Kalkar", noodlottig of noodzakelijk Kans op ramp te groot' "Kalkar tijdelijk nodig" .000 OP -EIDATO VAC UIT KRITIEK OP PLAN FLAT slaagden Ki' A BL rDAG 15 SEPTEMBER 1973 vjpsP-Raadslid Herman Ampt- lijer. Politicus die door sommi- hoog geprezen, door anderen verguisd wordt. Over één ding voor- en tegenstanders het irgaans echter wel eens: Ampt- 'and Üer iemand die zich zorgvul- >1 2i verdiept in de zaken waarover zijn oordeel geeft. Over het [kar-project bijvoorbeeld heeft een lijvig archief samenge- ld. Hij kan er dan ook met ken- van zaken over spreken niet een wetenschapsman die de sses van de zaak kent, wel als bewust denkend burger, die voldoende geïnformeerd voelt on<ü zich aan een oordeel te kun- aarfl i wagen. Als zodanig vertegen- jrdigt hij de tweede groep ,n ist de geleerden die in de in estie-Kalkar van belang is: de 8 iep van burgers die bang zijn, Wifo de wetenschap zich aan ge- rlijke experimenten waagt laan der ach voldoende te bekom- ren om de veiligheid. formuleert zijn standpunt, nauwkeurig: "Natuurlijk lea«b we in theorie best in staat, kernenergie op een goede filer te produceren. In de iktijk is echter te vaak geble- dat de wetenschap toch nog it ver genoeg is. Neem Ameri- dat al veel verder is in de Wikkeling van kerncentrales. Br is het al een paar maal rgekomen dat er fouten werden lage Wekt die catastrofaal zouden lbfn kunnen zijn. Nog onlangs er een kerncentrale gesloten, dat het materiaal waarvan hij naakt was niet bleek te deugen, denk eens aan de centrale in ada« dewaard. die ook al eens ma- 0 TO laalfouten heeft vertoond, die een ramp hadden kunnen lei- L Jiu weet ik best, dat er een sa- in 4 bloop van toevalligheden voor nodig is om de zaak echt fout te laten lopen. In de praktijk blijken nootlottige situaties, ontstaan doordat er allerlei toevalligheden „tegelijk optreden, voor en komen. Een goed voorbeeld daarvan: eni ge tijd geleden liep er een vat olie leeg in de Biesbosch. Een sa menloop van omstandigheden zo als maar eens in de duizend Jaar voorkomt? Zo zou Je het kunnen opvatten. Ik ben er echter van overtuigd, dat dit soort dingen ge beurt, als Je maar lang genoeg wacht. Wanneer, zich in Kalkar iets der gelijks zou voordoen, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Je loopt de kans, dat de hele Rijn volstroomt met radio-actie ve stoffen door een „ongelukje". De fouten die in Amerika aan het licht zijn gekomen, en het feit dat men in Skandinavië heeft be sloten de geplande bouw van een kernreactor maar uit te stellen, het zijn voor mij allemaal aan wijzingen dat de wetenschap nog niet ver genoeg is voor projecten als „Kalkar". Waanzinnig idee" Een nog veel groter bezwaar dat ik tegen de kweekreactor in Kalkar heb, is dat men nog geen methode heeft gevonden om het radio-actieve afval dat de reactor produceert, naar mijn idee vol doende veilig op te ruimen. Men heeft nog altijd het waanzinnige idee om het afval in dik beton te gieten, het per boot naar de oceaan te brengen en het daar overboord te zetten". Als het aan Amptmeijer lag het zal zo langzamerhand duide lijk zijn komt de kweekreactor in Kalkar er niet. Alle geleerden zijn het er echter wel over eens, dat men binnen afzienbare tijd door de voorraad gas en olie heen zal ziijn, en dat men dan toch een andere methode moet hebben ge vonden om energie op te wekken. Als er geen kerncentrale komt, waar moeten we dan in de toe komst de fabrieken op laten draaien, de kachel op stoken, de lamp mee laten branden? Ampt meijer heeft daarover wel een paar ideetjes. „Je kunt natuurlijk beginnen met onze huizen beter te isoleren, zodat we geen grote voorraden kostbare brandstoffen nodig hebben om ze warm te krij gen. Zo lever Je al een aandeel in het tegengaan van onnodig ener gieverbruik. Daarnaast zou Je bij voorbeeld veel meer gebruik kun nen maken van de wind, door middel van windmolens. Een ge deelte van de groei