Nd A-leden: „Niet één rogressieve partij" NOS niet blij met nachtuitzendingen Wijting topman defensie Alcoholstokers zijn puur misdadig „Stel raden in voor verkeersveiligheid „Ontspanning tussen oost en west is nog lang niet bereikt" BON 15 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND TERDAM Het congres van de Partij van de Ar- Jjeeft zich gisteravond afgezet tegen een ontwerp-reso- het partijbestuur, waarin wordt voorgesteld een atief verband aan te gaan met D'66 en de Politieke Radikalen. Geen enkele spreker liet ook maar één woord horen over deze tussenstap naar de vorming ten progressieve valkspartij op langere termijn. Over [gemeen toonde men zich voorstander van voortzet te bestaande samenwerking. oor verarming van de eigen It en het gevoel dat de he ling In een groter verband chtiger zou worden lagen ze terughoudendheid ten I- OBitter Van der Louw deed amend beroep op het congres 'federatie niet af te wijzen: e deuren wijd open voor die In de andere partijen, die fde richting als wij denken. 8 een radikaal socialistisch kunnen verwezenlijken". Hij congres voor dat de PvdA aüjk naar links is opgescho- invloed van de PPR, ter- !t stuk van de democratl- invloed van D'66 duidelijk is. geïsoleerde positie zou de Van der Louw opnieuw zijn op compromissen klimpartijen. „Dat zou een betekenen naar de oude rhoudingen in de Neder- alitiek". Naar zijn mening vandaag niet om de beslis- er een PVP moet komen. proces van lange Jaren ar een gezamenlijke aanval lezersvolk is nodig", res besprak tot nu toe nog i aantal politieke hete hang en sprak zich daarbij om. irting van de lopende finan- technische hulp aan Chili, et volgens het congres de regering de Chileense jrlopig niet erkennen. Dere- M tevens de mogelijkheden nagaan van hulpverlening tegenstanders van de Junta politieke vluchtelingen. Het besloot hiertoe, nadat de farlos Parra het woord had i heeft in de motie ook verontwaardiging uitgesproken over „de rol die de Amerikaanse regering volgens berichten heeft gespeeld". De inhoud van de motie zal ter kennis van de Amerikaanse regering worden gebracht, zo is meegedeeld. Verlening van het kiesrecht aan alle buitenlandse werknemers, die Langer dan vijf Jaar in ons land wo- Een wijziging van de wet finan ciering ontwikkeling snelle kweek reactor. Dit besluit werd genomen ondanks afwijzen daarvan door par tijbestuur en PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De bezwaren tegen de wet gelden in het bijzonder de extra heffing op de elektriciteitsta rieven voor de financiering van dit project, dat in het Duitse Kalkar ge stalte krijgt. Een subsidiëring van de politieke partijen naast de bestaande rijksbij drage aan de politieke wetenschap pelijke bureaus. André van der Louw werd bij ac clamatie herkozen als voorzitter van de PvdA. Als secretaris van de party werd de heer Heyne de Bak en als internationaal secretaris het tweede- kamerlid Ter Beek gekozen. Minister wil meer geld voor kleuterscholen DEN HAAG Minister van Kemenade (Onderwijs) vindt de uitkeringen van de overheid voor het kleuteronderwijs te laag. Hij zal in 1974 een begin maken met een structurele verbetering van de exploitatievergoedingen. De mi nister heeft dit gezegd in zijn ant woord op schriftelijke vragen van de kamerleden Hermes (KVP), Vermaat (ARP) en Wisselink (CHU). De minister zal er voor zorgen dat de normvergoedingen voortaan vlugger bekend zyn. Voetbal Voor de Bundesliga zyn gisteravond twee wedstrijden ge speeld. Koploper Borussia Mönchen- gladbach versloeg Hannover '96 met 43 en Fortuna Köln speelde met 11 gelijk tegen Schalke '04. DEN HAAG (ANP) „De regerin gen moeten nationale raden voor de verkeersveiligheid instellen. Dat zijn organen die. gevraagd en ongevraagd, adviseren. Alle takken van verkeer en verkeersorganisaties dienen er in te zijn ver tegenwoordigd". Deze re solutie heeft de Internationale Fede ratie van Voetgangers, die in Den Haag congresseerde, aangenomen. Zo'n nationale raad kan volgens de voetgangersfederatie efficiënt strij den tegen "de huidige epidemische verkeerstoestand met zyn vele doden en gewonden, onder wie het ernstig ste worden getroffen: voetgangers en fietsers en daarbij kinderen in het bijzonder". Zweden, West-Duitsland en België kennen al een nationale raad voor verkeersveiligheid. De federatie noemde de verkeers onveiligheid