lieuw bewind wil toestand normaliseren Amerikanen zijn nodig als Aanvulling op atoomparaplu Litwinow steunt Andrei Sacharow Winkeliers in Chili doen deur weer openmaar brood is bijna op [Jïïh'jop, HMAMklCKDK BOEHLUMHE HAPyLLiMBLLlEM KOHCTHTyUMK) SOLUTIE VAN „FANCLUB" VAN DE NAVO 99 -frankrijk en China stellen apens in dienst van defensie Duitsers staken Pers in Zuid-Afrika verwacht meer censuur Honden vergast in Italië -Jalië weer choleradode Lubbers bokst toch tegen Mohammed Ali BUITENLAND y-:- fTIACO Nadat gisteren in de vroege ochtend Chileense militairen in het centrum vuurgevechten met sluipschut- ters hadden geleverd, was de toestand later dmeAdag volkomen rustig. De schietpartijen waren bijzonder hevig in de omgeving van ~lu$| 2 (residentiële paleis „Lamoneda". hoofdstad begint de situatie langzamerhand weer normaal te worden. Winkeliers, die de oj ipen maand hun deuren in verband met stakingen meer dicht dan open hadden, zijn aar- ag aag! 1 begonnen hun bedrijf weer uit te oefenen, zij het dat ze weinig hebben om te verkopen, praktisch geen brood. Door het uitgaansverbod heeft de bevolking van Santiago sinds jag nagenoeg geen inkopen meer kunnen doen. Gisteren gold het uitgaansverbod tot ffgens tien uur. De voedselvoorziening zal één van de grootste problemen van het nieuwe id zijn, nauw verbonden aan het vervoersprobleem. van Economische Zaken els, i il Rolando Gonzales heeft in to, i de eerste verordeningen voor iilisering van het dagelijkse a itgevaardigd. Hij heeft be- bêst l&t de handel in levensmidde- jebruiksgoederen weer uitslui- de 100.000 detaillisten zal lo- - zogenoemde „secretariaat llll ideling" en de organisatie ozorging en prijscontrole" geheven. Zij waren door de EU Allende ingesteld om specu- oet eerste levensbehoeften uit jen. Deze organisaties waren diende, de oppositie een doorn len we nde ze vaak een door het ut geleide taktiek om „het woo de maag te beheersen". bekendmaking heeft het regime gezegd dat het niet lUm och rechts is maar dat het wijden aan de „patriottische n nationale eenheid te herstel- land op te bouwen". Waar- verklaren dat de Junta de in de hoofdstad met 2,5 nagenoeg meester schijnt strijd inta, die een bijna uitsluitend tairen samengesteld kabinet svormd, is nu een andere gonnen, namelijk die om In- nale erkenning. Op het bin- front had het nieuwe be teren meer succes dan in het ud. De christen-democrati- rtij en de Nationale Partij, ide in het parlement fel heb reden, zullen het nieuwe re- anen. De christendemocra- !-n er verdeeld te zijn. van de strijdkrachten zou kunnen een martelaar op zijn post is gestor- verstoren. Volgens de Junta zijn de ven'. Hij hoopte dat het Chileense berichten over een tegenactie van generaal Prats in de wereld gebracht aoor „extremistische elementen," die trachten een sfeer van verwarring, volk uit dit 'tragische gebeuren' een les zafl trekken en op de door Allen de bereide weg zl voortgaan. Uit TsJecho-Slowkaije, Hongarije vrees en wanorde te scheppen met en Roemenie kwamen gisteren mel dingen over grote arbeidersbijeen komsten waarop tegen de "geweld dadige aanval op het democratische en progressieve regime van Allende door de reactie, met hulp van het buitenlandse kapitaal" wordt gepro- geadviseerd voorlopig geen üncties te aanvaarden en in eidssector niet met de rege- en te werken. Itaire Junta heeft tegenge- lat de commandant van iders Santiago zou willen L In militaire kringen ver- Prats, een voormalig lid van ng-Allende, in Santiago on- :est staat. Moord of zelfmoord Het lijk van de afgezette president Allende, die volgens de nieuwe machtshebbers zelfmoord zou hebben gepleegd, vertoont zeventien kogel- avonden. