Als ze maar tevoorschijn kwamen en wilden vechten \eheime diensten en spionage worden normaal verschijnsel Bij de Portugese soldaten in Mozambique pAG 15 SEPTEMBER 1973 lefoons ook fgeluisterd KEl' [HAAG Niet alleen in de Verenigde Staten en Frank- naar ook in Nederland worden telefoons afgeluisterd, k - en journalistiek - Den Haag zijn hier van overtuigd Haagse ministeries en ambassades waarschuwen hun [erkers dat zij voorzichtig moeten zijn in het gebruik van foon. !n 8 ft Nederlandse ministerie van Defensie bijvoorbeeld zit ilefoonschijven een rode gevarendriehoek geplakt die de - naren er aan moet herinneren dat zij moeten oppassen; !t bepaalde Haagse journalisten belt krijgt regelmatig m dat „deze zaak" beteT niet telefonisch besproken kan dge PTT-ambtenaar heeft dat de PTT niet alleen aftapt van alle Oosteuropese te en die van de Chinese ibliek aan de Haagse Doekooplaan, maar ook van en en huistoestellen van me- bladen als Vrij Ne- n zelfs "normale" dagbla- m van deze ambtenaar kan weer niet genoemd wor- hij is bij deze redaktie, en al bekend net zo iet verhaal dat alle belang- evens die de Nederlandse Sdienst, de BVD, bereiken, ree maal 24 uur ter beschik- u van de KGB, de Rus- leime dienst, die zoals ge- gevestigd is in de Russi- assade, aan de Andries 2. Deze laatste bijzon- indertijd bekend gemaakt arlementaire redakteur van r. Pers, Jan Vos, die tot gro- van de BVD een schandaal door te onthullen dat de an Doeveren, Pers-chef bij inlichtingen aan de Russen De man is nog steeds in i is in Nederland kenne- ingewoon. Dat blijkt onder maatregelen die overal enomen om het ijverige en-verzamel aars moeili j k te het ministerie van Defen- r men mag aannemen een eries met de meeste gehei- ngt op elke kamer een lijst ffl, een soort dienstrooster lenaren, waar op staat wie ner die week tot taak heeft ia of 's avonds alle kas- areau-laden goed gesloten ministerie moeten 's avonds en naar huis gaat, alle bu- Izijn; er mogen geen stuk ken blijven liggen zelfs de inter ne telefoonlijst niet. Alles moet in de bureau's worden weggesloten, ook in speciale kasten, waar een bepaald bordje aan hangt. De ene kant van het bordje (ongeveer tien bij tien centimeter) is rood en moet voorhan gen als de kast ongesloten is; de an dere kant van het bordje is wit en hangt "Voor &ls de kast veilig op slot zit. Dit is ter vergemakkelijking van de taak der controleurs, die na werk tijd en vertrek der ambtenaren het hele gebouw doorlopen. De sleutels van alle bureaus en kas ten gaan in een aparte kast, en van die kast zelf bezitten per kamer, slechts twee mensen een sleutel. Die sleutel wordt tegenwoordig doorgaans bij vertrek afgegeven aan de wacht, omdat het is voorgekomen dat een hele kamer ambtenaren niet kon werken omdat de twee "sleuteldra gers" niet kwamen opdagen. Alle ambtenaren in het ministerie van Defensie zijn beëdigd en sommi gen van hen worden gescreend door NATO-mensen als zij voor him werk inzage moeten hebben in bepaalde geheime NATO-stukken. Mensen van minder niveau krijgen die mappen niet in handen en dat is vrij gemak kelijk te controleren, want dergelij ke geheime stukken zitten niet in de normale blauwe map, maar in een speciale rode map, zonder de verde re speciale aanduidingen die worden gereserveerd voor werkelijke "topge heimen". De rode mappen gaan ook niet mee met de gewone interne post binnen het ministerie, maar worden persoonlijk overhandigd door specia le ambtenaren of officieren. De ambtenaren en de andere me dewerkers op de vliegbases worden regelmatig door middel van circulai res en stickers met opschriften (zo als die uit de laatste oorlog: "De vijand luistert altijd mee") aan het belang van dit soort maatregelen herinnerd. Bij de niet-Europese ambassades maakt men zich niet zo druk om mogelijke af tapperij van telefoons. De Amerikaanse pers-attaché was tijdens het schrijven van dit artikel voor commentaar onbereikbaar maar de heer Ohta, ambassade-raad van Japan, verklaarde in een persoonlijk onderhoud officiéél dat hij tijdens