legering wil miljard xtra van de burgers VD voor Rode Jeugd-zaak weer opger oepen NSTPLICHT TOCH 'aar ZES MAANDEN? Felle aanval van CPN op het kabinet over huren rt Statiegeldvoor de auto id in Zuid-Afrika It de regering en lingin Juliana aan een miljoen gulden aan prijzen ucien deed zijn mond verder open ftpAG 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE (ANP) De "South dera (wier "christelijk" gedrag jegens .1 Gazette" heeft een onschuldigen welbekend is)Het be drag werd niet officieel meegedeeld. Maar het is bekend dat het 30.000 rand Is geweest (ca. 150.000 gulden). "De ironie wil dat het grootste deel van de enorme rijkdom van de Nederlandse koninklijke familie oor spronkelijk afkomstig is van kolo niale uitbuiting". "Zü die het gedrag van Koningin Juliana, één van de rijkste vrouwen ter wereld, willen goedpraten, zeggen dat zij "slecht was voorgelicht". Dit is onwaarschijnlijk. De Nederlandse monarch staat bekend als een uit zonderlijk onhandelbare en rechtlij nige dame (singularly tough and sing-miinded lady), die sterk onder invloed staat van haar kerk. Men kan aannemen dat de gift na zorg vuldige overdenking, en met volledige inachtneming van de politieke en di plomatieke gevolgen, werd gedaan". 1 ged aan op de regering- haar "onvoorwaarde- aan terreurbewegingen in I Afrika en op Koningin |e als "een uitzonderlijk on- en rechtlijnige dame" ven. iber toen in Neder igs jubileum van Ko- werd gevierd pu- blad onder de kop "Ne- exporteuns bezorgd over terreur" een artikel over koeler wordende betnek- ussen beide landen, leest ontstellende voor de i was de gift van Koningin 1 februari 1971, aan deNe- Pressiegroep Aktie Betaald voor overdracht aan de ld van Kerken in Genève ve van de "vrJjheids"-strij- BRUSSEL (AP) Nederlandse regeringsleiders hebben gisteren in Brussel verklaard, dat zij wellicht het Belgische voorbeeld zullen vol gen om de dienstplicht tot zes maan den te bekorten en meer beroepsmi litairen in dienst te nemen. De hervorming van het Belgische leger werd eerder deze week bekend gemaakt. De bedoeling is de wijzi gingen in het dienstplicht-systeem, binnen vijf jaar geheel door te voe ren, als het parlement en de Noord- atlantische verdragsorganisatie er hun goedkeuring aan hechten. Premier Den Uyl en minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, pleegden gisteren in Brussel over leg met de Belgische premier Ed- mond Leburton en diens minister van Buitenlandse Zaken, Van Elslan- de, over bilaterale en Europese kwesties. De Nederlandse en Belgische be windslieden waren het er verder over eens dat binnen de Europese ge meenschap moet worden gestreefd, naar versterking van de Benelux-sa- menwerking, in het bijzonder waar het streven naar een monetaire en economische eenwording betreft. Zij verklaarden nadrukkelijk dat de be slissingen die verleden Jaar op de Europese topconferentie in Parijs zijn genomen, ten uitvoer moeten worden gelegd. Van der Stoel bracht de Nederland se bezorgdheid nog eens onder het oog dat de bouw van een geplande Belgische olieraffinaderij vlak bij de Nederlandse grens nadelige gevol gen voor het milieu zou hebben. Den Haag Het kabinet-Den Uyi heeft plannen Maar voor de overhe veling volgend Jaar van ongeveer een miljard gulden extra van de Inko mens van de burgers naar de collec- 'eve sector. In de miljoenennota zal volgende week aan het parlement worden ge vraagd in te stemmen onder meer ae volgende lastenverzwaringen voor autobezitters: O Invoering van een "statiegeld" van tweehonderd gulden, dat wordt teruggeveen als d eauto als "wrak" wordt ingeleverd; verhoging van de benzineac cijns met vier cent, waardoor een liter super 85 cent zou gaan kosten; stehke opvoering van de auto kostenfictie bij de inkomstenbelas- 'ing: het bedrag dat degenen bij hun inkomen moeten optellen die ook privé gebruik maken van een be drijfsauto. Bewoners van eigen huizen krijgen te maken met het voorstel de huur waarde te verdubbelen (nu: f. 300.- bij hulzen met een geschatte waarde beneden f. 60.000.