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken van de Venezolaanse senaat, Je sus Soto Amesty, in Caracas ver klaard. In een interview met het blad „Ultimas Noticias" zei de sena tor dat hij deze inlichting uit New York had ontvangen. ,Hoe kan .emand met een automatisch wapen zelfmoord plegen door zeventien schoten af te vuren," vroeg Amesty. ..Ultimas Noticias" voegde hieraan toe dat in Venezolaanse kringen nie mand gelooft dat Allende zelfmoord heeft Russische commentatoren be schuldigden gisteren het "internatio nale imperialise" ervan een aan deel in de Chileense staatsgreep te hebben gehad. Zij vermeden echter hierbij de Verenigde Staten met na me te noemen. De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Geor ges Marchais, betreurde in een ra diotoespraak de houding van de Franse regering, die het volgens hem niet nodig had geoordeeld de recht se staatsgreep te veroordelen. In Europa hebben alleen. Engeland en Spanje een soortgelijke houding aan- Deze eenzame wachtpost op de grens tussen Chili en Argentinië, hoog in het Andesgebergte, heeft niet veel werk aan zijn opdracht, niemand in of uit te laten. Intussen hebben de nieuwe machtshebbers bekendgemaakt, dat Volgens niet-officiele mededelingen zij in de gemeenschap van niet-ver- bonden landen zullen blijven mee werken. Zij zullen evenwel de be trekkingen met landen van „socialis tische blokken" van „geval tot geval" bezien. Met Cuba zijn de betrekkin gen verbroken omdat dit land open lijk in Chili heeft geïntervenieerd, aldus één van de leden van de nieu we regering. In het buitenland heeft de nieuwe Van het partijbestuur heeft Chileense regering nog weinig guns- wateren. Voor de tweede maal is een Mexi- tige reacties gekregen. Slechts twee caans vliegtuig uit Lima vertrokken de Veiligheidsraad der Verenig de Naties maandag om 21 uur onze tijd bijeenkomen ter behandeling van de klacht van Cuba tegen de nieuwe Chileense regering. Cuba heeft de nieuwe machthebbers be schuldigd van een militaire aanval op zijn ambassade in Santiago en op missie is van oordeel, dat de begro- een Cubaans schip in internationale ting voor de EG in 1974 met een mil- Met een enkel woord Watergate Vier verdachten fallen Cubanen) in het Watergate-schan daal, willen hun bekentenis intrekken. Zij zeggen te hebben geloofd, dat ze veiligheidsbelangen beschermden door te zeggen dat ze schuldig zijn. Paria's President Girl van India heeft verklaard, dat degenen die pa ria's ("onaanraakbaren") discrimi neren, zouden moeten worden geëxe cuteerd. EG-begroting De Europese Com- negeringen, Uruguay en Brazilië, hebben haar diplomatiek erkend. De staatsgreep heeft nieuiw voed sel gegeven aan de wrijving tussen Washington en Latijnsamerika. Ver- legercorps, generaal Car- scheidenen politici beschuldigen de om de weduwe van Allende op te ha len. Het vliegtuig zou 'ergens in Chi li' landen. Mevrouw Allende en twee van haar dochters hebben tijdens de staatsgreep van dinsdag hun toe vlucht gezocht in de ambassade van met zijn troepen en groe- regering-Nixon er openlijk van een Mexico in Santiago. Volgens een be- jard omlaag kan. De wereldgraan markt kent zulke hoge prijzen, dat uitvoerresultaten belangrrijk lager kunnen zijn dan verwacht. Voedsel De regen die in augustus in de door droogte geteisterde gebie- en in West-Afrika viel, heeft de drei ging van die hongerdood afgewend. Wel zijn er nu moeilijkheden met vervoer en transport van voedsel. hand in de staatsgreep te hebben ge- richt van een Mexicaanse journalist had, iets dat door Washington cate- zou mevrouw Allende echter het Invoerstop Lord Stokes, president gorisch wordt ontkend. aanbod van Mexico haar politiek van British Leyland Motor, zou het De Chinese minister-president asiel te verlenen van de hand hebben geen slecht idee vinden als Engeland Tsjoe En-lai heeft de weduwe van gewezen omdat zij in Chili wenst te zijn invoer gedeeltelijk stop zet om Allende een telegram gestuurd, blijven. Een eerdere poging van het binnenlandse orde op zaken te stel- waarin hij zijn deelneming met de