„STIEFKIND" DIOK VOLWASSEN Aen lei me nder Italiaanse dokter dat Kornelia een jongen is9 Sosonko beste papieren 1-D.R.L. APPIE HAPPIE E Teun de Reede: Rugby kan het van voetbal winnen als kijksport ers: Alle verhalen over Oostduitsen nonsens Emiel Puttemans geblesseerd Ledenstop suceesvol Die Leythe Russische arbiter N ederland-België LFC - Lenig en Snei load scoort eldige goal m fffH Tijdens een voet- strijd in Dampier (West jlie) heeft een hond een doelpunt gemaakt. Terwijl 350 wd tussen Karratha en rsley 1—1 was, loste een van de thuisclub een af- erei «hot dat naast dreigde B. OP dat moment echter een hond het veld in, en 'te 2En lichaam sprong de bal de it idoel. De scheidsrechter Hel 5 het doelpunt (terecht) garratha won overigens dorp il - Jan Jeuring, aanvaüsled- FC Twente, heeft met deze club overeenstemming be- na dit seizoen nog drie Jaar Enschede vereniging te bijl en. Hiermee is een eventuele van Jeuring naar Fejjen- arvan enige tijd sprake was. van de baan. men Gaiby Miaineboo, de its! sfe amateurkampioen bij de heeft gisteravond in Apel- (n wedstrijd achter handels- gewonnen. LEIDEN Eigenlijk zouden de „burgeirugbyers" van het Leidse DIOK het beste te vangen zijn onder één noemerreclame-makers. De sprookjesachtig snelle opmars van de kleine vereniging heeft de be langstelling voor rugby in Leiden da nig geïnjecteerd. Waar vroeger zelfs nauwelijks toeschouwers aanwezig waren bij belangrijke duels, daar is sinds de entree van DIOK een aan tal van een paar honderd hoogst nor maal. Het is ook opmerkelijk: na de op richting in een bekende Leidse broodjesbar, snelde het nu tweejarige DIOK van de D-poule naar de B- poule, de op een na hoogste afdeling in de vaderlandse rugby-wereld. Een turbulente ontwikkeling, die vroeger in romantische Jongensboeken veel vuldig werd beschreven, maar die bepaald niet meer van deze jachtige tijd leek. DIOK evenwel, maakte in de eerste levensjaren meer dan dui delijk waarvoor de naam dan wel staat. Doorzetten Is Onze Kracht is een leuze die twee jaar lang zowel op het veld als in de vereniging werd hooggehouden. En met ere. Bonds coach Dennis Power selecteerde intus sen drie DIOK-spelers voor de natio nale selectie; in het landelijke rug- by-orgaan roemde de Engelsman DIOK om de wijze waarop de club wordt gerund. „Het is nu dan ook een echte ver eniging geworden," verbelt vice-voor- zitter Teun de Reede. „Het bestuur functioneert veel beter dan in het eerste Jaar toen DIOK alleen een club was van vrienden en kennissen. Nu hebben we een vereniging met Jonge Jeugd en zulk soort clubs vind je niet veel in de rugby-wereld. We zijn misschien uit een geintje begon nen, maar nu is het een zeer serieu ze zaak geworden. Het stiefkind zonder huis (even ter herinnering: DIOK werd een J-aar lang geadopteerd door het LSRG; het Leids Studenten Rugby Gezeilschap) is nu al volwassen ge worden. Het is tegenwoordig een zelf standige club met een voor rugby unieke accommodatie. Het woord is weer aan Teun de Reede: „We zijn daarbij zeer goed geholpen door de Sportstichting. Het veld in de Leidse Hout heeft de ont wikkeling van de club gestimuleerd. Het is een prachtige accommodatie. En dat trekt ook publiek. Je kunt het zo zeggen: dankzij DIOK en het veld is rugby in Leiden plotseling veel populairder geworden. Dennis Power is een keer komen kijken. Er waren zes, zeven honderd toeschouwers en de man keek zijn ogen uit. Zoveel mensen komen zelfs niet naar een interland kijken.Ben ander voor beeld: normaal trekken wij gemid deld zo'n driehonderd toeschouwers; bij HRC (toch de regerend lands kampioen) staan er vaak maar 80 >ot honderd kijkers. Maar wij ma ken dan ook erg veel reclame.." DIOK zelf hoeft daarvoor niet eens ad te vaaJk te adverteren, de mare van sportieve successen is meestal erg snel. Regelmatig bereiken de club verzoeken om oefenwedstrij den te komen