een sociale plaag, die de mens zelf veroorzaakt, en die uit de weg moet worden geruimd. Van bij zonder belang werd geacht, dat de Raad van Europa, mede in verband met de luchtvervuiling en de geluids hinder, maxima bepaalt voor gewicht, afmeting en snelheid van voertuigen voor het zware verkeer. „De caros- serie dient zo te zijn, dat voetgangers en fietsers zo weinig mogelijk letsel krijgen by aanrijdingen. Het gebruik van de vrachtwagens dient verder te worden beperkt tot auto- en hoofd wegen. Elke gemeente dient daar naast voor het vervoer voor giftige stoffen afzonderlijke routes in te stellen. Ook zal meer eebruik moeten worden gemaakt van fluoriscerend en reflecterend materiaal voor respec tievelijk overdag en bij duisternis. De veiligheid van het Jonge kind wordt er niet door vergroot, omdat het kind gekenmerkt wordt door een on aangepast verkeersgedrag Het gemo toriseerde verkeer zal zich moeten blijven aanpassen met het oog op de veiligheid van voetgangers en fiet sers", aldus de federatie. Bij een aanrijding in de Coentunnel in Amsterdam vloog gis teravond een personenwagen in brand. De brandweer had het er druk mee. De inzittenden van de in brand gevlogen auto en de andere bij de botsing betrokken personenwagen kwamen met de schrik vrij. (AP) Het Neder- egat Van Galen heeft gis- en in ongerede geraakte sleeptouw genomen en naar W gebracht. De 10 meter ep Reremai met drie be iden verliet Auckland twee «leden voor een zeereis van jaar Wellington. Sinds enige 17-2 toen niets meer van de drie geleden gehoord tot giste- rerkenningsvliegtuig hen op n Wellington bemerkte. De die deelneeemt aan een Tan de Nederlandse Marine ementeel een bezoek brengt w Zeeland, bood onmiddel- de sloep op sleeptouw te DEN HAAG Generaal-majoor A. J. W. Wijting (48) wordt de nieuwe topman van het defensie-apparaat. Hij volgt luitenant-generaal W. van Rijn op die ontslag heeft genomen als voorzitter van het comité Ver enigde Chefs van Staven, omdat hy het niet eens was met de bezuini gingsplannen van dit en het vorige kabinet. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met de benoeming van gene raal-majoor Wijting. Hij treedt in functie op 5 november. Deze benoe ming is de voorbode van een totale reorganisatie op het departement. Wijting is voorbestemd voor de nieuwe functie van chef van de de fensiestaf. Hij zal in die functie on der meer over opbouw en uitrusting van de strijdkrachten adviezen aan de minister en de beide staatssecre tarissen moeten geven. Geheel overeenkomstig de ideeën van de vorige minister van defensie De Koster worden daarnaast drie nieuwe directeuren-generaal be noemd. Eén voor personeel, één voor materieel en één voor economie en financiën. Generaal-majoor Alexander Jo hannes Wilhelm Wijting is 25 juni 1925 te Magelamg geboren. Hij begon zijn militaire loopbaan in de Tweede Wereldoorlog bij de Britse Royal Air Force als vrywiïliger. Reglementair was hy een Jaar te Jong om als 17-jarige geplaats te worden bij de vliegeropleiding. Door een jaar te „smokkelen" kreeg hij toch zyn zin. In 1944 haalde bij zijn vliegbrevet. Als RAF-piloot heeft hij een aantal ooriogsvluchten boven Duitsland gemaakt. Na de oorlog zet te hij zijn carrière voort bij de Ko ninklijke Luchtmacht. Wijting was later de motor achter de studie die leidde tot het rapport „De mens in de Koninklijke Lucht macht in de 70-er jaren". In het rap port wordt gesteld dat gezag niet meer uitsluitend gebaseerd moet zijn de sterren en strepen, maar ook op de functie en prestaties van de man die deze onderscheidingstekens draagt. Tijdens zijn 31-Jarige militaire loopbaan heeft generaal-majoor Wij ting drie Jaar by de RAF gediend en 28 jaar by de Kon. Luchtmacht, waarvan negen Jaar in staffuncties en ruim achttien jaar „bij de troep". Hij maalkte deel uit van de commis sie-Van Rijckevorsel, die het vorige kabinet heeft geadviseerd over de defensie-uitgaven in het licht van de Nederlandse NAVO-taken. En maakte de laatste jaren een pijlsnel le carrière. Minister Vrede ling zei gisteren over zijn nieuwe topman: „Het is de beste man op de Juiste plaats". HILVERSUM Het bestuur van de Nederlandse Omroep Stichting voelt zich door het besluit van de Tweede Kamer om Hilversum III uit te breiden tot een nachtzender in een moeilijke positie geplaatst. „Het NOS-bestuur is over dit alternatief