LEIDSCH DAGBLAD tookkosten in flats et c.v. veel hoger Oververmoeide chauffeur reed Vrouw 98 jaar in inrichting vandaag Zweedse koning begraven AMERIKA ERKENT JUNTA LEIDSCH $Êk DAGBLAD °P link(T kaan Geen koffiezet apparaat, wel een auto I iNSDAG 25 SEPTEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 34128 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STOCKHOLM Vier koningen, zes koninginnen en meer dan dertig prinsen en prinsessen hebben van daag in Stockholm de begrafenis bij gewoond van de Zweedse koning Gustaaf Adolf. De vorst werd begraven op het ko ninklijke kerkhof Haga in het noor delijk gedeelte van Stockholm, naast zijn eerste vrouw, die in 1965 is ge storven en met wie hij 42 Jaar ge trouwd was: de Britse Louise Mount- batten. Bij de gasten die naar Zweden zijn gekomen waren koning Olav van Noorwegen, koningin Juliana en ko ning Boude wijn en koningin Fabiola van België. Op de foto verlaat de Jonge Zweed se koning Karei Gustaaf aan het hoofd van de rouwstoet het palels. Hij wordt gevolgd door koningin moeder Ingrid van Denemarken en prinses Christina. orstel collegeld eiden steunt iversiteit roningen DEN De Leidse universi- l heeft gisteravond het voor- universiteit van Gronin- |over de regeling van het colle- overgenomen. Deze rege- I houdt in dat alle financiële ver- ptingen van de student in één worden vastgelegd. De aan- i inning ervan zouden moeten overgelaten aan de rijksbe- jdienst. De universiteiten en scholen zouden uitsluitend zich belasten met de inschrijving. het voorstel van de Groningse ersiteit wordt het bedrag be- op f250. In het voorstel van Leidse college van bestuur werd geen bedrag genoemd, de delegatie naar de Acade- Raad die zaterdag verga- zal opdracht worden gegeven Leidse standpunt over te bren- DEN HAAG De stookkosten voor flatgebouwen met een gemeenschappelijke verwarmimgsinstallatie zullen de komende winter aanzienlijk hoger uitkomen dan vorig jaar. Dit geldt zowel voor de met aardgas gestookte installatie als voor olie c.v.'s. Woningbouwverenigingen en exploi tanten van huizencomplexen beraden zich er momenteel over hoeveel de voorschotten op de stookkosten moe ten worden opgevoerd. Gedacht wordt aan een bedrag van omstreeks twintig gulden. anige perioden de meeste plaatse* droog imtemperaturen 1 maximumtemperaturen rond 15 n. Vannacht weinig wind. morgen flag zwakke tot matige wind uit 26 SEPTEMBER p: 6.32 uur; onder: 18.30 uur. op: 6.30 uur; onder: 17.54 uur. jwater te Katwijk: 2.44 en 15.08 u. iter: 11.04 en 23.22 uur (Opgemaakt om 12.40 uur) Klachten over veiligheid wasmachines DEN HAAG Opnieuw heeft de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek tVWO) bij de minister van Eco nomische Zaken geklaagd over was automaten die elektrisch niet veilig genoeg zouden zijn .Bij een test van elf verschillende merken en typen wasautomaten vond men er vier "on voldoende veilig". Het waren boven- laders van de merken Bauknecht. Bendix en Candv, en een voorlader die eveneens van het merk Candy Tezelfdertijd heeft de Consumen tenbond een eigen onderzoek verricht naar elektrische kookplaatjes. Van de vijfentwintig verschillende noemt de bond er slechts vier goed of rede lijk veilig. Ruim een Jaar geleden deed de Stichting VWO eveneens een onder zoek naar (andere) wasautomaten, waar er toen vijf als "onvoldoende veilig" uit kwamen. De verkoop van onveilige elektrische apparatuur is in ons land verboden, maar de over heid heeft nog nooit ingegrepen. Bij Volkshuisvesting betreurt men een dergelijke verhoging, maar men heeft er geen enkele greep pp omdat de bijkomende kosten van het wonen geheel buiten de huurwetgeving val len. Met ingang van morgen gaan de prijzen van enkele olieprodukten om laag - een maatregel die Economi