spelen. Uit het land, üiaar ook uit het buitenland. Leer gierig DIOK kan er soms op ingaan om daarmee weer wat meer erva ring op te doen. Rugby-wijsheid wordt trouwens ook aangedragen door de trainers Michiel de Graaff en Jan Sluymers, twee LSRG-spelers die wekelijks le- cende symbolen zijn van de goede verstandhouding tussen de Studen te r - en burgerrugbyclub. Zij zullen DIOK tweemaal per week (het aan tal trainingen wordt straks opge schroefd tot drie) begeleiden bij de ïondgang door de B-poule. En dat wordt een zware tocht, ijuister maar naar De Reede: "Er is een nieuwe indeling gemaakt. Om- •dat Dennis Power de top wil verbre den is er een B-poule bij gekomen. Dat hield iin dat vorig seizoen uit de C-poule tien teams overgingen naai de twee B-poules. Een nadeel voor cns. Wij waren de kampioen, hadden ons boven die andere ploegen uitge knokt en we staan er nu weer mid denin. Bovendien hebben we nog de 'astigste afdeling getroffen ook. We zijn ingedeeld bij Minerva (een Leid se ploeg van oud-LSRG-spelers, waarvan DIOK inmiddels de derby beeft gewonnen) en bij de Comman do's, opgericht door LSRG-speler Ecdy Bicker. (DIOK speelt morgen tegen die clubkick off half twaalf in de Leidse Hout). Het wordt moeilijk, d? arom houden we het voorlopig maar op een plaats in de midden moot." Of DIOK hoger of lager eindigt, zal niets afdoen aan het feit dat de ploeg dit seizoen weer een schat aan èr- ring kan opdoen. De rugby-com- petitie is zo ingedeeld dat er nog vol doende tijd resteert om oefenwed strijden te spelen tegen hoger ge klasseerde teams. Nog een aanwij zing dat de bond de landelijke top graag wil verbreden. Om de kwaliteit van het spel op te krikken is bovendien de telling op een belangrijk punt gewijzigd. Voor een try worden nu vier lnplaats van drie punten toegekend, de con versie blijft voor twee gelden, de s'rafkick wordt nog steeds met drie punten beloond. Teun de Reede ziet de revaluatie van de try als een dui delijke verbetering. Hij zegt „Rugby is een spel van snel en tactisch aan vallen. Het mooiste en meest sensa»- tionele daarin is de try. Meer pun ten daarvoor kan alleen maar bevor derend werken voor de schoonheid var het spel" "En rugby is mooi" spreekt hij dan als een van de 60 ac tieve leden van DIOK opeens enthou siast. Niet alleen om de gezelligheid na het duel (We zijn niet zomaar een gezelligheidsclubje, want zelfs als we trainen gaan we er nog keihard te genaan), maar ook om het spel. Er zouden wat meer mensen moeten zijn uie de spelregels kennen. Ik ben er heilig van overtuigd dat rugby het dan van voetbal zou winnen als kijk sport..." Zijn het reclame-makers of niet..? Paul de Tombs "fel Omdat dit een na- hjaar is, waren de verwach- at Belgrado betreft, natio- lar ook internationaal ge- zo gek hoog gespannen, mag worden gesteld dat wereldkampioenschappen de zo langzamerhand ge- itie, dat tijdens het Jaar beien prestaties worden g$- J wr trainings-moeheid, lit ran verwaarloosde studies ijke, hebben doorbroken. 1973 leverde een lijst aan die niet alleen tot voor oonden in welke stroom de zwemmerij, interna- thans, is terecht gekomen. werd een wereldre- gtstreerd en het is inmid- geen nieuws meer dat endeel van die supertijden en werd door Oostduitse raar vooral meisjes, bleven de verrichtingen ndere zwemnatie, de Ver aten, daarbij iets achter, Amerika is bekend dat én piek in de 4 jaar na- e Olympische Spelen. In ran ail die gesneuvelde re ien is het geen simpele uj2J meest tot de verbeelding prestatie te noemen. Im- al wat in Belgrado. Ichtingen van de Oost- sselslag estafette-ploeg op uui aal honderd meter. Ie ouverture van Belgrado, den Ulrike Richter, Renate Kother en Komelia En- Bunschoten, Frieke Buis en Anke jfeld dóór in éénTace aiïe Renders °P de ranglijsten voorko- ™fe het bestaande wereld- mtu' hadden hen ook in Belgrado een finaleplaats opgeleverd. De