„PUBLICITEIT WAS MINIMAAL" Sijbrands: „Wil Andreiko er wel voor vechten? 10£ï Ploegleider Van Putten: „Toch was Kela de succesvolste ploeg Over week begint tweekamp om wereldtitel dammen Grote zege van Veglo een miljoen gulden aan prijzen flSDAG 25 SEPTEMBER 1973 PAGINA 13 6252 NKS-voorzitter Dusee 'Boskamp had Leiden \waalf iuels gehad I0OGMADE „De straffen, die de afdeling Leiden geven [den vaak niet begrepen. Voor kopstoot, die Jan Boskamp gaf de wedstrijd tegen PSV zou bij schorsing van twaalf wed- jden gegeven zijn, waarvan zes [strijden voorwaardelijk. Boskamp t er af met drie duels. Als je ook geval uitgebreid op de televisie is het geen wonder dat de ver ing van de straffen in onze af lig niet veel helpt. Vooral niet als langs de kant vaak opmerkingen in de trant van „leg hem Willen wij van deze grofheden dan zullen de clubs zelf voor dis- iine moeten zorgen en zeker niets soeilijken," aldus de heer A. A. C. >ée, gisteravond in het splin- clubgebouw van het Hoog- dese MMO tijdens de jaarverga de NKS-voetbal. De voor- er van de Katholieke Sportbond Leiden hield tevens een pleidooi het damesvoetbal, waarvan -hij groot voorstander is: ,.Ik geloof dat de dames ooit zoveel zullen eiken als de heren, maar zij kun- bijzonder veel positieve dingen en, zoals de begeleiding van de ?d. Ook kunnen zij de sfeer in de enigingen, die in het verleden al- mannengemeenschappen waren, beteren". Teylingen-bestuurslid Veelen was met de propaganda het damesvoetbal bepaald niet gelukkig. „Wij hebben een tekort terreinen. Moeten wij dan de geren op straat zetten of de se- de laagste elftallen ballen?". Dusée reageerde daar door te stellen dat iedere véreni- zelf moet bepalen of er al dan een plaatsje voor de dames kan rden ingeruimd. „Het is echter wel in ieder seizoen al na enkele een groot aantal elftallen uit competitie wordt teruggetrokken, plaats van die spelers, die van vrouwen geen toestemming meer jen om te voetballen of niets in sport zien, hadden dames kun- spelen. Maar die moeten nu vaak de kant blijven". In zijn inleiding de heer Dusée voorts op het ge- tïige contact dat bestaat met de ictsbestuurders van de NKS en iseerde hij de verenigingen in na- van een bescheiden groep het formeren van Jeugdraden te gaan. In het bestuur van de afdeling Leiden werden tenslot- edie heren V. d. Berg (penning ster) en Hogenelst (tweede herkozen. ADVERTENTIE 9? ROTTERDAM De Nederlandse be roepswielrenners worden weer een sponsor armer. Kela Tapijt, die de zeven gecontracteerde renners als eerste sponsor een unieke verbinte nis aanbood, waardoor men auto matisch sociaal was verzekerd, zet het als experiment aangekondigde sponsorschap na één jaar stop. Drijfveer van het vroegtijdig afha ken: de minimale publiciteit en de hoge kosten om de ploeg Kela Ta pijt uit te bouwen tot een équipe, die ook op bescheiden internationaal niveau iets kan presteren. seizoen. Wij hebben negen overwin ningen geboekt, waren daarmee de succesvolste ploeg in Nederland en kregen desondanks matige publici teit. De kosten van onze wielerploeg waren 180.000 gulden en als men dan bekijkt wat de respons is, valt dat bitter tegen". Kela Tapijt liet eerder doorscheme ren, dat men juist de ploeg zou gaan uitbreiden. Men was op zoek naar een tweede sponsor. Heeft juist het niet vinden van een co- sponsor invloed gehad op deze be slissing? Wat versta je onder publiciteit? En is omdat de wielrenners gelijktijdig tapijtverkopers waren misschien