sche Zaken door de revaluatie heeft kunnen afdwingen. Benzine wordt 0,7 cent per liter goedkoper, de prijs van stookolie daalt met drie gulden per ton. N Huisbrandolie, waarmee de cv-in- stallaties worden gestookt, daarente gen wordt 2 cent per liter duurder. Volgens een woordvoerder van de Shell is dit een gevolg van een "poli tieke keuze" van het kabinet. "Als Je afgaat op de prijzen op de wereldmarkt, dan had ondanks de revaluatie de benzine tóch duurder moeten worden. Die prijs wilde men echter beslist omlaag hebben, voor huisbrandolie hoefde dat niet". Minister Lubbers kondigde vorige week al een verhoging af van de aardgasprijs met anderhalve cent per kubieke meter. De aardgasprijs is altijd gekoppeld aan de prijs van stookolie, die morgen omlaag gaat. Deze prijsdaling zal volgens een woordvoerder van Economische Za ken echter geen invloed meer heb ben op de aardgasprijs. SANTIAGO De Verenigde Sta ten hebben het militaire regime van Chili formeel .erkend, drie dagen na dat de Sowjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met de nieuwe Chileen se junta heeft verbroken. Ook Panama, Haïti en Venezuela hebben de Junta gisteren erkend. De erkenning door Washington van de nieuwe Chileense regering lag al in de lijn der verwachtingen omdat Anaconda, Kennecott en andere Amerikaanse koperbedrijven erop aan hadden gedrongen onderhande lingen met de Junta te beginnen over hun eis tot schadevergoeding voor de genationaliseerde bedrijven in Chili. Ambassades in Santiago gaan nog steeds door met het opnemen van vreemdelingen en vluchtelingen die het land willen verlaten. De Junta heeft echter laten weten dat dege nen tegen wie een arrestatiebevel is uigevaardigd geen vrije aftocht zul- ln krijgen. Een man maakt een muur schoon in het centrum van San tiago. Alle teksten die maar enigszins betrekking hebben op het Marxistische bewind tfan president Salvadore Allende moe ten worden verwijderd. Ook het verbranden van Marxistische en andere linkse boeken in Chili gaat nog voort. dt tswt tx c7.tt1 I 4 70x0 r»o k5 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee ner 10 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen asn Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. RIJSWIJK (ZH) (ANP) De Rijkswijkse politie heeft vanochtend in alle vroegte een 32-Jarige Rotter damse chauffeur van de rijksweg 13 bij Delft gehaald, die met zijn vrachtwagen met oplegger, geladen met lange ijzeren binten over een verkeerde baan tegen het verkeer in reed, dat er gelukkig op dat moment nog niet zoveel was. De chauffeur, die volgens de politi# totaal van de kaart was, bleek al ruim tweeën twintig uur met zijn vrachtwagen met oplegger onderweg. De man kreeg een bed op het politiebureau aangeboden waar hij als een blok in slaap viel. Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen hem wegens over treding van het rijtijdenbesluit. Kwart over vier in de ochtend ont dekte de rijksweg 13-surveillance van de Rijswijkse politie de vracht wagen met oplegger. Deze ging slin gerend over de weg. Toen de chauf feur een verkeerde rijbaan opreed en met zijn lading van enkele tonnen ijzeren binten tegen het verkeer in reed kon de ;x>litie ingrijpen voor er ongelukken gebeurden. De chauffeur, die volgens de poli tie niet eens meer wist waar hij was, vertelde de politie toen hij weer wat bijgekomen was dat hij al tweeëntwintig uur onderweg was. Hij bleek er een rit op te hebben zif ten van enkele honderden kilometers van zijn woonplaats Rotterdam naar Venlo en vandaar naar Giessenburg waar zijn werkgever P. den Haan en Zoon gevestigd is, en vandaar naar Charleroi. Van Charleroi was hij tenslotte in de buurt van Rijswijk beland, maar dat wist hij zelf niet meer. Koekoek kreeg leeuw uit