se- Het IJ zorgen dat de zaak loopt. En dat moet overal in Nederland gebeuren. In Spanje hadden we 9000 leden, die vier gulden per r4iaand betaalden. Dat was 36.000 gulden totaal. Wanneer Je zulke zwembaden hebt, kan Je weer geld maken via ele mentair zwemmen. Die kant zal het echt opmoeten, wil Je tenminste mee blijven doen. De Oostduitse trainer van Kornelia Ender had het met me over de historie van het zwemmen. De Suprematie van De nemarken, Nederland, Australië en Amerika somde hij achtereen op. Duitsers en Nederlanders zijn forse mensen, ze zijn gemaakt voor het zwemmen, zei hij. Maar Nederland moet wel zorgen dat het zwemba den bouwt, want ander missen Jullie de boot, waarschuwde hij". Vier leden van de kampioensploeg van Die Ley the: v-l.n.r. Frank Loenen (13 jaar), Jacques Hoogeveen (12), Elsbeth Wolda (13) en Henriëtte Bronsgeest (12). Op de foto ontbreekt de tienjarige Tjeerd Bloembergen. Overtuigd Oost Duitsland. Sitters gevraagd over het de laatste tijd in het nieuws zijnde zogenaamde anaboli- ca: „Ik geloof er niets van. Ik heb het er met ze over gehad. Ze heb ben er mij van overtuigd dat het niet zo is. Wanneer de Oostduitse re- charmant uitziet. Wanneer ze van start ging, loeide de Amerikaanse ploeg als een koe. Het interesseerde haar niets, maar ze zwom wie hard. „Er wordt zoveel kolder beweerd. Vergeet ook niet dat door zwemmen de spieren enorm ontwikkeld wor den. Dat heeft niettemin niets af schrikwekkend. In volle training ge bruik Je uiteraard veel meer calo rieën per dag dan wanneer je niets aar sport doet. Een zwemster, die er mee stopt zal dat een beetje in de gaten moeten houden. Kijk maar vrouwelijk Ada Kok, Betty Kornelia Ender, die volgens een Italiaanse dokter in werke lijkheid een jongen zou zijn „Er had voor Nederland wellicht nog iets meer ingezeten", geeft hij toe. „De tijden waarmee Hansje Londen verwachten dat ze mentaal gering er achter zou komen, is het Heukels en een Hennie Penterman meteen uit met de subsidie, waar- er uitzien". oqJj i den het bestaande wereld je zwemmen. Liefst vier se- leller dan Amerika's su- van München, Joeg het kwartet tenslotte door «lavische water. Dat al opspatte, toen Ronald jtctie, zoals die in Vlaardingen werd dat goed deden". iets konden presteren. Al waren er in Joegoslavië, landen die het met de selectie niet zo nauw hadden ge nomen, Belgrado bevestigde trase -gele PSCh Igde Staten turfde daaren- succes dat Brad Cooper femont tijdens de 400 me- beneden de legendarische iten doken, maar als nestelde Oost Duitsland tief naast Amerika, waar- flgende cijfers ook het on- fe bewijs zijn: Oost Duits- in akken, waarvan 12 gouden Organisatorisch is het seizoen 1973 Bert Sitters niet helemaal meege vallen. „De zomer is mooi, dat wel", zegt hij. „Maar het betekent ook dat Je in de knoop komt met de zwemba den. het kost te veel centjes om een zwembad op een X-tijdstip he lemaal als club te hebben. Als Je toegepast, was dacht ik, ook wel al tijd streng voor hen die net op de giens zitten". Fen Jongen, die als gevolg van die SJp ÜT2W-meter ruï'naar tne vijf op zijn rapport niet over- gaat, zal bij zich zelf te rade moe ien gaan en moeten bedenken dat wanneer die vijf een zes zou zijn geweest, hij wel zou zijn verhoogd. .Ook over het tijdstip waarop de li- d d.rd. te wat mlet gehaald moet worden, kan niet hÜSÏÏl. 1^. I worden gediscussieerd. Wanneer Je van te voren op de hoogte bent van cat moment, moet Je zorgen dat Je ook zo ver benit. Het is geen kermis, geen prijsschieten. Je kan niet gaan rtcllen, dat hij of zij die tussen twee data de limiet haalt, moet worden afgevaardigd. Wanneer Je op een van te voren vastgestelde dag beneden de limiet zwemt, Je er en zo niet, dan heb je pech gehad. Punt uit". 