Nieuw topmodel van DAF: 1300 marathon lOTORFIETS ZWAARDER TERUG Met zuinigheid bouwen aan een „benzinebeleid ERPAG 15 SEPTEMBER 1973 Binnenkort iel ft boven ien mille gk voorspel, dat over twee ar meer dan de helft van het [aal aantal nieuw verkochte gonenauto's in Nederland i jer dan 10.000 gulden zal kos- n. De auto zal in de toekomst 0 duurder gaan worden, wr behalve de kosten- en prjs tóriaalstijgingen bij de fa- |ek zullen ook de ingebouwde ;ra veiligheidsvoorzieningen tf erbij een rol spelen". Dit, zei dezer dagen directeur Meijer van de Niham in «d (import van Volvo in herland) bij de introductie If in de modellen van 1974. Het ag een voorspelling zijn, die bij de eerste oogopslag wat Ud lijkt, maar aan koffiedik- kerij heeft de heer Meijer deze uitspraak echt niet [oeven te doen. Hij verklaar- zelf al, dat er op dit mo at een tendens bestaat om urdere auto te kopen. In de elopen twee Jaar is 't aantal kochte personenauto's bene de 10 mille al met vijftien icent gedaald, terwijl in de J jsklassen boven die grens m C| uilige categorieën al van een dubbeling van de verkoop ake is. lovendien behoeft men de prikkeling van de autoprij- maar in de gaten te hou- om te zien hoevele model- al angstig dicht bij die grens tien mille zitten. Een wa- die enkele jaren geleden ir net onder bleef, bivak- rt nu al ruim over de dertien Ie. Een Opel Kadett leunt nu heel stevig tegen de negen Ie aan. We zouden zo nog 1 kunnen doorgaan. De Audi ras de laatste auto- van-het- -. Heel trots werd bij de in- iuctie een prijs van beneden tien mille bekend gemaakt, heeft niet lang mogen du- De goedkoopste ligt al bo lde elf. het is bij nagenoeg alle ken hetzelfde. Komt de ver ing niet vroeg dan komt hij de snelle kostenstijging ft zich vastgevreten in de Kn. Onontkoombaar. De spelling van de heer Meijer lerhalve minder schokkend hij leek. Het gaat er maar dat de prijzen van de i's in dezelfde verhou- I blijven tot het niveau van inkomen. En om daarom- een voorspelling te doen, lijkt ons wat minder een- Eg KOOS POST ona f DAF komt binnenkort met een wat zwaardere versie van de 66 voor de dag. Deze „DAF 66 1300 mara thon" is uitgerust met een 1300 cc watergekoelde viercilinder motor en is uiterlijk herkenbaar aan twee halogeen verstralers. De wagen zal in de loop van november pas le verbaar worden en gaat dan als se dan 10.570 gulden kosten (de gewo ne 66 marathon kost 400 gulden minder), de coupé komt op 11.220 gulden en de combinatiewagen nog weer 100 gulden duurder. De 1,3 liter motor van de nieu we DAF ontwikkelt 57 DIN-pk en kan volgens opgave een topsnelheid van 145 km per uur bereiken. Als acceleratietijd wordt opgegeven 10,5 seconden van 0 tot 80. kilometer. Het hi andstofverbruik zou volgens de fabriek 9-11 liter per 100 km be dragen. De auto heefit hydrauli sche remmen op alle vier de wielen met een rembekrachtiger. Verdere voorzieningen: slaapstoe len met vaste hoofdsteun en stof- bekleding, voorruit van gelaagd veiligheidsglas, zelfnastellende rem men, samendrukbare stuurkolom en controlelampje voor remvloei stofniveau. De laatste vier voorzie ningen zijn aangebracht in ver band met mogelijke toekomstige veiligheidseisen. Zoals bekend bestaat er overeen stemming over een samenwerking tussen Volvo en DAF. Nog voor het einde van dit Jaar zal de integratie tussen beide ondernemingen van start gaan. Waarschijnlijk zal de meuwe