijk te voorspelleh het dat de Protestant-Christe- Partijen in Leiden aan de hand wethouder Kret zullen wandelen. «j nslotte zal het evenmin verba- het leven "te roepen leenstaanden en bejaarden. Kret ziet de verwezenlijking van de 80 huizen in Herengracht- Zijlsin gel niet zo duidelijk zitten. Op het magere van de Mors legde hij een pleister door de toezegging, dat het park Kweeklust er komt. Het is aan gelegd, maar ook de verzekering, dat gemeld als object in het kader van er op geregelde tijden een (finan- ciële) stand van zaken wordt gege- aanvullende werkgelegenheid College i Wat doen raadsleden als de laatste hamerklop van Vis heeft geklonken? Cock Kerling lichtte gisteravond een tipje van de sluier op: Sommigen gaan naar gelegenheden, waar het gezelliger (Vis bij interruptie: Nóg gezelliger?) is. Twee ggzelligheidsslogans wel len in me op, tenoijl ik samen met mijn schrijfmachine de nachtelijke uurtjes doorbreng: "Samen na de raad. ja gezellig en "Raad uit goed voor u". Hoe dan ook, het "hoogste tijd" in het praathuis van deze stad klonk gisteravond om half twaalf. Toen konden de raads leden naar andere gezellige gelegenheden of geiooon naar huis. Ze hadden daaraan waarschijnlijk wel behoefte na de hele avond gepraat te hebben over andermans huizen. Aan het pra ten over het huis van één van de raad de voorzitter, kwam men weer niet toe. De geruchtmakende opknapbeurt van de ambts woning van de burgemeester werd opnieuw op een laag pitje gezet voor een volgende vergadering, maar zal wel hete soep blijven. Aan Vis zelf lag het niet. Die ivilde doorgaan, maar hij kreeg slechts 15 raadsleden mee en hij heeft er na elf uur 26 nodig. PSP-kabouter Freerk Gerkema vooral verzette zich tegen de behandeling van dit onderwerp. Hij wees op de geprikkeldheid op dit uur en op de gezondheid van raadsleden. .JMjn fractie genoot Herman Amptmeijer is er bij voorbaat ziek van gloor den .",zei hij. En er was geen dokter in de zaal. Wel tioee papieren artsen, op de voordracht voor curatoren van het gymnasium. Waarom staat juist hun beroep erbij", wilde Wouter Kuyper weten. Wet houder Duyverman zei dit en niet meer: „Hoe het ook zij, een dokter hoort erbij". Misschien krijgt de democratische-fractie-eenling roei een dergelijk antwoord op de schriftelijke vraag, die hij gisteren in de B.en W.-bus wierp: „Zijn B. en W. van plan bij het zoeken naar een organisatie-deskundige behalve van de diensten van een psycholoog bovendien gebruik te maken van de hand- en spandiensten van een handschriftkundige?". Wouter krijgt ook nog een antwoord van Bram Kret of beter gezegd van de vrouw van deze wethouderIn verband met hoog-* bouw vroeg het raadslid of Kret vergeleken kan roerden mat een stoomwals. Kret ondeugend: „Ik zal het mijn vrouw vragen" Verder maakte Kuijper algebrasommen met bijbelse termen in overlijdensadvertenties. Goed. dat VVD-er Pieter Taf fijn het niet meer hoorde want die had juist aan het begin van de avond geklaagd over 't lange praten, waarvoor hij wel 'n ander woord wist. maar niet gebruikte. In zijn ai scheidswoord bij het verlaten van Leiden en de Leidse raad uitte hij kritiek op het elkaar punten afnemen in een strijd, waarin men bij wijze van spreken over lijken gaat. En toch zijn de raadsleden op zich aardige mensen, zei mijn collega Pieter, nu nog op de streek- redacti? van deze krant, maar volgende maand chef stad van Dagblad van het Oosten. Van voorzitter Vis kreeg hij goede woorden en de gebruikelijk presse-papier. ditmaal echt de laatste. Misschien kan Taf lijn's opvolgster de hare inleveren. Dat is nX. de al eerder als raadslid fungerende mej. mr. H. Kappeune van de Coppello. Annelien nam vorig jaar. nadat ze kamerlid was geivnrden afscheid, maar gebrek aan nieuwe kandidaten bij de Leidse VVD doet haar ter nakomen. Vit, goed voor u, en voor HANS MELKERT wekken te vernemen, dat velen het Leidse PAK het ilijk, zo niet uitgesloten