van het ener gieverbruik kun je ook oplossen met getij dencentrales, waarbij Je energie haalt uit de eb- en vloed beweging. Men zegt dat dergelijke centrales duur zijn, maar wan neer Je ziet wat „Kalkar" kost valt dat naar mijn idee best mee. Verder kunnen we veel meer pro- fietren van de energie die de zon levert. Dat heeft meteen duide lijke politieke voordelen: de lan den die veel zon hebben de „arme" landen in het zuidelijk halfrond worden er beter van Hetzelfde geldt voor landen die veel „witte steenkool" hebben. Nog een suggestieprobeer de zuiverheid van de metalen die Je als stroomgeleiders gebruikt op te voeren. Ook dat kan leiden tot vergroting van het rendement". Kassiers" Amptmeijer zou zijn politieke inslag onrecht doen, als hij niet ook politieke bezwaren zou heb ben tegen het Kalkar-project. "Om te beginnen zitten we met de 3% tariefsverhoging de verlie zen weg te werken, die we hebben geleden door het aardgas dat we hebben gevonden tegen spotprij zen te exporteren. Bovendien vind ik het onjuist, dat het rijk de ge meenten die een energiebedrijf hebben tot een soort kassiers maakt, door hun op te dragen de 3% te innen". Denkt Amptmeijer, dat de ge meenten nog iets kunnen doen om de bouw van Kalkar tegen te gaan? "Nee, dat geloof ik niet. Ik vrees dat dit een verloren zaak is. Ik zet er mijn plantenverza- meling tegen in (een niet geringe inzet, red.) dat als wij weigeren die 3% te innen, het rijk de deur waarder zal sturen. Ik zal overi gens toch in de raad een motie in dienen, waarin ik stel dat het rijk de 3% maar zelf moet ophalen. Maar dat zal de bouw van Kal kar natuurlijk niet stoppen. Daar gaat het mij ook niet om. Wat ik wil, is dat er geen tweede "Kal kar" komt. Ik ben ervan over tuigd, dat we op den duur kern reactoren nodig zullen hebben, en ik wil de ontwikkeling daarvan niet afkappen. Wel wil ik dat die ontwikkeling in goede banen ge leid wordt. De haast waarmee 't Kalkarproject ter wereld is geko men, vind ik gevaarlijk, en bo vendien heb ik de indruk, dat onze conventionele energiebronnen best eens minder snel kunnen blijken op te raken dan geleerden zeg gen. Je ziet zoveel hobbyisme en bedrijfsblindheid bij de mensen "van het vak"Het is voor gekomen, dat een directeur van onze Stedelijke Lichtfabrieken, luid verkondigde dat er bij Leiden snel een elektriciteitscentrale moest komen, anders zouden we binnen een mum van tijd zonder licht komen te zitten. Die centra le is er nog steeds niet, en de lamp brandt nog altijd ■4: Margreet de Ru - Leiden. Hilda Arnoldussen, Bert v. d. fartijn Peetsold, Marten Ris Rob Selles - Voorscho- Rien Koolhaas - Leiden, Al- aneke - Hazerswoude-Rijn- Mui1 oreden met alle geschenken totns vandaag terug te ko- 11 alles rustig en uitgebreid (ken, poseren de heer en 1 Verkade-Lincel uit 5 voor fotograaf Jan Zij waren de 50.000ste jBtëpfrs van de Leidato. toren er niet van onderste- °ndanks het feit dat ze tdeaucheque kregen, een 1 board, een taart, rolschaat- bouwdoos en een Per- lh$. Door Wim Wirtz en Bert van Dommelen Foto's Jan Holvast LEIDEN Binnekort zullen de tarieven van de Leidse elektrici- teitsverbruiken dus van vrij wel idereen met drie procent worden verhoogd. Het geld dat dat opbrengt is bestemd voor de bouw van een zg. snelle kweekreactor in het Westduitse plaatsje Kalkar, een gezamenlijk pro ject van Nederland, West-Duits- land, België en Luxemburg. De bouw van deze kweekreactor heeft in sommige kringen nogal wat bezwaren ontmoet. Er werd 'n actiegroep opgericht, die tot doel had de bouw van „Kalkar" te stoppen, en de Amsterdamse ge meenteraad weigerde in eerste in stantie om met de 3 pet. tariefs verhoging akkoord te gaan. Lei den echter anders toch snel op de been wanneer het gaat om ons leefmilieu heeft tot nog toe nauwelijks of geen reactie ver toond. Alleen de raadscommissies voor de bedrijven heeft zich ont stemd getoond. Niet echter omdat