Gastvrouwen in de lucht ,I)e KLM zoekt niet naar mooie poezen" Niet bang voor een kaping RDAG 15 SEPTEMBER 1973 EXTRA PAGINA 15 Alle KLM-stewardes- onvermoeibaar kopjes inschenken of hun vliegtuig iderweg is naar Mallorca, jl of Schiphol, zijn allemaal imen door mejuffrouw J. K. joten, hoofd werving en se- 3U het KLM-cabine-perso- uitverkoren zou Je haast zeggen, na een ochtendje met mejuffrouw van Slooten, gLM aan haar charmante „en helpt. aat nog steeds een overwel digende belangstelling voor het be roep van stewardess. Mejuffrouw van Slooten weet er over mee te praten want jaarlijks b elanden er vele honderden sollicitatiebrieven op haar bureau, in het fraaie KLM- hoofdkantoor in Amstelveen, dat er even luxueus en gastvrij uitziet als een duur Amerikaans hotel In juli plaatste de KLM in een aantal kranten een advertentie voor reserve-stewardessen. Meer dan dui zend meisjes stuurden de coupon voor verdere informatie op. Onge veer vijfhonderd meisjes namen daarop de moeite om het hen toe gezonden sollicitatieformulier in te vullen en aan de KLM te retourne ren. Mejuffrouw van Slooten stond toen voor de moeilijke taak om een beperkt aantal meisjes te selecteren. Maar ze heeft er nog nooit aan ge dacht om in navolging van Air Ja maica een soort schoonheidswed strijd te organiseren. En dat zal ook nooit gebeuren want de KLM, zo bekende zij glimlachend zoekt niet naar mooie poezen maar naar keurig verzorgde meisjes die het leuk vinden om gastvrouw te zijn. Om na te gaan of de meisjes als stewardess geschikt zijn laat de KLM de sollicitanten in groepjes van tachtig in het Amsterdamse Krasnapolsky Hotel een psychologi sche test afleggen. De uitslag daarvan is voor mejuf frouw van Slooten van doorslagge vende betekenis want stewardessen hebben tegenwoordig volgens haar een zeer veeleisend beroep. De gast vrouwen van de KLM moeten ogen blikkelijk een oplossing voor ieder denkbare situatie zien te vinden. Zij moeten passagiers, die voor het eerst vliegen op hun gemak stellen, kinderen genoeg afleiding zien te bezorgen en eerste hulp verlenen als een oma plotseling onwel wordt. Maar op de vraag welke instructies de stewardessen voor vliegtuigka pingen krijgen wil zij pertinent geen antwoord geven. „Daar praten wij niet over bij de KLM want uit eindelijk onthuld een generaal ook zijn verdedigingsplannen niet." De stewardessen werken bij de KLM cp een contract dat op hun 35ste Jaar afloopt. Nu de minister van sociale zaken van de Sociaal Economische Raad het advies heeft gekregen om h et werk van man en vrouw op hetzelf de niveau volledig gelijk te schake len, gaan er bij de Dolle Mina's en andere vrouwenorganisaties steeds meer stemmen op om stewardessen in de gelegenheid te stellen om als zij dat willen net als de purshers tot hun 55ste Jaar in dienst te blij ven. Maar mejuffrouw van Slooten is het daar niet mee eens. Zij vindt het beroep van stewardess lichame lijk zo zwaar en het ongeregelde le ven op den duur zo'n belasting, dat het naar haar idee in het belang van de meisjes zelf is om op hun 35ste jaar over te stappen naar een wat rustiger bestaan. Ook al omdat er na het bereiken van de rang van le stewardess geen verdere promotie te maken is. Koffie (gelukkig) voor de bemanning. Champagne voor de passa giers (in de eerste klasse). - Bijna een half miljoen nders hebben zich deze zo- vliegtuig naar hun vakan- mming laten brengen. Reis- en luchtvaartmaatschappij- enen er op dat het er vol ar nog veel meer zullen zijn. in korte tijd door de kelijke prijzen en de drukte autowegen geweldig populair Maar door het toenemen- [1 t#l passagiers en het in ge- (men van grotere en snellere >n hebben de stewardessen een stuk moeilijker gekre- forden vrijwel alle lucht- latschappijen doorlopend lomd met sollicitaties van 11e dolgraag gastvrouw in willen worden. Het aantal lingen bij de KLM is zelfs dat de persdienst van onze le luchtvaartmaatschappij de assen met opzet uit de publi ceert te houden. een tijd dat vrijwel alle irtmaatschappijen, de char- hun stewardessen, als ver- pent gebruiken is dat bij- indoenlijke zaak. n weliswaar lang niet alle ippijen er voor, om met :ampagnes zo ver te lerican Airlines, die on- allerlei bladen een adver- .tste met een foto van geklede Jongedame, van de uitnodigende tekst nacht