- en f.' 600.- bij duurdere huizen. In de sfeer van de loon- en inkom stenbelasting wil het kabinet voorts: sterk beknibbelen op de wette lijk geregeld Inflatiecorrectie, zodat alleen de laagste inkomenstrekkers er nog baat bij hebben; de progressie bij inkomens bo- ver. f. 35.000.- verhogen; maar ook: andermaal de belastingvrije voet optrekken. In de vermogenssfeer staan op stapel: verhoging van de vermogens belasting tot 8 promille; 9 verzwaring van de successie rechten ln de zijlijn. Het kabinet wil deze extra-inkom sten onder meer voor: maatregelen in de onderwijs sector, o.a. opvoering scholen; instelling van een dienst voor de verkeersveiligheid; 9 bestrijding van de werkloos heid; bezuinigingen in de welzijns sector die het vorige kabinet had doorgevoerd ongedaan maken; bestrijding van de leegstand van woningen en de woningverbete ring. Direct De lastenverzwaring ligt op de benzineaccijns na geheel in de direc te sfeer. Terwille van de inflatiebe- strijding heeft het kabinet al meteen na zijn optreden aangekondigd in 1974 de omzetbelaslng niet te willen verhogen. Bovendien is gebleken, dat op Defensie minder gemakkelijk Van worden bezuinigd, dan de "pro- giessieve drie" PvdA, D'66 en PPR zich hadden voorgesteld. De defensiebegroting zal ln ver houding minder stijgen dan de rest van de uitgaven, maar minister Vre- deling heeft toch 200 miljoen meer dan vorig jaar uit het vuur ge sleept. Deze schitterende RUVA-keuken (waarde 2.475,-) is één van de weekhoofdprijzen, die u naast de andere 173 prijzen kunt winnen, wanneer u voor 1,- deelneemt aan de Puzzel- aktie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermings educatie. Deze keuken is een geschenk van BV Meubelfabriek RUVA, Varsseveld. DEN HAAG In een huurde- bat heeft de CPN-fractie in de Tweede Kamer fel uitgehaald tegen het kabinet-Den Uyl en in het bijzonder staatssecretaris drs. Marcel van Dam. Volgens de CPN-er Van het Schip gaan de huurverhogingen gewoon door volgens het plan van oud-minister Udink. "Het beleid van het vorige kabinet wordt voortgezet, ondanks de belofte PvdA, D'66 en PPR dat de huur- harmonisatie binnen drie maan den na het optreden van een pro gressief kabinet ongedaan ge maakt zou worden." zei Van het Schip. Staatssecretaris Van Dam wees erop, dat de huurverhogingen per 1 april 1973 al een feit waren toen het kabinet-Den Uyl in het zadel kwam op 11 mei. Naar schatting betalen negen van de tien huur ders de verhoging all. Van Dam vreesde grote administratieve chaos als de verhogingen alsnr zouden worden teruggedraaid. Wel heeft hij voor volgend Jaa enkele maatregelen genomen: a) de procedures worden vereei voudigd; b) er wordt meer aan dacht geschonken aan de Machtei van huurders en c) de huurverho gingen voor alle woningen var gemeenten en woningbouwvereni gingen mogen niet meer bedra gen dan zeven procent van de op 31 maart 1974 geldende huur. PSP-kamerlid Van der Lek Geen controle collegekaarten ROTTERDAM (ANP) Het col lege van bestuur van de Erasmus- universiteit in Rotterdam ziet bin nen de huidige f1000 wet geen mo gelijkheden controle op de college kaarten uit te voeren. Gisteren tij dens een vergadering, besloot de Kamer is behandeld. De Algemene Rotterdamse Studen- tenbond ARSB heeft verMaard uit een besluit van het college van be stuur te moeten afleiden dat er geen sancties zullen volgen op het niet betalen van het collegegeld en het ken- Regering telt kosten metro DEN HAAG De gigantische overschrijdingen van de kostenra mingen bij de bouw van de metro in Amsterdam hebben de regering ertoe gebracht zelf een clubje cijfe raars aan het werk te zetten. Minister Westerterp van Verkeer, zei gisteren in de Tweede Kamer, dat de regering eerst een half Jaar voor dit cijferwerk uittrekt alvorens te beslissen over het geven van rijkssubsidie. Wel wordt de toezeg ging gestand gedaan, dat het rijk 19 miljoen gulden in de Amsterdamse metro steekt. Die subsidie was even wel gebaseerd op een totale kosten raming van 405 miljoen