personenauto-onderneming, in Beesd worden gevestigd (Volvo- importeur Niham heeft daar een gloednieuw gebouw), en zal DAF- Volvo Nederland B.V. gaan heten. De directie zal bestaan uit de he ren W. Lijmer (DAF) en A. Meijer (Volvo). Ook Ford heeft dezer dagen de modellen voor 1974 getoond, waarbij de nadruk viel op wijzigingen van het Taunus model. Het is alweer bijna drie jaar geleden, dat deze wa gen in zijn huidige vorm werd ge ïntroduceerd. Sindsdien heeft men er al meer dan een half miljoen gemaakt. Ford spreekt dan ook van een „groot succes". Maar na zo'n drie jaar acht men het in de auto wereld echt wel welletjes. Dan moet er wat veranderd worden. Overigens hebben deze wijzigingen weinig in vloed gehad op het uiterlijk van de Taunus. De lange neus en korte achterkant werden onverkort ge handhaafd. De belangrijkste ver- Twee ingebouwde halogeenverstralers en slaapstoelen met vaste hoofdsteun zijn de opvallendste uiterlijke kenmerken van de DAF 66-1300 marathon. anderingen moet men onder het metaal zoeken: een sterk veranderd chassis. En ook een vernieuwd in terieur. Het meest in het oog daar bij is natuurlijk het andere dash board met o.a. een groter handschoe nenkastje en drie op de stuurkolom gemonteerde handels onder vinger- bereik. Zulke alles-in-één-knoppen zijn geen primeur van Ford, maar deson danks blijven ze bijzonder handig. Zeer dicht binnen het bereik. Verder kwamen de Ford-mensen met een verbeterd ventilatiesysteem. Nu s dat nooit het slechte punt van Ford geweest. Integendeel. En daaraan heeft men nu nog eens gedokterd. Trouwens, het rijcomfort heeft wel centraal gestaan bij deze wijzigin gen, want in de lijst komen we ook nog tegen een verbeterd veersys- teem en extra geluiddempend ma teriaal. Het is niet zo, dat men met- begint te jubelen als men met deze gewijzigde Taunus op stap gaat. Het zijn geen verbeteringen, die on middellijk opvallen, maar op den duur gaan ze duidelijk meespreken. Het zal vooral een duidelijk voor deel bieden op langere afstanden. \»ttere vering, minder geluid, dus minder vermoeidheid. En dan is er tenslotte nog een nieuwe GXL-uitvoering in de maak met echt notenhout op por tieren en dashboard, een dikke vloerbedekking en zeer luxueu ze stoelbekleding. Maar dat al- ies verbetert natuurlijk de rij- eigenschappen van de Taunus niet. Ook BMW heeft op de eerste au tomobieltentoonstelling van het sei zoen in Frankfort een aan tal nieuwe typen laten zien. De be langrijkste aanvulling was het nieu we model 525, dat is afgeleid van de vorig jaar op de markt gekomen 520, maar is voorzien van een 6- cylindermotor van 2495 cc en een vermogen van 145 DIN-pk. De top snelheid bedraagt volgens de fa briek ruim 190 km-uur. Ten op zichte van 520 (1990 cc en 115 DIN- pk) heeft het 525-model onder meer een zwaarder onderstel gekregen en uiterlijk een „welving" op de motor kap en een iets gewijzigde grill. De 1602 en 2002 TH typen on dergingen kleine detailwijzigingen, maar van de 2002 is nu een nog snellere en luxueuzere versie ver krijgbaar onder de naam „Turbo". Van de 3 liter CS is een coupé uitvoering gekomen, de 3.0 CSL, die een top haalt van circa 220 km-uur. De meest luxueuze personenauto van dit automerk is de nieuwe 3.3 1 (motor van 3299' cc en 190 DIN- pk), die 10 cm langer is dan de be staande 3 liter-uitvoering. De prijzen van de nieuwe 74-mo- cellen van BMW zijn nog niet be