eidse regio schitterde op Bamburgs corsodag Stop Kalkar ERSTE PAAL ORLEIBOÜW Kennis 3 oktober kan niet in binnenstad Leidato tevreden Milieucursus in Leiden MANDAG 17 SEPTEMBER 1973 LAMBURG ,,Dat was Holland Promotie op z'n best. eze Holland Dag met bloemencorso en weidefeest zal de schiedenis ingaan als één van de hoogtepunten van de S3 F ^an n Jaar Burende 3e Hamburgse Int. Garten- u Ausstellung. Nog nooit zijn er bij mijn weten zoveel üisen rond het stadhuis op de been geweest als op deze irso-zaterdag. Ook het bezoek aan de I.G.A. bereikte met 100.000 op één dag een record. Normaal komen er tij- 3 het weekeinde zo'n 60.000 bezoekers. Het was een weldige show". W woorden tekenden we op uit de mond van senator Wil li lm Eckström, die in het Hamburgse stadsbestuur de agra- uur' che zaken behartigt en daardoor ook de supervisie heeft over fraaie stadsparken, waarin nu de I.G.A. wordt gehouden. weeb* SS S 1,1 ,rse ^iart van de mensen stond het :rdag. kort na het middaguur op plein voor het prachtige oude aburgse raadhuis. Al die kijkers de verdere route was het niet •uk brachten langdurig de iden op elkaar voor de dik mieter lange stoet van twaalf irige praalwagens, de showende iekkorpsen, de Friese sjezen, de loristische groep uit Losser met en uit grootvaders tijd, de rol- latsende „Flamingo's uit 's-Gra- het Brabantse klokkenspel r e draaiorgels. Leidse regio leverde [rijk aandeel aan dit kleurrijke en aan het weidefeest und Blumen". De V.V.V. twijk" was er met de praalwa- Vissen," „Kunst en Genoegen" nciscus" uit Leiden, „Wilhel- uit Rijnsburg en „Trouw Blijcken" uit Lisse zorgden sprankelende muzikale show en arrangeurs, zoals Cor - —loning uit Rijnsburg, Niek va.. Voort uit Leiden. Cor v. d. Berg- t uit Noord wij kerh out. Jan tingen uit Voorhout en Henk v.d. uit Wassenaar, hadden onder tieke leiding van Willem Buur- uit Oegstgeest. een mooie stoet Praalwagens vol lentoeven en agrarische pro- Twaalf tot veertien uur zijn linders met hun assistenten be- geweest met het ^.flwagens met door Rijnsburger Zwaan gekochte bloemen. noviteit bij, namelijk de Bloembollenraad toeven van uitsluitend tulpen bloei getrokken voor dit ement. Daar keek men in Ham- MtiÉ^ Tekst en foto Cees Combee werd gegeven waren enige muziek korpsen nog niet gearriveerd. Onder weg had men te kampen gehad met dichte mist. Daardoor konden de bus sen maar stapvoets rijden. Ze wer den onderweg in de stoet opgeno men, zodat een compleet corso langs de autoriteiten kon rijden. Het door N.B.T.'s Paul Warnaar georganiseerde weidefeest is 's mid dags en 's avonds uitgemond in een grandioos gebeuren met vele, vele duizenden kijkers. Men kon er hand werklieden in de marktkraampjes aan het werk zien en men kon kij ken naar muzikale shows van de iNederlandse muziekkorpsen, naar t voorrijden van de Friese sjezen, naar de rolschaatsdemonstraties en naar het optreden van de popgroep „Hauserorkater" uit Aalsmeer. Voorts Icon men er een harinkje verschal ken of een'onvervalste paling. Mr. Jan van der Plas en Chris verplancke zorgden er met de mede werkers (sters) van het Katwijkse V.V.V.