te lefoongesprekken nooit rekening houdt met de mogelijkheid dat zijn •natuurlijk soms vertrouwelijke me dedelingen zouden kunnen worden opgenomen. Insiders, in deze dubieuze materie nemen echter als vanzelf sprekend aan dat in ieder geval de handels-afdeling van deze ambassa de afgeluisterd wordt, want de Japan se handel met Nederland (electroni cal) is zeer belangrijk en loopt in de miljoenen. Ik vroeg de heer Ohta of hij zijn kantoor ooit heeft laten onderzoeken P afluister-apparatuur, maar hij antwoordde dat de Japanse regering deze maatregeleen in wat hij noem de "beschaafde" landen niet nodig acht. De Watergate-zaak in de Ver enigde Staten zou volgens hem voor Tokio dan ook een grote verrassing ?ijn geweest. "Maar Japan is toch het land bij uitstek waar men alles weet over de mogelijkheden, van miniatuur afluister - apparaten?", vroeg ik zo argeloos mogelijk. "Phi lips weet daar ook alles van", ant woordde hij, en uit dit antwoord zou kunnen blijken dat de Japanners m Den Haag toch voorzichtiger zijn dan zij willen laten weten. (De Japanse regering is er van overtuigd dat Phi lips een bijzonder grote invloed op de gebeurtenissen in politiek Den Haag heeft). De code-kamer in de mooie Japanse ambassade van de Rustenburgweg is in ieder geval, zelfs voor de lagere Japanse diploma ten strikt verboden terrein laat staan voor de Nederlanders die voor deze ambassade werken. De kamer op de tweede verdieping staat sinds het be zoek van de Japanse keizer Hirohito vol met altijd ratelende telexappara- ten en glanzend nieuwe geheimzinni ge apparaten - in tegenstelling tot bij voorbeeld de overburen van de Ja panners. de Indiërs aan de Buiten- rustweg, waar maar één enkel telex apparaat op 'n zolderkamertje staat. De onbelangrijke scheld-kannonades aan 't adres van Pakistan die daar doorgaans op lopen worden regelma tig afgescheurd door de bode die de Indiase ambassade op dat moment toevallig in dienst heeft dat kan zells een vakantie-werker zijn. Nu gaat het op de ambassade van India ook typisch Indiaas toe: eer der kalm en berustend dan over-ijve- i.g, zoals bij de Japanners. De India se handel met Nederland is ook niet zo belangrijk als die met Japan maar volgens mensen die zeggen dat zij het weten kunnen wordt ook hier Een PTT ambtenaar voor een telefooncentrale, de plaats waar alle lijnen samenkomen. Het af tappen van een telefoon is erg makkelijk voor een deskundige. De strenge bewaking binnen en buiten de ambassades van de Ver enigde Staten en Israël en de grote mtvangst-masten op de daken van deze gebouwen aan het Lange Voor hout en 't Buitenhof vestigen de in druk dat men daar wel iets voorzich tiger werkt. Veruit de best geïnfor meerde ambassade in Den Haag, 's echter ongetwijfeld de Chinese am bassade. Van de Nederlandse ambas- e& van de Afrikaanse vrijheidsstrijders in het oerwoud van wnbique. "laar eens tevoorschijn wil- D en vechten," verzuchtte Portugese pelotonscom- .AVe zouden ze in een week hakken en de oorlog zou en altijd tot het verleden ••Ze" zijn de guerrillastrij- ftelimo, het Bevrijdings- Mozambique. Met hun acht üzend in getal houden ze Jaar 60.000 Portugese sol- i ogenblik zijn we niet veel Politieagenten," zegt luite- ese Clara. „De terro- an toe en verdwijnen met- 'n de binnenlanden. Wat overblijft te doen is iemand ons wil helpen bij ons ar>ge Pirese Clara vecht al 'n de vierde compagnie toepen. Zijn dienst zit er diensttijd in Mozambi- dan de vier Jaar die de FMugese recruut moet uit- Elitecorps Pirese Clara is geboren in Tete, de stoffige stad aan de river de Zambe si. Zijn vrouw en twee kinderen wo nen er nog. Hij behoort tot een elite korps van tweeduizend man. De sterkte van de vierde compagnie is 120 man, zwarten zowel als blan ken. Pirese Clara spreekt niet alleen Portugees, maar ook het Afrikaanse dialect dat in Tete gesproken wordt. „Dat is misschien ook maar beter," zegt hij grinnekend. „Vergeet niet dat ik hier altijd gewoond heb. La ten we het er maar op houden dat ik meer van Mozambique dan van Portugal ben." Pirese Clara's eenheid opereert vanuit helikopters, de Franse Alouet- te. „Als Frelimo ergens hier in de buurt toeslaat heeft het dertig minu ten de tijd om zich weer terug te trekken, want daarna zijn wij er," zegt hij. Daarnaast ondernemen klei ne groepen van zes a acht man op- Finesse De vergelijking met Vietnam is verleidelijk. „Wij strijden tegen een door de Chinezen opgeleid leger dat de taktiek van de Viet Cong toepast," aldus Pirese Clara. „Maar onze sol daten zijn beter uitgerust voor dit soort oorlog dat wil zeggen dege nen onder ons die Mozambique ken- Raketten nen". 