kend. Wél staat vast, dat de auto's over ongeveer een maand in beperk te mate leverbaar zullen zijn. helft van dit jaar zijn er leer motorfietsen verkocht, met juni dit Jaar werden yliieuwe motorfietsen geregi- Ll Dat is 700 meer dan in de es maanden van vorig Jaar. eerste plaats staat Honda, volgt Suzuki, dat doo>r Hon- bovenste plaats werd ,70-fcen. Derde is BMW, gevolgd *amaha, Jawa, Kawasaki, Moto Guzzi, Laverda en Opvallend was de stijging f 55lfverkopen van Harley David- arvan er 57 werden ver egen 11 vorig Jaar en 4 in >rdt del voorspelt dit Jaar in Ne- een record verkoopcijfer 000 motorfietsen. Tweemaal Os in 1971. Vijfmaal zoveel tiental jaar terug, ld van de motorfiets-ver- MJs overigens wel op de proef Na de successen in de _se periode, ging het aan van de jaren vijftig snel rts met de motorfiets, ter bood voor de handel nog Jd compensatie. Maar bij de komende massa-motorise- >est dit vehikel toch ook het pen. Dit proces ging zelfs ®1. In 1961 werden er nog -riP-QDO scooters verkocht. In tn het er nog maar een 00 en nu is het met de vrijwel afgelopen, orfiets-afzet kon zich na die met moeite handhaven op inden stuks per jaar. Tot de belangstelling zelfs heel klein beetje toe. 1971 kwam ineens de door- 1 dat jaar sprong de afzet tot ruim 5.000 motorfietsen tot een kleine 8.000. °P de wereld hebben thans tose motorfietsfabrieken, de fcle Britse, Duitse en Ita- perken verdrongen, één op de Nederlandse s het Japanse merk Suzu- 10 korte tijd als een komeet schoot. Daarna volgen het Duitse BMW en Yama- 'et Tsjechische merk Jawa. f merken hebben ongeveer Je Nederlandse Toch heeft de koper nog zo'n 35 andere merken. vrijwel geen motorfiet- van Nederlands fabrikaat. Louwman van Suzukii-im- Nlmag NV in Leidschendam jlt Jaar op een verkoopcijfer JSCl^. ruim 300 stuks meer dan ..Vooral de 500 cc modellen rVeer 5.000 gulden gaan vlot hand. De meeste kopers zijn Vrtfi B orfie ■■--si r L 2C Je De eerste motorfiets met Wankelmotor is thans in Duitsland van de band gekomen. Deze Hercules iverd in een voorserie van vijftig stuks in Neurenberg gebouwd. Begin volgend jaar gaat men grotere series motorfietsen met rotatiemotor vervaardigen. De nieuwe motorfiets zijn vermo gen van 25 pk komt overeen met die in de gebruikelijke uitvoering van 250 tot 350 cc zal meer dan 4.000 Duitse mark kosten en dus nog maar voor een beperkt publiek aantrekkelijk zijn. Hercules kwam al vn 1970 met zo'n motorfiets, maar kon toen niet aan een enigszins aanvaard bare prijs komen. Overigens is ook Japan volop bezig met motorfietsen met rotatiemotor, maar daar is men nog niet verder gekomen dan prototypen. Jonger dan 30 Jaar. Ik zie de motor tegenwoordig zuiver als hobby-arti kel, voor de recreatie dus. Ook wordt de motor vrij veel als tweede vervoermiddel gebruikt", aldus de heer Louwman, die het zelf ook niet kan laten af en toe op het za del te wippen. Bij Honda Motor NV in Ridderkerk komt men ongeveer tot eenzelfde conclusie. Nogal optimistisch stelt men daar, zo'n 2500 Honda's dit Jaar te zullen verkopen. Dat is 1000 meer dan in 1972. BMW krijgt het dit Jaar waar schijnlijk iets moeilijker, omdat als gevolg van het duurder worden van de Duitse mark, de prijzen met cir ca 5 procent omhoog moeten. De duurste motorfiets ter wereld is de Münch uit Duitsland. In de nor male uitvoering is de prijs ruim 16.000 gulden, maar die kan afhan kelijk van de