-kantoor voor, dat de Ham burgers op de hoogte werden gesteld, uat een volledig verzorgd verblijf in ae vissers- en badplaats per dag min der kost dan een nacht logeren in een Hamburgs hotel. Ook hadden zij gesprekken met talrijke toeroperators uit Hamburg en omgeving. itu toev l bal wel v op. de eretribune voor het histo- Hamburgse raadhuis zaten ve- gJ rominente Nederlandse gasten: iwraad ir. J. van Hameien le Nederlandse ambassade in de burgemeesters G. W. baron Dedem uit Boskoop en B. H. uit Rijnsburg, bestuursle- van de Nederlandse bloemenvei- tn, zoals uit Rijnsburg onder lei voorzitter Piet van Delft de stichting „Rijnsburg's met voorzitter Cees wenburg, voorzitter en directeur V.V.V. „Katwijk," respectieve- r. Jan van der Plas en Chris ïcke, mr. P. P. A. Teunissen, Etter, en J. Wegman Bzn, on- irzitter van de Vereniging „De srlandse Bloemisterij" en directeur Duitsland van het ,1 Bureau voor Toerisme. Na voorbij rijden van de bloemen- het stadhuis een ils angst door senator Eckström. voorbereiding voor het corso wel wat voeten in aarde ge- veel tijd gevergd. Op het kree^te moment dreigde er nog iets te lopen, want toen het fdftignaal een klein half Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Volkstuin Dat weten de volkstuinders dan maar in één avond! De Leidse raad boog voor wethouder Kret. Dus geen vergoeding voor de groep minst- draagkrachtigen. De Leidse volks tuinder is net een nomade, maar dan een nomade, die men steeds laat bouwen en beginnen en dan een pennestreek of een raadsbesluit en hij is niet meer. Ja hij mag weer op- Charles nieuw beginnen. Hoe lang moeten we van het zo doorgaan, wanneer zal de tijd aanbreken dat alles wettelijk en lan delijk geregeld zal zijn? Dat we niet aan de politiek overgeleverd zijn. Of moet er dan toch eerst een andere samenstelling van raad en kamers te laat ;ndIIDEN Volgende week maan- ilddag om 4 uur zal burge- ultzgtfl. Y\s de eerste paal slaan iet complex woningen, dat de bouwcombinatie Leibouw BV Merenwijk gaat bouwen. 2J, j ustitie Ik wil besluiten met een woord van dank aan DS '70er Zunderman voor de poging om moreel recht te ver krijgen voor een kleine groep. De andere heren bedankt voor de tegen werking over een zaak waar zij blijkbaar geen notie van hadden. Anders is hun houding niet te ver klaren. M. DEN HARTOG Formosastraat 46 Leiden. Woningnood Al vijf Jaar sta ik ingeschreven als woningzoekende, waarvan drie Jaar urgent. Ik vraag me af waarom een alleenstaande vrouw met drie kinderen anders behandeld wordt dan een gehuwd paar. Myn „woning" is in zeer slechte staat: geen plafond in de keuken, gaten in de muren, een lekke schoor steen en vochtig. Ik heb twee ka mers, waarvan ik er één als slaap kamer gebruik. Daar slapen mijn drie zoontjes (10, 6 en 3 Jaar) en ik zelf, maar ik houd deze onmogelijke toestand niet langer vol. Twee we ken geleden kreeg ik uw blad van 11 september heb- *e kunnen lezen dat een extra ilflil "ging van de ziekenfondspremie ^zakelijk is. Ook werden we er 'u kennis gesteld dat die arts «erenveen wel genegen was dat miljoen wat hij te veel had ge werd (zich toegeëigend) aan "ekenfondsen terug te betalen. ju meer gevallen bekend dat er I [I rote bedragen zijn gedeclareerd, inzinking. Door zijn slecht gezond- Voor niets gaat de zon op. Uit zon licht is elektriciteit te maken. Maar ook met een snelle kweekreactor. Of wel een nog niet voltooide kerncen trale in Kalkar, Duitsland. Elektri citeit gebruiken kost geld. Een ver hoging van 3 zou de bouw van de reaktor moeten bekostigen. Als Nederlandse bijdrage aan de fl. 2.000.000.000.