Mexicaanse vliegtuig in Chili te lan- len. Hij dacht aan tegenmaatrege- onthoudt van het innemen dood van haar echtgenoot betuigt, den mislukte doordat het vliegveld len, nu de uitvoer naar Japan sterk standpunt dat de eenheid Tsjoe zegt hierin, dat Allende 'als van Santiago gesloten was. wordt beperkt. EN VERDEK ir De Chileense marine-attache in Landen, Oscar Buzeta. heeft gistermiddag de Chileense am bassade overgenomen en ambas sadeur Alvaro Bunster belet bin nen te komen. Kardinaal Henriques. aarts bisschop van Santiago, heeft gis teren in een verklaring de hoop uitgesproken dat de verworven heden van de arbeiders en boe ren in Chili niet door het aan de macht komen van een militair öewind zullen worden aangetast maar met de economie zullen meegroeien. De Belgische regering beeft de militaire staatsgreep in Chili veroordeeld en de economisch p steun stopgezet Senator Edward Kennedy wil een onderzoek naar de bewerin gen, dat de Verenigde Staten een rol hebben gespeeld in de staats greep. „Om alle twijfels uit te sluiten" zo zei hij in een verkla ring. President Kekkonen van Finland noemde de gebeurtenis sen in Chili een voorbeeld „van de moeilijkheden die men in een land ondervindt, wanneer men langs constitutionele weg sociale nervormingen tracht door te voeren". De Franse erkenning van Chiit zal door het aan de macht tomen van een nieuw regime aiet veranderen, wisten gezag hebbende kringen in Parijs gis teren te melden -fr Ambassadeur Bahamonde in Belgrado heeft.de junta ver oordeeld en gezegd, dat de dood van Allende niet vergeefs ls ge weest. „Uit het bloed van het Chileense volk zullen duizenden nieuwe revolutionairen worden geboren". ir Het drama Chili is nog maar drie dagen oud. We beschikken nu over te weinig informatie om te zien of we de gebeurtenissen in Chili in de algemene verga dering van de Verenigde Naties als agendapunt aan de orde kunnen stellen". Aldus verklaar de staatssecretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken. eidal EL De assemblee van itische Verdragsorganisatie lening dat de aanwezigheid lkaanse troepen in Europa paalde tijd een noodzakelij ks zal zijn op de Ameri- toomparaplu, om de veilig- het bondgenootschap te in een resolutie, die de as- en in Brussel heeft ien. Ongeveer 300 gedele- en waarnemers uit alle NA- tn hebben hier de afgelopen week hun 19de Jaarlijkse bijeen komst gehouden. De Atlantic Treaty Organisation (in Nederland bekend als atlantische vereniging) is een particuliere organisatie, die als een soort fanclub van de NAVO ls te be schouwen. Voorzitter is de Ameri kaanse hoogleraar Eugene Rostow, die in een voorbije periode staatsse cretaris van Buitelandse Zaken is geweest. De resolutie zegt verder onder meer, dat de omvang van de geallieerde strijdkrachten in onderlinge overeen stemming moet worden bepaald en alleen bij overeenkomst dient te wor den gewijzigd. Vermindering van de aoepensterkte behoort alleen in overweging te worden genomen in net kader van een overeenkomst met het Warschaupact over weder zijdse en evenwichtige verminde ring van strijdkrachten. Rostow leg de er de nadruk op, dat de algemene vergadering het woord evenwichtige met heeft laten vallen, zoals bij de echte onderhandelingen, die eind ok tober in Wenen zullen beginnen, wel gefi J ad (AFP) „Een aantal Pompidou: „hier in Peking beziet •NJyen op de wereld druk- men ons streven naar Europese een heid met instemming. Men spreekt momenteel over de Europese identi teit. Wij staan erachter. Wij prijzen er ons gelukkig mee en wij verheu gen ons erop dat anderen er zich ge lukkig mee prijzen". Sprekende over bet is goed ze te onderken- 11 rklaarde gisteren, op een PiIjjt^pldQu van Frankrijk. Franse defensiebeleid zei de dat het doel ervan is de sHjkheid van Frankrijk en te dienen. China en Frank- gemeen dat ze hun be stellen in dienst van de e! hij, en zij hopen