wensen van de klant nog flink oplopen. Het meest ver kochte model ligt in de 20.000 gul den klasse. Toch werden er vorig jaar nog drie van deze machines in ons land verkocht, terwijl er dit jaar al weer drie zijn besteld bij de importeur. De aandrijving geschiedt door een NEU TT 1200 automotor. De motorfietsen-hausse is in feite in Amerika begonnen en kreeg daarna al snel navolging in Duitsland. Frankrijk en ook Nederland. In de Verenigde Staten werden vorig Jaar bijna een miljoen motorfietsen ver kocht, waarvan ruim de helft door Japanse fabrikanten. In Groot-Brit- tannië werden 9.0400 machines aan de man gebracht en in Duitsland bijna 27.000. Japan is veruit de grootste produ cent van motorfietsen in de wereld. Vorig Jaar werden daar ruim 3,5 miljoen machines gefabriceerd. Op de tweede plaats komt Italië (ruim 220.000 stuks). Daarna volgen op flinke afstand Groot Rrittannië (bijna 90.000) en Duitsland (75.000). Terwijl de meeste Japanse fabri kanten menen, dat zij voorlopig nu wel het hoogst bereikbare produk- teniveau hebben bereikt, wordt in Italië naarstig naar wegen gezocht, om door de Japanse concurrentie MOTOR MAGAZINE Motormagazine 19731974, ver schenen bij Plusprodukties van de Nederlandse Dagbladunie in Rotter dam (f6,75). Het kon niet uitblijven, als het mo torrijden zich in een groeiende popu lariteit mag verheugen dan komt er een moment, dat een uitgever meent deze groei extra te kunnen voeden. Dat is nu ook gebeurd met de ver schijning van "Motormagazine", 't Is een co-produktie met een Duitse en een Italiaanse editie. Maar dat zal de motorminnende lezer wat min der interesseren dan het feit. dat hij in deze uitgave alle informatie kan vinden over de bestaande motormo dellen in de hele wereld. En dat zijn er nogal wat. Van elk model een plaatje, een korte karakteristiek en een opsomming van de technische gegevens. Voor de echte motorlief hebbers een leuk naslagwerk, waar uit zij talloze gegevens kunnen put ten en waarmee ze vele vergelijkin gen kunnen maken. niet volledig weggeblazen te worden. De Italiaanse produktie is er tot nu toe in geslaagd zich redelijk te handhaven. De positie op de inter nationale markt kon de laatste tijd zelfs iets worden verbeterd. Maar de Italiaanse ondernemingen voeren in en buiten Italië een harde strijd. Tachtig procent van de Italiaanse motorfietsproduktie is binnen een periode van anderhalf jaar in han den gekomen van de Italiaanse Ar gentijn Alejandro De Tomaso Voordien had De Tomaso al naam gemaakt in de autowereld. De Tomaso verkocht zijn onderne ming aan Ford en stortte zich in de motorfietsen. Hij kocht de Be- nelldfabriek en ging eind vorig Jaar daarmee een fusie aan met Guzzi Moto. De Tomaso slaagde er niet alleen in de verliezen bij Benelli weg te werken, maar wist ook de dreiging van de Japanse Honda buiten de deur te houden. Honda wilde eetr fabriek in Italië bouwen, waar 15.000 motoren per Jaar zou den worden geproduceerd voor de EG. Onder druk van de Italiaanse fabrikant weigerde de Italiaanse overheid op het laatste moment echter toestemming. Grote wagens worden ook in Amerika ingeruild voor klei nere. Klanten vragen zelfs hoeveel kilometer er met een liter benzine gereden kan worden. In Europa doet men dat al vele jaren, maar Amerikanen gingen aan het verbruik achteloos voorbij. Dat was onbelangrijk. Tot deze zomer. Toen bemerk ten zij voor de eerste