Vierduizend gevangenen na staatsgreep in Chili ZWEEDSE KONING GUSTAAF ADOLF VI: DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS Drinken. nieuwe hunter filler Opec-landen verhogen prijs van ruwe olie Oudste regerende monarch ter wereld overleden Y eiligheidstroepen bij bezoek Heath aan Ierse republiek GEVELREINIGING Generaals maken bekend in televisie-rede: 25 voor f 1,75 PAGINA 4 BUITENLAND MAANDAG 17 SEPTEMBER 1} STOCKHOLM (AP) Koning was tijdens een tenniswedstrijd in Gustaaf Adolf van Zweden was de Baasstad. Na afloop van de wedstrijd juiste man op de Juiste plaats. Hij sprong hij over het verlaagde net oan hield van zijn werk, waarvoor hij een de Amerikaanse kampioen Stan voorbereiding van 43 jaar als kroon- Smith te kunnen feliciteren, prins heeft gehad, en de Zweden Veel animo had hü altijd voor het hielden van hem als hun deskundige bijwonen van tenniswedstrijden en leider. het uitreiken van de jaarlijkse na- Oscar Frederick Wilhelm Olaf tionale onderscheidingen. Hij zou het Gustaaf VI Adolf was op vele ma- uitreiken van de onderscheidingen in nieren een unieke persoon, niet al- november van het afgelopen Jaar niet leen als de oudste, nog regerende hebben gemist als prinses Sibylla niet monarch in de wereld. In zijn leven was gestorven, spoedig na de dood heeft hU zulke verschillende persoon- van koningin Louise. Hij bleef het lijkheden ontmoet als keizer Franz afgelopen jaar achter als een man Joseph, Tsaar Nlcolaas, Ingrld Berg- die steeds eenzamer werd. man, tennisster Stan Smith om Hij besteedde veel aandacht aan er maar een paar te noemen. zijn familie, zelfs aan zijn achter- Twee maal is hij getrouwd ge weest met Britse vrouwen van adel lijke bloede, hij was Brits admiraal. Deens generaal en had meer groot- kleinkinderen. Zelf heeft hij heel wat jaren besteed aan de voorbereiding op zijn püchten als koning en onder wees hij de jonge kroonprins Carl wie ook in bezit van het Grootkruis Christina, die aan een Amerikaanse het Franse Legion d'Honneur. universiteit studeerde en nog onge- Hij was een vermaard archeoloog, historicus, verzamelaar van Chinees aardewerk en plantkundige. Maar hij ook een sportman, die net huwd is. Staatsiebezoeken bereidde hij altijd tot in de kleinste details voor. Toen hij in 1963 op 80-Jarige leeftijd een zijn vader tot op hoge leeftijd tennis bezoek aan de Franse president De en golf speelde en die de spelregels Gaulle bracht verbaasde hij iedereen van het ijshockey kende. Tot voor met het door hem zelf opgestelde enkele Jaren geleden ging hij forel- programma. In de vier dagen dat len vissen in verafgelegen watertjes het bezoek duurde had hij 46 "werk- Archeologie uren". Zijn werkschema was altijd even druk, zelfs tijdens het laatste staatsbezoek aan Bonn, dat hij vo rig Jaar aflegde. Medisch wonder blootshoofds de koude najaarswinden. Een miljoen Zweden brachten hem Een van de laatste foto's van de Zweedse koning Gustaaf VI Adolf, die vandaag op 90-jarige leeftijd in een ziekenhuis is overleden. Hij was een liefhebber van zoete desserts en ging vaak naar de keu ken van het 600 kamers tellende pa leis om zijn lievelingstoetjes daar Bernadottes, is in het verleden wel zelf op te kloppen. Zijn lievelings- beschreven a-ls een medisch wonder toetje was het zoete Italiaanse Zbag- en k®t levend bewijs van hoe een lione en dat was geen toeval, want a°tieve levensstijl tot op hoge leef- voor zijn grote hobby, archeologie, ^ijd iemand vitaal houdt. Tot het ging hij vaak naar Italië. afgelopen jaar sliep hij als een os In Italië, waar de koning incog- en ondervond alleen wat hinder van nito reisde, als "de graaf van Grips- een geringe doofheid aan een oor. holm", zocht hij in de herfstmaanden vaak naar overblijfselen van de kui tuur der Etruriërs in de heuvels van Tosca. De koning voelde zich pas lekker als hij na een goede vondst ziJn tweede vrouw, Louise Mounbat in een bemodderde broek van zijn ten, in 1965. avondmaal kon genieten, zo vertel- De gelukkigste dag in zijn leven den goede vrienden