achten ticuliere bewoners moet wethouder Ham nadenken. De verkoop van wo ningen aan de bewoners een vraag overeenstemming te komen met van KVP-er Comelissens komt Protestant-Christelijke partijen in zij de hiervoor veronderstelde rtld|ielwijze zullen volgen. De opstelling van het KVP-be- t bestuur van de Leidse KVP geweigerd om als KVP afzon- ijk met het PAK te praten. Het ölechts tezamen met A.R. en Mjj II komen. Het is deze opstelling mij ertoe heeft gebracht dit ]e te schrijven. Natuurlijk is het ach zelf niet zo erg dat by de sch eerste onderhandelingen de .ionele partyen de orde in 'n binnenkort verschu ilende nota. Mevr. Kerling verklaar de zich bij voorbaat tegen. De so ciale begeleiding, waarop Zunderman (DS'70) ernstig aandrong, komt er. Mors-flat raad namen een motie vr. Van Seters (PvdA), dat er een inventarisatie moet ko men, in samenwerking met de het muziek- onderwys op de basisscholen. De raad benoemde tot leden van het college van curatoren van het stedelijk gymnasium mevr. drs. J. K. Oosterhof f- Sanders, J. H. Pleiter en prof. mr. F. J .M. Feldbrugge. Burgemeester Vis heeft gistermiddag in de Merenwijk de eerste paal geslagen voor een complex woningen vani de Leidse bouwcombinatie Leibouw BV (Huurman, Holweg, Heemskerk en Kuyl). Die bouwt 353 eengezinswoningen, voor namelijk voor verkoop tussen de f85.000 en f135.000, en 34 tweekamerappartementen voor verhuur. In juni komend jaar komt de eerste serie klaar. Eind 1975 is alles gereed. (Foto Jan Holvast» LEIDEN In een brief aan B. rn W. van Leiden pleit het buurtco- ap ut sujaa^uai tbbj^s aprio ap irei mité "Oude Mors" voor het blijven wijk. Als argumenten daarvoor voert uien aan, dat er weliswaar behoef te is aan betere verlichting, maar dat die ook te bereiken valt door lik uwe kwiklampen in de oude ar maturen te plaatsen. Daarmee valt volgens het comité het vele onder houd dat de nu in gebruik zijnde gloeilampen vragen weg. Het comité heeft bezwaren tegen de nieuwe lantaarns, omdat die niet in het beeld van de buurt zouden pas sen. Men vraagt aan het college van B en W„ of er in deze een beleid is, of dat de Stedelijke Lichtfabrie ken verantwoordelijk zijn voor de vu vanging van de lantaarns, die al ami de gang is. Men pleit voor "een deugdeiyk beleid" wanneer er nog geen beleid is. Het comité wijst erop, dat de be woners van de buurt en de Stichting Hulsvesting Werkende Jongeren hun best doen om "dit karakteristieke stukje Leiden" in de oude staat te behouden. "Een positieve beslissing over het laten staan van de oude armaturen zal een stimulans en er kenning betekenen voor degenen die de woonfunctie in de binnenstad, weer proberen daadwerkelijk inhoud te geven", aldus net buurtcomité. Actie 'Graag gedaan" in Leiden ADVERTENTIE .i. echter uiterst gevaar zijn indien de KVP deze ge- n in de gegeven situatie in nog veel langer zou volhou- omdat v.w.b. de plaatselijke po er grote verschillen lijken te »n bestaan tussen de KVP öjds en de AR-CHU anderzijds. A KVP ledenvergadering zou m.i. 5 reeds zijn verantwoordelijk- moeten nemen en een meer tandige opstelling kiezen dan KVP-bestuur schijnbaar wense- icht. (Als binnen de KVP ten- iJD|5te de door mij bij sommigen ierstelde behoefte om een bij- aan progressief beleid te le- aanwezig is). R. J. IN 'T VELD PAK-fractieleider. 53 Het staat nog niet vast, dat er een corridorflat komt op de open hoek van Turkooislaan en Smaragdlaan in het Morskwartier. In navolging van het PAK wil de raad eerst een onderzoek naar de invloed van een gezameniyk dergelijk flatgebouw op luchtcircula- tie en windval in deze „tochthoek" en alleen als dit positief van invloed is op het huidige woonklimaat zal de flat er komen. Kuyper (Democra tische Fractie) was in elk geval te- Gewonnen in het Bio-tex Vlekken- festival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. LEIDEN De Leidse universi teitsraad wil dat met de huurverho ging voor