maal, dat een auto ook lastig kan zijn. De Amerikaan is ermee opgegroeid, dat de auto een ver lengstuk van hem is. Hij ruilt hem om de twee of drie jaar in. De aanwezigheid van zijn eigendom is voor hem net zo vanzelfsprekend als de vrouw, die hij trouwde. Wellicht nog meer, want hij vroeg nooit wat zijn auto gebruikte. Hij was er veel meer op gebrand, dat hij er goed uitzag en zijn werk goed deed. Veel te groot en met veel te veel chroom was de "car" voor vele Amerikanen nog steeds een statussymbool. Loodgieters en timmerlieden reden in Cadillacs, sommige rijken gaven de voorkeur aan een oude Plymouth of zoiets. Als een omge keerd snobisme. Maar hoe groot en hoe breed ook. weinig Amerikanen maakten zich zorgen hoe en ivat dat ding deed rijden. Ze wisten alleen, dat men er af én toe benzine in moest gooien. PLOTSELING LASTIG DING En toen kwam deze zomer. De wagen werd plotseling een lastig ding. Tekort aan benzine. Niemand nam het aanvan kelijk ernstig op. Maar allengs was het vaker onderwerp van gesprek dan Watergate. En dat wil wat zeggen. Sommigen bedachten zich wel tweemaal voor zij zich in de verkeers- kermis van het weekeinde stortten. Je wist maar nooit of je voldoende benzine kon bemachtigen om weer op tijd terug te zijn voor het iverk op maandag. Bordjes als Gesloten voor de rest van de week" of "Onze voorraad voor deze maand is op" bij de benzinepompen te kenden de situatie. Vooral in het midden van Amerika. Toe risten strandden en moesten dagenlang op één plek blijven, omdat zij niet in staat waren hun tank gevuld te krijgen. Benzinestations bleven dagen dicht of gingen slechts voor enkele ochtenduren open, terwijl lange rijen klanten stonden te wachten. Een tocht door Amerika was in die dagen een gok spelletje. In deze eeuw van snelle wagens en brede wegen was het soms onmogelijk om genoeg brandstof te bemachtigen om van de ene plaats naar de andere te rijden. De leveranciers zeiden dan wel, dat er geen werkelijk tekort was, dat de vraag was gestegen, maar de aanvoer niet, een woordvoerder van een belangrijke oliemaatschappij zei het anders. "De tanks op onze raffinaderij in Texas zijn leeg tot de bodem en je kan geen raffinaderij laten draaien op mod der". Vandaag de dag moet Amerika twintig procent van de benzine invoeren. Experts verwachtendat dit percentage over tien jaar zal zijn opgelopen. AUTO'S OVERBODIG Dr. J. A. Pope van de universiteit van Birmingham ver wacht, dat taferelen als deze zomer in Amerika zich steeds meer zullen voordoen. Hij voorspelt zelfs, dat auto's en vlieg tuigen over 60 tot 80 jaar nutteloos zullen zijn. Volgens hem zal de olievoorraad in de wereld dan uitgeput zijn. Alleen de ontdekking van een nieuwe brandstof zal dan nog uitkomst kunnen brengen. Dr. Pope gelooft, dat atoomenergie de be langrijkste energiebron zal icorden. Dr. Pope staat in zijn sombere verwachtingen niet alleen. Kortgeleden riep een werkgroep ad hoe ook op tot bezuini gingen. In de groep hadden zitting prof. dr. C. J. F. Bötttcher (lid van de Club van Rome)drs. P. L. Justman Jacob (pres. directeur Hoogovens)mr. G. A. Wagner (pres.