niet te veel gekeken naar hun ver koopcijfers? Van Putten: „Mijn directeur had wel illusies, dat er door de jongens ontzettend veel verkocht zou wor- nog het be- Door Hans Coolegem Vier bedrijven Piet van Heugten, de directeur van Kela Tapüt, kondigde begin 1973 tijdens het voorstellen van de ploeg aan, dat het verstrekken van zeker heid voor de renners wellicht in de toekomst problemen zou geven. Des ondanks sprak hjj toen over een experiment van twee jaar. Waarom is dit plotseling gewijzigd? Peter v. Putten, public rel at ionsman en ploegleider: „Inderdaad was de eerste opzet twee jaar. Maar op een gegeven ogenblik, dat komt door een groot aantal factoren word Je geconfronteerd met het afgelopen Van Putten: „Enigszins wel. Met vier bedrijven zijn we bezig geweest, maar alle besprekingen werden geen succes. Wanneer Je dan voor een keus wordt gesteld, zijn er verschil lende mogelijkheden. Eerst hebben we geprobeerd om talentvolle jonge ren aan ons te binden. Met name Cees Bal en Hennie Kuiper. Wij dachten met deze beloften wel meer publiciteit te krijgen, maar dat luk te niet". „Om dan toch op beperkt interna tionaal niveau mee te kunnen doen moest de ploeg worden uitgebreid, waarmee we tevens met een investe ring van 4 a 4,5 ton rekening moes ten houden. Meer kans op publici teit dus, maar haal Je de niet weg, hetgeen weer weinig clame impliceert, ben Je snel de 700.000 gulden". gon is dat getemperd. Wielrennen is bijvoorbeeld anders dan voetbal, daar is de dagelijkse inspanning gro ter voor. Wij zijn tevreden over hun inzet en dit heeft geen rol ge speeld". „Ik wens niet mee te doen aan be paalde dingen, die tegenwoordig in de Journalistiek gebruikelijk zijn. Daarom vond ik de Tapijt-kwestie met de KNWU, Eef Dolmans te ruggave van zijn licentie en het feit da<t de KNWU ons niet inlichtte als werkgever van Klaas Balk, dat hij een kleine veertien dagen naar het wereldkampioenschap moest, nega tieve publiciteit. Als ik dat aftrek, blijft er niet veel goede publiciteit meer over". Zoeken „In de landelijke dagbladen was het voor ons bedroevend. De Telegraaf, die het Rini Wagtmans-klassement heeft geadopteerd, repte bijna niet over Kela Tapijt. Je moest zesmaal zoeken om iets te vinden, terwijl we de eerste twee plaatsen in dit klas sement innemen en Harm Otten- bros vanaf het begin bovenaan heeft gestaan. Als het van de Tele graaf een persoonlijke rancune zou zijn, omdat ik daar vroeger heb ge werkt, zou ik dat betreuren". Kela Tapijt heeft in dit jaar meer dan andere sponsors een „steekspel" gevoerd met de KNWU. Is de hou ding van de bond nog bepalend ge weest? Van Putten: „Het was niet de hoofdzaak. Ik wil niet zeggen, dat het nu is gebeurd, maar in geval van twijfel over het voortbestaan van de ploeg is het sfeertje bepa lend. Als de KNWU dan niet de moeite neemt om ons over Klaas Balk in te lichten. Harm Ottenbros als oud-wereldkampioen en goede criteriumrijder in Nederland zonder uitleg wordt gepasseerd voor een nieuw titelgevecht en meneer Roo senburg tijdens het Nederlands kam pioenschap mijn directeur uit de volgwagen zet, kan dat net fataal zijn". „Het zijn allemaal kleine dingetjes, maar het speelt mee. Het heeft he lemaal geen zin om te schoppen, dat zou ik trouwens helemaal niet will'len, maar er ziin verschillende din gen waarbij de KNWU de belangen niet dient. De Unie zou bijvoorbeeld de jonge professionals beter opvan gen. Een man, die ongetwijfeld voor het wereldkampioenschap