dat het is. „En waarom zou het niet hij zioh af. ie& over de in het begin STUTTGART Circa 35.000 me- gehouden conferentie taaiarbeiders in Nordwuerttemberg- >en in Kopenhagen, zei Nord-Baden zijn gisteren een korte uit zijn gesprekken met de Chinese lei ders, zei de Franse president: „Onze interpretatie van de wereldtoestand xoopt niet parallel, maar op vele pun ten komt ze samen". Fompidou zei, dat de gesprekken met premier Tsjoe En-Lai worden voortgezet tot het einde van zijn be zoek, wat betekent dat de Chinese premier de Franse president op zijn reis door de provincie zal vergezellen. President Pompidou zei, dat hij erg ingenomen was geweest van gedach- ter te kunnen wisselen met voorzit ter Mao, die, zei hij, „een van die mannen ls die het aangezicht van de wereld veranderd hebben". ts gebeurd. Als het niet evenwichtig gebeurt is de troepenvermindering een groot gevaar zei hij. Rostow had de indruk dat er in Amerika een rui me meerderheid kan worden gevon den voor handhaving van de Ameri kaanse troepen in Europa. De voor stellen van senator Mansfield, die op eenzijdige vermindering aandringt, zijn inmiddels al weer negen Jaren oi c en nog nooit in stemming ge bracht. De resulutie spreekt ook uit, dat de tijd is aangebroken voor de allian tie om een nieuw beleid vast te stel len voor de financiële consequenties an militaire beslissingen en voorzie ningen. Dat beleid moet zich base ren op twee principes: ieder land moet bijdragen in verhouding tot zijn middelen en militaire ontplooing en voorziening mag geen effect heb ben op de betalingsbalans van enig land. Ook bij een machinefabriek in de Russische hoofdstad Moskou werd gisteren een protestbetoging gehouden tegen de gebeur tenissen in Chili. JOHANNESBURG (Reuter) De president van de dagbladpersunie iNPU) in Zuid-Afrika, Layton Sla- giotere wettelijke beperkingen en deed een beroep op de premier de zaak met de NPU te bespreken. Dan ter, heeft gisteren alle dagbladen in zou de premier tot de slotsom ko men "dat al onze kranten funda menteel werken voor wat zij in het het land opgeroepen zich te verzet ten "tegen elke verdere uitholling van de persvrijheid". Hij zei dit naar belang van Zuid-Afrika aohte'n". aanleiding van dreigementen van de regering met scherper toezicht op de pers en van een speciale waarschu wing van premier John Vorster dac de leiding van "bepaalde kranten" tot Januari de tijd krijgen "orde on zaken te stellen". protest tegen de houding van de werkgevers bij de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de ongeveer 400.000 arbeiders van him bedrijfstak. Ook op de vijfde dag van het loon- overleg kwam men geen stap nader tot elkaar. In de stad Gladbeck (Noordrijn- Westfalen) staakten gisteren strate- makers en mannen van de reini- 70-Jarige gingsdienst om eisen inzake een MOSKOU (REUTER) Dr. Pa- Sacharow niet overtuigend zijn, al vel Litwinow, kleinzoon van een voor- „worden die kracht bijgezet door De invloedrijkste oppositiekrant, de Rand Dally Mail, schreef giste ren dat zowel de Afrikaans- als En gelstalige pers hun zaken in orde hebben. De "trotse en gezonde" Zuidafrikaanse pers zal zloh niet la ten intimideren tot zelfcensuur. Slater zegt geen reden te zien voor Wanneer Vorster censuur wil zal hij die zelf moeten toepassen. "Wij kun nen echter niets bedenken dat Zuid- Alrika meer zou schaden, zowel bin nenlands als erbulten". De regering zou vooral ontstemd zijr door het aanvallen van de slech te rassenbetrekkingen door enkele bladen. ROME (AP) In Rome zijn al een 110 honden door gas afgemaakt, omdat de mensen in hun angstpsy chose dachten dat zij overbrengers waren van cholera. Donderdag was van gezaghebbende zijde te Rome verklaard, dat dit niet waar was en dat een hond die ziekte niet eens kan krijgen. In verband met een en ander is aan het licht getreden wat voor toe standen heersen in zogenaamde