men de kweekreactor als een le vensgevaarlijk ding voor het mi lieu beschouwde, maar omdat men het niet leuk vond dat de gemeente „de kwaaie pier" wordt die de tarieven verhoogt, ter wijl het rijk die tariefsverhoging heeft opgelegd zonder de gemeen ten daarin te kennen. Dat geldt voerigens alleen voor de steden, die nog een eigen elektriciteitsbe- bedrijf hebben. Het gebrek aan acties zou kun nen beteken, dat men zich er niet voldoende van bewust is, waar voor men gaat betalen. Wat zijn de voordelen van het Kalkar project, wat zijn de gevaren? Vandaag geven twee mensen hun antwoord op deze vragen: het PSP-raadslid Herman Ampt meijer en dr. Onno van Belle che micus van beroep en vooraan staand lid van de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIE Uw kind kan nu op de eerste rij bij de goochelaar in de Uf teling Hij kan de wolf en de zeven geitjes bijna aanraken, het kanon van de boekanier eindeloos laten bulderen, zijn neus platdrukken tegen het glas van het diorama, oog in oog staan met de heks van hans en grietje, doornroosje wakker kijken, de papagaai hees praten, op alle dieren in de stoomcarrousel zitten. Speeltuin, kermis en kraampjes zijn van hem. Want het is nu najaar en lekker rustig. V T>E "EFTELINQ t rijk alleen voor drievijftig Open tan. 7 oktober Concentratie in Leiden van specialisten UTRECHT/LEIDEN De medi sche specialisten die in algemene, academische en categorale ziekenhui zen werken zijn ongelijk verdeeld over het land. Hun aantal varieert van 22 per 100.000 inwoners in het ge bied Maastricht tot 57 in het gebied Leiden. Dit blijkt uit het rapport: "Medische specialisten in Neder land" dat het Nationaal Ziekenhuis instituut heeft uitgebracht in op dracht van het centraal college voor de erkenning en registratie van medi sche specialisten. Dr. Onino van Belle, van wie wij aanvankelijk het vermoeden had den dat hij een apert tegenstander zou zijn van kernenergie, luidt ons gesprek in met de luchtige verklaring dat hü de 3 pet. hef fing voor 't Kalkar-project eigen lijk schandalig weinig vindt. In 't verloop van het gesprek brengt hij een duidelijke nuance aan: "Wat er moet gebeuren is dat er op alle energieverbruik een forse hef fing komt ten behoeve van het oei derzoek naar alternatieve energie bronnen. We moeten echter zeker geen rem zetten op het onderzoek naar mogelijkheden van energie voorziening door middel van kern reacties. Anders kunnen we in de catastrofale situatie terechtkomen dat er geen energie meer beschik baar is, terwijl dat voorkomen had kunnen worden". Van Belle, dikwijls citerend uit het boekje 'Energie op leven eti dood" (G. A. SandersV en uit het onlangs verschenen rapport van de Werkgroep Toekomst, noemt de maatregel om door middel van 'n heffing van drie procent op de elektriciteitstarieven de nodige centjes voor een snelle kweek reactor bijeen te rapen aanvan kelijk een flutwetje en later een curieus gelegenheidswetje dat niet is gelanceerd in 't kader, van enige beleid op grond van 'n wel overwogen plan om de komende energiecrisis het hoofd te bieden. Hij zegt het niet voor te staan, dat de ontwikkeling van kernener gie rücksichtlos wordt aanvaard, zonder dat alternatieve energie bronnen aan een nauwkeurig (we tenschappelijk) onderzoek zijn on derworpen. Maar vindt wel, dat we moeten oppassen voor de ener gieleemte die kan ontstaan als het gebruik van kernenergie a prio ri wordt afgewezen. Weliswaar er kent hij: "Natuurlijk is kernener gie sterk vervuilend, en een ge vaar voor het milieu", maar maakt de restrictie dat we ook andere energiebronnen nog niet kunnen gebruiken zonder dat er nadelige gevolgen aan zijn ver bonden. Proefstation Van Belle laat in deze uitspraak doorschemeren, dat hij er wel ver trouwen in heeft dat er een op lossing voor de gevaarlijke radio actieve afvalstoffen, die het ge bruik van kernenergie oplevert, zal worden gevonden. In