200.000 blank zijn, door de regering in Lissabon jarenlang stiefmoederlijk zijn bedeeld. Kijk eens naar de nieuwe wegen, ziekenhuizen en dergelijke die voor de Afrikaanse dorpelingen worden "Maar daar zit verandering in. aangelegd en gebouwd. En dan spreken we nog niet over de Cabo- ra Basa-dammen", zeggen ze. „Als ze optrekken en een sluip schutter van Frelimo opent het vuur, dan schieten ze in het wilde weg te rug. Maar wij, commando's, schieten nooit als we geen duidelijk uitzicht op de vijand hebben". Commandant van de Estimagroep is kapitein Os- waldo Rocha Silva, een mulat van de Kaapverdische eilanden die voor de duivel nog niet bang is. In het schaftuurtje met Pirese Clara Rocha Silva en andere offi cieren, werden een paar vragen ge steld: „Waarom toch is iedereen er tegen dat Portugal in Afrika is?" „Wij zijn geen racist," is het ant woord. „Kijk maar om U heen blank, zwart en daar tussen in". De officieren erkennen ruiterlijk dat de 8,2 miljoen inwoners van Mo zambique, van wie er ongeveer De Cabora Baissa-daan wordt het grootste hydro- elektrische kunstwerk in Afrika. In het alle daagse leven in Estima speelt hij een grote rol. De Portugese troepen hebben altijd met succes pogingen van Frelimo om bij het enorme bouwterrein te komen, afgeslagen. In Juni schoot Frelimo vijf 122 mm raketten van Russische makelij van een afstand van tien kilometer onder dekking van de duisternis op Estima af. De commando's stegen onmiddellijk in hun Alouettes op en gingen de vijand te lijf. Deze wist niet hoe gauw hij de benen moest nemen. „Een paar dagen later haalden we er een paar in, maar toen hadden ze al ruim 140 kilometer gemar cheerd", zegt Pirese Clara. Frelimoleider Zeca Caliante die de aanval op Estima leidde kort voor hij zich op 16 juli aan de Portuge zen overgaf, werd later geïnter viewd. Hij vertelde dat zijn aan- valsleger van bijna 300 man niet te dicht onder de stad had willen door dringen vanwege de snelheid van de Portugese reactie. De Portugezen in Estima zijn bit ter gestemd over de recente berich ten dat in dorpen rondom Tete mas samoorden van het MyLai-soort zou den hebben plaatsgegrepen. .Hoelang denkt U dat ik mijn zwarte soldaten in de hand zou kun nen houden nadat ze zoiets gecon stateerd zou hebben", vraagt Pirese Clara. „De enige hoop die wij op voortbestaan in Mozambique heb ben, is de plaatselijke bevolking er van te overtuigen dat ze het bij ons beter zal hebben dan onder Freli mo". Onvermijdelijk Ook Caliante heeft de berichten tegengesproken dat in het dorp Wi- riamu 400 dorpelingen zouden zijn vermoord. Pirese Clara en zijn me de-officieren zeggen dat dorpelingen het slachtoffer van de oorlog zijn ge worden, maar zij vinden dat in ne gen Jaar van strijd „onvermijdelijk". sadeur in Peking, dr. Vixeboxe. is de uitspraak dat hij m Peking eerder iels over Nederland te weten Kan ka rnen dan in Den Haag. Hoe de Chi nezen dat klaarspelen en of zij zelf telefoons aftappen zal voorlopig wei een geheim blijven, aar wie iets met de Chinezen te bespreken heeft dat hij voor de BVD geheim wil hou den, kan in ieder geval beter maar zelf even bij de Adriaan Goekoop- aan langs gaan. De koude oorlog mag dan voorbij -:ijn veel landen vinden het in de eeuw der electronica nodig regel matig exacte en "verse informatie verwerven over alles wat er waar aan ter wereld ook gebeurt voor al in het land van de tegenpartij. Het afluisteren van telefoons schijnt daar een