voor Veronica en andere zeezenders nog steeds niet enthousiast", zei de heer Wagenaar, programmacommis saris radio, gisteren tijdens de open bare vergadering van het NOS-be- stuur. Ds. F. H. Landsman, lid van het bestuur, was van mening dat het be stuur zich in deze zaak te passief heeft gedragen. Voorts zei ds. Lands man: „Er is nooit een behoorlijk opi nie-onderzoek gehouden of het pu bliek eigenlijk wel nachtuitzendingen wenst, en of het geld dat voor dit project wordt uitgetrokken wel voor deze naohtprogramma's moet worden gebruikt. Met de belangen van de consument wordt in deze geen reke- Aantjes vergelijkt dood van Allende met moord op president Kennedy DEN HAAG Fractieleider Aantjes van de ARP in die Tweede Kamer vergelijkt de dood van de Chileense president Allende met de moord op de Kennedy's en op Martin Luther King. Op een werkbezoek in het oosten van het land zei hij: „Door één man uit de weg te ruimen kun je een hele beweging de grond in werken". 99 GER BESTEBREURTJE De stroom illegale alco- fcet grote snelheid de con- U overspoelt, wordt maar zeker ingedamd, leer bronnen worden ge let het oprollen van een In Waalre, en- werd dit Jaar vooo)Bde drooggelegd. Een res old eantal als men bedenkt. 1971 twee en in '72 slechts a ontdekt. d de heer A. Miedema, het in Haarlem zetelen- elijke bureau douane-re- h niet de illusie dat de •kte vloeistof binnen af- Jjd helemaal uit de pro zijn. Daarvoor zyn er te- klongen en is het te goed ;ht,l V. 01 is meeste Jongens die we nu gepakt hebben uit de tijd van de boter smokkel. Waardoor oo k bepaalde verbindingen by ons bekend zyn. Een ervaring, die goud waard is". Dat heeft met name nogal wat technische gegevens opgeleverd. Zo staat vast, dat het geld voor de sto kerijen verdiend is met de boter smokkel en dat het belangrijkste deel van de organisaties in Belgie zetelt. En ook, dat een deel van de Ingewikkelde apparatuur daar van daan komt en het grootste aantal liters alcohol naar Belgie verdwijnt. Wat men eveneens weet is dat het gros van de clandestiene stokerijen zich in Nederland bevindt: in veelal afgelegen en vervallen boerenschu ren en dito huizen. Die door de ei genaren voor een „prikkie" worden verhuurd. „Inderdaad een schamel bedrag in verhouding tot wat er verdiend wordt", weet de heer Miedema. „Want hoewel de totale apparatuur voor één stokerij, die overigens zeer ingenieus door absolute vakmensen in elkaar wordt gezet, zo'n 80 90.000 gulden kost, hebben ze dat er zo weer uit. Ga maar na: de winst is ongeveer ƒ5 per liter en er zijn stokerijen, die per week 4000 liter of meer produceren. Toch brengen ze die alcohol voor slechts f 8,50 in de handel. Dus vindt het gretig af trek. Want dat scheelt aan accijns en BTW bijna zestien gulden. „Een volgend rekensommetje leert, dat de staat der Nederlanden al aan één stokerij van 4000 liter per week in een Jaar ver over de drie miljoen gulden aan accijnzen verspeelt. Een belangrijk argument om de neren achter hun vodden te zitten. Maar er is nog een ander aspect, dat de douane-recherche (en de plaatselijke opsporingsambtenaren) tot actie dwingt. Miedema: „Het griezelige van alle illegale produk- ten is, dat Je niet weet wat ermee gebeurt. Het vervaardigen van alco hol zelf hoeft niet zo gevaarlijk te zijn. Als men suiker, gist en water in de Juiste hoeveelheden gebruikt, is het percentage methyl te verwaarlozen. Maar de alcohol wordt verkocht aan mensen, die er drank van ma ken, likeur, vieux, enzovoort en dan weet Je niet waarmee en hoe ze dat mengen. En dat is beangstigend. Waarbij dan nog komt, dat ze ook al de etiketten van gerenommeerde Rechercheurs onderzoeken de ingewikkelde apparatuur in een vervallen schuur. merken gaan vervalsen. In Nederland heeft het gelukkig nog niet tot ernstige ongelukken geleid, hoewel wij toch een keer een partij hebben gevonden, die zelfs niet meer voor consumptie geschikt was te maken. Daar zat zo'n vier procent methyl in, dat is zeer giftig. Maar in België zijn mensen blind geworden van het gebruik van drank, die vermengd was met zwar te alcohol". Blind -geworden In Nederland nog niet. Toch bestaat een ernstig vermoe den, dat ook hier het verboden vocht bij de legale handel komt. Omdat het goedkoop is en meestal goed van kwaliteit. „Maar we heb ben het nog niet bewezen en het valt ook moeilijk te bewijzen," moet de