Willem Versteeg, een voorbeeldig en sterk koster agenck Bloem en beeldde zon „STUTOFES" WAS BOEIEND Quint BV Koudekerk koopt Kibofa BV Brons mist toch iets Op 1 augustus jJ. was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Versteeg in dienst trad van de Ned. Hervormde gemeente van Oegstgeest in de func tie van koster ran de Groene of Willibrordkerk en tevens als opzich ter van de begraafplaats. Omdat deze datum midden in de vakantieperiode viel, waardoor velen niet in de gelegenheid zoudeü zijn geweest om Versteeg te complimen teren, heeft het College van Kerk voogden besloten, hem een receptie aan te bieden op woensdag 19 sep tember as. van 17.00 tot 18.30 uur, in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg alhier. Zy, die de heer en mevrouw Ver steeg, in verband met dit jubileum him gelukwensen willen aanbieden, worden daartoe, door voornoemd col lege gaarne tot deze receptie uitge nodigd. Willem Versteeg is geboren te Oegstgeest, op 11 augustus 1910. Hij en zijn tweelingbroer Arie waren steeds bekende figuren in deze ge- In 't LAK-theater werd gisteravond een opvoering geven van T>e Leer lingen', door de "Delftse Komedie'. Het stuk is geschreven door de groep, in samenwerking met een me taalklas van de school voor individu eel technisch onderwijs in Delft. Het is gemaakt voor leerlingen van het beroepsonderwijs en jongeren, die al in een bedrijf werken. Inmiddels heeft de groep het stuk reeds twaalf maal gespeeld voor vormingscentra, voor scholen en voor een groep van het samenwerkingsverband in Delft. Het stuk is gesitueerd rond de bele gering van de stad Faleril. Op een gegeven ogenblik komt verandering in de situatie, doordat de Romeinen, die de stad belegeren, de leraar en zijn leerlingen gevangen nemen. De Romeinse aanvoerder Camillus laat zijn gevangenen voor zich verschij nen en hij tracht ze dienstbaar te maken voor zyn eigen lezer door naar hun kundigheden te vragen. Voorafgaande aan deze situatie heeft men de oude lessituatie kunnen aan schouwen in de belegerde stad (waar in de verhouding leraar-leerlingen tot uiting komt) en 'n dialoog tussen ae Romeinse veldheer en een in een vioegere overwinning buitgemaakte ondergeschikte, die nu als verkenner voor Camillus zijn diensten verricht. Deze verkenner, gestalte gegeven door Ronald van Huet, geeft als pa troon reeds voldoende aanleiding tot het natrekken van zijn antecedenten. De conflictsituatie wordt in hoge ma te binnen zijn persoon tot uitdruk king gebracht. Doordat de 'leerlingen' (Pieter Schrijnen, Ineke Schenkel en Rinus Ypey) vla een rollenspel tot het in zicht komen, wat Camillus van plan is, weten zij de inneming van de stad te voorkomen. Tijdens de hieropvol- gende lessituatie, waaruit duidelijk blijkt, dat de min of meer autoritaire leraar (Hans van der Velden) is ge worden tot de inspraak duldende 'kennisoverbrenger', wordt duidelijk, dat de veranderingen slechts op het punt staan door te breken. Ondanks óe onverwachte rollenwisseling, waar hij één der 'leerlingen' de rol op rich nam van Camillus, omdat de laatste spreekmoeilijkheden onder- \ond, werd de conflictstructuur toch zeer duidelijk overgebracht. Na het spel werd de inhoud met de toeschou wers doorgesproken, zoals men dat ook op vormingscentra gewend is te uoen. Na een korte pauze &erd over gegaan tot individueel en collectief rollenspel, waarbij theoretisch de toekomstige situatie' bespreekbaar werd gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat deze toepasbaarheid voor de deelnemers van 'Stutofes' heel an ders moest overkomen dan bij de vormingscentra. Juist omdat dit zowel de spelers als de toeschouwers dui delijk voor ogen stond, kon er een boeiende dialoog ontstaan. A.C. KOEKEBAKKER JR. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De importeur en verkoper van speel goederen, baby- en kleuterartikelen Quint BV in Koudekerk aan den R(Jn heeft de fabrikant van kinderboxen, -stoelen en -ledikanten Kibofa BV in Zevenaar overgenomen. Bij Quint werken 11 en by Kibofa 21 werknemers. Er is geen gevaar voor de werkgelegenheid, aangezien beide bedrijven enigszins met een personeelstekort kampen, aldus di recteur N. Quint. meente. Ze leken zo sterk op elkaar, dat het wel eens moet zyn voorge komen, dat Arie voor de broek kreeg, als Willem het had verdiend. De eerste functie van Versteeg was melkventer. Vele van de oudere in woners van Oegstgeest zullen zich Willem met zyn melkkar nog wel herinneren. Later trad hij in dienst van de gemeente Leiden als portier van de psychiatrische inrichting Endegeest. Toen op 1 augustus 1948 de be kende koster van het „Groene Kerk je" en tevens opzichter van de be graafplaats, de heer van Nieuwkoop, na een ongeveer 40-jarige ambtspe riode zijn functie neerlegde, werd Versteeg als zyn opvolger benoemd. Het was geen eenvoudige taak om een persoon als de heer van Nieuw koop op te volgen, doch Versteeg heeft dit op voorbeeldige wijze ge daan. „Zyn" kerk (zo noemt Ver steeg de Groene of Willibrordkerk) en de begraafplaats zien er steeds keurig verzorgd en goed onderhou den uit. Versteeg heeft een zeer druk leven, vooral ook door de vele huwelijken, waaronder meerdere van buiten d'e gemeente, die in deze fraaie oude kerk worden ingezegend. Men had hem op één dag dan ook verschillen de malen in verschillende kostuums aantreffen, 's Morgens in werkkle ding als maker van een graf, even later keurig gekleed met witte handschoenen als koster bij de vol trekking van een huwelijk en later op de dag dienstdoende by een be grafenis. Voor een dergelijke taak wordt een sterke persoon vereist. Dat Ver steeg tegen dit werk is bestand, is in deze jaren wel gebleken. Ondanks zyn drukke functie, wist Versteeg ook nog tijd te vinden voor zijn lievelingssport, het voetballen. Vele jaren is hij lid geweest van de voetbalvereniging Oegstgeest, van welke vereniging hij tevens voorzit ter was. Daar Versteeg, in verband met zijn functie, vreugde en rouw van vele Oegstgeesters heeft meege maakt en zijn optreden in het alge meen daarbij zeer werd gewaardeerd, zal het hem op 19 september zeer ze ker niet aan belangstelling ontbre ken. Zaterdag Burchtplein Antiekmarkt voorm.5 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat sociëteit v.a 16 Jaar 8 uur nam. •s nachts. r Breestraat 19 Sociëteit Twet (voor kamerbewoners en alleenst» den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Soo»| Bij Molen De Valk Postzegel^ 5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) j* Jeugdschaaksociëteit 2.005.30 nam. Doopsgezinde kerk Ze vended» ventisten bijbelstudie 10 uur vot? prediking 11 uur voorm. Danscentrum (Hoogl. Kerkgrw Dansen 8 uur nam. Zondag Oegstgeest (Geversstraat 65) i teit voor kamerbewoners F 1 uur 's nachts. Breestraat 19, Sociëteit Tti (voor kamerbewoners en alleen- den) 9-12 uur nam. Breestraat 19, Jeugdhaven, rakel 11 uur voorm. 