in aanmer king moest komen, was Cees Priem. Maar hij werd volgens mij door een persoonlijke rancune buiten beeld gedraaid. Nee, het zijn vriendelijke arvan een paar het goed zien. Maar het zijn er te weinig". Wat gaat er met de renners gebeu- en. Blijven ze omdat bijvoor beeld Harm Ottenbros en Eef Dol man een showroom hebben ge woon tapijtverkoper of wordt via het arbeidsbureau hun ontslag aan gevraagd? Afscheid Van Putten: ..Ik stel er prys op, dat de jongens goed wegkomen. Hun overeenkomst loopt 31 decem ber af maar deze beslissing werd niet voorzien, zodat we nog niet met iedereen uitvoerig hebben kunnen spreken. Met Klaas Balk, Jos van der Vleuten en de later bijgekomen Jos van Beers hadden we al enigs zins andere afspraken, zodat we geen moeilijkheden verwachten. Trou wens Van der Vleuten heeft zijn afscheid al aangekondigd". „Hetzelfde heeft min of meer ook Dolman gedaan. Wat hij van plan is weten we niet, omdat hij mo menteel met vakantie is. Met hem wordt evenals met Jan Serpenti en Pé van Straalen, die momenteel in het ziekenhuis ligt, nog gesproken. Met Ottenbros is er gisteren overleg geweest, maar moet nog verder worden onderhandeld, omdat hij misschien nog een jaartje blijft fietsen". Stapt Kela Tapijt nu over op een andere sport? Van Putten: „Daar moeten we ons Jos van der Vleuten de komende weken nog over buigen. Ik persoonlijk denk van niet. We moeten niet de indruk vestigen, dat we van links naar rechts springen. Ik geloof, dait we het beste alleen met motorcrosser Gerrit Wolsink door kunnen gaan. die al het gehele Jaar door ons werd gesponsord". DEN HAAG Over een kleine week, om precies te zijn op 1 oktober, zal met een plechtige opening door de Haagse burgemeester Marijnen een begin warden gemaakt met wat nu reeds als de grootste dam-gebeurtenis van deze eeuw wordt aangeduidde match Sijbrands-Andreiko, met de werelddamkroon als inzet. Si fENNIS Betty Stöve en Fram- Durr zyn in de finale dames- iTfn ibelspel van het tennistoernooi i tx iston verslagen door het Ameri- 2r Ke duo Mona SchallauPam Sarden in drie sets: 63, 57, Ing In de geschiedenis van de damsport (laat ik deze term maar gebruiken, hoewel dammen natuurlijk evenzeer een kunst of een wetenschap ge noemd kan worden; ook bij de schaakbroeders wordt vaak en vruchteloos gediscussieerd over wat het spel nou eigenlijk is) zal het de eerste keer zijn dat een dergelijk evenement op het vereiste niveau wordt georganiseerd. Door Alexander Munningshof Was het een jaar geleden, toen Sij brands in Hengelo de wereldtitel van Andreiko overnam, nog zo dat de winnaar met een krans en een luttel bedrag huiswaarts moest ke ren, thans is er voor de beide com battanten een prijzenfonds van om en nabij een halve ton beschikbaar. De accommodatie is ook zonder meer uniek te noemen: de twintig partijen, waaruit deze match vol gens het contract zal bestaan (dat houdt in dat er doorgespeeld zal worden tot en met 31 oktober, ook al heeft een van beiden een beslis sende voorsprong), zullen gespeeld worden in het Nederlands Congres gebouw. Het publiek, en de organisatoren rekenen op een grote opkomst, zal het grootste deel van de partijen Jive" kunnen volgen in de Swee- linckzaal; slechts enkele partijen zullen door de beide damgiganten in afzondering (de Commissieka mer) worden gespeeld, maar ook dan staat een gesloten televisiecir cuit borg voor een onbelemmerde waarneming. Het materiaal voldoet de hoogste eisen, het onderko