—die dit le Euro pese experiment kost. De winst op het reeds geïnvesteerde geld van V.M.F. en Neratoom is door de vori ge (en huidige?) regering gegaran deerd. Te betalen van die 3% extra, ingevoerd door volksvertegenwoordi gers. Wie van de kiezers van deze volksvertegenwoordigers wist iets van deze plannen? Wie van de kie zers wil dat die plannen worden uit gevoerd? Wie wil de levensgevaar lijke RISICO'S? Zo'n snelle kweek- reaktor produceert zijn eigen brand stof, meer dan hij zelf op kan. Het overblijvende afval is giftig en radio- aktief. Platonium. Het blijft eeuwen lang zeer riskant by vervoer en op slag. In de U.S.A. is zo'n type reak tor bijna door defekte koeling in een atoombom veranderd in 1966 en sindsdien gesloten. Een voorbeeld van de levensgevaarlijke risiko's. Wilt u nog pakweg 20 Jaar elektrici teit en dan door een, ach Ja, men selijk foutje, BOEM, AMEN? Wilt u daaraan meewerken door 3% extra te betalen? Zo Ja, heel erg Jammer. Maar als u dan de pick-up aanzet, denkt u dan aan de buren voor het geluid en de risico's van kernenergie? Doe anders net als het M.A.N. (Milieu Aktiecentrum Nederland). Protesteer d.m.v. uw handtekening. Het M.A.N. haalt die op in de buurt en in de stad, op de markt, etc. (medewerkers gevraagd). Leiden telt plm. 100.000 inwoners. Met plm. 100.000 handtekeningen uit protest kan de gemeenteraad niet beslissen de 3% extra te laten betalen. JAN PELIKAAN. Hooigracht 5 HARRY BODDÉ, Rijn- en Schiekade 105. Leiden. alles in het werk gesteld om Allende uit het zadel te helpen. De ITT, een belangrijke industriële vestiging in Chili, hielp hen daarbij. Nu zien we dat wat door het volk gekozen is met een klap wordt neer geslagen. De strijd voor een recht vaardiger maatschappij wordt ge straft met moord en bruut geweld. (Als enige reaktie op de dag van de staatsgreep komt het bericht uit Amerika dat de koperaandelen ge stegen zijn). Hoe kunnen we de Chi leense bevolking het beste steunen en wat doen de politieke partijen en onze regering. Den Uil legt een verklaring af dat hij diep geschokt is. De progressieve 3 (PvdA, PPR, D'66) en de PSP houden een beto ging en nemen 2 minuten stilte in acht. Zijn ze geschokt omdat het geloof in parlementaire hervormin gen wordt aangetast en de kapitalis ten hun ware gezicht laten zien! Van de socialisten in de regering zou Je verwachten dat zij ook een serieus begin maken met het afbre ken van de macht van het kapitaal. De wet van de huurharmonisatie over 1973 is door de volksvertegen woordiging aangenomen (iedereen, ook PvdA, stemde voor, alleen de PSP en CPN waren tegen). Ook wil len ze de SHELL 20 miljoen cadeau geven. We kunnen de Chileense bevol king steunen door haar b.v. geld te sturen, maar wij, de Socialistische Partij, zijn van mening dat de be volking in Chili uiteindelijk de beste steun krijgt als wij hier in Neder land vechten voor een socialistische maatschappij. Van de progressieve regering en de Pvd A merken we echter niets. Marcel van Dam gaat niet tegen de wetten van het vorige kabinet in en voert zo de lijn Bies heuvel door (huurverhoging van 72-73 wil hij toch innen). Het is makkelijk praten over solidariteit met Allende en socialisten in een waar het op aan »r het socialisme in LEIDEN Op de Hooigracht heeft gistermiddag een aanrijding plaatsgevonden tussen een bestel auto en een personenauto. De be stel reed over de Nieuwe Rijn richting Kaarsemakerstraat en verleende geen voorrang aan de personenauto die op de Hooi gracht reed. De bestelauto schoot de Gansoordbrug op en botste te gen de leuning. Hij raakte een driejarig jongetje, dat in het wa ter viel. Het kind werd door zijn vader weer op het droge gebracht. Beide auto's en ook de brugleu ning werden beschadigd. Niemand liep ernstige verwondingen op. (Foto Jan Holvast). WAGENINGEN Aan de Land bouwhogeschool Wageningen zijn ge slaagd voor het ingenieursexamen tropische landhuishoudkundeI. P. Reawaruw te Alphen aan den Rijn, cul tuur techniek (waterzuivering)W. C. P. M. Bots te Leiden. LEIDEN In een