1.30 u. ni Jeugdcafè 810.30 uur nam. Danscentrum (Hoogl. Kerkgm Dansavond 8 uur nam. Ant. Clubhuis, Dansen OEGSTGEEST Gistermiddag werd het nieuwe gymnastiek lokaal aan de Pieter de Hoochlaan officieel in gebruik geno men In aanwezigheid van vele belangstellenden hield burge- meester Van Eysinga een korte inleiding. Wethouder Tem- minck die zich over de aanwezigheid van zo velen uit het onderwijs bijzonder verheugde, merkte op dat de laatste keer dat hier een gymnastieklokaal in gebruik kon worden geno men op 19 februari 1968 urns n.l. het lokaal aan de Apollolaan. Hoewel in juni 1969 reeds een urgentieverklaring werd afge geven, heeft het tot januari dit jaar moeten duren voordat ae raad tot kredietverlening kon overgaan en wel omdat de gemeente zelf over financieringsmiddelen kon beschikken, nel lokaal heeft in totaal f615.000,- gekost. Verheugend is dat dezer dagen de eerste paal is geslagen voor de bouw van het derde gymnastieklokaal nl. aan de Kamperfoelielaan. De bur gemeester bedankte ieder en dat waren er velen die aan de totstandkoming van dit fraaie lokaal heeft meegewerkt. Vooral omdat de streefdatum van 16 september kon worden gehaald, een datum die uiterst belangrijk is in verband met de subsidieverlening. Na de grote betekenis te hebben ge schetst van de lichamelijke opvoeding, kwamen een dertigtal meisjes van de 6e klas binnen om een korte demonstratie te geven voornamelijk op de lange mat. (Foto Jan Holvast) Burgerlijke stand Wassenaar Geboren: Beno, z. v. B. Baars en M. van Dijk. Ondertrouwd: F. D. Leef lang (Den Haag) en D. J. M. Boutkan; L. C. M. van Steijn (Leiden) en -J. M. Tli. E. van Wissen; D. Ter louw (Den Helder) en T. Schipstra. Getrouwd: F. R. Snelleman en M. F. Geitenbeek; A. A. M. Bierman en M. M. de Zwart; P. Buitelaar en L. T. M. A. Tonkens; J. C. Weterings en T. M. Visscher; H. J. Sirre en D. Duindam: G. G. J. Mullens en M. A. Schlimmer; H. Lichtendahl en E. F. Jonkers; B. C. van Ommeren en M. van Dorp. Overleden: Wed. D. HartogHaas; mei. M. B. Nass; C. C. Jagt (Den Haag); mej. L. Hafland (Den Haag); A. van den Houten. LEIDEN Twee leden van De Burcht hebben gistermiddag een meer dan alleen maar muzikale band gesmeed: een huwelijksband. Majorette Janny de Graaf zei "ja" tegen drumbandlid Peter Reijken. Het korps zorgde op de trap van het stadhuis voor een erehaag. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Joop Brons en Han Ka- paan, twee Leidenaars, de een orga nist (van de Hooglandse Kerk), de ander hoboïst, gaven een concert in ae Marekerk, die aanmerkelijk beter bezet was dan tijdens de zomercon- certen van K. en O. Hebben we het recht ze kunstenaars te noemen Ze hebben geen conservatioriumdiplo- ma en geen Prix d'Excellence. Dan zeggen mannen van het vak: het zijn amateurs. Amateur, zo heeft en een depressieve tijd ook de godbegenadig de organist Anton Bruckner zichzelf gevonden, toen hij eens zei "Nee, de wereld is te slecht, voor haar schrijf "k niets meer voor het orgel". Van die amateur missen we nu, vanwege die slechtgezinde wereld, elk orgel werk op de orgelprogramma's. In eigen stad hebben Brons, die maar een discipel is van Adriaan Blankenstein, en Kapaan, maar .eeiling geweest van de onvergete lijke Jaap Stotijn, een onbestreden goodwill. Die wensen we hen ook daarbuiten toe, zij hebben er een ze delijk en esthetisch recht op. In de hoboïst hebben we Stotyn terugge- noord, in al de vertokte stukken vol ledig gaaf in de gestalte, in een fijn aoorsponnen toon, met datzelfde no bele kunnen stilstaan op de toon en laten vergroten en wegebben van de toon. Kapaan speelde een Sonate van Besozzi, een Concert van Albinoni, OEGSTGEEST Onder de naam ..bloem en beeld" wordt er een ex positie van beeldhouwwerken gehou den op de speelweide aan de Lange Voort in Oegstgeest. "Kind en beeld" zou ook een goed motto geweest zyn, want toen ik er kwam kyken trok ken kinderen die op en in de beelden klauterden, meer de aandacht dan de bloemen. Veel van de beelden