studentenkamers van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting gewacht wordt totdat de Aca demische Raad hierover een stand- LEIDEN De Stichting Diensten centrum Leiden zal begin oktober een actie in Leiden houden, die tot doel heeft het werk van de Stichting een extra stimulans te geven. De ze actie zal van start gaan onder het mottp "Graag gedaan". Men roept met de actie de mensen op om el- punt heeft ingenomen. De raad be- kaar eens een handje te helpen by sioot gisteren op voorstel soidentenlid Kloppers (progressie ve partij) deze wens aan staatssecre taris Klein en aan de Academische Laad kenbaar te zullen maken. Zoals bekend wil de staatssecreta ris per 1 september van dit jaar een huurverhoging van 8.3 procent voor gesubsidieerde studentenkamers, als tussenoplossing voor een beleid op langere termijn. In zijn uiteindelij- Ke beleidsplan streeft hij ernaar de huurvaststelling van studentenka mers los te koppelen van de maxi mum ryksstudietoelage en aanslui ting te zoeken by de huurontwikke- ling zoals die zich voordoet op het bijvoorbeeld een karweitje, tuintje doen etc. De actie wordt gesteunde door de Stichting Ideële Reklame, de Rijks voorlichtingsdienst en de Ned. Bond voor Soc. en Cultureel Vormingswerk De Stichting Ideële Reclame zal advertenties ontwerpen voor de dag bladen. en op de televisie zal de Rijksvoorlichtingsdienst filmpjes uit zenden om de actie op gang te brengen. De bedoeling is, dat men sen die hulp nodig hebben reageren, sen di hulp nodig hebben reageren. Dit alles gebeurt op 8. 13, 23 en 25 oktober en op 5 en 10 november. In Rotterdam is al eerder een der terrein van de algemene volkshuis- gelyke actie gehouden, die ''"I 3DEN Tot voorzitter vaiu nC„ am „Regionale woonwagencen- ™ta zoals dte d?°r het„ "rayon Leiden" is gistermiddag ?ea',uur werd efanceerd' ^eeft LEIDEN Met de aanvaarding hebben op zowel het gesubsidieerd tussen "doorhameren" en streven geamendeerde versie van de als het niet gesubsidieerd hoger be- naar maatschappelijke geloofwaar- roepsonderwl J sdlgheid. Cath meende dat de on te- het in die tussentyd het meest vre denheid in Leiden mevr. Den Haan-Groen, zy Leidse universiteitsraad gisteravond is aan te bevelen de oude regeling schrijvings- en collegegeldproblema- eerder voorlopige voorzitter, het rayon vallen zestien ge stes, te weten: Hillegom, Kat- Leiden, Leiderdorp, Lisse, principieel standpunt ingeno men over de inschrijvings- legegeldproblematiek töwyk, Noordwykerhout, Oegst- van oordeel is dat: Concreet betekent dit dat de raad tot f500 in afwachting t met een collegegeld van f 200 te tiek zoals die zich sinds ex-minister De Brauw manifesteerde, al genoeg zaam bekend was. „Ook wy onder schrijven dat er zowel technisch als t. Rynsburg, Sassenheim, Voor- Voorhout, Wassenaar 'oude. Het voorstel ag te verstrekken studiefinanciering gezien principieel geklungeld is. Maar te weten wel- moet worden in het licht van da vraag dringt zich op of wij ons promesseregeling waarbij pas op 1 ten blijven verzetten of dat het noodzakelijk Zoe- ke bijdragen bij andere vormen een geld- onderwijs worden gevorderd, omdat september 1975 een betalingsver- f 2,5 mil- dan pas kan worden beoordeeld hoe plichting gaat gelden; dit voorstel moe een compromis", daar later op terug waarin zij o.m. stelling namen tegen het voornemen van de minister om de boycotters van de duizend gulden collegegeld alsnog tot betaling te dwingen. Het trio meende dat daar mee volledig voorbij wordt gegaan aan de bezwaren die tegen de dui zend gulden zyn geuit, terwyi bo vendien de bewijslast dat geen dui zend gulden verschuldigd is. bij de student wordt gelegd: „Schuldig tot de onschuld bewezen is". Op ter financiering van de bouw hoog het collegeld in het kader van moet in de gegeven plitieke situatie toen hij benadrukte dat de weten- het regionaal woonwagencen- een nieuwe regeling van studiefi- als het minst