men voor de spelers is bij hotel Bel Air optimaal geregeld. Kortom, het organisatiekomitee met de Haagse dammende accountant Aad Ivens als onvermoeibaar initia tiefnemer. heeft in samenwerking met de sponsors voor dermate goede sDeelomstandigheden en -voorwaar den gezorgd, dat zelfs Fischer ze zou goedkeuren, ware hij een dammer ge weest. Jeugdtitel voor Barry v. Haarlem DEN HAAG Tijdens de open Haagse Jeugdkampioenschappen le verde Barry van Haarlem van TAV Leiden een uitstekende prestatie. Zij legde beslag op de titel op de 80 meter voor C-meisJes in de snel le tijd van 10.3. Door deze verrich ting kwam zij tevens in het bezit van de extra-prijs die voor elke ca tegorie beschikbaar werd gesteld. Evenals met Spasski—Fischer zal Teleac op iedere speeldag 's avonds na het tweede Journaal een uitzen ding van een half uur aan de dam-match wijden, waarbij niet al leen de Nederlandse grootmeesters Wiersma en Roozenburg, maar ook Sijbrands en Andreiko zelf com mentaar zullen leveren. Om een en ander ook voor niet geroutineerde „huisdammers" begrijpelijk te ma ken zal Teleac het publiek in het Congresgebouw in de uitzending be trekken door het vragen aan de grootmeesters te laten stellen. De vergelijking met het bloedstol lende gebeuren in Reijkjavik 1972, toen Spasski en Fischer erin slaag den de aandacht van miljoenen ge vangen te houden terwijl het me rendeel van die miljoenen er geen o rendeel van die miljoenen er geen notie van had wat zich nou precies op het schaakbord afspeelde, dringt zich op. De Teleac-uitzendingen van Euwe e«i Muhring (die door hun ongewild komisch samenspel al spoedig met „de gebroeders Pat en Mat" werden aangeduid) waren een doorslaand succes. Verschillende commentatoren noemden de rol van Muhrtoig (de „domme August" die precies de vragen stelde die bij het lekenpubliek rezen: Donner sprak in dit verband over het „seautosko- pisch zien" van de kijker, die zijn eigen „dierlijk onbegrip" op het ge laat van Muhring zag weerspiegeld) als een, voorname reden van deze massale, gebiologeerde belangstelling voor iets onbegrijpelijks. Een andere reden dat SpasskiFi scher de voorpagina's haalde school natuurlijk in de oost-west-konfron- tatie die, mede door het gedrag van Fischer en de sekondanten van Spasski, af en toe de boventoon voerde. En de derde reden was ze ker dat men getuige kon zijn van de dramatische ineenstorting van een hegemonie, die al zo'n kleine veertig Jaar had geduurd (als we, zoals de Sovjet-Russen doen, de tsaristische emigrant Aljechin tot Russisch wereldkampioen bestempe len). Elementen Deze laatste twee elementen, te we ten „oost tegen west" en een op zyn minst afgebrokkelde Sowjet-he- gemonie, zijn ook in het komende duel SijbrandsAndreiko volop aanwezig. Evenals Fischer een tien tal Jaren geleden in het candida- tentoernooi op Curacao deed, heeft Sijbrands de Russen eens van „combine" beschuldigd: in Hengelo 1972 zou Koepermao met opzet van Andreiko verloren hebben om deze laatste volgens een in Moskou be sproken taktiek aan de eindzege te helpen. Hevige ruzies tussen Andreiko en Koeperman enerzijds en Sijbrands anderzijds waren het gevolg; de Russen dreigden zelfs het toernooi te verlaten, de Sowjet-aimbassade vatte de zaak hoog op en Andreiko was zo aangeslagen dat hij zijn partij uit de volgende ronde „we gens ziekte" verzuimde. De zaak werd uiteindelijk gesust, maar het heeft de relatie tussen Andreiko en Sijbrands (die z'n beschuldiging ove