heer Miedema tot zijn spijt con stateren. „Het vervoer van alcohol is namelijk niet meer aan regels gebonden, om maar iets te noemen. Stel echter, dat we een partij aan houden, dan nog is het lastig vast te stellen, dat deze alchol in die of die stokerij gemaakt is. Als het eenmaal op de bestemde plaats is aangekomen, dan blijkt dat het heel goed gemixed kan worden, zonder een overheersende reuk of bijsmaak. En zodra het per fles in een winkel belandt, dan wordt het helemaal een moeilijke zaak. Want als Je drank mag verkopen, dan mag Je ook illegaal gestookte alco hol verkopen. Tenzij bewezen kan worden, dat de winkelier wist, dat zijn drank vermengd is met zwarte alcohol. Dan zou hij medeplichtig kunnen zijn en ook schuldig aan overtreding van de accijnswet". ning gehouden". Ds. Ozinga, voorzitter van de NCRV, toonde zich evenmin erg in genomen met de nachtprogramma's. Hij zei: „Het Nederlandse publiek ligt vast niet wakker van die nachtuit zendingen". Over de nieuwsvoorziening in de nachtelijke uren, door het ANP te verzorgen, werd enige tijd door het bestuur gediscussieerd. Velen waren van mening dat die nieuwsvoorzie ning helemaal niet nodig is en alleen maar veel geld zal kosten. Men wil zich binnen de omroepen nog eens beraden over deze kwestie. Kamerlid bij Big Ferro: BODENTEICH „Laat niemand de verhalen over een ontspanning tussen Oost en West geloven. Want het is volkomen onwezenlijk als men de metershoge afscheiding en loop graven ziet langs de hele oostgrens". Met deze woorden vertolkte het ka merlid Keunlng (DS '70) de vrijwel unanieme mening van de leden van de tweede kamercommissie van De fensie, nadat men bij Bodenteich (Noord-Duitsland) enige uren langs de afgegrendelde Oostdultse grens had vertoefd. De kamerleden bezoeken deze week de multinationale legeroefening Big Ferro in het geaccidenteerde en uitgestrekte terrein in Noord-Duits land. Het gezelschap had de wens te kennen gegeven de oostgrens een van dichtbij te willen zien. Dat geschiedde in twee helikopters, die vanuit Bodenteich enkele tien tallen kilometers langs het ijzeren gordijn Vlogen De meeste kamerleden kwamen be paald onder de indruk van het ruim twee meter hoge hekwerk, dat sinds twee maanden geheel Is vernieuwd. Daarachter is een twee meter diepe tankgang gegraven, gevolg door twee rijen betonplaten, waarover het eigen oostduitse vervoer kan plaatsvinden. De houten uitkijktorens zijn inmid dels vervangen door hoge betonnen stellages om de 500 meter. Overigens moest het gezelschap, dat in de kazerne van de grenswachtpo- litie werd ontvangen en een uitleg kreeg over de huidige verhoudingen tussen oost en west, het zonder de waarnemend voorzitter van de dele gatie, Bas de Gaay Fortman (PPR) stellen. Hy vond het bezoek aan de oostgrens „provocerend" en gaf te kennen vandaag liever zijn vroegere infanteriepeloton te willen bezoeken, waar hij als reserve-officier pelo tonscommandant is geweest. De kamerleden hebben de handels wijze van de PPR-vertegenwoordiger nogal veroordeeld. „Het is intriest dat hy ts weggebleven en de werke lijkheid niet onder ogen heeft willen zien", zo verklaarde een teleurge stelde Keuning. ADVERTENTIE droogleggen van de bron, het oprol len van een clandestiene stokerij. Waarmee veel kwaad kan worden voorkomen. In Intensieve samenwer king met de Belgische opsporings dienst van de douane Jaagt de groep van Miedema achter de mis dadigers aan. Dag en nacht. Weer of geen weer. Ook in de weekends. „Maar nogmaals, het is uiterst moeilijk. We weten inmiddels wel, dat we in een bepaalde streek moe ten zoeken. En als we denken, dat we goed zitten, gaan we op de geur van de gisting af, in het afvalwater. Maar dan nog; zelfs als uit de test van het riool- of slootwater blijkt dat er in de buurt alcohol wordt gestookt, is het een heksentoer om de plaats te ontdekken. Omdat ze de apparatuur op de meest merk waardige manier wegwerken. Ook daar zijn ze zeer gewiekst in". Ik kan Summa bij mij in de buurt niet krijgen. Stuur mij de eerste twee afleveringen. Ik heb 2,95 aan postzegels/betaalcheque/ girokaart bijgesloten. Noteer mij ale abonnee op Summa. Een abonnement per 14 afleveringen kost normaal 41,30. maar ik betaal voor de eerste 14 afleveringen 38,35. Ik betaal pas wanneer ik uw acceptgirokaart heb ontvangen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7