brief aan de wijkvereniging A-«.;u£ gaat het be stuur van de 3 Oktobervereeniging in op de gedachte om de 3 oktober feesten weer naar de binnenstad te laten verhuizen. Aktief had dit idee gelanceerd naar aanleiding van het grote succes van de viering vaci het 25-jarig regeringsjubileum van Ko ningin Juliana, die ook voorname lijk in de binnenstad werd gehouden. Ook de PAK-fractie heeft laten we ten de 3 oktoberviering wel weer naar de binnenstad te willen laten ver huizen. De 3 October Vereeniging verklaavt de voering van het regeringsjubileum van de koningin zeer geslaagd te hebben gevonden. Men voegt daar echter aan toe, dat het „uitzonderlijk fraaie weer en de duidelijke wens van de bevolking om dit feest hoe dan Samenwerking Indonesische taalkundigen LEIDEN Vandaag is aan de Leidse universiteit het universitair samenwerkingsproject postdoctorale opleiding en onderzoekstraining van Indonesische taalkundigen afgeslo ten. Dertien deelnemers hebben uit handen van rector magnificus prof. dr. A. F. Cohen het diploma ontvan gen. De cursus werd verzorgd door de vakgroep talen en culturen van Zuid-oost-Azië (onder voorzitter schap van prof. dr. A. Teeuw) en ge financierd uit Nederlandse ontwik kelingsfondsen. Nog deze maand zal een delegatie uit Indonesië met de Leidse univer siteit overleggen over een mogelijke voortzetting van de samenwerking op linguistisch gebied. Inmiddels is dr. R. S. P. Keekes aan de Leidse uni versiteit benoemd tot lector in de vergelijkende Indo-Europese taalwe tenschap, waarmee op dit gebied voor het eerst in ons land een zelfstandi ge plaats is ingeruimd. LEIDEN De Leidato 1973 is af gelopen. Voorzitter Wolfslag van het comité zegt nu al bijna 75 pet. van de beschikbare ruimte voor volgend jaar te hebben vó' -urd. Er zijn ook al weer plannert: men wil de inde ling van de beurs gaan veranderen, en gaan werken met wat Wolfslag „overlopende" stands noemt", wat inhoudt dat de loooppaden door de stands heen zullen gaan lopen Over de afgelopen Leidato is Wolfslag bepaald tevreden, ook al heeft men niet zoveel bezoekers ge trokken als men verwacht had. „Door de marathon-televisieuitzen ding van zaterdag en door het fraaie weer zijn de laatste dagen niet zo druk geweest als verwacht werd". Toch meent hij. dat men meer pu bliek getrokken zal hebben dan in 1972. Vanmorgen was men nog bezig. Viel het bezoekersaantal iets te gen, over de omzet die de stand houders in veel gevallen hebben be reikt. is Wolfslag enthousiast. Met gepaste trots vertelt de voor zitter van het Leidato-comité voorts ook iiog even. dat er een filmploeg onder leiding van Leidenaar Pië- te op de beurs is geweest in op dracht van 38 detailhandelsscholen. De Leidato wordt ten tonele ge voerd als voorbeeld van hoe een beurs is opgezet en wat er allemaal gebeurt. ook te vieren" veel tot het welslagen hebben bijgedragen. Men stelt voorts, dat 3 oktober het zonder wat voor subsidie dan ook moet stellen, zodat „het een absolute noodzaak is alles te doen om die in komsten op peil te houden". De spreiding van het feest over de binnenstad en het Gr oen oord- halterrein is. zo zegt het bestuur van de 3 October Vereeniging. vooral te wijten aan het feit, dat de kermis de binnenstad uit moest. Redenen daar voor: de kermis eist veel kracht stroom, waarvoor de speciale kabels nodig zijn zoaJs die op het Groen- oordhalterrein zijn aangebracht. Om in de binnenstad dezelfde noodzake lijke elektriciteitsvoorzieningen aan te brengen zou zoal niet onmogelijk, dan toch zeer duur zijn. Bovendien vergt de opbouw van de kermis vier