kwade worden 1 werd zonder bzwaren aange- nanciering moet worden; de gege- schouwd; En- vens hierover moeten betrekking be- ADVERTEN HE Gestoofde vis met paprika (4 personen) k Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden tomaten, 1 1 of 2 in schijven gesneden ontpitte paprika's in boter of f olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g Hchtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal ASSt 'i hete oven gaar worden. Bedruipen het doorhameren op een niet haalbaar gebleken, principiële stel- lingname geen aanbeveling verdient; het af te wijzen valt wanneer het recht op het afleggen van exa mens en de mogelijkheid van een ieder om examens af te leggen wor den beperkt; rechtsgelijkheid in principe moet worden aanvaard en er een verrekening moet komen over 1972 schappelijke instellingen in de maat schappij flink wat goodwill hebben verspeeld door alle acties die de laat ste Jaren uit die hoek op poten waren gezet. Cath mende dat daardoor de bevoorrechte positie van de univer siteiten er een stuk duidelijker op was geworden en dat de aandacht voor deze instellingen zich dreigde te ver leggen in de richting die achtergesteld zijn. Volgens de voorzitter van het college zou dit ten koste kunnen gaan van heel ander punt zag de zelfde Gevers overigens een concept besluit van zijn hand weggestemd. Dit concept-besluit was ingediend naar aanleiding van het feit dat het college van bestuur de studentassis tenten van de faculteit der sociale wetenschappen had aangemaand zich als student te laten inschrijven. Een aantal van deze studentassisten ten protesteerde hiertegen met de mededeling dat het werknemer- schap van student-assistenten los ge- zien moet worden van de perikelen bestuur ron(j de collegegeld-wetgeving. Ge- Prof. Maas, lid van het college van vesting. Hij voegde daaraan toe dat bestuur, waarschuwde ervoor dat als óe huren van de studentenkamers de Stichting Leidse Studentenhuis- niet zouden worden verhoogd dit f75.000 derving zou betekenen voor dit ten koste zou gaan van andere studentenvoorzieningen. De raad besliste echter anders en wilde bovendien dat de loskoppeling van de huurvaststelling van de maximale rijksstudietoelagen zou worden vervangen door een kop peling van deze huur aan het fei telijk gemiddelde inkomen van de student. Ook wil de raad dat er een zodanige studiefinanciering komt dat de student verantwoorde huur prijzen kan opbrengen en dat de Aca cemische raad een onderzoek in stelt naar het budget van de gemid delde student. In de brieven aan de staatssecre taris en de Academische Raad zal de raad als zijn mening uitspreken dat de voorgestelde huurverhoging van 8.3 pi-ocent de grenzen van de ge middelde draagkracht van de stu- cesvol is verlopen. Inlichtingen kan men verkrijgen bij het dienstencen trum in de wijk. Daar kan men zich ook nu al opgeven als vrijwilliger. ADVERTENTIE '73 op basis van een collegegeld ten de voorzieningen van *t wetenschap- bedrage van nul gulden, Geklungeld In een toelichting op de nota stel- m. omdat dit in het verleden nog nooit was voorgekomen en hij een De studentenleden Kloppers. Kars- dergelyke regel 'n oneigenlyke voor ten en Den Boef (gedrieën lid stelde zich achter deze visie op dent zal overschrijden. Het gemid- bepleitte by het college be delde inkomen van de student zal volgens de raad trouwens beduidend lager zijn dan de maxi male rijksstudietoelage. Klopper? bevestigde dit met de mededeling dat assistentschap, maar 7 procent van de bursalen eeu de Leidse Studenten Bond) waren Met 14 tegen 11 stemmen werd zijn maximum-rijksstudietoelage ge niet. KMjlpi iets aardigs mee naar huis te nemen heb je geenreden en geen excuus nodig. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeur entI Advies van BOLS telijk om ging een ikeuze te makeu eveneens met een nota verschenen concept-besluit verworpen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3