belangrijk hulpmiddel bij te zijn en de Nederlandse diensten doen er jverig aan mee. Weinig mensen vinden dit waar schijnlijk echt leuk misschien al- .een degenen die de soms natuurlijk zeei intieme gesprekken op de band- les moeten afdraaien. De Franse mi nister van Binnenlandse Zaken heeft twee maanden geleden in het Fran se parlement nog eens nadrukkelijk gezegd hoe waardevol hij het opne men van telefoongesprekken achc. Zijn regering is ondanks de protes ter van boze Franse parlementariërs uan ook niet van plan met het af luisteren op te houden, zei hij bij die gelegenheid. De geheime diensten schijnen er vrijwel overal ter wereld in ge slaagd te zijn zich "onmisbaar" te niaken ook in Nederland. De echte grote veiligheidsdiensten zijn tijdens de tweede wereldoorlog ont staan, bleven bestaan toen de oorlog voorbij was en werden uitgebreid en verfijnd ten tijde van de koude oor log omdat de betrokkenen en be paalde politici volhielden dat deze diensten een van de belangrijkste kansen leveren om 'n nucleaire oorlog te voorkomen. Verschillende inciden ten hebben in het verleden min of meer bewezen dat dit in bepaalde ge vallen juist niet zo is, maar er is ook nog een andere gevaarlijke kant aan het geheime van die geheime dien sten. Het was de Amerikaan Allan Dul- ies die heeft gezegd dat een veilig heidsdienst "het ideale apparaat" is voor een samenzwering. "De leden van deze diensten kunnen min of meer doen wat zij willen zonder dat ei een haan naar kraait: de hele ad ministratie, ieder papiertje in de ar chieven, de leden, het geld dat zij uitgeven: alles is geheim", zei Dul les. die toen met name op de Duitse Abwehr doelde. De kans dat een andere inlichtingendienst zich tegen zijn eigen regering keert is echter overal ter wereld aanwezig. Dat 'n inlichtingendienst voor schandalen, van de allergrootste orde kan zorgen en het staatshoofd in enorme moei lijkheden kan brengen is duidelijk gebleken uit de Watergate-zaak. De diensten zijn in ieder geval zo machtig dat onschuldige burgers zelf hun privé telefoongesprekken niet •anger kunnen voeren zonder in hun achterhoofd het idee te hebben dat anderen misschien meegenieten van bijvoorbeeld uiterst persoonlijke ge sprekken met goede vrienden. Ieder een, zegt wel eens iets door de tele foon dat niet voor anderen bestemd is. Het is een nare gedachte dat nu ook in Nederland de telefoon een gj iezelig apparaat is geworden. Volgens recente berichten heeft het Portugese opperbevel in minstens één geval disciplinaire maatrege len genomen waar zonder dat er noodzaak toe was, dorpelingen om het leven waren gebracht. Pirese Clara wijst erop dat Fre limo dikwijls de taktiek aanwendt van het onder bedreiging voor zich uit duwen van dorpelingen, als schild tegen oprukkende Portugese troepen. De voormalige opperbevel hebber van de Portugese troepen in Mozambique, generaal Kaulza de Arriaga die begin september zijn commando neerlegde, heeft ge zegd: „Deze oorlog kan niet verlo ren worden. Het zal een kwestie van tijd zijn alvorens hij eindelijk wordt gewonnen". Hij voegde er aan toe dat hij hoopt dat het bereiken van deze overwinning binnen zo kort mogelijke tijd zou plaatshebben en dat er intussen nog heel wat gewerkt en gevochten zou moeten worden. Pirese Clara en de anderf officieren stemmen daar mee in. Voor kerstmis hoopt Pirese Cla ra thuis te zijn en weer de civiel ingenieur die hij voor zijn diensttijd was. Tegen die tijd zullen de guerrillastrijders er nog wel zijn, vreest hij, en hij herhaalt met een zucht: „Als ze zich nu maar eens vertoonden en vochten". De Portugese provincieMo zambique in het zuidoosten van Afrika. Portugese soldaten probe ren hier in de binnenlanden de Afrikaanse vrijheidsstrijders te verslaan, maar deze zijn zeer be dreven in de guerrillatactiek en vertonen zich alleen als de sol daten uit de buurt zijn. ADVERTENTIE KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN 01RECTIE KAMERS KANTINE INRICHTINGEN MAGAZIJNKASTEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13