-directeur Kon. Shell) en dr. J. Zijlstra (president Nederlandse Bank). In een memorandum gaven zij vrij concrete adviezen om het energie gebruik in Nederland te beperken. HEFFING NIET ORIGINEEL De RAI heeft zich daar een beetje boos over gemaakt. "De bezuinigingen die de werkgroep zich voorstelt door beperking van het gebruik van die auto'sdie veel benzine verbruiken, wekt verbazing"aldus de RAI. "Een hoog benzineverbruik hebben immers alleen auto's met grote motoren en daarvan rijden er in Nederland nu juist erg iveinig. De auto's met drie liter cilinderinhoud maken^iets meer dan een half pro cent van het Nederlandse wagenpark uit. Bovendien is de voorgestelde heffing niet origineel: deze bestaat al jaren, want op elke liter benzine drukt thans een accijns van 43 cent". Ook inhakend op hetgeen de werkgroep zegt over de we genaanleg (zij vindt, dat de aanleg van nieuwe tracé's tot het uiterste moet worden vermeden en dat uitsluitend bestaande wegen uitgebreid of verbeterd moeten worden indien de ge middelde verkeersdrukte en verkeersveiligheid dit vereist merkt de RAI op: "De werkgroep doet voorkomen alsof de wegen er alleen voor pleziertochten van automobilisten zijn. hi werkelijkheid vervullen ze een belangrijke functie in onze economie, zowel ten behoeve van het zakelijke personenver voer als ten dienst van het goederenvervoer" TECHNISCHE BEZUINIGINGEN Toch zal het gros van de automobilisten gevoelig zijn voor het argument van bezuiniging. Wellicht ivat minder met het oog op het dreigende energietekort dan ivel met het oog op zijn portemonnee. Autorijden wordt duur. Niet in het minst door de gestegen benzineprijs. Toch zet niemand daarom zijn auto aan de kant. En in Amerika hébben nog slechts zeer weinigen hun auto verkocht omdat er schaarste aan benzine was. De oliemaatschappijen zijn daarom met reclamecam pagnes begonnen om bij de klanten op een verstandig ben- zinebeleid aan te dringen. Men kan aan het verbruik van de auto namelijk zelf wel ioat,d°en- De technische conditie, waarin de motor verkeert, en de rijstijl van de bestuurder bepalen mede het verbruik. Laten we een aantal punten noemen, waarop moet worden gelet: 1. Een zo klein mogelijke mechanische wrijving, dus 'n goede olie gebruiken; 2. Juiste afstelling van carburateur 3. Goede werking van de choke. Zo kort mogelijk gebruiken; 4. Motor met een juist afgesteld toerental. Velen hebben een te hoog toerental omdat de motor anders wat eerder af slaat. Maar het kost wel benzine; 5. Een goede ontsteking, de juiste bougies en verder perfect werkende elektrische onderdelen; 6. De juiste bandenmaat en bandenspanning. Extra wrijving kost hoe dan ook benzine; 7. Een juiste sporing; 8. Goed werkende lagers. RIJSTIJL VERBETEREN Alles bij elkaar begrijpt men dus. dat een goed functione rende motor de minste benzine verbruikt. Maar veel grotere "winsten" zijn te behalen met het afwennen van verwoes tende rijgewoonten. Het aanwennen van de meest effectieve rijstijl. Daar gaan we: 1. Wat ze noemen anticiperend rijden. Tevoren zien aan komen ivat kan gaan gebeuren, zodat abrupte manoeuvres kunnen worden vermeden. Want die kosten veel benzine; 2. Nooit fel accelereren. Dat kost brandstof en dus geld. Ge leidelijk optrekken is veel economischer; 3. Motor bij lange stops afzetten. Een kwartier stationair draaien zal al gauw een halve liter benzine kosten. Boven dien werkt het duidelijk milieuvervuilend; 4. Vermijd hoge snelheden. Het benodigde motorvermogen om op topsnelheid te rijden is ongeveer 7 tot 8 maal zo groot als bij de helft van die snelheid. Daarom kost het zo ont zettend veel meer.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19