Zuid-Af rika Mevrouw Eren uit Sassen- heim is vier dagen lang volkomen van haar apro pos geweest, zegt ze zei]. Daar had ze dan ook wel reden toe. In de puzzel "Actie Natuurgeorgani seerd door een aantal dag bladen (waaronder ook het Leidsch Dagblad —Alphens Dagbladin samenwerking met een stichting tot het milieubehoud en milieu educatie, won zij de week- prijs, een gloednieuwe Peu geot 104. Gistermiddag werd haar de auto aangeboden voor haar woning aan de Mercurius- straat. De heer G. Koop man, directeur van het Leidsch Dagblad —Alphens Dagblad (rechts op de foto) overhandigde de sleutel tjes en daarmee ivas dan het officiële gedeelte ach ter de rug. „Gelukkig", vond mevr. Eren. Het echtpaar Eren weet nog niet wat er gaat ge beuren met de nieuwe aan winst van hun wagenpark. De Ford Capri van hem ek het kleine Fiatje van haar verkeren beide in goede staat. „Ik deed alleen mee om een koffiezetapparaat te icin- nen Voor verder uitslagen PAGINA 11 18 PAGINA'S BENNEKOM Hendrik Koekoek is weliswaar niet begiftigd met de orde van de Nederlandse Leeuw, maar daarvoor in de plaats kan hij nu een echte leeuw krijgen. Via de Zuidafrikaanse ambassade zegt Koekoek vernomen te hebben: „Als Je geen Nederlandse leeuw krijgt, dan krijg Je wel een levende Kamerlid Imkamp van D'66 heeft inmiddels premier Den Uyl schrifte lijk gevraagd waarom zijn collega is gepasseerd voor de koninklijke on derscheiding. De vroegere actrice Marian Ves- seur houdt er aan de Amster damse Prinsengracht een uniek winkeltje op na: een theaterga lerie zoals zR het zelf het lief ste noemt waarin men alles kan vinden wat des theaters is. Kostuums, hoeden, sjaals, kanten kragen, foto's, prenten, teveel om op te noemen. Marian heeft er haar handen aan vol. Ze zou niet meer terug willen naar het toneel. „Maar af en toe een klein rolletje voor de televisiePAGINA 5 Actiegroepen protesteren tegen Hoog-CatharRne, de opening van het nieuwe winkelcentrum werd ontsierd door enkele rellen PAGINA 7 Voormalige superspion Hunt beeft er spijt van, dat hij zich met de kwestie Watergate heeft ingelaten PAGINA 9 Sijbrands vraagt zich af of An- dreiko wel voor de damtitel wil vechten PAGINA 13 COLUMBUS (UPI) Martha Nelson heeft onlangs haar 102de verjaar dag gevierd op een plaats die zij in de afgelopen 98 Jaar "thuis" noem de: een staatstehuis voor geestelijk achtergebleven personen. Zij werd daar in 1875 opgenomen. Dr. A. Z. Soforenko, die twee maan den geleden tot algemeen directeur werd benoemd van het Orient Staats Instituut bij Columbus, Ohio, zei dat zij "nooit een kans had gehad". Martha was aanvankelijk opgeno men in het Staats Instituut voor zwakzinnigen in Columbus, maar werd later overgebracht naar Orient. Haar gegevens waren bij een brand in 1883 vernietigd en niemand weet waarom zij werd,op genomen. Soforenko wist sléchts via de overlevering, van functio narissen door de eeuw heen. in welk Jaar de vrouw in het insti tuut kwam. "Martha Nelson was vermoedelijK een slachtoffer van het geloof in die tijd dat als men zwakzinnigen uit de maatschappij verwijderde en in een inrichting opnam, de zwak zinnigheid niet meer naar de maatschappij zou terugkeren Zil zat kennelijk in dat systeem ge vangen. Het is een verknoeid le- Soforenko zei dat de vrouw zich voor haar leeftijd goed samenhangend uitte. Zij heelt geen family en heelt m ae algelopen 80 Jaar met niemand contcat onderhouden. Volgens hem kan Martha oeter tot haar dood in Orient blijven- 'Ik gelool oprecht dat het haar geen goed zou doen als zij ergens anders heen zou worden gebracht Zij heeft hier haar eigen optrekje, haar eigen werk en zij kent het personeel Mijn persoonlijke aore is te verzekeren dat dit nooit meer gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1