gulden. In tussen is deze raming opgelopen tot 815 miljoen gulden. De zogenaamde kosten-baten-ana- lyse die de regering nu in gang heeft gezet betreft uitsluitend de oostlaan van de metro naar de Bijl mermeer. Voor een studie van de gehele vervoersproblematiek in en rond Amsterdam heeft minister Wes terterp een aparte stuurgroep inge steld. Hij hoopt, dat deze groep in twee Jaar een structuurplan kan op stellen. Op aandrang uit de Tweede Kamer beloofde Westerterp de Nederlandse Spoorwegen zoveel mogelijk bij 't werk van de stuurgroep te betrek- bestuur af te zien van controle tot- nlet-inschrijven wanneer toch ge- dat het wetsontwerp op de inschrij- bruik gemaakt wordt van onder- vings- en collegegelden door de Twee- wijsvoorzieningen. De interpellatie over de metro werd aangevraagd door de PSP'er Van der Lek. Minister Westerterp DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren ingestemd met d einvoering per 1 augustus 1974 van de tweede dag partiële leerplicht, voor vijftienjarige werkende Jonge- Minister Van Kemenade (onder wijs) kondigde een nota aan over de problemen van de werkende Jon geren op langere termijn. Hij is al bezig om in overleg met minister Van Doorn van CRM de mogelijk heid van de oprichting van open schoolvoorzienlngen te treffen. IDSCH: J )SCH Lucien van Hoe- lg lid van de Marxistisch- Larls c Rode Jeugd, was giste- het gerechtshof in 's Her- i in ieder geval bereid zijn D te doen. Dat in tegen- vonden voor 't fabriceren van staat - bommen. Veertien dagen later werd hij wegens verboden wapenbezit, door de rechtbank veroordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf. Schandalig Pijnlijk van Zuuren W U mee vanavond de behandeling van zijn de Bossche rechtbank toen één zin sprak: 'Ikzelf waar en wanneer ik open doe". ta maart van dit Jaar, erecht moest staan omdat materiaal was ge- - RIJNLAND DE NIEUWE MUS BEKIJKEN. N: Lamme nschanspl. Telefoon 30325 .LEIDERDORP: valk Boumanweg 71, ™elefoon 44741 Maar wat Lucien gisteren vertel de, maakte de zaak eigenlijk alleen maar verwarder en pijnlijker, voor al voor de veelbesproken Binnen landse Veiligheidsdienst. Onze ge heime agenten zouden volgens hem en andere leden van de Rode Jeugd die kwamen getuigen, op een onge looflijke manier hebben geschutterd en geprovoceerd. De raadsman van Lucien, mr. P. H. Bakker Schut, staafde die bewe ringen met bandopnamen van ge sprekken tussen leden van de RJ, en agenten van de BVD. De chef van de BVD, drs. A. Kui per, zal bij de voortzetting van de ze appèlzaak op 26 oktober opnieuw als getuigen worden opgeroepen. Ook gisteren was hij opgeroepen, maar niet gekomen, evenmin als de vroegere minister van Binnenlandse Zaken mr. W. J. Geertsema, de mi nister van Justitie, mr. A. A. M. Van Agt, de Eindhovense politiecom missaris C. Vrlnger en een Bredase politieman. Mr. Bakker Schut vond het echter hoognodig dat ook zij als getuigen zouden worden gehoord. Hij vroeg daarom aan de president van het Hof, mr. W. van Roosendaal, de zaak aan te houden. Mr. Bakker Schut: "Ik wil wel eens weten wat voor rol de BVD en Justitie en politie in deze zaak hebben gespeeld. Als ik van tevo ren wist dat Lucien vrij zou worden gesproken, zie ik af van elke getui ge, maar daar kimt u natuurlijk niets over zeggen. Trouwens, dan nog zou ik het schandalig vinden, dat de als getuigen opgeroepen po litiemannen niet komen en zich be roepen op hun ambtsgeheim. Dat zou betekenen dat de ministers en de politie boven de wet staan. Hier staat de geloofwaardigheid van de Justitie op het spel". Ministers niet Na een kort beraad liet de presi dent weten dat de zaak inderdaad zou worden aangehouden en dat wel de heren Kuiper, Vrlnger en de Bre dase rechercheur zouden worden op geroepen, maar niet de twee minis ters. "Dat vindt het Hof overbodig en nutteloos omdat zij toch niets zul len zeggen", aldus mr. Van Roosen daal. Voordat het zover was had een uit puilende rechtszaal er al een drie ënhalf uur durende emotionele zit ting opzitten. Voor het