wil de kennels, waar vaak honderden .dieren op elkaar gepakt moeten be staan, in eigen vuil en vaak zonder voldoende voedsel en drinken. Wit een herrie over 110 honden, riep de directeur van de gemeentelijke vee- artsenkundige dienst, Asvaldo Mas- si, uit. De toestand is in Rome ondra gelijk, vandaag zijn er 110 honden af gemaakt, in de volgende twee maan den zouden het er duizenden kunnen zijn- Sommige wilde kennels, zei hij, be vatten wel 3.000 handen en zo werdn die instellingen bronnen van allerlei ziekten. Het aantal honden dat door de straten zwierf en leefde van afval schatte hij op 500. De dieenliefheb bers zijn onmiddellijk in het geweer gesprongen en bU monde van de voor zitter van de landelijke vereniging voor dierenbescherming, doen we ten dat de toestand voor de dieren in Rome schandalig was. Sommige mensen willen naar de rechter snel len als de jacht op de honden en af maken der dieren voortgaat. Een deel van de honden in de wil de kennels, aldus Massi, komt terecht bij personen die illigale vivisectie bedrijven. Hij gaf toe dat de ge meente, na een desbetreffend ver zoek zorgvuldig te hebben bestu deerd, honden aan universiteiten al- staat voor experimentele doeleinden. Buiten de stad, waar het enorme verkeer het leven van de honden ook al belaagt zwerven zeer grote aan dien dieren rond van wie er veel door hun eigenaar aan de kant zijn gezet. In Rome komen grote aantallen zwerfkatten voor, het zouden er wel 300.000 zijn, maar die laat de over heid met rust omdat zij hun nut heb ben bij de bestrijding van de ratten. maiige Sowjetrussische minister van honderden handtekeneingen en grof- buitenlandse zaken, heeft steun be- heden". De Franse president zei dat hij Tsjoe En-lai al voor een tegenbe zoek aan Parijs had uitgenodigd en dat het aan Tsjoe was erop in te gaan. President Pompidou wees erop dat zijn Chinareis „niet is gericht te gen wie ook de Sowjet-Unie niet, niemand". „Wij blijven van mening aat de politiek van ontspanning en begrip („detente et d'entente") die wij in Europa nastreven, goed is voor malig onderzoeker aan een Instituut Voordat zijn straf termijn was ver- "Ti Het dodencijfer van de Wemie in Italië is geste- In een ziekenhuis in Barl Bisteren een 70-Jarige 1 Te Lwa* het eerste slachtoffer duurtetoeslag en vakantiegeld kracht Frankrijk en voor de Westeuropese voor kunstgeschiedenis, zeggen in 'n streken mocht hij echter naar Mos- Sincls Vele dagen, Wi 1 ts* mttPiti londpn hpRlnnt. Pnmnirfrai nrwvn hiHof Ha.f. rto uAmiilfln tAoon W\n lAi>iur1rAwn tuigd aan de dissidente geleerde An drei Sacharow. Hij zei dat de huidi ge campagne tegen dissidenten na delig is voor de internationale repu tatie van de Sowjet-unie. De 34-Jarige dr. Litwinow, klein zoon van Stalins minister van bui tenlandse zaken Maxim Litwinow, was destijds tot vijf jaar Siberië ver oordeeld omdat hij had deelgenomen aan een demonstratie tegen de inva- Dr. Litwinow en Boris Sjragin, voor- sie in Tsjechoslowakije van 1968. bij te zetten. landen," besloot Pompidou. open brief dat de verwijten tegen dr. kou terugkeren. Casino dicht CHAUDFONTAINE De crou piers van het casino in Chaudfon- taine, in België, zijn ln staking gegaan. Hun eis: een verhoging der maandsalarissen eti een groter aan deel uit de fooienpot. Hoelang de staring gaat duren kan nog niet worden gezegd. Het zou de bedoeling der croupiers zijn de voet stijf te houden totdat hun eisen zijn ingewilligd. DEN HAAG De Indonesische promotor Soemantri heeft bericht ontvangen van de Amerikaanse ad vocaat Robert Arum, dat de boks wedstrijd Mohammed Ali— Rudle Lubbers op 20 oktober in Djakarta doorgang kan vinden. Er was enige ongerustheid ontstaan, omdat Mo hammed All bij zijn laatste gevecht tegen Ken Norton zijn hand bles seerde. Deze blessure blijkt niet van frnstige aard te zijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9