dit ver band vindt hij Kalkar een onmis baar proefstation voor de mogelij ke ontwikkeling van schone ener gie door middel van kernfusie. Hij benadrukt tegelijkertijd echter, dat hij de kernenergie niet als al leenzaligmakend wil beschouwen "Het gebruik moet tot het uiter ste worden beperkt". Een gesprek met Van Belle is van een systematisch gehalte. Het begint bij het probleem dat over dertig jaar onze fossiele brandstof fen vrijwel zijn uitgeput. Dat tus sentijds alternatieve bronnen zul len moeten worden aangeboord om in elk geval te voorkomen, dat onze maatschappij het op een gegeven moment zonder energie moet stellen. En dat die alterna tieven bestaan uit kernreactie, kernfusie, zonne-energie en een aantal andere mogelijkheden zoals getijdencentrales. Volgens Van Belle is witte steenkool (energieopwekking door middel van stromend water, stuw meren en de getijdenwerking van het water, waarbij gebruik ge maakt wordt van de eb- en vloed- beweging) het minst verstorend voor het milieu. Hij bevestigt dat van zonne-energie op het ogen blik al gebruik gemaakt wordt, in het groot bij het kweken van planten. „Maar dat is ontstellend inefficiënt omdat het nuttig ge bruik minder dan 1 procent is. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat Je met zonne-energie in elk ge val een zeer groot deel van de energievoorziening voor Je reke. ning zou kunnen gaan nemen, ze ker wanneer van meer directe methoden gebruik gemaakt gaat worden. Ik denk bijvoorbeeld aan huisverwarming. Een dak van 100 vierkante meter ontvangt zoveel zonnewarmte dat je het hele huis dat er onder zit kunt verwarmen. Je zit dan alleen met de moeiljk- heid hoe Je zonne-energie moet opslaan. De energiebehoefte is nu eenmaal het grootst als de zon laag staat of niet schijnt, dan is het het koudst en het donkerst. Je zou bij dat opslaan met bak ken warm water kunnen werken, maar Je zou ook waterstof kun nen laten produceren door zonne cellen etc. Maar zoals alle alter natieve energiebronnen moet ook hier nog het nodige onderzoek worden verricht voordat we een hanteerbare methode hebben ge vonden". Ongewenst accent In het betrekkelijk weinige on derzoek naar energiebronnen die niet van fossiele brandstoffen (olie, gas. kolen etc.) afhankelijk zijn ligt het accent op de kern fusie en kernsplijting. Van Belle vindt dit accent ongewenst. Hij is van oordeel dat er veel meer aan onderzoek naar alternatieve bron nen moet worden uitgegeven, zon der dat hij daardoor 't onderzoek naar de mogelijkheden van kern energie drastisch wil beperken. „De energiebedrijven, die uitein delijk overheids- of semieover- heidsbedrijven zijn, geven 'n kwart procent van hun totale omzet uit aan dergelijk onderzoek. Dat is in vergelijking met wat de particulie re bedrijven eraan besteden erg weinig. Een veelvoud van het be drag wordt uitgegeven aan de be vordering van het energiegebruik. De zaak wordt hier dus dolge draaid. Als we meer afnemen wordt het goedkoper. Dat is het systeem van stimuleren, alsmaar opjagen. Ik vind dat er pas nieu we centrales moeten worden ge bouwd als er ook zonder gebruiks- bevorderende maatregelen behoef te aan bestaat". Van Belle refereert in dit ver band aan de gasbel in Slochteren die er volgens hem in een mini mum van tijd doorheen wordt ge jaagd. "Ze hadden dat gas kun nen gebruiken voor materiaalfa- bricage, plastics bijvoorbeeld, waardoor Je weer een deel op de energievoorziening zou besparen, betere isloatie van huizen. Maar nee, het moest er binnen dertig jaar worden uitgejaagd. En dan tegen minimale prijzen zodat het gebruik onnodig gestimuleerd wordt". Van Belle vindt het niet on begrijpelijk dat de nadruk op kernenergie is komen te liggen. Hij ziet dit als een gevolg van de koude oorlog. „Er waren daardoor nu eenmaal veel deskundigen op dat gebied". Aan de andere kant vindt hij het kenmerkend voor ons maatschappelijk bestel dat de