begin van de zitting hadden enkele tientallen le den van de Rode Jeugd voor het Bossche paleis van Justitie vreed zaam gedemonstreerd voor een on middellijke vrijlating van Lucien van Hoesel. Het gerechtsgebouw was zowel bin nen als bulten zwaar bewaakt door een legertje politiemannen die gezien hun aantel op het allerergste wa ren voorbereid. Er waren dreige menten van de kant van de Rode Jeugd geuit dat de dag van giste ren een ieder lang zou heugen. Er is niets gebeurd. Geprovoceerd Lucien van Hoesel was op 13 de cember van het vorige Jaar gearres teerd door de Eindhovense politie. Onder zijn bed was materiaal ge vonden waarmee Je twee staaf bom- men kon maken die leken op de bommen die in de loop van enkele maanden tevoren onder meer in Utrecht, Rotterdam en Eindhoven, waren ontploft. Hoe dat materiaal on_ der zijn bed was gekomen, wist Lu cien niet. Volgens hem was hij ge provoceerd door BVD of door de Eindhovense politie. Lucien: "Ik had 10 december twee pakketten opgehaald bij het Cen traal station in Amsterdam. Ik had ze gekregen van een lid van de Ro de Jeugd. Zijn naam kan ik niet noemen. Dan loopt hij de kans door de politie net zo'n behandeling te krijgen als ik heb gehad. Dat gun ik niemand. Via Utrecht ben ik in Eindhoven terecht gekomen. Daar zouden de pakketten worden afge haald. Ik wist niet wat erin zat. Dat vraag Je niet als Je bij de Rode Jeugd ben>f maar ik vermoedde dat het ging om drukwerk voor een met ons ge lieerde Griekse verzetsorganisatie". Poedersuiker Op een van de bruine papieren zakken waarin poedersuiker had ge zeten (ingrediënt voor een dergelij ke bom) waren de vingerafdrukken en een handpalmafdruk van Lucien gevonden en dat was in feite het eni ge bewijs tegen hem. Volgens Lucien echter was al het belastend mate riaal hem toegedacht door de BVD. Hij stoelde die bewering onder meer op de onlangs door de Rode Jeugd bekend gemaakte affaire-Danny Mulders. In die affaire zou een agent van de BVD onder meer ge zegd hebben dat een tipgever van de veiligheidsdienst zelf altijd buiten schot blijft. "Kijk maar naar de man die Lucien van Hoesel erbij heeft geflikt. Die loopt toch ook nog stees vrij rond", zo zou de veilig heidsagent hebben beweerd. Danny Mulders, een achttienjari ge Jongen udt Waalwijk, lid van De Rode Jeugd, was aanvankelijk in zee gegaan met de BVD. Hij vertel de gisteren uitvoerig waarom. Danny: "Begin dit Jaar was ik ontslagen bij een dassenfabriek in Waalwijk. Ze verdachten mij ervan dat ik in het bedrijf twee keer brand had gesticht. Men wist dat ik lid was van de Rode Jeugd. Eind Januari werd ik benaderd door de heer J. de Roo van de BVD. Elke week hadden we contact. Hij vroeg van alles over de Rode Jeugd. Ik moest achter mogelijk waoencontncten zien te komen. Ze chanteerden me met een mogelijke strafvervolgnig voor die brandstichting". "Ik kreeg honderd gulden per maand en zestig gulden onkosten vergoeding. Toen ze me vroegen hen een pistool te leveren waaron de vin gerafdrukken moesten staan van de Bredase afdeling van de Rode Jeugd vond ik het te ver gaan. De BVD wil de, en dat waren letterlijk haar woorden, dat deze Jongen ook ee- naaid zou worden, net zoals Van Hoesel Vanaf dat moment heb ik 'n dubbelrol gespeeld. Tot ze er bij de BVD achter kwamen". J. de Roo Mr. Bakker Schut wilde ook graag voor de zitting van 26 oktober de heer J. de Roo (een gefingeerde naam. als Ie rh° omdraait krijg Je de beginletter van de Rode Jeugd) op sporen). Hil had al een poging ge daan door het kenteken na te trek ken van de auto waarmee volgens Danny de heer De Roo reed. maar men was biJ heel iemand anders uit gekomen. De raadsman vroeg het onenbaar ministerie bij deze naspo ringen te helpen. "Via de BV1-4 moet dat toch erg gemakkelijk zijn. Maar mij willen ze hier perse niet mee hplpen". Mr. Bakker Schut vroeg het Hof tevens in afwachting van de voort gezette zitting Lucien voorlopig ln vrijheid te stellen. Het Hof ging daar niet op in.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7