32 medailles, waaron- goud. weid kon voor Nederland dan een figurantenrol fegd, waarbij meteen zij dat een alleszins knappe tol was, welk niveau eveneens was weggelegd als Australië, Hongarije k Niet alleen het zilver "®s dat Enith Brigitha op en de 100 vrij veroverde, andere finaleplaatsen it van de mini-OranJeaf- p? *aren er de oorzaak van de: ,and na genoemde zwem pot i Puntentelling betreft op Plaats eindigde. i deceptie, die München dtgegomd. Ter herinne- het duo Van Dam- iU leverde uit een tweemaal vocf Mpe slechts tien finale- llert Sitters toont zich t^froeüijk anders derhalve reden. de puntentelling betreft pakt, dan is dat niet alleen erg mooi maar dan moet Je ook zorgen, dat Je die piek continueert. Hoe het geld er komt, via subsidie, via sponsoring, maakt niet uit. Als het er maar komt". Als club kan Je, vond ik, gerust ge durende drie Jaar, ik zeg maar vijf ken tienduizend gulden, van 't bedrijfs leven aanpakken. Als bond moet Je aansturen op subsidie. Moet je eerst bij de NSF, dan bij de regering ooor ze zo hoog grijpen. Kijk trou wens maar wat er met de waterpo- toploeg daar is gebeurd. Die mensen Komen nergens meer. Weet Je wat ze beweerden toen Au stralië in 1956 zo sterk was? De waarheid was dat de basis van hun succes de toen nog onbekende in- '.erval-training was. Ik geloof per- we soonljjk dat er altijd iets gezegd wordt wanneer 'n land succes heeft. Een Italiaanse dokter wist me ook te vertellen dat Kornelia Ender een jongen zou zijn. Ik heb hem gezegd dat ze pas veertien is en dat ik al- ieen daarom niet een avondje met haar niets, maar ze zwom wel hard. uit dan andere veertienjarigen. En der ziet er als meisje ook helemaal niet slecht uit. Zoals Rosy Kother er weer niet zo, laten we zeggen BRUSSEL De Belg Emiel Put temans heeft gisteravond in het Hey- selstadion te Brussel in de achtste ronde van de 10.000 meter de strijd gestaakt wegens een blessure aan zijn achillespees. Puttemans had aange kondigd tijdens deze race het wereld record op de 10.000 meter te willen verbeteren. De wedstrijd eindigde in een zege voor zijn landgenoot Polleu- Sitters gaat na zijn succesjaar met nis met een tijd van 28.07.6. De Co- pessimistisch voort. Van bondszijde lumbiaan Mora werd tweede in heeft hij toezeggingen dat er aan een aantal door hem genoemds din gen wordt gewerkt: zoals een club kampioenschap in estafettevorm voor de Jongeren. „Want", zo stelt 4.18,2. De 1500 meter heren werd door hij, „Een Enith Brigitha in Je ploeg is een gelukstreffer. „Een estafette- p,oeg, waarvan iedereen afzonderlijk beneden de minuut zwemt, is geen toevalstreffer". Zover zaïl het in Wenen 1974 uiter aard nog niet zijn. Zegt Sitters: .Zwembaden, faciliteiten, schoolexa mens. Het andere oog gericht op de toekomst, op hoe Je het graag zou willen zien. Moeilijk? Ja, dat wel". ;oe« ADVERTENTIE 'Mag 2.30 uur Suggesties Wat niet wil zeggen dat de wijze waarop dit Jaar de nationale kam pioenschappen zijn afgewerkt de volledige instemming heeft van Sit ed 5. („Ik heb mijn suggesties aan de KNZB gezonden") Sitters, die het duo Van Dam-Schreurs per 1 Jaruari 1973 opvolgde als bondsad- viseur/tralnings-coördinator, heeft in Belgrado ook alles gedaan om eerder gemaakte fouten te vermij den. In tegenstelling tot München, waar de concentratie nogal eens verstoord werd door het buitenge- beuren beeft hij zijn negental on middellijk afgezonderd van de sohoonspringsters en de waterpolo- p'oeg. „Ik heb gezegd: Je hoeft 1e geen zorgen te maken over slapen of eten. Zorg alleen maar dat Je sti aks lekker zwemt". Waarmee de kleine groep waarmee S.tters naar Belgrado trok in zover re voordeel deed, dat meisjes die bijvoorbeeld slechts voor de estafet teploeg wisselslag waren uitgeno digd, eenmaal op een individueel nummer ingezet, het tot de beste acht brachten.Zoals een Alie de Riet en Annette Segaar. Sitters: „Als ge- LEEUWARDEN In de vijfde ronde van het Friesohe Vlagtoernooi om het schaakkampioenschap van Nederland heeft Sosonko de