rigens nooit heeft willen terugne men, omdat hij niet van vermoe dens, maar van feitenkennis zegt uit te gaan) wezenlijk aangetast. Tijdens het KSH-toernooi. dat ruim een maand geleden in Hoogezand werd gespeeld en waarin Andreiko een overtuigende eerste plaats be haalde, kwam Sijbrands geregeld kijken, maar het kontakt tussen hem en de Rus bleef beperkt tot een handdruk op de openingsdag. Ook nu. terwijl Andreiko al enkele dagen in Den Haag is, hebben de beide dammers nog geen woord met elkaar gewisseld en geen glimp van elkaar gezien. Het is overigens hele maal niet zo. dat Sijbrands om po litieke redenen Andreiko niet kan zetten. „Ik verafschuw het Sowjetregiem, en ik vind het eigenlijk helemaal niet prettig dat ook de Sowjetambassa- deur voor de opening is uitgeno digd, maar de Russische dammers beschouw ik niet als vertegenwoor digers van dat regiem. Ik heb veel vrienden in Rusland", verklaarde Sijbrands onlangs tegen me. Toen ik hem vroeg wat hij over de ko mende match kon zeggen, ant woordde hij„Veel hangt af van wat Andreiko gaat doen. Zoals be kend heb ik genoeg aan een gelijk spel, 20-20. Maar ik zou er niet ge lukkig mee zijn, als dat resultaat door 20 remises werd verkregen, zoals in de laatste match tussen Koeperman en Andreiko. Zoiets is nu eenmaal geen reklame voor het dammen, en dat is nou juist een heel belangrijk aspekt van deze match: propaganda voor het spel. Daarom wil ik wel degelijk een paar partijen winnen, maar dan moet Andreiko ook willen vechten. Als hij dat niet wil ge beurt er niets; eerlijk gezegd ben ik er bang voor dat hij het daarop zal aansturen: twintig remises maken, dan heeft hij tenminste niet verlo ren en houdt hij zijn aanzien thuis. Ik geloof niet dat het damspel hem zozeer ter harte gaat, dat hij er persoonlijk risiko's voor durft te nemen." Andreiko zelf blijkt een geheel an dere mening toegedaan. Ik had met hem en zijn sekondant, Iser Koe perman, een gesprek in de lobby van het Bel Air-hotel. Aanleiding tot deze bijeenkomst was het pris- maboek over Sijbrands, dat een de zer dagen op de markt komt en waarin de Eindhovense Journalist Jules Welling in het biografisch» Ton Sijbrands en Andris Andreiko (zittend)koele relatie. gedeelte de kombine-kwestie van Hengelo omstandig uit de doeken doet. Andreiko en Koeperman had den uit de tekst de indruk gekregen met een recente verklaring van Sij brands van doen te hebben en wa ren daar zeer verontwaardigd over: „Wat hij nou allemaal weer over me schrijft! Misschien speel ik wel helemaal niet", was Andreiko's tele fonische. op dit misverstand berus tende kommentaar. Toen ik de gewraakte passage ver taald had en had duidelijk gemaakt dat het hier slechts een historisch verslag betrof luwde de opwinding vrij snel. De prompte reaktie be wijst echter duidelijk, hoe sterk deze hele zaak nog steeds bij de Russen speelt. Andreiko over de match: „Sijbrands moet eerder bang zijn voor mij dan ik voor hem. Per slot van rekening heb ik de laatste partij tegen hem die niet remise werd van hem ge wonnen. Dat was in 1969 weliswaar, maar toen was hij al een sterk grootmeester. Naturulijk ga ik deze match winnen, ook al heb ik de handicap dat ik in feite met een punt achterstand begin, omdat ik niet aan 20-20 genoeg heb zoals hij. Maar ik ben uitstekend in vorm; in Rusland heb ik nog een trainings match gespeeld tegen een sterke Russische dammer en met ruim verschil gewonnen." Dat Andreiko het relatief moeilijker zal