van hem. was waarschijnlijk zijn 90-ste ver- Een bekende republikeinse Zweedse jaardag op 11 november van het af schrijver heeft eens gezegd, dat "ko- gelopen Jaar. Die dag werd hij, in ge- ningen die oude potten opgraven er- zeischap van z«n familie, spontaan e» ztm voor zorgen dat de monarchie nog toegejuicht door honderdduizenden dank aan terwijl de zon lang bestaat". Dat hij zo enorm po- mensen op straat en trotseerde hü ondergaat pulair in Zweden was had hij voor- Prins Carl Gustaaf, die zijn grootvader als zal opvolgen. De 27-jarige troonopvolger koning van Zweden is nog vrijgezel. Vermiste pilootjf at rauwe kikkers MONTROSE Een Ameriki piloot die vier dagen alleen ln de*J gen had doorgebracht nadat vliegtuigje was neergestort, zegt hij zijn leven heeft te danken aan militaire training voor overleving. De 35-jarige Richard G. Tabor, zaterdagochtend vroeg werd ger^ verklaarde dat hij rauwe kikken i wilde bessen neeft gegeten en *at uit beken heeft gedronken. Het opleidingsvliegtuig Tweede Wereldoorlog waarmee L vloog, kwam terecht in de bossen de bergen ten westen van Mom in Colorado. Odanks verwondingen aan rugs ribben, slaagde hij er in zich uUj wrak te bevrijden. Hij had een ft toen redders hem vonden. Hij r, in een ziekenhuis in Montrose q nomen en maakt het nu tan* goed. "RODE LEGEB DREIGT MET NIEUWE GEWELD BEIROET Het klandesft Maoistische "Rode Leger" in Jij heeft nieuwe gewelddaden au kondigd ter ondersteuning van Palestijnse zaak. In een in Beiroet verschijnend i zetsblad zegt het „Rode Leger", het'„het internationale revolution geweld" zal opvoeren. Het zal ft in hand met de Palestijnen saa werken en zich aan geen intern* nale wetten storen". Het Japanse "Rode Leger" i dat het het recht heeft "het Pent* in Washington op te blazen en Isj rialisten'te doden, omdat het recht aanmatigen 1 Arabieren te doden". leven waren de dood van zijn zoon, een speciale lijst te zetten. Onder in 1947 bi) een 'vlte^gwS de inschenken die hij van hoog en het leven kwam en de dood van P"1™*bevonden zich eenvou- dige breiwerken en houten voorwer pen van mensen uit alle delen van het land. In een van zijn laatste persoonlijke redevoeringen, een simpel en ont roerende blijk van zijn overtuiging, nam de koning de geschenken in nu voor me LONDEN De strenge veiligheids- echter in haar verklaring: "U kunt al te danken aan het feit dat hij pre cies wist in hoeverre hij "volks" kon zijn en dat hij zonder mankeren aan zijn motto vasthield: "de plicht gaat boven alles". maatregelen rondom het bezoek, dat de Engelse premier Heath vandaag aan zijn Ierse collega Cosgrave brengt, zijn zo mogelijk nog ver scherpt, nadat zaterdag de militante vleugel van de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger Heath in 'n persoonlijke boodschap heeft ge waarschuwd "te zullen toeslaan waar en wanneer zij dit noodzakelijk acht". De IRA dreigt daarmee door te gaan totdat de Britse troepen zijn teruggetrokken uit Noord-Ierland. Volgens Scotland Yard laat de IRA in haar recente verklaring doorsche- Sportman Al vroeg liet hij zien dat hij pre cies het tegenovergestelde zou zijn van zijn dominerende vader Gustaaf V, die op de troon bleef totdat hij 92 was. Zijn vader was een kleurrijke maar gereserveerde en aartsconser vatieve persoonlijkheid. Toen Gustaaf IV eindelijk de troon besteeg moder niseerde hij het hof. In de twee de cennia dat hiJ als kaning regeerde, onrust in Noord-Ierland wilt beëindi- reisde hij veel door het land om in gen. zult u moeten praten met de contact met zijn volk te komen, mensen die het aangaan". praten wat u wilt met niet terzake doende politici. Als u werkelijk de WENEN De O pee, de organisa- In Dublin zijn speciale veiligheids troepen ingezet. Gevechtsauto's en helikopters zijn gebruikt om de Ier se hoofdstad te zuiveren van subver sieve elementen. De Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft de arbeiders opgeroepen te demonstre ren tegen de besprekingen. Over het bezoek zelf is vrijwel niets Hij zei niet wat de O pee