leiding aankloppen. Ik suggereer zo maar in handen genomen door een over- wat: Het moet eigens mogelijk zijn dat er in Amsterdam Oost, een Coca Cola- of een Philipszwembad komt, waarin de bond uiteraard de baas blijft, maar waarin Meeuwen en winning op titelhouder Zuidema. Sosonko, die in de morgenuren zijn al gebroken partij uit de vorige ron de tegen Enklaar verloor trad in zijn treffen met Zuidema aanvanke lijk heel rustig op. De dames ver dwenen al spoedig va rihet bord, maar niettemin beschikte Sosonko over enige druk tegen de vijandelijke damevleugel. Zuidema verbruikte in dil stadium veel tijd, zoveel tijd dat hij later in de partij in tijdnood kwam. Sosonko veroverde met een HHIHIi kleine combinatie een pion, drong kiaar tegen elkaar. LEIDEN. Het besluit in 1967 om als een van de eerste verenigingen in Ne derland het roeien ook mogelijk te maken voor Jongeren van 8 tot 14 Jaar heeft Die Leythe tot nu toe een bloeiende Jeugdafdeling opgele verd. De Leidse club, die haar domi cilie heeft aan het Galgewater, heeft- haar ledental in de afgelopen zes Jaar door de aanwas van maar liefst 72 Jongens en meisjes zien stijgen tot 350. Initiatiefneemster van het Jeugdroeien is mej Bronsgeest: "Tot 1967 konden we uitsluitend le den aannemen die minstens veertien jaar waren. Omdat bjj voetbal- en Judo clubs de Jeugd al veel eerder te- »echt kon, kregen wij er nauwelijks leden bij. Als de Jongens en meisjes 1 eertien Jaar waren hadden ze allang voor een andere sport gekozen". Een belangrijke verandering was ook de gevarieerde opleiding. Moes ten nieuwkomers zich voorheen lan ge tijd tevreden stellen met "droog- .oeien" in een speciale "roeibak", de laatste Jaren kunnen ongeoefen- den direct het water op. Dat alles volgens de uit Duitsland overgeno men „cybernetische" methode. Mej. Bronsgeest: „Het kind wordt rreteeir geconfronteerd met het al- Qrmoeilijkste materiaal. In het be gin dacht ik hoe kan dat goed gaan, maar dat is me erg meegevallen. Gevoelsmatig merken ze of het goed cf fout gaat. Spelenderwijs raken ze vertrouwd met het roeien". Om die reden ligt het accent bij de Jongeren op de behendigheid en niet op de snelheid. "Net zoals bij skiën worden icgelmatig slaloms gehouden. Som migen zeggen dat het niets met roei en te maken heeft, maar zoiets komt de techniek Juist ten goede". Dat Die Leythe op dat punt al ver gevorderd is bewees het kortgeleden toen het voor de derde maal de ver- tnigingsprijs in de wacht sleepte tij dens de nationale behendigheidswed- btiijden. Om het Jeugdroeien te sti muleren stelt de Roeibond regelma tig boten ebschikbaar. Zo zal vol gende week zondag bij Die Leythe can "jeugdvier" worden gedoopt, die een waarde vertegenwoordigt van 5700,—. Mej. Bronsgeest, coach bij Die Leythe van de Jeugdroeiers tot 1* Jaar, betreurt het echter dat een iedenstop het onmogelijk maakt, nog meer jongeren aan te trekken. "In 1967 ben ik met een familielid begon nen en was ik blij als zich nieuwe leden meldden. Nu durf ik nauwe lijks meer over het Jeugdroeien te praten. Bang als ik ben dat ik kinde- tn moet teleurstellen". DEN HAAG De kwalificatie-wed strijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal tussen De stand is thans na de voorlaat- Nederland en België, die op 18 no- ste ronde: 1. Sosonko 2V2 uit 4, 2. vember a.s. in Amsterdam plaats Zuidema 1M uit 3, 3. Enklaar 1 uit vindt, zal worden geleid door de Rus- 3 sische scheidsrechter P. Kazakov. Hij Vandaag spelen Zuidema en En- zal worden geassisteerd door twee en de Belg Smet derde in 28.16,6. Anneke de Lange won de 1500 me ter bij de dames. Zij zegevierde in ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. met zajn toren de vijandelijke stel- lmg binnen en opende tenslotte een onweerstaanbare aanval. Op de 39ste zet gaf Zuidema zich gewonnen. landgenoten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11