zyn juist voor dat doel gemaakt: het zijn zogenaamde "speelbeelden", die door kinderen als een soort klim- en klau- terobject gebruikt kunnen worden, maar ook in een park door hun fraaie Vormgeving voor volwassenen een zinvolle funktie hebben. Van de speelplastieken van Frans van 't Veld werd ijverig gebruik gemaakt. Zy stellen drie gestilleerde mensen voor, waarvan het lichaam uitgehold is, en die de armen om elkaar heen gesla gen hebben. Rien Goené maakte van hout twee grote, kruislings over el kaar staande honden. De stukken hout zyn met grote schroeven aan elkaar bevestigd. Het hangende ob- jekt van Evert van Gelder was he laas niet bedoeld om er wat mee te doen: een bordje "svp niet aanra ken" spreekt duidelijke taal. Deze schelpachtige constructie van polyester, die aan oranje draden tus sen twee grillig gevormde dode boom takken is opgehangen, ziet er inder daad niet al te solide uit. Maar het zou wed leuk geweest zyn als je er aan kon hangen en schommelen Erna Postuma maakte vrij kleine na turalistische beelden, waarvan de sfeer van intimiteit, die er, zelfs op zo'n gröte weide, van uitgaat, me bij zonder getroffen heeft. Vooral haar "Moeder met kind" en haar "Groep", die écht een groep was, niet zomaar wat mensen bij elkaar, vond ik erg goed. In een zelfde sfeer werkt Agnes Berk, waarvan het beeldje "Zomer" me aansprak. Lui achterovergestrekt zit een meisje met wapperend haar van de zon te genieten. Reusachtig groot zyn de abstrakte beelden van Frans Peeters. De acht- vormiige "bolplastlek" werd door de aanwezige kinderen als buut ge bruikt. Tot en met 24 september blijft "Bloem en beeld" op de speelweide aan de Lange Voort in Oegstgeest. Op een zonnige middag is het er het leukst. HANNY RENEMAN Foto: Jan Holvast Piece van Fauré en onbegeleid de arie suggestieve Landelijke Miniatu ren van Van de Sigtenhorst Meyer, met him oosterse sohalmeidende in slag. Brons mist wel iets: de gelegenheid om als reizend concertorganist veel orgels te bespelen en daardoor de to tale afronding, souplesse en elasti citeit als de finishing touch van de toutinier. Maar het is technisch en muzikaal allemaal van heel goede huize, - een Blankenstein waardig -, wat hij deed in een beminnelijke Dia logue van Marchand, in Bach's Alle Menschen m'ssen sterben, in Wal- ther's Concert "Christ mein Leben", in Distler's Variaties op "Frisch auf gut G'sell" en in Langlais Chant Héroigue ,die iets hubistisch in de kiankbouw heeft en de polyfonie vaar wel zeide. En het toverschone Bach- werk Toccata Adagio et fuga, met die omvangrijke pedaalsolo, dat mag- gtnifieke melodisch in versiering zich oplossende middendeel en die hoge eisen stellende fuga, die helder worden kon als een meer in Italië. Lrons allermeest meeslepende top stuk werd echter Distier, die de on weerstaanbare melodie varieert van de Bourgondische springdans, die wij ook hebben zitten in ons "Berg op Zoom, houd u vroom". KEES VERHOEF LEIDEN Op het politiebureau zit ten sinds vannacht twee Jongens van 15 en 16 jaar, die een gestolen Jerry can door de ruit van een bakkerij aan de Tesselschadestraat hebben Maandag Hogewoerd 57, Leiden. Trot en discussie Troef, 810 uur m Stadhuis Leiden. Spreekuur naar Alg. Burgerlijk Pension 2.30—4.30 uur nam. Stadhuis Lelden. Vergaderto meenteraad, 7.30 uur nam. Stadhuis Lelden. Vergade missie bedrijven. 4 u. nam. Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagmoq uur raadplege men de eigen arts. Daarna tot zondagnacht uitsluitend voor spoedgeval^ terstelefoon 22222. Wijkzustea Berg, Mariënpoelstraat 17a (fc 54954) en N. Bosch, Assersb (tel.33603). .Leiderdorp Huisarts F. Hoofdstraat 8 (tel. 22208). Oegstgeest Huisarts J. Haan, privé Duivenvoorden praktijk Wilhelminaparfc resp. 54294 en 51390). Wijkzn Lam, Lijtweg 1 (tel. 54500), Voorschoten Zaterdag James, Leidseweg 51 (tel. 2520 dag huisarts F. Koopman, E Wagnerlaan 69 (tel. 6352). flpj pleging Gezondheidscentrum, Waalslaan 25 (tel. 4641). Wassenaar Huisarts S. Burchtlaan 9 (tel. 3027) en H. Boogaart, Storm van 's sandeweg 1 (tel. 1847). Tand W Schultz, Jonkerlaan 86 (tel. 21 1 Warmond Zaterdag hul! d. Gijzel, Sweilandstraat 1 2866), zondag huisarts F. kamp, Dorpstraat 45 (tel Wijkzuster S. Postuma, Ki 308, Sassenheim (tel. 02522—: Apotheken De avond-, nacht- en zondi der apotheken wordt waarg door de Zuiderapotheek, schansweg 7 in Leiden en Vam Breest Smallenburg in dorp. Tevens zaterdag tot 6 uioei Oegstgeester apotheek, Wilh park 8. Wassenaar Wassenaars theek, Schouwweg 32. Release Hulpverleningsdienst Releaw n we Rijn 20a. tel 24565 Mè t/i 8-10 u nam bovendien dlnsd 2-5 uur nam met ultzonderini dagmiddag. De politie heeft de zaak in onder zoek, maar vermoedelijk betreft het louter een zaak van baldadigheid. MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat)Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatra straat tot Soembastraat), Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. DINSDAG Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhuüststraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, ChurchiUlaan, Willem Pyperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen- straat.Mozartstraat, Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat. Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat, Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraat, Griegstraat, Donizettüaan, Bizetpad. DONDERDAG Par ama ribostra at, Coranti J nstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volks tuinen), Zwarte Pad en Merenwyk. Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat, Julia- nakade, Sophiastraat, Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat, Prinsen- senstraat. Oranjestraat, Lusthof- laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat. VRIJDAG Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Multatullstraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meerhof Akkerhof, Weidehof, Telderskade, Middenstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat. Rooseveltstraat. kl Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging u Aanvragen hulp bejaarden twi durlg zieken en gezlnsverzorgt 45 tel. 49441 (maandag t.flJD ar 910 uur voorm) org Aanvragen voor naive da ge We kerkelijke opleidingsschool r bb zhis^erzorglng Rijnsburgerwd g] Humanitas Dienst/verlening Humanlta 1 di gracht 84. Spreekuur maandag idei nam. woensdag 9.3010.30 21458. KWJ-Leiden Beweging van werkende Jo'l'l Havenplein 3, tel. 21139 en m formatlecentrum voor werkecó ren. Dagelijks en ook woem donderdagavond geopend SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdlea (01710)-25202 Voor allen dia lijkheden verkeren berelkl* werkdag van acht uur nm uur vjn doorlopend ln het t d.w.z. van vrijdag acht uur maandag acht uur vjn Vogelasiel LEIDSCH DAGBL ÏOR LH TOEKEN i 3 OagDW DAGBLAD VOOR LH EN OMSTREK» Uitgave: Leidscb Witte 8lngei Postbus 64 - Giro 8709) Telefoon redactie 01710-21 Hoofdredacteur Han Mn Maandabonnement Kwartaal sa borxnem ent Par Post Losse Qummers Abonnementsgelden oU fyfc betaling te voldoen Bit tlscbe overschrijving geet olstraöe- en incassokost N Na bezorging tot 20.00 dffl Zaterdag tot Ib.oo urn Telefoon 01710-30500 'paa

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2