eventueel tie der olie-producerende landen, zou gaan ondernemen. Zowel Chene I)e laatste maal daT kmiing^Gustaaf heeft gisteren besloten hogere olie- als Jose Manuel de los Riosvan de Adolf zich in het openbaar liet zien P^zen .te gaan vragen voor acht der Venezolaanse delegatie hebben ver- 12 leden. Besprekingen van de zes klaard dat hogere olieprijzen die de landen van de Perzische Golf met Opec-leden wensten niet zouden lei- de westerse oliemaatschappijen zul- den tot verhoging der consumenten- len op 8 oktober te Wenen beginnen. De twee andere landen voor welke de verhogingen ook zouden moeten gaan gelden, zijn Libië en Nigerië. meren dat zij verantwoordelijk is voor hekend gemaakt. Ook niet waar de de recente bomaanslagen in Londen, Birmingham en Manchester. In de verklaring wordt ook gezin speeld op de besprekingen tussen de belde premiers over de toekomst van Noord-Ierland. Heath ziet ln de ont moeting met de Ierse premier een kans om een einde te maken aan het twee staatslieden met elkaar zouden onderhandelen. Om veiligheidsrede nen had men een aantal mogelijke ontmoetingsplaatsen in gereedheid gebracht. Verwacht werd dat de twee premiers alléén met elkaar zouden praten, zonder wederzijdse ministers. Het is de eerste keer sinds vijftig geweld in Ulster. Maar de IRA zegt Jaar da^ een Britse premier een offi cieel bezoek aan de Ierse republiek Bomaanslag op ITT-kantoor in Zürich ZURICH Onbekenden hebben gisterochtend vroeg een bom gegooid in het kantoor in Zürich van het Amerikaanse concern ITT. Het bo venste deel van het gebouw is ver nield en de schade wordt op f 0,5 min. geschat. Een waker, die zich alleen in het pand bevond, bleef ongedeerd. Op ITT is de laatste maanden veel kri tiek geuit omdat het concern de te genstanders van president Allende van Chili grootscheeps zou steunen. Afgerukte arm weer aangenaaid NEW YORK Een zeventienjarig Amerikaanse meisje heeft een kans van vijftig percent weer de volledige beschikking te krijgen over een arm die werd afgerukt toen de schoolbus waarin ze reed, een pilaar raakte. „Het is nu 36 uur geleden en het ziet er goed uit," aüdus de chirurg die de leiding had van een team dat de arm weer heeft bevestigd. Artsen hebben tien uur achtereen gewerkt om de beenderen, bloedvaten en ze nuwen weer aan elkaar te bevestigen. „We moeten nu nog afwachten of de zenuwen weer op hun oude plaats aangroeien," zo verklaarde de chirurg. Voor veilige schoonmaak van ALLE SOORTEN STEEN etc., etc., schakelt U vakmensen in Prijsopgaven vrijblijvend. HEKRO hogedrukrednlgingsbedrijiven ZEIST, Laan van Vollenhove 2181, Telefoon 03404—24010. prijzen. De landen van de O pee winnen ge zamenlijk meer dan 20 miljoen va ten olie per dag, en de maatschap- De "regeling zal zich vermoedelijk pijen, die volgens de Opec sinds het vroeger of later ook tot de andere landen gaan uitstrekken, want, zoals akkoord van Teheran van 1971 extra-winst hadden gemaakt (door 'n afgevaardigde van Equador zei, wat het stijgen van de wereld prijzen) een land overkomt, raakt ons allen". van meer dan 8 miljard dollar, zou- De secretaris-generaal van de den deze Opec, de Algerijn dr. Abderrachman Chene, heeft meegedeeld dat de or ganisatie Libië zal steunen "in wat dit land ook onderneemt" ten aan zien van de recente overname van 51 procent van de eigendommen van de acht in dat land werkzame buitenlandse oliemaatschappijen. moet teruggeven. Dat bedoelden de sprekers toen zij spraken over het verhogen hunner olieprijzen. De Opec vertegenwoordigt de olie- belangen van Aboe Dhabi, Algerije, Indonesië, Perzië, Irak, Koeweit, Li bië, Nigeria, Qatar, Saoedi-Arabië en Venezuela. SANTIAGO De nieuwe Chileense minister van Binnenlandse Zaken, fcuneraal Oscar Bonilla, heeft gister avond in een televisie-uitzending be kendgemaakt dat de Junta ongeveer 4.000 mensen heeft aangehouden. Hij zei dat de strijdkrachten „extremis ten en buitenlanders" onverzoenlijk zullen vervolgen. Voor iedere gedode soldaat zullen er tien klaar staan cm zijn wapen over te nemen