met mij door", dat verreweg de meeste igen het toch erg belang- len dat hun gastvrouwen er lelijk uitzien. Eén van de waarom stewardessen bij maatschappijen al op hun Jaar hun baan kwijt ra- ebben de stewardessen niet laar een glamourberoep. Zij perfekte gastvrouwen zijn aat om voor ieder denkbare ogenblikkelijk een oplossing Reden waarom er aan de van stewardessen steeds bdacht wordt besteed. crtjcs KLM krijgen aspirant-ste rn een training van vier De chartermaatschappij Air en Transavia volstaan i cursus van drie weken. En l steken onze nationale rtmaatschappijen eerlijk wat povertjes tegen buiten- #ncurrenten af, want de ge- studleduur voor stewardes- Europese en Amerikaanse ls ongeveer zeven weken, fee luchtvaartmaatschappij Airways, een privé-onder- van reder en multi-miljo- ttssis, geeft het cabine-per een opleidings-cursus van eist twaalf weken. En daar- It Olympic Airways de best Ie stewardessen van Europa Wit zelfs van de hele we- itlijf inrn tover wij konden nagaan Heen Japan Air Lines voor essen een langere trainlngs- i 24 weken, maar een be deel van deze studie, wordt voor het leren van frans en In beslag genomen, terwijl 'Pic Airways alleen meisjes opleiding tot stewardess in «na komen als zij al 1 bans en engels en duits 8 de best betaalde stewar- tljn de 4700 gastvrouwen xnap uitziende stewards laat ver vangen. Buitenstaanders denken vaak dat de beste manier voor een vrouw om aan een man te komen het accepte ren van edn baantje als gastvrouw bij een luchtvaartmaatschappij is, maar stewardessen weten wel beter. Het komt maar zelden voor dat z'J met een captain trouwen of dat eea passagier hen tijdens een vlucht ten huwelijk vraagt. Ook hun verblijf in het buitenland, is meestal te kort om een hechte vriendschap op te bouwen. En daar nog bij dat het werk in de vliegtuigen bijzonder vermoeiend is zodat stewardessen veel tijd nodig hebben om uit te rusten, ook al doordat hun menstruatie door de tijd- en temperatuurswisselingen voortdurend ontregeld wordt. Inter continentale vluchten zijn op den duur dan ook alleen vol te houden voor meisjes die de pil gebruiken. Positie Om de positie van de stewardessen nog wat verder te belichten spraken wij met mejuffrouw J.K. van S-to ten, hoofd werving en selectie van 't cabine-personeel van de KLM en met Kalla Stassinopoulou die bij Olympic Airways één van de best getrainde stewardessen van Europa werd. Charmante vertegenwoordig- ters van twee totaal verschillende maatschappijen. De KLM zorgt er voor dat de werk nemers van Philips, Shell en Unile ver en andere gehaaste zakenlieden bij dagelijks rechtstreeks naar één van de ruim honderd buitenlandse bestemmingen waaronder zelfs La gos, Bogota en het sheikdom Koe weit kunnen vliegen. Bij charter vluchten besteedt men wat meer aandacht aan de maaltijden, maar op de gewone lijndiensten serveert de KLM zakenlieden naar Zürich een eenvoudig bruin boterhammetje met kaas. Onassis, die voor Olympic Airways optimale service voor de passagiers als het belangrijkste wapen in de felle internationale concurrentie strijd koos, laat zijn stewardessen de "economy class" passagiers op de aagelljkse vlucht van Amsterdam naar Zürich verwennen met hapjes gerookte zalm en getruffeerde paté, terwijl le klas passagiers kaviaar, kreeft en champagne voorgeschoteld krijgen. Winst van Pan American Airways. Terwijl bij heel wat luchtvaartmaatschap pijen 2d Jaar de maximum leeftijd is. waarop zij in dienst kunnen ko men, is dat bij de Pan Am de mi nimum leeftijd waarop de stewar dessen worden aangenomen en dat voor een aanvangssalaris van f 1540,- per maand. Het maximum salaris dat een stewardess bij Pan Am kan verdienen als zij bijvoor beeld Rome of Parijs als "thuisha ven" toegewezen krijgt is 3640,- per maand. Pan Am is, voor zover wij konden nagaan, ook de enige westerse luchtvaartmaatschappij waar onder druk van diverse vrouwenorganisa tie* de stewardessen net zo lang als de pursers in dienst kunnen blij ven. Ze gaan beiden pas op hun zestigste Jaar met pensioen. ivlaar een moeilijke vraag blijft het, welke maatschappij nu de aller mooiste stewardessen heeft. Man nen, die het weten kunnen, geven Air Jamaica de meeste kans. Het is niet alleen de enige maatschappij waar de stewardessen en speldje met de veelbelovende tekst: "Ask me almost everything" op him uni form dragen, maar tot voorkort be zorgden de, zorgvuldig tijdens schoonheidswedstrijden geselecteer den meisjes zelfs de meest vermoei de zakenlieden een verrukkelijke reis door na het serveren van de maaltijden en drankjes de nieuwste badpakken en bikini's van het Ca- ia-ïbische eiland te showen. Maar omdat de verleiding voor sommige passagiers wel erg groot werd, tonen de stewardessen nu al leen nog sexy avondjurken. Dat sex-appeal bij de keuze van maatschappijen wel degelijk een rol speelt blijkt overigens ook uit het cabine-personeel bij luchtvaart maatschappijen wel degelijk een rol speelt blijkt overigens ook uit 't feil dat de Australische luchtvaart maatschappij Quantas, sinds het bemerkte, dat men meer vrouwelijke dan mannelijke passagiers had, de stewardessen geleidelijk aan door Olympic Airways heeft lang niet :o'n uitgebreid luchtnet als de KLM want het exploiteert alleen rendabe le lijnen o.a. naar New York,- Nai robi, Johannesburg, een aantal ste len in het Midden Oosten, Bankok, Singapore en Sydney. Reden waar om de luchtvaartmaatschappij van Jnassis nog steeds winst maakt en men bij de verzorging van de pas sagiers niet op een dubbeltje kijkt, in tegenstelling tot de KLM voert Olympic Airways echter geen goed kope chartervluchten uit. Meer in dividueel ingestelde vakantiegangers kunnen bij de Griekse luchtvaart maatschappij echter wel voor ui terst exclusieve vakantie- en oriën tatiereizen terecht en dat niet al leen als zij naar door het toerisme nog onontdekte Griekse eilanden willen, maar ook als zij dwars door de schitterende oerwouden van Tal- land een bustocht van Bangkok xr Singapore willen maken of wanneer zi. de bekendste steden van Zuid- Vietnam willen bezoeken. (op de fo- Wens de korte tussenlanding Boeing 727 van Olympic Air- te dagelijks van Athene naar te®, via Zürich heen en *Bt, haar welverdiende pau- tert om mij iets over haar ^ertellen, ziet zij er nauwe- tooeid uit. heeft zij de afgelopen vier en met haar collega's de togiers, een uitgebreid ont- bijna ontelbaar aantal kopjes koffie en een zeer gevarieer de lunch geserveerd. Kalia, nam daarbij de eerste klas passagiers voor haar rekening, een karwei dat Olympic Airways alleen aan haar meest ervaren stewardessen toever trouwt. En zo vreemd is dat eigenlijk niet want niet alleen Jackie Onassis maar ook filmsterren als Marlon Brando, Ursula Andress, Peter Sel lers, Richard Burton en George Ha milton behoren regelmatig tot de il lustere eersite klas passagiers van de Griekse luchtvaartmaatschappij. Geen wonder dus dat Onassis, die de particulier eigenaar van Olympic Airways is, bijzonder veel aandacht aan de opleiding voor stewardessen laat besteden. Kalia Stassinopoulou, een aardig meisje uit Athene, met beeldschone hazelnootbruine, met gouddoorschij- nende ogen, deed er haar voordeel mee, want tijdens de twaalf weken durende opleidingscursus leerde zij zich in een ommezien perfekt op maken. En dat niet alleen want ook de stewardessen van Olympic Air ways moeten, zo heeft de directie bepaald, in alle opzichten voortref felijke gastvrouwen zijn. Ze weten precies hoe zij kaviaar moeten ser veren maar met evenveel gemak ge ven zij de lastigste baby te eten. En bovendien kunnen zij de passagiers nog alle mogelijke informatie over hun reisdoel geven. „Het is een interessant maar wel een erg vermoeid beroep" bekent Kalia Stassinopoulou. „In Europa vliegen wij meestal dezelfde dag heen en terug, maar als wij naar New York, Johannesburg of Bang kok gaan kunnen wij daar een paar dagen uitrusten en het is natuurlijk wel erg leuk om landen te zien, waar Je anders niet zo gauw zou komen. Dat heeft ook weer het voordeel dat Je de passagiers kunt adviseren waar zij 's-avonds lekker kunnen eten. Dat wordt bijzonder gewaardeerd. Is zij ooit wel eens bang geweest om gekaapt te worden? „Neen, ei genlijk niet" vegt zij, want wij heb ben een speciale training gehad wat wij in z'n geval moeten doen. Bo vendien zorgt de maatschappij er voor dat kapers vrijwel geen kans krijgen. En de veülgheid van de passagiers staat in alle opzichten voorp Het is tegenwoordig echt ge vaarlijker om geld van de bank te halen dan om naar het Midden Oosten te vliegen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15