dagen, de afbraak nog eens twee, wat zou betekenen dat „op de belangrijk ste punten in de stad 7 dagen lang verkeersoverlast zou optreden, over last bij omwonenden en schade voor de bedrijven". Laatste motief voor 't plaatsen van de kermis op het Groenoordhalterrelndoor een spreiding in de stad en daardoor een geringere concentratie van bezoekers zullen de pachtsommen dalen, en missen wij bovendien de entreegel den". Tegen terughalen van de kermis pleit ook het feit. dat men in de binnenstad een aantal andere activi teiten heeft, die dan zouden vervallen. LEIDEN Op 19 september be gint aan de Leidse universiteit de milieucursus "De realisering van na tionale landschapsparken in Neder land", die georganiseerd wordt door de Leidse universiteit de Technische Hogeschool Delft en de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. De cursus be slaat in totaal twaalf colleges en is voor iedereen toegankelijk. TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie. blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181. NCVB opent winterseizoen LEIDEN Twaalf afdelingen van de Ned. Chr. Vrouwenbond openen donderdagavond in de Leidse Vre- deskerk het winterseizoen. Ds. Hans Bouma uit Hilversum spreekt over „De milieubewuste vrouw". De deel nemende afdelingen zijn Leiden centrum, zuidwest. Mors en noord. Oegstgeest. Leiderdorp, Voorschoten. Valkenburg, Hazerswoude, Koude kerk, Oude- en Nieuwe Wetering en Wassenaar-noord. Socialistische Partij du de bewuste heren in 1974 idienst werkzaam zullen zyn ze geenszins van plan deze lUidf^htmatig verkregen bedragen Socialisme betalen. Ze moesten ^>en maar beschouwen als een 't op hun salaris!! De ge bedragen zyn nog aanwezig! doet de Justitie hiertegen? Moest als u zelf heid zit mijn zoontje van zes op de Buitenschool: myn kind van drie lijdt aan bronchitis. Ik zou ook graag een normaal gezinsleven willen, maar daar kan ik niet aan gaan beginnen kithouder die maar een fictie bovengenoemde bedragen ver ier maanden celstraf L. G. NJSSEN Prinsen weg 11 Voorhout. deze toestand. En als ik bij de heren kom voor woning zeggen ze: „Mevrouw, woning weet, dan kunnen we verder praten". Maar waar zou ik een woning wm- daan moeten halen? Ik vraag nu wit me aan een woning wil helpen. Mevr. M. HARTEVELT Paul Krugerstraat 8 Leiden. Naar aanleiding van de tragische gebeurtenissen in Chili voelen wy ons verplicht om op deze mensont erende en schokkende gebeurtenis te reageren. In 1970 werd Allende door de meer derheid van het volk tot president gekozen. Hij vormde een coalitie regering van linkse progressieven en marxisten. Meteen begon hij met de afbraak van de macht van de groot ste vijand van het volk: het Ameri kaanse imperialisme. De Amerikaan se grootindustriëlen hebben dan ook ver land, mai komt is daden eigen land. Namens c G. HARMES, Salvatorhof 10 Steenstraat 17 Leiden. P.S. De Socialistische Party orga niseert donderdag acht uur in café de Kleine Burcht, Nieuwe Ryn een tribunelezersavond. De inleiding zal gaan over de problemen (hongersnood, on derdrukking enz.) in de derde Wereld en wat w^y er aan doen. Daarna is er discussie. Dr J. Bartels uit Wassenaar is benoemd tot lid en voorzitter van de commissie van bijstand voor het rijksmuseum Kröller-Müller in Ot- terlo voor de periode van 4 septem ber 1973 tot 1 Januari 1977. Amateurtuinders zijn zaterdagmiddag op stap gegaan om de bewoners van de Leidse hofjes op een boeketje te tracteren. Op de foto van Jan Holvast worden enkele boeketten aangeboden aan bewoonsters. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3