mogelijkheid van energiebronnen als zonne-energie en witte steen kool duidelijk voorhanden liggen, maar dat daar om politieke en eco nomische redenen niet zo grif op in wordt gesprongen. Als er goede resultaten bereikt kunnen worden met zonne-ener gie, is het niet onwaarschijnlijk, dat er een economische machts verschuiving komt naar het zuiden «de ontwikkelingslanden) zo re deneert hij. In het algemeen wil Van Belle de energiegebruiker laten opdraaien voor de gigantische energieproble- matiek waarmee onze maatschap pij te kampen gaat krijgen. "Er is een ontstellende verspilling, van energie. Denk bijvoorbeeld aan de kelders, die er vroeger wa ren. Die zijn verdwenen, want het moet allemaal zo nodig in de ijs kast. De vuilverbranding bij voorbeeld, waarbij in veel geval len de warmte zomaar de lucht in gaat, weg. Simpele voorbeelden van verspilling te over". T ussenoplossing Van Belle gelooft niet dat er aan kernenergie te ontkomen valt. althans als tussenoplossing. Hij zou er niet aan willen tornen als deskundigen als Tinbergen, Quis- pel en Böttcher in hun rapport: "Werk voor de toekomst" spreken van de noodzaak van een beperk te toepassing van kernenergie hoe wel hij er nogmaals op wijst, dat het gebruik van en/of experimen teren met kernreactors of 6nelle kweekreactors (zoals in Kalkar het geval is> niet zonder risico is. Hij legt. uit, dat in snelle kweek reactoren plutonium vrijkomt dat enkele duizenden jaren zal moe ten worden opgeslagen voordat het zijn radioactieve (en dus le vensgevaarlijke) werking heeft verloren. "Alle opslag is en blijft riskant", zegt hij. Van Belle, lichtelijk filosoferen over de "idiote situatie" dat er nog gemeentelijke energiebedrij ven zijn, concludeert: "Het heeft geen zin als Leiden weigert om die drie procent belasting te laten heffen. Dat wekt maar suggesties en een sfeer van: als wij het hier voor het zeggen hadden en niet "zij in Den Haag" zou alles be ter en goedkoper zijn. Daar heb je niets aan. Als men toch nuttigs zou wil len doen, zou van deze gelegen heid gebruik gemaakt kunnen worden om de prijs voor de groot gebruikers op te trekken tot die van de kleingebruikers (dus af schaffing van het zg. vastrecht). Het energiebedrijf in Leiden zal de 3'ó toch moeten afdragen, en en hoe ze dat nou doorberekenen moeten ze zelf maar weten. Het gaat erom. dat de 3r* als wapen wordt'gebruikt om op de Juiste plaatsen de zuinigheid te bevorde ren". LEIDEN De Leidse Vrouwen Adviescommissie voor de woning bouw heeft ernstige kritiek geuit op de plannen voor een corridorflat van 12 etages in het Morskwartier. Deze flat is bestemd voor de mensen met lage inkomens, Voornaamste punt van kritiek is voor de VAC het feit, dat het hier om een flat gaat, terwijl recente enque- tes aantonen, dat 70ró van de bevol king liever een eengezinswoning heeft dan een flat. "Daar komt nog bij", zegt de VAC, dat het bewonen van flats volgens onderzoeken vaak socia le en psychische conflicten oplevert. Heel in het bijzonder verwachten wij dergelijke moeilijkheden bij deze cor ridorflat. Wij vrezen een generaties- lange nawerking van deze conflict situatie. Verdere argumenten die de VAC tegen de flat aanvoert zijn o. m. het feit, dat er alom in den lan de leegstand in de flatbouw valt te zien, en het feit dat "de regerings maatregelen tegen uitbreiding en ves tiging van bedrijven in de Randstad en het verplaatsen van rijksdiensten naar andere delen van Nederland, doen vermoeden, dat de gemeente Leiden voor werknemers in die sec toren geen woonruimten behoeft te reserveren". Men noemt voorts als overweging, dat volgens prognoses van het Cen traal Bureau voor de Statistiek de bevolking steeds minder zal gaan groeien. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes. Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, Uw specialist met vak-serv'- v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3