krijgen dan Sijbrands is zonder meer een feit. Op dit niveau moet ieder risiko, dat om de tegenstander uit het zadel te lichten genomen moet worden, op een goudschaaltje worden afgewogen. Voor Andreiko, die zichzelf als amateur beschouwt („Ik heb een baan in het leger, een gewone dagtaak. Ze komen me ech ter wel altijd tegemoet als het om dammen gaat") zou het risiko van een nederlaag eigenlijk niet zo zwaar moeten wegen, althans niet zo zwaar als voor Sijbrands die als professional met dammen in zijn levensonderhoud voorziet. Anders gezegd: als een echte ama teur zal Andreiko er in alle 20 par tijen fel tegenaan moeten gaan en risiko's moeten nemen om de 21 be nodigde punten bij elkaar te scoren. Het moet in deze match inderdaad van de Rus komen. Als hij wil, dan wordt het, ongeacht het resultaat, een „Spasski-Fischer"een kijkspel voor het brede publiek, voorpagina nieuws, de enige echte „match van de eeuw". LEIDEN -Na de slechte start van vorige week hebben de Leidse badmintonverenigingen zich nu wel van hun sterkste zijde laten zien. VEGLO ging op „visite" in Den Haag en bracht Mariahoeven 1 'n forse ne derlaag toe: 2-9. Alle enkelpartijen werden gewonnen. Individueel zijn Ed Guérin cs erg sterk. De mixed- dubbels en dubbels verkeren bij Veglo nog in een experimenteel stadium deze competitie, maar het gaat steeds beter. BC Leiden trad aan in sport hal Jan van Galen in Amsterdam waar het de strijd aanbond met Slo- bermeer 2. De pas gepromoveerde Leidenaars hadden nu minder last van de zenuwen en behaalden een schitterende overwinning van 7-1. Al leen Jolanda Heemskerk heeft haar vorm in deze competitie nog niet te pakken en is vaak nog te onzeker. Het tweede team behaalde in Delft 'n 5-3 overwinning. Deze nieuwe „landelijke" spelers speelden alle partijen in drie sets B.C. Meerburg met Aad de Vrind aan het hoofd moest nu genoegen nemen met een 4-4 gelijkspel. Volgende week wordt door de landelijke teams niet ge speeld. Stevig verlies dammers LDG LEIDEN Het Leids Damgenoot- schap heeft een zeer teleurstellend weekeinde achter de rug. De drie teams wisten slechts twee punten te vergaren. Het eerste tiental leed in de tweede ronde van de nationale competitie een verpletterende neder laag tegen Excelsior uit Den Bosch. Met maar liefst 164 wer den de Leidenaars naar huis ge stuurd. De punten werden gescoord door E. Bronstring W. Heemskerk, A. v. d. Kwartel en C. Tazelaar die allen remise speelden. Ook de tegen standers hadden een gelijkopgaande wedstrijd verwacht, met ongeveer 'n 10—10 uitslag. Het tweede tiental trad met slechts 8 spelers aante gen HDC II. Ondanks de reglemen taire 4—0 achterstand wisten de Lei denaars toch nog gelijk te spelen met 10—10, waarmee HDC nog goed wegkwam, omdat S. Mandi van LDG remise uit handen gaf en ver loor. Het derde team, dat in de vijftallencompetitie van de LDDB uitkomt, speelde met 5—5 gelijk te gen Lisse. Zaterdag as. speelt het eerst© tiental van LDG in de derde ronde van de Nationale competitie tegen Monster, in het clubgebouw Pieterskerkstraat 1 fee Leiden. Aan vang 1 uur. ADVERTENTIE PEUGEOT Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor. 135 km/u; voorwielaandrq ving; versnellmgspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor. trommelremmen achter vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembi|Steiling ij iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aar de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13