om het geweld uit te roeien, aldus de gene raal. „We zullen geen steen op de an dere laten totdat de buitenlandse ex- ticmisten het land uit zijn", zo zei hi Kolonel Rigoberto Rubio, secreta ris-generaal van het Chileense leger. h*eft in een telefonisch interview ge- v gd dat in Chili sinds de staatsgreep van dinsdag hoogstens 200 mensen zijn gedood. Hij deelde mee dat de vroegere chef van de politie-inlich- tUigendienst, Eduardo Barrientos, Aas omgekomen „aan het hoofd van ees gewapende groep die zich tegen de strijdkrachten verzette." De se cretaris van de Socialistische Partil, Raul Altamirano, was naar zijn zeg gen op de vlucht maar kon elk ogen blik gearresteerd worden. Hij zei a at sinds dinsdag geen ministers of p<-1 lementariërs waren gedood. Het uitgaansverbod in Chili wordt vandaag verzocht. Het zal tussen 07.00 en 19.00 uur niet van kracht zijn. Tot dusver duurde het uitgaans verbod van 18.30 uur tot 10.30 uur. Premier Gough Whitlam van Aus tralië heeft de Australische ambas sadeur uit Chili teruggeroepen na de staatsgreep van vorige week. Volgens een regeringsoordvoerder in Canber ra betekent het terugroepen van de ambassadeur geen verbreking van de diplomatieke betrekkingen. In Buenos Aires hebben Argentijnse stads-guerrilleros gisteren een kan toor van de Amerikaanse „First Na tional City Bank" in brand gestoken uit protest tegen Amerikaanse be trokkenheid bij de Chileense coup, zo heeft de politie meegedeeld. In de Argentijnse hoofdstad hebben meer dan 100.000 mensen betoogd tegen de militaire machtsovername in Chili. De weduwe van president Allende heeft in Mexoco-stad opgeroepen tot internationale solidariteit met dege- ner die zich tegen de Junta verzet ten. „We vrezen de represailles die al begonnen zijn tegen onze medestan ders, tegen de arbeiders en de studen ten. We willen dat alle landen een stem van protest verheffen om e voorkomen dat de reactie en het fas cisme zich van andere landen mees ier maken. Laat het voorbeeld van Chili tot lering strekken." Mevrouw Allende bevestigde het bestaan van verzetshaarden in Chili: „Wij weten dat de achtergeblevenen ondergronds zi.in gegaan". Mevrouw Allende heeft in een te lefonisch vraaggesprek met een Me xicaans televisiestation gezegd dat zi. met haar man heeft gesproken vlak voor diens dood. „HIJ heeft zelf moord gepleegd omdat hij me had gezegd dit te zullen doen. Zijn laatste woorden waren: blijf thuis, het gaat ernstig worden. Zij bombarderen net palels". „Mijn man", aldus de weduwe, „pleegde zelfmoord met een machl- epistool dat hem door Fidel Castro ten geschenke was gegeven. Hij had me al eens gezegd nooit als presi dent het paleis te zullen verlaten, en er de voorkeur aan te geven zich het leven te ontnemen". Voordat hij het a a pen op zichzelf had gericht zou Al lorde nog aan de gevechten om het paleis hebben deelgenomen. (Hunter-achtigheden) De moeilijkheid is, de meeste mensen kunnen niet drinken. Die staan maar te laaien en na een uurtje storten ze in. Vallen ze om. Worden ze niet goed. Gaan ze staan lallen. Of enorm uit hun nek kletsen. Of vreemde mensen lastig vallen. Of alsmaar hetzelfde verhaal vertellen. Of ruzie zoeken. Of mensen aan derlui lichaam zitten. Gaan ze plotseling de Don Juan uithangen tegen jonge meiden. Drankjes aanbieden. Slijmen. Aan ze zitten. Omdat ze niet kunnen drinken. Ik kan wel drinken. Mij hoeven ze geen drinken te leren. Ik ga niet staan lallen. Ik zal niet omvallen of beroerd worden. Ik Jij niet? Nou, ik wel hoor. Als ik te veel op heb ga ik wel degelijk staan lallen, uit mijn nek kletsen,vreemde mensen lastigvallen, voortdurend hetzelfde verhaal vertellen, omvallen, onwel worden. Daarom neem ik nog één borreltje en rook ik nog één Huntertje en dan ga ik naar huis. Een Hunter man houdt niet van overdreven dingen. Z'n sigaretje rookt-ie om de smaak en nergens anders om. En da's nou precies wat Hunter geeft. Geen poespas. Maar gewoon waarvoor je geld. 25x smaak zonder poespas

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4